Arbeidsloonen iets verhoogdj Oudste man ter wereld KeA$c en Zendiriq, Texelsch nieuws Uitspraak in arbeids geschil in den landbouw Malariabestrijding in Noord-Holland Kijkje op een H.LCX trainingsavond Zwemwedstrijd om 't kampioen schap van Texel ANNA PAULOWNA. Postd.ver. «Hollands Noordpunt" Postduivenver. «Het Noorden" NOnnpsc.HARWOUDE. 19 Aug. De boterheffing Boternoteering Verslag over 1937. De commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in Noord-Holland voor zitter dr. J. J. Th. Doyer, inspecteur voor de Volksgezondheid te Hilversum, secretaris penningmeester dr. E. R. de Vries aldaar heeft verslag uitgebracht over haar werkzaam heden in het jaar 1937. Sinds 1936 blijkt het ziektecijfer veel ver beterd te zijn. Het aantal geregistreerde malariagevallen bedroeg in 1937 maar 927 tegenover 1748 in 1936; de morbiditeit, d.i. het aantal gevallen op 10.000 inwoners nam af van 31.1 tot 16.3. De propagandisten voor de bestrijding bezochten 4706 gezinnen (4040 in 1936). Systematische en machinale ontmug- ging werd voortgezet in Uitgeest, Marken en Akersloot. Voor Uitgeest en Marken samen is, dank zij den door de commissie genomen maat regelen het aantal ziektegevallen teruggeloo- pen tot 19 procent van dat in 1936. Voor een bedrag van 900 gulden heeft de commissie dus de gezondheid van 304 menschen gekocht, d.i. nog geen drie gulden per mensch. Wat den met malaria bedreigden Wieringer- meerpolder betreft, is de commissie voor nemens daarin alle gevonden parasietendragers door den plaatselijken geneeskundige drie weken lang met gratis verstrekte chinoplas- min te laten behandelen, zoodat zij onschadelijk worden voor hun omgeving. Zij wil voorts bui ten den Wieringermeerpolder besmette ano- pheles door een spuitcampagne vernietigen zoo als dit in Uitgeest, Marken en Akersloot is geschied. Deze maatregel zal echter wegens ge brek aan geldmiddelen niet afdoende kunnen genomen worden. Er is een aantal dorpen, waarin de commissie bij gebrek aan geld nog ge<m onderzoek heeft kunnen doen instellen. In 19* deden zich in den polder vijf gevallen van malaria voor; uit het onderzoek blijkt ech ter, dat er bij de groote hoeveelheid anopheles zeer veel kans blijft op toeneming van de ziekte. Als factor van groot gewicht voor de voorkoming wordt de verzoeting van het water vermeld. Men zal zich herinne ren, dat verleden jaar in Mei in „De Inge nieur" door A. A. M. en dr. WibautIse- bree Moens met klem is aangedrongen op de verzoeting van de Noord-Hollandsche binnenwateren tot een punt, waarbij mèt vermindering van de muggenlarven de malaria in belangrijke mate zou afnemen. De commissie dringt aan op grooter mede werking en geldelijken steun. Van de 113 ge meenten hebben in 1937 53 subsidie verleend (41 in 1936). De belangrijkste taak bij de malariabestrij ding heeft de inlichtingendienst, waarvan de ambtenaren de gezinnen bezoeken om degenen, die ziek zijn of nog met parasieten in het bloed rondloopen, te bewegen den dokter te raad plegen. In 1937 hebben deze propagandisten 13.443 gezinnen kunnen bezoeken, in 1937 maar 4706, B(j haar slinkende geldmiddelen is de commis sie niet in staat het sterk verminderend con tact met de bevolking op het oude peil te brengen. BEZOEK VAN DEENSCHE POLITIE- KRUISER AAN AMSTERDAM. Gisterenmorgen is de Deensche politiekrui- ser. „Islands Falk", onder commando van den kapitein F. A. H. Kjolsen, voor een officieel bezoek in de haven van Amsterdam aange komen. Het schip heeft ligplaats genomen aan den steiger P. van de De Ruyterkade. Ter begroeting waren aanwezig de haven meester, de heer W. N. van de Poll en de offi cier van piquet, reserve-luitenant ter zee 2e klasse S. Hendriks. Omstreeks half twaalf heeft de comman dant van het Deensche schip een bezoek ge bracht aan dep burgemeester Dr. W. de Vlugt. Meer candidaten, betere prestaties. Wij hebben ons eerste bezoek aan het H.L.O.