Een pers* herinnering aan 1898 Franco eischt de rechten van oorlogvoerende. Den Haag, hoofdstad des vredes Dc fakkel der vrijheid Eogelsch jacht geborgen Monopolicheffing op granen verhoogd Postvlucbfen op Indië Wanneer zal Hankau vallen Eerst daarna terugtrekking der vrijwilligers Weer een museumdiefstal Het Julianadok zet zijn sleepreis voort Windhoos boven Gouda Ontwcrp-vetcontract 4 r In zijn antwoord op den ota van de niet-inmengingsconunissie ver klaart Franco, dat hij in beginsel de terugtrekking aanvaardt van buitenlandsche vrijwilligers. Zijn regeering is bereid het aantal di rect terug te trekken buitenlandsche vrijwilligers tot 10.000 uit te breiden, op voorwaarde dat passende en re delijke maatregelen worden geno men, dat dit zal geschieden op de basis van wederkeerigheid van de zijde der republikeinsche regeering, en op stellige waarborgen, dat zij niet naar Spanje zullen terugkeeren. Tevoren zouden echter aan Franco de rechten van oorlogvoerende moe ten worden toegekend. De nationalistische Spaanschc- regeering biedt voorts aan de instelling te eerbiedi gen van twee veiligheidshavens in de vijan delijke zone, één in het gebied van Catalo- nië, de andere in het' kustgebied vari tic Middellandsche Zee; om den aanvoer van levensmiddelen onder passende waarborgen mogelijk te maken. De regeering van Franco biedt aan samen te werken, bij de bepaling, wat verstaan moet worden ónder militair doel bij luchtbombardementen. liet antwoord van Franco vermeldt ver volgens oenigc punten, welke naar zijn meening het plan der niet-inmengingscom- missie zouden verbeteren. Zoo is Franco van mecning dat de- voor gestelde evenredige terugtrekking moeilijk heden biedt, die het voorstel zouden kun nen verzwakken en te niet doen. Na gewezen te hebben op tal van moeilijk beden, welke zullen worden opgeworpen in het bijzonder met betrekking tot vrijwilli gers, die duurzaam of tijdelijk-met het Spaansche element verbonden zijn en met betrekking tot hen,, die bij den genees kundigen dienst zijn en voor zoover betreft buitenlanders, die behooren. tot landen, welke geen lid zijn van de niet-inmengings comimisie, verklaart de nota, dat de reéee- ring van Franco de terugtrekking •-borstelt aan beide zijden van een gelijk aantal bui -tenlandsche vrijwilligers als ccnigc practi- sche procedure. De nota besluit met de opmerking dat de rechtsche regeering nimmer zal toestem men'in de kleinste hypotheek 01 den grond van Spanje of het bedrijfsleven en ver klaart, dat zij altijd het grondgebied, de protectoraten en koloniën zal verdedigen, indien daar eciiigc aanval op zou worden ondernomen. Zooals vanzelf spreekt, heeft het publi- ceeren van Franco's antwoord op Zaterdag, het aantal compientaren met het oog op den Zondag beperkt. Toch blijkt er reeds thans een zekere teleurstelling in Britschc kringen merkbaar. De algemeene indruk in Londen is, dat er veel vindingrijkheid noodig zal zijn om de brug te slaan óver de kloof tusschen de eischcri van Franco en de grenzen, waartoe zekere leden der commissie zouden willen gaan. In'.welingelichte klingen heerscht de mec ning', dat geprobeerd zal wordcu van Fran co nadere opheldering te krijgen. Hem zou gevraagd kunnen worden een wijziging te aanvaarden* welke voor de andere partij aanvaardbaar zou zijn, hoewel er weinig hoop is, dat oorlogsrechten zouden worden toegekend zonder voorwaarde met betrek king to.t. de terugtrekking van vrijwilligers. In Parijs rrierkt men met belangstelling en voldoening op, dat de regeering van