Oranjefeesten in de 18de eeuw Illuminatiën, Vuurwerk en Versiering in den z.g. Pruikentijd Bezoek van Prins Willem V aan Den Helder en Texel in 1768 De Noordzeewedstrijd (Wordt venolqd.) YllaïitiefeAiditeM Overdracht commando der mariniers Anna Paulowna Koninginnefeest UUtteAjivlo D.AW.-Bruin vissen 5-2 JjtnutlteK nieuw*i De jubileumfeesten te Den Burg Oosterend Burgerlijke Stand Vischafslag Den Helder Vertrokken personen Geheel Nederland viert feest! Eén toon van dankbaarheid en vreugde gaat door ons gan- sche land. En op zichtbare wijze uit men deze blijdschap door het aanbrengen van versierin gen. Vlaggen en wimpels, slingers en lampions, Illuminatie en vuurwerk in de groote stad en in het kleine dorp vertolken den jubel van ons Nederlandsche volk bij het jubileum van onze Koningin. Veertig jaren zgn voorbijgegaan. De ouderen onder ons zullen stellig in deze dagen herinneringen ophalen aan de Kroningsfeesten in 1898. In hun herinnering zullen zij de ver sieringen uit die dagen weer in hun geest zien verrijzen. De versieringen, de feestvreugde in den ouden tijd! Hoe uitte men in langvervlogen eeuwen zyn blijdschap, zijn Oranjeliefde? Wij hebben eens nageslagen, wat wij over de Oran jefestijnen in een zoo merkwaardig tijdperk, als dat der 18de eeuw hebben kunnen vinden en uit de .veelheid van het door ons gevonden materiaal zullen wij een keuze doen en in de volgende regelen mededeelen. Welk een drukte, welk een blijde spanning heers-ht er in c!e Friesche steden Harlingen, Franeker en Lceuwaren in de eerste Meidagen van het jaar 1734! Willem Karei Hendrik Friso, hij, die in onze historie voortleeft als Willem IV, was in Engeland in het huwelijk getreden met Prinses Anna, een dochter van den regeerenden koning. Niet lang zou het meer duren, dat de stadhouder van Friesland met zijn gemalin zijn intocht zou houden. Alom maakten de Friezen zich op, om den vorste- lijken personen een „blijde incomste" te berei den. Eerebogen werden in de steden aange bracht, door welke Willem IV en Anna zouden reizen. Vooral Leeuwarden echter trof bijzon dere voorbereidselen Natuurlijk moest er ge ïllumineerd worden. Ook het Stadhuis zou fees telijk verlicht wezen. Teneinde te voorkomen, dat er brand zou uitbreken, welke mogelijkheid toch zeker aanwezig was, werd besloten, dat de looden goten, die zich boven op het Stad huis bevonden, geheel met water zouden wor den gevuld, om het vuur, dat eventueel op het dak en in de goten zou neervallen, met succes te kunnen blusschen. Tot hetzelfde doel werden op de zolders van dit gebouw tobben en vaten vol water geplaatst. Maar niet alleen hieraan dacht het stadsbestuur. Ook den inwendigen mensch werd door hen niet vergeten. Twee heeren ontvingen de opdracht, om, gelijk wij in het „Resolutie-Boek van de Stad Leeuwar den", dat aldaar in het Gemeente-Archief be rust, opgeteekend vinden, „enige Schotels koud „eten te besorgen, so veel als Haar Agtbn. met „het verdere Geselschap genoegsaam sal kun- „nen dienen tot een avond-Maaltyd na de Re ceptie van de Furstelyke Personen, en voor „dat het Vuur-werk wordt afgestoken". Leeuwarden was gereed, om de hooge per sonen te ontvangen. Terwijl het Wilhelmus door trompetters werd geblazen reed de vor stelijke stoet onder kanongebulder de rijk ver sierde stad binnen. Er werd gereden naar het Prinsenhof, waar de stadhouder en zijn ge malin dadelijk op het balcon