Agenda Een Heldersche jongen in de Alpen Abonnementsprijzen Maandag 22 Augustus 1938 Tweede Blad fiadjrüziiwJ De feestverlichting op het Helden der Zeeplein Beëdiging van 2 officieren De zwemvereenigingen hebben stormschade De nieuv/e mariniers' kazerne te Rotterdam Uit het politie-rapport H.R.C. -Watergraafsmeer 1-4 WxtndeJUjiaAl Boerenleven in het bergland van Haute-Savoie Texelsch nieuws Auto-ongeval Zwemwedstrijden bij de Schans Reist per „ESONA" Burgerlijke Stand van Den Helder Toen we Zaterdagavond ter hoogte van het postkantoor op den dijk fietsten, dachten we een moment dat er in den Ouden Helder brand was uitgebroken. Hoog opslaande vlammen staken hun vurige tongen ten hemel. Het eigenaardige was echter, dat er van een von kenregen niets te bespeuren viel. Toen we ons snel naar de plaats begaven, waar we dachten dat zich een tragedie afspeel de, bleek dat het hier eerder een blijspel be trof, men probeerde n.1. de gasverlichting, die met de a.s. feestweek het Helden der Zeeplein een sprookjesachtigen aanblik moet geven. De heer Winter, als een voorhistorische lantaarnopsteker gewapend met een stok, waaraan de een of andere brandbare materie ontstak de groote gasflambouwen. Het was 'n alleraardigst gezicht om de vlammen, die door den heftigen wind als razenden heen en weer flakkerden iederen keer weer omhoog te zien schieten. De bij deze verlichting betrokken personen waren dan ook ten zeerste tevreden met de bereikte resultaten. Vooral het vuur, dat boven op het monu ment brandde deed het goed. Tegen de donkere lucht stak het scherp af. De omgeving werd uitstekend verlicht en de toren van de kerk was duidelijk zichtbaar. Meer dan 100 M3 gas wordt in een uur gebruikt voor deze verlichting, waarlijk geen kleinigheid Zooals we vernamen ligt het in de bedoeling om ook bij de Keizersbrug een gasverlichting te ontsteken. Hier zal het dan echter gasbuizen betreffen, die uit een aangeschakelde rij van kleine vlammen zullen bestaan. Juist omdat een dergelijke verlichting, die bij het minste zuchtje wind heen en weer flak kert, als het ware een levende vlammenstreep is, belooft het bijzonder fraai te worden. Zaterdagmorgen heeft op het exercitie terrein van fort Erfprins de beëediging plaats gehad van twee jonge artillerie officieren, die bij Kon. besluit van 1 Augustus tot 2en luitenant waren benoemd. De beëediging geschiedde voor het front van de troepen. Om precies half twaalf kwam overste J. H. C. Bentz v. d. Berg, vergezeld van zijn adju dant, kapitein Tilman en den compagnies commandant, kapitein Eterman voor den troep. Kapitein Eterman presenteerde de troep aan den overste, waarna deze opdracht gaf de ban te openen. De Kon. Marinekapel speelde daarbij de eerste maten van het Wilhelmus en terwijl de soldaten het geweer gepresenteerd hadden en de Kon. Marinekapel, het Volkslied speelde, las kapitein Tilman, het Kon. Besluit voor, waarbij tot 2e luitenant der artillerie zijn be noemd, H. G. de Jonge en A. J. Huurman. De ban wordt na de voorlezing gesloten en met de hand op het kanon leggen de jonge officieren den eed van trouw af. Met duide lijke stem zeggen zij de eedsformule: ,,Ik zweer trouw aan de Koningin, gehoor zaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht. Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig." Toespraak Overste Bentz v. d. Berg. Overste Bentz v. d. Berg spreekt daarna de nieuw-benoemde officieren toe, waarbij hij wijst op de onherroepelijkheid van hun be sluit door de aflegging van den eed. Door uw daad neemt u alle verplichtingen, ook de allerzwaarste op u, zoo zegt de Overste. Trouw aan de Koningin, beteekent, dat u het gezag van het Huis v. Oranje zult schra gen. Gehoorzaamheid aan de wetten, wil zeg gen, dat waar uw bevoegdheid nu grooter ge worden is, u zelf u aan de wetten zult onder werpen. Onderwerping aan de krijgstucht is wel licht het zwaarste. Dat beteekent, dat u het gezag krachtig zult handhaven en zoowel de stoffelijke als zedelijke belangen van uw ondergeschikten zult behartigen. U zult in alle opzichten trouw moeten voorgaan en voor hen moeten zorgen. Uw meerderen zult u gehoorzaam moeten zijn, want wie niet kan gehoorzamen is ook niet in staat om te bevelen. Besteed uw diensttijd goed, zoo raadt Overste Bentz v. d. Berg. Zorg voor de uit breiding van uw militaire kennis. Uw col lega's staan u daarbij terzijde en profiteer ook van de kennis en bekwaamheid van de onderofficieren. Tenslotte wenscht de overste de jonge offi cieren geluk met hun benoeming en wenscht hun een succesvolle loopbaan. Hij stelt dan de nieuw benoemde officieren voor aan de onderofficieren, korporaals en minderen en verwacht dat zij hun rang zullen erkennen en hun bevelen opvolgen. Met een driewerf hoera op de Koningin wordt de toespraak besloten. Hierna defileeren de troepen, voorafgegaan door de Kon. Marinekapel, voor de officieren en genoodigden, waarna de gelukwenschen plaats hebben. De familie van de jonge officieren woon de de plechtigheid bij. per week: 15 cent I per kwartaal: stad: f 185 omtrek: f 1.90 post: f 2 50 Indië, zeepost: f 2.50 Buitenland: f 5 50 i (bij voortuitbetaling) Het is misschien iets te sterk uitgedrukt om de straffe Zuid Wester, die het deze week den badgasten onmogelijk heeft gemaakt van strand en zee te genieten, met het woord storm te betitelen, toch is het water dusdanig opge zweept, dat de beide aan den dijk bivakkee- rende zwemvereenigingen schade hebben ge boekt. Zoo is een der beide starttorens van Fris- sche morgen weggeslagen, terwijl het vlot, dat met vier zware ketting enverankerd is, een halve slag is gedraaid, omdat twee der kettin gen zijn gebroken. Toch is de schade hier nog gering in vergelijking met wat HZV heeft doorstaan. Hier zijn zoowel start als keerpunt wegge slagen, terwijl het vlot is losgeraakt en gedeel telijk is vernield. Het poloveld heeft het even eens moeten ontgelden, teiwijl de speelplank in tweeën is gebroken. Het mag dan geen storm zijn geweest, toch blijkt uit het bovenstaande weer duidelijk, waartoe de kracht van het zeewater in staat is. Dank zij het feit, dat met den wind ook de lucht behoorlijk is afgekoeld en het warme zonnetje, waarvan we een paar weken hebben genoten, geen schijn van kans heeft gehad om de afgeloopen week achter het wolkengordijn te voorschijn te komen is de temperatuur van het water van 20° tot ongeveer 17° terugge- loopen. Voor hen, die ervan houden om een niet al te verfrisschend bad te gebruiken een ware te leurstelling, en er waren er zelfs al, die be weerden dat het zwemseizoen was afgeloopen. O.i. wel een eenigszins te pessimistische be wering. Een paar dagen mooi weer kunnen het water in dezen tijd van het jaar zeker wel weer op een behoorlijke temperatuur brengen. De bouw begint binnenkort; de oude wordt niet afgebroken. Zooals men weet zijn reeds eenigen tijd ge leden plannen gereed gekomen om een nieuwe kazerne voor de mariniers te Rotterdam te bou wen in den Eschpolder aan het Toepad, welke kazerne den naam zal dragen van den eersten commandant van het korps en aldus de van Ghentkazerne zal heeten. De N.Rott.Crt. meldt daarover: De oude kazerne behoort aan het rijk, de grond waar de nieuwe gebouwd wordt, is van de gemeente. Overeengekomen werd, dat