Den Haag lichtstad Resolutie over het grondstoffenvraagstuk Trouwlustige dames vlogen er in Posfvlucbten op Indië Rouwdienst voor ridder van Rappard Staking bij Zaansche papierfabriek Uitputtingsstrijd aan de Ebro Patiënt wilde verpleegster wurgen De K.NJX.M* dienst op Fransch IndoChina Evangelinc Booth's aftreden uitgesteld SPANJE Een dief kreeg berouw Kinderverlamming nog niet bedwongen Kapitein Kendrick had niets bekend Het rassenvraagstuk is geen politieke kwestie Waartoe de boycot van Joden leidt Geboortecijfer in Duitschland stijgt Wat een lijkschouwing openbaarde Palets met bloemen versierd, door lloodlight overstraald. Men zegt wel eens, dat groote gebeurtenis sen haar schaduwen vooruitwerpen, maar al zou men deze uitdrukking ten deele kun nen toepassen op de feestelijkheden, welke in de residentie gehouden worden bij gele genheid van het 40-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, van den anderen kant is het niet juist over „schaduwen" te spreken, wanneer het „licht" juist zooveel effect zal hebben in de komende dagen. Want alies, wat er in den loop der tijden werd uitgevonden op het gebied van verlich tingstechniek, wordt gemeenlijk bij feeste lijke gelegenheden als ons te wachten staan in alle mogelijke variaties toegepast. Voor zoover wij kunnen nagaan ontbreekt alleen de petroleumlamp, maar het beroemde vet potje zal straks weer zijn wankel licht te gen de gevels kaatsen, de flambouwen van gas waaien uit over het water van den Vij verberg, terwijl tenslotte oranje, rood-wit- blauw en wit electrisch licht de strakke, ge distingeerde contouren van vele der Haag- sche gebouwen aanzet. Neen, van schaduwen is over eenige da gen geen sprake meer, want overdag ver wachten wij zomerzon en in den avond we ten wij de stad feestelijk verlicht. Is het een wondei-, dat momenteel vele nij vere handen bezig zijn met het gereedma ken dezer verlichtingen, met het opzetten van palen, het hangen van guirlandes en het bevestigen van gekroonde W's en wat dies meer zij en het kijkgrage publiek wandelt vergenoeed in de binnenstad rond en blijft goedkeurend knikkend staan, als wil men zeggen, dat Den Haag kennelijk niet zal ach terblijven. De Koninklijke Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft aan Haar Beschermvrou we, H. M. de Koningin, een versie ring van het Palcis in het Noordein de aangeboden. De Koningin heeft deze hulde aanvaard. Het algemeen secretariaat van de maatschappij ontwierp de plannen voor de ver siering, welke de strakke lijnen van het paleis zal acccntueeren met guir landes. In de colonnades worden le vende bloemen en conipheren ge plaatst. Dit geheel van bloemen ten slotte zal in den avond worden be straald door floodlight. Ook de colon nades zullen verlicht worden. Binnenhof feeëriek verlicht. Het spreekt vanzelf, dat de straten en plei nen van de binnenstad, waar over en kele dagen het centrum der feestelijkheden zal zijn, met elkaar wedijveren in schoon heid. In het groen van de boomen ontdekt men guirlandes van lampen in de nationale kleu ren. De poorten van het Binnenhof zijn bezet met lampjes, welke straks het geheel feeë riek zullen verlichten. De schijnwerpers voor dè BicMeréaal zijn ftan 'de PhiMm 'Van het ministerie van Waterstaat vastgemaakt. Op het plein klimmen do electriciens tegen de gebouwen van het ministerie van Justi tie en van de witte sociëteit. Tournoojveld en Korte en Lange Voorhout worden op de gewone wijze versierd. De officieele gebouwen zullen dep beken den feesttooi aantrekken. Bij deze voorbereidingen blijven de parti culiere gebouwen niet achter en vele gevels zijn gereed en wachten slechts op den draai van het knopje om zich te scharen in dé al- gemeene feestelijkheid. Hitier liet zich vertegenwoordi