TOELAST" Overste Moree neemt afscheid van de Marine De stad in feestgewaad &acUnieuuM Woorden van groote waardeering voor den bekwamen hoofdofficier Gedurende de feestweek muziek en dans verzorgd dooi Ths Rhy:;rdiother$ (5 Woensdag 31 Augustus 1938 Tweede Blad Spontane hulde van collega's 1 zoowel als ondergeschikten Nieuwe chef Marine Hospitaal Kon. onderscheiding A. Abbenes Werforganisaties feliciteeren Directe Visman Aanbesteding gebouw Gem. Geneeskundigen Dienst 99 Overste W. Moree, chef van de afd. Werktuigbouw van de Marinewerf, heeft Maandag en gisteren afscheid genomen, zoowel van zijn collega's als van zyn personeel. De wijze waarop dit afscheid plaats had was een getuigenis van de groote waardeering, die men had voor dezen begaafden hoofdofficier, die kwa liteiten van geest en hart heeft, waardoor hy niet alleei hoog gewaardeerd werd door allen, die zijn werk van nabij ken den, maar waardoor hy ook de sympa thie verwierf bij het groote personeel, dat onder hem diende. Afscheid van het personeel. Maandagmiddag had het afscheid van het bijna 400 man sterke personeel van de afd. werktuigbouw plaats in de nieuwe werk plaats van de torpedo-montage. Een aardige bizonderheid is, dat de werkelijke fabricage juist dien dag begonnen was, zoodat ook on der leiding van den vertrekkenden chef, dit belangrijke onderdeel van onze Nederland- sche marine, nog in dienst werd gesteld. Het geheele personeel was hier om kwart over vijf bijeengeroepen, toen overste Moree, vergezeld van den nieuwen chef, overste J. v. Rugge, de werkplaats binnentrad. De offi cieren M.S.D. Ie kl. H. G. v. Niel en H. Rie- mers waren mede aan\vezig. De scheidende chef begon met het voor lezen van de ministerieele resolutie, waaroij hij eervol is ontheven als chef van de afd. werktuigbouw en waarin zijn opvolger werd benoemd verklaard. Gaarne had ik, aldus overste Moree, tot het verzamelde personeel, persoonlijk afscheid van u genomen, maar dat is me niet mogeiijlc. Wanneer we terugzien op den t'jd var. 2 jaar, dan hebben we het voorrecht gehad van een tijd van opkomst van onze Marine, en dat beteekent automatisch opkomst van de Marinewerf en daarmee van de afd. waar van ik de laatste twee jaar de leiding mocht hebben. Overste Moree releveert dan de uitbrei dingen, die hebben plaats gehad en waarbij ook het personeel groeide van een bezetting van 250 tot bijna 400 man. Spr. dankt het personeel voor zijn medewer king, want zonder die medewerking had men het niet zoo ver kunnen brengen. Hij eindigt met den wensch voor een nog grooter bloei van de afd. werktuigbouw, mede tot heil van het vaderland. De nieuwe chef van werktuigbouw Overste J. v. Rugge. De nieuwe chef spreekt den scheidenden chef toe. Na een hartelijk applaus, dat op de toespraak van overste Moree was gevolgd, nam de nieu we chef van de afd. werktuigbouw, overste J. v. Rugge het woord, waarbij hij naar voren bracht de wijze waarop de afd. werktuigbouw, onder leiding van overste Moree tot bloei was gekomen. Uw gaven van geest en hart aldus overste van Rugge hebt u volkomen ge geven in het belang van deze afdeeling en ik ben er van overtuigd, dat uw heengaan een gevoelig verlies is voor de werf. Onder uw bezielende leiding is hier een tak van industrie tot bloei gebracht, die er zijn mag en het moet iedereen, die hierbij tewerk is gesteld een eer zijn, daarbij te mogen dienen. Met de beste wenschen aan overste Mor en een beroep op het personeel op me ier king by de uitvoering van zijn taak. e' -. overste vgn Rugge zijn toespraak, die c.'c.. paden zal vinden om nieuwen arbeid te presteeren en