is op te lossen A \v 'J. Duitsche bisschoppen zullen niet wijken DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER der Sudeten-Duitschers 0 Engeland op de bres voor den vrede r Bloembollenbedrijf kan niet zonder ordening KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) EenconflictinlMidden-Europa kan wereldoorlog beteekenen Voetbal op Zaterdag? Duitsch-Nederlandsche grens versterkt Was Sir Simon dubbelzinnig Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT. Prins Bcrnhard maakt tennisster blij Groote indruk te Berlijn HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg. Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 66e JAARG. No. 8398 Het probleem - x' i SIR JOHN SIMON J Sir John Simon, Britsch minister van finantiën, heeft als spreekbuis der Britsche regeering in zijn Zaterdag ge houden redevoering een dringend beroep gedaan op alle bij het Tsjecho-Slowaaksehe probleem betrokken partijen om langs den weg van onderhandelen en door wederzijd- sche concessies een vreedzame oplossing te bevorderen. De Engelsche minister legde de nadruk op het vredes- verlangen der volkeren en zeide, dat het Britsche stand punt volkomen duidelijk uiteen gezet was in de bekende rede van Chamberlain, waarin deze staatsmans verklaar de, dat Engeland zich nog steeds gebonden achtte door de verplichting van het Volkerenbondspact, om hulp te bie den aan een slachtoffer van een onuitgelokten aanval. Chamberlain's vertoog hield echter geen formeele be lofte tot miltaire hulp in en ook Zaterdag heeft Sir Simon een dergelijke positieve toezegging niet gedaan, hoewel hij er op wees, dat een daadwerkelijke hulp van Engeland en daarmede een nieuwe wereldoorlog bij een conflict in Mid den Europa zeker tot de mogelijkheden zou behooren. Sir Simon zeide o.a. nog: Ik zou de algemeene politiek der Brit sche regeering op buitenlandsch gebied wil len schetsen ais een positieve vredespolitiek. Dit jaar is een jaar. van veel zorg en moei lijkheden geweest en het leiderschap van Chamberlain is door niets meer gekenmerkt dan door de vastberaden pogingen, welke hij en Halifax in het werk hebben gesteld om de spanning te doen verminderen en een kalmeering tot stand te brengen. Er is geen reden, waarom wij een politiek zouden voe ren alsof geen vriendschap mogelijk is met staten van een geheel ander politiek stel sel. Ik wijs de gedachte, dat oorlog on vermijdelijk is, af en zou eerder de opvatting willen verkondigen, dat oorlog nooit onvermijdelijk is, wan neer alle volken gelijkelijk hun best willen doen om de oorzaken weg te nemen welkp tot oorlog zouden kun nen leiden, en in geest van eerlijk heid oplossingen voor welke moeilijk heden ook willen zoeken. De Britsche invloed is steeds aan de zijde van den vrede geweest. Simon zeide, dat de Britsche herbewape ning geen wantrouwen in andere landen te weeg brengt, omdat ieder weet, dat de Brit sche wapenen nooit gebruikt zullen worden voor een gressief doel. De inspanning der Britsche regeering is geheel gericht op de versterking van de instellingen des vredes en de aanvaarding van argument en rede bij de beslechting van internationale geschil len. Want, aldus Simon, wij zijn er van over tuigd, dat echte oplossingen niet gevonden kunnen worden door geweld. Nog afgezien van de verliezen aan menschenlevens kan een geweldmaatregel gemakkelijk aanlei ding geven tot reacties die in zekere omstan digheden andere mogendheden dan de strij dende partijen zouden kunnen meesleuren. En wanneer deze procedure eenmaal begon nen is: wie zal dan zeggen, waar zij ein digt? De verwerkelijking van deze gedachte hoeft geleid tot de aanvaarding van idealen eri de beginselen, die den