volksstemming De verdedigingslinie van Hankau doorbroken DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Wil Duitsch in 7 sjecho-S De Sfinx van Berchtesgaden zwijgt De Koningin ziet de Zilvervloot Neemt de Kinder verlamming af Paniek onder de Italiaansche Joden Nederlanders worden gaarne gezien LL/eerbericht ZATERDAG 3 SEPTEMBER 193E KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 66e JAARG. No. 8403 Jubileum Kon. Pakefvaart Emigratie neemt toe Dit nummer bevat 16 pagina's DE BILT SEINTt Rust aan de Spaansche fronten N.V. W.A.C.0. Aufobusdiensten y NA" HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Hitier spreekt opnieuw met Hen- lein onder vier oogen. Het pro gram van Karlsbad moet richt snoer blijven. Steeds meer wordt het duidelijk, ook al beweert de Duitsche pers dat Praag de eindbeslissing moet geven, dat de Sudetenduitsche kwestie niet door Tsjechen en Sudeten, maar door Engeland en Duitschland zal wor den opgelost. Eenerzijds is het Lord Runciman, die bijvoorbeeld eergiste ren Henlein tot een bezoek aan Hit- Ier inspireerde, anderzijds is daar de Duitsche regeering, die het thans op een volksstemming schijnt te wil len aansturen. Men is in Berlijn zeer tevreden over de reacties die het bezoek van Henlein aan Hitier hebben uitgelokt en twijfelt thans niet aan de resultaten van een eventueele Volksstemming onder internationale con trole. De Duitschg pers schrijft nog steeds na drukkelijk: Het programma van Karlsbad moet richtsnoer blijven. Van den loop van het gesprek tusschen Henlein en Hitier, dat tusschen vier oogen is gevoerd, verneemt men natuurlijk niets, al meent men, dat zekere overeenstemming zou zijn bereikt. Interessanter is op het oogenblik. het nieuws dat is uitgelekt over qen onderhoud tusschen Neville Henderson den Britschen gezant te Berlijn, en von1 Ribbentrop. Het initiatief daartoe kwam van Von Rib bentrop, die den Britschen gezant bij zich uitnoodigde. Besproken werd de situatie in Tsjechoslowakije en de internationale ver wikkelingen, die daarover zijn gerezen. De Britsche gezant heeft von Ribbentrop daar bij op de hoogte gebracht van de houding, die de Engelsche ministers op de vergade ring van Dinsdag hebben aangenomen,' bij welke vergadering de Britsche gezant aan wijzig was. Von Ribbentrop is dus met de volle wetenschap van het Britsche stand punt naar Berchtesgaden vertrokken. De heele situatie schijnt van Londen uit gezien, op het oogenblik vrij verward, al dus de N.R.Crt. De indruk wint veld, Hen lein bereid is het nieuwe plan als een basis voor onderhandelingen te aanvaarden. Dat is ook de indruk van Lord Runciman. Over de veel belangrijker vraag, hoe Hit- Ier over de Tsjechoslowaaksche voorstellen denkt, hoort men echter de meest verschil lende meeningen Een stroom van tegenstrij dige berichten komt hierover binnen: Hitier zou het plan willen aanvaarden als een basis voor de onderhandelingen, maar zou daarbij zeker voorbehoud maken; hij zou het plan zonder meer verwerpen: hij zou 't afwijzen, maar zelf met een tegenvoorstel komen, in welk geval de deur voor onder handelingen in elk geval nog opengelaten zou worden, etc. etc. Al deze berichten schijnen slechts dit ge Ineen te hebben, dat zij niet zoozeer geba seerd zijn op onomstootelijk vastgestelde feiten, dan wel op min of meer intelligente gissingen. De Sfinx van Berchtesgaden weet zijn geheim goed te bewaren. Sudetenduitschers b« Benesj. President Benesj heeft Sudetenduitsche afgevaardigden ontvangen. Het gerucht gaat, dat naast de bezwaren, die zij zouden hebben geopperd, de gede legeerden tegenvoorstellen hebben gedaan. In Sudetenduitsche kringen schijnt men voldaan over den loop van het onderhoud. Later op den dag had Lord Runciman een onderhoud met den president, die hem van de gevoerde besprekingen op de hoogte bracht. Zeldzaam schouwspel op de Maas. Rotterdam eert de Landsvrouwe Gisteravond heeft H. M. de Konin- in gezelschap van HH. KK. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard het officieel aangekondigde bezoek aan Rotterdam gebracht om er de fraaie illuminatie van de Nieuwe Maas, welke ter gelegenheid van de jubileumfeesten is aangebracht in oogenschouw te nemen. Het bezoek heeft ongeveer anderhalf uur geduurd, Bijna drie kwartier hebben de Be zoekers doorgebracht aan boord van „De Stad Rotterdam", het schip waarmede zij de rivier zijn opgegaan, teneinde alles van na- hij te bezien. Er waren tusschen de 60 en 70.000 menschen op de been om de Koninklijke Familie met luide hoera's te verwelkomen. De officieele begroeting geschiedde door den loco-burge meester, wethouder A. B. de Zeeuw. De Koningin was gekleed in een grijzen bontmantel, de Prinses in een bruinen bontmantel met lichten strooien hoed. Prins Bernhard in de uniform van luitenant ter zee le klasse. Daar liggen de trotsche galjoenen. Bij aankomst te ongeveer kwart voor negen aan de Westerkade, ston den de Vorstelijke Personen tegelijk op een van de mooiste punten om de vloot van Piet Hein te kunnen ga deslaan. In al haar flonkerende pracht lag de Maas daar met millioe- nen glimlichtjes van de illumina tie op het donkere, zacht deinende water. Het was een prachtig heldere nazomeravond Een egaal donkere avondschemer omspande het havensilhouet op den achtergrond van einder tot einder en dwars door het land schap heen slingerde zich de helverlichte Maas. De vloot van Piet Hein. de trotsche galjoenen met fraaie tuigage, die daar op de reedc lag, was inderdaad een -.ilveren vloot. Vóór Koningin, Prinses, en Prins zich aan boord begaven van „De Stad Rotterdam" zong een aubadekoor van 1200 personen Ha re Majesteit een speciaal voor deze gelegen heid getoonzette cantate toe. Vuurwerk. De vlootschouw werd besloten met een brillant vuurwerk, dat de Maas en de gan- sche omgeving, die toch al zoo tintelt van licht, nog eens extra in feestelijken glans heeft gezet. In duizenden en nog eens dui zenden lichtdeeltjes spatten de zonnen heel hoog in- de lucht uit elkaar en af en toe was het, alsof het vergankelijke licht van de vuurwerkzonnen wilde wedijveren met het eeuwig-constante licht van de sterren, waarmede de donkere avondhemel was be zaaid. Heb je wel gehoord Bij het afscheid zong Rotte's Mannenkoor onder leiding van .Tos. Vranken Jr. voor de Landsvrouwe en Haar Kinderen: „De Zil veren Vloot", van Fred. J. Roeske. Terwijl de hofstoet zich naar Den Haag begaf, reden Prinses Juliana en Prins Bern hard met hun groote Mavbach door de ver lichte stad en vertrokken draarop naar Soestdijk. H.M. de Koningin heeft de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zijn de schepen van de Piet-Heinvioot in dezen vorm te behou den. Voorts heeft de Koningin belangstellend geïnformeerd naar de toestanden in de ha ven en den stand van de werkloosheid. En met dijt blijk van Koninklijke belang stelling in haar wel en wee, werd de Oran- jeayond van de Maasstad besloten. Wij lieten ons door de Engel- schen niet dwarsboomen! Mórgen is het juist vijftig jaar geleden dat op 4 September 1888 de acte van oprichting der Koninklijke Paketvaart Maat schappij werd gepasseerd, In zijn „geschiedenis der Amsterdamsche Stoomvaart" schrijft dr. M. G. de Boer, dat in 1850 door het gouvernement een contract werd gesloten met den oud-marine-officier W. Cores de Vries en andere particulieren. Toen de door het gouvernement gesloten contracten in 1866 afliepen, werd de gehee- le stoomvaart in Ned.