Vijf slccpbootcn RADIO VAN verhalen het Julianadok Duitschland bouwt oorlogsschepen Filmtransport per K.LM. EDGAR RICE; j BURROUGHS Gevaarlijk beest over de grens Onze Oost Sabotage door stakende arbeiders Oogst mislukt - regeering steunt Weer beslag op Mexicaansche olie PROGRAMMA AvA1 ETHEL M. DELL DOOR i No. 60. ,,Ik weet wie je bent," zei de vreemde tegen Malbihn. „En mensen als jij horen in ons land niet thuis. Ik zal je leven sparen, maar de volgende keer dat ik je weer ontmoet, her inner je dan wie ik ben." Hij sprak een naam uit in het oor van de misdadiger, waardoor deze met grote angst werd vervuld, hij keek de vreemdeling met grote, wijd opengesperde ogen aan, voordat hij de tent uitgesmeten werd. Zijn toon was veranderd, toen de vreem deling zich tot Meriem wendde in een taal, die zij niet verstond. Zij antwoordde in het Arabies. Hij herhaalde zijn vraag nu in die taal. „Ze hebben me van Korak weggehaald," was alles wat ze antwoordde. „Wie is je volk? Wie is Korak?" vroeg hij, terwijl hij verbaasd naar haar vreemde, barbaarse sieraden keek. „Wel, Korak is een aap. Ik heb geen ander volk. Korak en ik leefden alleen in de jungle sinds Akoet ons als Koning der Apen verliet. Ik ben Meriem. Ook ik ben een aap!" De vreemde bekeek haar aandachtig en er kwam een blik van medelijden in zijn ogen. Terwijl hij haar vertrouwen won, vernam hij meer van Meriems geschiedenis, maar tenslotte wist hij nog precies even weinig als aan het begin. Hij kende de jungle door en door; wist dat er jarenlang mensen alleen en naakt tussen de wilde dieren hadden geleefd; maar een meisje! Het was niet mogelijk! Hij veronderstelde dat haar Korak en hun leven onder de apen een hersenschim van haar was. Hij kon niet toe staan, dat dit arme, eenzame kind nog langer in de jungle ronddwaalde. Tenslotte stelde hij haar voor dat ze met hem naar zijn dorp of „douar" zoals hij het in het Arabies noem de mee zou gaan. „Daar zal mijn vrouw voor je zorgen, totdat wij Korak gevonden hebben of Korak ons," lej^de hij uit. „Korak zal de weg naar mij vinden," zei het meisje eenvoudig. Laten we naar Uw douar gaan." Na een reis van vijf dagen stonden ze plotse ling op een grote uitgestrektheid en aan de rand van het bos zag het meisje in de verte iets, waardoor zij zich terugtrok. Het logge gevaarte passeert vlot de Hembrug. Voor de werf van de Amsterdam- sche Droogdok Mij., op het IJ voor Amsterdam, is een leegte ontstaan, want het machtige Julianadok, dat hier sedert 1913 heeft gelegen en kort geleden naar Dantzig is verkocht, heeft gistermorgen de sleepreis naar de Oostzee aangevangen en is om ze ven uur des morgens door vier sleep- booten van den sleepdienst reederij v. h. Gebrs. Goedkoop van zijn ligplaats weggetrokken. Alle beweegbare deelen van het dok wa ren vastgesjord en voor en achter waren eenige zware ankers opgetakeld. De gewone verankering was losgemaakt en het dok lag nog slechts met enkele trossen aan den wal verbonden, terwijl het bovendien aan drie zware ankers bevestigd was. Vooruit maar! Tegen 7 uur gaf de leider van het tran sport het commando: vooruit maar! Tot I.Tmuiden toe zal de leiding van het transport berusten bij den heer W. H. Mel- lema, van het maritiem kantoor W. H. Mel- lema en Co., den man, door wiens bemidde ling de verkoop tot stand kwam en die, als oude stoom- en zeilvaartkapitein, in zijn ele ment is als hij weer eens zoo'n