Burgemeester Lovink neemt afscheid m „De Koningin deed Haar eed gestand" Frankrijks veertigurenweek Dc Indische vorsten naar „Nationaal Centrum" Kostbaarheden voor het Prinselijk Gezin Onze slechte fruitoogst Loon, in Duitschland verdiend Aanslag op Sta'in Het in beslag genomen Spaansche schip ANNA PAULOWNA Zeer groote belangstelling, hartelijke woorden van waardeering van vele zijden Naar verlaging der leerlingenschalen Een pop voor Prinses Beatrix 65000 bleekneusjes genoten Drie dorpen weggevaagd Amerika koopt tarwe voor export Uit onze Omgeving Den Helder gaf acte de présence. De gemeente Anna Paulowna heeft gisteren haar scheidenden burge meester, den heer G. J. Lovink een grootsch en waardig afscheid bereid. In dit afscheid is tot uitdrukking ge komen het gevoelen van groote sym pathie der bevolking, die in haar burgemeester zag, iemand, niet bui gende zoo noodig voor hen, die over hem gesteld waren en nimmer neer buigend tegenover zijn minderen. Raadsleden, vereenigingsbesturen, maar ook autoriteiten uit andere ge meenten hebben den heer Lovink warm gehuldigd. De laatste raadsvergadering onder presidium van burgemeester Lovink vond 's middags plaats in Hotel Veerburg. de historische plek, waar in 1870, toen de polder zelfstandige gemeente werd, eveneens door den raad vergaderd werd bij gebrek aan een raadhuis. Er waren vele belangstellen den, waaronder burgemeesters uit omliggen de gemeenten, als Zijpe, Wieringen, Wierin- gerwaard enz. De burgemeester van den Hel der ontbrak niet. Hij was vergezeld van zijn echtgenoote en de wethouders v. d. Vaart en Smits. Ook de oud-gemeentesecretaris was aanwezig. Toen de heer Lubbert was verkozen als tijdelijk wethouder inplaats van den heer Keuris, die als loco'nurgemeester zal fun- geeren, nam burgemeester Lovink het woord voor het houden van zijn afscheidsrede. waarin hij o.a. de voornaamste besluiten releveerde onder zijn burgemeesterschap lot stand gekomen. Genoemd werd o.a. de aansluiting bij den schoolartsendienst district Den Helder. In zijn overzicht van de voornaamste gebeurtenissen deed spr. uitkomen hoe voornamelijk door de crisis in het bloembollenbedriif. de gemeete van zeer welvarend noodlijdend is geworden. Dank bracht hij aan den raad en aan de ambtenaren. Voor den gemeenteraad voerde de heer Rezelman, namens B. en W. wethouder Keu ris het woord. Ook de heer Keizer en de gemeente-ont vanger de heer Baken spraken. Na het of- ficieele gedeelte was er gelegenheid den heer Lovink te complimenteeren, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. „Een goede bron" noemde burgemeester Ritmeester den schei denden eersten burger van Anna Paulow na, die steeds de belangen zijner gemeente, aan die der buurgemeenten wist te koppe len. Den Helder heeft meermalen deze pretti ge geste kunnen waardeeren. De oud-gemeentesecretaris van Den Hel der, thans voorzitter van den bond van gemeenteambtenaren zeide in burgemeester Lovink den ambtenaar te zien, die alles voor zijn ondergeschikte ambtenaren over heeft. Verschillende burgemeesters en an- BURGEMEESTER LOVINK. dere autoriteiten waaronder de heer Fe- ringa, inspecteur van het L.O. in het district Den Helder brachten burgemeester Lovink nog hulde. Een grootsch défilé waaraan door 23 vereenigingen werd deel genomen en waaraan bijkans GO vereeni gingen 'hun adhaesie mede hadden betuigd, had 's avonds om 8 uur plaats. Vanaf het bordes van hotel