De vorst die aanstoot gaf In zijn cel terug Uil het leven van den Zonnekoning Beroemde pilote op Schiphol Zuringzout in dc aardappelen Koning Leopold wenscht onze Vorstin geluk Familie van radiotoestel beroofd Na Oranjefeest vermoord Moeder-overste viel voor trein Landen op een klein vliegveld Aardbeving doet klokken stilstaan Minder huwelijken in Italië De schatten van den Czaar VROUWEN VERDRONGEN ELKAAR VAN HET HOF. Op 5 September a.s. zal Frankrijk het belangrijke feit herdenken, dat 300 jaar geleden de beroemde zon- ne koning, Lodewijk XIV geboren •werd. Tijdens zijn lange regeerings- periode ontwikkelde Frankrijk zich tot een machtig rijk, maar zijn staatkunde was van dien aard, dat tenslotte geheel Europa tegen hem partij koos. Ook de financieele toe stand van het rijk stond er tegen het einde van zijn leven buitenge woon slecht voor. Toen Lodewijk XIV, na het overlijden van zijn vader in 1G43, de troon beklom, koesterde men omtrent zijn regeering wei nig verwachtingen. Immers, hoewel nog zeer jong, besteedde de jorge koning een groot deel van zijn leven aan vrouwen en feesten, terwijl hij voor de ernstige staats zaken hoegenaamd geen belangstelling toonde. Aanvankelijk werd het bestuur over het land dan ook uitgeoefend door zijn moeder, Anna van Oostenrijk, die in 1643 regentes werd en die Mazarin als mi nister aanstelde. Een scherpe blik. Toen Lodewijk XIV echter in 1661 het bestuur zelf in handen nam na het overlijden van Mazarin toonde hij spoe dig een buitengewoon scherpen blik te hebben in het kiezen van ministers en ge neraals. Zoo riep hij mannen aan de re geering als Le Tellier, Colbert en Lionne, terwijl naderhand ook Louvois in dienst ■genomen werd. In Colbert vond Lodewijk den man, die met groottalent het bin- nenlandsch bestuur regelde,' nijverheid, handel en scheepvaart bevorderde en even zeer de welvaart elcr natie als 's konings geldmiddelen vergrootte; Louvois was de man, die eenheid in het leger schiep en dit tot een machtig geheel maakte. Oorlogszucht. Beide, zoowel geld als een leger, had Lo dewijk dan ook dringend noodig in verband met zijn oorlogszuchtige plannen, welke hij gedurende zijn geheele leven gekoesterd heeft. Niet minder dan vier oorlogen, waar van drie groote, heeft hij gestreden, uit sluitend en alleen om zijn macht te ver- grooten. O.m. viel Lodewijk, nadat hij in 1670 een geheim verdrag met Engeland gesloten had, met twee zijner beste veldheeren Con- dé en Turenne, de Republiek binnen. In verloop van zes weken veroverde hij de helft der gewesten. In die dagen zag het er in ons land treu rig uit. want niet alleen Lodewijk, maar ook Engeland, Munster en Keulen behoor den tot onze vijanden. Redeloos, radeloos, reddeloos Bekend is uit die dagen het gezegde: liet volk was redeloos, de regeering radeloos en het land reddeloos. Gelukkig kwam het ech ter zoo ver niet, want door het tijdig door steken van de dijken, door het ingrijpen van de Europeesche mogendheden en door de verheffing van Willem III tot stadhou der, kon ons land van den ondergang ge red worden. Be Nederlanden kregen nu zelfs verschillende bondgenooten, daar Lo dewijk zich niet ontzag Elzas-Lotharineen binnen te vallen en het aartsbisdom Trier te overvallen. Maar eerst na langdurige onderhandelingen was de Fransche koning geneigd in 1678 de vrede van Nijmegen te sluiten, waarbij hij wederom verschillende deelen van de Zuidelijke Nederlanden ver wierf, alsmede de veroverde landen in cle Elzas. Europa vijandig. De volgende oorlog, waarin Lodewijk XIV gewikkeld werd, was de Negenjarige Oorlog (1GS81697). Meer en meer was Europa hem vijandig gezind geworden in verband met zijn buitenlandsche bemoeiingen. Toen de kansen van den Zonnekoning in dezen strijd keerden, begon hij naar den vrede over te hellen, welke in 1607 tot stand kwam en waarbij hij van tal van verove ringen afstand moest doen. Misgewas en hongersnood. Het is te begrijpen, dat de financiën van Frankrijk er lang niet schitte rend voorstonden; het land was uitgeput, hooge belastingen, mis gewas en hongersnood hadden de welvaart zeer benadeeld en ontevre denheid doen ontstaan. Maar nog was Lodewijk niet van zijn oorlogszuchtigheid genezen en kort na het sluiten van den vrede werd hij in een vier de oorlog, de Spaansche Successie-oorlog ge wikkeld, waarin hij weer tegenover een Europeesche coalitie geplaatst werd. Na den vrede van Utrecht in 1713 en dien van Rastadt in 1714, was in Frank rijk een allertreurigste toestand ontstaan. Vervolging der Hugenoten. De schuldenlast was tot 2 milliard geste gen en de bevolking was meer dan onte vreden. Trouwens, er waren nog andere redenen, dat de verbittering onder de men schep zeer toegenomen was. Want Lode- wijk's heerschzueht kwam niet alleen tot uitdrukking in .zijn veroveringsveldtochten, maar ook in zijn houding tegenover de Hu genoten, den Paus en de Jansenisten. Na den vrede van Nijmegen (1678) wikkelde de Fransche koning zich in een vreeselijken strijd met de Protestanten, die in Frankrijk nog ruim 1 millioen aanhangers telden. De koning streefde naar een godsdiensti ge eenheid, dus de Protestanten moesten verdwijnen. Steeds strenger werd er nu tegen de Protestanten opgetredcn:hun ker ken werden gesloten, ambten moch ten ze niet meer bekleeden, noch ver schillende bedrijven uitoefenen en toen dat alles nog niet voldoende baatte, begon het stelsel der dragon- nades; soldaten werden bij de ver stokte Protestanten ingekwartierd en iedere mishandeling tegenover huil gastheeren was hun geoorloofd. Geen wonder dan ook, dat duizenden en duizenden Hugenoten het land verlieten, om zich elders voornamelijk in de Nederlanden en in Duitschland te vestigen. Voor Frank rijk had dit zeer nadeelige gevolgen, daar de viuchtelingen nijvere landbouwers cn hand werklieden waren; de voornaamste indus triecelen behoorden tot hen en „rijk als een Protestant" was in Frankrijk een bekend ge zegde. In conflict met den Paus. Maar Lodewijk's gewetensdrang kwam ook uit tegenover den Paus, met wicn hij in strijd geraakte over de rechten der „Gallieaansche kerk" Op een nationale concilie liet hij 'n aantal artikelen aannemen, waarin o. a. de wereldlijke macht voor onaf hankelijk van de geestelijke verklaard werd cn de stelling werd uitgespro ken, dat in geloofsvragen de beslis sing van den paus kon worden ver beterd, zoolang de kerk haar goed keuring niet gegeven had. Gaf deze oppositie, redenen tot groote on tevredenheid, ook aan liet particuliere leven van den koning nam men aanstoot. 's Konings huwelijk. Reeds op 22-jarigen leeftijd was hij in het huwelijk getreden, zij het dan ook om politieke redenen, met Ma ria Theresia, oudste Infante van Spanje. Daaraan was heel wat voor afgegaan, want Frankrijk was op dat oogenblik in oorlog met Spanje en de sluwe staatsman Mazarin wensch- te met groote omzichtigheid het hu welijksaanzoek te doen, immers, be halve een huwelijk, moest een zoo voordeelig mogelijke vrede met Span je tot stand komen. Lodewijk XIV zelf werkte aanvankelijk niet mee, daar hij zijn hart verpand had aan Maria Mancini, een nichtje van kar dinaal Mazarin. Een vrouw van bijzondere schoonheid