grondslag van den Volkenbond vormen en de Britsche re geering betreurt het ten zeerste dat de af wezigheid van een aantal belangrijke sta ten den Bond zoo ernstig verzwakt heeft. Indien echter gebleken is, dat een werktuig niet in staat blijkt iederen last te dragen, dan beteekent dat nog niet. dat wij zijn be ginselen zouden moeten verzaken. Integendeel, het ideaal van den Volkenbond, vervanging van het ge weld door de rede en het recht, is een mooie inspireerende gedachte, waarvoor wij zullen blijven werken. Ik geloof dat allo landen evenals Enge land een groot verlangen naar den vrede en een haat tegen den oorlog hebben. In vele landen van Europa verwachten mannen en vrouwen, dat zij zich moeten voorbereiden op de gevaren en de verschrikkingen van een luchtoorlog. Maar juist dat feit kan ons hoop geven, want nergens kan een regeering zoo onverschillig staan tegenover de gedach ten van haar volk, dat zij niet weet dat het volk die verschrikkingen wil vermijden. In het speciael geval van Tsjecho Slowa kije, waaraan we thans zeer onze aandacht schenken, is het standpunt van Engeland volkomen nauwkeurig uiteen gezet in de rede, die Chamberlain op 24 Maai;t van dit jaar in het parlement heeft gehouden. Die verklaring geldt ook vandaag. Aan haar in houd behoeft niets te worden toegevoegd of gewijzigd. Voor een oplossing van het Tsjecho-Slo- waaksche vraagstuk zijn bijdragen van alle betrokkenen noodig. Als regeering hebben wij in deze kwestie een werkelijk probleem gezien, dat dringend oplossing behoeft, en wij zijn er van overtuigd, dat een oplossing kan worden gevonden, die allen belangen recht doet wedervaren, indien aan beide zijden een goede wil wordt getoond. Het behoeft geen betoog, dat het zeer belangrijk is een vreedzame op lossing te vinden, want in onze mo derne tijden kennen de oorlogsreac ties geen grenzen meer. Simon herinnerde vervolgens aan de be kende rede van Cordell Huil over de nood zakelijkheid van vervanging van den oor log door vriendschappelijke samenwerking en zeide: „Wat Huil zeide en wat Boosevelt eenige dagen later verklaarde, moet in me nig Britsche hart weerklank hebben gevon den en daarom heeft de Britsche regeering haar invloed aangewend hij beide partijen in het conflict om er op aan te dringen, dat men redelijk zou zijn bij de pogingen tot het vinden van een oplossing". Runciman aldus zeide Simon ver der is geen scheidsrechter of rechter, maar bemiddelaar en vriend. De goede wen- schen van de geheele wereld, die beseft hoe veel van zijn succes afhangt, vergezellen Runciman in zijn taak Hij is te Praag niet als vertegenwoordiger der Britsche regeering. maar als vertegen woordiger van allen, die gerechtigheid wil len en den vrede liefhebben. Zooals ik reeds zeide. gelooven wij zeker, in een vreedzame oplossing, indien de goede geest over- heerscht". Predikant houdt pleidooi Dr. J. Hoek schreef in het Kerkblad der Gereformeerde kerken van 's-Gravenhaee enkele opmerkingen over Zondagsrust en Zondagsheiliging en zegt dan o.m.: „Waarom kan bijv. de sportbeoefening niet verschoven worden naar den vrijen Zaterdagmiddag? Als dat in Engeland kan. is het toch ook in Holland niet onmogelijk. Wanneer de Engel- schen hier komen voetballen, dan gesrhiedt dat wel op Zaterdag en dan stroomt het sta; dion ook vol, zooals Zaterdag 21 Mei j.1. bij den wedstrijd HollandSchotland weer ge bleken is. Er is van dien wedstrijd gezegd, daf de Schotten ons een les kwamen geven in geperfektioneerd voetbalspel, het ware te wenschen dat tnen hier in Hollen ook de les verstond, die zij ons gaven in eerbiedi ging van den Zondag!" Geruchten te Berlijn Hitier vertoeft thans in het Noord westen van