Proces tegen Schuschnigg voorbereid! Or. Schacht tegen Goering? Oaladier doet een aanval op de 40 urige arbeidsweek „Duitschland kan niet alleen in de wereld leven" DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER .J Wijlen het Russisch- Japansch conflict Onze haringexport naar België bemoeilijkt De „Karimafa" opnieuw aan den arbeid MAANDAG KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Speciale wet afgekondigd SCHUSCHNIGG Lichting 1940 Zijn orgaan valt dc vierjaren- politiek der regeering scherp aan Matroos doodgereden De verdronken padvinder Een „martelaar" der Sudetenduitschers Fransch Nalionaal inkomen moet vergroot worden Dit nummer bevat 8 pagina's isl/EERBERICHT DE BILT SEINT. Nieuwe recordvlucht van Hughes Minister Funk tracht de beurscrisis te verklaren HELDERSCHE COURANT 22 AUGUSTUS 1938 Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 66e JAARG. No. 8392 In het „Rcichsgezetz Blatt" van Zaterdag wordt een wet over „de verantwoordelijk heid van leden van vroegere Oostenrijksche Bonds- en Landsregeeringen en hun hel pers" afgekondigd. Daarin wordt onder meer gezegd, dat leden van vroegere Oostenrijk sche Bondsregeeringen, die zich bij hun werkzaamheid in het openbare leven heb ben schuldig gemaakt aan een rechtsschen- ding of een handeling, vijandig tegenover het volk, voor een staatsgerecht te Weenen ter verantwoording kunnen worden geroe pen. Hetzelfde geldt voor de leden der vroe gere Landlsregeeringen (burgemeester der stad Weenen en hun helpers). Het staats gerecht te Weenen zal vaststellen, of een rechtsschending of een handeling, vijandig tegenover het voll% begaan is. De aanklacht wordt ingediend door den rijkscommissaris voor de hereeniging van Oostenrijk met het Duitsche Rijk in naam van 't Duitsche volk. De rijksminister van Binnenlandsche Zaken kan dengenen, die volgens uitspraak van het staatsgerecht schuldig zijn, het voorloopige rijksburger schap ontnemen. Hij kan de Duitsche na tionaliteit ontzeggen. Bovendien kan hij als schadeloosstelling hun vermogen in beslag nemen ten gunste van het Duitsche Rijk. De leden van het gerecht worden op voor stel van den Rijksminister van Binnenland sche Zaken door den „Fuehrer" en Rijks kanselier benoemd. Van welingelichte zijde wordt verklaard, dat deze wet, die reeds lang verwacht werd, uitsluitend toepassing zal vinden op de groote rechtschenders. Er kunnen nog geen mededeelingen worden gedaan over het aantal personen, die voor het gerecht te recht zullen staan. Dat zal eerst mogelijk zijn, als rijkscommissaris Buerckel, die be voegd is voor het indienen der aanklachten, de bestudeering der documenten voltooid zal hebben. Dat de processen te Weenen ge voerd zullen worden, verklaart men uit den wensch, dat Oostenrijksche aangelegenheden in Oostenrijk zelf behandeld worden. Het onderzoek zal dan ook op de plaats der han delingen geschieden. Men meldt uit Berlijn, dat dit decreet niet van toepassing zou zijn op oud-bondspresi dent Miklas, die thans een pensioen geniet, dat hem veroorlooft ziin villa aan het Woer- ther-meer te blijven bewonen. Hoewel hij een verklaarde vijand der nationaal-socialisten is geweest, schijnt hij deze voorkeursbehan deling te genieten door het feit, dat zijn zoon een actieve rol speelde in de nationaal-soci- alistische beweging voor deze aan de macht kwam. Do gewezen bondskanselier Schuschnigg wortd thans vastgehouden in hotel Motro- pole te Weenen den zetel der Gestapo. Zeer zeker zal Schuschnigg onder bedoelde wet vallen. Voorts zullen zich moeten verant woorden Dr. Schmitz, de vroegere burge meester van Weenen, dr. Ludwig, gewezen chef van het bondsbureau, kolonel Adam. chef van het vaderlandsche front, Bahr Bae- renfeld, pud-gezant te Boedapest en vele an deren. Dé Japansche ambassadeur te Mos kou