Krankzinnige Islamiet vermoordt katholiek RADIO Tante Pos lost raadsels op V door EDGAR RICE B U R R OU G H S Moordaanslag te Kerkrade Dokfer worstelt met inbreker Diefachtig personeel De moordaanslag te Teteringen Belastingontduiker krijgt 5 mille boete PROGRAMMA Aotf°e aai No. 70. Meriem wist, dat zij een kans had om te ontsnappen als ze slechts kogels had voor deze lege revolver. Een vluchtig onderzoek In de tent en ze ontdekte een verborgen doos in een hoek. Haastig gooide zij de eigendommen van de Zweed, die boven op lagen op de grond. En op de bodem, in een vuil stuk papier gerold, vond ze een doos met kogels, die bij het wapen hoorde, dat ze van Malbihn had weggenomen. Nu haar zoeken beloond was, keerde Meriem zich om en wilde de tent verlaten. Boven op de eigendommen van de Zweed lag een pakje, ge wikkeld in een stuk courantenpapier, geel van ouderdom, dat haar aandacht trok en het was of het lot haar zelf het ding voorlegde. Het was het portret van een klein meisje. Meriem bekeek het pakje, dat met touw was dicht ge bonden, met verbazing. Waar had zij dit beeld meer gezien? Opeens wist zij het. Het was een foto van haarzelf, zoals zjj jaren geleden was geweest. Waar kwam het vandaan? Hoe kwam de Zweed er aan? Waarom was het in die oude courant afgedrukt? Wat was de ge schiedenis ervan? Afgeleid door al deze raad selachtige dingen werd ze door een geluid van buiten weer tot de werkelijkheid teruggeroe pen. Haastig laadde ze de revolver en stak het pakje in haar zak. Voorzichtig sloop ze naar het kreupelhout, waar ze zich verborg. Strom pelend door de jungle, vervolgde de eens zo knappe en heerszuchtige Morison Baynes zijn weg, gevolgd door zijn zwarte bediende. Of schoon hij het niet wist, had hij bijna het kamp van de Zweed bereikt. Zijn gezicht en handen waren deerlijk geschramd, zijn kleren ge scheurd, hij viel bijna om van uitputting. Doch hij werd voortgedreven door zijn wroeging over zijn laaghartig plan en door de eerlijke wens om goed te maken wat de vrouw, die hij nu wist, dat hij werkelijk liefhad, misschien was aangedaan. Omdat deze zich niet tot den Islam bekeeren wilde. De col-respondent van de Loc. te Kediri schrijft: Op zekeren dag kwam een per soon, die niets anders deed dan prevellen, zich bij de Kaboepaten van Blitar aanmelden. In zijn hand droeg hij een blank wapen, een golok, en onder zijn arm een boek met een wit overtrek, dat later bleek een koran te zijn. Toen men hem vroeg wat hij verlangde, gaf hij te kennen, den regent persoonlijk te willen spreken. De regent gaf aan zijn verzoek gevolg en stond hem te woord. Hij begon den regent in het laag-Javaansch toe te spreken, doch toen hij er op gewezen werd, dat zulks niet bestemd was ging hij in het hoog-.Tavaansch over. Hij zeide dan. dat hij van den regent verlangde, dat deze Van zijn wedono's en assistent-wedono's moest eischen, dat zij beter hun godsdienst plichten zouden vervullen, geregeld de koran lezen, de gebruikelijke gebeden opzeg gen en zoo meer. Met een zoet lijntje. De regent vroeg hem of hij uitsluitend gékon;en was Sm dezen wenk te geven,, de man antwoordde bevestigend. .Hij vertelde dat hij Alkoerdi heette en in de desa Toerijoeng woonde, onderdistrict Oedanawoe, Nadat hij ontwapend was, kreeg men hem met een zoet lijntje weg en werd hij door eenige oppassers naar zijn huis geleid. Ëen week later stond heel Oeda nawoe op stelten, want Alkoerdi, die lijdende was aan vlagen van waan zin, had dien middag zijn vriend Soekardako, onderwijzer aan een