Duitschland om een be zoek te brengen aan de manoeuvres en de militaire werken. In politieke kringen te Berlijn brengt men deze reis in verband met de aldaar ont vangen berichten over den aanleg van versterkingswerken langs de Nederlandsche grens. Vier prikkeldraadlinies bij de Belgische grens. De Liberale Gazette verklaart in een ar tikel, dat nooit, zelfs niet in de laatste jaren van den oorlog, zoo veel gebruik is gemaakt van prikkeldraad als thans in Duitschland bij de Belgische grens. Het blad geeft te ken nen, dat over een diepte van 25 tot 30 k.m. drie of vier prikkeldraadlinies zijn aange bracht, waarachter zich anti-tankgeschut be vindt. De Duitsche bladen: een dubbel zinnige rede, die geen nieuws bevat, de kernproblemen ont wijkt en teleurstellend is. De Duitsche pers is over het al gemeen teleurgesteld ten aanzien van de verklaring van Sir John Simon over Tsjecho-Slowakije. Men acht een oplossing niet bevorderd, eerder een geest van verzet ver sterkt. Men kan zich niet losmaken van de ge dachte, aldus de Vólkischer Beobachter, dat de rede van Simon hetzelfde negatieve ef fect zal hebben als die van Chamberlain in Mei. Met geen woord heeft Sllhon de 'eischen der Sudeten-Duitschers besproken. Als de Tsjechische halsstarrigheid versterkt wordt kan dat den toestand slechts verscherpen. De rede van Simon kenmerkt zich door 'n dubbelzinnigheid, welker doel maar al te duidelijk waar te nemen is. De „Deutsche AUgemcine Zeitung" vat haar indruk samen als „teleurstellend". Het „Berliner Tageblatt" betreurt 't, dat Simon, naar het blad zegt, de kernproble men ontweken heeft. De „Essener National-Zeitung' schrijft o.a.: „Met buitengewone ver bazing heeft men in Berlijn kennis genomen van de deelen van Simons rede, waarin hij spreekt van de mo gelijkheid van een conflict. Als lid der regeering moet het hem toch duidelijk zijn. dat het nog al nutte loos is dergelijke dreigementen aan het verkeerd adres te richten. Of heeft Engeland zich reeds een vast staand beeld gemaakt van de ont wikkeling in de toekomst en de hoop, de Praagsche politiek te kun nen veranderen, reeds opgegeven?" aldus vraagt het blad. Dat zou tot zware verliezen lijden. De heden gehouden 188e (buitengewone) algemeene vergadering der Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur heeft de voorzitter, dr. A. J. Verhage, geopend met een rede, waarin spr. er in de eerste plaats op wees, dat het bloembollenbedrijf nog niet zonder saneeringsmaatregeien kan. Het is, aldus spr., niet slechts de groote oogst, die ons doet beseffen, dat het ont breken \an regelen tot zware verliezen zou leiden. Hel zijn ook de wijzigingen in de geestesgesteldheid en in de economie der volkeren, waardoor afzetuitbreiding op een bepaald moment zooveel moeilijker en ge vaarlijker wordt dan vroeger. Wij kunnen niet tegen den stroom op. Een vrijere wereldhandel in agrarische producten zou niet alleen in het belang van het bloembollenbedrijf zijn en nu noo- dige maatregelen kunnen doen missen, ook de welvaart der bevolking zou er door ver groot worden. Maar we hebben er rekening mee te hou den, dat wij alleen den wereldhandel niet vrijer kunnen maken en de geestesgesteld heid. waaruit afwerende maatregelen vol gen of dreigen, niet kunnen veranderen door te doen, alsof de wijzigingen, waarover ik sprak, niet bestaan. Wij hebben ons aan te passen bij de omstandigheden. zooals zit zich ontwikkelen, in het andere geval zouden wij tegen een zoo sterken stroom moeten oproeien, dat groot krachverlip' daarvan het gevolg zou zijn. Ook wil ik hiermede niet zeggen, dat de handel in ons product steeds meer beperkt zal worden. Maar wij moeten cr voor waken, dat we de