RADIO Piloot er goed afgekomen De in beslag genomen benzine Gezelschap „onder rabbinaal toezicht" I E B D G A R R I C E URROUGHS i. UIT ONZE OOST Dievenbende achterhaald Indische vorsten op audiëntie PROGRAMMA ETHEL M. DELL DOOR No. 64. Meriem ging nooit met de gasten van Bwana op jacht. Ze schepte er geen behagen in al leen maar uit sport te doden. B(j deze ge legenheden wilde zij de ruiters wel begeleiden tot het jachtveld, daarna i'eed ze de jungle in en ging daar de bomen in. Uren kon ze ge nieten van de verboden genoegens van een terugkeer naar het wilde, vrije bestaan van haar vroegere jaren, lopend en slingerend door de bomen, of zich behagelijk uitstrekkend op een vork van de takken om te dromen. Op een avond keerde Hon. Morison Baynes terug van de jacht en zag het paard van Meriem vast gebonden vlak aan de rand van de jungle. Hij galloppeerde naar het dier, steeg af en liep te voet het pad op. Hij had nog slechts een korte afstand afgelegd toen hy een groot ka baal hoorde in een boom in de nabijheid. Ter wijl hij dichterbij kwam, zag hy een troep bavianen en tot zijn verwondering zag hij een meisje zich als een aap door de bomen slinge ren, vlak onder de dieren, die ruzie maakten over een kledingstuk. Hy wilde juist een kogel afschieten naar de baviaan, die het dichtst by haar was en naar haar toeging, toen h(j het meisje hoorde spreken. Verwonderd liet hy zyn geweer zakken; hij herkende Meriem. Vreemde klanken, die veel weg hadden van die der apen kwamen over haar lippen. De bavi anen waren eveneens zeer verwonderd en hielden op met snateren. Een kwam er lang zaam naar haar toe en gaf haar haar eigen dommen terug, die ze van haar hadden weg genomen, terwijl ze sliep. Een hele tijd achter elkaar stootte het meisje klanken uit, die niet anders konden zyn dan een gesprek. De bavi anen praatten en zij sprak terug. De Hon. Morison Baynes haalde verbaasd zijn wenk brauwen op en liep terug naar zijn paard. Toen Meriem enige tijd later uit de jungle te voor schijn kwam, vond ze hem daar; hij keek haar met opengesperde ogen aan, die zowel ver wondering als vrees uitdrukten. Ze waren hal verwege het huis voor een van beiden sprak. Lesvliegtuig van de Marine werd bij noodlanding zwaar be schadigd. Gisterochtend omstreeks kwart voor negen moest nabij de Oranjesluizen te Schellingwoude het lesvliegtuig L 1, bestuurd door den matroos-leer ling-vlieger Wassenberg, een nood landing maken, waartoe een motor storing dwong. De bestuurder kwam er zonder letsel af. Het toestel werd ernstig beschadigd. Bij het oefenen in de nabijheid van het marine-vliegkamp Schellingwoude vond dit ongeval, dat nog betrekkelijk zeer goed is afgeloopen, plaats. Het toestel, een van liet Fokker C 7 W-type, dat bij onze marine ge bruikt wordt als lesvliegtuig, vloog reeds eenigen tijd. boven Schellingwoude. Bij een poging om op het Buiten-Y te landen vóór het kamp, bemerkte de leerling-vlieger, dat zijn kist te ver voorbij het vliegkamp en te dicht bij de Oranjesluizen op liet water zou komen. Hij gaf gas, om andermaal op te stijgen, doch wij hoorden op het kamp, zoo vertelde ons de officier vlieger tweede klasse, de heer Faar- zon Morel, belast met de lesoefenin- gen op het vliegkamp, dat de motor slecht begon te loopen en tenslotte weigerde, Wij zagen, dat Wassen berg moeite deed zijn toestel zoo goed mogelijk neer te zetten op den IJdijk, de scheiding tusschen binnen- en buiten-IJ, doch hij slaagde hier in slechts gedeeltelijk. Wel raakte het toestel den dijk en haal de in zijn vaart een lantaarnpaal omver, doch door de vrij groote snelheid schoot de kist tenslotte over den dijk en de bestuurder kon niet verhinderen, dat de L. 1 met den kop terecht kwam in een houten opslag plaats, behoorendc bij het stoomgemaal van de Oranjesluizen. Het toestel is zwaar be schadigd; voorstel en rechtervleugel werden geheel vernield. Brand voorkomen. Van alle kanten kwam hulp opdagen, zoo wel van het marine vliegkamp als van de Oranjesluizen. De bestuurder was echter inmiddels reeds uit het toestel geklommen, zonder