Koningin Wilhelmina Oranjejubel in Nederland wendt zich tot Haar Volk Schietpartij op een politiebureau Post vluchten op Iodië s) Hughes nieuwe vlucht om de wereld Ook in Groningen kinderverlamming De Landsvrouwe spreekt Haar vertrouwen uit in de jongeren Inbreker gepakt Dader tracht daaroa zelfmoord te plegen Schedels van Nederlandsche soldaten Olympische Winterspelen 1940 in Zwitserland? Oud consul in concentratiekamp Bijna vergiftigd In het licht van de groote gebeurtenis op 6 September H. M. de Koningin heeft gistermid dag de hierna volgende rede gehou den, welke door 'alle Nederlandsche zenders is uitgezonden: Op den dag, waarop Ik voor 40 jaar krachtens de Grondwet, na volbren ging van mijn 18de levensjaar, de teugels van het bewind overnam van Mijne dierbare Moeder, die als Re gentes tijdens Mijne minderjarigheid met zooveel staatsmansschap en wijs heid het schip van staat gestuurd had, gevoel Ik Mij gedrongen Mij rechtstreeks tot Mijn geheele volk te wenden, teneinde het te danken voor het vertrouwen, dat het Mij ge schonken heeft in die lange reeks van jaren, en voor de steeds over nieuw betoonde liefde en aanhanke lijkheid. Beide zijn Mij een bron van kracht ge weest, vooral in bewogen tijden en in dagen van zorg en spanning. Zonder deze ware het Mij niet mogelijk geweest, Mijn taak te volbrengen. Na het overlijden van Mijnen onvergetelij- ken Vader, toen Ik reeds als Kind tot den troon geroepen werd, gingen al spoedig Mij ne oogen open voor de groote verantwoorde lijkheid en de veel omvattende plichten die Mij wachtten en voor de hooge eischen, die aan Mijn ambt gesteld worden. Op dien indrukwekkenden en nimmer door Mij te vergeten gang naar de Nieuwe Kerk te Amsterdam, alwaar ik beëedigd en ingehuldigd werd, was ik diep doordrongen van het tekort schieten van menschelijke wijsheid en van menschelijk willen en kun nen, en overtuigd dat in dit tekort niet an ders dan door God zelf kon worden voor zien. Het zij Ons gegeven de 40 jaar die thans achter Óns liggen, in het licht van Zijn lei ding te zien. Dan welt als vanzelf een danktoon op uit Ons hart, voor uitkomst in zorgvolle tijden, voor onverwachte wending van ongunstige omstandigheden, voor zooveel, dat Ons be spaard bleef, naast het goede dat Ons deel werd. Op een dag als deze denk Ik meer dan ooit met dankbaarheid en weemoed terug aan den steun, welken ik tijdens Ons huwelijk van de zijde van Mijn geliefden Echtgenoot bij de vervulling van Mijn taak mocht onder vinden, en tevens aan de hartelijke en on verflauwde belangstelling van Mijne Moe der, en Haar-begrijpen van Mij met Mijne plichten en moeilijkheden, in één tVöord, van al wat Ik tot Haar bracht. •n tf\ - 'O' 0''OT Met erkentelijkheid en waardoering gedenk Ik de bekwaamheid en toewijding van de raadslieden der Kroon, die in ernstige, ja soms benarde tijden tot het bewind werden geroepen, die zich voor zulk een moeilijke en veel omvattende taak geplaatst zagen en ook heden nog zien. Ook gaat Mijn dank uit naar allen die in trouwe plichtsbetrachting het moederland of Nederland onder de keer kringen dienen of eertijds hun krachten aan dien dienst gaven. Onverschillig of zij eenc vooraanstaande dan wel een meer beschei den plaats in don staatsdienst hebben inge nomen of nog innemen, zij waren èn zijn al len van nabij of uit de verte Mijn medewer kers en hebben, ieder op zijne wijze, bijge dragen tot het welzijn van den staat in het afgeloopen tijdperk. Ongetwijfeld herinneren zich de ouderen onder Mijne toehoorders de rust en den toe- nemenden voorspoed, zoo hier als over zee, welke den tijd van het regentschap Mijner Moeder kenmerkten, gunstige omstandighe den, die