-Indië toevertrouwd aan den Londenschen reeder H. O. Robip- son, die zijn concessie onderbracht in de Nëd. Indische Stoomvaart Maatschappij. De N. I. S. M. bleek echter geheel te „verengelschen", de mij. richtte het geheele handelsverkeer op Sin gapore in plaats op Batavia! Ook kwamen er tallooze klachten van de passagiers over slechte behandeling en ac- comodatie. De zaak kwam in de Kamer aan de orde en toen in 1888 een nieuwe aanbe steding van het contract zou geschieden, kwamen twee Nederlandsche reederijen, dc „Nederland" en de „Rotterdamsche Lloyd" tot overeenstemming en werd de Nederland sche Paketvaartmaatschappij opgericht. Liquidatie van de N. I. S. M. volgde en thans kan de K. P. M. op vijftig jaren bloei terugzien. Gunstige berichten uit Rotterdam Te Valksenwaard zijn twee gevallen van kinderverlamming geconstateerd en wel bij een vierjarig meisje en een zesjarig jonge tje uit verschillende gezinnen. Uit Rotterdam wordt ook weer een nieuw geval van de gevreesde ziekte gemeld. Het ziet er, volgens de Msb., naar uit, dat de ziekte weer aan het afnemen is. Aan de snelle uitbreiding van de vorige week is althans een einde gekomen. De kans bestaat, dat de maatregel ter sluiting der scholen te Rotterdam na 12 September zal worden ingetrokken. DUIZENDEN MOETEN OP KORTEN TER MIJN HET LAND UIT. Er heerscht thans, naar aanleiding van de aangekondigde verscherpte maatregelen, niet minder dan een paniekstemming onder de Joden In Italië, vooral onder die uit handel drijvende en industrieele kringen. De algemeene indruk is, dat het Itali aansche racisme strenger zal zijn dan het Duitsche, hoewel men verklaart, geen Jo denvervolging te willen. Grooten indruk hebben de maatregelen vooral gemaakt in de streek van Triest, waar vele Ttaliaan- srlie en buitenlandsche Joden wonen, die belangrijke posten in handel en zeever zekeringsbedrijf bekleeden. Zij hebben er vaak groote kapitalen belegd, waarvan het opnemen netelige kwesties kan doen ont staan. Vele Joden srhijnen het plan te hebben naar Noord- en Zuid-Amerika te verhuizen. Vijfduizend Joden Milaan uit. Het aantal buitenlandsche Joden te Mi laan, die Italië binnen zes maanden moe ten verlaten, bedraagt ongeveer 5000, of 60% der Joodsche bevolking. De meeste dezer Joden zijn Duitschers, Oostenrijkers of Po len. De door Italië tegen de Joden genomen maatregelen worden door het Amerikaan- sche departement van staat onderzocht. Het departement zal vervolgens op grond van zijn gegevens gebruikelijke instructies aan den Amerikaanschen gedelegeerde in de commissie voor het vluchtelingenvraagstuk voorbereiden. Toen Huil vragen werden gesteld over den toestand weigerde hij ieder commen taar. Goede kansen voor onze boeren in Argentinië. Door den Minister van Sociale Za ken is aan de Tweede Kamer der Staten-generaal aangeboden het ver slag betreffende de emigratie en de transmigratie over het jaar 1937. Hier wordt het volgende aan ontleend: De trek naar Zuid Afrika maakt sinds 1935 het voornaamste element uit van de overzeesche emigratie van uit ons land. Er vertrokken voorts een aantal emigran ten naar de Vereenigde Staten van Ameri ka, naar Argentinië en Brazilië. Geconstateerd wordt, dat de belang stelling voor de oude immigratielan den afnam, n.1. voor de Vereenigde Staten van Amerika en Canada, in verband met de vrij groote werk loosheid, welke daar nog heerscht, en nu meer het oog gericht op Zuid