wij, uw collega's, hopen ook van dezen arbeid de vruchten te mogen plukken. Het afscheid is te moeilijker als men zich zoo ten volle aan den arbeid ge geven heeft, als u dat deed, zoo zei de heer Monté. Spr. dankt den overste namens allen, voor zijn werk. En ook mevr. Moree, die by de bin nenkomst van de zaal reeds een bouquet bloe men overhandigd was, dankt spr. voor het feit, dat zij haar man zoo dikwijls heeft moe ten afstaan in het belang van de Vereeniging. De heer Monté overhandigt dfin drie vazen van blauw Delftsch aardewerk. Een vriendenwoord. Overste J. ten Cate spreekt als vriend een persoonlijk woord van afscheid, waarin hij de sympathie, die de scheidende mocht genieten, toeschrijft aan zijn optimistische natuur en zijn gelijkmatig karakter. Gij hadt groote werkkracht, gepaard aan een benijdenswaardig verstand. Voor velen was ge een zelden falenden vraagbaak. Eerlijkheid en onbaatzuchtigheid waren uw eigenschappen. Nooit werktet ge voor per soonlijk voordeel. Uw collega's hebben althans uw bekwaam heid ten volle gewaardeerd, aldus overste Ten Cate, en ons heele korps deelt in uw succes bij de Marine. U hebt aan de Marine en aan uw collega's veel goeds geschonken. Tenslotte dankt overste Moree zoowel voor de waardeerende woorden als voor de cadeaux. Hij zegt wel wat beschaamd te zijn door alle loftuitingen en met een variant op Uilen spiegel, zou hij willen vragen: „Heb ik het er werkelijk zoo naar gemaakt?" De cadeaux zullen de herinnering aan zijn collega's en aan den tijd hier doorgebracht, levendig houden. Men blijft hierna nog geruimen tijd gezellig bijeen, waarna alle aanwezigen persoonlijk van overste en mevrouw Moree afscheid nemen, die gisterenavond met den trein naar hun nieuwe woonplaats vertrokken. De scheidende chef Overste W. Moree. eens met een hartelijk applaus van het perso neel wordt besloten. Het afscheid van de chefs etc. van de verschillende afdeelingen. Gisterenmiddag om 3 uur had het afscheid plaats van het personeel van het bedrijfsbureau van de teekenkamer, schrijvers, werkmeesters, bazen, commandeurs en dienstdoende comman deurs. Dit afscheid geschiedde op het bureau van den overste. Het was de off. M.S.D. Ie kl. H. G. v. Niel, die daarbij een kort woord van dank sprak, waarin hij wees op de stuwende kracht, die altijd van overste Moree is uitgegaan. Hij releveerde den groei van het bedrijf in die twee «jaar en de verschillende werken, die daarin tot stand gekomen waren. Het personeel heeft zooveel sympathie voor u opgevat, zoo zeide de heer v. Niel, dat het spontaan met de idee gekomen is, om u een blijvend blijk van waardeering te geven. Een cadeau, dat niet moest be- teekenen „rust", maar een symbool moest zijn van uw altijd bezigen geest. Met de hoop, dat overste Moree, bij het gebruik van het cadeau telkens terug zal mogen denken aan zijn werk op deze afd., onthult de heer van Niel het onder een laken ver scholen cadeau, n.1. een bureau en bureau stoel. Namens den chef van het bedrijfsbureau, den heer J. H. Blanjaar, den commandeur van de torpedowerkplaats, den heer C. de Jongh en namens hemzelf, overhandigde de heer van Niel nog een prachtig en kunstzinnig presse papier, bestaande uit een stalen torpedo op draaibaren voet. Bovendien bood de heer van Niel nog een foto aan van de nieuwste torpedo's. Overste Moree spreekt dankwoorden. Overste Moree zeide in zijn dankwoord, zeer getroffen te zijn door de blijken van waardee ring, zoowel als door de cadeaux. Het afscheid valt hem moeilijker dan hij aanvankelijk ge dacht had, dat komt, aldus spr. omdat wij samen gewerkt hebben aan een