buitenlandsche markten niet overprikkelen, door tegen te gaan, dat tegen prijzen, die de bui tenlander dumpingprijzen zal noe men, onze bloembollen verkocht zul len worden. Helpen wij niet zorgen voor een zekere stabiliteit, dan wordt de kans, dat bet streven naar afwe rende maatregelen zich nog meer te gen ons richt, veel grooter. Wij zien het dit seizoen. Het zou niet mo gelijk zijn een zoo grooten oogst op de bui tenlandsche markt te plaatsen, zonder de prijsverhoudingen volkomen te verstoren, en daardoor zouden wij afwerende maatregelen uitlokken. Onze taak is om in de wereld, zoo als zij de laatste jaren groeit, dit zooveel mo gelijk te voorkomen, daar hieruit blijvend schadelijke gevolgen zouden kunnen voort vloeien. Moeilijker dan ooit De uitvoering der maatregelen is dit jaar bij een abnormaal grooten oogst van tulpen, moeilijker dan oit. Alle mogelijke maatre gelen zijn getroffen om de uitbetaling door het surplusfonds zeker te stellen. Hierdoor is voorkomen, dat de markt verder inzakte dan de minimumprijzen. Hiervoor waren echter noodig een korting van 24 pet van de nota's en een mogelijkheid om tot een zware inlevering te komen. Al hoewel men door deze maatregelen uitein del ijk meer zal besommen, dan zonder maat regelen het geval geweest zou zijn, moge men zich in de kringen der overheid toch realiseeren, "welke strenge maatregelen in en door het bloembollenbedrijf worden toe gepast. Verwachting: Meest zwakke O tot Z. wind, half of zwaai bewolkt tot betrokken, wel licht tijdelijk regen in het Westen, zelfde temperatuur Verdere vooruitzichten: Gedeel telijk bewolkt, tijdelijk re gen, later opklarend. Verruiming afzet noodig. Zoowel bij mogelijkheden om den afzet te vergrooten, als in het geval, dat de om standigheden hulp van de regeering eischen bedenke men. dat nagenoeg geen enkele' bedrijfstak financieel zoo zelfstandig blijft staan. In het bijzonder bedenke men dat, wan neer onderhandelingen gevoerd worden met het buitenland. Ik ben er van overtuigd, dat hierin vele en groote moeilijkheden schuilen, maar een bedrijfstak, die zelf nagenoeg geheel de maatregelen financieert, die voor dien be drijfstak getroffpn ziin verdient toch in de eersten plaats, dat de export van zijn arti kel zooveel mogelijk verruimd wordt. Vooral omdat exportvergunning het eeni ge middel is om ons bedrijf gezonder te maken, terwijl het bloembollenvak zelf reeds naar verhouding veel middelen be schikbaar stelt om het artikel te propagee- ren. Ik denk in het bijzonder aan het contin gent voor export naar Duitschland. De ont wikkeling van de clearingrekening is niet gunstig, maar nu deze ontwikkeling juist valt in heUjaar. dat de bloembollen worden geëxporteerd, is er naar mijn meening toch alle reden, om voor het vierde kwartaal de bloembollenexport daarheen wat te verruimen, temeer, omdat de Duitsche af nemers er op gebrand zijn, om wat meer te ontvangen. Prinselijk Paar bij de tenniswed strijden te Baarn. H.K.H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben gistermiddga te Baarn de eindwedstrijden van het a. tournooi, dat de Baarnsche Lawntennisclub deze week op haar banen heeft georganiseerd, bijgewoond. Prins Bernhard heeft persoonlijk aan de winnares van hef dames-enkelspel, mej. A. Kerkchoff, den wisselbeker overhandigd, wel ke hij verleden jaar als beschermheer van de Baarnsche Lawntennisclub heeft beschik baar gesteld. Een aardige attentie viel mej. A. Knottenbelt ten deel, die verleden jaar op den Prinselijken beker beslag had gelegd. Als aandenken aan dit bezit overhandigde de Prins haar en klein herinnerings-beker- tje. EEN HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN ON GEKENDE