ook maar cenig letsel bekomen te hebben en kon rustig de situatie overzien. Terstond kroop hij weer in de bestuurders plaats, om alle benzine- en olieleidingen af te sluiten, en zoodoende brand te voorko men. Wassenberg vloog reeds eenigen tijd al leen. Hij was werkzaam op het vliegkamp Schellingwoude. Vlak nabij de -plaats, waar het vliegtuig zijn gedwongen landing maakte, waren en kele arbeiders aan het werk. Zij konden zich bijtijds in veiligheid stellen. De officier-vlieger was terstond aanwezig om een onderzoek in te stellen. Reeds een half uur later behoorde Was senberg tot degenen, die met benzine-vaten en slangen van het marine-vliegkamp naar het verongelukte toestel kwamen om de benzine af te tappen. VEROORDEELING VAN DE MEXICAN EAGLE. De president van de rechtbank te Dor drecht, mr. Bentvort van Valkenburg, heeft gisterochtend in kort geding uitspraak ge daan in de zaak van de Propetrol en Pe- trolest tegen de Mexican Eagle, over de in beslagneming van duizend ton benzine. De president was van oordeel dat de Mexican Eagle haar eigendoms rechten op benzine niet voldoende aannemelijk had gemaakt eir dat in kort geding geen onderzoek kon worden ingesteld naar de door de Mexican Eagle aangevoerde schiin- onteigening. Voorts was de presi dent van oordeel, dat de Propetrol en Pett-olest met connossementcn voldoende hun voorloppigc eigen domsrechten op deze benzine had den bewezen. Daarom vorderde de president onmiddellijke opheffing van het beslag en veroordeeling van de Mexican Eagle in de kosten van het geding. In de tweede zaak. namelijk den ciscli van de Algemeene Rotterdamsche Maat schappij voor Handel en Crediet, reoderij van de beide lichters „Contrast 1" en „Centrust 3", waarin de benzine werd ver voerd, was'de president van oordeel, dat de eisch tot vrijgeving van de schepen, het op heffen van het beslag en het betalen van een schadevergoeding door de Mexican Eagle van honderdvijftig gulden p. dag,niet ontvankelijk was. De eisclieres werd veroor deeld in de kosten van dit geding. FRANSCHE VLIEGBOOT NAAR NOORD-AMERIKA. Gisterochtend is de vliegboot „Lieutenant de Vaisseau Paris" vertrokken voor een vlucht via de Azoren naar Noord-Amerika. Zooals men zich zal herinneren zou de vliegboot. Donderdag j.1. vertrekken, doch het. toestel moest toen terugkeeren tengevol ge van een defect aan een schroef. Pers-scheldpartij van de N.S.B. Mussert's dagblad spot met de sociale opvattingen der katho lieken. De „Maasbode" (r.k.) schrijft: Het dagblad des heeren Mussert toont zich verontwaardigd omdat het de N.S.B. onder de extreme stroomingen ziet gere kend. De redactie is er n.1. uiteindelijk achter gekomen, dat de stichting „Nationaal Cen trum" mede bedoelt den onnationalen imi- (ators van onze Ooster-bupen den wind uit de zeilen te nemen. Dat er onder de tal rijke genoodigden uit allen rang en stand onzer samenleving bij de opening van den zetel der stichting, ook enkele Israëlieten aanwezig waren, is voor de redactie nu Voldoende om uit te barsten in oen scheld partij op het te dier gelegenheid aanwezige „gezelschap", dat „ondr rabbinaal toezicht" stond! En nog een slap verder: ,',De bloem van den' Ncdorlandschen adel en de bloem van het marxistisch Jodendom waren daar samen". Wij herinneren er aan: in bedoeld „ge zelschap" bevonden zich o.m. niet alleen een minister der Kroon en een Commis saris der Koningin, maar ook Z. K. H. Prins Bernhard. Desalniettemin ontziet liet Nazi-orgaan zich niet over minister Romme, die den wegéns ongesteldheid, verhinderden minis ter-president verving, als volgt uit te pak ken: Het is wel typeerend, dat de mi nister van Sociale Zaken, de staats- partijer Romme, meer bekend door zijn kwartjesspaardcrij voor de werkloozcn, zich in deze omgeving thuis voelt, deze bijeenkomst bij woont en zich laat fotografeeren, met een wijnglas voor zich, te midden van dit gezelschap. En het is een goede gedachte van de Ne- derlandsche pers geweest, dat zij deze foto heeft opgenomen, opdat geheel het arbeidende volk van Ne derland zien kan, wat