katholieke desaschool in de desa Ke- bonagoeng, Oedanawoe, vermoord. Met een golok had Alkoerdi hem een der halsslagaders doorgesneden, zoodat de aangevallene bijna op slag overleed. De oorzaak nu was, dat Alkoerdi zich tot taak had gesteld, als fanatiek Islamiet, den katholieken onderwijzer weer tot den Mohammedaanschen godsdienst terug te brengen. Herhaaldelijk bracht hij daarom bezoeken aan Soekardako, doch deze was er niet toe te bewegen. Voortdurend kwam Alkoerdi op deze kwestie terug en bleef zoo nu en dan bij den onderwijzer eten, ten slotte heeft hij, zijn herhaalde pogingen vruchteloos ziende, den onderwijzer, in een vlaag van waanzin, afgemaakt. Het varkensvleesch deed 'f em. Na zijn inhechtenisneming verklaarde hij bij het voorloopig onderzoek, dat de onder wijzer hem bij den laatsten maaltijd, var kensvleesch te eten zou hebben gegeven, hetgeen bij onderzoek fantasie van Alkoerdi bleek te zijn. Zijn eigenaardig optreden bij den regent en zijn mislukte pogingen om zijn katholie ken vriend weder tot den Islam terug te brengen, wijzen wel in de richting van gods dienstwaanzin. Hij is dan ook in een doorgangshuis voor krankzinnigen in observatie genomen. Man en vrouw met mes gewond. Dader gepakt. Maandagavond is in een woning in de Kampstraat te Kerkrade een moordaanslag gepleegd op een man en een vrouw, waardoor beiden zoo danig werden gewond, dat zij in zorg- wekkenden toestand naar het zieken huis zijn vervoerd. De slachtoffers, de 39-jarige van R. en de 30-jarige vrouw J. V., beiden afkomstig uit Noord Brabant, woonden sinds de vorige week in de Kampstraat te Kerkrade. De vrouw had tot voor korten tijd in Eindhoven samengewoond met den 42-jarigen H., van Belgische nationaliteit. II. heeft zich gis teravond naar de woning in de Kampstraat begeven en de vrouw en den man met een mes verscheidene steken toegebracht. De da der vluchtte hierop, doch werd spoedig gegre pen. Inttisschcn had men geneeskundige hulp ontboden. Een dokter was spoedig ter plaatse, waarop de slachtoffers naar het zie kenhuis te Kerkrade zijn overgebracht. Hun toestand is zeer ernstig. De dader is in de kazerne opgesloten. Het mes is in beslag ge nomen. De boosdoener ontvlucht door het keukenraam. In den vorigen nacht betrapte dr. Vermeer te Dieren, die gewaarschuwd was door een nachtwaker, die beneden licht zag branden een inbreker. Een worsteling ontstond, waarbij de waker te hulp schoot, zoodat men den inbreker kon overmeesteren. Toen de dokter de po litie telefoneerde, kon de waker alleen den man niet houden, zoodat deze zich loswrong en met een sprong door het keukenraam ont vluchtte., met medeneming van tien gulden. Vermoedelijk is dit dezelfde inbreker, die in Gelderland en in Twente reeds veel van dergelijke inbraken heeft gepleegd. Postbestellingen te water. Des zomers als van heinde en ver de boot jes komen aangetuft en uit alle richtingen de ranke vaartuigjes met bolle zeilen aan varen, heeft de post van het Friesche wa terland het bar druk. Conscientieuse ambte naren, gelijk tante Pos er talrijke heeft onder haar dienaren, zien zich soms voor proble men gesteld, waarvan de oplossing onge kende moeite en zorg vereischt In de postkantoren van Sneek en Grouw arriveeren soms brieven, die eenvoudig, niet te bestellen zijn. Daar staat soms op zoo'n brief: „Aan den Weledelgeboren Heer Pieter Verbarendse, zeilend in de omstreken van Grouw, in een zeilboot genaamd Windekind, met als passagierc een jonge dame in blauw trico". Óf iets van dien aard. Dan krabt de post