Sjigemitsoe, heeft Zondag den Sovjet russisch.cn volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Litwi- nof, de voorstellen der Japansche re geering overhandigd voor de vorming eener gemengde commissie, die zich belasten zal met de vaststelling en afbakening der grenzen in het Tsjan Koe Feng-gebied. Tijdens het onderhoud, dat drie uur duurde, is men tot overeenstemming geko men omtrent 'n aantal bijzonderhdeen, o.m. de personen-kwestie I.itwinof handhaaft echter zijn standpunt, dat uitsluitend ge bruik zal worden gemaakt van het verdrag van Hoentsjoeng en de daarbij gevoegde kaarten van het jaar 1866, terwijl Sjigemit soe do meening is toegedaan, dat de com missie behalve deze stukken bovendien nog het materiaal zal onderzoeken, dat de Ja pansche en Mandsjoerijsche regeeringen in zake deze kwestie aan de commissie zou willen voorleggen. De onderhandelingen zul len worden voortgezet, Weer een protest. In aansluiting aan deze bespreking pro testeerde de Japansche ambassadeur nog te gen het overvliegen van Mandsjoerijsch en Koreaansch geleed der Sovjetrussische ver kenningsvliegtuigen. I.itwinof antwoordde hierop met een protest tegen een beweerde grensschending van Japansch-Mandsjoerij- sche zijde. De inschrijving. Bij Kon. besluit van 23 Juli 1933 (Staats blad no. 584) houdende voorzieningen ten aanzien van de inschrijving voor den dienst plicht voor de lichting 1910, is, aldus de Msb., bepaald, dat voor de lichting 1910 voor den dienstplicht wordt ingeschreven hij, die in een der gevallen, omschreven in artikel 6, eerste lid. der Dienstplichtwet, verkeert op 1 Oct. 1938. Voor de lichting 1910 geschiedt de. aan gifte ter inschrijving, bedoeld iri artikel 8, vierde lid, der Dienstplichtwet: a. voor de ingevolge artikel 6 dier wet in te schrijven personen in October 193S; b. voor de ingevolge artikel 7 dier wet in te schrijven personen binnen dertig dagen na den dag, waarop het in dat artikel be paalde op hen van toepassing is geworden. „Als Duitschland in 1914 een autarchische economie had gehad zou het niet zoo lang hebben kunnen stand houden". Deze zin geeft de algemeene strekking weer van een artikel, van de hand van dr. Tomberg, dat in „Der Deutsche Volkswirt" het econo misch weekblad van dr. Schacht is ver sohenen, en waarin op critische wijze Duitschland's economische krach* in tijd van oorlog aan een onderzoek wordt on derworpen." Een gezonde en sterk ontwik kelde vredes-economie, zoo schrijft het blad. is een eerste voorwaarde voor een goed functionneeren van de oorlogs-economie. Daarentegen voert een te sterk doorgevoerde autarchie tengevolge van de kosten, die zij met zich brengt, tot een verzwakking van de economische kracht van het land in tijden van oorlog. De buitengewone resultaten, die in 1914 door de Duitsche oorlogsindustrie werden verkregen, waren slechts mogelijk, doordat gedurende het aan den wereldoorlog voor afgaande tijdperk de zeer nauwe hand met de wereld-eeonomie Duitsehland in staat had "esteld belangrijke reserves in het eeo- nomiseh bestel en hij de bevolking op te hoonen. Ten aanzien van den teeenwoordigen toe stand van Duitschland schrijft dr. Tom- berg: een groote mogendheid, die in een oorlog verwikkeld raakt zonder bondgenoo- ten, beschikkend over groote voorraden grondstoffen, en over geen enkele militaire en economische mogelijkheid beschikkende voor den invoer van goederen, afkomstig uit neutrale landen, zal den oorlog ver liezen. legen een verbond van staten, die militair de mindere ziin, doch een econo misch overwicht, en goede handelsrelaties en credieten hebben. Goudreserves en deviezen-reserves spelen een belangrijke rol. Duitsch land dat niet zich zelf kan voeden en geen binnenlandsche grondstof fen bezit, moet er aan denken goud en deviezen bijeen te brengen, ten