Bur gos uitdrukking geeft aan haar goeden wil de onschendbaarheid van Spanje en zijn .onderhoorigen te waarborgen. Overigens moet men begrijpen, dat de Fransche staats lieden met uiterste aandacht de gebeurte nissen in Spanje volgen, doch de kwestie van Tsjècho Slowakije voor het oogenblik toch op den voorgrond plaatsen. De tegen woordige toestand in Spanje is thans zoo, dat men zijn ontknooping niet in de naaste toekomst lv,an verwachten. Voldoening te Berlijn. Het antwoord van Franco wordt te Berlijn met levendige voldoening ontvangen. Wel ingelichte politieke kringen zijn sober in bun uitlatingen. Zij achten het antwoord echter uiterst .verzoenend. Zij beweren, dat generaal .Franco er naar' streeft volledige voldoening te geven aan de niet inmengings commissie en dat het rechtvaardig zou zijn hem de rechten van oorlogvoerende toe te kPhipcin. Geen voorwerpen van groote waarde gestolen. Het genigentpliik tuu?eym voor onderwijs, waarin ondergebracht -is. cte. volkenkundige verzameling van, xle gemeente 's-Graveu- hage, wordt gewoonlijk in, den vacantictijd door vele Hagenaars bezocht. Zoo waren Vrij dagmiddag ongeveer 50 bezoekers in het -ge bouw in de Hemsterhuisstraat aanwezig, toen do conservator, de heer A. J. de Lorm, ontdekte, dat een glazen vitrine was gefor ceerd. Deze vitrine bevatte-spccimipa ivan Indi sche kunstnijverheid van betrekkelijk groote waarde. Na het open wringen van de vitrine heelt de dief een verguld zilveren ring, af komstig uit Makassar en eeir pnar zilveren oorknoppen van Java ontvreemd. De gesto len ring ziet er als goud uit en is bezet met simili-diarhanten. De dief lieeft zicli kennelijk laten verleiden door het gcfjonker van de stecncn, welke wéinig waarde lvehhen. De Indische' gouden en zilveren voorwerpen, welke evengens in de vitrine lagen,' zijn" waardevollêr. De gchcclc opzet en uitvoering Vari clezcn diefstal'cTöeri denken aan dén muscötfidief- stal te Leiden, welke tot nu tot nog onopge helderd is gebleven. fï. Uit IJmuidcn vertrokken. Het Juliana-dok, dat door de Amsterdhm- sclièDroogdok Maatschappij naar Dafltzig is verkocht en zooals wij meldden, Donder dag uit Amsterdam naar IJmuidcn is ge sleept, is gisteren uit IJmuidcn vertrokken om de sleepreis naar Dantzig voort te zetten. -i Donderdag j.1.. waren de weersomstandig heden zóó ongunstig geworden, dat Duitsche slcepkapitcin het noodig oordeelde de zéer reis. uit'fe stellen, zoodat het dok 'toen in het spuikanaal te IJmuiden gemeerd Werd. Hot weer was gisteren zoodanig opgeklaard,en de vooruitzichten zóó gunstig, dat men meende.,de sleepreis over de Noordzee naar- de Oostzee verlig te kunnen aanvan gen. Omstreeks 7 - uur ging het dok zonder moeilijkheden dc sluis uit en tegen 8 uur bevond het zich reeds buiten de pieren van IJmuidcn op weg naar'zijn nieuwe bestem ming. NEDERLAND AFZETGEBIED VOOR MEXICAANSCHE PETROLEUM? Vragen aan den minister. De heer Schouten heeft aan de ministers v. Buitenlandsche Zaken en van Economi sche Zaken de volgende vragen gericht: Kan dc rcgcering mcdcdeelen, of do ge ruchten juist zijn» dat door Nedcrlandsche reederijen Mcxieaansehe olie en daaruit vervaardigde producten naar Nederland worden vervoerd en dat getracht wordt daarvoor in Nederland een afzetgebied te vin den? Indien deze geruchten juist zijn, kan de regeering dan, gelet op liet bekende geschil, dat in Mexico tusschen de rcgcering van dat iand fcri de aldaar gevestigde buitenland sche" petroleumirraatschappijcn hangende is, haar oordcel geven over dit vervoer