zich achter de ooron en kijkt een poos je beteuterd naar het couvert. Waar mag die drommelsche Verbarendse nu wel zitten? Wandelt hij wellicht met zijn meisje op den Groenen Deken aan de Foikertsloot, luncht hij wellicht in Oostergo, maakt hij een och tendtrip naar het Prinsenhof, of ligt hij met zijn vaartuigje plus dulcinea te luisteren naar den rietzang in het Bigemeer? Voelt gij, lezer, hoe verdraaid moeilijk het is voor den postambtenaar om dien brief aan meneer Verbarendse ter hand te stellen? Signalement er bij! Dezer dagen arriveerde er weer zoo'n on mogelijke brief op t kantoor van Tante Pos te Grouw. Gelukkig schreef de vader van den geadresseerde er iets bij: of men den brief wilde bezorgen bij zijn zoon, die varende was op de FTiesche meren. De verdere aanwijzin gen waren zeer vaag: alleen had men hou vast aan de vermelding dat de geadresseerde een flink lang persoon was, die in gezelschap vertoefde van een kleineren vriend, beide ge stoken in zeilerscostuum. Nu moet gc weten, dat op zomersche dagen er honderden lange jongemannen met een vrindje of een vrien dinnetje zich ophouden in het Friesche wa terland, en dat al die jongelui met brillen cn gelakte of geplakte haren en de meisjes in shorts heel veel op elkander gelijken. Kien dat nou maar eens uit 1 En waarempel 1 Tante Pos van Grouw heeft het uitgekiend. In het Grouwstcr kan toor was iets van den geest van Iherlock Holmes aanwezig en dat element ging speu ren langs rietwallen, idyllische plassen en druk bevaren meren. Na enkele dagen was de gezochte gevonden. De jonkman bevond zich te Sneek, en werd daar „ontdekt" Hij was gelukkig met den brief en Tante Pos v. Grouw, die'n uitstekend detective had bewezen te zijn, was gelukkig met de oplos sing. Want midden in de seizoendrukte had zij iets gedaan, waarop zij en het geheele Ne- derlandsche postwezen met trots kan wijzen. Massa-veroordeeling door de Utrechtsche rechtbank. Het vroegere personeel van het Warenhuis „Galeries Modernes" te Utrecht, dat zich aan diefstallen en heling heeft schuldig gemaakt werd gisteren door de Utrechtsche rechtbank veroordeeld. Het betrof hier vier magazijnbedienden, een controleur, een winkelbediende en een chauffeur, wien gevangenisstraffen variee- rend van zes maanden tot één jaar werden opgelegd. Van alle straffen werd de preven tieve hechtenis in mindering gebracht. ONDERZOEK NAAR DE GEESTVERMO GENS VAN EEN PSEUDO-PILOOT. De Amsterdamsche rechtbank heeft een in terlocutoir vonnis gewezen in de strafzaak tegen een jeugdigen werklooze, die zich had uitgegeven voor luitenant vlieger en piloot bij de K. L. M. en die verschillende dames voor bedragen, varieerde tusschen tien en dertig gulden had opgelicht. Het M. had tegen dezen verdachte, die reeds eerder wegens dei-gelijke feiten is ver oordeeld, een jaar gevangenisstraf geeischt De verdediger had aangedrongen op een onderzoek van verd. 's geestvermogens en het uitbrengen van een reclasseeringsrap- port. De rechtbank gelastte gisteren zoowel het psychiatrisch onderzoek als hét uitbx-engen van een rapport. Dader tot twee-en-een-half jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Utrecht veroordeelde gis terochtend den 23-jarigen timmerman H. G. J. uit Teteringen, die eenige maanden gele den een aanslag pleegde op zijn ex-verloof de, tot een gevangenisstraf van twee-en-ecn- half jaar. De officier van Justitie had drie jaar ge eischt. Het bleek den belastingambtenaren te Bandoeng dat een persoon kans had ge zien gedurende de laatste drie jaren aan zienlijk op zijn inkomstenbelasting te „bezuinigen". Na een nauwkeurig onderzoek bedroeg de navordering 2500 gulden, met welk bedrag deze belastingplichtige even wel nog niet klaar was, want de boete, die hem thans door den belastingdienst nog werd opgelegd, bedroeg vijfduizend gulden, zijnde het dubbele van de navordering. DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1938. Hilversum I, 1875 m, AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. (Om 8.15 Berichten). 