een ruiling van grond met gesloten beurzen tus schen rijk en gemeente tot stand zou komen. De gemeente had de bedoeling, de oude kazerne af te breken en zoodoende een door braak tot stand te brengen van den Groenen- daal naar het Oostplein. Het oudé gebouw staat evenwel op de lijst van Monumenten zorg, zoodat het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen in de voorgenomen afbraak, moest worden gekend. De onderhan delingen met het departement zijn oorzaak ge worden, dat de zaak langer getraineerd heeft, dan aanvankelijk werd verwacht. Tenslotte heeft het departement besloten, dat de oude kazerne op de lijst van Monumentenzorg blijft bestaan, zoodat deze niet zal worden afgebro ken. Het oude gebouw wordt wel eigendom van de gemeente, maar uiteraard heeft de grond nu voor de gemeente minder waarde dan wan neer men de doorbraak tot stand zou kunnen brengen. De gemeente is daarom met een rui ling van grond met gesloten beurzen niet geheel tevreden meer en vraagt nu van het rijk een bedrag als toeslag. De onderhandelingen hier over zijn thans in een stadium dat niets de totstandkoming van de overeenkomst tusschen het rijk en de gemeente meer in den weg staat. De plannen voor de nieuwe kazerne zijn bij de bevoegde technische instanties van de ge meente ter goedkeuring ingediend. In October zal met het bouwen worden begonnen. Het werk zal ongeveer anderhalf jaar vergen. De nieuwe kazerne, die veel grooter wordt dan de oude, komt met het front rechthoekig ten op zichte van het Toepad te liggen, zoodanig dat de rechter zijkant aan het Toepad zal grenzen. Het Toepad wordt door de gemeente veran derd in een goeden toegangsweg, waarbij ook rioleeringen en leidingen voor gas, electriciteit en water moeten worden gelegd. Het terrein, dat het korps mariniers tot zijn beschikking krijgt, is drie en een halve ha groot. Het gebouw zal ongeveer een halve ha in beslag nemen. Het overige terrein wordt voor excercitieveld in orde-gemaakt. Wanneer de mariniers hun nieuwe kazerne hebben be trokken, zal het Schuttersveld dus niet meer door het korps gebruikt worden. Z(jn vrouw werd mishandeld. Een bewoner van de Vischstraat deed aan gifte, dat zijn vrouw door een andere bewoon ster van die straat was mishandeld. Autoped gevonden. Op het hoofdbureau is het adres te bekomen van een persoon, die een autoped heeft ge vonden. Geen plaats om te voetballen. Een paar jongens, die in de eerste Govers- dwarsstraat aan het voetballen waren, trapten den bal door de ruit van een woning. De be woonster kon hiermede niet accoord gaan en deed van het geval aangifte. Zij reden elkaar in de wielen. Een echtpaar, dat op de Boerhavestraat ter hoogte van den Overweg achter elkaar reed, botste op een gegeven oogenblik tegen elkaar aan. Beiden kwamen op den grond terecht. De vrouw werd licht aan haar knie gewond. De visscher bedrogen. Een persoon, die in het Noord-Hollandsch Kanaal aan het visschen was en zijn fiets in het gras had gedeponeerd, moest tot de con clusie komen, dat zijn belastingplaatje was verdwenen. Een zwerver. Een jongmensch, uit Roermond afkomstig, werd door de politie alhier op verzoek van den vader van den knaap, aangehouden en naar Roermond op transport gesteld. Het wordt al erger. Een stel jongelui vonden het noodig om in een bloemenpakhuis in te breken en daar de boel op stelten te zetten. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. (Vriendschappelijk). Als eerste oefenwedstrijd speelde HRC gis teren tegen het zoo juist gepromoveerde Wa tergraafsmeer, een oude bekende op de Hel- dersche velden. Een vrij talrijk publiek was opgekomen om te bekijken, hoe HRC overzomerd had. Voor de rust was het een aardige wedstrijd, met goede momenten. Toch scheen het, dat de HRC-machine wat stroef liep. We misten het verrassende element, de lange passs op den vleugel. Trouwens het geheel was veel te peu terig en te kort, o.i. schuilde de grootste fout in de middenlinie, welke niet voldoende de voorhoede voedde. Er ontstonden steeds gapin gen, waarvan de bewegelijke Watergraafsm.- voorhoede een dankbaar gebruik maakte. In de achterhoede werd aardig gewerkt, hoe wel het gemis van Selderbeek een duidelijke verzwakking beteekende. Romeyer als linkshalf was ook nu een goed tacticus, toch zien we hem liever in de voor hoede. Stolk was als vanouds, rechtshalf Stins komt er steeds beter in. Wat routine kan hij echter nog wel gebruiken! In de voorhoede werd Sanders gemist, de Vries is geen buitenspeler en komt daar dan opk heelemaal niet tot zijn recht. Wanneer rechtsbinnen Picard zich niet te veel aan pingelen bezondigt, zal hij het wel redden. Zimny verdeelde het spel goed en maakte een bewegelijken indruk. De Jong was wel wat bang en doet er goed aan niet te over drijven met steeds op Dissel te spelen. Watergraafsmeer speelde een goeden wed strijd en wij zijn ervan overtuigd, dat de Am sterdammers zich zullen handhaven. De blauw-witten hebben een stevige achter hoede, met den keeper aan 't hoofd en een vlotte middenlinie. Ook de voorhoede is van een goed gehalte met als uitblinker de rechts buiten. Na de rust waren ze beslist sterker dan HRC en verdienden de overwinning dan ook volkomen. Het duurde geruimen tijd voor er gedoelpunt werd, eerst na een half uur werd Dijkshoorn gepasseerd. De voorsprong was echter van korten duur, direct daarop maakte de Vries den gelijkmaker uit een kopbal. Nog voor de rust maakten de Amsterdammers door fraai spel van den rechtsbuiten 12. Met dezen stand kwam de rust. Na de thee was het spelgehalte belangrijk minder en we kregen den indruk, dat de rood- jes het wel geloofden. De Amsterd. wisten nog twee doelpunten aan de score toe te voegen, zoodat het einde met 41 voor Watergraafs meer kwam. Scheidsrechter Van 't Hoff leidde goed. Voor dezen wedstrijd speelde H.R.C. 3 tegen Watergraafsmeer 2, welken wedstrijd de rood- jes met 30 wisten te winnen. W.S.V, „DE ZILVERMEEUW". Zondag nam onze plaatselijke wandelsport- vereeniging „De Zilvermeeuw" deel aan een 35 km wandeltocht te Alkmaar, uitgeschreven door de W.S.V. „De Kaaskoppen" aldaar. Deze tocht, welke werd georganiseerd ter ge legenheid van het eerste lustrum dezer vereeni- ging, werd begunstigd door fraai wandelweer. Te 10 u. werd gestart, waarna o.a. langs het Naast het touristenverkeer vormt de vee teelt het hoofdmiddel van bestaan in het dal van Chamonix. Het dal, dat op meer dan 1000 meter hoogte ligt, heeft een lengte van vier en twintig kilometer en een breedte van twee kilometer, enkele vernauwingen buiten be schouwing gelaten. Aan de eene zijde zien we de Monts Rouges, die een hoogte van 2900 meter hebben en aan den anderen kant verheft zich het groote Mont-Blanc massief. De groote gletschers en vele watervallen, die zich uit de eeuwige sneeuw een weg naar beneden banen, voorzien het dal ruimschoots van water. De vele gletscherbeken en water vallen vormen samen de woestbruisende Arve, die bij Genève in de Rhóne uitmondt. Overal in het dal treffen we groote stee- nen waterbakken aan. In deze bakken stroomt door een buis voortdurend het bergwater en als de bak vol wordt loopt het water door een andere buis weg. Boven in deze bakken bevinden zich meestal een paar planken, waarop de huismoeders hun wasch doen. Ook komen 