voortduurden tot het uitbreken van den wereldoorlog, doch welke door deze ge beurtenis een plotseling einde namen.. De zorgvolle jaren van den wereld brand, te midden waarvan ons gebied onzijdige maar daarom niet onbe dreigde eilanden vormde, blijven steeds in het geheugen van hen, die ze medemaakten, voortleven. Nog altijd ondervinden ie volken de ge volgen van dien noodlottigen strijd, niet het minst in het economisch le ven, dat met zooveel bezwaren te kampen heeft bij zijn pogingen zich te herstellen. Toch vormen deze gevolgen geen onoverkomelijken hinderpaal, die niet in de toekomst met bereidwil ligheid en vereende krachten zou kunnen worden weggeruimd, opdat de zoo noodige rust en het vertrou wen terugkeeren cn.economischo ont plooiing, gepaard gaande met ver betering van sociale omstandigheden, tot stand kome. "Mijne gedachten en warme deelneming gaan uit naar de velen, die door den nood der tijden zwaar- getroffen zijn. en wier geduld op zoo groote proef wordt gesteld. Intusschen is het niemand gegeven met zekerheid in de t-oekomst te zien. Ik wil Mij hier dan ook beperken tot een woord, dat Ik wensch te richten tot de jongeren, die geroepen zullen worden in een volgend tijdperk op ieder gebied der maatschappij opbouwend werk te verrichten onverschil lig in welk deel van het Rijk. Ik wensch hen te wijzen op de groote verantwoordelijkheid, die op hun rust; wflnt van hun karakter, flinkheid, voort varendheid, aanpassingsvermogen en hel der inzicht zal de terugkeer tot betere tij den in hooge mate afhankelijk zijn. Hun zal waarschijnlijk een zeldzame kans ge boden worden te toonen wat hun vernuft en noeste arbeid vermogen voort te bren gen. De grondslagen, waarop ons staatsbestel rust, en de hoogste en heiligste goederen die door de eeuwen heen het onvervreemd baar eigendom van Ons volk zijn geweest, „GEVOLGEN VAN DEN WERELDOORLOG GEEN ONOVERKOMELIJKE HINDER PAAL", ALDUS KLINKT HET DOOR DEN AETHER. vormen een hechten bodem om die toe komst op te doen verrijzen. Niet behoorenid tot een omlijnden of afgesloten tijdkring, zijn zij evenzeer het erfdeel dier jongeren gelijk zij dat geweest zijn van de opeenvolgende geslachten die hun voorafgingen. Mits met vertrouwen en met oordeel toegepast, kunnen zij zich steeds verjongen en aanpassen aan de be hoefte van dien tijd, gelijken tred houdend met de ontwikkeling en ontplooiing van Ons volk. Met gerustheid in dit opzicht zie Ik in Onze toekomst, nu Ik menigmaal getuige mocht zijn van de bereidwilligheid, den ernst en de geestdrift die het jongere ge slacht bezielen voor de groote taak die het wacht. Op het onafzienbare arbeidsveld, dat zal moeten worden ontgonnen, zie Ik in ge dachten Mijne Kinderen, ieder op eigen ge bied, aan die taak medewerken, de idealen van hun tijdgenooton deelende, hen begrij pende en door hen begrepen. Moge het Mijner Dochter gegeven zijn, wanneer Zij eenmaal tot den Troon geroepen wordt, met raad en daad door hen gesteund en door hun liefde en vertrouwen gedragen, Mijn geliefd volk met wijsheid en beleid naar een gelukkige en voor spoedige toekomst te leiden, U allen dankend voor uw medeleven met Mij op dit hoogtij, onverschillig of gij in het moederland, in Nederlandsch-lndië, Su riname of Curaeao woont, dan wel in het buitenland toeft, besluit Ik met den wensch, dat deze herdenking het besef van ons aller samenhoorigheid moge verleven digen en dat Wij Ons bewust mogen zijn één te zijn in willen, streven en offervaar digheid waar het geldt de hoogste belan gen van volk en Rijk. Dat God daartoe uw en Mijn gemeenschappelijk streven met Zijn zegen krone. Een man van goeden huize. De inbreker die, zooals wij