Veerburg sloeg de burge meester de kleurige, fleurige stoet, welke 350 Meter lang was, gade. Na het gezamen lijk zingen van het Wilhelmus, nam de burgemeester bewogen afscheid van de burgerij. Een druk bezochte receptie besloot den dag. Verschillende cadeaus werden aangeboden, van de burgerij o.a. een schilderij van het scheidende gemeente hoofd, dat een plaats- zal vinden in het nieuwe raadhuis. De groote waardeering uit kweekerskringen bleek uit het aanbie den van de versierselen van de onder scheiding, burgemeester Lovink onlangs verleend. Vele sprekers voerden het woord. De dank der armen werd bij monde van 'den heer Schenk, lid van het Armbestuur overgebracht. In zijn slotwoord zeide bur gemeester Lovink, dat regeeren is dienen: Hij heeft gediend en is daardoor gediend geworden. Het feit, dat men liem dezen dag uit alle kringen woorden van dank toe spreekt, vertegenwoordigers van alle poli tieke richtingen hem toespreken, maakt hem het. afscheid minder moeilijk. Het stemt, zeide de heer Lovink, tot tevreden heid, te zien, dat ik de menschcn tot elkaar heb kunnen brengen, eensgezindheid heb kunnen bevorderen, welke in den polder zoo zeer noodig is! Het was reeds na twaalven voor men vaneen ging. Schoonoord en worden bezocht. Hardenbrock De stichting „Nationaal Centrum" heeft de ter gelegenheid van het regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin hier te lande vertoevende Indische vorsten uitgenoodigd tot een bezoek aan de stichting na afloop van de feestelijkheden op 12 September a.s. Van de meeste hunner is bericht ontvan gen, dat zij aan de uitnoodiging gevolg zullen geven. De gasten zullen op Maandag 12 Septem ber te 11.15 uur door het bestuur der stich ting op „Schoonoord" te Zeist, den zetel van het Nationaal Centrum, worden ont vangen en hier zal ook een Hollandsche koffiem.'iltiid worden aangeboden. Daarna begeeft het gezelschap zich per auto naar het dichtstbijzijnde steunpunt der stichting het kasteel Hardenbroek, dat in oogen- schouw zal worden genomen. Een stroom van adheasieb etui- gingen van gemeente- en school besturen. Nadat de samenwerkende onderwijzers- organisaties zich met een adres tot de regeering hadden gericht, waarin gevraagd werd gelden beschikbaar te stellen op de nieuwe begrooting om de leerlingenschalen te verlagen, hebben zij zich tot alle gemeen te- en schoolbesturen in ons land gewend en dezen verzocht hun instemming te betuigen met het gezonden adres. Door ongeveer 200 gemeentebesturen en de besturen van pl.m. 1.000 bijzondere scho len is reeds aan dit verzoek voldaan en nog dagelijks blijven de adheasiebetuigingen bin nenkomen. Een gelijk verzoek is of wordt gericht tot hen. die leiding geven op cultureel gebied en tot organisaties welke het belang van goed volksonderwijs op een of andere wijze ter harte gaat. Een gouden rammelaar, lepel en bord voor Prinses Beatrix, een filmcassette van Indisch ebbenhout voor Prins Bernhard. Gisterochtend werden door de Indische zclfbestuurders bij hun bezoek aan het Prinselijk Paar op Huis ten Bosch ver schillende geschenken overhandigd. Door den sultan van Dcli werd aan de Prinses en dén Prins aangeboden een cas sette, inhoudende een waaier van goud op fluweel, een gouden vaas met zilveren sirihbladen en een gouden, bloemtak (zijnde volgens landsgebruik ceremonieele huwe lijksattributen). In de cassette is een inscriptie in zilver aangebracht. Voorts bood de