Het circuit van Valkenburg is zwaar! „De wereld is in gevaar!" zegt dr* Colijn Postvlucbten op Indië Ned. zwemsterren komen te Winkel Een panfser-doelboot voor de marine Franco s antwoord een weigering Auto zonder versnellingsbak De oorzaken van dat gevaar worden thans in Den Haag bestudeerd Een zelfstandige militaire luchtvaartafdeeling Onze Oost Nederlandsche journaliste uit Polen gezet Ib«"« SS?™.) - Vliegtuig midden in Berlijn neergestort Petroleum in N* Guinea Wielrennen De minister-president Dr. H. Colijn heeft gisterochtend in de Ridderzaal de 34ste Interparlementaire confe rentie geopend. De zaal was bijna geheel gevuld: ongeveer 450 gedele geerden uit 35 verschillende landen waren aanwezig. Verder zagen wij den minister van Bui- tenlandsche Zaken, Mr. J. A. N. Patijn en den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer H. van Boeyen. Graaf Carton de Wiart, president van de Interparlementaire Unie, heette de aanwe zigen welkom en hield vervolgens een plei dooi voor het parlementaire stelsel als ver tegenwoordiging van den nationalcn wil. Dr. Colijn spreekt. Daarna hield de minister-president,. Dr. H. Colijn, de officieele openingsrede, waar in Zijne Excellentie o.rn. het volgende zeide: De Interparlementaire Unie heeft met volharding voor den vrede gearbeid en de oorlog was voor haar een bittere teleurstel ling. Na den wereldoorlog, toen zooveel nieuwe vraagstukken de aandacht van de Unie vroegen, heeft de Unie zich steeds als een bindende kracht getoond. Helaas zijn de practischc resultaten nog moeilijk te vinden. Men vrage dan ook niet: wat heeft zij bereikt, maar wat heeft'zij gedaan en wat doet zij nog? De wereld is in gevaar. Het stemt tot voldoening dat zulk een groot aantal eminente mannen hier bijeen is om de oorzaken van dit gevaar te bestudeeren. Hr. Ms. regeering is zeer vereerd, dat dit werk binnen deze landsgrenzen verricht wordt en het is mij een eer uit naam van de regeering de conferentie welkom te heeten. Moge Gods zegen op Uw arbeid rusten, zoo besloot Dr. Colijn. Alvorens de debatten aanvingen, werd ir. M. C. E. Bongaerts, oud-minjster van Wa terstaat en president van de Nederlandsche groep der Unie, tot president vari de confe rentie benoemd. Een stem uit Spanje. Tijdens de debatten, waaraan door 16 sprekers werd deelgenomen, coastale e,r<lg. - d e-., 1 ïeer napdez (Spanje) dat het geweld in dé plaats van d'è rècMsN&'ardigfieid is gekomen. ïfierjn Beriiète' èé'tJnie, niet: zij blijve arbeiden ten be hoeve van een universeele recht vaardigheid. Spr. critiseerde het feit, dat Spanje niet voor een juri disch forum zijn belangen heeft kunnien verdedigen spr. dacht hierbij aan den Volkenbond 1 maar gedwongen is in contact te treden met een Londensch orgaan de z.g. non-intervcnitiecommissie. De vrede is niet alleen uit Europa ver dwenen, Ook in het Verre Oosten wordt gestreden. Het, Spaansche conflict besprekende ver zekerde de heer Fernandez, dat de reeee- ring van de Spaansche republiek vredelie vend is. Zij heeft genoeg van den oorlog en is voorstandster van een universeele vrede, van vrijheid en gelijkheid. Slechts de democratie kan staatkundige en gods dienstige vrijheid in Spanje waarborgen en de oorlog is voor de regeering der re publiek slechts een middel om die vrij heid terug te winnen. De Tjsechische kwestie bespro ken. De minderheden In Tsjechoslo wakije. De heer K. Stodola (Tsjechoslowakije) stelde vast, dat de oplossing van het vraag stuk der minderheden in Tsjechoslowakije beschouwd wordt als één van de