giste ren meldden, Dinsdag bij Dokter Vermeer te Dieren werd betrapt, doch na reeds gegrepen te zijn, door het raam wist te ontkomen, is te Winterswijk gearresteerd. Het bljjkt een wan van goeden huize te zijn. Hopyvel hij door den dokter; en door mevrouw Vermeer en ook door de dienstbo de en den nachtwaker pertinent herkend is, blijft hij ontkennen. Men heeft dé overtuiging den dader van tal van inbraken, de laatste jaren gepleegd, te pakken te hebben. BEKNELD GERAAKT. Knaap gedood. Gisterochtend reed de veertienjarige Klaas Verwey uit Benthuizen als bestuur der op een met twee paarden bespannen wagen. Toen hij het land op wild'e rijden, sloegen do paarden op hol en renden den weg op. De wagen botste tegen een paal, waardoor de jongen tuschen den wagen en de paal bekneld geraakte. In bewusteloozen toestand is de knaap een nabij gelegen woning binnen gedragen waar hij korten lijd later overleed. BRIGADIER DOOR EEN AGENT VAN PO LITIE MET TWEE REVOLVER. SCHOTEN GEDOOD. AMSTERDAM. Gistermorgen omstreeks kwart over elf heeft een 38-jarige politieagent den op dat moment in het bureau Pieter Aertszstraat als wachtcom mandant dienst doenden brigadier van de Centrale Controle, van der Linde, met twee schoten dermate verwond, dat het slachtoffer bijna on middellijk dood moet zijn geweest. Op genoemd tijdstip sprak de bri gadier van der Linde den agent, die juist het bureau binnenkwam, in de vestibule aan en deelde hem mede, dat hij zich bij den hoofdinspecteur moest vervoegen. Dit onderhoud zou vermoedelijk onaangename gevolgen voor den agent hebben gehad. Hij wist dat zelf heel goed en nu heeft de man zich daarover blijkbaar zoo opgewonden, dat hij in een vlaag van verstandsverbijstering zijn automa tisch werkende pistool trok en a bout portant twee schoten loste op den brigadier. Beide schoten troffen het slachtoffer in de borst. Alles ging zoo snel en overrompelend in het werk dat de brigadier geen kans had gezien zich te verdedigen. Hij zeeg ineen een was vrijwel op slag dood. Nadat de agent zijn daad liad volbracht, richtte hij 't wapen op zich zelf. Hij ver wondde zich echter niet ernstig en kreeg slechts een schampschot langs de slaap. Een inspecteur van politie en oen agent, dio tijdens het drama in de vestibule aan wezig waren, doch aanvankelijk ook geheel waren overrompeld, zagen na dit mislukte schot kans den agent zijn wapen te ontne men. De inmiddels gewaarschuwde G. G. D. legde een voorloopig Verband waarna de totaal overspannen agent naar het Wilhel- minagasthuis werd overgebracht. De hoofdcommissaris van politie, de heer Versteeg, heeft in den loop van den middag persoonlijk een onderzoek ingesteld. Het geheele Aiflsterdamsche politiecorps en natuurlijk vooral de aan het bureau Pie ter Aertszstraat verbonden manschappen zijn liet, spreekt wel vanzelf van liet voorval diep onder den indruk. Vondst op Ceylon. Reuter meldt uit Colombo, dat op Fort Battenburg acht 'schedels zijn gevonden, die naar men meent afkomstig zijn van Neder landsche soldaten, die in den strijd gesneu veld zijn. Eveneens is een aantal half ver gane, waarschijnlijk Nederlandsche munten opgegraven. Deze vondst herinnert eraan, dat Ceylon eens Nederlandsch Jiezit was. Fort Batten burg was oorspronkelijk een Nederlandsche vesting, die op do Porlugeezen was veroverd Het tori, dat in 1(170 werd gebouwd is thans één der voornaamste verdedigings werken van Colombo. Thans: veiligheid vóór alles (Van een specialen correspondent.) Howard Hughes is met zijn ge slaagde vlucht om de wereld nog niet tevreden en zal, zooals be kend, binnenkort een nieuwe onder nemen. Hughes zal daarbij niet pro- beeren, zijn onlangs gevestigde