's avonds de koeien uit de bak drin ken. Het water is heel frisch, want het komt direct uit de bergen. Om de koeien ook op de bergweiden te kunnen drenken, zijn hier en daar tegen de hellingen houten tobben ge plaatst, waarin het water door een pijp of over een groote platte steen wordt geleid. Als er geen beek in de buurt is maken ook wij gretig van deze tobben gebruik, want in de bergen kan je wel den heelen dag blijven drinken. De huid wordt tot groote werk zaamheid gedwongen en daarom is voor de uitdamping een enkelvoudige laag aan te raden, daar men anders steeds met natte onderkleeding loopt. W Een gezond menschentype. De menschen zijn door de berglucht en het ruwe werk op het veld bijzonder krachtig. Door de strijd tegen de grillen van de natuur in het hooggebergte, zijn hun zenuwen ge staald en is hun intelligentie buitengewoon scherp. Als ze onder gevaarlijke rotswanden, waar steenval te verwachten is, komen, wer pen ze onbewust een onderzoekenden blik omhoog. Met groote zekerheid bewegen ze zich langs de steile hellingen. Ze voelen zich er thuis als een zeeman op een slingerend schip. Evenals op Texel worden hier de meeste weiden en akkertjes door walletjes afgezet, maar dan zijn ze niet van graszoden gevormd, maar uit steenblokken, ongeveer zoo groot als die, welke wij van onze zeeweringen ken nen, opgebouwd. Een enkele maal wordt voor de afzetting- een eenvoudig hek van lange, dunne boomstammen gebruikt. Dit geldt alleen voor de weiden in het dal; de berg weiden zijn gemeenschappelijk bejit. Kleurige bergweiden. De bergweiden bieden een gansch ander aspect dan onze weiden. Door den korten zo mer bloeien vele bloemsoorten gelijk. Allerlei kleuren wisselen elkaar af in bonte menge ling. We zien er de blauwe klokjes van gen tianen, gele en roodbruine composieten, de roode kelken van alpenrozen, het lila van alpenlelies en het zachte rose van anjelieren. Zij allen verspreiden fijne geuren» Door deze aromatische kruiden is ook de melk heel geurig. De koeien geven veel minder melk dan in ons land. Ondanks het feit, dat de melk van de hooggelegen bergweiden langs moeilijke paden naar het dal moet vervoerd worden, is ze goedkooper dan in ons land. Ook de boter is goedkooper. In een winkel troffen we een vaatje Hollandsche boter aan, die hier voor 62 cent per pond wordt ver kocht. De producten blijven hier veel meer in eigen omgeving en gaan dikwijls direct van producent naar consument. Iedere boerderij heeft een kleine moestuin, waar aardappelen, kool, prei, knollen en wat graan op gekweekt worden. Ook worden veel veebieten verbouwd, om het tekort aan hooi in den winter te kunnen aanvullen. Een heel enkele boerderij is een kleine boomgaard rijk en deze maakt dan een schrale indruk, want het klimaat op deze hoogte laat bijna geen ooftteelt toe. Dat de boomen veel van de koude te lijden hebben, toonen ons de diepe vorstscheuren in de bast. Anders wordt het, wanneer het dal lager ligt, zooals bijvoorbeeld het Rhónedal, dat we deze week bezochten. Hier zijn de Zuid-hellin gen met wijn- en boomgaarden bedekt. Vooral abrikozen- en notenboomen troffen we hier in grooten getale aan. De wijngaarden zijn trapsgewijs door soms 10 k 12 meter hooge muurtjes opgebouwd en geven uit de verte een indruk als van Indische sawahs. Evenals onze polders zijn ze door de eeuwen heen ontstaan. Kinderen als veehoeders. Boerenkinderen gaan 's morgens met een kudde koeien of geiten bergwaarts, om met hun beesten de bergweiden op te zoeken. De koeien blijven niet, zooals in ons land, ook 's nachts buiten, maar worden iederen avond weer naar stal gebracht. Andere