10,00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Orgelspel (Gr.opn.). 10.50 Modepraatje. 11.15 Het Kovacs Lajos-orkest. (Gr.opn.). (Om 12.15 Berichten). 12.30 Gramofoonmuziek. I.00 Ensemble Carel Alberts, en gramofoon muziek. 2.30 Omroeporkest. 3.15 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Viool en piano. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-orkest en soliste. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Causerie Voor studenten in den dop". 7.15 AVRO-Dansorkest. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek met inleiding. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Radiotooneel. 9.30 Omroeporkest en soliste. 10.45 Sportreportage. II.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. Hilversum II, 301,5 en 415,5 m, 8.00—9,15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonplaten. (Om 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (1.00— 1.2Q Gramofoonpl. 2.00 Handwerkuur. 3.00 Gramofoonplaten. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonplaten. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Gramofoonplaten. 6.45 Causerie „Der Jongelingen siraad". 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage, eventueel gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten. 8.15 De Haarlemsche Orkestvereeniging, ko ren en solisten. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Kamermuziek en gramofoonplaten. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonplaten. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. FEUILLETON. ETHEL M. DELL Maar Ivor hield haar in dit opzicht steeds de hand boven het hoofd. Nadat hij door den medicus ernstig gevaarschuwd was, besloot hij genoegen te nemen met zijn vier zonen en twee dochters en op zijn manier zorgde hij goed voor haar. Niet achtende de hatelijke opmerkingen van zijn zuster, drong hij op veel rust bij haar aan en waakte in het algemeen zooveel moge lijk over haar gezondheid. Op zijn eigenaardige, hautaine manier was hjj altijd heel vriendelijk voor haar en daarom speet het haar ook niet naar hem terug te keeren. Zijn bezorgdheid roerde haar steeds en ze probeerde vaak meer voor hem te voelen. Maar het was moeilijk iemand als Ivor Aubrey- stone te beminnen. Hij hield zich de laatste jaren hoofdzakelijk bezig met de politiek. Om zijn degelijkheid en rechtvaardigheid was hij zeer geëerd. Men kon er onder alle omstandigheden van opaan dat hfj zijn partij in het Hoogerhuis nooit zijn steun zou onttrekken. Nooit zou hij zijn zelfbeheer- sching verliezen, maar ook nooit toonde hij zich bijzonder enthousiast. Politieke intriges hadden niet den minsten vat op hem. Onwrik baar, trouw en eerlijk stond hij daar als de Mammoet Rots. En Molly had bewondering voor hem. Dat kon ook niet anders. In al die woelige jaren van na den oorlog was hij in geen enkel op zicht veranderd; steeds was hjj zichzelf gelijk gebleven en ze wist dat dit zoo zijn zou tot het einde van zijn leven. En juist dat was, wat Molly aan hem bond. In deze