zwendelproces te New York Strijd over een front van 40 mijl Het Ouders in angst Fietsers botsen Treinbotsing in New Yorksche metro Runciman stelt rapport op Voorhistorische „werkplaatsen" op Java Gchcele Duitschc vloot paradeert De democratenleider Hines voor zijn rechters CHINA Chineesche guerilla oorlog woedt hevig Brandweer in avondkleeding Brand op scheepswerf Vier hongerstakers dood gevonden Prinselijk Paar terug naar Nederland Prinselijk Paar bij de Wapenschouw Bakkersarbeid en de Nationale feestdag Militaire vliegtuigen botsen James J. Hines, de leider van „Tammany Hall" staat, zooals wij dezer dagen meldden, met zijn medewerkers voor de New Yorksche rechtbank, beschuldigd van loterij- zwendel, „racket-zaken" en ander bedrog van grootsche allure waar mee in 8 jaar tijd vele millioenen dollars „verdiend" werden. Opwindende tooneelen spelen zich af voor het gerecht te New York; de Officier van Justitie slingert striemende beschuldi gingen naar hèt hoofd van den leider van Tammany Hall, James Hines, wiens advo- caot even later losbuldert om de aanval len te ontzenuwen. Het gaat hier om een bedrog van grootcn omvang; de totale grootte van het bedrag dat door zwendel en afpersing verkregen is, staat nog steeds niet vast en zal waarschijnlijk pas in den loop van het proces vastgesteld kunnen worden, wanneer de getuigen spreken wil len ten minste. Aangenomen wordt dat het hier om rond 10G millioen dollar gaat Hines maakt alles! De Europeaan die zooiets leest, kijkt al leen maar naar het bedrag. Maar de Ame rikaan, gewend aan dollarbodragen van zes en zeven eijfers kijkt voor alles naar de naam Tammany Hail. Do president van de Tammany Hall aangeklaagd! Dat is biina zoo erg als wanneer President Roose- velt voor de rechtbank moest verschijnen! De president van de Vereenigde Staten wisselt elke 4 tot 8 jaar, die van Tammany Hall daarentegen blijft. Hij is het die de presidentsverkiezingen „maakt", hij „maakt" de gouverneurs der bondsstation. Hij „be noemt" de rechtere, de Officieren van Ju stitie. Hij doet alles en hij „maakt" deze menschen als ze zich daarvoor erkente lijk toonen. Daarom en omdat hij nog zoo veel andere zaken „gemaakt" heeft, zit Hines nu op het beklaagdenbankje. Voor alsnog geeft hij zich niet gewonnen, voelt hij zich nog ais een slachtoffer van poli tieke machinaties en beweert hij dat het heele proces louter „verkiezingswerk" is. Wat is „Tammany Hall"? Men kan zich geen juiste voorstelling van dit proces maken, indien men niet weet wat Tammany Hall eigenlijk is. En dat is niet zoo heel gemakkelijk te ver klaren, want- deze instelling is al 150 jaar oud eii haar doelstelling en methoden heb ben zich in den loop der -tijden danig ge wijzigd. William Mooney stichtte de „Tam many Sociëteit" in het jaar 1799, jtrecies dertien jaar na de onaf hankelijkheidsverklaring, als een soort neven-regeering der democra tische partij, met het doel eigen machtig optreden van den presi dent te voorkomen. Het gebouw waarin de instelling haar zetel had, bevond zich op een terrein dat vroeger moest hebben toebehoord aan een legendarischen Indianen-hoofdman, zeke ren Tamanend; aan zijn naam dankte het instituut zijn naam. Een haard van achterklap. corruptie en Haar verbazingwekkende activiteit maak te het instituut spoedig sterk en gevreesd, maar tegelijkertijd ontwikkelde het zich als een ongelooflijke haard van corruptie en achterklap. Daar goedgezinde burgers en boeren haar methoden van do hand we zen, wierp Tammanv Hall zich op als be schermster der immigraties en vergemak kelijkte zij den immigranten, door haar bij zondere relaties, het verkrijgen der Ameri- kannsrhe nationaliteit. In de burgeroorlog stond zij aan de zijde der slavenhoudende