FELHEID IN ALLE KATHOLIE KE .KERKEN IN DUITSCHLAND VOOR GELEZEN. STAKING DER VERVOLGING GEëlSCHT. Gistermorgen is in alle katholieke kerken in Duitschland een herder lijke brief voorgelezen, die on de conferentie der bisschoppen te Fulda is opgesteld. Na een onsommina te hebben gegeven van alle aanvallen, waarvan de Katholieke kerk en de Katholieke oodsdierst in het Derde Rijk doelwit zijn, besluit de brief met te eischen, dat deze strijd tenen hef Christendom een einde neemt. In den brief wordt verklaard, dat de aanvallen op de kerk vüandiger en heviger zijn dan ooit. De oog merken, die met deze aanvallen worden nagestreefd, aldus gaat het schrijven voort, zijn de katholieke kerk ie verdrukken, haar te ver zwakken en het volk ervan af te keeren en vooral het Christendom uit te roeien en een geloof inganq te doen vinden, dat niets gemeen heeft met het geloof aan God en hei eeuwige leven. De bisschop van Berlijn las den brief zelf voor. Voor rle eerste maal heeft de bisschop van Berlijn. Mgr. Prevsing, zelf hef her derlijk schrijven voorgelezen. Hii had hier drie kwartier voor nnodiir. piet nieuws van de voorlezing van het document, dat van groote felheid ïs en de wil der ThiHcchn orelaten manifesteert niet te zwichten voor 'ntimidaties versnreidde zich in de och tenduren zeer snel en de laatste missen werden drukker hezorht dan gewoonlijk. De nnhlieatie van den brief viel samen 'net den Zondag van de week voor de '"atholieke ieusrd. Men merkte onder de ge- 'nnvieen tal van jongelui op De voorlezinn van den hrief werd te Berlijn aangehoord door een zeer aandaeh- 'ige menigte. Er werd een zeer duidelijke 'oesneling gemaakt op den bisschop van Rnthenhurg. die door de autoriteiten uit ■iin bisdom werd verbannen. Deze passage 'w.ff oen Tpor dion«n indmk gemaakt. De nationaal-sorialistisehe bladen begin nen zich weer met kerkelijke kwesties be zie te houden. Men heeft den indruk, dat het bestand dat na de Ansehluss werd in arhf genomen in de hoop on een eventueele verzoening tussehen het Derde Rijk en de Katholieke kerk door bemiddeling der Oostenrijksche bisschoppen. Ihans afgeloopen is. De persoonlijke eer Heiligen Vader van den Lit het herderlijk schrijven citecren wij: „Mij eischen voor de openbare meening de staking van den strijd tegen het christen dom." „Duizenden katholieke staatsburgers vra gen zich thans af, of hoewel zij de na tionale gemeenschap erkennen en getrouw ziin aan den staat, zij nog burgers met ge- 'ijkc rechten zijn." Met een toespeling op de jongste aangelegenheid met mgr. Sproll. den bisschop van Bothenhurg, ver volgt de brief, dat men van een Duitsch bischop durfde eischen. dat hij ziin Bisdom verlaat. Daar hij teruggekeerd was. hield men bijeen komsten tegen hem en werden da den van geweld gepleegd, die on gehoord laag waren. „De Duitsche bis schoppen moeten duchten in de naaste toekomst te worden overgele verd aan aldus stelselmatig opge hitste massa's. Men vreesde niet op een grieven de wijze de persoonlijke eer van den heiligen vader aan te tasten. Wij. Duitsche bisschoppen, zullen onze rijen meer en meer aaneenslui ten getrouw geschaard rond denge- ne, die wegens ons lijdt." De Duitsche bisschoppen verdedigen zich 'egen het verwijt, dat de nationaal-socialis- ten tof hen richten, dat zij zich zouden onttrokken aan de nationale gemeenschap, dat zij zich zelf huiten deze gemeenschap sluiten. Zij hetoogen. dat zij haar ten volle erkennen, evenals den staat in zijn nieuwen vorm, maar voegen hieraan toe. dat zij nooit zullen toestemmen in het geweld aan doen aan hun geloofsovertuiging", aan be perkingen der rechten van de kerk.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1