LJitler laat vredes- klanken hooren! DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER HENLEIN op Berchtesgaden Zegerif van dc jubileerende Vorstin Buitea'andsche {oden Kinderverlamming bij volwassenen moeten Italië verlaten Weduwe vraagt om recht De taifoen in Japan Francos luchtaanvallen waren opzet KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER." TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 2 SEPTEMBER 1938 66e JAARG. No. 8402 Duitsche huwelijkswet in Dantzig Dit nummer bevat 8 pagina's U^EERBERICHT DE BILT SEINT. Voorstellen van Praag niet aanvaard HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg -Mij. Hollands Noorderkwartier N V. te Den Helder Het grootste gevaar voor Europa, evenals voor Duitschland was, al dus verklaarde de rijkskanselier Adolf Hitier gisteren te Berchtesga- den in een interview, toegestaan aan Alpronse de Chateaubriand, dat Duitschland bolsjewistisch zou wor- den. Europa zou verloren zijn ge gaan. Thans geloof ik niet meer, vervolgde de Führer, aan een bolsje wiseering van landen, zooals Neder land, België of Frankrijk. Het Rus- sisch-Aziatische communisme dezer landen is overwonnen. Er kunnen zich nog binnenlandsche crises voor doen, maar bijv. Frankrijk zal niet de prooi van dit verslindend prin cipe worden. Ten aanzien van den oeeonomisehen toe stand in Europa verklaarde Hit Ier: deze toestand zal de bron van verdeeldheid blij ven zoolang ieder der staten, bij de behan deling van zijn eigen aangelegenheid slechts met zichzelf zal rekening houden. De toe stand zal pas op een harmonieuze wijze op gelost worden, wanneer alle Europeesche landen weloverwogen zullen deelnemen aan een actief stelsel van samenwerking. De Europeesche naties zijn gevormd om samen Ie werken aan het werk van hun gemeen schappelijke welvaart. Oerlogen, en vooral de laatste, welke willekeurig beschikte over grondgebieden en volken, moeten op ob jectieve wijze worden bezien als funeste dwalingen, door deze naties zelve begaan. De volken moeten, zoowel oeconomisch al= op ieder ander gebied, er slechts aan den ken voort te gaan met een werk van vrucht bare samenwerking. Ten aanzien van Frankrijk zeide Tlitler: we hebben wel onmin gehad in den loop der geschiedenis, maar wij zijn toch vol ken van dezelfde familie. Dat heb ik in geheel Duitschland gezegd. Wij hebben minder reden elkander te haten dan el kander wederzijds bewonderen. Ten slotte betoogde Hitier. dat een lang durige en innige vrede noodzakelijk is om de geesten aan te passen aan het nationaal- socialisme „de nieuwe wereldopvatting." HENLEIN OP BERCHTESGADEN. Een onderhoud van drie uur. De leider der Sudetenduitschers Conrad Henlein heeft gisteren met Hitier een on derhoud gehad, dat drie uur heeft geduurd Het bezoek zou een gevolg ziin van voor afgaande besprekingen van Henlein met de Britsche bemiddelaars. Verrassing heeft het bezoek van Henlein in Berlijn niet ge haard. Hoewel voor vanavond geen officieele medcdeelingen zijn te wachten en alle vroe gere b.erichtep met reserve aanvaard "moe ten worden, geeft men reeds thans eenige bijzonderheden. Om 2 'uur gistermiddag arriveerde Hen lein per auto te Berrhtesgaden Hij was vergezeld van Bachmann, zijn adjudant. De wagen stopte voor het groote hotel, waar heide mannen een noenmaal hestelden. Kor ten tiid later ontvingen zij van het buiten van Hitier een telcfonischen oproep. Zij lie ten hun maaltijd staan en begaven zich naar het buiten van Hitier, waar zij tot negen uur bleven. Zij keerden hierop naar het hotel terug, waar zij den avondmaaltijd nuttigden. Het D.X.B. deelt mede. dat buitenlandsche berichten over een groote conferentie op den Obersalzberg iederen grond missen. Praag's nieuwe