het van de sociale opvattingen van de R. K. Staatspartij moet denken. En de schrijver van dit smadelijk en onbekookte proza, aldus het blad, dat dank zij onze gezegende „persvrijheid" op een drager van het gezag inhakt als op een vogelvrij-verklaarde, slaat dan nog aan, als men ten aanzien van zijn „be weging" over extremisme durft spreken. Kinabast bij groote hoeveelheden gestolen. Na een onderzoek van eenige weken heeft de veldpolitie een bende achterhaald,, die reeds geruimen tijd handelde in kinabast, welke gestolen was van ondernemingen. De ze kinabast werd dan afgeleverd aan een tweetal handelaren waarvan één Japanner Tot dusverre zijn zes personen gearresteerd en is een hoeveelheid van 1600 kg. kinabast in beslag genomen. Het is gebleken, dat verschillende groepen hier onafhankelijk van elkaar werkzaam waren. Ook een Eu ropeaan is, aldus de N.R.Crt., bij deze dief stallen betrokken. UITGEVER WAS TE HEFTIG. Zijn uitwijzing blijft gehandhaafd. Gisteren is, naar de N.R.Ct. meldt, offici eel bericht ontvangen dat het verzoek van den uitgever van Coevorden te Soerabaja om zijn uitwijzing ongedaan te maken, door de regeering is afgewezen. (Van Coevorden was uitgever van de „Soerabaja Post" en werd uitgewezen wegens het schrijven van verschillende artikelen, nadat hij verschei dene malen om zijn groote heftigheid was gewaarschuwd). DE WERKING VAN DE KRAKATAU. De mantri en assistent-mantri van den vulcanologischen dienst te Bandoeng, die een onderzoek instelden naar de jongste werking van do Krakatau, deelden, naar de N.R.Crt. meldt, mede, dat de Anak Kra katau (het eilandje dat eenige jaren geleden bij een reeks van erupties is ontstaan,) thans pi.m. 82 meter hoog is, tegen tevoren 75,8 meter. Vorder is het eilandje in Noord oostelijke richting 80 meter, en in Zuid- Westelijke richting 50 meter grooter ge worden. De minister van Koloniën ont vangt. Gisterochtend heeft de minister van Ko loniën. twee der Indische vorsten in audi ëntie ontvangen. Er was vrij veel publieke belangstelling op het plein, toen de auto van den Sultan van Langkat arriveerde, voorafgegaan door de Wassenaarsche mo torpolitie. De Sultan was in gezelschap van zijn secretaris. Eenige oogenblikken later reed de Sul tan van Pontianak met klein gevolg voor De minister ontving de beide Indische vorsten afzonderlijk. Om ongeveer 12 uur begaven de hooge gasten zich wederom naar hun hotels. DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1938. Hilversum I, 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten (Om 8.15 Berichten).. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewyde muziek (gr.pl.). 10.30 Het Omroeporkest en soliste. In de pauze: Declamatie. (Om 12.15 Berichten). 12.30 Gramofoonplaten. I.15 Stafmuziek 6e R. I. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.20 Vervolg concert. 3.00 Variété-programma (Gr.pl.). 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Orgelspel (Opn.). 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonplaten. 5.45 Het Renova-kwintet. 6,30 Spprthalfuurtje. 7.00 Cecco's Gitanos. 7.35 Interviews. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Het Omroeporkest en solisten. 9.20 Radiotooneel. 9.40 Carillonconcert. 10.00 Gramofoonplaten. 10.30 Orgelconcert. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Harry Calling's dansorkest. Hilversum II, 301,5 m en 415,5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—13.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonplaten. (Om 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Het KRO-orkest. 2.00 Gramofoonplaten. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonplaten. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Causerie vanwege het Leger d33 Heils. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 Haarlemsche Orkestvereeniging en solis ten. 9.00 Causerie: Batavia als zendingsakker". 