verschenen. Thans ving een défilé aan. Wij worden gewaar, dat ook toen reeds gecostumeerde optochten in zwang waren. Van de groepen uit dit défilé willen wij alleen vermelden, hoe vier mannen medeliepen, die zich gekleed hadden in oud- Romeinschen dracht. Op hun borst droeg ieder van hen een versregel, welke regels tezaam gevoegd een gedicht te lezen gaven, terwijl de schilden van den meest rechts marcheerenden Romein en den meest links gaanden opschrif ten droegen, die eveneens tezamen dichtregels vormden. Het défilé duurde zeer lang. Toen de avond viel, werden in alle steden der provincie de kanonnen afgestoken. De illuminatie werd ontstoken. In de nabijheid van het Hof stond een schitterend verlichte eerepoort. De ven sters van het Stadhuis vertoonden een door zinnebeeldige voorstellingen gevormde verlich ting. In het in 1934 te Leeuwarden uitgegeven werk „Het Juichend Friesland", dat de be schrijving dezer feestelijkheden geeft en aan welk werk wij verscheidene bijzonderheden ontleenen, vinden wg ook de illuminaties van den stadhuistoren beschreven. Hier waren de beelden der vier laatste stadhouders van Fries land' te zien, staande aldaar als vier Oorlogs helden, met hunne geheele wapenrustinge en „oorlogs gereedschappen bezijden een yder, „verbeeld in de vier vakken onder de uurwij zers van de Toren, en die heerlijk versie rende". Om elf uur werd het groote vuurwerk afge stoken. Het duurde tot pl.m. één uur. Het eerste stuk van dit vuurwerk werd door Prinses Anna eigenhandig ontstoken. Wij vinden aangeteekend, dat dit vuurwerk 30Ö0 heeft gekost, terwijl het gezamenlijke bedrag der kosten, aan deze heuglijke inkomst besteed, 25.000 bedroeg! Hoe uitbundig deze vreugde in het jaar 1734 ook zij geweest, zij haalde niet bij die, welke in den jare 1747 in ons gansche land oplaaide, Niet veel inschrijvingen. Cp "cptember a.s. zal de Koninklijke Ne- derD.iJsche Zeil- en Roeivereeniging een in ternationalen zeilwedstrijd op de Noordzee organiseeren. De deelneming is dit keer niet zoo groot als verwacht mocht worden, daar de groote Rotterdamsche jachten niet uitkomen. In de eerste klasse hebben vier jachten in geschreven. onder welke een Duitsch, terwijl in de tweede klasse zich onder de vijf deel nemende jachten een Engelsch jacht bevindt. Zaterdagmiddag om vijf uur wordt er ge start. De deelnemende jachten zijn: Klasse 1: Urania van J. H. Coolhaas (Kon. Marine Jacht Club)Zeearend van C. Bruyn- zeel .K.N.Z. en R.V.); Senta van R. Schmidt (Bremer V.C.. Weser Y.C.); Tromp II van H. F. Dudok van Heel (K.N.Z. en R.V.). Klasse 2: Het zilveren Kruis van J. J. A. van Staveren (Kon. Marine Jacht Club): Aloha van E. L. Elliot (Maldon Little Ship Club)Zilvermeeuw van P. K. de Goede (W.V. Schiedam): Viking van M. G. van den Arend (K.R. en Z.V. d» Maas): Prinses Juliana van .T. Ph. Koiihals Altes (Kon. Ma rine Jacht Club). toen Willem IV door het tengevolge van den inval der Franschen in groot gevaar verkee- rende geheele Nederlandsche volk tot stad houder werd uitgeroepen ook in die gewesten, in welke sinds den dood van Willem III in 1702 het stadhouderschap niet meer vervuld was geweest. Op 25 April 1747 gaf de stad Veere het sein. De beweging tot de verheffing van Willem IV greep dadelijk wijd om zich heen. Willem IV is de eerste Oranjevorst geweest, die alle pro vinciën in de Republiek der Vereenigde Neder landen het stadhouderlijke