voorstellen. Te Praag heeft men den indruk, dat de politieke commissie der Sudeten duitsche partij gister heeft besloten zich uit te spreken voor aanvaar ding der nieuwe voorstellen onder zekere voorwaarden, welker aard nog niet bekend is. De. Praagsrhe correspondent van de Daih Telegrapii doet enkele nadere mededeelin gen omtrent de plannen der Tsjeehoslo waaksche regeering tot verdeeling van het land in kantons. Kans tot regeling van het Tsjechoslowaaksche conflict vergroot. Zullen de Sudeten duitschers de Praagsche voorstellen aanvaarden? Het aantal zou tusschcn de 20 en 2" lig- liggen. In een aantal dézer kantons zouden de Henleinisten een belangrijke meerderheid hebben, in andere zouden de beide volks- deelen vrijwel van gelijke sterkte zijn, ter wijl in een groot aantal de Tsjechen en an dere volksgroepen de controle zouden uit oefenen. De bescherming zou ten voordeele van de Duitschers worden verleend in ieder kan ton, waar zij een minderheid vormen. Naar de correspondent verder meldt, zou de regeering reeds direct o.a. de volgende concessies willen verleenen: Evenredige vertegenwoordiging der Duit schers in het bestuur des lands. Benoeming van Duitschers bij iedere voorkomende ge legenheid totdat volledige evenredigheid is bereikt. Gelijkheid in talen, in officieel gebruik, cultureel zelfbestuur in alle deelen der re publiek. Voorts zou de regeering onmiddellijke uit gifte overwegen van eeli lecning voor den industrieelcn wederopbouw van dc Sucle- tenduitsche gebieden. De Tsjechen tot kalmte aange spoord. Per radio heeft dc regeering te Praag ge duld en vertrouwen gevraagd. Zij wees er op, dat de inspanning van alle bij de onder handelingen belanghebbende elementen en ook de tusschenkomst der Britsche regee ring dit gelukkig resultaat hebben gehad, dat de onderhandelingen voortduren en dat de mogelijkheid het vraagstuk met vreed zame middelen te regelen niet uitgesloten is. De Prager Presse publiceert een oproep van den Tsjecho Slowaaksehen nationalen raad en de organisaties tot bescherming der Tsjechen in de grensgebieden, waarin de bevolking wordt aangespoord, onder alle omstandigheden haar kalmte te bewaren. Maar intusschen heeft de missie-Bunci- iran gisteren uit Londen een kist ontvangen met gasmaskers van het laatste model, dat in Engeland gebruikt wordt Verder kan nog gemeld worden dat pre sident Benesj een onderhoud met Bunciman heeft gehad, maar dat de eerste waarschijn lijk vandaag niet zijn reeds aangekondigde verklaring zal afleggen. Danlzigsche autoriteiten hebben besloten op het gebied der vrije stad de Duitsche wet op het huwelijk in te voeren. Deze wet bepaalt dat twee verloofden in het bezit moeten zijn van een certificaat van hu welijksgeschiktheid, uitgegeven door een arts, voordat zij in het huwelijk kunnen treden. Vier nieuwe gevallen te Gro ningen. Te Groningen hebben zich vier nieuwe gevallen van kinderverlam ming voorgedaan bij volwassenen. De patiënten zijn allen omstreeks 28 jaar. In Haarlem is een geval van kinderver lamming voorgekomen. Uit voorzorg is de Montessori-school aan de Middenlaan in Haarlem-Zuid gesloten. Bovendien is in een der Haarlemsche ziekenhuizen een kind uit Hoofddorp opgenomen dat eveneens lij dende is aan kinderverlamming. Te Ncder-JIardinxveld heeft zich een der de geval van kinderverlamming voorge daan, nl. bij een zestienjarigen jongen: de patiënt is opgenomen in het ziekenhuis te Dordrecht. In verhand met deze ziekte zullen de scholen voorioopig tot 7 September a.s. ge sloten blijven. De Koningin ziet de versierde straten en de Hagenaars zien hun gelukkige Koningin. Prinselijk Paar op landbouwdag H. M. de Koningin heeft gister middag van 5.30 tot 6.13 uur een rond rit gemaakt door