gemeenschap pelijk doel, het werk zoo goed mogelijk af te leveren. Dat heeft ons gebonden. Ik heb getracht beter werkplaatsen te krijgen en beter werktuigen en heb even eens getracht de stoffelijke belangen van het personeel te behartigen, waarbij na tuurlijk altijd het belang van de Marine in het oog gehouden moest worden, zoo zei overste Moree. In het bizonder dankt spr. den heer van Niel voor de hartelijke woorden en voor den steun dien hij van hem heeft ondervonden in den eersten moeilijken tijd. Met een woord van dank aan allen en den wensch, dat het allen goed mag gaan, neemt overste Moree van ieder per soonlijk afscheid. Collega's en oud-collega's huldigen den heer Moree. Tenslotte had gisterenmiddag om 5 uur het afscheid plaats van collega's en oud-collega's in hotel Den Burg. De gezellige zaal van het hotel, met het ruime en rijke uitzicht op de Marinehaven, was tot de laatste plaats bezet, zoowel met oudere als jongere collega's, verge zeld van hun dames. Onder de aanwezigen merkten wij op den hoofding. de Klerk, chef van de afd. scheeps bouw op de Marinewerf en den ir. Scheltema de Heere en 't Hoofd, beiden ook werkzaam op deze afdeeling. Het was de officier M.S.D. Ie kl. D. J. Monté, die den dank van de collega's over bracht. Hij sprak eerst een woord van welkom namens de Vereen, van Officieren van den ".S.D. aan alle aanwezigen en in het bizonder m overste en mevrouw Moree. Wij zijn er van overtuigd, dat deze dag Aen moeilijke dag voor u is, maar wy welen tevens, dat uw werkzamen geest D. HEIJBLOK EEN KWART EEUW BIJ „TANTE POS". De heer D. Heijblok zal 1 September den dag herdenken, dat hij een kwart eeuw gele den in dienst trad bij het bedrijf van P.T.T. Het zal den populairen Dirk Heijblok op dien dag zeker niet aan belangstelling ont breken. IJZERHANDEL GESLOTEN. Onder verwijzing naar de advertentie vesti gen wij er de aandacht op, dat een 5-tal win kels voor ijzerwaren op 5 en 6 September ge sloten zullen zijn. Gisterenmorgen is de nieuwe chef van het Marine-Hospitaal, de hoofd-officier van ge zondheid der 2e kl. P. de Mooy, geïnstalleerd. Dr. De Mooy, die pas uit Indië is gerepa trieerd, was te Soerabaja eveneens chef van het Marine-Hospitaal. In de recreatiezaal van de burgerafdeeling werd de nieuwe chef zoowel aan het Marine als aan het burgerpersoneel voorgesteld. Na afloop van de installatie had het personeel Zondagschen dienst. Kolonel Hendrikse, tot gisteren chef, is nu benoemd tot chef van den geneeskundigen dienst var. de Zeemacht. Gisteren werd op bureau boekhouding van de Marinewerf, in tegenwoordigheid van het geheele administratieve personeel, door den administrateur, den heer Kottman, de bureel beambte eerste klas, de heer A. Abbenes, in hartelijke welgemeende woorden gelukge- wenscht met zijn onderscheiding. De heer Kott man wees op het voorrecht van deze onder scheiding. De heer Abbenes dankte den administrateur met eenige gevoelvolle woorden. BENOEMING RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU. Naar wij vernemen is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaar den de kapitein-magazijnmeester der Artil lerie J. C. A. Siliacus. RONDRITTEN DOOR DE VERSIERDE STRATEN. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie vestigen wij de aandacht op de mogelijkheid per luxe autobus een rit door de versierde straten te maken van 31 Augustus tot en met 6 September. Deze diensten worden waargenomen door Garage Van der Wijst. Voor bijzonderheden leze men de adver tentie. HEDENAVOND CARILLON-CONCERT. Wij vestigen er de aandacht op, dat het hedenavond te geven carillon-concert niet plaats vindt van 8 tot 9 uur, doch van half acht tot half negen. Gisteren zijn we op onze wandeling door de versierde straten blijven steken in de le Vroonstraat en vandaag bezien we dus eerst de Voningdwarsstraat De Koningdwarsstraat heeft tot de Hoog straat, dezelfde vriendelijke zuilen, die de Hoogstraat versieren. Van de Koningstraat tot de Plantsoenstraat slingeren guirlandes van groen zich over de straat met veel oranje en de kleuren van onze nationale vlag, terwijl eerepoorten zijn opgesteld. 2e Vroonstraat. In de 2e Vroonstraat waren verschillende dames Maandag bezig, met veel uitbundig ge noegen, sparregroen aan te brengen. Het is daar een kleurig geheel geworden, met veel vlaggetjes en veel groen. De heer Krijgsman, op nr. 32, maakte een speciale gevelversiering, eenvoudig en smaakvol. In de étalage, natuur lijk eveneens versierd, liggen veertien letters, die in de goede volgorde neergeschreven, een bekende spreuk vormen. Voor de oplossers van deze spreuk stelt de heer Krijgsman 3 prijzen beschikbaar voor de dames of 3 voor de even- tueele heeren oplossers. De Hoogstraat. Over de Hoogstraat schreven we vorige week al eenige regels. De zuilen staan nu en de lichtverbinding zijn aangebracht. De eerepoor ten zijn opgesteld en vanavond zullen ook velen de Hoogstraat doorgaan, als ze hun tocht door de versierde stad aanvangen. Van de Hoogstraat gaan we naar de Loodsgracht en Kanaalweg. Dezelfde vroolijke oranje lampions, die de Koningstraat, Spoorstraat en Keizerstraat sieren, zijn ook tusschen de boomen langs Loodsgracht en Kanaalweg (tot de Postbrug) gespannen. Het zijn er tientallen, die zeker een aardig effect zullen opleveren, als vanavond de zooveel honderd kaarsen aanvlammen. Honderden oranjevlaggetjes en wimpels, zijn over de straat gespannen, die gisterenmiddag het grauwe van den dag braken met hun kleu rig en vroolijk gewapper. De Hoofdgracht. De Hoofdgracht heeft een zeer verdienste lijke feestaankleeding. Alle boomen zijn om wikkeld met oranje of met rood-wit-blauw vlaggendoek De Marineclub is weggestoken achter vlaggedoeken. De tuin en het hek voor de woning van den officier van politie zijn ook in feestkleed gestoken. De eerste met veel wapperend vlaggedoek, het laatste met hon derden lampjes. Men mag zeker niet verzuimen naar de Hoofdgracht te wandelen. Helden der Zeeplein. Rijden we via den Kanaalweg naar het Hel den der Zeeplein, dan worden we eerst geboeid door een smaakvolle versiering van 'het ge bouw van „Onderling Belang" en dan valt ons oog op het Stadhuis, dat in het groen „ge stoken" is. Alle ramen zijn omhangen met guirlandes van sparregroen, waarachter oranje vlaggedoek, en afgezet met oranje rosetten. Over het Helden der Zeeplein schreven we ook reeds eenige regels. Er zal zeker geen stad genoot zijn, die niet zal willen genieten van het spel, dat de vurige gastongen hier spelen, hoog uit het monument en uit de lagere zuilen. We zouden nu naar Oud Den Helder kunnen wandelen, wanneer de Middenstraat zich zoo aardig getooid had met het huwelijk van onze Prinses. Nu echter vinden we daar niets. Het doet daarom zoo sympathiek aan, dat de be woners van de Pijlsteeg de handen uit de mou wen gestoken hebben en guirlandes van groen, met oranje en gekleurde bloemen in hun straat gespannen hebben. Achter het Spoor. De wijk achter het spoor mag men ook zeker niet vergeten, als men zijn tocht maakt. Het begint al bij de Emmastraat. Een actief comité hebben ze daar. Driehoekige zuilen, met ver lichte kapjes en slingers van sparregroen, met rosetjes die over de straat gespannen zijn, geven