naar en den afzet dó^er producten in oris land, en mcdedeelerj of zij te dezer zake een voor ziening heeft getroffen of nog zal. treffen? BEGRAFENIS VAN RIDDER VAN RAPPARD. r - Naar wij vernemen zal de teraardebestel ling van het-'stoffelijk" 'overschot van mr. C. Ridder van Rappard geschieden op Woensdag o.m." 12.15 op de begraafplaats te Zutfen, Eerste zitting van het interna tionaal katholiek Vredescongres. De eersie zitting van het Internationaal Katholiek Vredescongres is Zaterdagmorgen in- huize „Katwijk" te 's-Gravenhage ge opend. die eerste zitting was gewijd aan „de poltiieke oorzaken van de Internationale wanorde en de middelen tot herstel." Prof. Delos gaat de oorzaken na, die de vaderlandsliefde hebben doen vervangen door nationalisme en natie,' ras of klasse tot hchecrschcudc. factor van den staat hebben gemaakt De staatsopvatting, die de taak van den staat ziet in het, vestigen van een rechtsor de, hoven ,alle personen en groepen en het scheppen van rechtszekerheid, die dus ge baseerd is op de eerbied voor de mensche- lijke persoonlijkheid, maakt in den totalitai- ren staat plaats voor een opvatting, die al leen de réchten der gemeenschap erkent. Deze totalitaire staatsopvatting maakt de Vestiging van een internationale orde on mogelijk. Prof. Ryan betreurde» dat de Vereenigde Staten door hun wegblijven uit den Volken bond dezen belet had(jen, zich behoorlijk te ontwikkelen. Weigeren» den thans bestaan- den Volkenbond te steunen onder voorwend sel, dat men op een beteren wachtte, achtte inleider' niet verantwoord. De werkloosheid. Mr. L. J. van der Valk betoogt, hoezeer de werkloosheid een economisch verlies bctee- kent Hij ziet de voornaamste oorzaken dezer werkloosheid in de industrialisecring der vroegere grondstoffenlanden en daarnaast in het wegvallen van de werking van vraag en aanbod op liet gebied van prijzen en loo- ncn, hoe heilzaam dit op zichzelf ook mocht zijn. Hij erkent, geen permanente werkloosheid, zoolang er nog zooveel behoeften te bevre digen zijn. Ons economisch leven behoort echter georganiseerd te worden, niet alleen nationaal, maar internationaal. Gistermiddag zijn de deelnemers aan het congres in het gemeentemuseum te 's Gra- venhage ontvangen. Burgemeester De Manchy heeft dc con gressisten in het Fransch toegesproken. Ken der vicc-presidenten van het congres, Mgr. E. Beausin, uit Parijs, heeft den bur gemeester geantwoord, waarbij Hij Den Haag de „Hoofdstad des vredes" nodnule. „Wij moeten den fakkel overge ven aan het nageslacht", zegt Mr. Oud. Massa-bijeenkomst van Eenheid door Democratie. Zaterdagmiddag hield de Nedcr landsche Beweging voor Eenheid door Democratie in de Kurzaal te Scheveningcn haar provinciale zo- merbijeenkomst. De opkomst van le den cn belangstellenden voor deze vergadering was zeer groot. De eerste spreker van den middag, de heer D. Hans, constateerde, dat ons volk twee groote beweegkrachten kent en wel zijn godsdienstzin en vrijheidszin. Deze gedach ten moeten wij bewaren. Oranje liet ook zijn stamhuis na en wij, democraten, dienen dit huis te beschermen, zoouls Geerlen Gossaert kort geleden in verzen zeidc: „Houdt vast, volk van Nederland". (Luid applaus.) Het geweten van Europa. Mr. J. J. R. 3Schmal, de dictatuur in zijn rede bestrijdend, riep uit: „Het gaat thans om het geweten van Europa, liet gaat 0111 dc vraag of wij nienschen zijn en blijven." Mr. Oud spreekt. Na een korte pauze kwam Mr. P. J. Oud als derde spreker op den katheder. Spr. zou zijn korte toespraak „Synthese" als