en bekoring beantwoordde de liefde, die Lode wijk voor haar koesterde, maar het mocht niet tot een koninklijke idylle komen, de po litiek moest zegevieren, groote staatskun dige belangen stonden op het spel. Geluk. Met grootsche pracht en praal van den kant van Frankrijk, werd het huwelijksaanzoek gedaan, dat tenslotte na tal van onderhan delingen aangenomen werd. Onder inachtne ming van tal van ceremoniën kwam het hu welijk, acht maanden later tot stand. De geestdrift in Parijs was onbeschrijfelijk en in deze echtverbintenis met deze prinses uit een roemruchtig huis wilde men niets anders zien dan een waarborg voor het geluk van den jongen heerscher. Onder de belangstellenden, die de feeste lijke stoet in de Parijsche straten gadesloe gen bevond zich ook een jonge vrouw, Mada me Scarron, gehuwd met den mismaakten Ontvluchtte gevangene krijgt het benauwd en meldt zich te Parijs. Naar men zich zal herinneren ontvlucht te op 6 Augustus uit do bijzondere strafge vangenis te Schcveningen de 35-jarige F. M. Musch door verbreking van tralies. De man bleef onvindbaar niettegenstaande alle nasporingen van de politie. Een dezer dagen meldde hij zich echter bij de Nederlandsche legatie te Parijs,, van waar men hem naar Den Haag heeft over gebracht, zoodat hij thans wederom is inge sloten. Het is niet bekend hoe Musch er in geslaagd is na zijn ontvluchting, welke hij ondernam in gevangenis- kleeding, aan een normaal costuum te komen en het verhaal vertelt evenmin hoe hij na vele omzwer vingen eindelijk de Fransche' hoofd stad bereikte. liet viel niet mee! Daar aangekomen echter nam hij dienst in het Vreemdelingenlegioen en hij werd c^detacheerd bij het Parijsche depot van dit legioen. De tucht schijnt hem daar ook te hard geweest te zijn, want na eenigen tijd o-?""' -ii hu pit het legioen. Hierna zwierf hij enkele weken in Parijs rond, waar hij natuurlijk ook bij de poli tie gesignaleerd stond. Hij vreesde te recht, dat hij een strenge straf zou moeten ondergaan, wanneer de Fransche recherche op zijn spoor zou komen. Deze angst kon hij niet verdra gen en ten einde raad meldde hij zich bij de Nederlandsche legatie te Parijs, waar zijn signalement uit het algemeen politieblad bekend was. Musch deed dan ook geen moeite zijn geschiedenis voor de legatie ambtenaren te verbergen en hij bekende alles. Daarop heeft een ambtenaar van het ge zantschap hem naar Den Haag overge bracht, alwaar hij werd uitgeleverd aan de Haagsche Politie. En tenslotte kwam hij weer terecht in de gevangenis, waaruit hij met zooveel moeite was ontsnapt, satvrenendichter van dien naam. Vol ijver zucht slaat zij de gelukkige bruid gade,maar zeker had niemand en zij zelf wel allerminst kunnen denken, dat zij 23 jaar later de plaats van Maria Theresia zou innemen. liet huwe lijksleven van de Koningin was niet gelukkig en werd nog tragischer, doordat zij op het eerste gezicht liefde voor haar gemaal op- Natte, welke niet beantwoord werd. Lodewijk, die geen groote liefde in zijn leven kende, die hem leidde en sterkte, geraakte steeds meer op zij wegen cn zonk, zonder het zelf te be seffen, steeds dieper weg in den poel van intriques en leugens, waarin hij door zijn maitresscn geraakte. Geestiger en schooner dan zij! Aan het hof van den Franschen koning wa len tal van vróuwen, geestiger en schooner dan de koningin, beter ontwikkeld en vrijer in haar opvattingen, die er met haar lieftal lige gratie weldra in slaagden, den koning onder haar bekoring te brengen. Vooral voor zijn schoonzuster, Henriëtte van Engeland, toonde de koning groote