gezag bekleedde. Vreugde, extatische vreugde heerschte er in steden en plaatsen als Amsterdam, 's-Graven- hage, Rotterdam. Welk een uitbarsting van geestdrift gaf de hoofdstad van ons land te zien, toen de Vroedschap het besluit had ken baar gemaakt, om zich te scharen aan de zijde van den Prins! „Men hoort kontinueel schite", lezen wij in een op het Gemeente-Archief te Amsterdam bewaard wordend handschrift van Jacob Bicker Reuje. Deze schoten werden niet alleen gelost vanaf de op het IJ liggende sche pen, neen, elders vinden wij vermeld, dat tot groote verbazing der Amsterdammers ook vanaf een huis kanonschoten werden gelost! Ja, degene, die zijn enthousiasme op deze luid ruchtige wijze uitte, deed dat in nog versterk- ter mate op den dag, op welken Prins Willem en Prinses Anng hun intocht in Amsterdam hielden. Toen loste hij niet slechts kanonscho ten van het dak van zijn huis, doch eveneens uit zeven kanonnetjes, die hij voor zijn woning had opgesteld. Natuurlijk droeg een iederen oranjestrikken, zelfs de aansprekers bij de begrafenissen. De schoorsteenvegers, die lange, zwarte stokken over hun schouders droegen, hadden hieraan oranjevlaggen bevestigd, terwijl zij hun hoofd deksels met wit, paars en oranje hadden om zoomd. Het enthousiasme bracht verscheidenen zoover, dat zij zelfs vanuit de geschut-gieterij een stuk geschut wegreden en zich hiermede naar de verschillende burgemeesterswoningen begaven. Onder de luide kreten van „Vivat de Prins van Oranje!" losten zij salvo's voor de huizen van onze stadsregeerders. Het hoogte punt bereikte de geestdrift echter eerst in de avonduren. Natuurlijk hadden velen hun huizen geïllumineerd. Vuurpijlen werden op verschei dene plekken in de stad afgestoken. Ook pik tonnen werden gebrand. In het middernachte lijke uur werd op den Dam een groot vuur ont stoken. Afscheid van kolonel C. J. O. Dorren. In tegenwoordigheid van. zeer vele genoo- digden, onder wie verscheiden militairen en burgerlijke autoriteiten, heeft kolonel C. J. O. Dorren, commandant der mariniers, die giste ren den dienst met pensioen zou verlaten, af scheid genomen en het commando overge dragen aan zijn opvolger, den met ingang van gisteren tot kolonel bevorderden luitenant kolonel der mariniers H. F. J. M. A. von Freijtag Drabbe. De plechtigheid geschiedde voor het front van den troep op het Schuttersveld te Rotter dam. Nadat kolonel Dorren de aanwezigen had begroet, werd te 11 u. 15 de ban geopend, waarna de scheidende kolonel de troepen in specteerde. Na de inspectie vormden de man schappen een carré. Alvorens het commando, na uitreiking van het vaandel, aan zijn op volger over te dragen, heeft kolonel Dorren eenige woorden van afscheid tot het korps gesproken. Rede kolonel Dorren. „Nu ik aan het einde van een 37-jarige loop baan, hier te lande en in Oost- en West-Indië doorgebracht, ben gekomen, gaan mijn ge dachten terug naar de jaren, die achter me liggen. Ik kan met voldoening tot de slotsom komen, dat het een eer en een voorrecht is in uw gelederen te hebben mogen dienen en u te hebben mogen aanvoeren." Groote waardeering had de kolonel voor de traditie, die zich diep in het korps heeft ge worsteld, voor de tucht, den geest en de voor treffelijke samenwerking, die altijd in het korps heeft geheerscht. Spr. legde de getuigenis af, dat hij de beste herinneringen zal behouden aan het korps, dat ook