sultan een ge schenk aan voor H.K.H. Prinses Beatrix, n.1. een geheel in handwerk vervaardigde goud bestikte draag- doek (slendang), alsmede een casette, inhoudende een goudon rammelaar in den vorm van het driedubbele ceremonieele statie zonnescherm (pajong van den zelf- bestuurder), gedekt door een kroon tje van briljanten en de gebruike lijke franje vervangen door schel letjes, in welke cassetle in zilver een toepasselijke inscriptie is aange bracht. Een byouleriekistje voor de Prin ses. Tevens werden door den sultan van Lang- kat verschillende geschenken aangeboden, n.1. aan prinses Juliana een bvouteri.-kistje, geheel vervaardigd van ivoor, versierd met fraaie ornamenten in goud. Het kist je heeft een hekleeding van fluweel en wit satiin. Een bijzonder vak is aangebracht voor den kostbaren juweelcn armband, die ter ge legenheid van Haar huwelijk door de inge zetenen van Nederlandsch-Indië aan II.K. H. werd aangeboden. De Prins ontving een filmcassette, waarin een zestal films, vervaardigd van Indisch ebbenhout en gevoerd met goudkleurig flu weel. Prinses Beatrix ontving nog een gou den bord en een gouden lepel ten geschen ke. Een gouden poederdoos voor de Koninklijke Baby. De Sultan van Pontianak bood de vol gende geschenken aan: voor de Prinses een antieke smaragd, welke steen vroeger gebruikt is als kroonjuweel, en enkele ge- gewevcn sarongs, doorstikt met goud- en zilverdraad, voor Prins Bernhard een gou den kris en voor Prinses Beatrix een gou den poederdoos. Geschenk van Soest. Voor de jubileumfeesten te Soest, die van 31 Augustus tot 6 September zullen worden gevierd, is een uitgebreid programma vast gesteld. Een van de belangrijkste onderdce- len vormen de landbouwdag op Donderdag 1 September en de opening van het pas gestichte openluchttheater in de bosschen aan den Socstcrbergschen Straatweg op 3 September. Van het Prinselijk Paar is bij den burge meester bericht ingekomen dat H.H.K.K.H.H voornemens zijn den landbouwdag te bezoe ken. Tijdens dit bezoek zal het comité voor de feesten aan het Prinselijk Paar een pop in oude Soester kleederdracht, als ge schenk voor Prinses Beatrix aanbieden. Monopolieheffing op versch bui- tenlandsch fruit is verlaagd. Burgemeester en wethouders van Amster dam hebben eenigen tijd geleden, na inge wonnen advies van de commissie voor aard appelen groenten en fruit,verbonden aan den levensmiddelen raad, de aandacht van de re geering gevestigd op de te verwachten schaarschte van inlandsche peren en prui men, waardoor de bevolking, wat deze soor ten fruit betreft, zou zijn aangewezen op den invoer uit het buitenland. Burgemeester en wethouders hebben de aandacht der regee ring er op gevestigd, dat deze 'nvoer in ster ke mate belemmerd werd door de hooge rech ten, welke op dit fruit worden geheven, daar naar hun meening'n voldoende aanvoer van genoemde fluitsoorten in het belang moest worden geacht van de volksgezondheid, zoo wel als van den handel en van de arbeiders, die bij het transport van het fruit betrokken waren, verzochten zij dc -egeering, de cri sisheffing op dit fruit te willen opheffen, zoo lang de inlandsche oogst in onvoldoende ma te in de behoefte zou voorzien.' Ten aanzien van dc buitenlandsche prui men heeft de regeering thans in zooverre aan dit verzoek voldaan, dat de monopolieheffing met ingang van 15 Augustus j.1. is verlaagd van 7 tot 3% cent per kg. Wat de heffing op peren aangaat, is