gen. In aanwezigheid van rijksminister graaf Schwerin von Krosigk als vertegenwoor diger van Hitier en van de rijksregeering en in tegenwoordigheid van een groot aan tal leden van het Corps Diplomatimie is gistermiddag in de St. Mattheuskerk een rouwdienst gehouden voor den op zoo tra gische wijze om het leven gekomen Neder- landschen gezant en gevolmachtigden mi nister dr. C. ridder van Rappard. Uit de groote belangstelling bleek wel, hoe zeer de Nederlandsche gezant op zijn post de waardeering van velen had weten te verwerven en hoe naar verdieping der vriendschappelijke betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland op prijs beeft weten te stellen, terwijl tevens duidelijk werd hoe veel vrienden Ridder van Rap pard zich in de Duitsche hoofdstad tijdens zijn leven had verworven. Naast tal van Duitsche autoriteiten wa ren zeer vele vertegenwoordigers der Hol- landsche kolonie aanwezig. Plechtige orgeltonen vormden de inlei ding van den rouwdienst, in de op plech tige wijze met levende bloemen getooide kerk, terwijl het Wilhelmus den rouwdienst besloot. Slachtoffer van het drama te Den Haag gehoord. De verpleegster S., die Zondag 14 Augus tus na een worsteling met een patiënt uit het raam van een ziekenkamer in het ge meenteziekenhuis aan den Zuidwal te 's Gravenhage sprong, is thans zoover hersteld dat zij door de politic aan een verhoor kon worden onderworpen. De verpleegster ver klaarde in dit verhoor, dat zij den patiënt, die een kalmcn indruk maakte, had laten drinken, toen hij plotseling zeer opgewon den werd. Hij verbrak de singels, waarmede hij lag vastgebonden, sprong uit zijn bed en gooide de deur in bet slot. Daarop nam hij een bakje en sloeg hiermee de verpleegster op het hoofd, waarna hij haar bij den keel greep om baar te wurgen. Hoewel de verpleegster boorde, dat er hulp was buiten de deur, begreep zij, dat dit niets zou baten, omdat de deur afgesloten was. Daarop sprong zij uit angst uit het raam. „ECONOMISCHE GELIJKHEID VAN ALLE LANDEN IN KOLONIALE GEBIEDEN." JAPAN HEEFT GEEN ZUCHT NAAR EXPANSIE. HOE KAN POLEN KOLONIALE PRO DUCTEN KOOPEN? In de gisterochtend onder voorzitterschap van .Ir. ,M. C. E. Bongaerls .voortgezette fit ting van de? 34e 'Interparlementaire conferen tie is een aanvang gemaakt met de behan deling van het grondstoffenvraagstuk, waar over onze landgenoot, de heer I'. J. S. Se'r- rarens, lid van de Tweede Kamer, rapport uitbracht. Aan dit rapport heeft de heer Serrarens een resolutie vei'bonden, welke o.m. het vol gende behelst: P. J. S. Serrareni (R.K. Staatspartij) De resolutie. De conferentie beveelt de econo mische gelijkheid van alle landen in koloniale gebieden aan. De conferentie legt den nadruk op de noodzakelijkheid, dat landen, die geen koloniën bezitten, koloniale con cessies verkrijgen om hen in staat te stellen daar met eigen kapitaal en arbeidskracht te werken zonder aan tasting van de souvereiniteit van 't moederland. Voorts overweegt zij het gebruik maken van de bank voor internatio nale betalingen. Debatten. De vertegenwoordigers van Joegoslavië en Engeland ondersteunen de resolutie. De heer J. Debski (Polen) hestrijrit de op vatting van den rapporteur, dat het wen- schen van koloniën een prestige-kwestie is. Polen heeft sociale nooden en daarom zóu het gaarne over koloniale grondstoffen be schikken. De heer W. Koelman (België) is het eens met do 'algemeëne tehdenz van het rapport maar kan "zich niet geheel véreeïiigeh met, de voorgestelde resoluties. Spr. begrijpt rfiet hoe landen als Polen, die geen devisefii heb ben, koloniale producten kunnen koopen. De oplossing van dit vraagstuk moet gezocht worden in den ruilhandel en de opendeur politiek dient te worden uitgebreid. Het concessie-stelsel in