titel wil len geven: synthese, d.w.z. het samenvoegen van noodzakelijke verschillen tot een een-' hcid, die deze verschillen aanvaardt en niet onderdrukt. E.d.D. wil de vrije ontwikkeling van de menschclijke persoonlijkheid met open oog voor het nieuwe, maar vasthoudend aan het democratische beginsel. Spr. behandelde 111 korte trekken de voor- deelen van het partijstelsel waarin dc poli tieke strijd niet verarmt doch verrijkt, waar in men eerbied moet hebben voor de opvat tingen van den andersdenkende. Men moet steeds uitgaan van de goede trouw van een tegenstander. Spr. eindigde met den wensch, dat men over de scheidslijnen heen el kaar de hand reikt, opdat men den fakkel der vrijheid kan overgeven aan het nageslacht, zooals wij die van ons voorgeslacht hebben ont vangen. De vierde cn laatste spreker van den middag was de heer *W. H. Vliegen, volgens wicn het parlementaire stelsel het eenige stelsel is, dat bij ons volk past. Na de bijeenkqmst in het Kurhaus bega ven vele leden van de beweging zich in 40 autobussen naar de Nieuwe kerk in Delft, alwaar een krans gelegd werd op het graf van Willem den Zwijger, Prof. Schermerhorn, voorzitter van E. d.D. hield hierbij een toespraak. Hulpeloos op de Noordzee. Be manning was totaal uitgeput. Schipper Bruin van Hollum heeft Zater dag in de bocht bij Ballum een Engclsch jacht zonder naam binnengebracht. De be manning bestond uit drie personen, die met hun vaartuig 36 uur hulpeloos op de Noordzee hadden rondgezwalkt. Het jacht is afkomstig uit Lowestoft en was via Terschelling naar Norderney geva ren. Op den terugtocht naar Engeland kreeg het schip moeilijkheden. De motor raakte defect en roer en zeilen kregen enislige averij. Schipper Bruin kreeg kennis van de nood waarin het jacht verkeerde en ging er op af, hij trof de bemanning in uitge- putten toestand aan. Hij sleepte het vaar tuig naar de bocht hij Ballum, waar het voorloopig ligplaats heeft genomen. De drie leden van de bemanning zijn aan boord gebleven. Getracht zal worden de motor zooveel mogelijk te herstellen. Daarna zal het jacht naar Harlingen worden gebracht om de overige schade te herstellen. De drie Kngclschen hebben het voorne men per vliegtuig naar hun land terug te keeren. Nieuwe maatregelen voor toekomst te verwachten. de Sedert de verhooging der monopolieheffin gen op granen op 31 Juli j.1. zijn de wereld marktprijzen van alle granen verder terug- geloopen, zoodat het doel, het bereiken van de voor de graanvcrboüwers in uitzicht ge stelde prijzen door de verhooging der mono polieheffingen, niet is bereikt. Met ingang van 21 Augustus zullen de monopolieheffingen op mais, tarwe, gerst, rogge, haver en de met deze in concurrentie tredende gra nen daarom met f 0.50 per 100 kg. worden verhoogd. De heffingen op de van deze gra nen afkomstige derivaten, zoomede op eierproducten cn eieren, zullen daarmede in overeenstemming wor den gebracht. Het ligt niet in de bedoeling in dc heffing op veekoeken wijziging te brengen, omdat de bestaande prijsverhoudingen dit niet dringend noodzakelijk maken. Daar de graanprijzen zich den laatsten tijd voortdurend in dalende richting bewe gen en de wereldoogstvooruit.ziehten een verdere daling allerminst uitsluiten, bestaat BELANGSTELLING IN HET BUI TENLAND VOOR DE KRONING. NEDERLAND LIGT GROOT- BfUTTANNIë NA AAN HET HART. Wij zetten onze herinneringen aan de Kroningsdagen van 1898 voort met een uittreksel van eeni ge beschouwingen, welke toendertijd in de buitenlandsche pers over de gewichtige gebeurtenis