Oranjefeesten in de 18de eeuw THE RYTHM BROTHERS pretrïhbrurtm ZONDAGMIDDAG vanaf 3.30 M ATI NÉ Illuminatiën, Vuurwerk en Versiering in den z.g. Pruikentijd Bezoek van Prins Willem V aan Den Helder en Texel in 1768 Erratum M.S.F.-avond Ontvangst ten stadhuize Het feest van de oudjes The Hodlars en hun „Band" De gevolgen van verkeersovertredingen Het recht van de sterkste Er is. gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigee v Galenstraat 71 Vischafslag Den Helder «jCt EHHM In de komende dagen konden de Amsterdam mers niet alleen honderden paarden met oranjelinten gesierd zien rondloopen, neen, wij lezen zelfs, hoe op de Noordermarkt een vuil niskar rondreed, welke rijkelijk met oranje linten en -strikken was uitgedost. Een der beursbezoekers, Jan de Boer, die ons een zeer uitvoerig dagboek heeft nagelaten over de ge beurtenissen uit dit en volgende jaren, deelt ons mede, dat er op de Beurs, gelijk op den voorgaanden dag, een onbeschrijfelijke stem ming heerschte. Vanuit een raam van een huis, dat bij dit gebouw stond, hing een groote oranjekleurige lap. Zij, die zich achter het ven ster bevonden, wierpen oranjeappels onder de bezoekers. De goede gevers dezer appels kwa men in hun dolle vreugde zelfs er toe een over gebleven inhoud van hun wijnglazen, welke zij slechts half leegden, over de beursbezoekers uit te gieten, een geste, welke deze laatste.-! •wel minder gewaardeerd zullen hebben! Des avonds werd wederom geïllumineerd. Vele neringdoenden hadden op hun uithangborden brandende kaarsen geplaatst. Anderen staken stokken uit hun ramen, op welke eveneens kaarsen werden vastgemaakt. De grootste drukte heerschte in de Kalverstraat. De be woners van deze straat wierpen elkander van uit hun ramen stukken vuurwerk toe. Ver- scheidenen schoten zelfs onder deze bedrijven snaphanen af, daarbij herhaaldelijk luide juich kreten aanheffend. In de volgende dagen nam de vreugde nog steeds toe. Welk een enthou siasme heerschte er op den lOden Mei toen Prins Willem IV en Prinses Anna te Amster dam aankwamen! Stampvol was het op het Singel bij de Ronde Luthersche Kerk, alwaar de vorstelijke personen, met hun jacht vanuit Friesland gekomen, arriveerden. De hiervoor- genoemde Jan de Boer, die ook onder de me nigte stond, was gelijk uit zijn dagboek blijkt minder fortuinlijk. Als curieuse bij zonderheid van de gebeurtenissen uit deze dagen laten wij zijn ervaring op dezen dag hieronder met eigen woorden volgen: „(Ik) geraakte met heel veel moeijten, tot „voor de Luyterse kerk, tegenover het prinse „jagt: aldaar gedrongen zijnde; stond ik op „mijn toonen, rekhalzende (wat mij den Nek, „wel drie dagen na dato er nogh wee afdêe) „om den prins op zijn jagt maar eens te zien: „maar onderwijlen dat ik aldus buiten mijn „Lichaams kragten op mijne toonen stond te „rekhalzen, quam er een vreeselijk gedrang „van de Stroomarkt af: hetwelke mij zoo danig vastsetten, dat ik niet plat op mijne „voeten konde komen: en aldus werd ik met „het gedrang van de grond, ten eenenmale „opgenomen; en werd aldus gedragen, tot op „de hooge sluijs; alwaar meer ruijmte quam; „en ik het eerst weer grond met mijne voeten „voelde: het spijtigste was, alsdat ik zo veel „ongemak hadde uijtgestaan, zonder het „minste van den prins gezien te hebben." Ter gelegenheid van de inkomst van Wil lem IV en zijn verheffing waren de huizen niet alleen versierd, doch toonden zij tevens vele opschriften in dichtvorm. Op het huis van Prof. P. Burman te Amsterdam waren Latijnsche verzen te lezen, van welke wij hier in de 18de eeuwsche Nederlandsche vertaling dit laten volgen: „Zoo leev' dees Vorst, en wil van Neder land afweeren 't Slaafs Jok der Franschen, en 't geweldig overheeren: De Vrijheid van dit Volk zijn Frisoos waardste Pand, Opdat hjj blijve de Eere en Liefde van ons Land." Een arts, Dr. Paradjjs, had