in oogenblikken, waarop zeer veel van de manschappen werd geëischt, altijd van zessen klaar was. Met den wensch, dat het korps nimmer de woorden, die H. M. de Koningin bij het uit reiken van het vaandel heeft gesproken, zal vergeten, en zich zal gedragen naar de spreuk in het wapen „Je maintiendrai" besloot spr. zijn rede, welke gevolgd werd door een Leve de Koningin" en een driewerf „Hoezee". Kolonel Dorren richtte daarna het woord tot zijn opvolger, kolonel von Freijtag Drabbe: „Ik ben er van overtuigd," zoo zeide spr., „dat de leiding bij u in goede handen is." Gij zult werken onder de gunstige omstandig heid dat het nationaal bewustzijn is opgeleefd en het volk begint te beseffen, welke midde len de weermacht noodig heeft voor de be scherming van ons hoogste goed. Dit zal het werk van mijn opvolger vergemakkelijken". Rede kolonel von Freytag Drabbe. Daarna werd het vaandel aan den nieuw- benoemden kolonel overgedragen. Kolonel von Freijtag Drabbe dankte kolonel Dorren voor zijn woorden. Hij noemde het een bijzonder voorrecht aan het hoofd van dit korps te mogen staan, dat altijd getoond heeft een keurkorps te zijn. Hij meende geen beroep te behoeven te doen op den steun van de manschappen bij de uitvoering van de taak, welke hem op de schouders is gelegd. Zij zul len dit, zooals altijd blijven doen. Het woord richtend tot kolonel Dorren wenschte spreker den scheidenden chef geluk met de hooge onderscheiding, welke hem gis teren te beurt is gevallen. Met de belofte, dat hij de traditie van het korps ongeschonden zal overdragen aan zijn opvolger, besloot kolonel Von Freytag Drabbe zijn rede. Na zijn rede heeft het korps voor den scheidenden kolonel N-. "'Icon van het défilé heeft de kolonel in de kazerne aan het Oostplein gerecipieerd. Met ingang van 1 Sept. zijn bevorderd: tot schout-bij-nacht, de kapitein t. zee C. E. L. Helfrich; tot kapitein ter zee, de kapitein luitenants ter zee H. J. Bueninck en W. A. de Jong; tot kapitein-luitenant ter zee de luitenants ter zee der le klasse P. Kronenberg, jhr. T. M. van Suchtelen vAn de Haare, J. B. Meijer en J. Houtsmuller; tot officier van gezond heid der le klasse de officier van gezondheid der 2e klasse J. C. van Epen. De volgende plaatsingen zijn gelast: met 1 September 1938: de luitenant ter zee der 2e klasse L. E. van Laer bij de marine kazerne te Willemsoord; de luitenant ter zee der 2e klasse J. W. Hees, aan boord Wacht schip te Vlissingen; met 15 September 1938: de luitenants ter zee der 2e klasse bij de Kon. Mar. res. F. H. Knottenbelt bij de marinekazerne te Willems oord; met 21 September 1938: de officier van ad ministratie der e kl. W. F. C. Vuyck, a. b. Hr. Ms. Schorpioen; met 22 September 1938: de officier van ad ministratie der 2e klasse H. A. Westerouwen van Meeteren, aan boord Hr. Ms. Gelderland; met 24 Sept. 1938: de officier van admi nistratie der 2e klasse B. G. A. Mahieu ter beschikking gesteld. De luitenant ter zee le kl. F. S. C. baron v. Randwijck, wordt 8 September geplaatst te Rotterdam voor het houden van toezicht op den aanbouw van het artillerie-instructieschip by de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij aldaar. De luitenant ter zee 2e kl. A. F. Wiederhold aan boord Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen, en met 1 September ter beschikking gesteld, zal 14 September per m.s. „Chr. Huygens" naar Nederlandsch-Indië