Roosevelt speelt hoog spel TRiUMPH Joden in vreere Postvlucbten op Indië 1 CEN1 r RGI N IA Reorganisatie der sociale verzekering MMetuM ■I Hij verscherpt de politieke tegenstellingen VERLICHTING VAN STRAFFEN UIT ONZE OOST Karfeeringsvliegtuig verloren Bij bu'diging in elkaar gezakt Verbooging K.N.I.LM.-subsidie Twee Engelsche jongemannen plegen zelfmoord „Middeleeuwsche" maatregelen Duitschland blokkeert zijn Westgrens Gevangenen slaan jj bewaker dood Aflevering van spijs vetten beperkt Het overmaken van loonen nit Duitschland Proces om een schip Het kapitaalkrachtige Amerika in de oppositie gedwongen. Aan den equator, heeft de president tien dagen lang geviseht. Van iede re vangst heeft Amerika kennis ge kregen. Het heeft den strijd bewon derd, dien Roosevelt met een lichten hengel gedurende twee en een half tiur tegen een zwaren haai gestre den heeft. Juist thans blijft niets, maar dan ook niets, wat den pre sident betreft, onbenut voor de po litiek. Toen hij eenigo weken gele den zijn reis naar het Westen maak te om daar in verschillende plaatsen te spreken, wezen de republikeinen er op, dat de verschillende filmopna men een zeer vermoeid man toonden, Maar nu heeft Roosevelts lijfarts ver klaard, dat „slechts weinige men- schen in Amerika" op een dergelijke wijze een haai kunnen overmeeste ren. Teruggekeerd, is do president weer onmid dellijk aan het werk gegaan. Hij deed dit met een energie, die zijn raadslieden ver steld deed staan, Op het oogenblik kiezen de partijen van het land hun candidaten voor de Congrcsverkiczingon in November. Dit is zeer belangrijk voor don koers, die zij gedurende de volgende zittingsperioden en bij de presldentschapsverkiezingcn van 1940 zullen inslaan. Reeds voor zijn reis hreft. de president liet aangedurfd, in ver schillende staten zijn vetrouwcnslieden aan te bevelen. „Wij spreken niet dezelfde taal". Onmiddellijk werd hij er van be schuldigd, dat hij den vrijen wil van het souvercine volk zou beïn vloeden. Slechts voor de holft wer den zijn candidaten tot nog toe ge kozen. Thans heeft Roosevelt zijn tactiek nog verscherpt en senator Georgc, die sinds 10 jaren den staat Georgia in bet Congres vertegen woordigt, volkomen ongeschikt voor deze taak genoemd; weliswaar zou hij zijn vriend cn bovendien een gi'oote rechtsgeleerde zijn, maar: „Wij spreken niet; dezelfde taal". Senator Georgc heeft deze „.uitda ging" int'usscnen aangenomen. ROOSEVELT. Hier maakt men meeningen! Zooals gezegd, de scherpe tactiek van den president werd niet met bijval begroot, vol strekt niet. Den volgenden dag was het moeilijk een courant te vinden, die hem goedkeurde. Dit bewijst niet veel. In 1936 was 80 pet van de pers tegen een herkiezing van Roosevelt. De Amerikaanscho pers is geen goede meeningsbarometer meer, ten minste niet in do binnenlandsche politiek en derhalve ontstaan andere graadmeters. Maandbladen, die de beschikking hebben over grooto middelen, organiseeren proefver kiezingen en er bestaat een instituut, dat maandelijks met veel succes het publiek over zijn meeningen voorlicht. Zoo juist is liet Augustus-rapport van den „Gallup" verschepen cn dit deelt mede, dat de po pulariteit van don president, zooals steeds na de sluiting van een zittingsperiode van liet Congres, gestegen zou zijn, Tegelijk bevestigt de „Gallup" een be langrijk en voor de hand liggend verschijn sel met precieze, maar daarom nog niet absoluut betrouwbare cijfers: de Roosevelt- aanhangers concentreeren zich meer en meer in de onderste lagen van het nationale inkomen, bij degenen dus, die „noch eigen grond noch waardepapieren" bezitten. Daar entegen groeit het aantal tegenstanders van Roosevelt onder de beter gesitueerde klas sen. Wat wil Roosevelt? Is het dat, wat Roosevelt wil met zijn snijdende tactiek? Scheiding der geesten? Ja, scheiding der klas sen? Hij stamt uit een van de oud ste cn voornaamste families van het land en zonder milliardair te zijn, is hij toeli zeer behoorlijk mot aard- sche goederen gezegend. Maar hij dwingt het kapitaalkrachtige Ame rika in de oppositie en ook liet deel van zijn eigen partij, de democraten, voorzonvrr dit het bezit op de ge bruikelijke wijze vertegenwoordigt. En liij laat het op het verwijt aankomen, dat hij een „verslaafd Congres" wenscht, waarin slechts „ja-mannen" zitten, hij zou zelfs niet eens „ja-maar"-vertegenwoordi- gers van hot volk dulden. Het links staande deel van zijn aanhangers heeft hem in de jaren 1930—1937 verweten, dat hij den „ver geten man", die hem in 1932 en 1936 geko zen zou hebben, zelf vergeten zou zijn. Thans proclameercn zij een beslissende wending in de politick van den president om werkelijk den Mjkdom van het land „breeder te verdeelon". Nieuwe partijvorming? Meer dan 140 jaren hebben de breede nias-. sa's vhn het land achter de lfèide -groote partijen der republikeinen cn democraten aan geloopen. En in deze partijen hadden de kapitaalkrachtigen de leiding.. Wil rtu Roosevelt met dit systeem breken en .zich op de „onderste lagen" verlaten? Zijn om vangrijke sociale wetgeving, de enorme werkverschaffingsmaatregelen# de ordening van den landbouw, die sléchts, in Söyjël- Rusland nog ingrijpender is, openbare con trole op vele bedrijfstakken hebben hem een groote populariteit verschaft. Zij heb ben automatisch een groot deel van de be volking, waaronder een snel groeiende bu reaucratie onder hem gesteld. Velen van zijn raadslieden uit de partij' denkon nog steeds in de oude begrippen, maar het schijnt werke lijk de bedoeling van den president te zijn, de kiezersmassa nieuw te or ganiseeren cn dit kan hij inderdaad slechts doen, indien hij de tegenstel lingen niet bijvijlt, maar haar scher pere kanten geeft. Een hoog spel. Reeds zijn de La Foliettes, die een eigen partij willen ophouwen, hem ontgleden. Zij zien de grondslagen van het Amerikaansche economische leven in gevaar. De president is hardnekkig. In Roosevelts karakter vindt men naast een hoogst tactische bekwaamheid een on gewone hardnekkigheid. Zijn laatste demo cratische voorganger, Woodrom Wilson, strandde reeds voor hem, wijl hij de ver kiezingen in zijn eigen partij trachtte te dicteercn. Maar ook Roosevelt staat onder een dwang. Zelfs zijn tegenstanders geven toe, dat zijn programma slechts door één man uitgevoerd kan worden, n.1. door hem zelf. Over een eventueeie derde ambtsperi ode heeft hij tot nóg toe geen woord ge sproken. Maar klaarblijkelijk is ook hij er van overtuigd, dat acht jaren te weinig zijn, om zijn werk te voleindigen. En tevens weet hij, dat zijn capdidatuur evenals zijn politiek programma slechts slagen kan, wanneer hij een vastbesloten politiek bedrijft. Na dat, wat in Georgia en sinds Georgia geschied is is hij daartoe besloten. Het land in zijn geheel is daarvan nog niet overtuigd/maar reeds thans kan men overal de woorden „socialist" en „autocraat" hooren. TER GELEGENHEID