uit de letters van den naam Willem Karei Hendrik Friso den zin gevormd: „Raek fors! ik wil hem drillen!" welke zin, blijkens het bijgevoegde gedicht een verzoek aan den Prins vormde, om de Franschen afdoende te verslaan. Dit alles werd op het huis van den geneesheer met duidelijke letters aangebracht. Veel, zeer veel zou er over de vreugde uitingen in het jaar 1747 nog te vertellen wezen. Het zou ons te ver voeren dit alles in dit artikel te doen. Uit de vele feiten en bij zonderheden, welke tot onze kennis ko.neu, willen wij thans liever nog een greep doen uit dat, wat ons wordt medegedeeld aangaande het bezoek, dat Prins Willem V met zijn ge malin in het jaar 1768 aan Den Helder en Texel bracht, alvorens zich, eveneens voor een bezoek, naar Amsterdam te begeven. Bezoek aan Den Helder en Texel. Op den 26sten Mei kwam de laatste onzer stadhouders met Prinses Wilhelmina des mid dags om 5 uur te Den Helder aan. In hun ge volg bevond zich mede de hertog van Bruns- wjjkWolfenbuttel, die in onze geschiedenis ook voortleefde onder den naam van den Dik ken Hertog. Zoodra de Prins en Prinses den Helder waren genaderd, werden door drie bat terijen, die zich zoowel bij Kijkduin, als op het strand bevonden schoten gelost. Na de aan komst kwamen de autoriteiten hun opwachting b\j de vorstelijke gasten maken. In de haven lagen vijf oorlogsschepen en zeven admirali- teitsjachten. Het was toch zeker overbodig, dat de schrijver van het „Verlicht en Juichend- Amsteldam of Heuchelijk Zomertochtje van Hunne Doorluchtige en Koninglijke Hoogheden enz." aanteekent: „Alle de Equipage was in de uiterste nettigheid en order". In het zooëven genoemde werk, dat in 1768 verscheen, vinden wij niet alleen het bezoek van Willem V aan Amsterdam uitvoerig verhaald, doch tevens 't kortstondige verblijf van den Prins en de Prin ses te Den Helder en op Texel beschreven, aan welke beschrijving wij voornamelijk de' hier vermelde bijzonderheden ontleenen. Prins Willem en Prinses Wilhelmina begaven zich aan boord van een admiraliteitsjacht. Onmiddellijk werd de admiraalsvlag geheschen, terwijl de oorlogsschepen 21 schoten deden hooren. Dit eerbewijs werd op bevel van den Prins met 22 schoten beantwoord door een op het strand staande batterij. Dat het ook in den ouden tijd te Den Helder geducht waaien kon, blijkt uit de mededeeling, dat de illuminatie van de schepen „ter oorzake van den ruwen wind" moest worden afgelast. Den volgenden ochtend gingen Willem V en Wilhelmina aan boord van het admiraalsschip „De Phenlx" De vloot ging onder zeil. Onder weg vond een zitting van den Krijgsraad plaats. Twee grenadiers brachten een matroos die wegens het toebrengen van een messteek gevangen was gezet, voor dit college. De be klaagde werd veroordeeld om gekielhaald te worden. Hij zou deze straf niet ondergaan: Willem V verleende hem gratie. Om 1 uur kwam de vloot bij Texel aan. De klokken begonnen te luiden, vreugdeschoten werden ook hier gelost. Gejuich van de sa&m- gestroomde menigte weerklonk. Het bezoek aan dit eiland duurde enkele uren. Na half 4 werd naar de volle zee koers gezet. Onder- tusschen werd buitengaats het middagmaal gebruikt. De schepen losten salvo's van 105 schoten bij het uitbrengen der heildronken. Des avonds keerde de vloot weer in de haven van Den Helder terug. In een der jachten werd gesoupeerd en door den Stadhouder en zijn gemalin overnacht. Den volgenden ochtend behoorde ook dit bezoek tot het verleden. „Na het ontfangen van veele afscheidscomplimenten en ten hoog- sten over alles voldaan" verlieten de hooge gasten onder kanongebulder de plaats onzer inwoning. Oranjefeesten in de 18e Eeuw. Zij leggen getuigenis af van het bestaan van den band tusschen het Oranjehuis en ons Volk; een band, welke thans in 1938 onwrikbaarder is, dan ooit. Ook wij vieren feest in de 20ste eeuw in