koortsige, jachtende wereld was ze blij dat ze zoo'n onwankelbare rots had om tegen te leunen. Indien ze Rollo niet gehad had, zouden de herinneringen uit haar jeugd misschien als een droom voor haar geworden zijn. Maar juist in Rollo bleven deze herinne ringen steeds levendig en daar was ze dank baar voor. De smart om Ronald's dood was nu voorbij, de felle pijn van het verleden was gedoofd. Maar ze bleef aan hem denken als aan den man, dien ze nog steeds boven alles liefhad. En ze voelde dat hij ergens op haar wachtte, aan het einde van den langen weg. die haar vermoeide voeten aflegden steeds nader tot het doel, steeds nader. Oh. ze wilde zoo graag denken aan het oogenblik, dat ze hereenigd zouden worden. Maar daar was nog Rollo Rollo, van wien ze zoo innig veel hield en die nu zijn weg alleen te zoeken had langs de glibberige en verraderlijke levenspaden! Niet vóór hij dien weg gevonden had kon er rust voor haar zijn. Zoozeer was ze in haa* gedachten verdiept, dat ze het niet eens bemerkte dat het tijd was voor de lunch. Ze werd hieraan herinnerd door een bediende en haastig spoedde ze zich naar den restauratiewagen. Toen ze weer in haar coupé terug was. bemerkte ze dat ze de L«on- densche voorsteden al genaderd waren. Het was een drukkende middag en er hing een zware dreiging in de atmosfeer. Het werd onheilspellend donker en toen de trein het eind station binnenreed, zou men kunnen denken dat het een sombere Novemberdag was, inplaats van midden in den zomer. Daar ontdekte ze Awkins iets breeder nog dan vroeger en nog meer gelijkend op Hen drik VIII. Hij posteerde zich voor haar coupé- deur als iemand, die niet van plan is zich opzij te laten dringen door haastige conducteurs, passagiers en kruiers. Nog vóór zij er de ge legenheid toe had, had hij het porteir al ge opend en met een vormelijk: ..Goedenmiddag. my lady !Ik hoop dat U het goed maakt," ver welkomde hjj haar. Maar ze zag dat hij snel achter haar keek of Rollo er ook bij was. „Dank je, Awkins," zei ze. „Nee, hij is niet met me meegekomen. Ik hoop dat hij over een dag of twee komt." „Heel goed, my lady,"zei Awkins. „His lord- ship is in de stad en ik moest U zeggen dat het hem een genoegen zou doen indien U de thee met hem zoudt Willen gebruiken in het Bullivant Hotel." „Maar natuurlijk!" antwoordde Molly, lich telijk verbaasd. „Hij gaat dan zeker tegelijk met mij naar huis?" „Dat denk ik niet, my lady, maar ik weet het niet zeker," antwoordde Awkins. „De auto wacht buiten." Het Bullivant Hotel lag in een rustige zij straat van een van Londen's drukke hoofd straten. Ivor was erg gesteld op dit hotel en Molly had er vaak met hem gelogeerd. Maar ze had niet verwacht er hem dezen middag te treffen. Toen ze ih de auto wegreden, zag ze hoe de donderwolken zich boven de muffe, stoffige straten samenpakten en ze wenschte dat ze door had kunnen rijden naar het stille Aubreystone Castle op zijn heuvel bjj Little Bradholt. HOOFDSTUK XXVI Ivor Ze kwam de lounge van het Bullivant Hotel binnen en keek zoekend om zich heen. Er waren slechts enkele menschen en al gauw zag ze Ivor zitten aan een klein schrijf bureau. Rustig liep ze r.aar hem toe en hij merkte haar pas op, toen ze al heel dichtbij was. Met een ruk keerde hij zich m en sprong haastig overeind om haar te begroeten. Hun handen gr -pen elkaar; Ivor kuste nooit in het publiek. „Mijn lieve," zei hij, „je bent prachtig op tijd. Is alles goed gegaan?" Ze glimlachte tegen hem en warm zei ze: Oh. het is heerlijk geweest. We hebben van iedere