-sportveld aan de Kemphaanstraat nog eens door een tweede laten volgen en het dient direct geschreven te worden, er waren thans meer candidaten en de prestaties wa ren ook beslist beter te noemen. We merkten onder de aanwezigen ook een viertal dames op, welke, te oordeelen naar haar groote activiteit zeer zeker de gevolgen van haar trainen o.m. in een „slanke l(jn" zullen terugvinden. De diverse nummers, welke wij de vorige maal in details hebben beschreven, werden thans onder leiding van den heer Stam be oefend. Het paalklimmei. en kogelstooten bleken nog steeds de moeilijkste nummers te zijn. Het hoog- en verspringen wordt steeds beter, terwijl het hardloopen en balwerpen ook minder bezwaren opleverden als voor heen. W(j konden op alle nummers een merk baren vooruitgang constateeren. Verder was er een voorbeeldige, opgewekte, sportieve stemming onder de candidaten. Dit laatste was wel één van de voornaamste oorzaken, waarom w(j ons bezoek wat langer hebben gemaakt dan oorspronkelijk onze bedoeling was. Wij troffen ook eenige vooraanstaande per soonlijkheden uit de „Heldersche gymnastiek- wereld" aan. De heer v. Loo directeur van O.K.K., merkte terecht op, dat het zoo jam mer was. dat de ouderen nog maar steeds het voorbeeld moeten geven. Dit laatste was ook ditmaal wel zeer duidelijk merkbaar. Slechts enkele jongens en meisjes van 1418 jaar waren aanwezig. Waar bl(jven de overi gen? Hebben z(j het te druk met kampeeren of ontbreekt de ware animo? Laat hen eens een kijkje komen nemen. De heer Lastdrager, ijverig als steeds, zal hen gaarne inlichten en wij hebben zoo'n idee, dat zij na zijn gloedvolle propagandaspeech wel overtuigd zullen zijn van het nut der H.L.O. Wij vernamen ook, dat een afdeeling van de Heldersche Burgerwacht zich ijverig voor bereidt op het terrein aan de Rijkswerf. Zou den onze politieagenten hier ook niet iets voor gevoelen Wij willen dit verslag niet eindigen, voor wij een krachtige opwekking tot deelname hebben geschreven aan allen, die dit lezen. Als het bij knikken en vage belangstelling kan blijven, zijn velen bereid het nut van een goede lichamelijke opvoeding te erkennen. Daar gaat het echter niet om. Gij moet er van overtuigd raken, dat het nut dier lichamelijke opvoeding niet geldt voor „de anderen", doch voor Uzelf. Het gaat om Uw lichaam. Het lichaam is immers het huis, waar de geest in woont. Welnu: zorgt voor dat huis. zorgt voor dat lichaam. Ge kunt er voor zorgen, door de H.L.O.-proeven af te leggen. DE „JOHAX DE WITT". Batavia. 18 Augustus. Verwacht wordt, zoo meldt het „Hbl.", dat de ..Johan dé Witt", welk schip in de Golf van Biscaje machine- schade bekwam, waarschijnlijk op 4 of 5 Sep tember te Tandjong Priok zal aankomen. Thans is definitief vastgesteld, dat het schip geen kustreis zal maken. Voor de terugreis naar Nederland, die oorspronkelijk op 14 Sep tember zou aanvangen, is thans 10 September als datum van vertrek aangewezen. j(UqeAJUAlMai HERHALINGSOEFENINGEN TE DEN HELDER. De dienstplichtigen van de lichting 1928 ko men op 20 October a.s. bij het Regiment Kust-Artillerie te Den Helder voor herha lingsoefeningen onder