vreugde en dankbaarheid. Geve God, dat Oranje en Nederland tot in lengte van dagen mogen vereenigd blijven! W. J. F. MEINERS. In het eerste artikel, opgenomen in ons nummer van gisteren, zijn eenige fouten ge slopen. Het zijn deze: le. (kolom 1) In het in 1934 te Leeuwarden uitgegeven werk „Het Juichend Friesland", enz. moet wezen: In het in 1734 te Leeuwarden uitgegeven werk „Het Juichend Friesland", enz. 2e. (kolom 2) ...een op het Gemeente- Archief te Amsterdam bewaardwordend hand schrift vanJacob Bicker Reuje, moet wezen: ...een op het Gemeente-Archief te Amsterdam bewaard worden handschrift van Jacob Bicker Raye. Men verzoekt ons de aandacht te willen ves tigen op een M.S.F.-feest-cabaret-avond, welke hedenavond ten bate van dit fonds wordt gehouden. Medewerking verleenen o.a. Alex de Meester Annie v. Aalten, Karei Baars, Walter Krieger and his Melodians. Het geheel wordt met een groot feestbal be sloten. Voor kaarten verwijzen wij naar de adver tentie in dit nummer. LYCEUM EN KWEEKSCHOOL. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit nummer, vestigen wij er de aandacht op, dat 7 Sept. a.s., des morgens tusschen 10 en 12 uur, de leerlingen van boven genoemde inrichtingen den lesrooster moeten overnemen. BURGERLIJKE STAND VAN DEN HELDER BEVALLEN: A. JongenKansen, z. W. C. Deelderv. d. Straaten, z. GETROUWD: D. Kwast en M. E. Baus; K. Troost en W. A. Roodenburg. KINDERFEEST IN DE 2e VROONSTRAAT. Hedenmiddag om half drié wordt in de 2e Vroonstraat een kinderfeest gehouden, waar aan o.a. een ballonnenwedstrijd verbonden zal zijn. Ter gelegenheid van het 40-jarig re- geeringsjubileiun van Mare Majesteit de Koningin zullen de Burgemeester en Mevruuw Ritmeeetervan der Feen ten stadhuize autoriteiten, vereenigingsbe- sturen en particulieren, die hun geluk- wenschen willen aanbieden, ontvangen op 6 September a.s., des namiddags van 3.30 t«t 5 uur. Een vaa de meest sympathieke programma punten van de feesten was zeker, de rondgang met de ouden van dagen door de versierde feeststad. Het was aan de oudjes besteed. Bijna negentig profiteerden van de gelegenheid. Met autobussen en auto's trok men door de fees telijke straten. Ze keken hun oogen uit. De stad was onherkenbaar en telkens weer galmde er een 'erwonderd „oooooooo" door de bus. Wat de mooiste straat was? wilde we graag weten. Maar daar waren ze te diplomatiek voor. „Alle straten waren even mooi, meneer", was het prompte antwoord van verschillende grijze hoofden. In „Musis" werden ze onthaald. Louis van Loo zat met z'n band wat stemmige muziek te maken op het tooneel. De zaal was her schapen in een galerij van oranje-prieeltjes. Het zag er echt knus uit en toen de chocola werd rondgedeeld, en vriendelijke dames ge bak aanboden, toen glunderden onze bejaarde stadgenooten van louter genoegen. En toen bovendien de burgemeester het tooneel beklom en in een gemoedelijke toespraak de vreugde van dezen dag schetste, toen hij zeide jaloers te zijn op het feit, dat de oudjes nog zoo van het leven wisten te profiteeren. Het is prettig, zoo zei de burgemeester, voor jullie allemaal om vanavond eens oude herin neringen op te halen en dan weten jullie alle maal wel, dat we erg dankbaar mogen zijn, dat onze Koningin veertig jaren geregeerd heeft. Ja, ja, zeiden er meerderen. En daa hopen we, dat we nog vele malen feest mogen vieren, ter eere van onze Konin gin. We kunnen niet dankbaar genoeg zijn, voor wat ze voor ons gedaan heeft. Behalve de versnaperingen, die aangeboden werden en waarbij ook sigaren voor de heeren en een heele massa lekkere koekjes voor de dames waren, werd nog een herinneringsme daille uitgereikt. Die mededeeling van den burgemeester werd met hartelijk applaus ont vangen. De 87-jarige heer Fraanje bedankte allen, die tot dit kostelijke uitstapje hadden mede gewerkt. Met welgekozen woorden