belangrij ke elementen van den wereldvrede. Politie. Verder merkte hij op, dat het gebied waar thans de Duitsch sprekende bevolking van Tsjechoslowakije woont, nimmer deel heeft uitgemaakt van het Duitsche keizerrijk. Er is vroeger nimmer wrijving geweest tusschen Duitschland en Tsjechoslowakije over dit ge bied. Wanneer er thans spanning is, waar moet dan de oorzaak van deze spanning ge zocht worden? Met nadruk betoogde spr. dat het vraag stuk van de minderheden niets anders is dan een kwestie van binnenlandsch politiek belang. Het statuut der minderheden diént de eenheid en veiligheid van den staat te waarborgen en kan zooveel concessies toe staan als vereenigbaar is met die eenheid en veiligheid. Spr. hoopt, dat dank zij de waardevolle medewerking van lord Runci- inan deze kwestie op vriendschappelijke wij ze zal worden geregeld. De heer Albarda spreekt. De heer -T. \V. Albarda (Nederland) zeide, dat de algemeene toestand nog verergerd is nadat de secretaris-generaal zijn rapport ge schreven had. Zonder afbreuk te willen doen aan de beteekenis van deze agenda consta teerde spr. dat er geen brandende vragen van den dag op staan. De heer Albarda stel de ten slotte voor de twee resoluties in stem ming te brengen, welke in het rapport, van den secretaris-generaal zijn opgenomen. Geen afzonderlijke luchtmacht. Naar het Bat. Nbl. verneemt, is een gede tailleerd schema gereed gekomen als resul taat van het bij het departement van oor log van N.O.I. jn studie genomen plan om van de militaire luchtvaart-afdeeling een afzonderlijk wapen te maken. De reeds bij de L.A. dienende officieren zullen daardoor een snellere promotie ma ken, terwijl de officieren die vroeger bij de L.A. hebben gediend tot zij den hoogsten rang hadden bereikt welke voor hen moge lijk was in de toen bestaande formatie te rug gehaald zullen worden bij het zelfstan dig wapen. Bij de behandeling van de begrooting van oorlog van '39 is medegedeeld, dat de in stelling van een zelfstandige luchtmacht, staande naast de landmacht en de zee macht niet in het voornemen ligt, zoodat de reorganisatie zich beperkt tot het boven staande. Dr. H. COLIJN. De eerste resolutie zegt o.a., 'dat de universeele codificatie van de be scherming der minderheden in alle landen van essentieel belang is. De tweede resolutie brengt tot uit- drukking het recht van de volkeren over zichzelf te beschikken. Conform, het reglement der Unie zal de raad der Interparlementaire Unie zich over het voorstel van den heer Albarda beraden en de beslissing van den raad zal in ple naire zitting worden medegedeeld. De heer ,T. Rhys Davies (Engeland) zeide, dat de voorstanders van de dictatuur moeten hun geschiedenis boeken nog eens overlezen en zien welk lot b.v. aan Caesar en andere dictatuurs beschoren was. Spr. hield eèn pleidooi voor een krachti- gen Volkenbond, waarvan alle landen lid zijn, ter verzekering van een algemeene vrede. Heden worden de beraadslagingen voort gezet en zal ook het grondstoffenvraagstuk aan de orde komen. Gisteravond had in het Rijksmuseum een receptie plaats, waar tal van ministers en andere autoriteiten aanwezig waren en wij o.m. den commissaris'der Koning-in' inN.