de wapenen. De onder officieren vanaf 13 October t.v.). De Gereformeerde kerk te Andijk schreef een SVz %-obligatieleening ad 72.000.uit, ter conversie van oudere schulden. HOOFDKWARTIER GROEPBEWEGING. Dr. Franck Buchman heeft medegedeeld, dat ten behoeve van het internationale werk van de Oxford-groepen een groot perceel van vier verdiepingen aan Berkeley-Square te Londen is aangekocht. Hier zal het hoofdkwartier van de beweging gevestigd worden. WENSCHEN BETREFFENDE DE REORGANISATIE. Ds. W. J. Fournier te Scharmer schrijft ons: De synode heeft het reglementvoorstel 1938 verworpen. Zij heeft de stem der kerk gevolgd, die verklaard had, wel een reorganisatie te willen, maar niet deze. Welke reorganisatie wil de kerk danDat is moeilijk te zeggen. Waren daarover niet bij de synode een ware verzamelingadressen ingekomen en is daar over niet reeds tevoren zeer veel geschrevenf De algemeene synodale commissie zal alles nader overwegen en te bewerken krijgen. Tocli kunnen we wel zeggen, dat de algemeene strekking van de wenschen betreffende de reorganisatie ongeveer zal zijn uitgedrukt in de gedachte, die do classis Winschoten in'haar consideraties naar voren bracht, dat nl. Jëzüs Christus in het middelpunt van het ontwerp gesteld dient te worden, en niet de belijdenis geschriften. De voornaamste wensch aangaande het werk, dat de algemeene synodale commissie nu zal gaan aanvatten, is dus deze, dat zij de Hervormde Kerk mét Petrus, ziende Jezus van Nazareth, doe zeggen: „Gij zijt de Christus, de Zoon des levenden Gods". De eerste zin van het grondleggend of doelstellend artikel, dat zij zal hebben te formuleeren, zou dus ongeveer aldus kunnen luiden: „De Hervormde Kerk grondt zich op de belijdenis, dat Jezus de Christus is." Daarmee zouden zich alle Her vormden kunnen vereenigen, omdat dit het punt is, waarop zij het reeds nu allen eens zijn. In aansluiting hieraan zou dan als allereerste artikel van een nieuw algemeen reglement een duidelijke definitie gegeven kunnen worden van wat de Nederlandsche Hervormde kerk eigenlijk is, zooals o.a. ds. Boer in Iet Orgaan van den Predikantenbond als wenschelijk ken baar maakte. De formuleering ra» een derge lijk artikel zou dan ongeveer aldus kunnen zijn: ,JJe Nederlandsche Hervormde kerk is die kerk binnen het grondgebied van het Ko ninkrijk der Nederlanden, welke, in aansluiting aan haar prediking in het verleden, de begin selen der Hervorming uitdraagt. Zij bestaat uit NederduitscheWaalsche, Presbyteriaansch- Engelsche en Schotsche gemeenten in haar gebied". Daarmee zou duidelijk aangegeven zijn de geboorte, om zoowel de erfenis der vaderen, bestaande in de belijdenisgeschriften, alsook de erfenis, bestaande in de vrijheid, te aanvaarden en als eigen bezit verder uit te bouwen. Met deze beide wenschen, die in den strijd om het thans verworpen ontwerp van weers zijden naar voren gekomen zijn, zal de alge meene synodale commissie rekening hebben te houden. De meeste desiderata zijn terug te brengen tot deze beide. Ze te verwerken |pt een bevredigend en voor allen aanvaardbaar geheel, zal een zeer zware taak zijn. OOST-WEST CONTACT. Te Forence in Italië vond een belangrijke studieweek plaats van vertegenwoordigers der Roomsch-Katholieke en de Grieksch-Orthodore kerk. Voornamelijk werd overlegd over een gezamenlijke actie tegen het bolsjewisme. Ook werd over de mogelijkheid van overbrugging der eeuwenoude scheuring tusschen Oost en West gesproken. Dienaangaande zegt de slot- resolutie der week: „Het