het geheel een vriendelijk aanzien. En het Emmastraat-comité staat er borg voor, dat er 's avonds leven in de straat is. De Wilhelminastraat was gisterenmiddag nog niet geheel klaar, maar de hoepels van sparregroen, gedragen door, over de straat gespannen ijzerdraad en ongetwijfeld voorzien van verlichting, zullen het zeker aardig doen. De Bothastraat ziet er wel zeer fleurig uit, met zijn overspanningen van oranjedoek, in het midden bijeen gehouden door een roset van een rood, wit, blauw. Oranjepilaartjes met sparregroen en natuurlijk veel wapperende vlaggedoeken geven het geheel inderdaad een zeer frisch en levendig beeld. Zoowel aan den kant van de v. Galenstraat, als aan die van den Polderweg staat een monumentale eerepoort. De Hertzogstraat. Ook de Hertzogstraat is een bezoek meer dan waard. Men gaat hier door een laan van jong sparregroen. Eerepoorten, oranjepalen met gouden kroon en rood wit blauwe vlagge tjes voltooien het geheel. Ook het plantsoen is alleraardigst in feesttooi gestoken. De wan deling of fietstocht erheen wordt ruimschoots beloond. Tuindorp. Wat de versiering van Tuindorp betreft, het centrum daarvan wordt goeddeels gevormd door de Tuinstraat. In het deel dezer straat, uitloopende op de Anemonenstraat, heeft men volstaan met het plaatsen van een groot aan tal denneboompjes langs de huizen; het andere deel (aan den Sportlaan-kant dus) is voorzien van slingers, waaraan tal van oranje wimpeltjes en vlaggetjes wapperen. Het kruis punt van Tuinstraat en Leliestraat werd ver rijkt met een in een miniatuur vijvertje ge plaatst rotsbergje, omringd met Afrikaantjes. Een aardig idee dat dit deel van Tuindorp bij zonder goed siert. Diverse straten In de buurt van de Tuin straat werden eveneens voorzien van slingers langs de huizen van groen en draden, waaraan vlaggetjes en wimpels bevestigd werden, o.a. Tulpstraat en Dahliastraat. Het meerendeel der straten werd echter niet versierd, tengevolge waarvan waarschijnlijk verscheidene bewoners het besluit namen zelf de handen uit de mouwen te steken. Enkelen deden dat met goeden smaak en maakten van hun woning een artistiek geheel. We kunnen in de komende dagen met onze stad voor den dag komen. Gistermiddag te half zes hebben de ge zamenlijke personeels- en ambtenaren- organisaties den directeur van de Rijks- Werf, in verband met diens benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau, gecomplimenteerd. Het was de heer L. van Loo, die als woord voerder voor deze organisaties sprak en er daarbij a priori op wees, dat het 't geheele personeel bijzonder groot genoegen deed, dat de Directeur op deze wijze voor zijn arbeid beloond is. Men weet dat de directeur zyn taak zeer serieus opvat en dat by hem het landsbelang steeds voorgaat. Evenwel, hy heeft een goed hart voor zijn personeel, zoodat het te verklaren is, dat deze benoeming in zulk een breeden kring sympathie geoogst heeft. De heer Van Loo hoopte, dat de dra ger van de orde nog gedurende vele jaren genoegen van zijn onderscheiding zal mogen beleven tot voordeel van 's lands belang en dat van het personeel. Spr. biedt daarna een bloemenmand aan, namens alle tegenwoor dige organisaties van ambtenaren en werk lieden. De heer Visman: Op sympathieke wijze heeft vervolgens Ir. Visman voor de eer, hem docr het personeel gebracht, gedankt. Hij zeide daarbij niet ver wacht te hebben zoo spoedig op deze wijze gaeëerd te worden, doch wees er op, dat hij hierin tenslotte een erkenning ziet voor het werk, dat de Werf in haar geheel verricht. Een waardeering dus van de hoogste zijde waarop men trotsch kan zijn. Uit