einde in geval van een ronfliet te kunnen koopen helgecn het land ontbreekt. Tn dit verhand wijst de schrijver op het feit, dat de Yerccnigde Staten, Engeland en Invoervergunning vereischt. Naar wij vernemen heeft de Belgi sche regeering bij Kon. Besl. van 10 Augustus j.1. den invoer van gedroog de, gerookte of gezouten haring af hankelijk gesteld van een invoerver gunning. Dat dit besluit zeer nadee- lig voor de Nederlandsche haring- visscherij is, is duitHdijk, want tot nu toe was de NedeMpjjdsche invoer geheel vrij. Reeds zijn versdMJllende auto's, die haring naar Bc i vervoerden, aan de NederlandscffipBelgische grens aangehouden en teruggestuurd, wan neer geen verguitping kon worden getoond. De vereeniging Handelsbelangen, te Scheveningen heeft zich in verbin ding gesteld met het departement van Economische Zaken ter bespre king van den nieuwen toestand, door dit Belgische Koninklijke Besluit ge schapen. In een nieuwe Strook van den zeebodem op zoeft naar het ach terschip. Nadat dc reparatie aan de in het ongc- reede geraakte emmerketting reeds vorige weck hersteld was, was het weer zoo veel slechter geworden, dat ook na de reparatie de molen op dc reede van fei schelling bleef in afwachting van beter w<®tv Gisteren bleek het weer zoSdanig gedraaid te zijn, dat er geen enkel bezwaar was om zich weer met het gevaarte op de wadden zee te wagen, zoodat in do vroegte besloten werd. dat de „Karimata" haar werk op zoek naar het I.utinegoud zal hervatten. Tegen elf uur werd de baggermolen dan ook door de slecpbooten va» de firma Doek- sen naar buiten gesleept en teruggebracht naar de plaats boven het Lutine-wrak, 75 meter achter de plaats, waar men het laat ste gebaggerd heeft, om thans een nieuwe strook van den zeebodem, waar men hoopt het achterschip met de Lutineschatkamer te vinden, af te zoeken. Politie onderzoekt de schuldvraag Zaterdagmiddag is op den Bunschoterweg onder gemeente Nijkerk een een verkeers ongeluk gebeurd, dat den matroos P. van M. uit Hilyersum het leven heeft gekost. Van M, reed met een kameraad per fiets van Harderwijk naar Hilversum en werd gegrepen door een uit de richting Bunscho ten komende auto. De man was op slag dood.. Het stoffelijk overschot is naar bet lij-- kenhuis.je op de algemeene begraafplaats overgebracht. De politie onderzoekt de schuldvraag. Zijn lijk aangespoeld. Een schipper heeft te De Cocksdorp (Texel) een lijk aangebracht, dat op de Vliehorst was aangespoeld. Het is waarschijnlijk het stoffelijk over schot van dei' jongeman van het katholieke kamp. die Maandag jl. is verdronken. Het slachtoffer moet ruim 20 jaar oud zijn ge weest en was gekleed in zwemcostuum. De burgemeester is van een en ander in kennis gesteld. Om half twaalf werd de functionaris der Sudetenduitsche partij Ilugo Kraus te Kostany hij Teplitz Sanof aangevallen door drie individuen wier indentiteit hij niet kon opgeven. Na met een hard voorwerp getroffen te zijn, kreeg Kraus nog een mes steek in den rechterarm. Toen de aanvallers zich verwijderd had den heeft Kraus, in plaats van hulp te vragen bij omwonenden, zich eerst naar den plaatselijken leider der Sudetenduit sche partij begeven. Pas daarna heeft hij bij de politie een klacht ingediend. Een door de nolitie en een geneesheer ingesteld onderzoek hebben uitgewezen dat zich croon snoron van mocstoVpp bevindon in de klee- ren van Kraus, althans niet daar waar zij zouden moeten zijn. Frankrijk tezamen 76 procent van do goudreserves der wareld bezitten, terwijl ook Busland over aanzienlijke reserves beschikt. De Duitsche reserves bedragen zelfs nog niet één procent der wereldvoor raden. Het artikel besluit met de onmerkimr. dat nipn de oorlogs-pronomie ongetwijfeld in tijden van vrede moet hebben voorbereid, doch dat zij eerst bij het verklaren