moment, waarop de nog niet vereenigde Oriëntalen naar de roep stem der Roomsch-Katholieke kerk luisteren en dien in den geest beantwoorden, waarin deze roepstem tot hen kwam, is blijkbaar nog niet aangebroken." ENGELSCHE ARTSEN ZULLEN 126-JARIGEN BOSCHJESMAN ON DERZOEKEN. TWIJFEL AAN ZIJN HOOGEN LEEFTIJD. De Londensche artsen zien op het oogerablik met de grootste belang stelling een kruisverhoor tegemoet, waaraan de oudste Boschjesman uit Zuid-Afrika in de Britsche hoofd stad zal worden onderworpen. Wie is de oudste mensch ter wereld? Oi den6 krif™ i,eC(1S andeI'e antwooi tiiden ??e" yan de °PReF€ven leef tijden zal echter wetenschappelijk vast slaan. Lang te leven is de wensch van de meeste menschen. vooral dan, wanneer zij een bepaalde leeftijdsgrens hebben over sein eden. Hef is derhalve niet verwonder der-lijk, wanneer men tegenover lieden, die een bijbclschen ouderdom opgeven, wan trouwend staat. Ook de bewering, dat een Zuid-Afrikaansche Boschjesman, Ramonot- twane genaamd, met zijn minstens 126, waarschijnlijk echter 140 jaren op het oogenblik de oudste Methusalem ter we reld zou zijn, heeft dit wantrouwen ont moet. In de Londensche „Times" heeft deze kwestie tot heftige polemieken geleid. De schrik van alle Methusalems, Maurice Ernest, voorzitter van de Club van Hon derdjarigen van Engeland, die alle bewerin gen over den hoogen ouderdom van be paalde menschen onderzoekt, heeft zich in deze polemiek gemengd, waardoor de dis cussie een ernstig wetenschappelijk karak ter heeft gekregen, Dokters moeten er aan te pas komen. Mr. Ernest eischt van zijn tegenstanders, die zich in Romonotwane een nieuwen mensch met een record-leeftijd verkoren heben, de voorleiding v. d. Boschjesman in Londen. De oudste man van de wereld zal aan een kruisverhoor worden onder worpen, Londensche artsen zullen hem we tenschappelijk onderzoeken. Ja, er zijn 250 Ronden Sterling \oor de reiskosten van den ouden Afrikaan ter beschikking gesteld. Reeds éénmaal is om den Boschjesman in Afrika een openlijke strijd ontbrand. O11 der het patronaat van een ander Engelsch dagblad werd de leeftijd van Romonotwa ne in 1935 onderzocht. Men kwam inder tijd tot de conclusie, dat hij 123 jaren oud zou moeten zijn. Toen Napoleon Moskoi zag branden, aanschouwde Ramonotwanc dus juist het levenslicht. Hij heeft tegen de Boeren gestreden, records in het steloi van runderen opgesteld, twee vingers ver loren en kon nog voor het begin van der wereldoorlog zijn honderdsten verjaardag vieren. Dit alles heeft men intusschen in Zuid-Afrika vastgesteld, zoodat de scepti sche houding van de Engelsche Club rler Honderdjarigen volkomen gerechtvaardigd is. Vele door deze club onderzochte Methu salems bleken, eenmaal onder de critische loupe genomen, veel minder oud te zijn, dan zijzelf beweerden. Waarom zou dit dan ook niet het geval zijn met dezen Zuidafrikaanschen Boschjesman? Zou hij den reis ie boven ko men? Met welke middelen men nu den ouder dom van Ramonotwane te lijf wil gaan, is niet bekend. Maar degenen, die reeds zoovele valsche Methusalems ontmaskerd hebben, zullen uit rijke ervaring wel de noodige kneepjes kennen en toepassen, aangenomen dat de Zuid-Afrikaan nog in staat is, een reis naar Europa te maken, liet geheim van Ramonotwane's leeftijd zal dus waarschijnlijk onopgelost blijven. Som migen zullen hem als den oudsten man ter wereld beschouwen, anderen zullen dit be strijden. Hijzelf, die blind de laatste levens jaren in zijn land slijt, zal voor den strijd van de Times-lezers