Een dag van spontane Oranje-vreugde HEyï/'REUANE Vrcugdevuren in Den Helder Donderdag 1 September 1938 Tweede Blad Tienduizenden genieten van een zeer mooi vuurwerk Naar den vlootdag van Scheveningen Schout bij nacht folies inspecteert voor hei eerst de parade De behendigheidswed strijden met motorrijwielen een succes De Christelijke Oranje- vereen* viert feest Marine en burgerij ten Raadhuize .VERHOOGT UW OMZET* De Parade: Een grootsch militair schouwspel Dien eersten morgen had men zich niet schooner, niet rijker kunnen wen- schen. Dien eersten morgen, toen een weelde van gouden zonneschijn zieh over onze stad gelegd had, toen al die versierde straten lagen te baden in een zee van licht, en toen het grootste deel der be woners zich reeds opgemaakt had om dezen eersten morgen niet te missen. Het was de moeite waard, al die verge noegde menschen te zien, die hun vreug de over het feit, dat de Koninginne dag weer gepaard ging met datgene wat een echte Koninginnedag niet kan mis sen: de Oranjezon, niet onder stoelen en banken staken. De Oranjezon was er: uitbundig... een weelde. Reveille der Oranje-Garde. Om 7 uur des morgens werd met het eerste nummer van het lijvige program, wat gedu rende de feestweek geboden wordt, een aan vang gemaakt en wie zouden het anders zijn dan onze Oranje-Gardisten, die in hun fleu rige kleedij gestoken, van straat tot straat trokken, voorafgegaan door de Oranje Har moniekapel, die alle vroolijke en pittige marschen speelde van de laatste vijf jaren. Het was een reveille in optima forma en zij, die wellicht nog niet uit de veeren waren zullen dat ongetwijfeld gedaan hebben na de opwekkende klanken van Oranje Harmonie- kapel en Oranjegarde. Zingende jeugd. Om 8 uur trok de „zingende jeugd" door de stad. Onder leiding van Speeltuinvereeni- ging Den Helder hadden zich vele honderden kinderen verzameld, die onder het zingen van vaderlandsche liederen een wandeling door de stad maakten. Dat was een aardig gezicht, deze optocht. Want allen droegen bonte vlaggetjes, sjerpen of wimpels. En al die jonge menschengezich- ten stonden op mooi weer en blijdschap en samen demonstreerde men als de Heldersche jeugd in een groot deel der stad. Zij hierbij vermeld, dat een aantal trom melslagers voor het marschtempo zorgdroeg, hetgeen op alleszins correcte wijze geschied de. Carillon-concert. Van 8 tot 8.30 bespeelde de stadsbeiaardier voor het eerst dien dag het carillon. Het waren louter bekende vaderlandsche wijzen die over het Helden der Zeeplein en omge ving klonken, als het Wilhelmus, het Kro ningslied, Wien Neerlands Bloed, e.a. Vroolijk klonken de klanken over het stadsdeel en velen bleven even staan om te luisteren naar deze muziek der klokken in het Monument. Versierde stad. Inmiddels had de stad de laatste hand ge legd aan de feestversiering. Het was, zoowel In de binnenstad als in de buitenwijken, vrijwel één wapperende vlaggenzee, een waarlijk im- poneerende hoeveelheid rood-wit-blauw en oranje dundoek, dat in het frissche windje woef, en met het vele groen een alleszins feestelijken indruk maakte. Zelden, neen nimmer, bleek hoezeer de Oranje-gedachte ook een Heldersch bezit is en hoe men in deze dagen meeleeft met de groote gebeurtenis aan ons Hof. Het was reeds vroeg op den morgen druk. Geen kind was thuis gebleven en daar verre weg het meerendeel der ouderen eveneens „vrij-af" had, beleefde men een echt feeste lijk begin van de feestweek. Orgels, barok versierd met oranjerozetten en bloemen, draaiden er lustig op rond, ver- koopers