een beslissing nog niet genomen. Record van het Vacantie Kin derfeest. Op Donderdag 1 September zal de 2500-ste klas door toedoen van de vereeniging „liet Vacantie-Kniderfeest" drie dagen gaan lo- geeren in het Gustav Brieglcbhuis te Valke veen. Het is het zesde leerjaar van de dr. A. Kuijper-schOol te Amsterdam. Op dien dag noteert de Vacantig Kinderfeestcommis- sic. aldus het Ilsb., dat G8.000 kinderen van openbare en bijzondere scholen drie dagen hebben genoten in de vrije natuur. Nederlandsche arbeidersgezin nen wachten op geld. Vragen over dc transfcrcering van mar ken. Het Tweede Kamerlid Woudenberg heeft aan de ministers van Sociale Zaken, van Financiën en van Economische Zaken de volgende vragen gesteld. Hebben de ministers kennis genomen van de aanzienlijke vertraging in de transferee ring der marken-bedragen, welke de met volle medewerking van de regeering in Duitschland te werk gestelde Nederlandsche arbeiders stortten ter overmaking aan hun familieleden in Nederland? Zijn de ministers bereid zoodanige maat regelen te treffen, dat dc achtergebleven ge zinnen van de in Duitsehalnd werkende Ne derlandsche arbeiders wekelijks en zonder cenige vertraging in het volle bezit komen van de ten hunnen bate gestorte bedragen? De dictator ernstig gewond. De Poolsche pers maakt melding van geruchten, dat nabij Moscou 'n aanslag zou zijn gepleegd op Sta- lin, toen hij zich in zijn pantser auto naar zijn villa begaf. Stalin zou ernstig gewond zijn en verschei dene personen uit zijn omgeving gedood door het ontploffen van een bom. Anderzijds is sprake van een on geval, waarbij Stalin betrokken zou zijn geweest. Landstorm herdenkt het Regee- ringsjubileum. Prof. Jhr. Mr. B. de Savornin Lohman (Chr. Hist. Unie) J Gisteravond heeft de stelling Amster dam van de gewes telijke landstorm- commissie van den Bijzonderen Vrijwil- ligen Landstorm in hotel Krasnapolsky een bijeenkomst ge houden, ter herden king van het veertig jarig Regeeringsju- bileum van H.M. de Koningin. Nadat de voorzitter van de Gewestelijke Landstormcommissie en lid der Tweede Kamer, dr. I. H.. J. Vos, een openings woord had gesproken, sprak prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lobman,, hoogleeraar te Utrecht, een herdenkingsrede uit. Rede prof. jhr. mr. Savornin Lohman. B. C. de Spreker begint met in de gedachte terug te roepen den dag der inhuldiging van 6 September 1898, toen de jonge Koningin, gra cieuze en vorstelijke verschijning, zich on der aanroeping van Gods Heiligen Naam aan Haar volk verbond. Bij velen, zeker bij Haar. zal toen de vraag zijn opgekomen, welke toekomst voor Oranje en Nederland onder de regeering van Koningin Wilhel- mina zou zijn weggelegd. Terugblikkende op vier decenniën weten wij nu, dat veel zegeningen, maar ook veel groote moeilijkheden Koningin en Volk zijn beschikt geworden. De wereldoorlog opende een tijd perk. wellicht even belangrijk als het tijdperk der revolutie van het einde der 18e eeuw Echter voor Nederland met dit verschil, dat thans Oranje niet werd verloochend en onze onaf hankelijkheid ongerept bleef. Na veertig jaren zien Vorstin en volk el kander in de oogen. Het volk getuigt dank baar: „Gij, Koningin Wilhelmina hebt Uw inhuldigingseed gestand gedaan en meer dan dat". Wat hield die eed in? Toen de revolutie den kop op. stak. 4 De Koningin heeft gezworen, de Grondwet te onderhouden. Zij hield dien eed, handhaafde onze constitu