de naaste toekomst te verwezenlijken, lijks spr. uitgesloten. Men kan niet aan een land een concessie verlee- nén in een kolonie, welke aan de souvereiniteit van het moederland is onderworpen, aan welke souvereini teit, het land, dat een concessie heeft verkregen, ook onderworpen zou worden. Tenslotte diende spreker eenige amende menten op de resolutie in, waarvan de be langrijkste is, dat de paragraaf, waarin ge sproken wordt over bet hierboven bedoelde concessiestelsel vervalle. Prof. C. Costamagna (Italië) heeft eenige bedenkingen. Het moge waar zijn dat som mige koloniale mogendheden bereid zijn producten te verkoopen. Maar tot welken prijs? Spr. wees met nadruk op de moge lijkheid van verschillende landen om kolo niale producten te koopen. Hoe kunnen wij waardig leven? De heer Jiujig Kasai (Japan) zeide, dat Japan nimmer een veroveringsoorlog heeft gevoerd en de geschiedschrijvers bedenken welk een aandeel Japan heeft gehad in de bescbavThg en de vréde óp de wereld. Hoe kunnen wij waardig leven? Dat is de vraag voor Japan voor wlekër oplossing spr. een beroep op alleen deed. Zucht naar expansie hebben wij niet en wij zijn hier gekomen om hier raad in te winnen. Als er in Azië geen vrede is, heerscht'er ook in Europa geen vrede. Kolonel J. Sandcman Allen (Enge land) zeide, dat het voor het Ver- eenigde Koninkrijk onmogelijk is fi- financieele faciliteiten te verschaf fen aan landen, die geen koloniën bezitten. Er dient verschil gemaakt te worden tus schen voedingsgrondstoffen en indusfrieele grondstoffen. In totaal is slechts 3 pet. van deze grondstoffen in'de koloniën te vinden. Wanneer de wereld van het Ver. Koninkrijk de levering van grondstoffen verwacht, zal er een geëigende en vaste prijs moeten wor den vastgesteld. Spr. hoopt dat de Unie de resolujie zal aanvaarden. De heer G. Gautherot (Frankrijk) zeide het eens te zijn met het rapport, met de resolutie en eveneens met de denkbeelden van den vorigen spreker. Een amendement. De heer Carton de Tournai (België) dient een amendement op de resolutie in, dat er op neer komt, dat de passus betreffende 't concessiestelsel aldus wordt gelezen. De conferentie stelt vast dat de koloniale moederlanden in het algemeen aan onderda nen van landen, die geen kolonies bezitten concessies of andere rechten verschaffen, die hun in staat stellen door eigen middelen ko loniale exploitaties te verrichten zonder aan tasting van de souvereiniteit van het moe derland. De conferentie beveelt de ontwikkeling van deze liberale politiek met klem aan in het bijzonder ten gunste van onderdanen van landen, die geen kolonies bezitten. De resolutie wordt vervolgens in haar ge heel aangenomen. Hedenochtend wordt de conferentie voort gezet. H. M. de Koningin heeft de leiders der verschillende delegaties gistermiddag om halfzes op het Huis ten Bosch in audiëntie ontvangen. Gisteren heeft, dé' proefvlucht plaats ge had van het K.N-I.L.M. toestel, de PK-AFJ van Nederlandsch-Iijdië. naar Fransch Indo- China. Het toestel vlóóg* de* route Batavia-Palem- bang-Singapore-Saigon en landde onder groote belangstelling te 10.22 uur te Saigon. Zooals bekend zal 30 'Aug. deze K.N.I.L.M. dienst op Fransch Indo China officieel ge opend worden. rtr.Mf *v r t f 1 Alg. Werkgevers Vereeniging weigert onderhoud, met den Alg. sNed. Typografenbond. Gistermorgen is een staking uitgebroken bij de N.V. Papierwarenfabriek P. Dekker Jzn. te Wormérveér. Vijf en twintig arbeiders hebben het werk neergelegd aangezien de firma de door de organisaties gestelde eischen inza ke loon, vacantie en toeslag bij vroegen dienst niet heeft ingewilligd. Ruiin een week geleden heeft de Alge- meene Nederlandsche Typografenbond zich lot de directie der N.V. gewend. De Bond werd evenwel