de residentie om de versieringen in oogcnschouw te ne men. II. M. was gekleed in een beige mantel met een donkeren bontkraag en had een groenen hoed op. Duizenden hadden zich langs de route op gesteld om de Koningin toe te juichen en \ele magazijnen in de binnenstad hadden hun personeel een oogenblik vrijaf gegeven om de jubileerende Vöi-stin te kunnen zien. 9 Het aardige van dezen zegerit was, dat dè politie geen enkele staaat had afgezet en het verkeer slchts op 't oogenblik, dat de stoet >asseerde, werd stilgelegd. Het publiek volgde op die oogenhlikken stipt de aanwij zingen der politie op en 't was een ongewoon gezicht, dat automobilisten hun wagens op het groote moment eenvoudig langs den kant zetten, uitstapten en als hulde aan de Vor stin, met den hoed in den hand naast de portieren gingen staan. Des avonds. Des avonds herhaalde Hare Majesteit den rondrit, welke toen, door de schitterende verlichting der hofstad, een extra feestelijk karakter droeg. Ook nu werd de Lands vrouwe door duizenden Hagenaars toege juicht en vooral de Scheveninger bevolking in Duindorp liet duidelijk van haar enthou siasme blijken. Prinses en Prins door Soest ge huldigd. Het Prinselijk Paar vereerde gis teren den Soester Landbouwdag, die in het kader van dc jubileumfees ten was georganiseerd met Zijn hoo- ge aanwezigheid. Gezeten onder een -eenvoudig landelijk baldakijn, sloe gen Prinses en Prins de voorbijtrek kende prijswinners van het vee ga de: paarden, koeien en stieren. Het tachtigjarige oud-raad^id van de ge meente Soest, P. van der Breemen, kwam in een sjees aangereden en bood de Prin ses namens het comité van den Landbouw dag een bouquet rose anjers aan, terwijl een klein meisje. Hare Koninklijke Hoogheid een pop in Soester kleederdracht voor Prin ses Beatrix ten geschenke gaf. Zoowel hij aankomst als bi.i het vertrek werden H.H.K.K.H.IL hartelijk toegejuicht, terwijl de muziek het Wilhelmus speelde. Buitenlandsche ea na 1919 ge naturaliseerde Joden moeten binnen zes maanden vertrekken. De positie van buitenlanders van Joodsch ras, die zich na 1 Janauri 1919 in Italië ol zijn koloniën heb ben gevestigd, zal bij decreet wor den geregeld. Na het alkondigen van dit decreet mogen zich geen Joodsche vreemdelingen meer vesti gen in Italië of zijn koloniën. Als Jood wordt beschouwd ieder, die ge boren is uit twee Joodsche ouders, ook indien hij een anderen godsdienst belijdt. Naturalisaties van Joden na 1919 worden herroepen. Joodsche vreemdelingen, die zich na 1919 in Italië of koloniën hebben gevestigd moeten binnen zes maanden ver trekken. De ministerraad, die gisterochtend onder voorzitterschap van Mussolini is gehouden en waarbij tot dit decreet werd besloten, heeft voorts bepaald, dat aan het minis terie van binnenlandsche zaken een opper ste raad voor demografie (statische volks- beschrijving) en ras zal worden verbonden, aldus liet Hsbl. Deze zal tot taak hebben, adviezen uit te brengen over aangelegenheden betreffende de ontwikkeling van dc bevolking en dc verdediging van het ras. Andere genomen maatregelen zijn: de ge huwde staat is voorwaarde voor promotie voor de hoogere ambtenaren. Het aantal vrouwen in overheidsdienst mag niet hooger zijn dan 10 pCt. van het totale personeel. Voor het mannelijke personeel in overheids dienst is een uniform ingesteld. Verder is een decreet aangenomen, waar bij de regeering wordt gemachtigd in geval van getieeie of gedeeltelijke mobilisatie ge heel of gedeeltelijk die instellingen te mili- tariseeren, weke voor he* leger gebruikt kun nen worden. Bovendien is een permanente raadgevende commissie voor oorlogsrecht in gesteld. HAAR OVERLEDEN MAN WAS SLACHT OFFER VAN DE GASRAMP OP DEN NOORSCHEN WAAVISCHVAARDER. Beslag