Zuidelijke staten en zij gaf onmetelijke bedragen voor propa ganda uit. Acht jaar later beleefde Tam many Hall zijn eerste groote schandaal, waarom sindsdien veie andere volgden. De president William Tweed werd ervan be schuldigd, de stad New York waarvan hij burgemeester was voor 45 millioen dollar te hebben benadeeld. Hii werd gearresteerd en stierf op 12 April 1876 in de gevange nis. Deze en dergelijke methoden hieven bestaan. Wanneer de Tammany-men schen geld noodig hadden, dan verkochten zij eenvoudig openbare betrekkingen aan den meestbieden de. Er bestond zelfs een soort ta rief: een rechtersbaantie kostte, 209.000. een senatorsfunctie 300.000 dollar. En wanneer de nood aan den man kwam viel er te dingen... Uit hel leven van verdachte. Dn thans aangeklaagde president James .T. Hines is 01 jaar oud. Hij was achtereen volgens smid, mechanicus, garagehouder en op ziin 35ste jaar was ziin hobby al om president van Tammany Hall te worden, gelijk zijn vader en zijn grootvader dat ge weest was. Terstond na het uitbreken van den wereldoorlog meldde hij zich als vrij williger aan en als luitenant vocht hij in Frankrijk. Hij staat aan het hoofd van een aanzienlijke reeks weldadigheidsinstel lingen voor werkloozen. blinden, invaliden en zieken. In de laatste 10 jaar was hij in een groot aantal duistere zaken verwik keld. zonder dat echter ooit een officier van Justitie een aanklacht tegen hem onder nam. Hij was de intiemste vriend van den in Januari 1935 vermoorden Arthur Flegen- heimer, alias „Dutch Schultz" den gevaar lijksten gangster van de staat New York. Maar terzelfdertijd was hij de actiefste pro pagandist voor Roosevelt tijdens de eerste presidentale verkiezingen en veranderde in de verbitterdste tegenstander van den pre sident, toen deze met zijn New Deal begon. Een „ongevallen-dienst". Toen „Dutch Schultz" dood was, moet Hines zelf diens beide „zaken" he>bben over genomen, het „bier-rackett" en het „num- ber-rackett". Het eerste is een verzekering, wier agenten de bierbrouwers en handela ren bezochten om ze te bewegen zich tegen schade door ongevallen te verzekeren. Wei gerden zij dat en de premies waren doorgaans hoog dan werden zij spoedig daarop regelmatig getroffen door „ongeval len." Wagens vielen om, chauffeurs werden neergeschoten en techinsche installaties werden vernield. Dan duurde het meestal niet lang of zij namen maar een verzeke ring! De tweede affaire was een merk waardige vorm van loterij. Men kan de loten voor 10 cent bij iederen kapper, kran- tenverkooper en schoenpoetser koopen. Het is een briefje waarop men naar believen een getal van drie cijfers invult, met deze getallen worden eenige rekenkundige mani pulaties uitgehaald en aldus wordt het winstnummer aangewezen. Wie dat won ontving zijn inzet 600 maal vergroot terug. Maar de winstkans bedraagt 1:999 en de zuivere winst die de racketeers boekten, bedroeg vele millioen dollars per jaar. 't Wordt moeilijk voor rechter Pecora De Officier van Justitie Thomas E. De- wey heeft sinds zijn benoeming in 1931 niets onbeproefd gelaten Hines te kunnen aan klagen, waartoe het dan thans gekomen is. De eerste burgemeester van New York, La Guardia en Valentine, de man die met Hoo- ver de „G-men" schiep, hebben hem daar bij .krachtig gesteund. Toch was het een moeilijk karwei en zelfs niet ongevaarlijk, want de relaties van Tammany Hall rei ken ver! Zelfs een der leidende rechters in het proces, Ferdinand PeGora, is destijds door Hines aan zijn positie gekomen, hetgeen op zijn minst genomen een scheeve toe stand doet ontstaan. Dewey strijdt niet alleen voor een veroor deeling, hij strijdt ook voor zijn toekomst, .waarvoor hi alles op het spej zet.' Wij~is bandidaat der