vertrekken voor diensten in die Gewesten. De luitenant ter zee 2e kl. Kon. Marine reserve F. H. Knottenbelt, wordt 15 Septem ber geplaatst by de marinekazerne te Willems oord voor het medemaken van oefeningen in actieven dienst. De feesten in den oPlder vingen des mor gens aan met kinderspelen. In Breezand maakten de kinderen van de Openbare, R.K. School en School met den Bijbel een rondgang met de muziek van Concordia, vóór zij naar het terrein van den heer G. Keijzer trokken om daar ge zamenlijk aan de spelletjes deel te nemen. De uitslagen waren hier; Jongens 6 jaar, turfstapelen: le pr. Leen Schouten, 2. J. Arendse, 3. Frits Berns, 4. Ben Braam, 5. Nic. op 't Ende, 6. Chr. Janson. Meisjes 6 jaar, turf in mand rapen: le prijs Corrie van Rezen, 2. Beppie van Loon, 3. Rika Knol, 4. Fietje Bijwaard, 5. Willy van der Vlugt, 6. Beppie v. d. Heuvel. Meisjes 78 jaar, vlaggetjes in stoof ste ken: le prijs Alie de Bruin. 2, Annie Jan son, 3. Fietje Dwarewaard, 4. Willy v. d. Bent, 5. Adriana Riebot, 6. Nellie v. d. Vaart. Jongens 7 en 8 jaar, dubbel zes uitzoe ken: le prijs A. Walraven, 2. A. Verbrug- gen, 3. D. Smakman, 4. G. Ferwerda, 5. P. Blom, 6. F. Koster. Jongens 9 en 10 jaar, korfballen: le prijs Bram van Dalen, 2. D. Blaauboer, 3. B. de Vries, 4. P. Kortekaas, 5. N. Roosloot, 6. M. Mosk. Meisjes 9 en 10 jaar, letters zetten: le pr. Jopie Alders, 2. Jo Roosloot, 3. Annie Kos ter, 4. Bep Timmers, 5. Marietje Smakman, 6. Annie van Steijn. Meisjes 11 en 12 jaar, bal gooien: 1e prijs .Tansje I.iefting, 2. Jansje Jeninga, 3. Mina Langelaan, 4. Marie Schouten. 5. Ida Braam, 6. Marie Verrezen. Jongens 11 en 12 jaar, zakloopen: 1e prijs G. v. d. Berg, 2. J. van Dalen, 3. Ch. v. d. Meer, 4. J. Blaauboer, 5. G. van Stipriaan, 6. Jan Zwarts. Meisjes 13 jaar, stoelendans: le prijs An nie Alders, 2. Ma Blaauboer, 3. Mies v. d. Bent, 4. Codijntje Heijligenberg. Jongens 13 jaar, wedloop met hindernis sen, le prijs Herrit Borst Gz., 2. Hein v. d. Berg, 3. Cor Okkerse, 4. Fedde .Teninga. De uitslagen van de kinderspelen in de Spoorhuurt (R.K. School) zijn: le klas jongens, houtjes rapen, le prijs Kees Kuijs, 2. Theo Dorrestein, 3e. Thomas Stoker. 4e Nico Kuys, 5e Dirks Smiers, 6c Kees Huiberts. le klas meisjes, vlaggen steken, 1e prijs Nellie Noppen, 2e Trmis Huiberts, 3e Bet- tie Harmsen, 4e Gittie de Wit, 5e Rie van Zundert. 2e klas Jongens, Turven ranen, le priïs Felix Lemmens, 2e Gerard Schrama, 3c Mundus de Koning, 4e Aat. Winnubst. 2e klas meisjes, aardanpel rapen, 1e prijs Truus Koning, 2e Gré Preyde, 3e Clara v. d. Berg 4e Cor Jansen, 5e An Huiberts, 6c Gré Weyers. 3e klas jongens, zakloopen. le prijs .Tan de Wit, 2e Piet de Goede. 3e Henk v. d. Kolk 4e Theo Alkemade. 5e Kees Angc- vare, 6e Theo van Zanten. 3e klas meisjes, ballen on bord, le prijs Rie de Koning, 2e Sientje Philipsen, 3e Rie de Vries, 4e Rita Huiberts. 4e klas jongens, hardloopen op Tiander en voeten, le prijs Gé v. d. Berg, 2e Loe Timmer, 3e Ben Harmsen. 4e klas meisjes, ballen op flesschen, le prijs Rie Rozenbroek, 2e Door Elfering. 5e klas jongens, tonnetje kruien, le prijs, Hein Timmer, 2'e Joop v. ~d. Berg, 3e Leo Zandvliet. 5e klas meisjes, wasrh" ophangen, le prijs Trien Kuys. 2e Annie Sikking. 6e klas jongens, hardloopen met hinder nissen. le prijs Kees v. d. Berg, 2e Nic. Ko ning. 3e Tintis v. d. Berg, 4e .Tohan Smit. 6e klas meisjes, on reisgaan, le prijs Tse- la van Oosten, 2e Iletty Prins, 3e Tini Hui berts. 