van „Oranje-Nationaal" maakten goede zaken en uit tal van luidsprekers klon ken de klanken van feestelijke liederen en muziek. De jeugd had zich verkleed. In fantastische en potsierlijke kleedij liep zij rond, van straat tot straat, uitbundig en blij. De jongens in lange rokken, de meisjes met dwaze maskers en pluimen op het hoofd. In dit opzicht zijn we „ouderwets" gebleven... Vermeldenswaard zijn ongetwijfeld die wo ningen waar de eigenaars hun gevel of interieur versierden en dat zijn er nog heel wat. Merkwaardig, hoe men met enkele sim pele hulpmiddelen een aardig effect kan ver krijgen en hoe ook in niet-versierde straten soms de drang tot individueele versiering blijkt bestaan te hebben. Zaterdagmorgen om 8 uur zullen een drietal autobussen van Den Helder naar Scheveningen vertrekken voor het bijwonen van den vloot dag. Het zal een zeer bijzondere dag worden. Een vlootschouw, zooals we nog nimmer voor onze kust zagen, terwijl men tevens in de ge legenheid zal zijn de versiering van Den Haag in oogenschouw te nemen. Deze dag, die besloten wordt met een grootsch vuurwerk van boord van de schepen, zal inderdaad een dag zijn, die men niet licht zal vergeten. Voor den tocht van Zaterdag zijn nog eenige plaatsen opengevallen, waarvoor men zich op ons kantoor opgeven. De retourprijs voor den tocht bedraagt slechts 1.50. 's-Avonds, na afloop van het vuurwerk, wordt de thuisreis aanvaard. Burgemeester RITMEESTER, die als promotor en gastheer optrad. Toen kwam de parade, het hoogtepunt van dezen dag. Want toch ieder jaar weer trekt dit militaire festijn duizenden, neen tienduizenden naar de omgeving van het Helden der Zeeplein. Ze staan er van de Postbrug tot ver op de Dijkstraat, vijf, zes rijen dik! Om voor tienen begint de stroom al en die houdt aan tot trom geroffel aankondigt, dat de commandant van de Marine met zijn staf in aantocht is. Het was daar voor het Stadhuis weer een even kleurig festijn als we dat ieder jaar gewoon zijn, maar toch ieder jaar boeit het weer even sterk. Zoo'n marine-parade is af. Het was dit jaar voor het eerst, dat schout bij-nacht H. Jolles, de nieuwe marinecomman dant, de inspectie zou verrichten. Om pre cies elf uur, zette de Koninklijke Marine kapel de eerste maten van het Volkslied in. Van den kant van den Kanaalweg klonk een hoornsignaal. Commando's werden doorgege ven. Alles stond stram, onbeweeglijk. Het was een zóó imponeerend gezicht, dat het druk ge praat even verstomde. Dan komt de Marine-commandant, verge zeld van de tot zijn staf, behoorende officie ren, alsmede door de oudsten der aanwezige zee-officieren en door den garnizoenscom mandant, overste J. H. C. Bentz v. d. Berg. De Marine-commandant compli menteert gedecoreerden. De schout-bij-nacht inspecteert de troepen, doch voordat hq tot de inspectie overging, begroette hij een viertal onderofficieren, die naast den ingang van het Raadhuis stonden opgesteld en die ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin waren on derscheiden. Een sympathieke geste van den vlootvoogd. Zoo maakte de schout-bij- nacht ook na afloop een rondgang langs de plaatsen van de genoodigden, begroette den voorzitter van den Bond van Oud-O.officieren, maakt een vluchtig praatje wanneer hij een kennis ontdekte. Het was een vriendelijk ge baar tegenover de genoodigden. De Marine-commandant, Schout-hij-Nacht H. JOLLES. Aan de parade werd deelgenomen door een regiment, bestaande uit drie bataljons van de Zeemacht en een compagnie van het regi ment kustartillerie. Parade-commandant