I Praag tot belangrijke concessies bereid DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER I. Nerveuze stemming te Berlijn Vrouw wurgt haar kind De nijptang om Hankau Nieuwe Britsche stappen te Rome Ook in Italië botst fascisme tegen Roomsch Wanhoopsdaden van vluchtelingen Wals plaatst zich in den eindstrijd WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1938 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 66e JAARG. No. 8400 Nog geen bespreking fusschen Henlein en President Benesj. Zal ook President Roosevelt Hitier waarschuwen? Chaaiberlain brengt den Koning verslag uit Geen Duitsche vloot- manoeuvres ki/EERBERlCHT DE BILT SEINT Cycloon eischt menscben- levens HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg. Ml) Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder Hare Majesteit de Koningin, naar wie op dezen dag, nu Zij jarig is, de gedachten van het Nederlandsche volk in warme aanhan- kelijkheid uitgaan. Groote geheimhouding wordt in acht genomen ten aanzien van het bericht, dat Henlein een bezoek zal brengen aan President Benesj. Het is bekend geworden, dat Benesj de vorige week een onderhoud heeit gehad met den Sudetenduitsche af gevaardigde Kundt. Officieele krin gen ontkennen dat reeds een be spreking tusschen Henlein en Be nesj zou hebben plaats gehad. Uit verschillende gegevens kan worden opgemaakt, dat de Tsjecho- slowaaksche regeering bereid zou zijn de belangrijke concessie toe te staan dat de voorgestelde Sudeten duitsche kantons hun eigen land dagen zouden hebben. Deze tegemoetkoming zal wel het uiterste zijn, waartoe de Tsjechische regeering bereid is. Het is daarom verheugend te mogen con- stateeren, dat de Sudeten Duitschers niet ge heel afwijzend schijnen te staan tegenover de Praapsche voorstellen. Veel zal natuurlijk afhangen van de wijze waarop de Duitsche regeering op de voorstel len reageert, want het wordt met den dag duidelijker dat de houding van Henlein ge heel afhangt van instructies uit Berlijn. Het Duitsche publiek ongerust. Ten diepste ongeïnteresseerd, gelijk de meci- derheid is ten opzichte van de toekomst der Sudeten Duitschers, en de geringste moge lijkheid van een oorlog vreezende, is liet Duitsche publiek ongerust, dat liet zonder geraadpleegd tc zijn, het vaderland wel eens in groote moeilijkheden zou kunnen zien ge raken. Het lijdt geen twijfel of de Duitsche autoriteiten zijn zich levendig bewust van den onbevredigenden toestand der openbare meening en al moet men daarop niet al te veel bouwen, aangenomen kan toch wei wor den, dat deze bekendheid met de openbare stemming waarschijnlijk invloed zal uitoefe nen op de behandeling van het Tsjechoslo- waaksche probleem. Consulten te Londen en Parijs. De leden van het Engelsche kabinet zijn gistermorgen om elf uur bijeengekomen in Downingstreet. Vijftien van de in totaal 22 leden van het kabinet namen aan de bijeenkomst deel. Ook in Parijs kwam de Ministerraad bij een ter bespreking van den toestand in Midden Europa. De leden der regcering hadden, zegt Un. Pi-ess, zeer pessimistische rapporten van hun respectievegezanten te Berlijn voor zich waaruit blijft, dat de Duitsche mili taire manoeuvres een geweldige omvang hebben aangenomen en den vorm van een mobilisatie hebben. De vraag schijnt te zijn overwogen of het raadzaam zou zijn om door het organispe- ren van machtsvertoon door de Britsche vloot en het Fransche leger kracht hij te zetten aan de tot Berlijn gerichte waar schuwingen; Zal ook President Roosevelt waar schuwen? Onmiddellijk na zijn terugkeer van Hy- depark heeft president Ttoosevelt een be spreking «had met den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken. Huil, die zich naar het Witte Huis begaf na ken nis te hebben genomen van de laatste be- richten uit Europa. Men tracht tc New York den