den aard der zaak is dit gunstig resultaat verkregen dank zij de volle medewerking van alle takken van het bedrijf en het is met name deze gunstige samenwerking waarop hij hier 'mag wijzen. Met nadruk verzoekt Ir. Visman de aan wezigen zijn dank over te brengen in iedere organisatie voor de verleende medewerking. Spr. beseft dat deze orde verplichtin gen oplegt, verplichtingen ten opzichte van de belangen des lands, maar men kan er verzekerd van zijn, dat, indien deze be langen samengaan met die van het per soneel, men steeds van zijn medewerking verzekerd kan zijn. Na een persoonlijke complimenteering van ieder der aanwezige heeren is deze plechtig heid teneinde. Officieren en ingenieurs compli menteeren ir. Visman. Gistermiddag te half vijf vond in het kan toor van den directeur der Rijksw rf een korte plechtigheid plaats. In verband met de be vordering van Ir. S. Visman tot Officier in de Orde van Oranje Nassau maakten de offi cieren en ingenieurs der werf van de gelegen heid gebruik den directeur met zijn promotie geluk te wenschen. Het was de hoofdingenieur Ir. F. W. K. de Klerk, chef van afdeeling Scheepsbouw, die namens de deputatie een kort woord sprak, Ir. Visman complimenteerde en dezen mededeeld, dat de draagmedaille, die men hem nu reeds gaarne overhandigd had, eerst 's avonds gereed kon zijn. De heer De Klerk sprak de hoop uit, dat Ir. Visman nog gedurende vele jaren in goede gezondheid het eere-teeken zou mogen dragen. De heer Visman, daarna zelf het woord nemend, dankte hartelijk voor de vrien delijke geste en stelde de belangstelling op hoogen prijs. Hij wees er op, dat hij in de begiftiging met dit ordeteeken een waardeering zag voor het werk, dat door de geheele Rijkswerf verricht wordt. Zij nog vermeld, dat het kantoor van den directeur op dat moment gesierd was door een tweetal bloemenmanden, een geschonken door de gezamenlijke ambtenaren van scheeps bouw, de andere van het administratief per soneel der werf. Gisteren vond ten raadhuize de aanbeste ding plaats van het nieuwe gebouw voor den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst. De ingekomen biljetten luidden ais volgt: Voor A: alle werken met uitzondering van lood- en zinkwerken en sanitair en de glas- en verf werken: R. Noppert en Oort 68.500; L. Buter, An- dijk 67.500; P. Buis, Ouddorp 65.600; D. de Graaf Jr., Koegras 65.500; N.V. Inge nieursbureau voor Bouwnijverheid, Oegst- geest 65.300; Gebr. Riemers 65.000; G. Groot 64.700; J. Modder en Couperus 62.000; A. v .d. Wouw 62.200; P. Tuin, 't Zand 61.900; K. Duinker 61.500; K. Kui pers, Surhuisterveen 61.200; C. van Essen 61.100; P. Fröhlich, Harlingen f 60.940; J. Romeijer 60.000; fa. Minneboo en Walboom 59.840; fa. Doedens en Schilder, 't Zand Alkmaar 58.985, Voor B: Lood- en zinkwerken en sanitair: H. Bak 3.675; A. J. Fey 3600; S. Schel- linger 3.942; C. Buis 3.650; J. Zoetelief 3.599; Gebr. Bekker, Leeuwarden 3.669; C. J. Westerbaan 3.564; fa. G. de Jong 3.489; K. Zomer 3.592; K. Kuiper, Sur huisterveen 3.450; M, Koorn 3.400; F. Fröhlich 3.400. Voor C: Glas- en verfwerken: K. Kuipers 4.480; P. Fröhlich 4.500; M. Groenendijk 4.350; E. Koenen 4.245; Gebr. Hoogerduin 4.122,50; J. Kraag en Zoon 3.850. Voor D: voor de massa: P. Philips, Haarlem 74.465; J. Philips, Santpoort 74.279; P. Buis. Ouddorp 73.400; N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid, Oegstgeest 72.570; G. Groot 71.800; C. van Essen 69.400; K. Kuipers. Surhuister veen 69.200; P. Fröhlich. Harlingen 68.600; fa. Doedens en Schilder 66.966. psrsonan)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5