was de kapitein-luit. ter zee G. G. Bozuwa, aan wien toegevoegd waren de kapitein der ma riniers J. A. J. de Bruyn, als adjudant, bene vens 2 onderofficieren der mariniers, ordon nans en 2 mariniers-ordonnans, tevens alge meen quide. Aan de parade werd voorts deelgenomen door de Kon. Marinekapel en alle tamboers en pijpers. De compagnie-soldaten, die bij vorige ge legenheden wel eens wat sterk afstak bij de veel vlotter marine-uniformen, maakte wer kelijk een zeer goed figuur. Het marcheeren was goed; wel kent men hier niet zoo de paradepas als bij onze zee-militairen, die „met gestrekte beenen en met hamerslagen" voor bij marcheeren. Het hoofd rechts gericht. Leden van de Roode Kruis-kolonne moesten hier en daar nogal eens optreden. Het werd verschillende toeschouwers, die een uur of langer stonden opgepakt, waarschijnlijk wat al te benauwd, doch dat waren inc'dentjes van korten aard. Een traditie wordt gehandhaafd. De traditie, door burgemeester Rit meester ingevoerd, om commandanten van schepen en hoofdofficieren, na afloop van de parade ten Raadhuize te ontvan gen, werd ook gisteren gehandhaafd. De offficieren met hun dames vulden na af loop van de parade de trouwzaal, waar bur gemeester en mevrouw Ritmeester als gast heer en gastvrouw optraden. De bodes gingen met de eerewijn rond. De burgemeester drukte er zijn groote vreugde over uit, dat schout-bij-nacht en mevrouw Jolles, alsmede tal van officie ren gehoor hadden gegeven aan de uit- noodiging. Het was hem daarom zoo aan genaam, omdat hij diep doordrongen was van de groote betpekenis van de Marine voor Den Helder. Zonder de Marine zou Den Helder ten doode gedoemd zijn. Spr. acht het daarom van zoo groot belang, voor de gemeente Den Helder, dat de band tusschen de Marine en de stad zoo nauw mogelijk is. Hij hoopt, dat schout bij-nacht Jolles, evenals zijn voorgangers, er het zijne toe wil bijdragen de verhou ding tusschen Marine en burgerij zoo goed mogelijk te doen zijn. Op mevrouw Jolles doet de burgemeester een beroep om haar beste krachten te ge ven, als zij gevraagd zal worden op charita tief gebied haar medewerking te verleenen. Hij twijfelt er niet aan of het beroep zal niet tevergeefs zijn. De burgemeester wijst dan op de groote beteekenis van dezen dag, die tevens de in leiding beteekent van de herdenkingsfeesten. Met het veertigjarig jubileum van de Konin gin wordt uitgeluid een tijdperk van groot ge wicht. Slechts Prins Maurits en Koning Wil lem III hebben ons land ook veertig jaren ge regeerd. Met groote blijdschap en dankbaarheid zien wij op de regeerperiode van onze Koningin terug, waarin de rechten en vrijheden van ons volk op zoo sublieme wijze gehandhaafd wer den. De burgemeester heft dan zijn glas op om te drinken op de gezondheid van onze Konin gin. Met een driewerf hoezee stemmen de aanwezigen daarmee in. Woord van den Schout bq nacht. Schout-bij-nacht Jolles wijst er op, dat hij in zijn toespraak tot de commandanten, reeds gewezen had op de verknochtheid van de Marine aan het Koninklijk Huis. Jong en oud voelen wq ons de steun pilaren, waarop de troon en kroon kan staan. Spr. zegt, getroffen te zijn door de woer den van den burgemeester en hij hoopt, dat wanneer hij na afloop van zijn diensttijd, het gemeenbestuur hem zal kunnen voegen bij de vlagofficieren, die al het mogelijke gedaan hebben om den band tusschen de Marine en Den Helder te verstevigen. De aanwezigen blijven dan nog eenigen tijd gezellig bijeen en daar de burgemeester voor een luidspreker heeft gezorgd, kan men om kwart voor een de radiorede van H. M. de Koningin op het Raadhus beluisteren. 