gelegd op inboedel van het schip. Zooals men zich wel zal herinneren heeft op 15 Aug. j.I. een tragisch ongeluk plaats gevonden aan boord van de grootste wal- vischvaarder ter wereld, het Noorsche s.s. „Terje Viken", in de Amsterdamsche haven, waarbij een Amsterdamsch koopman en een Noorsche matroos om het leven zijn geko men. De koopman A. Matteman was, op uit- noodiging van den adjudant-tolk C. J. van Alphen, mee aan boord gegaan om oude trossen op te koopen. Toen de koopman in dc tank, die als opslagruimte dienst doet, af daalde, hoorde men plotseling een slag. De man was door gas be dwelmd naar beneden gestort in de diepe tank, en was -vrijwel onmid dellijk dood. Ditzelfde lot onderging de Noorsche matroos, die op held haftige wijze den koopman wilde redden. De politie, justitie en brandweer stelden een uitvoerig onderzoek in, doch van straf rechterlijke schuld bleek geen sprake te zijn. Levenslange uitkeering geëischt. De vrouw van den koopman echter moest door dit tragisch ongeval haar kostwinner missen. Zij is thans geheel zonder bestaans middelen en maakt aanspraak op een scha devergoeding in den vorm van een levens lange uitkeering. De familie van den over leden koopman wendde zich tot mr. Is. Coopman. die de schadekwestie bestudeer de en zich de vraag stelde, wie in deze aansprakelijk is, de Noorsche eigenaars van het schip, de F.ngelsche walvischvaar- ders-maatschappij, die het schip gehuurd heeft, de Noorsche kapitein of de Neder- landsche adjudant-tolk. Mr. Coopman was van oordeel, dat, indien van nalatigheid sprake mocht zijn, de ree- derij en de kapitein aansprakelijk gesteld moeten worden. Mr. Coopman heeft van den president der rechtbank verlof gekregen het z.g. vreemdelinnenbeslaq te doen lp*"*en on de walvischvaarder daar, wanneer d'f schi" eenmaal het ruime sop gekozen zal heb- Verwachting: Meest zwakke wind uit Oostelijke richtin gen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, heldere, koude nacht, over dag iets warmer. Verdere vooruitzichten: Gedeel telijk bewolkt, iets warmer. ben, eventueel verhaal der weduwe niet mogelijk zal zijn. Gistermiddag heeft de deurwaarder met zijn helpers, en in tegenwoordigheid van de havenpolitie, beslag gelegd op een deel van den inboedel van het schip, toebehoo- rende aan den kapitein cn dc walvischvaar- ders maatschappij. In het request aan den president van de Amsterdamsche arrondissementsrechtbank heeft mr. Coopman gesteld, dat de normale voorzichtigheid in het maatschappelijk ver keer vordert, dat de kapitein, althans de reederij, althans de door de reederii daar toe aangestelde, er voor zorgt, dat een tank van een onder ziin verantwoording staand schip, -niet gevuld is met gas, ten gevolge waarvan een derde wordt gedood. Voorts stelt mr. Coopman, dat de man, als handelaar in oude scheepsmaterialen een som genoot van eirca vijftien gulden per week, ziinde 780 gulden per jaar. Rekening houdende met den wederziid- sehen stand en fortuin van partijen, stelde zij de schade on twee derden van betleem Matteman de komende vijftien jaar had- kunnen verdienen. Dit maakt over vijftien jaar een bedrag van 7800 gulden. De deurwaarder heeft dit beslag, dat door den president, mr. van Boven, werd toegestaan, heteekénd aan den eersten officier van de Terje Viken, die thans in het dok van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij ligt. Nieuwe voorstellen verwacht. Naar te Berlijn verluidt hebben de vertegenwoordigers van de Sude tenduitschers, zonder de nationali teiten-voorstellen van de Tsjechische regeering geheel te verwerpen, deze toch niet aanvaardbaar verklaard. Hieruit blijkt, dat men op het oogen blik nog geen verbreken van de on derhandelingen wenscht. Men