naar de Algemeene Werkge vers Vereeniging te Haarlem verwezen. Toen dit onderhoud werd geweigerd, deel de de Bond de directie van P. Dekker Jzn. mede, dat indien Maandagavond nog geen antwoord zou zijn ontvangen, dat de eischen worden ingewilligd, voor Dinsdagmorgen de staking zou worden, geproclameerd. Officieel wordt medegedeeld, dat Evangeline Booth haar aftreden uit de leiding van het Leger des Heils heeft uitgesteld' van Kerstmis 1938 tot October 1939. „Luchtmaarschalk" niet toere kenbaar? De vacantiekamer der Arr. Recht bank, gepresideerd door Mr. V. G. A. Boll, behandelde gisteren een straf zaak tegen een jeugdigen werkloozc, die door zijn overmaat aan fantasie met den strafrechter in aanraking is gekomen. De jongeman gaf zich Uit voor luitenant- vlieger, gedetacheerd te Den Helder en tij delijk in dienst van de K.L.M. Zijn blauwe colbert deed, met behulp van eenige orde- teekenen dienst als uniform. Toegerust met veel fantasie betreffende zijn prestaties als vlieger en gehuld in zijn namaak-uniform, knoopte hij connecties aan met trouwlusti ge dames, die gretig naar zijn verhalen luisterden. Van vier zijner slachtoffers wist hij onder velerlei voorwendsels geld los te krijgen. De ééne keer was er door een misverstand beslag op zijn salaris ge legd, de andere keer had hij zijn portefeuille in de zak van zijn gala-uniform laten zit ten, soms ook moest hij plotseling een reis maken of een feest geven wegens rijn be vordering. Zijn promotie was een gelief koosd onderwerp van conversatie en met welgevallen luisterden de danies de een na de ander, naar de niededeeling, dat hun luchtheld bevorderd was tot „luchtmaar schalk"., Zij „leenden" hem over het alge meen betrekkelijk kleine bedragjes, variee- rende tusschen f 10 en f 30. „Armoede en tegenslag". Tenslotte kreeg de recherche den man in het oog. Hij had zich reeds eerdei- aan soortgelijke feiten schul dig gemaakt. Later gaf hij zich uit voor ambtenaar bij één der Depar tementen. De proeftijd van de voor waardelijke straf die hem toen werd toebedeeld, is nog niet ten einde. Verdachte ontkende de be doeling te hebben gehad om de vrouwen op te lichten. Armoede en tegenslagen zouden hem tot deze practijken hebben gebracht. De officier van 'Justitie •mr. de Muinck Keizer noemde verd. een gevaarlijk heer schap, waartegen de maatschappij beveiligd dient te worden. Ilij vorderde een jaar ge vangenisstraf. De verdediger mr. L. Houtappel schetste in een uitvoerig pleidooi bet leven van dezen verdachte, die niet volkomen aansprakelijk kan worden gesteld voor zijn da den. Een psychiatrisch rapport, al thans een reelasseeringsrapport zou z.i. licht op dc zaak werpen. Subs. déoiig pl. op clementie aan. De rechtbank zal 30 Augustus vonnis wijzen. FRANCO WIL GEHEELE RECHTER EBRO OEVER VEROVEREN. DOCH ZESTIEN VAN ZIJN VLIEGTUIGEN WERDEN NEERGESCHOTEN. Men meldt, dat tijdens een luchtgevecht boven de Siërra de Pandols en Mora de Ebro door regeeringsvliegtuigen zestien vliegtuigen der opstandelingen zijn neer geschoten. De regeeringsluchtmacht heeft een toestel verloren. Uit het rechtsche Spanje te Bayonne ont vangen berichten wijzen er steeds duide lijker op, dat de slag aan den Ebro, welke sinds verscheidene dagen woedt tusschen Villalba de Los Arcos en Candesa, be schouwd moet worden als een voorafgaand stadium van een veel uitgebreider offensief. Deze strijd zou het karakter dragen van een nieuwen uitputtingsstrijd, aangezien het rechtsche opperbevel weet, dat de regee- ringsstrijdkrachten hun beste troepen aan het front van Candesa hebben samengetrok ken evenals hun beste materiaal. De eerste phase der door Franco ontworpen operatie op groote schaal zou ten doel hebien de verovering van den geheelen rechteroever van den