in Nederland verschenen. Stemmen uit het buitenland. Hel groote Engelsche dagblad „The Times" schreef in een hoofdartikel in be gin September 1898: „Koningin Wilhelmina kan reke nen op dc eerbiedige sympathie van alle naburige landen, in het bijzon der van Engeland, dat vele goede reden heeft om de vriendschappelijk- ste betrekkingen te onderhouden met Nederland, en om belang te stellen in dc jonge Koningin. Wij vergeten niet, dat van alle natiën, van Europa de Nederlanders ons het naast verwant zijn. Evenmin vergeten wij, dat de Britsche Kroon een groot aantal onder danen telt van Hollandsche afkomst, waar mede, in weerwil van tijdelijke moeilijkhe den, die somtijds de staatsmanskunst van regeeringen op de proef stellen, Engelsche kolonisten gemakkelijk in volkomen vriend schap leven. Ook uit een geschiedkundig oogpunt beschouwen wij het Huis van Oran je met bijzondere vereëring, daar het aan dit land in hachelijke om standigheden een van de wijste en krachtigste vorsten geschonken heeft, die ooit op den Britschcn troon gezeten hebben. Tot dc meer persoonlijke redenen voor dc belangstelling, die Engeland voor Koningin Wilhelmina gevoelt, behoort, de omstandig heid, dat Haar Koninklijke Moeder, die door Haar beleidvol regentschap zoowel de jonge Koningin als Haar land zoozeer aan zich verplicht heeft, een zuster is van een prinses, die door haar huwelijk tot onze Koninklijke familie behoort. En wi" die verleden jaar het diamanten jubilé van Ko ningin Victoria hebben gevierd, zijn natuur lijk geneigd tot bijzondere belangstelling in de troonsbestijging van een achttienjarige Koningin en haar oen langdurige loopbaan, lijk aan weldaden voor Haar land, te voor spellen, evenals die van onze eigen Souve- rein." Duitsche waardeering. Tiet „Berlinor Tageblatt" herinner de aan dc oude betrekking tus- DE JONGE VORSTIN. schcn Amsterdam en Berlijn, „dat zooveel te danken heeft aan de Hollandsche beschaving". Het Duitsche blad bracht daartrij het feit in herinnering, dat Amsterdam in 1655 peet is geweest over een Prins uit het Huis Ho- henzollern, den oudsten zoon van den „Groo- tcn Keurvorst", uit diens huwelijk met Prin ses Louise Henriettc, oudste dochter van Prins Frederik Hendrik. Onze hoofdstad gaf toen den jongen Prins als feestgeschenk een jaargeld van f 1000. en de BurgcmeCstcr Iluydecoper ging zelf als haar afgezant naar Berlijn, om het vorstelijk ouderpaar geluk te wenschen. „Dat Keurvorst Friedrich Wilhelm, die vier jaren in de Nedorlanden doorbracht (16341638), aan Am sterdam die eer bewees" zoo merkte het blad op „was niet maar een eenvoudige beleefdheid of oen bewijs van sympathie: het was veeleer een fijne diplomatieke zet, een bewijs voor de toenmalige be- Icekenis der „grootvorstin van Eu ropa's steden." Amsterdam kon den brief van den Keurvorst in zijn archieven bewaren als een teoken van zijn vroegere macht en grootheid. Valk (heenreis) Wielewaal (terugreis) Oehoe (heenreis) Reiger (terugreis) Fmoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) 7#rtT«k van Aaakamat ta Singap. 21 Auy^Band. 21 Aug. Athene 21 Aug. Jodhp. 21 Aug. Jodhp. 