karweitje kan opknappen. Twee slecpbooten vóór, de Jan Goedkoop Dzn." en de „Maria Henriette Goedkoop", en twee achter, de „Anna Cornelia Goedkoop" en de „Pieter Goedkoop Dzn.', trokken het gevaarte van den wal en naar het midden van het IJ, met een gezamenlijk vermogen van ruim 31000 p.lc. De drie eerstgenoemde sleepers hebben al 'n capaciteit van 850 i.p. k. ieder, de laatste van 600 i.p.k., wat ruim schoots voldoende was, want ter hoogte van de Coenhaven werd zij afgelost door de nog iets kleinere „Annie Goedkoop", die af en toe langszij ging om mee te helpen trekken, als de „Anna Cornelia" het sturen alleen af kon. Twee loodsen, één voor en één achter, wa ren eveneens aan boord om het transport te leiden, terwijl zich op het dok reeds de Duit- sche sleepkapitein en een tiental Duitsche runners bevonden, die de zaak zullen over nemen als de heer Mellema bij de uiterton, 4 mijl buiten I.Tmuiden, het commando over draagt aan de Duitsche sleepers, die het kar- wei dan verder moeten opknappen. Het passeeren van de Hembrug. Maar alles liep vlot en zonder moeilijkhe den passeerde de sleep met een vaart van 5.3 k.m. de stad, de Coenhaven en de Petro leumhaven. Het eerste obstakel, dat moeilijkhe den zou kunnen opleveren, was de Hembrug, want hoewel de doorvaart- breedte ruim genoeg is, vergete men niet, dat het dok een log en onhan delbaar gevaarte is, met een lengte van 200 meter en een breedte van 33.5 meter ,hoog oprijzend uit het water en gauw onderhevig aan den wind wanneer de sleepbooten de trossen niet strak zouden houden. Maar alles liep als gesmeerd. Precies van 8.28 tot 8.39 uur is eiken morgen de Hem brug geopend, en nauwelijks was de brug opengedraaid of te half negen precies kwam de sleep ervoor, en zoo nauwkeurig lag het Julianadok in het vaarwater, dat geen mo ment gestopt behoefte te worden en de sleep met handhaving van de gemiddelde vaart van 5.3 k.m., er door ging, het rechte eind van het Noordzeekanaal tegemoet, waar zij nog voldoende ruimte laat voor tegenliggers en achteropkomende schepen, om, zij het ook met de noodige voorzichtigheid te pas- seeren. Met dit tempo was het te verwachten, dat de sleep tijdig genoeg bij Velsen zou zijn om de Yelzerbrug te passeeren toen deze om streeks twaalf uup openging. Te I.Tmuiden lagen drie Duitsche zeesleep- booten met een totaal vermogen van 4200 p.k. gereed om de sleepers van Goedkoop te vervangen. Het zijn de „Dantzig" van de reederei Weichsel te Dantzig en de „Seeteu- fel" en de „Moewe" van de Bugsier- und Bergungs G. M. B. H. te Hamburg. Hen nieuwe sleep. Het ligt in de bedoeling van de Amster- damsche Droogdok Mij. over eenigen tijd bet sedert verscheidene jaren ter hoogte van Nieuwendam opgelegde Prins Henririkdok, dat grooter is dan het thans verkochte Ju lianadok en 25.000 ton meet, naar de werf aan den overkant van het IJ te verhalen, waar het de plaats van het Julianadok zal innemen. Duitsche boeren strijden tegen den coloradokever. De nationaal-socialistische boerenbond heeft te Heidelberg een stafkwartier opgericht voor de bestrijding van den colorado-kever, welke via Frankrijk Duitschland is binnen gekomen en thans de boeren van Würt om- berg, Baden, Hessen, de Pfaltz en het Rijn land terroriseert Van Constanz tot de No- derlandsche grens is in bijna ieder dorp een station opgericht met bestrijdingsmiddelen, o.a. auto's met pompen voor het bespuiten van besmette