belangstelling, maar daar men van deze verhouding wel dra kwaad begon te spreken, werd een jong meisje. Francoise Louise de la Baume le Blanc uitverkoren, om zoogenaamd 's ko nings opmerkzaamheid en hulde te genieten Hoewel het aanvankelijk als spel bedoeld was om do belangstellings der omgeving des konings af te leiden, werd het spoedig ernst en met de hertogin de la Vallière, zooals de titel van het jonge meisje naderhand luidde, was de rij geopend van een aantal maitres- sen die den koning steeds verder verwijder den van de koningin en die, en dat was niet minder ernstig, aan den verheven persoon des konings en aan het koninklijk prestige, ernstig afbreuk deden! Beterschap Tenslotte verscheen er echter een vrouw aan het hof, die grooten in vloed op dén koning wist uit te oefe nen. Het was Francoise Scarron, de latere Madame de Maintenon, die be noemd werd tot gouvernante over ecnige kinderen van Lodewijk. Als bekeerde Hugenofe en hartstochtelijk bezield door haar nieuwe geloof, sprak zij ernstig met den koning cn wist hem langzaam maar zeker op den weg naar beterschap te brengen. Sinds haar verschijnen aan het Hof in 1669 is er een duidelijke verbetering te bespeuren in de houding van den koning ten opzichte van de Koningin en nog grooter werd de invloed van Madame de Maintenon, toen zij zich in 1673 blijvend in de koninklijke appar tementen van Versailles vestigde. Hiermee waren de gulden dagen van Madame de Mon- tespan, die den koning eenige kinderen ge schonken had, welke door hem gewettigd waren, afgeloopen en moest deze machtige marquise het hof verlaten. Nooit tot koningin gekroond. Na het overlijden van zijn vrouw in 1683, sloot Lodewijk met madame de Maintenon een morganatisch huwelijk, dat zeer geluk- kig genoemd kan worden. Zij was het, als vurige katholieke, die den koning er toe aan spoorde, strenge maatregelen tegen de Hu genoten te nemen cn zoo nam deze vrouw, die nooit tot koningin gekroond werd, die nooit openlijk als zoodanig erkend werd, een plaats is aan het Fransche hof als weinig vrouwen vóór of na haar bekleed hebben. Nooit heeft deze vrouw echter getracht, eenig persoonlijk voordeel uit deze verhouding te verkrijgen en toen dan ook op 1 September 1715 Lodewijk overleed, trok zij zich onmid dellijk terug uit het hofleven om verder in eenzaamheid en teruggetrokkenheid haar da gen te slijten. Met haar dood ,vier jaar la ter ging de laatste presoon heen, die herin nerde aan het oude Hof van den Zonneko ning, de laatste ook van de twee vrouwen, die in het leven van don vorst-dieudonné (de vorst door God gegeven), zulk een voor name rol gespeeld hadden Jean Batten luncht met tal van autoriteiten. De Australische vliegster Jean Batten, die sinds Zondag j.1. in ons land vertoeft, als gast van den heer Plesman, directeur van do K.L.M., is gisterochtend met haar Percival Gull op Schiphol aangekomen, waar zij de gast was van de Amstcrdamsche Aero Club. Aanwezig waren o.a. viee-admiraal Quant, ir. von Baumhaucr, cn Jos. Cuypers, be stuurders van de Aero Club, de heer Guil- lonard, onder-directeur van de K.L.M. en de heer Van de Beek, onderhavenmeester der -emeente Amsterdam op Schiphol, als mede verscheidene leden van de Amster- damsrhe Aero Club, en de heer S. de Mul, namens de Nationale Luchtvaartschool. In het gebouw van de Aero Club werd de Australische vliegster een lunch aangebo den. In den loop van den middag is de beroemde pilote naar Parijs vertrokken. Man wilde zich van zijn vrouw ontdoen. De politie heeft te Enschede aan gehouden den 46-jarigen G. J. G., verdacht van