VAN HET REGEERINGSJUBILEUM. Naar wij vernemen, wordt In verband met het 40-jarig regee- ringsjubileum van H. M. de Ko ningin aan een aantal veroor deelden vermindering, verwisse ling of kwijtschelding van straf verleend. Het kaarteeringsvliegtuig van de K.N. I.L.M., de PKAKU, dat destijds aan de Noordkust van Madoera een noodlanding maakte, wordt, naar de N.R.Crt, meldt, als totaal verloren beschouwd. Tragisch ongeval te Semarang. De hoofdmandoer van de firma Dunlop cn Kolff te SSmarang, Ilardjosemito, die reeds vele jaren bij genoemde firma in dienst is, werd ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin onder scheiden. Nadat hij was toegesproken door den chef der firma, in tegenwoordigheid van het Europeesche en Inheemsche personeel, sprak de gedecoreerde een woord van dank. Na afloop hiervan zakte hij plotse ling in elkaar cn overleed na enkele oogen- blikken. Een onmiddellijk geroepen arts consta teerde, aldus de N.R.Crt., hartverlamming. Bij den Indischcn Volksraad is ingediend een aanvullingsbcgtrooting voor het jaar 1938, strekkende tot verhooging van de sub sidie aan de K.N.I.L.M. van f 240.000.tot f 300.000. De huidige subsidie is aldus de N.RCrt., zeer krap gebleken en de voortschrijdende ontwikkeling van de burgerluchtvaart maakle een modcrnisecring en iiitbreidinc van het materiaal van de K.N.I.L.M. nood zakelijk, Geldelijke offers voor wachts- lleden in afgelegen Palestijn- sche oorden. De Joden in Palestina betalen thans vrijwillige belastingen op sigaretten, autobuskaartjes, toegangsbewijzen voör vermaaksgelegcnhedcn en zelfs op ingevoerde groenten, teneinde de gelden bijeen te brengen voor vei ligheidsmaatregelen. Deze gelden worden gestort in een fonds, waaruit de verdediging van kleine afgele gen Joodsche landbouwkolonies wordt ge financierd. Het geld wordt besteed voor het aanstellen van wachtslieden, den aanleg van prikkeldraadversperrin gen en soortgelijke beschermingen, en den bouw van wegen ter verge makkelijking van het verkeer daar, /waar slechts moeilijk begaanbare paden bestaan. Bovendien storten de Palestijnsche Joden vrijwillig éeft bepaald percentage van hun inkom-én in het fonds, dat den naam draagt van „Fonds voor de bevrijding der Pales- tijrtsciic Joden". Er is tevens een campagne op touw ge zet, met het doel jonge Joden te werven om dienst,, té doen als wachtslieden voor afge legen nederzettingen. Bom in sinaasappelkist. Op de fruitmarkt van Jaffa-tel-Aviv is een bom ontploft, welke in een sinaasappelkist was verborgen. Ne gen Joden werden gewond, waarvan drie ernstig. In de oude stad van Jeruzalem is in den votigen nacht een Christen-Araibied uit Transjordanië doodgeschoten, vermoedelijk door Arabische terroristen. Het is mij onmogelijk in deze hel op aarde verdei te leven." Twee zoons van een winkelier In Battle (Sussex); de vier en dertigjarige Henry James en Maurice Louis Norman Laurence, die een en dertig is, werden dood gevon den in een hut te Ninfield in de nabijheid van Battle, nadat men den geheelen dag naar hen had gezocht. De jongste was ver loofd en schreef een afscheidsbrief aan zijn meisje, waarin het volgende wordt gezegd: „Het spijt mij voor jou, wat ik „nu ga doen. Het is mij onmogelijk „in deze hel op aarde verder te le- „ven." Een brief geschreven door den oudsten jongen behelst het volgende: ,Ik groet U allen; het spijt mij tot deze dood te moeten overgaan, maar ik kan het niet uithouden." Beide