DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER r Geloof, hoop en „Eén met mijn liefde volk" Hordenrace met lesvliegtuigen Een kaleidoscoop van volks kracht en volkswaarde Een Koningin Haar Volk Een grootsche nationale hulde WOENSDAG Groot-Nederland om Oranje EERBERICHT DE BILT SEINT. sprak tot I HELDERSCHE COURANT 7 SEPTEMBER 1938 "KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 66e JAARG. No. 8406 't Is Oranje, 't blijft Oranje De nationale viering ingezet met een plechtigen dienst in de Nieuwe Kerk te Amster dam. MINISTER COLIJN SPREEKT DE HERDENKINGSREDE UIT. Grootsch heeft gisteren Nederland zijn Vorstin gehuldigdl In de steden, op het platteland, overal is op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven van zijn trouw aan het Oranjehuis, overal is een blij feest gevierdl De verslagen spreken van „duizendkop pige menigten", „feestroes, die vaak tot uitgelatenheid oversloeg", maar ook van een wijdingsvolle stem ming bij de Kerkdiensten, die over het algemeen als inzet van den dag van gisteren werden gehouden. TJ alleen, U loven wij. Ja wij loven U, o Heer, Want Uw gunst, zoo rijk van eer Is tot onze vreugd nabij, Dies vertelt men in ons land Al de wond'ren Uwer hand. Aldus sprak Ds. P. J. de Tong in zijn ge bed, tijdens den grooten herdenkingsdienst door Hare Majesteit en de verdere Ko ninklijke Familie bijgewoond, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam'. De predikant besloot met het eeuwenoude gebed voor het Ko ninklijk Huis: „Geef Heer. dat onze Vorstin met Haar raadgevers en dienaren het volk wijselijk regeere en getrouw bescherme, opdat Uw naam daar door geëerd en het rijk van den koning der koningen, Jezus Chris tus moge worden bevorderd en wij een gerust en stil leven mogen leiden". Het interieur van de kerk had een gron dige verandering ondergaan, er waren stoe len inplaats van banken en het gebouw was met bloemen opgesierd. Zoo hingen op he- gelmatige afstanden corbeilles omlaag. Degenen, die den dienst bijwoonden, vormden een bonte mengeling van dames in fleurige wandeltoiletten, en de heeren in plechtstatig zwart en in kleurige unifor men, Want behalve de aanwezige hooge of ficieren van land en zee-macht en de leden van het diplomatieke corps, hadden ook de meeste burgerlijke autoriteiten, die daartoe dor hun ambt gerechtigd zijn, zich in den staatsie-uniform,, welke zij uit hoofde van hun functie mogen dragen, gestoken. Omringd door dienaren. Haar trouwste Hulde en gelukwenschen. Rechts van de plaats der Koningin, zat de minister-president, dr. H. Colijn, en rechts van hem, alle n op de voorste rij, de overi ge leden der regeering in ambtskleedij. Op de tweede rij, achter den minister-presdient had plaats genomen de president van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, baron de Vos van Steenwijk. terwijl naast hem op de tweede rij, sommigen in uniform, sommi gen in landsdracht. de hier te lande aan wezige Indische vorsten en hun vertegen woordigers plaats hadden genomen. Totaal waren er ongeveer 1S00 personen aanwezig. Het Wilhelmus, in een der varia ties. welke Piet van Egmond op het groote orgel speelt, ruischt door de ruimte ais de Koningin, gevolgd door de Prinses en den Prins door de leden der commissie naar het po dium wordt geteid. terwijl allen zich van hun zetels hebben verhe ven. Op de middelste stoel neemt de Koningin plaats, rechts van haar Prinses Juliana en ter linkerzijde Prins Bernhard. terwijl de leden der hofhouding op de rijen stoelen daarachter plaats nemen en bur- gemeester de Vlugt en de leden der commissie zich naar hun eigen plaatsen begeven. Dan zwijgt het orgel en zingt het toonkunstkoor 4-Capella twee cou pletten van het Wilhelmus, het eer ste en het veertiende: „Oorlof mijn arme schapen". Als het gebed verklonken is, klinkf dooi de kerk bet choraal uit cantate 192 van Johan Sebastian Bach, op woorden van Ni- colaas Beets: „O, onvergeetbre stond tig en gedragen klinkt de muziek van den meester, die onder leiding van prof. Wil lem Mengelberg wordt uitgevoerd, door hel kerkgebouw, waar allen onder den induik zijn van het. plechtige moment, en