5 September, des avonds 9 uur, worden er 210 vuren in den lande ontstoken. Op den avond van den 5den September den dag vóór het hoogtepunt van het nationale feest, zullen er, om 9 uur 's-avonds 210 vreugdevuren in geheel den lande ontstoken worden, welke vu ren zullen verkonden, dat men nog slechts enkele uren van het groote mo ment verwijderd is. Het is de Nederlandsche padvindersorga nisatie, die deze vreugdevuren zal ontsteken, die er toezicht bij zal houden en er zorg voor draagt dat ze enkele uren blijven branden. Ook Den Helder krqgt z'n vreugde vuren en wel een bq strandpaal 6 (in de nabqheid van het water), een bq den Huisduiner vuurtoren, een bq Wierhoofd terwql er eveneens vreugdevuren ont branden zullen bij de sluis van De Kooy en bq Van Ewqcksluis. Zooals gezegd, worden de vuren om 9 uur 's-avonds ontstoken en het is aan geen twij fel onderhevig, of deze reeks van laaiende vuren die op een onderlingen afstand van 8 kilometer langs de geheele Nederlandsche kust opgesteld zijn, zal een imposanten in druk maken. Na Den Helder komen Cal- lantsoog, Petten, Schoorl, Bergen enz. De vuren zijn ongeveer 4 meter hoog. Dank zij medewerking o.m. van de gemeente (die voor ieder vuur 8 onbruikbare schoolbanken disponibel stelde) en de Rijkswerf, die even eens materiaal ter beschikking stelde. Naar wij vernemen zou de ontsteking der vuren met eenig ceremonieel gepaard gaan. De behendigheidswedstrijden met mo torrijwielen, die gisterenmiddag van half drie tot half vijf gehouden werden op de Ja vast raat, tusschen de Soembastraat en de Timorlaan, zijn een succes gewor den. Er waren 33 deelnemers en eenige duizenden belangstellenden. Belangstelling toonden o.m. de burgemees ter, de marine-commandant, vergezeld van zijn adjudant, de garnizoenscommandant, het geheele bestuur van het Centr. Oranje-Comité met hun dames. De organisatie zat goed in elkaar, zoodat een en ander een vlot verloop had. Er wa ren motoren van allerlei aard, met en zonder naam, zwaar en licht. Er waren er die prut telden als koffiepotten en er waren er die bromden als beren. Daar was de koninklijke Harley Davidson, de fraaie Ariel, de vlugge D.K.W., de Panther en Opel en tal van onbe stemde merken, samenvoegsels van tien ver schillende rijwielen. En ook het voorhisto risch verhikel van den heer Maas, de Eysink, pufte zoowaar nog mee. Het was verwonderlijk hoe goed men over het algemeen reed. De verschillende hinder nissen, er was een plank van 20 meter lang, waarover men moest rijden, een glas water, dat men zonder morsen van de eene tafel naar de andere moest brengen, al rijdend na tuurlijk, een doolhof met kegels, waardoor men moest manoeuvreeren en een paal met een haak, waaraan men een hoogen hoed moest hangen, die men weer elders van een tafeltje gehaald had en nog veel meer, waar mee het publiek zich amuseerde. Voor iedere overtreding ontving men straf- punten en voor verschillende volbrachte krachttoeren kreeg men extra punten en dit heele geval aan het eind opgeteld en afge trokken bepaalde de prijswinnaars. Tijdens den wedstrijd speelde de geluids wagen van v. Baaren een vaderlandsche pot pourri, opgewekte marschen en diverse jolige liedjes. Alle rijders maakten de baan tweemaal. In verband met den tijd was 'dit mogelijk en gaf het meer bevrediging aan de rijders, die niet zonder plankenkoorts waren door de dui zenden oogen, die op hen waren gericht. Over het geheel genomen is er beschaafd gereden. Daarop werd ook door den voorzit ter van het Centraal Oranjebestuur, den heer Joh. Bakker gewezen, voordat hij de prijzen uitreikte. Hij releveerde dankbaar, dat er geen ongelukken gebeurd waren en dankte den heer Maas voor de uitstekende organi satie van een en ander. Die was in goede handen. Prijswinnaars waren: 1. A. de Wit, lange leeren motorjas. 