tie, toen, juist in het midden Harer regeering, de revolutie den kop op stak. Toen gaven duizenden onmid dellijk gevolg aan den oproep, den troon te schragen en werd ook de B.V.L. geboren. k De Koningin bezwoer, de onafhankelijk heid van liet vaderland te zullen verdedi gen. H.M. toonde zich steeds vurig voor standster van den vrede, maar sprak niette min uit, dat ons volk, „natuurlijk" een aan val zou weerstaan. Hier ging de Koningin ons volk voor. Ook toen een deel van ons volk dat helaas niet zoo „natuurlijk" vond. Zij toonde met woord en daad tijdens de mobilisatie, maar ook daarna. Haar warme sympathie voor de weermacht. Spr. deed vervolgens uitkomen, dat dc Koningin de vrijheid en rechten Harer on derdanen heeft beschermd en de welvaart des volks in stand heeft gehouden. „Waar lijk, aldus spr., de Koningin heeft de belofte vervuld van het eedsformuKer te regeeren, zooals een goede Koningin schuldig i« te doen." Godsriienstvrfheid. Koningin Wilhelmina zal liever de kroon neerleggen, vervolgde prof. de Savornin Lohman, dan goedvinden, dat de godsdienstvrijheid een haar zou worden gekrenkt of dat men haar in de positie van een dictator zou willen dringen, of zou willen no pen een dictator naast zich te dul den. Aan het slot van zijn rede noemde spr. de Vorstin een „vrome Landsmoeder" en zeide, dat de leden van de Bijzondere Vrij willige Landstorm met hun leden pal staan voor de onschendbaarheid der Kroon. Met een zegenbede voor heel het Ko ninklijk Huis besloot spr. zijn herdenkings rede. De Nederlandsche regeering heeft het bij de Belgen verbruidl De „Soir" bericht, dat de opwin ding, welke in scheepvaartkringen te Antwerpen is ontstaan door het in beslag nemen door de Nederland sche autoriteiten van het Spaansche schip „Garbi" dat van Antwerpen kwam, nog steeds levendig is. In een memorie welke de gemeenteraad van Antwerpen aan de Regeering heeft ge zonden om te vragen stappen te doen bij de Nederlandsche regeering, wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de vrijheid van scheepvaart is voorzien en dat deze vrijheid onbeperkt is. Dc Nederlandsche houding is, volgens de memorie niet slechts onverdedig baar, doch ook in strijd met de Nederland sche wet zelf. Tenslotte wordt in de memorie met nadruk opgemerkt, dat een dergelij ke controle op de haven van Ant werpen niet kan worden aanvaard. Naar wij vernemen, zal de diplomatieke vertegenwoordiger van België te 's-Graven- hage zich tot onze regeering wenden. Regeering wil het recht hebben, overuren toe te kennen. De creet voorgelegd aan president Lebrun. In den gisterochtend gehouden minister raad heeft Bonnet een uitvoerig overzicht gegeven van den buitenlandsch politieken tcestand, voornamelijk met betrekking tot de gebeurtenissen in het Verre Oosten, den oorlog in Spanje, de Fransch-Italiaansche betrekkingen en het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk. Nadat Daladicr een overzicht had gegeven van den toestand op het gebied der nationale productie, heeft Pomaret, dc minister van arbeid, een door alle leden der regeering mede-onderteekend decreet aan pre sident Lebrun ter onderteekening voorgelegd inzake de mogelijkheid van overuren binnen het kader van de wet op de 40-urige werkweek. Ar tikel 1 van dit decreet omschrijft de rechten van de regeering inzake het toekennen van overuren in alle fa brieken, die werkzaamheden ver richten in het belang van de lands