nauwelijks veel be langstelling hebben. De Texelsche Zwemvereeniging „Zeebad a. d. Schans" organiseert bij genoegzame deel name op Zondag 21 Aug. a.s., 's middags half vier een zwemwedstrijd voor inwoners van Texel. Leeftijden 612, 12—16, 16 jaar en ouder; afstanden resp. 25, 50 en 100 meter, om fraaien wisselbeker en medailles. De bekers moeten op Texel blijven, voor medailles komén ook niet-Texelaars in aan merking. „Texel's Fanfarecorps" zal medewerking verleenen. VEEL AANVRAAG VOOR DEN TOCHT NAAR TERSCHELLING. Maar hoe zal 't weder zijn Naar de Directeur van T.E.S.O. ons gister avond mededeelde, is er zeer veel aanvraag voor den boottocht naar Terschelling; onge twijfeld speelt hierbij evenwel het weder een groote rol, vooral de dames maken bfj het be spreken van plaatsen voorbehoud, nu 't weder in de laatste dagen zoo stormachtig is ge weest. Te 's-Gravenhage deed dezer dagen onze vroegere plaatsgenoote, Mej. I. Klimp, met gunstig gevolg examen voor acte Duitsch L.O. De Rijksarbiter, de heer J. J. G. S. Falkena te Heerenveen, heeft uit spraak gedaan in het arbeidsgeschil in den landbouw te Anna Paulowna. Terwijl hij met nadruk de wensche- lijkheid uitspreekt, dat partijen vóór het volgend seizoen vrijwillig tot overeenstemming trachten te komen, heeft hij voor de periode 1 Aug. 1938 1 Maart 1939 een voor partijen bin dende beslissing afgekondigd, die wel ongeveer bij het bestaande loon aansluit, maar voor de arbeiders toch niet zonder voordeel is uitgevallen. Het nieuwe loonpeil. Dagloon December tot en met Maart f2.75 Dagloon April t.e.m. Juli en Oct. cn Nov. f3.- Dagloon Augustus en September f3.50 Overuren f 0.-40; riorscliloon f0.35. Arbeidsdag 1 Maart15 October van 6 tot 0; andere maanden van licht tot donker. Schafttijden als gebruikelijk. Slooten van 7 tot 4 met anderhalf uur schafttijd. De Geschiedenis De drie landarbcidersbonden waren reeds lang van meening dat een Col lectieve Arbeids Overeenkomst (CA-* O.) in den Landbouw alhier noodza kelijk was, daar zij aan het ont breken hiervan toeschreven dat het loon en de arbeidsvoorwaarden hier tot een lager peil dan elders waren afgegleden. De bonden hebben zich in verbinding ge steld met de in de Stichting Landbouw-Crisis Organisatie georganiseerde boeren. De bon den beoogden twee doeleinden: le een C.A.O. 2e «hierin opgenomen arbeidsvoorwaarden gunstiger te doen zijn dan de bestaande. De landbouwers wilden wel een C. A. O., doch meenden zich niet te kunnen binden aan een loonregeling die, gelijk de door de bonden voorgestelde, een loonsverhooging be- teekende. Waar partijen het dus over de in houd van den C.A.O. niet eens konden wor den is rijksarbitrage aangevraagd. Op grond van art. 3, eerste lid der Crisis Organisatie beschikking 1931 II benoemde de Minister van Economische Zaken op 19 Juli 1038 den heer J. J. G. S. Falkena te Heeren veen tot scheidsrechter en verklaarde diens uitspraak voor de bij de L. C. O. aangesloten landbouwers bindend. De arbeidersbonden hebben vrijwillig in de arbitrage toegestemd en de uitspraak dus eveneens als bindend aanvaard. De arbiter slaagde er echter, zooals wij meldden niet in, op de 29en Juli te Anna Paulowna gehouden vergadering, de partijen tot elkaar te brengen. De landbouwers wenschten alleen te be willigen in de vaststelling van het loon op f2.75 per dag. Wenschen der arbeiders. De heeren Van der Ham, van der Ploeg en ■Siemons resp. namens den Modernen, den R.K. en den Chr. landarbeidersbond stelden voor: Dagloon December tot en met Maart f3.Dagloon April. Mei, Juni, Juli, October cn November f3.50. Dagloon Augustus cn September f 4.