schijnt te Berlijn te hopen, dat de regeering te Praag nieuwe voorstellen zal doen. Volgens inlichtingen in Berlijn- sche kringen zou men het voorstel van de Tsjechische regeering aan vaarden als een wapenstilstand van drie maanden, gedurende welken tijd de Tsjechische autoriteiten en de leiders van de Sudeten iedere maat regel. welke den toestand meer ge spannen zou kunnen maken, zul len vermijden. Grondverschuivingen als gevolg richten nog groote schade aan. Ten gevolge van den taifoen, die Japan en meer in het bijzonder het gebied van Tokio, heeft geteisterd, is de hoofdstad den geheelen nacht van electriciteit verstoken geweest, terwijl ook de telefonische verbin dingen verbreken waren. Vijftigduizend huizen zijn overstroomd. Vijf personen zijn door omgewaaide schoorsteenen gedood ♦erwijl talrijke mensrhen gewond werden. Men feit ongeveer 1000 dakloozen. Ook in dc provincie Saitawa heeft de taifoen schade en ongelukken teweegge bracht. Een boerengezin van vijf leden, dat zich in een woning bevond, die door een grondafschuiving bedolven werd. is omgekomen. Van een ande re boerenfamilie, mede uit vijf per sonen bestaande, kwamen allen om Een dergelijk lot trof een gezin van drie leden. Een jongen van een jaar of tien kwam onder afschuivend zand en stikte, terwijl een boeren vrouw verdronk in het wassende water bij de wolkbreuk. De antennes van het radiostation te Komoero in de provincie Saitama werden omvergeworpen. Tal van huizen -ingestort. Op verscheidene plaatsen hebben zich grondverschuivingen voorgedaan, waardoor tal van huizen zijn ingestort. Als gevolg hiervan zijn in de prefectuur Saitama 15 personen om het leven gekomen en in da prefectuur Gumme elf. De rivier Watarase in de prefectuur Gumma heeft in het dorp Tadagami meer dan 300 huizen overstroomd Het meerrendeei der 1000 bewoners wist zich in veiligheid te brengen, doch men maakt zich bezorgd over het lot van hen, die in hun huizen bleven. Een voor hem ongunstig rapport van de Britsche commissie. De Britsche commissie van onder zoek naar de bombardementen in Spanje, heeft reeds enkele gevallen onderzocht. Zij is tot de conclusie gekomen dat de bombardementen van Franco's luchtmacht als wel overwogen aanvallen op de weer- Iooze burgerbevolking moeten wor- den beschouwd. Dit is bijvoorbeeld het geval bij het bom bardement van Alicante op 25 Mei, toen 273 personen gedood en 224 gewond werden. Ook hot bombardement op Barcelona van 19 Aug. acht de commissie opzettelijk ge schied. Een nieuwe luchtaanval. Pa- lamos is gebombardeerd. Ilct aantal slachtoffers ten gevolge van het bombardement door vliegtuigen der op standelingen is tamelijk groot. Tot rtu toe ziin acht dooden en een honderdtal gewon den geteld. De hommen zijn in de binnen stad terecht gekomen. Een zestigtal huizen werd geheel vernield, een veertigtal werd beschadigd. Van de fronten. is nog steeds wienig nieuws. Volgens de berichten uit Madrid blijven de linkschen aan het Estra Madura front de overheid be houden. Aan het centrale front hebben genie-sol daten gisteren in den sector van Garaban- chel aan den weg naar Estramadura zes mijnen tot ontploffing gebracht. Hierdoor werd groote seliade aangericht aan de recht- sche versterkingen. De Spaansrhe regeering stelt in een no ta aan de Britsrhe commissie voor de uit wisseling van krijgsgevangenen voor de vol trekking van alle doodvonnissen voor mis daden, welke vo<>r «indaag zijn gepleegd, uit te stellen, op den voet van volkomen we- derkeerigheid van de nationalistische auto ••iteiten, zulks oude,- garantie, van de Brit srhe commissie, en een opschortins' van alle ecxcutics'voor de geheele rnaand September.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1