re cord te verbeteren. Ditmaal wil hij aantoonen met welk een maximum aan veiligheid een dergelijke vlucht kan worden gemaakt. HOWARD HUGHES. De automatische stuurinrichting (Gv- rospilot Sperry) maakt het mogelijk, dat liet vliegtuig zelfstandig de goede richting houdt. De radio-installatie bestaat uit niet minder dan drie onafhankelijke apparaten. Wanneer tegen alle verwachting in het vliegtuig door bijzonder ongelukkige om standigheden tot het maken van een nood landing zou worden gedwongen, zijn ook hiervoor veiligheidsmaatregelen getroffen. Aan boord bevinden zich twee opvouwbare drijf apparaten, die binnen 8 minuten met gas gevuld kunnen worden. Op ieder vlot bevinden zich twee waterdicht verpakte ra diotoestellen. Levensmiddelen cn dranken voor 80 dagen, optische noodsignalen, hen gels, wapens en een apotheek vinden even eens op do beide vlotten een plaats. Bij een noodlanding Het vliegtuig zelf is zoo geconstrueerd, dat het in het- ongunstigste geval minstens drie uren op het water kan blijven drijven, zoodat men voldoende tijd heeft om naar de vlotten te verhuizen. Evenzoo heeft men alle mogelijkheden, die bij een vlucht over land kunnen intreden, onder de oogen ge zien. Ieder lid van de bemanning krijgt een parachute, die reeds met levensmiddelen en dranken voor 30 dagen en wapens uitgerust is. Aan twee andere valschermen kunnen èen radiotoestel, oen apotheek en verdere levensmiddelen neergelaten worden. Interessant is nog, dat een Amerikaansch kjnd, uit vele andere kinderen door 't lot uitverkoren, de reis uit propagandistische overwegingen mede zal mogen maken, terwijl zich bovendien de filmster Cathari- na Hepburn naar alle waarschijnlijkheid aan boord zal bevinden. De kans Is groot. Naar wij vernemen is de kans groot, dat de Olympische winterspelen in 1940 in Zwit serland zullen worden gehouden. Het uitvoerend comité van het I. O. C. zal op 3 September a.s. te Bern bijeenkomen om over deze aangelegenheid een beslissing te nemen. 7ertr*k van Aankomst to !°Ss) |Sin*aP' 31 Auk Medan 31 Aug, Rerugreis) |Basra 31 Au«" !Athene 31 dfèenreis) |Athene 31 ^Baara 31 Aug. (terugreis) |Singap" 31 Au*iRanK- A"g. Arrestatie te Weenen. Volgens de National Zeitung te Bazel is de vroegere honoraire consul van Oosten rijk te Zürich, Kerdinand Forster te Weenen gearresteerd en opgesloten in een concen tratiekamp bij Weenen. Forster is Zwit- sersch onderdaan en rechtsgeleerde van beroep. Hij heeft in de localiteitcn van het vroe gere Oostenrijksche consulaat te Zürich een. bureau voor inlichting op internationaal juridisch gebied geopend, waar hij zich specialiseerde op Oostenrijksche kwesties. De National Zeitung bericht verder, dat de Duitsche autoriteiten alle inlichtingen omtrent de reden van de arrestatie hebben geweigerd. Het blad voegt hier aan toe, dat Forster zelfs wanneer hij door zijn func tie van honorair consul een dubbele na tionaliteit zou hebben, recht heeft op be scherming door de Zwitsersche autoriteiten als burger van Bern. Kind moest het slachtoffer wor den van veete tusschen twee Engelsche vrouwen. De drie en veertigjarige mevr. Gahrlelle Greg, een Franqaise van geboorte, vrouw van een rijken zeepfabrikant, werd verhoord door de politie in verband met een geheim zinnig pakje, dat was afgegeven aan haar huis in Bowdon iCheshire). Het pakje bevatte een doos lekkernijen en was geadresseerd aan Jennifer Greg, eeni aangenomen dochter van mevr. Greg. Toen het zesjarige kind de doos opende, steeg er een eigenaardige lucht uit op en daarom gaf mevr. Greg de doos met de lek kernijen in handen van dé politie, die het snoepgoed onderzocht. Het bleek vergiftigde chocolade te