jongelui werden doodgeschoten ge vonden. Hun vader mr. Henry John Lau rence was op z'n kantoor toen de politie opbolde en hem het vreeselijk nieuws mee deelde. De dood van beide jongemannen wordt geweten aan zenuwoverspanning; zegt de Daily Express. De Britsche pers over het anti semietisme in Italië. Over het algemeen betreurt de Britsche pers de Italiaansche maatregelen tegen de Joden. De „Times" noemt de maatregelen draconisch en middeiecuwsch cn het blad wijst erop, dat men niet heeft gehoord, dat de Italiaansche Joden tekort zijn geschoten in loyaliteit jegens het fascistische bewind. De „Times" zoekt de reden van do maat regelen in het verlangen van de Italiaan sche regcering om do Duitsche Joden, die in Italië een toevlucht hebben gezocht na uit Duitschland en Oostenrijk te zijn verdre ven, eveneens te verdrijven. Indien nu de Italiaansche regeering het voorbeeld van Duitschland gaat volgen en de bezittingen van de Joden in beslag gaat nemen, zal zij een nieuw kwaad bij het be staande voegen. Op alle plaatsen langs den Rijn troepen. Volgens een bericht uit Berlijn aan „Le Journal" wordt de militaire voorbereiding v. Duitschland aan de Fransche grens, welke tot eiken prijs geblokkeerd moet worden, dag en nacht voortgezet. Alle plaat sen langs den Rijn zijn vol troepen en uit alle gebieden van Duitschland komen vrachtwagens met oorlogsmateriaal. Het werk aan de vestingwerken, wordt met koortsachtige haast voortgezet. In de laat ste dagen hebben tallooze Duitschers hun mobilisatiebevcl thuis gekregen, de regi menten uit Noord-Duitschiand en Mecklcn- burre zijn met spoed naar de Fransche grens gezonden. In West-Duitschlnnd is de laatste dagen op verscheidene groote wegen het verkeer gestremd geweest om militaire re denen. HOOGE JAPANSCHE ZEE-OFFICIEREN OMGEKOMEN. Bij vliegongeluk. Naar liet Japansche ministerie van Ma rine mededeelt is een Japansch marinevlieg tuig, dat van een vlucht naar het front te rugkeerde, op 40 k.m. ten Z.W. van Nan king tengevolge van motorstoring neerge stort. Daarbij zijn vicc-admiraal Kalo en drie andere hooge zee-officieren gedood. OPSTAND IN BRAZILIAAN- SCHE GEVANGENIS. Bij een beziohtiging van de ge vangenis te Parintin (Brazilië) door den openbaren aanklager en den rechter der stad zijn de ge vangenen tn opstand gekomen. De openbare aanklager en een bewa ker werden daarbij doodgeslagen en de rechter zwaar gewond. Zes tien gevangenen konden met me deneming van wapens vluchten. Politietroepen hebben de achter volging ingezet. Per 5 September a.s. Minister bekrachtigt ontwerp-vetcontract. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, heeft de minister van Eco nomische Zaken zijn medewerking verleend bij het tot standkomen van een ontwerp vet-contract., hem van de zijden der belanghebbenden bij den afzet van consumptiespijsvetten voorgelegd. Dit contract heeft ten doel, betere verhoudingen te scheppen in dezen afzet. Ieder, die aan het vetcontrpct deelneemt, zal van 5 Sept. a.s. af in zijn aflevering van spijsvet beperkt zijn op basis van de in dat contract vervatte regeling. De afleveringen van spijsvet van hen, die h.et contract niet hebben geteekend, zijn van genoemden da- tum af per jaar beperkt tot 80 pet. van hun omzet in 1936. Voor zoover daartoe aanlei ding bestaat kan de minister hun daarboven een bijzondere toewijzing verstrekken. Ten gevolge van deze regeling kan eenigo prijsstijging worden verwacht. De minister heeft echter maatregelen genomen, dat deze stijging tot een gering "bedrag beperkt blijft. Nieuwe regeling te wachten. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid- dtling maakt bekend, dat een wijziging in de regeling tot het overmaken via de clea ring van loonoverschotten van Nederiand- sche hoofd- en handarbeiders in Duitsch land te wachten is. Er kan niet worden bevorderd, dat loon overschotten van bedoelde arbeiders, die na den 4den September 1938, zonder tus- schen'komst van de arbeidsbeurzen van beide landen, arbeid in Duitschland aan vaarden, van Duitschland naar Nederland over de clearing worden overgemaakt. Overmaking van loonoverschotten van hen, die- door bemiddeling van de arbeids beurzen van beide landen zijn geplaatst, zal ook verder plaats vinden. Tot nader be richt zullen ook die hoofd- cn handarbei ders, wier plaatsing niet door tusschen- komst van de arbeidsbeurzen is tot stand gekomen, maar die reeds vóór den 5den September in Duitschland werkzaam wa ren, van de overmaking profiteeren. De regelingen voor z.g.n. grensloopers blijven ongewijzigd. De inbeslagneming van het Spaansche stoomschip „Gabri" zal Woensdag 14 Sep tember a.s. 's morgens half elf, voor de rechtbank te Middelburg worden behan deld. De mogelijkheid bestaat echter, dat, nu er door de Belgische regeering diploma tieke stappen worden gedaan hij de Ncder- landsche regeering, deze kwestie reeds eer der, en dan in kort geding, zal worden be handeld. f 4500.— VOOR LES AAN SCIIIPPERS- JONGENS. Bij de officiëele indienststelling van het schoolschip „Koningin Wiihelmina" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Am sterdam bood de heer L. T. Mellema, oud- inspecteur voor de scheepvaart te Gronin gen, een gift aan van ongeveer f 4500. bestemd om schippcrsjongcns, die daarvoor in aanmerking komen, het vakonderwijs op genoemd schoolschip te doen volgen. Deze gift vormt de basis van een Melle- ma-fonds met bovenstaand doel. SPRONG DOOR EEN GESLOTEN VENSTER Als door een wonder ongedeerd. De zevenentwintig jarige Mr. Squire Parr uit Middloton, Lancs, die zich op huwelijks reis te Blackpool bevond, had een nachtmer rie en sprong door liet gesloten venster van de slaapkamer. Zijn jong vrouwtje werd wakker, toen zij een gil hoorde. Zij zag haar man nit heel springen, naar het venster snellen en daar door heen springen. Ofschoon hij van een hoogte van vijftien voet naar beneden op straat viel, waren zijn verwondingen van slechts lichten aard. Hij liep het huis weer binnen, met scherven glas in het haar en de gordijnen van liet bed rondom zijp schou ders: lezen wij in de Daily Express. Mr. Parr had tot laat in den nacht met zijn vrouwtje gedanst en daarna een copieus souper ge bruikt. Reiger v heenreis) Oehoe (terugreis) 7«rtrek ran Aankomst te Jodhp. 2 Sept. iRang. 2 Sept, Jodhp. 2 Sept. 'heenreis) lAthene 2 Sept Basra 2 Sept, Basra 2 Seprt, (terugreis) lMedan 2 Sept' lRang' 2 Sept- Een rapport van 1V.V.V, en S. D.A.P. Een door de besturen van N.V.V. en S, D.A.P. ingestelde commissie ter bestudee- ring van het vraagstuk der reorganisatie van de sociale verzekering, waarvan de heer E. Kupers voorzitter en de heer Mr- S. Mok, secretaris was, liceft dezer dagen haar rapport gepubliceerd. De Commissie komt tot de con clusie dat alle uitkeeringèn van kor ten duur, ongeacht of zij voort vloeien uit ziekte of uit ongeval in verband met de betrekking, door hetzelfde orgaan