21 Aug. Athene 21 Aug. Medan 21 Aug. A'dam 21 Aug, Rang. 21 Aug. Basra 21 Aug. Basra 21 Aug. Rang. 21 Aug. de mogelijkheid, dat in de toekomst nado- re voorzieningen ter bereiking van het voor de verhouwers noodzakelijke prijspeil, noo dig zullen zijn. Uitdrukkelijk zij erop gewezen, dat niet vaststaat, dat een verdere daling der graan, prijzen door een overeenkomstige verhoo- ging der monopolieheffingen zal worden opgevangen. Moet verder worden ingegre pen, dan zal te zijner tijd worden nagegaan welke maatregel het meest in aanmerking komt, Hierbij kan dus mede gedacht wor den aan denaturatievergoeding of directen toeslag op den oogst, zooals ook in het verleden heelt plaats gehad. i Schade aan de kweekerijen. Zondagochtend viel er boven Gouda en aan den buitenkant der stad een fiksche re-< genbui, Aan den Graaf Florisweg heeft een windhoos de ramen van de aldaar gelegen kweekerijen en de in de kassen en in open bakken gekweekte gewassen vernield. De tomaten en komkommers werden door den wind meegevoerd. De daardoor aangerichte schade beloopt circa f 100. Inperking van den invloed groote producenten op de voering der conventie. det uit. Naar het Hsb. verneemt, hebben de hee- ren H. Ruyter, lid van de Eerste Kamer en B. J. A. Nijdam te Rhenen dezer dagen vol tooid de hun opgedragen amendeering van het ontwerp-Vetcontract. Hun voorstellen zijn thans aan minister Steenberghe toege zonden en bcoogen o.m. den invloed van de groote producenten op de a.s. uitvoering van deze prijs- en productie-regelende' con ventie in te perken en de voorschriften te vereenvoudigen. Niet voor hall October, verklaren de Japanneezen. Kortere kimo no's en hemden vanwege de bezuiniging! Gebrnik van goud voor industrieele doeleinden in Ja pan verbodenl In Japansche kringen is men ver ontrust, omdat de Japansche troe pen er nog niet in zijn geslaagd de Chineesche verdediging rond Han kau en in de Jangtse-vallei te door breken. Aan de Jangtse worden de Japanneezen nog vastgehouden voor Kiockiang. De huidige Japansche operatics hebben klaarblijkelijk ten doel de zwakke plek ken te zoeken in de Chineesche verdedi ging. Algemeen wordt toegegeven, dat de Japansche troepen aanzienlijke versterking moeten ontvangen alvorens een offensief op groote schaal mogelijk zal zijn en de Ja panneezen verklaren zelf, dat Hankau ver moedelijk niet voor midden October in hun handen zal vallen. Rond Poetsjou. In de omgeving van Poetsjou aan de oevers van de Gele Rivier wordt, volgens Japansche rapporten, hevig ge-streden. Hon derdduizend Chineczcn zijn hier samenge trokken. Den tegenstand der Chineezen ten spijt. Het hoofdkwartier der Japansche strijd krachten in Middcn-China deelt mede, dat, verschillende afdeclingen, den tegenstand der Chineezen ten spijt, langs den Jangtse oprukken en het strategische punt Singfze hebben bezet, in samenwerking met dc vloot. Bezuiniging op kleeren. Naar Reuter uit Tokio verneemt, overwegen de Japansche autoriteiten nieuwe bezuinigingsmaatregelen, waartoe o.a. behooren een verkor ting van de hemden met 8 a 10 c. M., inkorting van mouwen van ki mono's, hemden, overjassen, ver bod van plooien in de kleeding. Particuliere auto-eigenaairs, die thans reeds beperkt zijn in hun benzinegebruik, zullen perlang hcelpmaal niet meer mo gen rijden ter hesparing van brandstof Te Tokio zijn, aldus de N.B.Crt., aan 17.000 politiè-agcnten cn 2000 brandweerlie den linnen schoenen verstrekt. De witte handschoenen bij de politie zijn afgeschaft behalve voor keizerlijke stoeten.en staatsie gebeurtenissen. Aan het bovenstaande kan nog een be richt van Domei worden toegevoegd, dat. het gebruik van goud voor industrieele doel einden streng verboden is. Een uilzonde ring wordt gemaakt voor tandartsen en fabrikanten van medailles (onderscheidin gen). Men hoopt hierdoor voor een waarde van 30 millioen yen aan goud te bespa ren.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2