sprak hij over de vreugde van het gezelschap met dit blij gebeuren. „Het is alles ter eere van onze dierbare Ko ningin, die Haar eed die veertig jaar getrouw gebleven is", zoo zei de grijze heer Fraanje, met bewogen stem. „Dat de Hemelsche Vader Haar moge zegenen." De toespraak werd met een hartelijk applaus besloten en toen bleef men nog een heelen tjjd gezellig bij elkaar. De tractaties waren op royale wijze ver strekt door verschillende plaatselijke midden standers. Leden van het Centraal bestuur, die mede aanwezig waren, hebben dezen avond wel den zichtbaren dank geoogst van dit nummer van het feestprogramma. Omtrent genoemde musici, die van heden af in „Musis Sacrum" optreden, schrijft de pers o.a.: „Wat deze artisten presteeren is in één woord formidabel". „Wat zij brengen is van groote kwaliteit". „Naast hun muzikale eigenschappen mogen wij de verbluffende techniek noemen van deze artisten." „Het optreden van deze artisten, bekend van alle groote radiostations, was alleen al een gang naar de schouwburg waard". „Na elk nummer was er enthousiast ap plaus. Het daverde". Niemand verzuime van deze unieke ge legenheid, hen in het fraai versierde „Musis Sacrum" te kunnen hooren, gebruik te maken. Gisteren hebben een viertal aanrijdingen plaats gevonden. Op den hoek MolenstraatBierstraat, had een aanrijding plaats tusschen twee personen auto's. Een auto, die uit de richting van de Bier straat kwam en naar de Spoorstraat reed, hield links van den weg. Een botsing met een auto, die in de richting Bierstraat reed, werd onvermijdelijk. Beide wagens werden licht be schadigd. Eveneens had een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder op den hoek Kerkgrachtvan Galenstraat. Dit kwam doordat de auto, die op de Kerkgracht reed, aan den wierijder geen voorrang verleende. Het rijwiel werd licht beschadigd. Op den Middenvliet werd vervolgens door een aannemer, uit den Helder, die hier met een auto reed, een meisje aangereden, dat den weg over stak zonder haar hand uit te steken. Doordat de eigenaar een ongeluk zooveel mo gelijk wilde vermijden, kwam de auto ln den Middenvliet terecht. Het meisje werd licht aan haar been ge wond. De auto werd door den kraanwagen van Maarten Smit opgehaald. De laatste aanrijding vond plaats tusschen twee wielrijders op den hoek Jan in 't Velt- straatStakmanbossestraat. Eveneens een geval van links van den weg houden. Beide rijwielen werden licht beschadigd, de vergoeding door den schuldige vond dif eet plaats. ÉTALAGEWEDSTRIJD NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de uitslag der jury van den gehouden étalage wedstrijd bekend gemaakt zal worden a.s. Maandagavond. MIJNENVEGERS VOOR HAARLEM. Spaarne zal ongewoon schouwspel zien. Naar wij vernemen zullen de Nederlandsche mijnenvegers „Jan van Gelder" en „Willem van Ewijck" in de komende week een bezoek brengen aan de haven van Haarlem. Waar schijnlijk komen beide oorlogsbodems reeds a.s. Zondag aan het Spaarne aldaar teneinde ge durende de feestweek eenige dagen in deze stad te vertoeven. Voor de Haarlemmers zal dit een ongewoon schouwspel bieden. „CORNELIS DREBBEL" IN DE AMSTER- DAMSCHE HAVEN. Het Nederlandsche onderzeeboot-moeder schip „Cornelis Drebbel" is gisteren van Den Helder in de Amsterdamsche haven aange komen en nam ligplaats aan de De Ruyter- kade, steiger 15. HOE MEN DE DUITSCHE MARINE POPULAIR MAAKT! Bij de jongste vlootparade in Kiel zag men ook vijf schepen van „Kraft durch Freude", waarop zich 3000 Duitsche arbeiders met ver lof bevonden. Zij werden, door oorlogsschepen geleid, naar de Elbemonding gevoerd, waarbij andere oorlogsschepen een „aanval" op het transport ondernamen. Voor de arbeiders, die op die manier een denkbeeld kregen van de taak der marine en den dienst der zeelieden, was dit natuurlijk in hooge mate spannend en interessant. „DE