van* den oorlog in toepassing mag worden ge bracht. Daladier heeft Zaterdagavond een radioredevoering gehouden, waarin hij o.m. zeide: de oorlogsconilicten en internationale geschillen vormen thans dj overwegende zorg der vol ken. De oorlog woedt in Spanje en in het Verre Oosten. In midden-Eu ropa spreiden groote staten hun krachten ten toon. Voor hun sol daten en reservisten is er geen wer kelijke grens meer van den duur van hun militairen dienst. Voor hun arbeiders is er geen grens meer voor hun werktijd. De meeste landen ter wereld geven ook een voorbeeld van een intense activiteit. Hot zijn alle feiten die voor Frankrijk een waarschuwing zijn. Ik heb u al eens gezegd, dat ik niet geloofde aan de fataliteit van den oorlog. Zooals alle oud-frontsoldafpn ben ik vast besloten alles in het werk fe stellen om Europa te sparen voor een vernietiging der beschaving. Gij weet ook. dat wij ten dienste van onzen vredeswil onze eigen strijdkrachten hebben georganiseerd. Wij hebben deze zoo juist nog ge perfectioneerd en hebben maatrege len genomen om ze uit te breiden. Niemand ter wereld denkt er aan hun materieele en moreele macht te onderschat ten. Ten slotte kent gij de banden van vriendschap en solidariteit, die Frankrijk veroenigen met de groote democratieën, die door dezelfde liefde voor de vrijheid zijn bezield als Frankrijk, doch dat is niet vol doende. Een vrede in eere, solidariteit met de democratieën ter wereld kunnen wij slechts behouden in de maten waarin wij den moed hebben iedere monetaire en fi- nancieele crisis uit den weg te gaan. Franc een der sterkste muntsoorten. Daladier verklaarde zich dan ook sterk gekant tegen iedere nieuwe de valuatie of controle van den wissel koers. Iedere crisis op dit gebied zou worden beschouwd als een gunstige omstandigheid door hen die den oor log willen. Spreker merkt op, dat de franc uit een tra ditioneel' technisch oogpunt een der stork- munstoorten ter Wereld is. Tal van feiten, zooals de terugkeer van verscheidene mil- liarden aan kapitaal, onthullen overigens het vertrouwen, dat Frankrijk in zijn lot heeft. De reden voor de onbehaaglijkheid is elders: het nationale inkomen is sinds verscheiden jaren aanzienlijk verminderd. 22 milliard goudfranken in 1937 tegenover 38 milliaird in 1914 Verwachting: Zwakke tot mati ge Westelijke tot Zuidwes telijke wind, wisselende be wolking aan de kust. des ochtends buiig, overigens weinig of geen regen, kou de ochtend, vooral in het Oosten, overdag iets warmer. Verdere vooruitzichten: warmer. Iels Daladier betoogt: het nationale in komen moet dus vergroot worden. Alle Franschen moeten daaraan me dewerken. Eerst moet de 40-uren-wet worden aangepast wegens de natio nale behoeften met het oog op den al- gemeenen toestand in Europa. Zoo lang de internationale toestand zoo delicaat zal zijn, moet meer dan veer tig uur en tot 48 uur kunnen worden gewerkt in ondernemingen, die voor de landsverdediging werken. In an dere bedrijven zal een stelsel van be taalde overuren volgens een redelijk tarief moeten worden toegepast. Goed nieuws voor het bedrijfs leven. Na verklaard te hebben, dat ook van de werkgevers offers zullen worden geeischt, delde Daladier mede, dat de regeering een wetsontwerp in voorbereiding heeft, dat be oogt de buitengewone fiscale lasten, welke op de productie drukken, te verlichten. Hij zeide verder nog de staat wqnscht aan het particuliere bedrijfsleven een rui mer deel in de inkomsten des lands te la ten dan in het verleden het geval was. Tenslotte verklaarde Daladier, dat hij on getwijfeld in de volgende dagen de wijze van toepassing zai kunnen uiteenzetten van een plan, dat hij vanavond slechts de alge meene richtlijnen uiteenzette. Dwars over de Vereen. Staten In 10V2 uur. In hetzelfde toestel, waarmede hij zijn