ernst van den toestand niet te ver kleinen. Wel is men min of meer benieuwd, of de regeering nog tot bijzondere stap pen zal overgaan. Men gelooft in liet alge meen niet, dat Roosevelt liet tot een oor log .in Europa zou laten komen zonder zijn waarschuwende stem opnieuw verheven te hebben. Rusland zal helpen. Tsjecho Slowakije Ilawis verneemt uit goede bron, dat de Duitsche ambassadeur den volkscommis saris van buitenlandsche zaken, Litwinof, in een particulier onderhoud hen gevraagd heeft, welke houding Rusland zou aanne men in ge\al van een gewaj>cnd conflict tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije. Litwinof zou geantwoord hebben, dat Frankrijk in dit geval Tsjecho- Slowakije waarschijnlijk te hulp zou komen, en dat Rusland, trouw aan zijn verplichtingen, Frankrijk zou volgen. De Duitsche ambassadeur zeide toen r>«g, dat de gevaarlijke houding in zekere mili taire kringen- Duitschland zou kunnen noodzaken tuschenbeide te komen, zonder dat men het van een niet-uitgelokten aan val zou kunnen beschuldigen. De nadruk wordt er op gelegd, dat hier geen sprake is van een stap der Duitsche regeering, maar slechts van een particulier onderhoud. Ministers moeten zich paraat houden. Minister-president Chainberlain is gister avond naar Schotland vertrokken waar hij den Koning verslag zal uitbrengen over den internationalen toestand en over de gisteren gehouden kabinetsziting. Chamberlain zal in contact blijven net Downingstree' office. M" gelonf* pjj ]ar~ i.i' - '»n wegblijven. De leden van het kabinet heb ben opdracht er op voorbereid te zijn, dat zij naar Londen k-.inren worden ontboden voor een nieuwen kabinetsraad, indien dat noodig mocht zijn. china. Dit nummer bevat 8 pagina's Ook de lichting 1936 zou niet lan ger onder de wapenen worden qe- houden. Gezaghebbende kringen te Berlijn spreken tegen, dat de Duitsche vloot op de Noordzee manoeuvres zou houden. Oefeningen on kleine schaal zijn onlang» bij Hamburg gehouden, maar men verzekert dat geen bijzondere manoeuVres gaande zijn. De lichting 1936. Bevoegde ki-ingen verklaren niets te weten van de verlenging met een maand van den militairen diensttijd van de 'ichting 1936, welke 30 Sentemher zou afzwaaien. Zij betwisten, dat binnenkort over deze zaak een legerorder zou afkomen. Het antwoord van Italië naar aanleiding van de hernieuwde in terventie in Spanje niet bevredi gend geacht. De Britsche zaakgelastigde te Rome heeft een bezoek gebracht aan den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, om te spreken over de hernieuwde Italiaansche interventie in Spanje. Naar ver nomen wordt deelde hij mede. dat het Itali aansche antwoord van 20 dezer niet geheel bevredigend werd geacht. Felle strijd aan de Jangtse. Uit Tok^St.meldt men dat verdere Japan- sche successen zijn behaald in wat de „nijptangbeweging" om Hankau wordt ge noemd. Deze beweging wordt ten uitvoer gelegd in de vijf provincies Sjansi, Honan, Anhwei, Kiangsi en Hoepeh. In Zuid Sjansi zijn alle sleutelposities aan den Noordelij ken oever bezet. N'a de verovering van Fenlingtoe bombar deeren de Japanneezen thans Toengkwan, waarmede practisch de Loenghaispoonveg is afgesneden. In Noord Honan wordt thans Ilengkien aan den Noordelijken oever van de jangtse bestookt, tegenover Tiehsictsoe, een veerpont nabij Loyang. Een Japansche colonne heeft Hwosjan op 50 k.rn. ten Z.W. van Lieoan genomen, een tweede colonne veroverde Toesjantsjcn op ongeveer 32 k.m. ten Z.W. van Lioean. De troepen, die den bergketen Loesjan aanvallen, hebben Koeng- tsoen genomen, een der laatste sterkten der C.hineesche troepen, terwijl de Japanneezen die westelijk van Joeitsjang oprukken, vor deringen hebben gemaakt en thans de grens oversteken tusschen Kiangsi en Ifoepeh. Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat aan de Jangtse heftig wordt gestreden, na dat de Chineesrhe troepen versterking had den gekregen. Ten westen van Joeitsjang en ten oosten van Matoetsjen liggen de Chi neesche en Japansche troepen tegenover el kaar. De Japansche troepen te Joeitspang worden op 25000 man geschat. Zij hebben gepoogd langs vijf verschillende wegen naar het westen op te rukken, doch zij wer den teruggedreven. Ook een aanval op Ma toetsjen werd afgeslagen en de Ghineezen hebben IToeloengsjan, een strategische hoog te. nabij Matoetsjen. heroverd. Verder wordt gemeld, dat ongeveer 60000 Japanneezen Loean aanvallen. De Chinee- zen zijn tot nu toe nog niet geweken. Na de Japansche nederlaag hij Fcng T.in Toe is de loestand niet veranderd. De Chi neesche artillerie heeft gisteren Tsjialoe on der vuur genomen, doch de Japansche ar tillerie heeft niet geantwoord. De Japan sche hoofdmacht- trekt naar het Zuiden. Tsjialoe is bezet door 3.000 Jaoanneezen met zware artillerie, licht geschut en pantser wagens. Het dorp Tsiautsoen is in Japan sche handen gevallen en wordt krachtig versterkt. De overeenkomst tusschen den secretaris der fascistische partij in Italië en den voor zitter der Katholieke actie schijnt geen ein de te hebben gemaakt aan het meeningsver- schil over de rassenkwestie tusschen zekere fascistische kringen en de katholieke actie. De „Regime Fascista" schrijft in 'n hoofdar tikel: „Men heeft gezegd, dat wij, indien wij ware Roomsch-Kathoiieken zijn, zonder be spreking moeten aanvaarden wat de Paus over het rassenvraagstuk zegt. Wij herhalen dat dit vraagstuk niet religieus maar politiek is cn in politieke zaken gehoorzamen wij den Duce, die een voortdurende verantwoorde lijkheid en een gezag heeft, die anderen niet bezitten". Nederland doet alles om zelf moord door vreemdelingen te voorkomen. Op de vragen van den heer Donker betreffende het plegen van zelimoord of het aanwenden van pogingen daar toe van ecnige zich hier tc lande in arrest bevindende Duitsche vluchtelingen, luidt het antwoord van den heer Goseling, minister van Justitie; Sinds 1 Juli 1937 hebben twee Duitsche vluchtelingen, die in afwachting van de te hunnen aanzien te nepten maatregelen als passant in het Huis van Bewaring waren ingesloten, zelfmoord gepleegd. Ten aanzien van beid" vluchtelingen be stond geen enkele aanwijzing, dat zij plan nen tot zelfmoord koesterden. Sinds hovengenoentden datum zijn door acht zg. Duitsche vluchtelingen na aanhou ding min of meer ernstige pogingen tot zelf moord gepleegd. Er zal wel moeien worden aange nomen. dat veelal bij deze daden de vrees voor moeilijkheden na even- tueele terugleiding naar het land van herkomst een rol speelt. Ander zijds zullen dergelijke wanhoopsda den ongetwijfeld ten decle op reke ning moeten worden gesteld van den gedeprimeerden toestand in liet al gemeen, waarin vluchtelingen zich bevinden. Vluchtelingen steeds onder be waking. De minister is. mede op grond van rap porten, ingewonnen naar aanleiding van de vragen, van oordeel, dat alles wat redelij kerwijze mogelijk is wordt gedaan ter voor koming van zelfmoord of poging daartoe Zoo worden de vreemdelingen vóór hun in sluiting nauwkeurig gefouilleerd. Zij staan zoowel bij dag als bij nacht onder bewaking Bijzondere maatregelen worden genomen, wanneer er aanwijzingen zijn, welke op zelfmoordplannen wij zen. Bij verblijf in een Huis van Be waring pleegt de directie van het gesticht zooveel mogelijk regelmatig persoonlijk contact met de vreemde lingen te houden. Er mag echter niet uit het oog verloren worden, dat ook de meest zorgvuldige voor zorgsmaatregelen te dezen geen absoluten waarborg kunnen geven. Groote moeilijkheid levert op het feit, dat zeer veel vreemdelingen, onder wie er ook zijn, die ais mis dadigers moeten worden beschouwd, aan een uitleiding trachten te ont komen