Amerika. Gebleken is, dat bij de zich ontwikkelen de industrieën in verschillende immigratie landen een zekere behoefte ontstaat aan voldoende geschoolde technische krachten. Ook voor landarbeiders en voor land- en tuinbouwers, die zich zelfstandig willen ves tigen, blijven mogelijkheden bestaan. Echter zal men er rekening mee dienen te houden, dat voor fabrieks arbeiders en voor alle half- en onge schoolden, alsmede voor administra tief personeel, de emigratiekansen uiterst gering zijn. Er heeft in 1937 een belangrijke strooming bestaan om tot het stichten van landbouw kolonies van Nederlanders in den vreemde te komen. Overwogen wordt in deze landen vaste posten te stichten, die zich regelmatig op de hoogte moeten stellen van de kansen voor Nederlanders, vestigingsplannen uitwerken en bij aankomst in het nieuwe land de noo- dige assistentie moeten verleenen. Argentinië. F.en onderzoek bevestigde, dat in Argen tinië inderdaad wel eenige kansen voor Nederlanders aanwezig zijn, indien een behoorlijke organisatie zou worden opge bouwd om de menschen bij aankomst ter zijde te staan. Verwacht mag worden, dat. indien tot aanstelling van vertegenwoor digers zal worden overgegaan, een emigratiebeweging van Nederlan ders naar Argentinië kan worden opgebouwd. Zuid-Arfika. De gedachte, die men fn Nederland soms heeft omtrent de werkgelegenheid in Zuid- Afrika, is niet geheel juist. Men is geneigd te meenen, dat door de algemeene ople ving er daar in alle mogelijke beroepen voor buitenlanders kansen aanwezig zijn. hetgeen niet het geval is, hoewel voor personen, die over zoodanige, geldmiddelen beschikken, dat zij eenig risico kunnefi dra gen, er in vele opzichten grootere mogelijk heden zijn dan in ons land. Er dient rekening mede te worden gehou den, dat de arbeidsmarkt in een land als Zuid-Afrika, met een (blanke) bevolking van slechts 2 milliocn zielen, aan zekere grenzen gebonden is. Verwachting: Matige tot zwak ke wind uit Westelijke rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, koude heldere nacht, zelfde temperatuur overdag. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Tenslotte kan worden geconstateerd dat de drang tot emigratie in Ne derland in het afgeloopen jaar be langrijk is toegenomen, als gevolg van de gunstiger berichten, welke uit overzeesche landen binnenkwa men. Er is dan ook alleszins aan leiding voort te gaan, aan de voor bereiding der emigratie groote aan dacht te besteden en maatregelen te nemen, opdat de mogelijkheid daartoe in alle bijzonderheden wor den onderzocht en wordt nagegaan, welke stappen kunnen worden on dernomen om de emigratiebewging in verschillende richtingen te bevor deren. De Nederlanders staan in de meeste lan den zeer goed aangeschreven, zoodat waar immigranten kunnen worden toegelaten, Nederlanders gaarne worden gezien. Stilte voor den storm? Aan alle fronten, zoowel aan dat aan den Ebromond, waar de rechtschen het initia tief hadden hernomen, als aan het front van Estremadura, waar de regeeringstroe- pen het verloren terrein poogden te henvin nen, heerscht rust. Ook ten zuiden van Zujar aan het front van Estremadura is het thans weer kalm. In beide kampen bereidt men zich op nieu we gevechten voor. De luchtmacht verricht boven verscheidene sectoren verkennings vluchten en bombardementen. AMBTSKETEN VAN BURGEMEESTER GESTOLEN. De gouden ambtsketen, ter waarde van 200 pond. welke gedragen werd door den burgemeester van Newport op het eiland Wight, werd eenige dagen geleden uit zijn zak gestolen. De burgemeester had een kinderdanspar tijtje bezocht en droeg toen zijn keten. Later deed