zijn. Mevr. Greg vermoedde wie de afzendster van het vergif was. Zij diende een aanklacht in tegen een vrouw, met wie zij reeds jaren in vijandschap ver keerde. De schuld van deze vrouw kwam niet vast te staan, maar wèl bleek tijdens het proces, dat mevr. Greg drie jaar gele den een verhouding had gehad met den toen een en twintigjarigen zoon van ver dachte. De vrouw, schijnt zich hierover, naar de Daily Express vertelt, te hebben willen wreken, door te trachten het aange nomen dochtertje van mevr. Greg te vergif tigen. Nog geen bijzondere maatrege len. Te Groningen heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan hij een meis je. Het patiëntje is naar de barak van het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Volgens den inspecteur van de volksge zondheid, staat het geval op zichzelf. Sluiting van scholen wordt dan ook niet gewenscht geacht. Uitstel van feestelijkheden te. Boskoop. De burgemeester van Boskoop heeft be paald, dat alle feestelijkheden, die ter ge legenheid van hot 40-jarig regeeringsjubile- um zouden worden gehouden tot een nader; te bepalen tijdstip zijn uitgesteld, zulks in vérband met de voorgekomen gevallen van kinderverlamming. Ook de scholen zullen vermoedelijk na 3 September a.s. gesloten blijven. Hoewel de feestelijkheden ter ge legenheid van het regeeringsjubi- leum in verschillende plaatsen al zijn begonnen en de nationale vie ring reeds Maandag is ingezet met de groote wapenschouw, spreekt het vanzelf dat de verjaardag van onze Koningin, die dit jaar wel een zeer bijzonder karakter heeft, overal in den lande blijde en opgewekt is ge vierd. Men vierde gisteren niet alleen den verjaardag van de Koningin, ook Haar regeeringstijdperk, nam 31 Augustus, voor veertig jaar ge leden een aanvang. In den Haag waar thans de Koninklijke familie vertoeft, was 't gisteren in alle opzichten hoogtijdag. Duizenden uit liet geheele land waron sa mengestroomd om het feest der Koningin te vieren. Het begon om tien uur met een aubade. Hare Majesteit gebracht op het Lan ge Voorhout. Even voor tien uur kwamen ceni- ge motoren van de Haagsche politie voor het palpis gereden en enkele seconden daarna dringt gejubel uit de verte tot het paleis door. Onder daverende toejuichingen van de duizenden en duizenden reed de jarige Vorstin in een open auto tusschen de rijen door. Naast Hare De verjaardag van Koningin Wil helmina in blijde feeststemming gevierd. Majesteit had Prinses Juliana plaats genomen en tegenover haar was Prins Bernhard, gekleed in het uni form van kapitein der Grenadiers, gezeten. De kapel zette het Wilhelmus in, de. Ko ninklijke Standaard werd op liet dak ge- heschen en do schildwachten presenteerden het geweer. Vriendelijk glimlachend dankten de Koningin en de Prinses voor de juichen de hulde en betraden dan 't paleis gevolgd door Prins Bernhard. Daverend gejuich plantte zich voort langs alle rangen der wachtenden toen de Konink lijke Familie ten slotte op het haleon ver scheen. De Koningin was gekleed in 'n ma rine-blauwe robe niet een kleinen hoed in dezelfde kleur. De Prinses droeg een zee groen-gebloemd toilet niet een kleine toque van bruin en groen. Tweeduizend zangeressen en zangers, on- onder leiding van Sam Dresden en geaccom pagneerd door de Kon. Militaire kapel o.l.v. kapitein'V'nltlier Boer, hieven het kronings lied aan. Blijde werd liet „Weest begroet met jubelioonen" 's lands Vroiuvo toegezongen. De aubade werd beëindigd niet het Wilhelmus; waar hij de duizenden toeschouwers spontaan mee instemden. Na de zanghulde ontving Hare Majesteit den gemeenteraad van 's-Graven- hage. De burgemeester, Mr. de Monchy, sprak en herinnerde aan het ontroerende