Republikeinen voor de func tie van gouverneur van den staat New York en zelfs bestaat de kans dat hij voor het presidentschap candidaat gesteld wordt. Voorloopig echter is hij in den strijd tegen de gangsters de populairste man van New York naast Roosevelt. En dat is dan misschien een der verdiensten van dit op windende monsterproces, dat heel New York in spanning houdt... Drie Amsterdamsche jongens vermist. Zaterdagochtend vroeg hebben de 17-jarige Leo Aronson, de 18-jarige Izak Hein Querido en de 18-jarige Herman Coezijn.te Amsterdam, alle drie de ouderlijke woning verlaten en tot heden zijn zij daarin nog niet teruggekeerd. Men heeft den indruk, dat de jongens, een meubelmaker, een diamantbewerker en een expe- diticknccht, 'een uitstapje maken, waarschijnlijk naar België, want één van hen lieeft, zooais zijn werk gever de politie heeft medegedeeld, de vorige week 'een toe'ristenkaart voor dit land aangevraagd. De jongelui hebben een door allen onder teekend briefje bij één hunner thuis ach tergelaten, waarin zij te kennen gaven, dat zij „weg gingen." Waarheen en voor hoe lang, daaromtrent verkeeren de ouders, die van het geval aangifte bij de politie hebben gedaan, in groote ongerustheid. De politie heeft intusschen de noodige stap pen voor hun opsporing ondernomen. Een zwaar en een licht gewonde, in Den Haag. Gistermiddag hebben bijna op hetzelfde oogenblik omstreeks kwart over twee in het centrum van de stad 's-Gravenhage twee aanrijdingen plaats eehad. Op de Prinsengracht 64, botste een fiet ser, de 19-jarige A. J. A. van O., tegen een anderen wielriider, die vermoedelijk ver zuimd had, tijdig een tceken te geven dat hij van richiing wilde veranderen. Deze laatste, wiens identiteit nog niet vastgesteld kon worden, bekwam een zware hersen schudding en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. De 2G-jarige wielrijder R. B., die in de Torenstraat werd aangereden door een per sonenauto kwam er iets beter van af. De man, die bij het passeeren van het voor hem rijdende verkeer op de linkerweghelft terecht was gekomen, kreeg een hoofdwond^ en een lichte hersenschudding. De GGGD vervoerde het slachtoffer naar het P..K. Zie kenhuis aan het Westeinde. Japanners bij de Jangtse in het offensief. De Japanneezen hebben een offen sief ontketend ten Zuiden van de Jangtse. Zij trachten door de Chi neesche linies heen te breken, welke hun opmarsch in de richting van Hankau stuiten. Volgens de ontvan gen berichten woedt de strijd over een front van 40 mijl, dat zich uit strekt van de Jangtse tot aan de Westelijke oevers van het meer Po- jang. De hoofdaanval der Japannee zen wordt uit Kioekiang gericht op Joeitsjang. Tegelijkertijd banen de Japansche troepen, die aan land ge zet zijn op den oever van het meer Pojang, zich een weg door de heu vels ten Noordwesten van Singtse, dat Zaterdag in hun handen is ge vallen. Tien Japansche vliegtuigen hebben een luchtaanval gepleegd op Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan. De Japansche troepen, die 17 Aug. Poets- jau hadden genomen, hebben thans Han- jangtsjen veroverd, dat vier kilometer zui delijker ligt en rukken op naar Fenglirig- tsjen aan den noordelijken oever van de Gele rivier. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche militaire luchtmacht er voor de eerste maal in is geslaagd bij Hankau acht Chjneesche vliegtuigen neer te halen. Gnerilla breidt zich uit. Het Chineesche persbureau te Han kau meldt, dat de guerilla thans doorgedrongen ls tot Sjitsjlatsjwang, het belangrijke centrum aan den spoorweg in Zuid Hopei. Het spoor wegverkeer gaat nog slechts van Pelping tot Pauting. De guerlllatroe- pen zijn ook op verscheidene plaat» sen tusschen Pelping en Pauting verschenen, terwijl zij ook optreden langs den spoorweg TientsinPoe- kau. De strijd aan het Pojangmeer. Een hevige strijd is ontbrand ten noorden van Sintse aan het Pojangmeer, toen een ■Tapansch detachement overging tot een aanval op de Chineesche stellingen langs den spoorweg NantsjangKioekiang. De toestand aan het front is niet veranderd. Twintig oorlogsschepen namen den gehee- len dag Sintse onder vuur, blijkbaar om een landing te dekken. Sintse werd ook door vliegtuigen gebombardeerd, een Japansche landingspoging ten zuidwesten van Hoekau werd verijdeld. Volgens een militaire autoriteit is het terrein ongunstig voor de Ja panneezen, die hun zware bewape ning moeten vervoeren. Sterke Chi neesche strijdkrachten hebben stel ling gekozen langs den geheelen Oostelijken oever van het meer. De Japansche rechtervleugel heeft een offensief ingezet langs oostelijken en noor delijken oever. De Japansche hoofdmacht, ruim 2.000 man sterk, heeft haar basis te Hoetsjiatang gevestigd. Tegenover Kioeki ang leggen de Japanneezen in groote haast een vliegveld aan. Twintig oorlogsschepen, 70 kleine transportschepen en 100 jonken zijn in de richting van Kioekiang opgevaren. De Japanneezen in Soesoeng en Taihoe zijn versterkt tot ongeveer een kwart divisie. De geheele Japansche macht ten noorden van den Jangtse wordt op 150.000 man geschat. In liet noorden van Honan hebben de Ja panneezen de stellingen Sjisalitjen tever geefs aangevallen. Bij Sjakangpore wordt hevig gevochten. Twee dooden, tientallen gewon den. - Spookachtig blauwe vlam men flitsten onder de wagons. In de New-Yorksche ondergrond- sche spoorweg heeft zich een botsing voorgedaan. Een trein reed bij een der stations in op een stilstaanden trein. Een rijtuig werd in elkaar ge schoven, een tweede wagen vloog in brand. Een ware paniek brak na de botsing, toen plotseling het licht uit ging, los in de treinen, die vol rei zigers waren, welke zich naar hun werk begaven. Twee menschen zijn om het leven gekomen en tiental len werden gewond. Hevige paniek onder de reizi gers. Het ongeluk geschiedde, aldus de Msb., op liet oogenblik, dat een trein vertrok en een andere, daarachter, binnenreed. Reeds had de eerste trein zich in beweging gezet, toen een conducteur zich genoodzaakt zag, aan de noodrem te trekken, daar een vrou welijke passagier met haar hand tusschen de deuren beklemd geraakt was. Op dit oogenblik reed de volgende trein binnen en de machinist was niet in staat, tijdig de remmen in werking te stellen. Een ontzettende botsing was liet gevolg. Beide treinen waren, gelijk steeds omstreeks dezen tijd, vol bezet. Verscheidene wagens werden geheel in elkaar geschoven en op hetzelfde oogenblik reeds brak in de verniel de treinen een begin van brand uit. De on- dcrgrondschc treinen worden electrisch voortbewogen, waartoe een derde rail tus schen de beide sporen den stroom aanvoert. De verschoven treinstellen en wrakstukken maakten onmiddellijk kortsluiting en spook achtige blauwe vlammen flitsten onder de wagons. Een oogenblik later had kortsluiting alles in duisternis gehuld. De paniek, die uitbrak, was verschrikke lijk. De kreten der gewonden mengden zich in het hulpgeroep der doodelijk verschrikte reizigers, die ongedeerd gebleven waren. Met bewonderenswaardige snelheid werd hulp geboden. Alle alarmsignalen werden in werking gesteld en dadelijk waren red dingsbrigades. brandweerlieden, politie en medici ter plaatse. De dichte duisternis en de sterke rookontwikkeling maakte het red dingswerk uiterst moeilijk en ook de sterke constructie van het materieel legde den red ders groote hinderpalen in den weg. Vele passagiers en ook de machinist van den achtersten trein moesten met behulp van steekvlamnien