door een volkomen onge grond beroep op levensgevaar we gens politiek vluchtelingschap. Blijft de geringsle twijfel bestaan, of bij terugleiding levensgev.Vr dreigt, dan wordt tot dien maatregel niet overgegaan. Uit het bovenstaande moge blijken, dat de voorge komen, ook door den minister betreurde, wanhoopsdaden zeker niet in verband mo gen worden gebracht met een minder nauw gezette behandeling van vluchtelingenge- vallen. De vraag, of de minister van meening is, dat de methode van onderzoek en de tot dusver gevolgde wijze van beoordeeling van de vi-aag. of tot uitleiding moet worden overgegaan, voldoende waarborgen geven voor het leven van vluchtelingen, die naar Duitschland worden uitgeleid, kan bevesti gend worden beantwoord. Verwachting: Meest matige, in het Noorden nog krachtige, Noordelijke tot Noordweste lijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, kans op re genbuien, weinig verande ring in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Wreede moeder te Den Burg gearresteerd. Te Den Burg op Texel is een vrouw, ze kere L. M. R., gearresteerd, die in den polder Het Noorden bij Oosterend als huis houdster in betrekking was. Zij was daar met haar vierjarig zoontje, dat zij om het leven heeft gebracht. Het kind is ziek geworden en braakte, waarna het korten tijd later is gestorven. De dokter die de lijkschouwing verrichtte vond aanleiding de Justitie te waarschu wen, waarna de vrouw, na een ver hoor in Den Rurg, is gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Alkmaar is overgebracht. De vrouw was een Amsterdamsehe en verbleef nog slerhts drie maanden op Texel. Het kind is waarschijnlijk niet door vergiftiging maar door mishan deling gestorven. Het lijkie zag ge heel blauw, de hals had donkere vlekken welke op wurging Wezen en het kind had een gat in het hoofd. Het lijkje is Vrijdagavond in beslag ge nomen en Zatei'dag naar den Helder ge bracht waar de sectie verricht is. Vrouw had een hekel aan het kind. De gearresteerde vrouw een ongehuw de moeder van 22 jaar was huishoudster hij den landbouwer H. in den polder Het Noorden ,een gescheiden man, die een jon getje had. Men had mogen verwachten, dat de beide kinderen speelkameraadjes zouden worden, maar de vrouw schijnt aan haar kind, dat haar blijk baar tot last was, een gruwelijken hekel te hebben gehad. Het was een alleraardigst kereltje maar het was de buren al opgevallen, dat het een allesbehalve liefderijke behandeling onder vond. Toen het kind kort geleden was gevallen en een gat in het hoofd had, heeft de vrouw zicli er reeds over uitgelaten, dat zij maar wou, dat het kind doodgevallen was. De vrouw, die bij het verhoor zeldzaam brutaal tegen den burgemeester schijnt op getreden te zijn, is Vrijdagavond gearres- teerd en Zaterdag naar Alkmaar overge bracht. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN. In den tweeden herkansingsrit van de wereldkampioenschappen der stayers heeft onze landgenoot Cor Wals een schitterende overwinning behaald en zich daardoor in den eindstrijd geplaatst, welke morgen avond in het Olympisch Stadion te Am sterdam zal worden verreden. Wals zat praehtig achter zijn gangmaker en sloeg op meesterlijke wijze alle aanvallen van zijn '"genstanders af. De uitslag luidt: 1. Wals (Nederland) 1 uur 26 min. 52 sec. voor de 100 K.M. 2. Lemoine, Frankrijk, op 1125 meter. 3. Canazza, Italië, op 1250 meter. 4. Heimann, Zwitserland, op 1850 nieter. Een geweldige cycloon heeft groote ver woestingen aangericht in de provinciën van N.O. Mexico. Alleen reeds le Ciudad Vitloria zijn twaalf personen om het leven gekomen. Honderden huizen zijn verwoest. M"n weet nog niet hoeveel dooden in het gcheele geteisterde gebied le betreuren zijn. terwijl men evenmin de totale schade kent.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1