oogen- blik In de eerste dagen van Augustus 1911 toen, na het défilé van de gemobiliseerde troepen voor het paleis in het Koordeinde, Hare Majesteit met Haar Gemaal en Haar Dochter naar voren trad, en, in die dagen meer dan ooit één met Haar volk, in stemde in 't geestdriftig Haar toegezongen volkslied. Later in den morgen reed de Koninklijke Familie naar 't paleis Noordeinde cn ver scheen ook hier op het bordes om de hulde in ontvangst te nemen, Haar door duizen den gebracht. Om elf uur werd de groote parade op het Malieveld gehouden. Tot de officiecle genohdigden behoorden de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, de burgemeester, mr. S. J. R. de Monchy, de etief materieel Zee macht, vicc-admiraal Vos, de chef van den Marinestaf, vicc-admiraal Fürstrier, leden van het Hoog Militair Gerechtshof. Verder waren er o.a. de generaals jhr. Wittcrt, Duymaer van Twist, vicc-admiraal de Graaft,- oud-chef van den Marine-staf, en oud-ministers. Rondom het veld waren duizenden en duizenden belangstellenden geschaard om dit militaire schouwspel mede te maken. Met een luisterrijke optocht huldigde de burgerij de Vorstin. Hieraan Werd o.a. deelgenomen door oud-Indische militairen cn oud-gédiénden. Ook was daar een landingsdivisie der Koninklijke Marine, eveneens in blauw uni form, doch met witten strooien hoed. Bij het gedeelte dat de eenheid van Ne derland en de gebieden overzee uitbeeld de, waren ook verschillende modellen van schepen, die de verbinding tusschen Ne derland en Indic in den loop der tijden onderhielden» Tot laat in den nacht bleef de residentie in feeststemming. Ge hoofdstad rept zich. Amsterdam bood gisteren een nóg fees telijker aanblik dan in andere jaren op Koninginnedag. De hoofdstad legt immers de laatste hand aan de grootsche versie ringen, welke in verhand met de blijde inkoniste \an Hare Majesteit de Koningin op Maandag a.s., worden aangebracht. In koortsachtige haast rept men zich om den feesttooi tijdig klaar te hebben en zóó heerscht er in liet oude Amsterdam een extra Oranje-stemming. Met plechtige ko-> raalmuziek op den Dam werd de dag van gisteren hier ingezet. Het hoogrtepunt van den dag vormde een groot feest in het Olympisch Stadion, waar tienduizenden genoten van athletiek- en wielerwedstrijden, windhondenrennen erl demonstraties van politietroepen. Voorts stond het opstijgen van een luchtballon eiï vossenjacht op het programma. Des avonds was het in de binnenstad zwart van de menschen, die tot laat in den nacht het Koninginnefeest voortzetten* Matrozen-défilé in de Maasstad. Te Rotterdam werd vóór het raadhuis een aubade gehouden, waaraan 1800 zan-1 gers deelnamen. Onmiddellijk na deze aubade, volg de een défilé van de mariniers eii matrozen van Hr. Ms. „Gelderland", welke op het oogenblik in de Maasstad vertoeft. Tegen tien uur des avonds volgde op hel Schuttersveld een parade, uitgevoerd door het corps mariniers met de landingsdivisiö van Hr. Ms. „Gelderland". Ook vreugde in onze Oost. In geheel Ned.-Indië is de verjaardag vart H. M. de Koningin op zeer opgewekte viize gevierd. Militaire parades werden gehou den, terwijl te Batavia de voorzitter van den Volksraad, mr. van Ilelsdingen, ter ge legenheid van het openbaar gehoor een gloedvolle herdenkingsrede uitsprak. Spr. gewaagde van een groeiend eenheidsbesef tusschen de beide gebiedsdeclen en he hartelijk medeleven van de Landsvrouwe met Hare overzeesche onderdanen. D° Landvoogd beantwoordde deze rede. Gelukwensch van HR1®*' De Führer en Rijkskanselier, Adolf R Ier, heeft H. M. Koningin Wilhelmina een telegrafischen gelukwensch gezonden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2