verdediging, de veiligheid en de openbare diensten. Bergdam-breuk in Britsch Indië met catastrophale gevolgen. Drie dorpen in Britsch Indië zijn met de geheelc bevolking door het water wegge vaagd, tengevolge van een overstrooming, veroorzaakt doordat een natuurlijke hergdam over de rivier Tcliri in den staat Garhwal doorgebroken is, De Amerikaansche minister van land bouw, Wilson, heeft medegedeeld, dat de regeering overtollig graan heeft opgekocht, binnen het kader van het program tot steun aan den export, met het doel 100 millioen bushels op buitenlandsche markten af te zetten. ANNA PAULOWNA Duivensport. „Altijd Verder" hield een wedvlucht vanaf Ciny, afstand 289 k.m. waarbij 50 duiven in concours waren, die om 11 u. 25 zijn gelost. De eerste vogel bereikte het hok om 4 uur 51 m. 21 sec. en de laatste om 5 uur 19 min. 36 sec. Prijzen en punten als volgt: N. Spigt 1 met 10 punten; J. J. Schenkels 2, 4 en 5 met 9 punten; P. de Vries 3 en 7 met 8 punten; W. Blaauboer 6 m. 5 punten; J. Hengsdijk 8 met 3 punten; A. Liefhebber 9 met 2 punten; K. Koster 10 met 1 punt. Bij de wedvlucht vanaf Marbehan, afst. 355 k.m. waren 49 vogels in concours, die om 9 uur 10 in vrijheid werden gesteld. De eerste vogel bereikte het hok om 3 uur 29 m. 50 sec. en de laatste om 6 uur 48 m. en 4 sec. Uitslag: P. de Vries 1, 2 en 4 met 10 pun ten; J. Hengsdijk, 3 met 8 punten; A. Lief- hebebr 5 en 8 met 6 punten, K. Koster fi met 5 punten; N. Spigt 7 met 4 punten, W. Blaau boer 9 en 10 met 2 punten. Hokkampioen. De stand voor 't hokkampioenschap voor jonge duiven is: I\. Koster 49 punten; A. Lief hebber 47 punten. W. Blaauboer 41 punten, J. .T. Schenkels 41 punten, .T. Hengsdijk 40 punten, P. de Vries 37 punten, N. Spigt 30 punten. G. de Boe 28 punten, Eerste kam pioenvogel werd N 3.38. 22614, met 31 punten eigendom van den heer K. Koster. No. 2 P. de Vries met 23 punten, ringno. 22664; No. 3. J. Hengsdijk met 20 punten ringn. 22679; No. 4 A. Liefhebber met 20 punten ringn. 22630., ANNA PAULOWNA. De stoffeering van het nieuwe gemeente huis is gegund aan den heer J. C. Grootes. PURMEREND, 30 Aug. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 18 partiien, wegende 72000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 21.50. Kleine Boerenkaas (7 stapels) f 21.50. 2 stapels volvette f 24.— 980 Kg. boter 1.30—1.36 per kilo. Runderen, totaal 755 stuks: 340 vette koeien 6470 ct. per Kg., stug; 205 gelde koeien f 140—210 per stuk, stug; 10:2 melk koeien f 220300 per stuk, matig', 108 stieren 48—52 ct. per kilo, matig; 12 paarden, f 80170 per stuk, stug; 125 vette kalveren 3050 ct. per kilo, matig; 278 nuchtere kalveren voor de slacht f 714, voor de fok f 1118 per stuk, vlug; 189 vette var kens voor de slacht 5456 ct. per kilo, vlug 74 magere varkens f 2432 per stuk, stugï 618 bissen f 1623 per stuk, stug. 1017 schapen 1622, stug; 169 bokken 3—13 matig; 501 lammeren 812 matig; kipeieren 4.705.20; eendeieren 3,oude kippen en Hanen 22'A37konijnen 301.50; een den 2065: duiven 40 p. pr. Nrd.hollandsche blauwen GZ'A70, uitzonderingsprijs 72H, jonge hanen 37/447/4. Aanvoer 45000 eendeneieren f 3.253.50; kleine f 2.402.80; 60000 kippeneieren 6566 kg. f 5—f 5.25; 63—64 kg. f 4.95—f 5.; 60—62 kg. f 4.70—f 4.95; 58—59 kg. f 4.65—f 4.85; 56—57 kg. f 4.55f 4.65; 5355 kg f 4.4->— f 4.55; 50—52 kg. f 4.20—f 4.40; 45—49 kg. f 3f 4,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8