9.30 Vervolg concert. (10.0010.05 Berich ten ANP) 10 30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. FEUILLETON Met een gezicht, waarop duidelyk weerzin te lezèn stond, gaf ze he.n met het einde van haar rijzweep een por. Dit was teveel voor Rollo, die dit als een beleediging voelde, zoo wel voor zijn moeder als voor hemzelf. Als een jong tijger sprong hij op, rukte haar de zweep uit de handen, smeet die "p den grond en stampte er op in een soort razernij. „Daar!" schreeuwde hij driftig. „Daar! Daar! En als jij het mij vraagt, mag ik het jou ook vragen: waar ben jij geweest, leelyke, oude kat? Niet dat het er veel toe doet, hoor! Ik geloof niet dat er iemana op de zereld is die het zou kunnen schelen als je heenging en nooit, nooit meer terugkwam!" Molly was ontzet. Voor een oogenblik w'st Care ne niet wat te zeggen en met een zuur lachje keek ze naar Rollo, zooals hy daar stond met haar zweep onder zijn voeten. „M&ster Rollo, raap die zweep op en geef haar aan mij En je vraagt excuus, begrepen?" Het was de sergeant-majoor, die daar sprak. Rollo begon te beven en zeker zou hij ge hoorzaamd hebben, als Caroline er zich niet in gemengd had. Haar trots had een flinken duw gekregen en, met een hatelijk lachje, zei ze tegen Awkins: „Laat dat onbeschofte kind toch aan zyn lot over! Denk je soms dat excu ses maken nog helpt? Hy vraagt allang om een flinke afstraffing en ik zal er voor zorgen, dat hij die krijgt." Met een ruk draaide ze zich om en, zonder verder nog een blik op moeder en zoon te werpen, verdween ze in het huis, met rinke lende sporen. „Oh Rollo, wat heb je gedaan!" riep Molly uit. „Het kan me niets schelen," zei hij uit dagend. „Je bent heel ondeugend," zei Molly wan hopig. „Raap die zweep op en ga mee naar binnen." „Geef haar aan my, Master Rollo," zei Awkins met een effen gezicht. Rollo keek hem aan met een schuwen blik, maar hij verroerde zich niet. „Voor de laatste maal!" zei Awkins streng. Nu bukte Rollo zich, raapte het vertrapte ding op en reikte het aan Awkins. „Dank je," zei deze. „En nu ga je naar binnen en je draagt je straf als een man. En denk er om dat je je verontschuldigingen aanbiedt!" Molly wierp hem een dankbaren blik toe; Awkins nam de drie paarden by de teugels en verdween in de richting van de stallen. Molly keek Rollo aan en Rollo keek Molly aan en er was een benauwend stilzwijgen tusschen hen. De jongen poogde zich onver schillig te houden, maar het lukte hem niet erg.' Eindelijk sprak hij: „Er zal zeker nog wel wat van het ontbijt over zijn. Ik heb nog niets gegeten." Molly sloeg een arm om zyn tengere .chouders. „Kom mee naar binnen", zei ze. „Maar voor je aan iets anders denkt, moet je eerst naar tante Caroline gaan en haar je excuses aanbieden." „Dat kan ik niet," zei Rollo. „Ze zal nog denken, dat ik bang ben." „Je móet het doen," zei Molly ernstig. „Rollo, zorg er voor. dat ik me niet over je behoef te schamen!" Hy antwoordde niet, maar met een onver schillig gefluit, dat evenwel erg valsch klonk, ging hy naar binnen. In het portaal aangekomen, draaide hij zich echter plotseling om en zijn armen om zijn moeder heenslaande, smeekte hij: „Molly lieveling, je bent toch niet echt boos op me?" Het was moeilijk, dit kind weerstand te bieden, maar ze hield zic'i flink en streng zei ze: „Ik ben eig in je teleurgesteld en je hebt me diep gekwetst." „Ik zou niet boos op jou zijn, als jij mij teleurstelde," zei hy, terwijl de tranen in zijn oogen sprongen. „Je weet wat ik wil dat je zult doen, zei ze. „Ja. maar dat kan ik niet." „Dat kan je wel, Rollo tenminste wanneer je een gentleman bent, evenals je vader." Rollo staarde haai een oogenblik aan. Hij kreeg een vuurroode kleur. „Zooals mijn va der!" herhaalde hij. „Ja," zei Molly met een vaste stem. „Hy deed nooit iets leelijks en onttrok zich nooit aan iets, hoe moeilijk dat soms ook was." Ze hadden nu de groote hall betreden. Plot seling maakte Rollo zie' van haar los en wierp zyn hoofd met een trotsch gebaar ach terover. „Goed!" zei hij. „Goed!" Ze zag hem naar de groote trap gaan, die leidde naar Caroline's kamer en die haast nooit door de kinderen gebruikt werd; met ingehouden adem keek ze hem na. Maar net toen hy naar boven wilde gaan. ging de