- Holland, Mr. I>r. A. bardn Roël'1 en Mr. P. J. Oud opmerkten. NEDERLANDSCHE ARBEIDSKRACHTEN IN INDIë. s V. «f- t -. Geen werving, als het niet noo- dig is! In den Indischen volksraad heeft de re- geeringsgemachtigde voor justitie, naar de N.R.Ct. meldt, medegedeeld dat de regee ring aandacht zal besteden aan het euvel van de oproeping van arbeidskrachten uit Nederland, die ook in Indië kunnen worden aangeworven. Bij oefeningen in het werpen van bom men uit vliegtuigen werd, zegt het Hsbl., tot dusverre in indië een gesleepte schijf als doel gebruikt. Het bezigen van een schijf heeft echter het nadeel, dat met slee pen geen groote vaart kan worden bereikt, terwijl het doel (de schijf) betrekkelijk wei nig van koers kan veranderen. Ten einde deze bezwaren te ondervangen moest worden overgegan tot den bouw van een gepantserde doelboot (de pantsering is noodig ter bescherming van de opvarenden) De kosten hiervan worden aldus de „Ja va Bode" geraamd op f 50.000, waarvoor een aanvullende begrooting van Marine is in gediend. Het ligt in de bedoeling, aan dezen maat regel bij den aanvang van het nieuwe dienst jaar uitvoering te geven. Ned. Journalistenkring adres seert aan den minister. De Ned. Journalistenkring heeft een brief gezonden aan den minister van Bui- tenlandsche Zaken, waarin de aandacht van Zijne Excellentie gevestigd wordt op het lot van de Nederlandsche journaliste, me vrouw van Meursvan der Burg, redac trice van de Nieuwe Rotterdamsche Crt., wie door de Poolsche autoriteiten het verblijf in Polen ontzegd is. De Kring geeft als zijn meening te kennen dat onze regeering zich niet voldoende in spant om 't correspeondentschap v. mevr. v. Meurs te herstellen'en verzoekt den minis ter alsnog de noodige stappen tot dat her stel te doen. Volgens de N.R.Crt. hebben de Poolsche autoriteiten in April van dit jaar besloten de Nederlandsche journaliste het land uit te zetten; zij motiveerden dit besluit met een beroep op een artikel, dat aanstoot zou heb ben gegeven wegens een daaruit blijkende hetze-campagne tegen Polen en onware be richtgeving. Het artikel handelde over de anti-semietische uitspattingen in Warschau. ONDERZEESCHE POSTDIENST. Havas meldt uit Barcelona, dat de eerste onderzccsche postdienst Zondag voltrokken is en op volstrekt normale wijze heeft ge werkt. Duizenden brieven zijn met dezen eersten dienst, die uiterst snel werkt, verzonden. ENGELAND EN FRANKRIJK VERNEDERD? Een officieuze stap bij den ge neralissimus? Men wijst er in gezaghebbende krin gen te Londen op, dat het antwoord van Franco Inzake de terugtrekking der vrijwilligers gelijk staat met een weigering. Een volledige herziening van het plan tot terugtrekking der buiten- landsche vrijwilligers zal noodig worden. Roscnfeld schrijft in de „Populaire" dat noch Frankrijk noch Engeland kunnen goedkeuren in den vernederenden toestand te blijven, waarin zij door Franco's ant woord zijn geplaatst. De regeering heeft niet langer het recht zich te verzetten te gen het onmiddellijk openstellen van de Pyreneeëngrens. Lord Plymouth, die gisteren te Londen is aangekomen, zal waarschijnlijk met Cham- berlain overleg plegen en in ieder geval he den een bezoek brengen aan Halifax. Men verwacht, dat binnenkort de niet-inmen- gingscommissie bijeen zal komen om het antwoord van Franco te bespreken. Hoewel de commissie lederen nieu wen stap zal moeten steunen, is het toch mogelijk, dat niet-officieel stap pen zouden kunnen worden gedaan bij Franco, waarbij er op zou kun nen worden gewezen, ten eerste dat zijn antwoord is in strijd met het geen is verklaard door zijn delegatie op 18 November j.1. en ten tweede, dat de gevolgen van zijn besluit vele van zijn eigen wenschen zouden kunnen te niet doen. Aan geruchten een einde gemaakt. Volgens de „Petit Parisien" maakt Franco's plechtige bevestiging van de onafhankelijkheid van Spanje, een