—. Over uren f 0.50: dorschloon f 0.40. Arbeids dag etc. geheel als in bovenstaande arbitrale uitspraak. Discnssies. Beide partijen hebben uitvoerig bun stand punt toegelicht. De arbeiders brachten o.a. te berde dat de veehouderij in 1937—38gun stiger wa: geweest dan in 1936'37e dat het pootaardappelbedrijf alhier hij voortduring aan belangrijkheid wint, waardoor de be- drijfsuitkomsten gunstig wor .on beinvloed; dat de eerste levensbehoeften duurder zijn geworden en dat in tal van gemeenten in Nederland loonsverhooging is verkregen. Tenslotte: dat in het nabijgelegen Koegras vrijwi'lig tot de vaststelling van de ge- wenschte loonen is overeengekomen. De landbouwers betwisten dat het loon hier lager zou zijn dan in soort gelijke gemeenten in Noordholland. In Anna Paulowna domineert het akkerbouwbedrijf, dat niet, zooals de veehouderij een gunstiger jaar had dan 1936'37, terwijl de toekomst zich evenmin rooskleurig laat aan zien. Een beroep op de in Koegras vrijwillig aanvaarde regeling achten de landbouwers dan ook ongegrond, omdat daar bijna uit sluitend veehouderijbedrijven worden aan getroffen. Nadat van landbouwerszijde nog werd aangevoerd dat het pootaardappelbedrijf al hier nog in de kinderschoenen staat en geenszins vergeleken kan worden met het geen te dier zake in Friesland is bereikt, ver klaarden zij tenslotte niet met loonsvoorstel- len doch wel met de arbeidsvoorwaarden ac- coord te kunnen gaan. De conclusies Van de gevolgtrekkingen van den rijksar biter zij nog te vermelden dat de heer Fal kena de gevraagde loonen te hoog vond en de tegenwoordig betaalde loonen niet onre delijk. In de hoop op een vrijwillige overeen stemming vóór het volgende zomerseizoen heeft de rijksarbiter dan ook een regeling gegeven die weinig aan den bestaanden toe stand schijnt te veranderen. Toch is zij in arbeiderskringen met vreugde begroet Voor alle „flinke" boeren in den Polder is ze bindend, die nu geen volwassen arbeider voor minder dan het uitgevaardigde loonpeil mogen aannemen. Waar de regeling reeds 1 Augustus inging en eerst 12 Augustus ter kennis kwam van belanghebbenden, kwamen verschillenden met een onverwacht extra'tje thuis. ANNA PAULOWNA Aanbesteding. De fa. J. C. Grootes was laagste inschrijif- ster bij de gehouden aanbesteding van stof feering van het nieuwe raadhuis, doch daar het bedrag boven de raming was, bleef de gunning achterwege. Geslaagd. Te Den Haag slaagde voor het examen der Eerste Ned. Modevakschool Vcreeniging als costumière onze plaajtsgenoote Mej. A. de Graaf. Zij was leerlinge van Mej. N. van Eeten te Wieringerwaard. Zondag j.1. stond op het programma Ciney, 297 km. Een mooie vlucht voor de jonge dui ven. Jammer, dat de weersgesteldheid van dien aard was, dat eerst Maandagmorgen te 11 u. 25 tot loslating kon worden overgegaan. Het is een pittige vlucht geworden met een hoogste snelheid van pl.m. 900 m per min. De eerste prijswinnaar, eigenaar R. MiuldeP, werd om 17 u. 6 min. geconstateerd; de laat ste of 26e te 17 u. 28 min. Prijzen en punten werden als volgt behaald. R. Mulder 1, 3, 8, 10 en 18 (96 ptn.); Van Steijn 2, 12 en 16 (80 ptn.); J. Peters 4, 6 en 17 (82 ptn.); H. Rietveld 5, 9, 13 en 20 (82 ptn.); Scholten 7, 11, 22, 23 en 25 (72 ptn.); J. Riemers 14, 15 en 24 (61 ptn.); P. Dirks 19 (32 ptn.); Hanix 21 (18 ptn.); Felkers 26 (37 ptn.); Cup 28 ptn., Loon 27 ptn. Zondag a.s. de laatste wedvlucht jonge dut* ven, vanaf Marbehan, 376 km. tevens wordt dien dag voor de navlucht vanaf Delft gevlo gen. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.1. haar 4e buitenlandsche wedvlucht vanaf Quierrian, afstand 297 km. Aan dit concours namen 55 duiven deel. De duiven werden om 8 uur met Z.W. wind in vrijheid gesteld. Bij aankomst was de wind N.W. De eerste duif bereikte haar hok*om 2 u. 4 m. 29 sec. en de 11e duif om 2 u. 33 m. 30 sec. Door de volgende leden werden de prijzen behaald: J. v. Riel 1, 5, 8; T. Kos 2, 7; C. Bontes 3; G. Limonard 4; Schrijver 6, 9; K. Holtz 10; B. Zwierzicky 11. FOSTDUIVENVEREENIGING „V.O.P." Bovengenoemde Vereeniging hield haar 3 e buitenlandsche wedvlucht voor jonge duiven vanaf Ciney, afstand 297 km, in concours 87 vogels. Zondag werden de vogels wegens slecht weer niet in vrijheid gesteld. En Maandagmor gen gaf de radio ook al bericht van niet los. Daar het weer later wat beter werd, werden de dieren om 11 uur 25 in vrijheid gesteld met Noordenwind. Bij aankomst was de wind even eens Noord. De eerste vogel werd geklokt om 4.56.33 en de laatste prijsvliegende duif om 5.23.2. De prijzen werden door de volgende heeren behaald: W. de Ruiter le, 3e, 10e; P. Bontas 2e, 4e, lSé, l'8e; H. v. <1 Gièssen 5e, 6e, 16e; P. Post 7e, 8e, 9e; Doelitz 11e; C. de Wit 12e; J. Bruin 13e; O. Boon 14e; W. de Boer 17e. Vrijdag a.s. inkorven voor de laatste jonge duivenvlucht 78 u. Zaterdagmiddag inkorven Zevenbergen jong en oud 24 u. HELDERSCHE EIERVEILING, 18 Aug. Aangevoerd: 18250 kipeieren: 5557 Kg. 3.70 —4, 5S—60 Kg. 4—4.50, 61—63 Kg. 4—4.50, 64 —70 Kg. 4.304.70, kleine eieren 2.70—3, per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 18 Aug. Aangevoerd: 50.000 kipeieren: 5658 Kg. 4.05-4.25, 58—60 Kg. 4.20—4.30, 60—62 Kg. 4.304.40, 6265 Kg. 4.351.75 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, IS Aug. Schotsche muizen 2.70—3.10, grove 2.20—2.30, drielingen 2.50, eigenh. 2.603.30, gele nep 6.406.50, uien 4.40—5.40. drielingen 44.60, zilvernep 6.807.60, drielingen 5.60, goed keurde eerstelingen A 28-35 4.90—6. idem B 28-35 4.20— 4.50. idem A 3555 4.20, roode kool 11.50. witte kool 80 ct„ slaboonen fi.SO10.70, bintjes 22.30. Aanvoer: 60.000 Kg. aardappelen, 2000 Kg. gele nep, 1900 Kg. uien, 2425 Kg. zilveruien, 7500 Kg. roode kool, 7900 Kg. witte kool, 3450 Kg. slaboo nen. BROEK OP LANGENDT.TK, 19 Aug. Aanvoer: 25000 Kg. aardapnelen: Schotsche muizen 33.14, eigenh. 3.103.50, hl. dito 2.70drielingen 2.102.10, 3500 Kg. uien 4.206. driel. 4.60—5.30. gele nep 6.607, 125 Kg. zilvernep 7.20. 1800 Kg. spercieiboonen 7.2011.70. 60 kg. snij»>nnnon 6.108.50. 1500 kg. kroten 140190; 60 duizend kg. roode kool 1160; 25 duizend kg. witte kool 80—1; 18500 kg. gele kool 1—2.50; 300 kg. Andijvie 180190; 36 perziken 53010.20; 10.000 kg. pootaardappclen A 2S35 4.70— 4.90; A 35—55 4.30. Srhotsehe muizen 2.50—2.70, eroofen 1.90 —2.20. r. dtiken 1.601.80, eigenheimers 2.50 —2.90. hl. dito 2.602.80, drielingen 1.60 2.30, Bevel. 2.10. uien 3.804.20, drielingen 4.60 5.10. gele nep 6.506.90; zilvercuien 1.301.40; drielingen 5.305.60; zilvernep -4.407.60; kroten 801.70 roode kool 11.40; witte kool 801; gele kool 1.90. Het bedrag van de heffing en de steun* uitkeering on boter is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 18 tot 25 Augustus vastgesteld op 55 cent per k.g. (onveranderd). De commissienoteering voor Nederland sche boter is onveranderd vastgesteld op 75 cL per kg.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6