deur van Lord Aubreystoiie's werk kamer open. die uitkwam op de lia en op den drempel verscheen Ivor met Caroline achter zich. Molly zonk net hart in de schoenen, want ze kende de uitdrukking van die gezichten een uitdrukking, die mets goeds voorspelde Rollo. had zich omgedraaid en. direct van koers veranderende, ging hij recht op hri ontzag inboezemende paar af. „Ik ben gekomen om U mijn excuses aan te bieden tante Caroline", zei hjj met heldere stem. „En ik vraag U vergiffenis voor wat ik zooeven gedaan heb." Het was dapper gesproken, maar toch klonk er iets uitdagends in den toon. Caroline lachte hatelijk. „Zoo, dacht je er zou gemakkelyk af te komen, mannetje? Ik vrees, dat je met je spijtbetuigingen een beetje te laat komt." Ivor wees naar zyn kamer. „Je hebt straf verdiend," zei hij streng. „Kom hi r binnen." Rollo werd bleek, maar hij toonde geen vrees. Doch nu trad Molly op haar -,ian toe. „Ivor. Ivor", zei ze zenuwachtig. Ik moet je spreken." Hij keek haar koel aan. „Nu niet," ant woordde hij op vastberaden toon. „Ik zal by je komen. Caroline, neem jij haar zoolang mee." Hy pakte Rollo by een schouder en duwde hem naar binnen. De deur sloeg met een 9lag achter hem dicht en het omdraaien van een sleutel In het slot werd gehoord. Caroline deed een stap naar Molly toe. Kom mee!" zei ze. Laat hij zijn straf on- lergaan; hy zal er van opknappen." Ma..r Molly keek haar aan met oo'n ge vaarlijken gloed in 1 aar oogen. dat het haar raadzaam leek maai uit de buurt te blijven. Molly was al naar de deur toe gesprongen en. hevig aan de deurknop rammelende, riep ze luid: „Ivor! Ivor! Laat me er in! Luister naar me! Rollo is van zijn paard gevallen! Doe hem niets! Doe hem niets!" Haar stem brak in snikken. Uif alle macht rukte ze aan de deur. „Ivor" riep ze heesch, „Ivor!" Het was Rollo. die haar met zijn hooge stem antwoordde. „Wees maar niet ongerust. M >il> lieveling." klonk het moedig, „Ik heb heb me by het vallen nergeru bezeerd!" En toen werd het stil en Molly leunde tegen ie deur, dof. wanhopig. Met een onverschillig gebaar haalde Ca roline haar schouders o,.. Als Mary zich zoo wilde aanstellen, moest ze het zelf maar weten. En weg stapte ze. met haa- zwaren stap, de trap op naar boven. In de afgesloten kamer was een tijdlang niets te hooren behalve enkele vage geluiden. Toen plotseling een geluid, dat Molly een ril ling door de leden zond en haar van het hoofd tot de voeten deed beven. Het was de scherpe knal 7an een rijzweep, en ze wist dat deze slag op het teere lichaam van haar kind was neergedaald. Geen kreet werd gehoord, maar even later opnieuw dezelfde knal, en weer en weer... Rollo hield zijn lippen stijf op elkaar ge klemd en slag na slag volgde met meedoo- genlooze regelmaat. Eindelijk kon de jongen het niet langer uithouden en een zwakke kreet als van een dier in nood ontsnapte zijn lippen. Maar hiermede hield de bestraffing niet op; zoo gemakkelijk wilde Ivor hem niet laten gaan. Hij hield den moed van den jongen voor opstandigheid en hij zou niet ophouden voor deze knaap om vergiffenis smeekte. Maar zoover kwam het niet. De jongen had meer uithoudingsvermogen dan hij ver wacht had en daardoor werd de straf heel wat zwaarder dan oorspronkelijk zyn bedoe- ling was. Hij begreep niet dat Rollo zulke wanhopige pogingen deed om zich goed te houden, omdat Molly in de buurt was en ze zijn kreten niet mocht hooren. Plotseling, ge heel onverwacht, kwam er een einde aan de kastijding. Een luid gerinkel weerklonk, ver oorzaakt door het vallen van glasscherven. Verrast keerde Ivor zich om h(j zag een gebroken ruit en daarachter het gezicht van Molly maar dat was niet de Molly, die hij kende. Dit was een waanzinnige, met groote, vurige oogen en verwilderde haren. Ze hield een zwaren stok boven haar hoofd geheven en opnieuw sloeg ze ermee tegen het glas. Hevig geschrokken stond Ivor daar. toen ging hy vlug naar het raam toe, gooide het open en met een sprong 9tond hij naast haar, tot zijn enkels in een bloembed. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7