Ebro. Gestolen bankbiljetten terugge bracht. In het begin van de vorige maand deed een inwoner van Baerle-Nassau bij de politie aangifte, dat uit zijn overjas een bedrag van f 3250 was ontvreemd, zonder dat hij kon vermoeden wie de dader was. Het eigenaar dige van het geval school echter daarin, dat de dief een bedrag van f 5000 had laten zit ten, aldus het Hsb. De berooving moest ge schied zijn, terwijl Sm. een zonderling in het bosch lag te slapen. Maar nu is op nog vreemdsoortiger wijze een groot deel van het gestole- ne, n.1. drie bankjes van f KXX) dezer dagen weer terecht gekomen. De directeur van 't hulppostkantoor vond in de brievenbus een verfom faaide enveloppe zonder adres, maar waarop toch iets geschreven scheen te zijn geweest, wat niet meer te ontcijferen viel. Tegen het licht ge houden bleken er bankbiljetten in te zitten en dat gaf den directeur aan leiding burgemeester Hofland van het geval in kennis te stellen. Bij opening kwamen drie biljetten van f 1000: voor den dag, waarvan dé nummers precies klopten met de noteering van den bestolene. Nasporingen omtrent dengene, die den brief gepost heeft, bleven tot heden nog steeds zonder gevolg. Ook in Reeuwijk en Boskoop scholen gesloten. De beide laatste dagen is er weer een nieuw geval van kinderverlamming gecon stateerd, waardoor er thans 15 gevallen zijn aangegeven, terwijl in Waddinxveen een tweede geval is voorgekomen. Thans zijn ook in Reeuwijk, waar vier gevallen zijn. de scholen gesloten, terwijl in Boskoop, waar vijf gevallen zijn aange geven, de bewaarscholen en de twee laag ste klassen der lagere scholen gesloten blij- Gezaghebbende kringen in Berlijn verkla ren dat de berichten, die beweerden, dat ka pitein Kendrick bekentenissen zou hebben afgelegd tegenover de Duitsche autoriteiten betreffende do daden, die hem toegeschreven werden, van iederen grond ontbloot zijn. De Engclsche regeering zal nog nagaan, of er aanleiding bestaat gevolgen te geven aan de ze zaak door nieuwe stappen te ondernemen. Het is een moreel gevaar. De .Osservatore Romano" schrijft opnieuw, dat liet rassenvraagstuk geen politieke kwestie is, doch een moreel gevaar vormt en tot de bevoegdheid van de kerk blijft. Het blad constateert, dat tal van bladen van meening zijn. dat de tusschen de fas cistische partij en de katholieke actie geslo ten overeenkomst een verplichting van de laatste organisatie inhoudt zich niet met deze kwestie bezig te houden. Deze conclu sies zijn volgens het blad niet fantastisch, daar het rassenvraagstuk geen politiek the ma vormt, doch een „gevaar voor de groote familie der christelijke menschhcid en gees telijk. zedelijk en godsdienstig van essen tieel beteckenis is". Tertrsk ran Aankemat ta (h'eenreis) jslnBa®- 23 Aug.'Band. 23 Aug. (terugreis) lAthene 33 Aug. Adam 23 Aug. fheom-eis) |Jodhp- 23 Au*- |Ran*' 23 Au*- (terugreis) lJodhp' 23 AuK' iBasra 23 Au* Nandoe (terugreis) iBand. 23 Aug. Medan 23 Aug. FRANSCH WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. Drie dooden. Bij het dalen op de reede van Cherbourg (Frankrijk) is een militair watervliegtuig verongelukt. Drie inzittenden zijn omgekomen, drie anderen konden gered worden, De „Buizerd", die gister van Schiphol is vertrokken, is met lichte motorstoring te Boedapest aangekomen. De storing is even wel van dien aard, dat men het raadzaam achtte, de „Buizerd" niet verder naar In dië te laten vliegen. Daarom vertrekt de „Zilverreiger" hedenochtend van Amster dam naar Boedapest om de vlucht van de Buizerd" over te nemen. De „Buizerd" zal lieden naar Schiphol terugkeeren om daar grondig nagezien te worden. Het bedrijfsleven In het Sudeten* Duitsche gebied lijdend. Tot „woede der Duitsche arbei ders" Niet minder dan 176 bedrijven en handels huizen zoo schrijft de Jewish Chronicle hebben dit jaar reeds de Sudetendistric- ten verlaten, daartoe gedwongen door de van Hcnlein uitgaande boycot van Joodsche, Tsjechische en andere anti-nat.