velden met chemicaliën. Volledig overzicht van de verster king. In de „Wehrmacht" heeft vice-ad- miraal Guse een volledig overzicht gegeven van de versterking van de Duitsche vloot. Op het oogenblik worden twee slagschepen van 35.000 ton gebouwd. Twee schepen van 26.000 ton, de „Gncisenau" en de „Scharnhorst", zijn bijna gereed. De ze schepen voeren elk negen stuk ken van 28 c.m. De onderzeedienst. Wat betreft den onderzeedienst wordt me degedeeld, dat op het oogenblik reeds 24 sche pen van 250 ton en 13 van 500 tot 700 ton in dienst zijn, terwijl nog 31 schepen op stapel staan, waarmede de Limiet van het Britsch- Duitsche verdrag is bereikt. Twee vliegtuigmoederschepen staan even eens op stapel. Deze schepen zullen een wa terverplaatsing van 19.250 ton hebben. Verder zijn twee kruisers van 10.000 ton, de „Bluecher" en de „Admiral Hipper" reeds van stapel geloopen en zullen binnenkort in dienst worden gesteld. Deze schepen voeren kanonnen van 20.3 c.m. Een derde kruiser van dit type staat nog op stapel. Bovendien staan twee lichte kruisers van 10.000 ton met stukken van 15.5 c.m. op stapel, terwijl plan nen zijn gemaakt voor drie kruisers van 7000 ton. o i imii M'i-1 I Zestien nieuwe torpedobooten van 1625 ton elk met stukken van 12.7 c.m. zijn reeds in dienst gesteld, zes jagers van 1811 ton en vier torpedobooten staan op stapel en vier andere schepen staan op 't pro gramma voor het volgende jaar, ter wijl ook 24 mijnenvegers worden ge bouwd. Verder wordt gemeld, dat binnenkort de vroegere marinewerf „Vulkan" te Stettin weer in dienst zal worden gesteld. Deze werf was gesloten overeenkomstig het verdrag van Versailles. EEN WALVISCH IN EEN RIVIER. Een walvisch van ongeveer 6 meter lang is dezer dagen in de Engelsche rivier de Trent nabij Scunthorpe geschoten. Mannen, die werkzaam waren op een werf, zagen het dier in het ondiepe water plassen. Eenigen van hen begaven er zich in een roeiboot heen en na 10 schoten uit een ge weer gelukte het een hunner den wal visch te dooden. Het dier werd. aldus de N.R.Crt., vervolgens naar den kant ge sleept en uit het water gelicht door een kraan. De plaats, waar het buit gemaakt werd, bevond zich bijna 75 kilometer van de open zee. Bij den aanleg van een vliegveld. Er is, naar de N. R. Ct. meldt, een staking uitgebroken bij den aanleg van het vlieg veld Kali Banteng. Circa 100 werklieden zijn hierbij betrokken. De stakende arbei ders pleegden sabotage dopr de draagman den (waarmede grond wordt vervoerd) van de werkwilligen te vernielen. Het werk staat thans onder politiebewaking. De regeering van Ned. Indië stelde, naai de N.R.Crt. meldt, een bedrag van fl. 17.000 beschikbaar voor het verlecnen van steun aan de bevolking van het Notopoero-gebicd in Noord-Madioen, waar de oogst is mis lukt. Jubileum film voor alle leeftij den goedgekeurd. De eerste copie van de film „veertig ia- ren", nationale film van het Regeeringsjubi- leum, is met de K.L.M. naar Batavia ge bracht. De film is door de filmkeuringscom missie voor alle leeftijden goedgekeurd. Met de volgende vliegtuigen worden tel kens 1 of 2 copieën verwacht, totdat het aantal van tien, dat voor Nederlandsch- Indië bestemd is, is aangekomen, aldus do N.R.Crt. De film vertegenwoordigt een flink gewicht, en omvat acht rollen. Alle copie ën zijn door de lucht vervoerd, opdat op 6 September, in verschillende plaatsen, do rolprent tegelijk zal kunnen worden ver toond. Met verlof van den president der Rottcrdamsche arrondisse mentsrechtbank. Naar wij vernemen heeft de Mcxican Eagle, die reeds onlangs te Dordrecht be slag legde op twee ladingen Mexicaansche olie, thans met verlof van den president van de arrondissementsrechtbank te Rotter dam, als eigenaresse ook beslag gelegd op een lading mexicaansche olie, die zich al daar bevindt aan boord van den tanklichter Groot Aminers no. 5. ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1938. Hilversum I. 1875 m. VARA-UITZENDING. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedr. 12.001.45 Gramofoonmuziek (Om 12.16 Ber.), 2.00 De Ramblers (opn.). 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkest en gramofoonmuzik. 4.30 Esperanto-Uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 „Filmland". 7.308.00 Causerie „Wondergeloof en Won derverhalen". 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.20 VARA-orkest. 9.00 Toespraak en gramofoonmuziek. 9.15 Esmeralda-septet, en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Accordeon-sextet. 11.0012.00 Revue-Operette „Het Witte Paard" (opn.). Hilversum II. 301,5 en 415.5 m. KRO-Uitzending. 8.00915 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en solist. (Van 1.001.20 Gramofoonmuziek en om 1.15 Berichten). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-orkest. 3.00 Kinderuur. (Om ca. 4.00 Berichten). 4.00 Vervolg KRO-orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Vervolg KRO-orkest. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Cahserie „De Jonge Wacht als moderne Jeugdbeweging". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.00 Revue •programma. 10.00 De KRO-Melodisten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Sportrevue. 10.5512.00 Gramofoonplaten. FEUILLETON Molly had Rollo opgevoed in het bewust zijn, dat zijn stiefvader het hoofd, was van het Huis Aubreystone en dat hij hem eerbied verschuldigd was. Molly had er hem diep van doordrongen, dat het deze man was, die hen beiden, toen de nood hoog was, de beschut ting van zjjn huis had aangeboden. Hij ge- dro"°- zich dan ook in tegenwoordigheid van zijn stiefvader voorbeeldig en betoonde hem diep respect. Maar het gelukte Molly nooit hem er toe te bewegen zich ten opzichte van zijn tante Caroline op dezelfde wijze te ge dragen. Haar eigen manier van doen was daar de oorzaak van. Caroline hoonde hem steeds en hjj bezat nu eenmaal niets van de verdraagzaamheid van zijn moeder, die deze met zooveel geduld had gecultiveerd. Het was Caroline, die Rollo steeds deed gevoelen dat hjj in het Aubreystone gezin niet hoorde, dat h(j er slechts werd geduld. HOOFDSTUK XIX. Bedtijd. Wanneer ze daartoe gelegenheid had, ging Molly 's avonds even naar de kinderen toe Rose Masters was weer terug gekomen en was een trouwe zorg gebleken. Miyir er was nu ook een gouvernante bij gekomen, die d< oudste kinderen onder haar hoede had. De zoon en opvolger, Vivian, was nu acht jaar en zou aan het einde van de zomer- vacantie met Rollo mee naar school gaan H(j en zjjn drie broers waren later voor Eton bestemd. Maar Molly had Ivor's aanbod om Rollo op gelijke wijze op te voeden van de hand gewezen. Een opvoeding, die verschilde van die van de anderen, leek haar te prefe- reeren. Het was haar wensch dat Rollo zou worden opgevoed als zijn vaders zoon; d«. wereld zou hem kennen als Rollo