TOELAST" Stormvlagen gierden om de oude hofstede; hagelsteenen kletterden tegen de ramen; de stoere eiken bogen eerbiedig hun kruinen on der den druk van den loeienden storm en stonden vrijwillig hun doode takken af. Het was bar koud en de boerin gooide nog eens een extra turf in de keukenkachel, zoodat deze op 't laatst rood-gloeiend stond. Ondanks storm en koude hadden onze zwartrokken standgehouden. Kleine koppels waren gevormd: broers en zusters, zonen en dochters, ja ze hadden zelfs nog gezelschap gekregen van familieleden uit het Noorden, de Bonte kraaien. Later hadden ze troeps- gewijs gezworven over de witte, verlaten vel den en alles wat maar van hun gading was, hadden ze met graagte verorberd. Toch was het toen een moeilijke tijd geweest en dikwijls hadden ze hongerig tegen elkander zitten krassen in de bladerlooze boomen. Gelukkig was er vaak iets te halen geweest op de mestvaalt en ook de kippen lieten niet zelden iets voor hen achter van het voer, dat de steeds met milde hand strooide. Langzaam kropen echter de winterdagen voorbij: de sneeuwklokjes en crocussen kon digden een nieuw leven aan: 't werd Lente! De knoppen aan de boomen begonnen te zwel len; hier en daar berstte er reeds een open en dan wapperden een paar frissche blaadjes in het prille voorjaarswindje. Zoetjesaan ver trokken de Bonte kraaien weer naar hooger gelegen oorden, hun woonplaatsen, maar de zwartjassen bleven hier en begonnen weer paren te vormen. Ons paartje had vorig jaar vijf jongen groot kunnen brengen in het nest, dat hoog in één der boomen zat, onbereikbaar voor de niets ontziende jongenshanden. Ook dit jaar wilden ze weer van dat zelfde nest gebruik maken, maar dan moest het eerst hoognoodig wat opgekalevaterd worden. De storm had het gedeeltelijk uit elkaar gerukt en de warme voering van wol was heelemaal ver dwenen. Ijverig begonnen ze te werken: tak ken werden aangesleept en gerangschikt, de binnenkant werd weer bekleed en na een week zwoegen was eindelijk hun huis voor gebruik gereed. Een paar dagen later lag er dan ook een blauw ei, dat mooie grijze vlekjes had, in: de trots van het kraaienpaar, het eerste van een vijftallig legsel. Zou het hen weer mogen gelukken hun kroost groot te bren gen, evenals vorig jaar? „Kli-kli-kli-kli-kli! Een paar torenvalken kwamen aangevlogen, op zoek naar een goed nestplaats. Een tijdje geleden waren ze uit warmere streken terug gekeerd en nu stonden ze voor de groote moeilijkheid: waar een goede plaats voor hun horst te vinden? „Kli-kli-kli!" Beiden hadden het nest van onze zwarte kraaien in de gaten gekregen. Cirkelend vlogen ze een paar maal rond den boom; wiekelend stonden ze nu en dan stil op een denkbeeldig punt in de lucht. Inspec tie!! „Kli-kli-kliVertrokken waren ze, maar een paar honderd meter verder streken ze neer in een hooge iep om er krijgsraad te houden. Beiden, zoowel mannetje als vrouw tje, waren het er over eens: „dat nest moest hun horst worden!! De aanval begon, maar de kraaien streden verwoed en verdedigden hun schat tot het uiterste. Tot driemaal toe werden de valken afgeslagen, maar eindelijk ..Kijk!" zei de boer tegen z'n vrouw „de wiekels" zijn met de „roeken" aan het vech ten. Willen die misschien in het kraaiennest broeden? Als dat zoo is. paf ik ze neer: op mijn erf geen roofvogel-gespuis!" Gelukkig voor onze valkjes hoorde ook de zoon hetgeen de boer zei en deze, een echte vogelvriend, trachtte zijn vader te overtuigen, hoe nuttig de torenvalken wel zijn. Boeken werden aangesleept, boeken, die steeds maar weer opnieuw het nut van deze valken be weerden. „Nou," zei de boer op het laatst, „het blijven roovers ,maar ik zal het probee- ren met ze. Maar ik geef je de verzekering, wanneer ze één van mijn kuikens stelen, dan gaan ze d'r aan!" „Kli-kli-kli!!" De torenvalken hadden de overwinning be haald, de