7e klas jongens kruien met passagier,. 1e prijs Wim Smit, 2e Jan Kuys, 3e Piet v. d. Voort. 4e Jozef Regenmortel. 7e klas meisjes fietsen met bal op lepel le prijs Agaat Janson, 2e An Neuvel, 3e Tane Huiberts. Op het B.K.C. terrein was een kinderfeest georganiseerd voor de leerlingen der o. 1. scholen te Kleine Sluis en Oostpolder. Tij dens de wedstrijden kwam de heer Lovink, sinds gisteren oud-burgemeester, een kijkje nemen, Een geste, die zeer gewaardeerd werd. De wedstrijden hadden de volgende resultaten: Vlaggen zetten voor meisjes van 6 en 7 jaar: 1. Fie de Schipper, 2. Ma Wuis, 3. Annie Meeldijk, 4 Bep Kole. Blokjes rapen voor jongens van 6 en 7 jaar: 1. Wim Bartelds. 2 Bertus Kalter, 3. Adri Vcrmaire, 4. Jan Wilms. Hindernisloop voor meisjes van 8 en 9 jaar: 1. Nelie Brommer, 2. Brina Verhage, 3. Geertje Bakker. 4. Betsy Meeldijk, 5. Jopie Boerman. Zakloopen voor jongens van 8 en 9 jaar: 1. Piet Dekker, 2. Karei Meeldijk. 3. Louw Borst, 4. Piet van Ham, 5. Harm Hemmes, 6. Goof van Zandwijk. Mevrouw op reis, voor meisjes van 10 en 11 jaar: 1. Nel Bartelds, 2. Tiny de Vries, 3. Annie Keppel, 4. Bregt Slabbekoorn, 5. Ma rie Meeldijk. Vaten rollen voor jongens van 10 en 11 jaar: 1. Rum de Vries, 2. Klaas Schuiling, 3. Siem Wilms. 4. Gerard de Jong. Hindernisloop voor meisjes van 12 en 13 jaar: 1. Kaatje Korstanje. 2. His Wilms, 3. Annie de Beurs, 4. Alie Teutelink, 5. Riet Meeldijk. Hindernisloop voor jongens van 12 en 13 jaar: 1. Klaas Kos, 2. Daaf Blaauboer, 3. Henk Pcnijekamp, 4. Ab. Kuiper. Aan de wedstrijd voor versierde fietsen enz. namen 26 kinderen deel. Er waren zeer fraaie nummers bij. Uitslag Versierde fietsen: Eereprijs: Jack Lovink, 1. Atze Bergsma, 2. Hen Kos, 3. Bep Kooiman. 4. Nelly Baken, 5. Jaap Kooiman, 6. Fie Speets. Diversen: 1. Klaas Kos landkaart van Ne derland van bloemen: een fraai geheel!), 2. Alie Teutelink, 3. His Wilms, 4. Jan Drijf hout, 5. Alie Kossen en Arie van Zandwijk, 6. Jaap Kos. Middag en Avondfeest in Bree' zand. Groote belangstelling was er des middags in Breezand voor de volksspelen. Ook de deelname hieraan was flink. De uitslagen waren: Stoelendans, dames, le prijs A. Koster, 2e prijs G. v. d. Burg, 3e prijs G. Jeninga. Tobbesteken, heeren, le prijs Jan Pieterse 2e prijs Jaap Pieterse, 3e prijs F. Nieuw land. Touwklimmen, heeren: le prijs C. Prins, 2e prijs P. Schuts, 3e pr. Jb. Post. Kinderwagen rijden, dames le prijs N. Ra ven, 2e prijs H. Spoelstra, 3e prijs N. v. d Linden. Ringsteken dames: le prijs Bels Oostdijk, 2e prijs Hennie Spoelstra, 3e prijs Mien Voorthuijzen. Broodjes happen: le prijs Dirk Mosk, 2e prijs Kees v, d. Dark, 3e prijs Henk van Wees. Touwtrekken: le prijs L. Schouten, 2e pr. Joh. Wiggers, 3e pr. Arie van Eek. Auto ringsteken: le pr. G. Groenleer en C. Muntjewerf, 2e pr. M. Kruithof en L. Schouten, 3e pr. G. Groenleer en D. v. d. Walle. Een groot succes was de vreugdevuur boom. Het duurde even voor men begreep, dat bij een vreugdevuur een rondedans be hoort, maar al spoedig kwam onder de op wekkende tonen van de muziekvereen. Soli Deo Gloria en Concordia de juiste stemming er in. Zeer geslaagd was ook de fakkeloptocht. Een pracht gezicht die honderden dansen de vlammen langs onze donkere wegen. Het Oranjecomité had eer van z'n werk! BEROEP AANVAARD. De heer Jac. van Nieuwkoop heeft