Fordring- ham cn niet als de halfbroeder van den Ilon Vivian Aubreystone. Voor hem was het dat Ze haar vrijheid en, tot op zekere hoogte, haar persoonlijkheid had geofferd en nu wilde ze ook dat nij hiervan ten voile de voor- cieelen zou genieten. Ofschoon ze h leven gemakkelijker te dragen vond dan de eerste jaren, bleef haar bestaan toch altijd verwrongen. Nooit had de man. met wien ze voor de tweede maal ge trouwd was, haar hart kunnen winnen Maar, ofschoon nog steeds iets in haar tegen dezen toestand in opstand Kwam was ze met de jaren aan den omgang met hem gewend geraakt. En de kinderen, die ze hem geschon ken had. waren allen gezond. Geen van hen leek op haar allen waren ze van het Aubreystone type. Vivian, de oudste, was. evenals zijn vader trots en zeer gereserveerd. Aldyth, de twee de, had het harde en aanmatigende van haai overleden grootmoeder. Het derde kind was weer een jongen Oswald van hetzelfde type als de eerste, alleen wat meer origineel De vierde was een meisje Winefride, zoo ge noemd naar een van haar sedert lang gestor ven voorouders. Dit kind was buitengewoon moeilijk te regeeren; ze had niet het minste respect voor de rechten van anderen. Ze vocht met hardnekkigheid voor alles, wat ze zich wenschte. De twee jongste kinderen Cedric en H'ugo waren hun moeder het liefst, omdat ze nog te jong waren om in groote mate de karaktertrekken der Aubreystones te ver- toonen. Cedic was een dikkerdje en een beetje lui en Carolina noemde hem met eenige min achting een echt moederskindje. En Hugo, de jongste, was nog maar een baby. Maar die speelde liever alleen op den grond dan door z(jn moeder geknuffeld te worden. H(j was een koudbloedig schepseltje, volgens Rose Masters, die een onpartijdig en tameljjK juist oordeel had over haar pupillen. Volgens haar was Rollo de eenige van de kinderen, die haar devotie waard was. Ook Mis Marvin, de gouvernante, hield het meest van Rollo en op de hem eigen, kinder lijke manier, beantwoordde hij haar affectie voor hem. Maar behalve tot zjjn moeder, die hjj boven allen aanbad, voelde zjjn jongens hart zich toch het meeste aangetrokken tot Awkins. Deze man speelde een groote rol in zijn jonge leven. Van hem had hij heel wat moed en ook heel wat welvoegelgkheio geleerd en Rollo wist dat er met Awkins niet te spot ten viel. Hij voelde zich volkomen gelukkig ir gezelschap van dit zeer bijzondere lid van de Aubreystone huishouding en hjj was trots op deze vriendschap. I.oewel Awkins zich nooit op den voorgrond plaatste, hield ieder een steeds rekening met hem. Sinds Rollo ontdekt had wat dat V.C. beteekende. kende zjjn bewondering voor dezen held geen gren zen. Hij had het kruis verdiend voor z(jn dapperheid, betoond bij zjjn pogingen om den broeder van Lord Abrevstone het leven te redden. Helaas had dit hem niet mogen ge lukken. Awkins kendt geen gevaar, hjj was altjjd overal vooraan geweest. En toch. bij zoo vele gesneuvelden en zwaar verminkten was hij er zonder een schrammetje afgeko men. Voor den post van stalmeester was hij bijzonder geschikt. Zelfs Caroline had op hem nooit iets aan te merken, hoewel hjj de eenige was. dien ze niet kon tyranniseeren Ofschoon hij het haar nooit liet blijken, had hjj eigenlijk weinig respect voor haar. Ze merkte nooit dat hjj het was, die in aange legenheden van belang haar oordeel leidde. Ze had veel eerder den indruk dat hjj veel waarde hechtte aan haar