hij dien af en stopte hem in den zak van zijn jas, die hij in de garderobe afgaf. Hij bleef nog een half uurtje, en in dien tijd werd de keten op onverklaarbare wijze uit zijn zak gestolen. De politie stelt vol gens de Daily Express een grondig on derzoek in. Tot nu toe echter zonder eenig resultaat. DINSDAG 6 SEPTEMBER (Nationale feest dag) dienst als op Zon- en feestdagen. De Chineesche verdedigers in een ijzeren greep. Elders be richten de Chineezen overwin ningen behaald te hebben. Naar uit Lioean in de provincie Anhwei wordt gemeld, hebben de Japansche troepen, die uit Anhwei de provincie Honan zijn binnenge rukt, definitief de buitenste Chinee sche verdedigingslinie van Hankau doorbroken. Gisteren heeft een uit Lioean naar het westen oprukkende Japansche colonne de op de grens tusschen Anhwei en Honan gelegen stad Yehkiatsi bezet. Alle verdere operaties in de provincies Sjansi, Honan, Anhwei, Hoepei en Kian Gsoe houden hiermede verband. In het Noorden van Hankau bij den Lojang-spoor- weg (den westelijken arm van de Loenghai- spoorweg) blijven Toengkwan, Lojang en Tsjengtsau de bedreigde punten. De.middelste Japansche colonnes, welke vanuit Anhwei opereeren, splitsen zich in twee groepen, waarvan de eerste groep pro beert de rivier Hwai te bereiken, dc tweede het Hwai gebergte, met als hoofddoel den HOE P E I HANKAl 5*+£**41J SJEN6JAN4 j )J>MATAUTSJt -^4 LOETSJAU =T7 y JjOT£ JAU j $r ^oeworsjAn KÏTSJiiJ\ joe,spitte**»* rci'H iAjNfnss O E 0 100 000 spoorweg Hankau—Tsengtsau af te snijden. De zuidelijke Japansche colonnes operee ren in Hopei en Kiangsoe; na den val van Hoeangmei en Joeitsjang marcheeren de Japanners parallel op ten Noorden en Zui den van de Jangtse. terwijl de Japansche oorlogsschepen gestadig deze rivieren stroomopwaarts varen. Langs het Pojangmeer wordt Teian be dreigd. De ring om Hankau wordt dus van dag tot dag nauwer. Op de kaart ziet men met zwarte pijltjes de Japansche aanvalsrichtingen aangegeven het geheel geeft een duidelijk beeld hoe de Japanners trachten Hankau op verren af stand te isolccrcn. Japansche en Chineesche offen sieven. Drie colonnes van het. Japansche leger hebben ten zuiden van Kioekiang een ge- lijktijdigen aanval ingezet, naar 't schijnt met de bedoeling zich meester te maken van Teian aan den spoorweg Kioekiang Nantsjang. De Chineesche strijdkrachten hebben Woensdag in het N.O. van Hoenan een algemeen offensief ingezet en rukken con- vergeerend op naar Manghsien. Naar het Chineesche persbureau meldt, zijn de Chineesche troepen er in geslaagd, onder dekking van geschut en lucht macht. een geheele Japansche afdgeling. die twee heuvels tusschen Hwangmei en Soe- soeng bezet hield, te vernietigen. Hosian ten Zuidwesten van Loen is door de Chi neezen ontruimd. Op 30 Augustus hebben de Japanneezen weer gebruik gemaakt van gifgassen, met hpt gevolg, dat de man schappen van een Chineesche compagnie aan den Westelijken oever van de rivier de Pi om het leven gekomen zijn. Aan bet front tusschen Kioekiang en Nants'ang zijn 300 Japanneezen ingesloten, de helft daar van sneuvelde terwijl de rest in verwar ring vluchtte. De Japansche troepen lijden zware ver liezen. naar schatting worden dagelijks 1000 tot 3000 gewonden v. Kioekiang naar Sjang hai vervoerd. In het Oosten van Honan zijn uitgebreide oppervlakten overstroomd door het water van de gele rivier, dat zich hier een weg gebaand heeft. Er worden weer verschillende Japansche luchtbombardementen gemeld. Iïct bericht over dc Engelsche leening aan China is gisteren later weer tegengesproken.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1