2. J. Dienst, 2 leeren motortasschen. 3. R. Dijkstra, motorhorloge. 4. J. J. Schnittfink, motorbril (troostprijs). Vervolgens werd nog een vijftal troostprij zen uitgereikt, beschikbaar gesteld door het motorenhuis Koorn, bestaande uit 5 busjes motorolie. Winnaars daarvan waren de heeren: Gersen, Ebel, Bethlehem. Wicringa en de Wit. De wedstrijd, die begonnen werd met een eere-rondje. werd daarmee ook besloten. In aansluiting op ons verslag van gisteren, betreffende den feestavond van de Christe lijke Oranjevereeniging, in Casino, laten wij hieronder de afwerking van het programma na de pauze volgen. De Christelijke Oranje-vereeniging tracht ieder jaar iets nieuws te brengen aan haar leden om haar feestavonden zo,o aantrekke lijk mogelijk te maken, zoo was voor Dins dagavond het oog gevallen op de opvoering van de Oranje-revue „Het Stamhuis van Oranje-Nassau". En dat deze keuze uitste kend is geweest hebben we kunnen merken. Zoowel, waar het 't declamatie-talent van mevr. Inge KokBrunt, als het optreden van de Oranje-Garde betrof, het was meer dan goed. Een bijzondere zorg was besteed aan de diverse costumes, die speciaal uit Amster dam waren gekomen, terwijl het grimmeeren uitstekend verricht was. Diverse spelers ver toonden een opvallende gelijkenis met de door hen voorgestelde personen. Vooral tegen het einde van de revue, toen alle personen zoowel van de Friesche als Hollandsche loot van den stam van Oranje stonden opgesteld, was het beeld, dat men kreeg van dit kleurrijk geheel, treffend. Zeer beschaafd was het stemgeluid van mevr. Kok en met een bijzonder goede in- tonantie werd voorgedragen. Men zag als het ware de personen van ons geliefd Oranje- Huis herleven. Het publiek leefde mee. Veel droefheid heeft op den weg gelegen, die de vorstelijke personen hebben afgelegd, maar wanneer de nood het hoogst gestegen was, was de red ding nabij. Een bijzonder woord van lof is hier zeker op zijn plaats voor de buitengewone piano begeleiding van mej. Kamp. Zij heeft ten volle begrepen, waar het op aan kwam. En het slagen van het geheel is voor een be langrijk deel aan haar te danken. Maar ook de Oranje-Gardisten hebben hun Het Gemeentebestuur recipieert. Gisterenavond heeft het gemeentebestuur aan een groot aantal genoodigden een thee aangeboden ten Raadhuize. Tal van hoofd- en subalterne officieren hadden aan de uitnoo- diging gevolg gegeven, terwijl veel burger autoriteiten aanwezig waren. De commandant van de Marine, schout-bij-nacht Jolles, was mede aanwezig. Commandanten van schepen. Vrijwel alle plaatselijke geestelijken, zoowel van protestantsche als katholieke zijde had den aan de uitnoodiging gehoor gegeven. Ver schillende doktoren en hoofdambtenaren van de gemeente. Wij zagen onzen oud-gemeente secretaris, den heer Kamman en zijn echtge- noote. Burgemeester Breebaart van de Zijpe en burgemeester Kolff van Wieringen behoor den mede tot de genoodigden, en verscheidene raadsleden waren aanwez'g. Het initiatief van burgemeester Rit meester om bij feestelqke gelegenheden als deze, waarbij we ons allen één voelen, den band tusschen Marine en burgerij te verstevigen, heeft wel