vlucht om de wereld heeft ge maakt, is Hughes thans zonder tus- schenlanding dwars over de Ver- eenigde Staten gevlogen. De vlucht werd volbracht in den tijd van tien uur, 23 minuten en twintig seconden,, hetgeen neerkomt op een snelheid van 229 mijlen per uur. Ter gelegenheid van de opening der 26ste „Deutsche Ostmesse" te Koenigsberg, heeft de minister van Economische Zaken, Funk een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat Duitschland tegenwoordig wat de in- dustrieele productie der wereld betreft op de tweede plaats na de Vereenigde Staten komt, terwijl het in den wereldhandel de derde plaats inneemt na de Ver. Staten en Engeland. Het is thans het land met de grootste staalproductie der wereld. Hij zei de dat de verklaring van minister Huil, dat de Duitsche handelspolitiek niet tot een vermeeredring doch tot een vermindering van de goederen zouden leiden, door de feiten weerlegd is. Bij de door Duitschland in de laatste maanden gesloten handels overeenkomsten kon zonder uitzondering de omvang van den handel vergroot worden. De op deze Messe vertegenwoordigde landen hebben voor het grootste deel verdragen met Duitschland gesloten, die een vermeerde- dering waarborgen van den wederzijdschen goederenruil. Duitschland is voornemens op dezen weg voort te gaan. liet schept ver lichtingen voor den handel, door in plaats van de clearing-overeenkomsten soenele be- talings-overeenkomsten te treffen. Hét kan thans zelfs de mogelijkheid ovr*rwegen een proef te nemen met de uitbreiding van twee zijdige tot veelzijdige overeenkomsten. Door rie gestadig groeiende binnenlandsehe markt kan Duitschland den omvang van zijn bui- tenlandschen handel verexooten. Het scheut daardoor de mogelijkheid voor de landen waarmede het handelsovereenkomsten heeft getroffen, hunne productie on groote schaal onafhankelijk te maken van de schommelin gen der wereldmarkt der buitenlandsche munt. De daling der beurskoersen. Mot betrekking tot de daling der beurs koersen verklaarde de minister, dat al te angstige of kwaadwillige beoordeelaars het oploopen der beurskoersen gedurende de laatste jaren niet als een gunstig teeken voor het Duitsche economische leven had den beschouwd, doch als een aanwijzing voor een beginnende inflatie. Thans, nu de koersen dalen, ziet men daarin weer een "feeken van een beginnende financieele cri sis. De daling der Duitsche anndeclen-koer- sen is allereerst terug te voeren tot den verkoop van geldswaardige panieren door •Tondsehe bezitters, die ten onrechte van meening waren, dat .Toden in de toekomst geen Duitsche geldswaardige papieren meer mochten bezitten. Weliswaar mogen •Toden door effectenbezit geen invloed uit oefenon, er is geen enkele reden waarom het een Jood niet vergund zou ziin, een niet on naam staand geldswaardig panier te bezitten. Bovendien heeft het eeonomisrh leven door een verdere productie-uitbrei ding een groote behoefte aan geld gekre gen". Men moet echter niet uit bet oog verlie zen dat de noteeringen aan de Duitsche beurzen in geen geval zoo sterk zijn terug- geloopen als die in andere landen. De lei ding van bet nationaalsocialistische econo mische leven zal nimmer dulden, dat bet financieren van groote economische objec ten stokt. Dergelijke moeilijkheden zouden worden overwonnen, zelfs. indien men daarbij een systeem of methode zou moe ten wijzigen, die in de praktijk ondoelma tig gebleken zijn. Bij het voeren eener economische poli tiek mag men zich niet door dogma's of systemen verbinden. Tenslotte verklaarde Funk nog, dat Duitschland weet, dat het niet alleen in de wereld kan leven, waar om het dan ook alle krachten inspant om door middel van zijn buitenlandsche han delspolitiek bruggen te slaan naar het bui tenland.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1