minuut genoten." Hjj keek achter haar, maar niet met dezelfcft uitdrukking als waarmee Awkins dat gedaan had. „Is Rollo niet bjj je?" vroeg hjj. „Nee, hij is naar Southampton gegaan; hjj zou daar een vriend ontmoeten. Ik verwacht hem over een dag of twee", antwoordde Molly. Even fronste hij zijn wenkbrauwen, doch daarna glimlachte hij en le'dde haar naar een stoel. Ik zal thee bestellen," zei hjj. „Heb je een goede reis gehad?" „Oh, heel goed. En de thee is erg welkom, waarom ben je naar Londen gekomen?" „Voor zaken," antwoordde hij, terwijl hjj opstond om te bellen. Ze keek hem na. Op zijn zesenvijftigste jaar zag Ivor er uit of hij al een eind over de zestig was. Maar hjj was nog heel knap en even onberispelijk gekleed als steeds. Alleen zijn schouders waren eenigszins gebogen en zijn haar begon erg dun te worden. Men her kende direct in hem den aristocraat en den man, wiens wil wet is. Hij gaf den ober zjjn instructies en ging daarna naast haar zitten. „Je ziet er uitste kend uit," zei hjj op den eenigszins neerbuigen den toon, dien hjj steeds tegenover haar ge bruikte. „Daar ben ik blij om," zei ze. „Nu ,we heb ben deze twee dagen ook al niet veel anders gedaan dan tusschen en op de rotsen klaute ren. Is thuis alles goed?" „Perfect," antwoordde Ivor. „Ik ben van morgen al hier naar toe gegaan en ik zou je ook wel van het station afgehaald hebben, maar ik had een afspraak. Ook vond ik op de Club een paar brieven, die direct beantwoord moesten worden." „En moet je nog in Londen blijven?" vroeg Molly. „Ja," antwoordde hjj. „En ik dacht dat jjj hier vannacht misschien ook wel zou willen blijven. Maar je moet natuurlijk doen wat je zelf wilt." Molly keek hem eens aan. „Natuurljjk bljjf ik," zei ze „.Maar, Ivor, is alles wel in orde met jou bedoel ik?" Hij hief ongeduldig zjjn hand op. „Voor zoo ver ik weet is er geen enkele reden tot onge rustheid," zei hij. „Ik heb morgenochtend een Commissaris-vergadering in de Croxton Hall en dan kan het wel zijn, dat ik morgenmiddag mijn notaris nog even moet spreken. Daarna kunnen we dan samen naar huis rijden; maar als je het vervelend vindt den nacht hier door te brengen, kun je natuurlijk vandaag al naar huis gaan. Dan stuur je morgen Awkins maar weer met den auto terug." „Maar waarom zou ik het vervelend vinden? Ik wil hier heel graag blijven en op je wach ten." Zijn gezicht ontspande eenigszins. „Dan houden we dat voor afgesproken," zei hij. „En nu wat betreft je zoon. Ben je erachter gekomen, waarom hjj zoo hals-over-kop uit Zwitserland terug is gekeerd en weet je al iets van zrjn plannen?" „Hjj schijnt wel een plan te hebben," ant woordde Molly aarzelend, „maar ik weet niet wat dat is. Zooals ik j al gezegd heb is hjj naar Southampton om daar eenige vrienden te ontmoeten." „Och, werkelijk!" klonk het sarcastisch. „Hij schijnt te vinden, dat hjj allen tijd heeft." „Hij is nog erg jong," zei Molly op vergoe lijkenden toon. Ivor trok zijn wenkbrauwen omhoog. „Nu, ik hoop dan dat ónze zonen hun handen aaii den ploeg zullen hebben lang vóór ze zijn leeftijd hebben bereikt. Ik moet je eerlijk zeggen, dat ik weinig geduld heb met de lichtzinnige opvattingen van de tegenwoor- dige generatie. Het wordt toch eindelijk eens tijd. dunkt me, dat hjj weet wat hjj wik" „De een vindt zijn weg sneller dan de an der, pleitte Molly, „Ik denk dat hjj, wanneer hij eenmaal een doel voor oogen heeft; er heel hard voor zal werken en spoedig den ver loren tijd zal inhalen." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7