kraaienschat lag verpletterd onder den boom en het zacht gevoerde nest was herschapen in een valkenhorst. Vijf mooie rood-bruine eieren werden gelegd en na een broedduur van ongeveer vier weken, lagen vijf witte donsjongen te schreeuwen om voed sel. Toen kregen de valken het pas druk: van den vroegen morgen tot den laten avond wa ren ze in de weer en heel wat ongedierte werd verdelgd. Tientallen muizen werden aangesleept, benevens kikkers en kevers en het duurde niet eens zoo heel lang of vijf jonge „wiekels" zaten parmantig naast el kaar op een rijtje bij het nest. Af en aan vlogen de ouden: de hongerige magen moes ten gevuld worden. Beneden staat de boer dit gevoeder gade te slaan. „M'n zoon heeft gelijk gehad," denkt hij en laat tevens zijn org gaan over de hen met haar twaalf piepkuikens, die scharrelen aan den voet van den boom, waarin de jonge valken zitten. Weer loeit de storm om de boerderij en kletteren hagelsteenen tegen de ruiten. Vijf jonge torenvalken zijn met hun ouders er vandoor gegaan, naar warmere streken. In het kippenhok zitten de „kuikens", nu vol wassen hanen en hennende boer is er niet één kwijtgeraakt. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat); Geen dienst. Maandag 5 September. 's Avonds 6.30 u., Ds. H. A. Enklaar en Ds. F. W. J. v. d. Poel, Herdenking Re- geeringsjubileum (medewerking van het Herv. Kerkkoor). Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur Ds. F. W. J. v. d, Poel. Geref. Kerk. (Jullanapark). 's Morgens 9 uur. Ds. Veenhuizen. 's Morgens 10.45 uur. Ds. Veenhuizen. 's Middags 5.30 uur Ds. Tollenaar. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur. Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 u.: Ds. Veenhuizen. Maandag 5 September. 's Avonds 10 uur: Dank- en Bidstond i.v.m. het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uuf Leesdienst. Maandag 5 September. 's Avonds 7.30 u. de heer A. Kaptein van Rotterdam: Herdenkingsrede over het 40-. jarig jubileugi. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur,) de heer J. Rebel. Maandag 5 September. 's Avonds 7 uur: Herdenkingsdienst 40* jarig Regeeringsjubileum van H. M. dq Koningin, door den heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur Ds. W. J. F. MeinerS, Maandag, 5 Sept. 7 uur 's avonds in de Her* steld Evang .Luth. Gemeente Dank- Gods* dienstoefening. Ds. W. J. F. Meiners. Mejj medewerking van het Kerkkoor. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Zondag 4 September, geen dienst. Maandagavond 5 September half acht, herden* kingsdienst Regeeringsjubileum. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. W. War* ners, van Alkmaar. Extra collecte. Maandag 5 September. 's Avonds 7 u. Cand. W. Wesseldijk. Her* denkingsdienst. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur Samenkomst. Molenplein. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger des Heils. 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdienst 3.30 uur n.m. Openluchtsamenkomst Julianapark. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's avonds 6 uur 's Morgens 9.30 Samenkomsten. en Hersteld Apostolische Zending Sluisdjjkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Gemeente HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. Ned. Herv. Gemeente. JULIANADORP 's Avonds 8 uur: Ds. M. van Wichen, Her denking Regeeringsjubileum. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7.30 uur, de heer J. Kuiper, van Bilthoven. Den Helder, 2 Sept. 1938. Aangebracht door Korders: Tongen per kg 1.34-110 Slips Schol le soort per kist 6.20 4.5 Schol 2e soort 2.20-100 Schar 1 70-0.75 Aangebracht door garnalenvisschers: Levende garnalen Per 114 Gekookte garnalen per kg o. Een advertentie in de Heldersche Courant komt onder duizenden ooéen' Ook UW advertentie!

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6