in breede kringen weerklank gevonden. Er heerscht op deze avonden een ongedwongen, prettige geest en het gemeentebestuur royaal gastheer als het is, met aan het hoofd den burge meester, die de honneurs op uitnemende wqze waarneemt, weet den juisten toon te treffen. Eenheid om den troon van Oranje. De burgemeester greep deze gelegenheid na tuurlijk aan om de vreugde en dankbaarheid van de bevolking te uiten met het voor ons land zoo vreugdevolle feit. Vreugde en dank baarheid past ons, aldus de burgemeester in zijn toespraak tot de genoodigden. Vreugde omdat wij weten, wat wij aan ons Koninklijk Huis, aan onze Koningin verschuldigd zijn. Dankbaarheid voor de wijze, waarop Hare Majesteit Haar hooge taak die veertig jaar heeft opgevat. Er is één middelpunt waarom ons volk zich vereenigt. Onze Koningin! Met'eerbied en bewondering zien wij tot Haar op. Wij willen geen vergelijking maken met het buitenland, maar als wij de landen op de weegschaal zouden leggen, dan zou de bascule zeker naar onze zijde doorslaan. Straks zullen millioenen landgenooten, van tal van kerkgenootschappen, ieder op eigen wijze, zich naar de bedehuizen begeven, om God te danken voor hetgeen Hij in onze Koningin aan -ons volk geschonken heeft. Wanneer we daaraan denken, vallen alle punten van verschil weg. Wij genieten onze vrede en profiteeren van onze vrijheid. Wij willen geen vreemde heerschappij. Wij willen geen overheersching. Wij willen blijven wat we zijn: Nederlanders. De burgemeester spreekt dan nog een woord van erkentelijkheid aan allen, die aan de uitnoodiging gehoor hebben gegeven, in het bizonder tot den commandant der Marine en tot den garnizoenscommandant, waarna hij met een driewerf hoezee een dronk op cle ge zondheid van onze Vorstin uitbrengt. Tot 10 uur bleef men gezellig bqeen en toen ging het illustere gezelschap, vooraf gegaan door den burgemeester, naar het afgezette gedeelte op den dijk, om het vuurwerk bij te wonen. En die tocht naar den dijk ging onder de vroolijkste stem ming. Er werden veel vaderlandsche liede ren gezongen, a capella. Wel was de kop soms twee maten voor bi) den staart, maar dat waren kleinigheden van bijkom- stigen aard. rollen goed gespeeld. Vooral de uitbeelding van Koningin Wilhelmina, Prins en Prinses waren zeer goed. Een hartelijk applaus klonk op, toen zij het tooneel betraden. Het was een spontaan gebaar, waarmee een van de leden der vereeniging in de zaal opstond en op deze ongewone wijze het be stuur bedankte voor het gebodene, waarna een driefwerf hoera op de Vorstin, Prinses en Prins werd uitgebracht. Het mag dan on gewoon geweest zijn, maar het vertolkte dui delijk de wijze waarop het publiek van dezen avond heeft genoten. GEEN BOOMPLANTING. GEEN POSTDUIVENPARADE. De in het feestprogramma voor heden middag 2.30 u. aangekondigde boomplanting in het Plantsoen aan de Van Galenstraat. *al niet doorgaan en in verband daarmee zal ook de postduivenparade om 3 uur geen door gang hebben. De postduivenparade is verschoven tot den nationalen feestdag, 's middags 2 uur, na de kranslegging op het Helden der Zeeplein. AANBESTEDING GEBOUW GEM. GENEESK. DIENST. Er stond in de opgave van gisteren abusie velijk onder C. Glas- en Verfwerk als laagste inschrijver J. Kraag en Zoon 3850. Dit moet zijn: Firma J. Kraak Zonen. ÏÏlo-deóAouf- Uccfaït 1938 20 iP^pt. a.i. ÏRodeAuib Utïtefiel Wegens de buitengewone belang- stelling verzoeken wij U tijdig Uw plaatsen te bespreken Koningstraat 8690

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5