einde aan de geruchten over de Italiaansche aanspraken op de Ba- learen en de Duitsche aanspraken op Marokko, alsmede aan de geruch ten over het beslag leggen op de Spaansche economische rijkdommen door Duitschland en Italië. „L'Ordre" vraagt zich echter af wat, er waar is van Franco's verklaring over Span- je's onafhankelijkheid en waartoe Mussoli- ni bereid is BELANGWEKKENDE UITVINDING VAN EEN ITALIAAN. Prof. F. C. Lea, van de Technische Hoo- geschool te Sheffield, heeft gisteren de uitvinding van den Italiaanschen ingenieur Piero Salerni, n.1. een auto, voor welker voortbeweging geen inschakeling in ver snellingen met kamraderen of anderzins noodig is, te Cambridge gedemonstreerd, aan de technische afdeeling van de British Association, de vereeniging van weten schappen, welke aldaar haar jaarlijksch congres houdt, aldus het Hdsbl. Prof. Lea legde Uit hoe de uitvinding de turbine en de centrifugale pomp com bineert in een machine-onderdeel, dat fun geert als overbrenging van de kracht van den motor op de as. De proeven werden genomen met een Tertrak van Aankamat te Athene 22 Aug. Jodhp. 22 Aug. Jodhp. 22 Aug, gewone 21 PK auto, en de prof. bracht vrij wel den geheel-en middag door met het rondrijden door de straten van Cambridge om de inzittenden in de auto te laten zien, hoe hij zonder overschakelen en met een enkele beweging, de auto van stil stand aan het rijden kon krijgen en de snelheid gaandeweg opvoeren. Het nieuwe systeem zal zeer zuinig zijn en een gallon zou 21 mijl duren. De slip- taee van den motor zou er door vermin deren. Na twee uur rijden was de motor altijd nog koud. Het systeem is voorname lijk bedoeld voor auto's maar het kan ook op alle mogelijke andere motoren worden toegepast, ook op groote schenen. Commendatore Salerni en zijn staf heb ben jarenlang te Londen met in acht ne ming van de grootste geheimhouding ge werkt en niemand had er eenig idee van, wat er gaande was, zelfs niet de groote autofabrikanten. Pas einde vorige week werden de eerste berichten gepubliceerd. De auto, waarmede de proeven zijn geno men, heeft met dat nieuwe onderdeel 65.000 mijl afgelegd en is ook onderworpen aan proefnemingen met belasting met passa giers. De snelheid kan zoo hoog opgevoerd worden, als men zelf wil. Bij de demonstraties in Cambridge werd gereden met een gemiddelde snelheid van 40 mijl per uur. De uitvinder heeft verklaard, dat hij geen patent zal nemen op zijn uitvinding en er geen monopolie van zal maken. Het systeem zal beschikbaar worden gesteld aan de geheel transport-industrie. Vijf dooden, drie gewonden. Een vliegtuig is te Berlijn in de wijk Nenkölln neergestort. Vijf voor bijgangers werden gedood. De beide inzittenden bleven ongedeerd. Het bleef met den vleugel in een winkelétalage hangen. Over het ongeluk wordt nog gemeld, dat het een vliegtuig van de luchtmacht betrof, dat wegens motordefect een noodlanding moest maken. Het raakte en dak en bleef met een vleugel in de étalage van een win kel hangen, waarna het tegen het huis viel. Winkel en vliegtuig werden vernield. Twee mannen en drie vrouwen werden doodelijk gewond, ecnige dezer slachtoffers stonden in den winkel. Een echtpaar en een vroyw liepen verder lichte verwondingen op. Binnen twee a drie maanden worden diepboringen verricht. Naar „Het Nieuws" verneemt, zijn door de N.