het beroep der Ger. gemeente tot predikant al hier aangenomen. De heer van Nieuwkoop is candidaat te Rijnsbrug. Dinsdagavond vond in Pesie's Bad te Alk maar de eerste uitwedstrijd der polocompeti tie voor de Bruinvisschen tegen DAW plaats. Na den aanvang leek 't bij de Bruinvisschen van een leien dakje te zullen gaan en in een oogenblik had Sikkink zijn club de leiding gegeven. D.A.W. liet dit niet onder zich en wist doordat de Bruinvisschen een moment niet goed overnamen door haar rechtsbuiten gelijk te maken. Onmiddellijk trokken de Heldersche jon gens er weer op los en hun keurig opgezette aanval werd door v. d. Water in een pracht goal omgezet. D.A.W. maakte spoedig daarop de gelijk maker. Met gelijk spel 22 ging de rust in. Inmiddels werd het steeds donkerder, zoo dat besloten werd direct door te spelen en niet te rusten. Het begon nu bij de Helderschen een beetje rommelig te worden en toen scheidsrechter Kubbe er toe overging om twee D.A.W.-ers en twee Bruinvisschen uit het veld te zenden wegens vermeend ongeoorloofd spel, was alle verband verloren. D.A.W. wist zich in deze periode van het spel het best te handhaven en scoorde nog 3 maal, zoodat in nagenoeg volslagen duister nis de scheidsrechter het einde floot met een 52 nederlaag voor de Bruinvisschen. Als critiek het volgende: D.A.W. is geen nloeg meer die met hoofd en schouders boven de Helderschen clubs uitstaat, Caarls is nog steeds de man met de hersens en beste spel- capaciteiten. De Heldersche polospelers be hoeven stuk voor stuk niet voor de D.A.W.- ers op zij te gaan, doch het teamwork is nog niet je dat. wat niet te verwonderen is, van wege de slechte oefengelegenheid. De Groot voldeed goed als doelman en Sikkink moet er eens achter zien te komen, wanneer hg vrij moet zwemmen en wanneer hg zgn man moet houden. Tenslotte de scheidsrechter, hg floot goed, maar zeer streng, mede doordat hg door de invallende duisternis geen risico's wou lo<y>en. HAVEN VAN NIEUWEDIEP: Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het s.s. „Leeuwarden". Anagekomen van Harlingen en vertrokken naar Rotterdam het Ned. m.s. „Prins Bernhard". POSTDUIF AANGEVLOGEN, Groene gummiring. gemerkt AB 227, alumi- niumring. gemerkt L 7962*3. Terug te beko men by DE LEIJ, Kanaalweg 20. DE BAZAR IN EBENHAEZER. De bruto-opbrengst in den bazar in Eben- haezer bedraagt, naar wy vernemen pl.m. 590.Men rekent op een bedrag van 90 tot 100 aan onkosten, zoodat er nog een aardig bedrag overblijft. Rappe handen zijn reeds bezig in verschil lende straten te Den Burg buurt- en gevel versieringen aan te brengen. Het verst is men met de voorbereiding al gereed in de Hooger- straat, waar o.a. een bizonder fraaie eere poort is gebouwd in den vorm van een ouder- wetsche ophaalbrug. In Gravenstraat en West straat zullen drie eere-poorten worden ge plaatst. Ook in de Koogerstraat is men met de straatversiering reeds druk bezig. In an dere buurten heeft men evenwel nog niet zulke omlijnde plannen, daar wordt voorloo- pig nog binnenshuis gewerkt. Het staat vrij vast, dat ons dorp met het Regeeringsjubi- leum, evenals indertijd met het Kroningsfeest van H. M. de Koningin een zeer feestelijk aan zien zal krygen. Het feestprogramma. Vorige week deelden wij reeds het een en ander mede over het Feestprogramma, dat de Oranje-vereeniging heeft opgesteld; hieraan kunnen wij nog het volgende toevoegen, voor namelijk betreffende de Kinderfeesten. Op Dinsdag 6 September, heeft een Kinder optocht plaats met versierde fietsen,' schilden, enz. Na de bioscoop-voorstelling, die om 1.30 uur aanvangt, wordt de Herinnering uitge reikt, die door de Gemeente aan de kinderen wordt verstrekt (over deze herinnering be- waardt men nog het stilzwijgen). Van 46.30 uur Kinderspelen op de Groeneplaats. 