bevrijd worden. De machinist werd dadelijk naar het hospitaal vervoerd, doch men slaagde er niet in, zijn leven te redden. De gewelddaden In Palestina. Op den spoorweg tusschen Haifa en Lvd- da is Zondagmiddag een mijn ontploft, waardoor twee Arabieren ernstig en 'n der de licht werden gewond. Gisterochtend vroeg is brand uitgebroken in een groote houtopslagplaats nabij de Ta- lavera-kazerne te .Terusalem. Officieren in avondkleeding hielpen het vuur bestrijden. De schade wordt op vijfduizend pondvster ling geraamd. Men vermoedt brandstichting. Beschieting van autobussen Ten zuiden van Tel Aviv en bij Ness Ziona hebben onbekend gebleven personen twee •Toodsche autobussen op den weg tusschen Akko en Safad vermoord aangetroffen. Zes bandieten hebben gisterochtend een overval gepleegd op een bureau van de Mo; hnmmcdnanschc gemeente te Hcbron. Bij Beisan zijn tijdens een gevecht met de poli tie vier bandieten neergelegd. SUDETENDUITSCHERS TE MARIëNBAD BIJEEN. Volgens uit goedingelichte bron vernomen mededeelingen, zou lord Runciman, de bemiddelaar in de Sudetenduitsche kwestie, thans de laatste hand leggen aan een rap port, waarin alle door hem ver kregen gegevens zijn verwerkt. Het eerste verslag zou noch raad gevingen noch concrete voorstellen bevatten. Het zou ten doel hebben den toestand op te klaren en het vraagstuk op te lossen en aan beide belanghebbende partijen wor den medegedeeld. De Sudeienduitschers bijeen. Om twee uur gistel-middag is te Mariënbad de conferentie gehouden tusschen Henlein en de delegatie van de vijf leden der Su detenduitsche partij, die belast zijn met 't voeren der onderhandelingen met de re geering. Het doel der bijeenkomst was de gevol machtigde delegatie der Sudeten-Duitsclie partij op de hoogte te brengen van het onderhoud, dat Runciman op 18 Augustus gehad heeft met Henlein, en besprekingen te voeren over den nieuwen toestand, zooals die door dat onderhoud is geworden. Heden zal de Sudetenduitsche afgevaar digde Kundt een onderhoud hebben met Hodza, den ministerpresident, ter hervat ting van het contact. Tijdens dit onder houd zal de kwestie der voortzetting der onderhandelingen besproken worden. Geen manoeuvres van Sudeten- duitschers? Alle door zekere te Bmo en Praag ver schijnende Tsjecho Slowaaksche bladen ge publiceerde berichten, waarin gesproken wordt over manoeuvres van formaties der Sudetcn-Duitsche partij in Noord Bohenien worden van iederen grond ontbloot ver klaard. In aanbouw zijnd schip door het vernield. Op dc Neptun-werk te Rosiok (Dld.) is gis termiddag aan boord van het In aanbouw zijnde, voor Bulgarije bestemde, stoomschip „Schipka" brand uitgebroken. Het vuur greep spoedig om zich heen, en nam een zoo grooten omvang aan dat het schip als verlo ren moest worden beschouwd. De directie van de werf stelde pogingen in het werk om de rondom het brandende schip liggende schepen te beveiligen door ze te versieepen. Echter wordt aan geweld gedacht Vier gevangenen, die Vrijdag j.1. in honger staking zijn gegaan om te protesteeren te gen het voedsel, dat hen in de Holmesburg- gevangenis in de Ver. Staten werd verstrekt, zijn dood in hun cel gevonden. De wettelijke lijkschouwer heeft een lijkschouwing gelast, aangezien hij van meening is dat de mannen om het leven zijn gekomen tengevolge van gewelddaden. De directeur van dc gevangenis heeft ver klaard, dat de mannen ruzie hebben gehad docli hem was niets bekend van een ge vecht. Vóór de festiviteiten weer thuis. Men meldt ons van officieele zijde, dat H.H.K.