-Guinea Petroleum Mij. verscheidene voor bereidingen getroffen om de eerste diepbo- ring op het Vogelkop-schiereiland uit te voeren. De verschillende daartoe benoodigde installaties staan reeds gereed om op de aan te geven plaats opgesteld te worden. Uiteraard valt nog niets te melden, waar precies do diepboring zal geschieden, doch het staat vast, dat zij binnen twee a drie maanden zal worden uitgevoerd. Uit ver schillende geologische en ook geophysische waarnemingen heeft men kunnen vaststel len, waar ongeveer de plek zal zijn. De profs gaan 27 maal berg op en berg afwaarts. OP HET MOREEL VAN DEN RENNER KOMT HET AAN. Het 10 K.M. lange circuit van Val kenburg. waarop 3 en 4 September a.s. dé wereldkampioenschappen worden verreden, is door de Neder landsche Wielren Unie enkele jaren geleden „ontdekt toen haar sport- commissie in het Zuiden van ons land op zoek was naar een heuvel achtig parcours voor de wegwedstrij den, De N.W.U. is er in geslaagd een ongetwijfeld zwaar parcours te vinden, waarin de beklimming van den Cauberg een attractie op zich zelf vormt, een parcours evenwel, waarop een felle en sportieve strijd zeer goed mogelijk is. De amateurs hebben op 3 September 17 maal het circuit te rijden, de professionals 27 keer Indien men aanneemt, dat de ge middelde snelheid tusschen de 34 en 35 K.M. zal liggen, duurt de wedstrijd der amateurs vijf uren en die der beroepsrenners op den volgenden dag ruim zeven uren. De breedte var> het wegdek is overal meer dan 6 meter, hetgeen ruim voldoende mag worden geacht voor hei aantal deelnemers in beide wedstrijden. Hier en daar bestaat het oppervlak uit stccnen, b.v. op den Cau berg. Er zijn groote stukken bitumenweg, verder grintwegen, welke geen al te groote moeilijkheden voor de renners zullen ople veren. Bovendien mag men toch geen be zwaren hebben tegen hel feit. dat niet de volle 10 K.M. uit asfalt bestaat. Want wat zou er anders van een wegwedstrijd over blijven? Iljer en daar is beweerd, dat op dit heuvelachtige circuit valpartijen niet uit zouden blijven. In 1937 en ook dit jaar zijn op hetzelfde circuit van Valkenburg de Nederlandsche kampioenschappen gehou den. Hierbij zijn ongeveer tweehonderd ren ners tegelijk gestart en ondanks dit feit en het heuvelachtige parcours niet zijn flinke dalingcn,( vond er geen valpartij van eenige beteekenis plaats' Daar komt nog bij, dat het aantal deelne- nemers bij de wereldkampioenschappen ge ringer zal zijn, n.1. ongeveer 00 bij de ama teurs, tcrwiji er op Zondag 40 man bij de profs aan den start komen. Gevaarlijk is dit circuit dus geenszins, maar wel moeilijk. Het bestaat n.1. uit een U/2 k.m. lange berg met gedeelten, waar de stijging ongeveer 11 pCt. bedraagt. Die be klimming van den Cauberg begint midden in het dorp Valkenburg en eerst bij het ge hucht Vilt hebben de renners het hoogste punt bereikt. Van Vilt uit gaat het naar het dorp Terblijt, langzaam dalend. Na eenige scherpe bochten komen de renners in het dorp Berg, waar zij de scherpste daling, den Geulemerberg, vinden om ten slotte met zeer flauwe stijgingen Valkenburg weer te bereiken. Niet moeilijk zal men zeggen. In derdaad niet, indien de renners dit 5 of 10 maal zouden moeten doen. Maar de profs gaan 27 maal den Cauberg op en 27 maal zullen zij den Geulemerberg moeten afdalen. En juist dat telkens terugkeeren van den korten maar zwaren klim zal sloopend werken op de krachten van menig renner. Niet alleen op de klim- en afdalingscapa citeiten zal het hier aankomen, doch het mo reel zal een belangrijken rol spelen, veel grootcr dan menigeen denkt. Voor de verzorging der renners is alles in orde gemaakt. Er is een ravitaillement bo ven op den Cauberg, waar voedsel en mate rieel ter