poging tot moord op zijn vrouw. De man die in onmin met zijn cchtgcnootc leefde, heeft een dezer dagen zuringzout in een pan met aardappelen gedaan. De man wist, dat zijn vrouw den vol genden dag deze aardappelen zou eten. Zii heeft even van de aardappelen geproefd, doch merkte, dat ter iets niet in orde was. Uit het geneeskundige onderzoek is geble ken, dat de vrouw geen nadeelige gevolgen van een en ander zal ondervinden. De man, die liet misdrijf heeft toegegeven zal ter beschikking van dc justitie worden gesteld. DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE TRANSFER-OVEREENKOMST. De regccringspersdienst meldt: In verband met de nog loopende onderhan delingen tusschen dc Nederlandsche en de Duitschc regeering over een transfer-over eenkomst Nverd overeengekomen, dat de be staande transferovereenkomst alsnog tot 30 September a.s. zal gelden. l)e onderhandelingen worden dezer dagen in Duitschland voortgezet. In verband met het Regeerings,jubileum van onze Koningin heeft Z. M. Leopold III der Belgen, aan Hare Majesteit het volgen de telegram gezonden: KONING LEOPOLD. „Aan II. M. de Koningin, 's-Gravenihage. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum der troonsbestijging van H. M. richt Ik tot Haar Mijne hartelijkste gclukwenschen en betuig Ik tevens Mijne oprechte wenschcn, opdat onder Hare voorspoedige regeering het Koninkrijk der Nederlanden heil cn wel vaart moge kennen. (w. g.) LEOPOLD. Onplezierige onderbreking van een vacantiereisje. Een familie, die de beletage op de Prin sengracht 104 te Amsterdam bewoont, ver toeft met vacantic in de provincie Gelder land en had de huissleutel ter hand gesteld aan een vertrouwensman, die regelmatig de woning inspecteert. Woensdag ontdekte hij, dat de huisdeur aanstond en dat het slot was afgebroken. De man deed van zijn bevinding aangifte bij de politie en deelde mede, dat voor zoo ver hij het kon beoordeelen, tafelzilver en het radiotoestel waren verdwenen. Dc politie waarschuwde onmiddellijk de familie, die halsover—kop van haar va- cantie terugkeerde om te onderzoeken, wat de dieven nog méér hadden meegenomen... Plotseling trok de vader te Slie drecht zijn revolver. In een gedeelte van onzen oplaag konden wij.gisteren nog vermelden, dat te Sliedrecht de 39-jarige B. en diens 18-jarige dochter dood in hun woning werden gevonden en de lijken schotwonden, vertoonden. In den nacht van Woensdag op Donderdag moet een vroeselijk familiedrama aldaar hebben plaats gegrepen, waarover wij thans nog het volgende vernemen: Het gezin van kleermaker Bh bestaat uit man, vrouw en vier kinderen, o.m. een twee ling. De familieverhoudingen waren slecht, De achttienjarige dochter, die het slacht offer is geworden, was één van de tweeling Het meisje werd door den vader steeds on der de duim gehouden en mocht zelfs niet alleen op straat. Zij heeft zich hierover wel eens beklaagd en als dc moeder voor haar dochtertje partij koos, kreeg zij ruzie met haar echtgenoot. Woensdag is het meisje uitgegaan, ondanks het verbod van haar vader, en heeft in opgewektheid het Oran jefeest gevierd met don gymnasiast K. Toen zij om half twaalf thuis kwam, is er ruzie ontstaan. De man trok plotseling een revolver en los te 3 schoten op zijn dochter, waar na hij de hand aan zichzelf sloeg. Een buurvrouw heeft op verzoek van de vrouw van BI. de politie gewaarschuwd. De ze was spoedig ter plaatse, De lijken zijn in beslag genomen. Het parket te Dordrecht heeft een onder zoek ingesteld. Er zijn fotografische opna men van de situatie gemaakt. Bij een bombardement in