's Avonds worden Volkspelen gehouden; na afloop hiervan zal op de Groeneplaats een Vreugdevuurboom worden ontstoken. Op Woensdag 7 Sept. zal bij !t Esperanto- monument in de Koogerstraat een „Herinne ringsboom worden geplant. Deze plechtigheid zal plaats hebben des morgens om 9 uur. Hier bij zullen de kinderen een drietal liederen zin gen. De boom wordt in optocht van da Groeneplaats daarheen gebracht. Daarna heb ben weder Kinderspelen op de Groeneplaats plaats. Het programma der Kinderspelen is nog niet geheel gereed. Wel kunnen wg nog mededeelen, dat tijdens het Ringsteken met paard en kar voor ouderen op de Groene plaats, een vliegerwedstrijd voor kinderen zal worden gehouden op het Sportterrein der S.V. „Texel". HET ORANJEFEEST. In verband met het Oranjefeest is men ook hier druk bezig met aanbrengen der versierin gen en het maken van eerepoorten. Het geheel laat zich heel mooi aanzien. Als het weer meewerkt, zullen het een paar* mooie dagen worden. Niemand verzuime dit mooie dorp te bezoeken. Men zal versteld staan wat hier in enkele weken tot stand gekomen is, Aangegeven op 1 September 1938. BEVALLEN: J. van Huysteede Wolff. z.J M. I. PesieStorm, z.; C. M. A. M. Winter— Nypels, d.; M. J. BakkerHeyligenberg, z.J J. C. LimonardBlankers, d.; A. Mathijssen— Molenaar d GETROUWD: E. Steegers en H. Nobbe: .1, van der Zandt en C. Th. Barhorst; P. H. Bos en J. P. van Egmond. OVERLEDEN: H. Rump, m., 48 jaar. 1 Sept. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 1.441.25 Slips 0.80—0.68 Schol le soort p. kist 7.60.640 Schol 2e soort 3.502.00 Schar 2.701.40 Door garnalenvisschers: Levende garnalen p. lit 1.35 Gekookte garnalen p. kg 0.15 G. L. van Assen, burger-ziekenverpleger, en gezin, naar Nymegen, Jacobslaan 207. R. Wassenaar, landarbeider, naar Texel, Den Burg, Weverstraat p/a W. Wassenaar. J. van Engelsdorp Gastelaars, naar Amers foort, Kerkstraat 1. J. Dekker, naar Alkmaar, Heiligland 18, p/a H. Smit. D. Pleijsier, leeraar Ambachtsschool, en ge zin, naar Rotterdam, van Oosterzeestr. 6 b. J. Labruyère en gezin, naar Amsterdam, Jasonstraat 5 I. J. C. Stijger, stuurmansleerling, naar Am sterdam, Adm. de Ruyterweg 162 I. R. Vroome, landarbeider, naar Duitschland. Benita Sjoukje Rinsma, naar Arnhem, Eu- sebius Buitensingel 42. J. Reinderman, smid, en echtg., naar Berk hout. R. L. M. van Ginkel, kapelaan, naar Bever wijk, Breestraat 101. A. Bauw, sergt.-telegr., en gezin, naar Am sterdam, Witte de Withstraat 7 III hg. SCHOUT-BIJ-NACHT PULLE. t In zgn woning te 's-Gravenhage is Woens dag overleden de schout-by-nacht A. W. Pulle. gepensionneerd inspecteur van den geneeskun digen dienst van de Zeemacht. De overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder in de Orde van Oranje-Nassau, en drager van het eer® teeken voor belangryke krggsverrichtingen in. Atjeh 1873—1896. De heer Pulle was 82 jaar oud. De crematie is vastgesteld op Zaterdag, na aankomst van trein 11.41 op Westerveld.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6