kinderen gaan door woud en wei om veldbloemen zoo als alpenrozen (een soort rhododendron) en cyclamen te plukken, welke zij later in het drrp de toeristen te koop aanbieden. Doch ook deze kinderarbeid wordt meestal zuinig beloond en zou geen stand houden, als de be volking een welvarender bestaan genoot. In Juli is het hooitijd. Daar de boer in dezen tijd vaak als gids bijverdienste zoekt, werken dan vrouwen en kinderen in tuin en Alkmaardermeer en Akersloot werd geloopen. Na de rust werd het parcours vrij wat beter. Men wandelde o.a. langs Egmond en Heiloo, door een mooi boschrijk gedeelte. Na afloop van den tocht werd allereerst door ,De Zilvermeeuw" aan de jubileerende vereeni* ging een fraaie bloemenmand aangeboden, welke sportieve geste kennelijk op prijs werd gesteld. Bij de prijsuitreiking kwam men, behalve voor eiken deelnemer een fraaie herinnering en voor de vereeniging een niet minder mooi® groepsprijs, ook nog in het bezit van een extra prjjs voor de grootste groep. wei. Het kan hier geweldig warm zijn. Dan valt het zeker niet mee om tegen de -steile hellingen der bergen het gras te maaien en het hooi te oogsten. Men gebruikt nog hou ten harken en hooivorken die vaak geweldig groot zijn, ongeveer veertig bij zestig centi meter. Op een lange, platte wagen, een z.g. ladderwagen, die we ook in ons land in de provincie Noord-Brabant b.v. aantreffen, wordt het hooi naar de boerderij gebracht. Als trekdier wordt bijna altijd een muilezel gebruikt. Deze dieren hebben de voorzichtig heid van een ezel en bijna de kracht van een paard. Er zijn natuurlijk ook veel hooivelden, waarbij men met den wagen niet kan komen. Deze wordt dan vervangen door groote, aan een kant afgeplatte manden, die men op den rug draagt. Nog meer echter wordt een zeil gebruikt om het hooi op den rug te ver voeren. Zooals bij iedere goede boerderij, ontbreekt ook hier het bekende hanengekraai en het gekakel van de kippenfamilie niet. Ook gan zen worden wel gehouden. Bij alle boerderijen vinden we hout-opslag plaatsen voor den winter. Het sparrenhout, dat in kleine langwerpige blokjes is gehakt, wordt onder het afdak, dat men 'egen den muur van elke boerderij aantreft, opgesta peld, of men heeft van wat ruwe planken, balken haast, zoo dik zijn ze, een schuurtje getimmerd, waarin het hout wordt opgebor gen. De boerderijen hebben dikke steenen mu ren. deze zijn natuurlijk niet opgetrokken van baksteen, maar 'van groote onregelmatige brokken natuursteen, vaak graniet. Ook wor den wel zwerfsteenen gebruikt. Dit vraagt natuurlijk veel specie, maar hieraan komt men op een goede manier. Men plaatst een schot in een beek en laat het fijne steengruis, dat zich in het water bevindt, bezinken. In minder dan geen tijd heeft men dan een dikke laag zand en kalk. Dit met cement gemengd geeft dan een uitstekende specie. De muren zijn meestal bepleisterd. In deze dikke mu ren verzonken zitten meestal hier en daar kleine vensters, waarvoor op de breede gra nieten vensterbanken potten met welig groeiende en bloeiende geraniums staan. De dakbedekking bestaat uit leien of zin ken golfplaten. Dakpannen of rietsoorten als bedekking worden njet gebruikt. Bovendien zouden dakpannen het harmonische geheel van het landschap sterk verstoren. De kleine boerderijen der z.g. keuterboer tjes zijn geheel van hout opgetrokken. Als het hooi is binnengehaald, moestuin en akkers leeg zijn en eind Augustus ook de laatste toeristen vertrokken zijn. gaat men al gauw den herfst en den winter tegemoet. Dan liggen de boerenhoven, gepakt in een donzig sneeuwkleed te droomen en rusten de bewo ners. Eenmaal worden