Kanton verleende het Britsche Roode Kruis den slachtoffers hulp, hierin bijgestaan door Chineesche meisjes, die stalen helmen droegen. Doodelijk ongeluk op het statiojJ te Lichtenvoorde. Gisterochtend omstreeks half twaalf is op het station te Lichtenvoorde de eerwaarde moeder-overste van het St. Vincentiusgasthuis in Groenlo door een trein gegrepen en gedood. Het slachtoffer bracht twee zusters naar den trein, die op retraite zouden gaan. Bij het afscheid nemen liep zij achteruit en viel op een spoorlijn, juist voor den trein die uit de richting Ruurlo naderde. De ongelukki ge werd ernsti"- gewond de tweede klas- wachtkamer binnengedragen. Onmiddellijk werden geestelijke en geneeskundige hulp; ingeroepen. Het slachtoffer werd nog het Heilig Olie sel toegediend, korten tijd later is zij over leden, ir Uitvinding van Britsch piloot De „Evening Standard" maakte gisteravond melding van een uitvinding van een Cam- bridgeman en piloot O. F. Maclarén, die, wanneer zij practisch uitvoerbaar blijkt, in alle weersgesteldheden het landen op een betrekkelijk smal vliegveld mogelijk zal maken, aangezien met die uitvinding p,en vliegtuig niet behoeft te landen met den neus in den wind. Het vliegtuig daalt in den wind en als de wielen den grond ra ken, kunnen zij zoodanig worden omgegooid dat het b.v. op een breeden weg kan landen terwijl het vliegtuig een paar gra den schuin in den wind op het onderstel blijft staan. Indien de uitvinding voldoet, aldus het Hsb., zal het mogelijk zijn veel meer lan dingsterreinen aan te leggen. Maclaren was een der eerste leden van het luchteskader van de universiteit te Cambridge en heeft een ondervinding van bijna 10.000 vlieguren, Het licht te Ambon ging uit, Woensdagnacht te 01.45 uur werd Ambon! opgeschrikt door een korte, doch zeer hevige aardbeving, de hevigste welke sinds 30 jaap is waargenomen. De richting was vermoede lijk Zuid-Oost, de duur was 3 seconden. Het licht ging even uit, de klokken stonden stil en in de winkels vielen de flesschen uit de rekken. De betonsteiger is gedeeltelijk ont zet. De waterleiding, welke is aangelegd voor het voorzien van schepen, is aldus de N. R- Ct„ defect geraakt. Van een brug is een landhoofd verzakt. Het observatorium te Batavia registreer de de aardbeving te Ambon op 31 Augus tus te 01.21 uur Daar werd slechts een aard beving van lichten aard waargenomen, in oostelijke richting, vermoedelijk Oost-Zuid- Oost op een afstand van 4000 K.M. Meer geboorten Volgens officieele statistieken zijn gedu rende de eerste zeven maanden van dit jaar 151.662 huwelijken voltrokken, hetgeen 42.183 minder is dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De bevolking bestond eind Juli uit 43.237.000 zielen, waarbij niet medegerekend zijn ongeveer een half millioen buitenlanders, die zich op dat tijdstip in Italië bevonden. Het aantal kinderen, dat in de eerste ze ven maanden van 1938 levend werd geboren bedroeg, 609.920, tegen 571.854 in de over eenkomstige periode van 1937, een ver meerdering derhalve van 38.0G6. Twee Bussen gcarresteerdi Uit Belgrado wordt gemeld, dat de poli tie aldaar twee Russen heeft gearresteerd die er van beschuldigd worden een deel van den door generaal Wrangel geredden Petersburger Czarenschat, te. hebben ver duisterd. Zestien jaar geleden is hun de schat overhandigd, met opdracht deze bi] het Joegoslavische ministerie van financien te deponecren. Zij worden er thans van beticht, destijds slechté een deel te hebben afgeleverd, en de rest te hebben gehouden*

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8