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard gisteren Venetië hebben verlaten en de terugreis naar Nederland hebben aanvaard. Zij zullen Dinsdag 30 Augustus, des avonds, in Nederland terugkeeren, verneemt het Hsbl. Wij kunnen thans mededeelen, dat ook Prinses Juliana en Prins Bernhard aanwe zig zullen zijn bij het défilé van de verschil lende onderdeelen der weermacht voor H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar veer tig-jarig regeeringsjubileum. Afwijkende bepalingen van Arbeidswet. de De minister van Sociale Zaken heeft be paald, dat ten aanzien van broodbakkerijen in alle gemeenten dec rijks, waarin ter vie ring van den nationalen feestdag op Dins dag 6 Sept. geen arbeid wordt verricht door hoofden of bestuurders en door bakkersge zellen, in afwijking van het bepaalde in de Arbeidswet 1919, op Maandag 5 Sept. te 3 uur des voormiddags met den bakkersar beid mag worden aangevangen, zoodat de Nationale eestdag dus niet broodeloos be hoeft te worden doorgebracht en de bakkers toch het feest zullen kunnen medevieren. Een „fabriek" van steenen bijlen. De conservator van het Koninklijk Bata- viaasch Genootschap van Kunsten en We tenschappen heeft onlangs een bezoek ge bracht aan op de thee-onderneming Pasir Karet nabij Buitenzorg gelegen „werkplaat sen" uit het steenen tijdperk, waar 2000 k 3000 jaar geleden steenen bijlen werden ver vaardigd. Materiaal, waaronder fraai geslepen en onafgewerkte bijlen (z.g. planken) en frag menten van slijpsteenen, vervaardigd van zandsteen, werden ter onderzoek naar het museum te Batavia medegenomen. De bijlen zijn vervaardigd van yerkiezel- de kalk, een steensoort, die zeer na verwant is aan het Europeesche vuursteen en even als deze ontstaat .in balklagen. In afgewerkten toestand verhan deld. Een eigenaardigheid van de werkplaatsen van Pasir Karet is het veelvuldig "voorko men van slijpsteenen, zoodat men moet aannemen, dat de bijlen in de werkplaatsen werden geslepen en in afgewerkten toe stand verhandeld. Men heeft kunnen aan- toonen, dat de bijlen van de werkplaatsen te Patjitan (Midden-Java) grootendeels on geslepen werden verhandeld. Daar te Buitenzorg en omgeving zeer veel steenen bijlen en andere voorwerpen uit het steenen tijdperk worden gevonden, moet deze streek in lang vervlogen tijden reeds betrekkelijk dicht bevolkt zijn geweest. Admiraal Horthg met Hitier te Kiel. De parade duurde bijna een uur. De Hongaarsche rijksregent, admiraal Horthv, is gisterochtend te Kiel aangeko men. Op het station waren ter ontvangst aanwezig de Fuehrer en bijna alle minis ters, alsmede andere autoriteiten. Voor het station stond een ontzaglijke menigte sa mengepakt, welke de staatslieden op hun tocht naar het jacht „Nixe" luide toejuichte. In de haven van Kiel ligt bijna dc geheele Duitsche vloot voor anker. HO Eenheden in kiellinle. Aan boord van de „Aviso Grille" hebben Hitier en Horthv een schouw van vrijwel de geheele Duitsche vloot bijgewoond. Meer dan 110 eenheden voeren in kiellinie langs de „Grille" De parade duurde bijna een uur. Achtereenvolgens voeren het slagschip „Gneisenau" de gepantserde schepen, de kruisers, de artillerie-opleidingsschepen, de torpedoboot jagers en torpedobooten, mijnve- gers, duikbooten en andere vaartuigen voor bij. Woensdag weer naar Berlijn. De Hongaarsche rijksbestuurder zal Woens dagmorgen, tezamen met Hitier, aan boord van de „Aviso Grille" in Hamburg aanko men, waar hij zich aan boord zal begeven van het staatsjacht „Hamburg" voor een tocht door de havens. Des middags wordt op het stadshuis een receptie gehouden, waarna Horthy en Hitier naar Berlijn te rugkeeren. Zes dooden. Om kwart voor tien gisteravond zijn twee bommenwerpers bij het militair vliegveld van Bron (Frankrijk) op 1000 M. hoogte te gen elkander gebotst. Zij zijn beide bran dend omlaag gestort. Er zijn zes dooden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3