opinie en daarnaar steeds handelde. Zijn sympathie voor Rollo was langzamer hand gegroeid tot vriendschap. Die sympa thie had zjjn oorsprong gevonden in mede lijden met het kind, dat door 'edereen op Aubreystone Castle werd veronachtzaamd. En evenals Rose Marters hield hij meer van den jongen dan van eenig lid van de familie! waarbij hjj in betrekking was, behalve dan de jonge Lady Aubreystone. En het was terwille van haar geweest, dat, deze stalmeester een chauffeursopleiding had gevolgd, opdat hij st eds tot haar dienst kon zijn. En sinds dien heerschte hij oppermachtig zoowel in de garage als in de stallen. Lord Aubreystone apprecieerde Awkins om zjjn betrouwbaarheid en zijn gezond verstand, maar hij zag in hem niet meer dan een uit stekend bediende en hij zou zeer verbaasd zijn indien hjj vernam, dat deze man door Molly en haar zoon als een vriend werd be schouwd. Toen Molly dien avond, haar belofte ge stand. Rollo ging goedennacht wenschen, vond zij den jongeman vol van een plan, dat dien middag in de stallen gerijpt was. ..Morgenochtend gaar we vroeg opstaan, Molly, heel, heel vroeg Awkins en ik en dan gaan we nog voor het ontbijt een heel eind rijden. En Awkins zal mij leeren sprin gen!" ..Lieveling, is het nu wel goed dat je hem altijd zoo maar Awkins noemt?" protesteerde Molly. „Hij zou het heelemaal niet prettig vinden als ik dat niet deed; hjj houdt nu eenmaal niet van zooveel omhaal. En ik vind dat men een vriend zoo moet aanspreken als hem het lief ste is. Het is precies hetzelfde al3 dat ik .Molly" tegen jou zeg." Hier wist ze niets op te zeggen en triom fantelijk sloeg d» longen vast zijn armen om haar hals. Maar Molly had nog iets op het hart. „Rollo ik vind het vervelend om altjjd aanmerkingen te maken, dat weet je wel, mijn jongen. Maar ik moet je toch zeggen dat je er mjj een groot plezier mee zou doen als je in het vervolg wat beleefder was tegen tante Caroline." Rollo trok een lang gezicht. „Z(j begint altijd," wierp hij tegen. „Ik bedoel, ze begint altijd tegen jou. Oh, ik ik zou haar zoo graag eens een pak slaag willen geven!" „Rollo!" „Ja, dat zou ik willen," zei hjj op wraak- zuchtigen toon. „Ze is een haatdragend, on hebbelijk mensch en ik wou dat iemand haar dat eens goed vertelde!" „Rollo, lieveling, zooiets mag je niet zeg gen; je mag het niet eens denken. Er is zoo veel dat jij op jouw leeftijd nog niet kunt begrijpen." „Maar ze is altijd zoo beestachtig onbe schoft tegen jou, Molly. En ik kan het niet helpen, maar ik word altijd woedend als men- schen zoo tegen je doen!" „Mijn lieve jongen!" zei Molly teeder en zacht streelde ze met haar hand door zjjn dikke, bruine haar. „Ik weet dat je m{j wilt helpen, maar dat moet je zoo toch niet doen, lieveling. Daar maak je het alleen maar erger mee." „Waarom?" vroeg Rollo. Molly trachtte het hem nader uit te leggen, zich onderwijl afvragend of ze er eigenlijk wei verstandig aan deed. "Zie ^e.\ ik ondervind er later altijd den last van als jij je slecht hebt gedragen." „Molly! Hij zat plotseling recht overeind en keek haar strak aan met zjjn diepblauwe oogen. „Je wilt toch niet zeggen dat ze het jou betaald zet als ik niet aardig tegen haar ben geweest? Wat gemeen!" Telaat begreep Molly, dat ze te veel had gezegd. Snel legde ze haar hand op Rollo's mond, om den woordenvloed te stuiten. (Wordt verwind

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7