beschikking zijn, terwijl onder aan den Geulemerberg een ravitaillement met alleen materieel ter beschikking staat. Tienduizenden zullen begin September naar Zuid Limburg gaan, het stukje land van Nederland met zijn praehtig natuur schoon, zijn heuvels, zijn glooiende hellin gen en vere uitzichten. Spanning heerscht overal omtrent den vorm van de deelnemende renners. Maar nog meer mag men benieuwd zijn naar den in vloed, welke het circuit, het zware parcours van Valkenburg" op de gelederen van de deelnemers zal hebben. Qw&nmen Grootsch programma op Zondag a .s. AVij aijn in staat onze lezers te kunnen mcdcdeelen hoe het programma van de groote wedstrijd en demonstratie op Zon dag 28 Aug. in het Natuurbad "Winkel luidt. Het bestaat uit twee gedeelten. Voor de pauze een aantal wedstrijden voor den kring Noordelijk Noordholland. Het kringbestuur heeft hiervoor opge steld: 1. 100 Meter Borstcrawl Heeren B; 2. 100 Meter Borstcrawl Heeren A. 3. 100 Meter Schoolslag Dames B. 4. 100 Meter Schoolslag Dames A. 5. 100 Meter Schoolslag Heeren B. 6. 100 Meter Schoolslag Heeren A. 7. 3 x 50 M. Wisselslag Estafette Dames. 8. 4 x 50 M. Borstcrawl Estafette Heeren. Na de pauze komt de K.N.Z.B.-deputatie, welke staat onder leiding van den heer P. H. J. Dogge, secretaris der Techn. Commissie. Deze deputatie zal het volgen de laten zien: 1. Figuurzwcrnmen onder leiding van Mevr. S. W. de DoodKoenen (penning- mecsteresse van den K.N.Z.B. en vele ma len leidster van de Nederl. Dameszwem sters) door een achttal dames van de Amst Dames Zwemclub. 2. Schoonspringen door mej. L. Tholen (Ned. kampioene) en den heer Schatens (Ned. kampioen) Misschien komt de heer de Goede ook nog mee. 3. Demonstratie zwemslagen uit te voeren door de dames N. Senff, J. Waalberg, A. Stijl (allen ADZ), B. van Schaick, H. Wïl- lems en B. Nauta (allen „Het IJ")( en de heeren A. JI. Sipkema, D. van Schouwen en J. C. Scheffer! 4. Waterpolowedstrijd, geleid door den heer Dogger, tusschen D.J.K.comb. en „Het IJ"comb.. De ploegen zullen alü volgt zijn samengesteld: DJK: doel C. H. Mousset; achter J. Ro- bregt en A. H. Sipkema; mid-achter .T. G. de Groot; voor: D. van Schouwen, J. Harts en J. C. Scheffer. Het I.T: doel P. Bronsveld; achter: A. 7. C. en H. A. R. Hazenberg; mid-achter: M. A. J. Stroeve; voor J. van Bommel,, F. v. d. Bosch en H. Koster Zooals men ziet een geweldige bezetting! De kringsecretaris van Noordelijk Noord- Holland, die de algeheele voorbereiding in handen heeft hoopt tegen het einde dezer week de inschrijvingen op de kringnummers te kunnen mcdedcclcn. 5AjmnaAlle& 10.000 gymnasten naar Arnhem Het Bondsfeest 1939 van het K.N.G.V. In verband met het 27ste Bondsfeest van het K.N.G.V., hetwelk met Pinksteren 1939 te Arnhem zal worden gehouden en waar aan, naar verwacht wordt, een 10.000 gym nasten uit binnen- en buitenland zullen deelnemen, zal de 15de bondsvergadering van het K.N.G.V. te Arnhem worden gehou den op Zondag 13 November a.s. In de groote zaal van Musis Sacrum zul len des middags de algemeene vrije oefe ningen voor veteranen, turnsters, turners, meisjes en jongens, welke tijdens deze Bondsfcesten gezamenlijk worden uitge voerd op de groote weide van het park Sonsbeek, gedemonstreerd worden voor de technische leiders van de 340 honds- vereenigingen en de gewestelijke kringen. Dn pianomuziek voor deze oefeningen is reedsi n druk verschenen terwijl de gramo- foonplaten van de orkestuitvoering binnen kort afgeleverd zullen worden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2