-socialistische ondernemers. Eveneens ontstaat groot nadeel voor het economisch leven, doordat firma's in andere deelen van het land geen opdrach ten meer zenden naar het Sudetengebied, zulks wegens de anti-Tsjecho-Slowaaksche campagne, die daar wordt gevoerd. Dc gevolgen van dit alles komen thans zoo duidelijk aan liet licht dat zelfs de nazi's bezwaren gaan maken tegen de toenemende tendenz van Joodsche industrieelen hun on dernemingen naar Tsjechisch gebied over te brengen. Het nat. soc. orgaan, „Die Zeit", waagt het thans, aan de regeering den eisch te stellen, een einde aan deze beweging te maken, daar zij in sterke mate het pro bleem der werkloosheid onder de Sudetens duitschers verscherpt, en dientengevolge „waarschijnlijk de woede der Duit sche arbeiders tegen de Joden op wekt, die met hun geld en fabrieken naar Tsjechische gebieden ontsnap pen". De nat.-socialistische pers zoo bericht voorts de Jewish Chronicle heeft zelfs de brutaliteit gehad, confiscatie te eischen van deze Joodsche eigendommen! Oud-Oostenrijk blijft echter on der het Rijksgemiddelde. Men schrijft ons uit Berlijn: In het eerste kwartaal van 1938 heeft het Duitsche geboortecijfer met 20 op 1000 inwo ners een stand bereikt, die boven dien van het eerste kwartaal van 1935 ligt, toen het geboortecijfer na den oorlog het hoogst was. Het getal der levend geborenen bedroeg 363.000 of 11.000 meer dan in het eerste kwartaal van 1937. Uit de cijfers van de groo te steden blijkt, dat de toeneming in het tweede kwartaal heeft aangehouden. In Oud Oostenrijk echter ligt het geboortecij fer 6.3 per duizend onder het Rijksgemiddel de. Het aantal sterfgevallen bedroeg in het eerste kwartaal 233.000, zoodat de bevolkings toename 130.000 bedroeg. De gestorven hongerstakers iri de Amerikaansche gevangenis. Omtrent het vinden van de vier lijken van' gedetineerden in de Holmesburggevangenis waarvan wij gisteren melding maakten, wordt nader bericht, dat de lichamen bont en blauw geslagen waren en de huid zag er uit alsof zij gekookt waren. De lijkschouwer verklaarde dat de dood vermoedelijk veroorzaakt is door heet water, nadat de menschen geslagen waren. De ge vangenisbewaarder heeft verklaard, dat dé mannen, die leiders waren in een honger staking, onder elkaar slaags waren geraakt. DE EED DER DUITSCHE PREDIKANTEN, Van semi-officieele zijde wordt medege deeld. dat in kerkelijke kringen verluidt dat voor 30 September a.s. alle geestelijken van de Bclijdeniskerk den staatspolitieken eed. welke in Duitschland werd ingevoerd naar het voorbeeld van andere landen, zullen hebben afgelegd. De Belijdenis-synode van de Oudpruisische Unie heeft na onderhandelingen met de ker kelijke overheid, welke tot een overeenstem ming hebben geleid, een verklaring opge steld, waarin wordt gezegd, dat geen be zwaar bestaat tegen het afleggen van den eed. In de komende dagen zullen ongeveer 1500 predikanten van de Belijdeniskerk den eed afjeggen. In de overige deelen van Duitsch land was het afleggen van den eed reeds zonder wrijving geschied. WERKSTOFFEN-INGENIEURS. Opleidingsschool in Duitschland. In het kader van het Duitsche vier jaren plan wordt op 1 October in Halle een ge heel nieuw schooltype geopend, n.1. dé Duit sche opleidingsschool voor de techniek der grondstoffen, die „grondstofingonienrs" moet vormen. Zij moeten nagaan, welke grondstof fen de plaats van de oude kunnen innemen. De studie, na afloop waarvan de tifel „Werk- stoffeningenieur" verleend wordt, duurt Vijf semesters,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2