ze in hun winterrust gestoord, om tijdens de wintersport de skiërs te begeleiden op hun tochten over de sneeuw velden. Als de touristen aftrekken, keert de rust weer, totde lentezon in het voorjaar de sneeuw doet smelten en het bedrijvige leven weer begit. Chamonix. ^VIM KO& Zaterdammidag omstreeks 5 uur heeft in de Weststraat te Den Burg een auto-ongeval plaats gehad. Een omstreeks driejarig zoontje van den heer B. stak plotseling de straat over toen een vrachtauto, bestuurd door den heer J. W. met zeer geringe snelheid passeerde. Het ventje kwam in aanraking met een der wielen en werd tegen den grond geworpen. De auto stond onmiddellijk stil waardoor het kind niet werd overreden. Later bleek evenwel, dat het knaapje een der beentjes zwaar gekneusd had, en het verder op verschillende plaatsen ont vellingen had gekregen. Zondagmiddag zijn bij de Schans de in Juli uitgestelde zwemwedstrijden gehouden uitge schreven door de Texelsche Zwemvereeniging. Daar het weder buiten verwachting zeer mooi was geworden, was de belangstelling voor deze wedstrijden bijzonder groot; ruim 1000 perso- nennen waren gekomen om getuige te zijn van deze eerste wedstrijden in zee, georganiseerd door de Tex. Zwemvereeniging. De toeschou wers hadden zich ampitheatersgewijze tegen den dijk opgesteld, waardoor allen een prach tig overzicht over den strijd hadden. De uitslagen der wedstrijden, die een aan genaam en sportief karakter droegen, waren als volgt: Texelaars Jongens 612 jaar: 1. S. Koningsveld; 2. C. Room Cz. Jongens 1216 jaar: 1. A. Zegel; 2. L. Ver meulen Dz. Vrije slag, heeren, 16 jaar en ouder: 1. Breewer; 2. C. Graaf Zz. Schoolslag heeren: 1. J. Visman; 2. F. In- genSchenau. Niet Texelaars: Heeren: 1. Teeuw, van Gorcum. Dames, Texel: 1216 jaar: 1. N. Boon Pd.; 2. Joop Log- man. 16 jaar en ouder: 1. F. Dekker; 2. Bertha Dob. Niet-Texelsche Dames: 1. Mej. Tulp van Aalsmeer. TEXEL I—ATLAS I 44, De oefenwedstrijd Texel IAtlas I, die gis termiddag te Den Burg werd gespeeld op het Sportterrein van Texel heeft een zeer span nend verloop gehad, hetgeen duidelijk blijkt uit den uitslag 44. Nog enkele minuten voor het einde had Texel de leiding met 43, toen pas kwam ds gelijkmaker. OOSTEREND I—SLAGERS-ELFTAL 5—3. Te Oosterend speelde een slagerselftal tegen het eerste elftal van de Oosterender voetbalclub. De uitslag dezer zeer spannende match was een 53 overwinning voor Oos terend. naar Schoorl, Alkmaar, A'dam Retour 0.55 0.65 1.10 Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. Iederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Landen bij nacht" en „Een wensch dia waarheid werd". Rialto, Spoorstraat half 8: „Paljas" en „Zeeschuimers". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Paris" en „Een stormachtig huwelijk". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 762.4 Temperatuur zeewater 17.3 Temperatuur lucht 15.5 Wind; richting W. kracht 4. Licht op 8.40 Hoogste temp. lucht gisteren 17.0 Laagste temp. lucht gisteren 9.6 Hoogwater (heden) 17.30 Laagwater (heden) 23.15 Hoogwater (morgen) 6.00 18.50 Laagwater (morgen) 12.15 0.35 20 Augustus. BEVALLEN: T. D. Booijvan der Woude, d., F. H. Bremervan Geenhuizen, z., M. VonkGeus, d. SPOEDCURSUS MIDDENSTANDSDIPLOMA De middenstandsvereeniging „Den Helder" besloot o.a. in haar laatstgehouden bestuurs vergadering hare medewerking te verleenen tot het opnieuw organiseeren van een monde- lingen spoedcursus, ter verkrijging van het middenstandsdiploma van de wet op de vesti- gingseischen voor deelnemers die den leeftijd van 25 jaar bereikt hebben.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5