dienen te worden gedaan. Het land zal voor de sociale ver zekering verdeeld moeten worden in een aantal districten, waarin aan. deze geheele verzekering dienstbare districtsorganen zullen komen. Het risicodragende orgaan der ziekte- en kleine ongevallenverzekeringen is de be drijfsvereniging. Het bedrijfsleven zal wor den ingedeeld in bedrijfsgroepen. Voor el ke groep komt er een vakbedrijfsvereeniging Het bedrijfsleven zal worden ingedeeld in bedrijfsgroepen. Voor elke groep komt er. een vakbedrijfsvereeniging, waarbij zich alle werkgevers in de desbetreffende be drijfsgroep moeten aansluiten. Tot de taak: der bedrijfsverccniging behoort o.a. het vaststellen van dc premie, het vaststellen van gevarentaricven, het beleggen van de reserves voor de ziekcngeldverzckering. 1 1 lÉr 1 Medische verzorging De medische verzorging der verzekerden' wordt opgedragen aan een zelfstandig me disch orgaan. De controleerende medici moeten een onafhankelijke positie innemen! ♦tegenover de risicodragende en de uitvoe rende organen der sociale verzekering. Een verzekeringsraad4 Als toporgaan der sociale verzeke ring zal een verzekeringsraad fun- geeron, een autonoom publiekrech telijk lichaam met verordenende be voegdheid, bestaande uit zes rogeo- ringsvertegenwoordigers (onder wie de Voorzitter van het medisch or gaan) zes werkgeversvertegenwoor digers (onder wie een vertegenwoor diger van den middenstand) en zes arbcidersvertcgenwoordigers. De verzekeringsraad wordt benoemd door do Kroon. Invaliditeits- en ouderdomsver- zekering. In het tweede hoofdstuk behandelt dd commissie de opzet cn de ontwikkeling derl invaliditeits- en ou de rdoms verzekering- Voorts wordt in dit hoofdstad het vraag stuk van fondsvorming of omslagstelsel be sproken. De commissie spreekt zich uit vóór fondsvorming en ziet liet alternatief „fondsvorming-omslagstelsel" uiteindelijk teruggebracht tot do tegenstelling: beleg ging in gedwongen staatsleeningcn voort consumptieve doeleinden tegen vaste, alsi staatsbijdragc vermonde rente, die de ver zekerde in zijn belasting ten deelo zelf be taalt. of vrije belegging overeenkomstig de practiik van het verzekeringswezen. Da commissie geeft de voorkeur aan laatstge noemde bestemming. De heleggingsrcnte vloeit dan in het fonds als onhrengst van productieve aanwending van do gespaurde premiën. Ter verzorging van het regelmatig toenemende aantal onverzorgden boven de 65 jaar bepleit de com missie een kosteloos staatspensioen van f 3 per week voor ongehuwden cn f 5 per week voor een echtpaar voor hen, die niet in do inkomsten belasting zijn aangeslagen. Ten aanzien van den middenstand spreekt de commissie zich in het derde hoofdstuk uit voor een algemeene verplichte verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom en invaliditeit, ziekte en onge vallen. CONFLICT BIJ DE K.N.A.U. Medische commissie stelt functie ter beschikking. haat De medische commissie van de Kon. Ned- Athletiek Unie, bestaande uit Dr. R. J- 1 Meurer en de professoren Dr. I. Snapper, Dr. C. F.. Benjamins en Dr. F. J. T. Ruiten- dijk, hebben het bestuur van dc K.N.A.U. be richt, dat zij haar functie ter beschikking heeft gesteld op grond van liet feit, dat het bestuur dezer sportorganisatie met ter ril1'0 legging van liet advies van dn medische commissie beslissingen hooft genomen» waarvoor zij de verantwoordelijkheid niet wenscht te dragen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2