zeer in het bijzonder de ongetwijfeld niet \elen, die Hich het moment herinneren, waarop veertig jaar geleden de jeugdige 4 orstin tot Koning in .der Nederlanden werd gekroond. De voorzitters der beide Kamers der Sta ten Generaal kregen vervolgens gelegenheid adressen van dank en hulde te overreiken. Als oudste commissaris der Koningin sprak die van Friesland, Mr. P. A. V. baron Harinxsma toe Sloten. Een indrukwekkende rede Dr. Colijn. van Onder diepe stilte sprak de minister van Slaat, Dr. H. Colijn de herdenkingsrede uit. Was 1898, aldus de minister-president, een jaar, waarin de vredesklanken over- heerschend waren, 1938 geeft ons een we reld te zien, die Vervuld is van oorlogsru moer en oorlogsvrees. Ongetwijfeld, ook tegen het einde der 19e eeuw waren er allerlei moeilijkheden in de wereld, maar als we in een vergelijking tre den tusschen den algemeenen wereldtoe- sland in 1898 en dien van het jaar 1938, dan kan men de kleuren op zijn palet voor 1898 bijna niet licht genoeg en op dat voor 1938 nauwelijks donker genoeg nemen om de te genstellingen naar waarde te doen uitko men. In breede trekken behandelde Dr. Colijn de geschiedenis van ons land, in de wereld geschiedenis, in de afgeloopen veertig jaar. Alleen de werkelijk constiutioneele mo narchie heeft den stormloop op het parle mentaire systeem ten volle kunnen weer staan, aidus Dr. Colijn. Over de geestelijke gesteldheid, van heden, vergeleken bij 40 jaar geleden, was spr. minder tevreden; de traditie hield toen ten minste nog veel staande, dat thans zonder bedenken ter zij de wordt gesteld. Als de minister-president enkele feiten uit de regeeringsperiode heeft aangehaald, waarbij Koningin Wilhelmina zeer op den voorgrond is getreden, o.a. het overbrengen van Paul Kruger en de donkere vier jaren van den wereldoorlog, komt hij tot de con clusie, dat bevoegde beoordeelaars in hef bui tenland, kennende de moeilijkheden waarmede wij te worstelen hebben, steeds met lof gewagen van de taaie vasthoudendheid van ons volk in dagen van tegenspoed en zijn ge zond inzicht in de middelen om aan dien tegenspoed het hoofd te bie den, prijzen. Er is dan ook geen twijfel mogelijk over het antwoord op de vraag of de eerbied voor den Nederlandschen naam en de Neder- landsche vlag door uwe Majesteit metterdaad bevestigd is geworden, aldus Dr. Colijn. Zoo ooit, dan is hier het „Je Maintiendrai" in ver vulling gegaan. Voldoening kan gekoesterd worden, vervolgde de rede naar, indien men den blik laat gaan over den vooruitgang, die binnen het Koninklijk volk waar te nemen is. Het sterftecijfer is afgenomen, de bodemproductie is sterk ver hoogd, op industrieel terrein is bewonde renswaardige vooruitgang te bemerken. Aan verbetering der verkeerswegen is 300 milli- oen gulden besteed, de luchtvaart heeft zich enorm ontwikkeld. Nederlandsche kunst en wetenschap wordt door hbt buitenland ge ëerd, de dagbladpers staat op een hoog peil. De arbeidstoestanden, aldus de minister, zijn zeer verbeterd. Aan het slot van zijn rede sprak Dr. Co lijn een meer persoonlijk woord tot Hare Majesteit. Aan U wordt, zcide hij, naast ach ting en eerbied, ook de liefde van Uw volk toegebracht. Het is zoo dui delijk gebleken bjj de zware slagen die U de laatste jaren hebben ge troffen. Tweemaal moest de Konin klijke grafkelder te Delft worden ge opend om een geliefde moeder en een diep betreurden echtgenoot ten grave te dragen. Het volk in al zijn wegen heeft toen met U meegeleefd en meegeleden. Ook heeft het. soms tot uitbundig heid toe, zich met U verheugd toen onze allerwege beminde Kroonprin ses zich met Prins Bernhard in den echt verbond. En het hart van vele Nederlanders in binnen- en buiten land heeft getrild van blijdschap toen Uwe kleindochter het levens licht aanschouwde, besloot de mi nister. Gebruik makend van de woorden, die de Apostel in een zijner brieven aan de ge meente te Corinthe tot een bekende tekst verbond, moge ik hier, mij wetend te spre- kens namens'het volk van Nederland, ten slotte alles samenvatten in de getuigenis van ons onwrikbaar geloof in de heilzame werking van het voortbestaan van den band tusschen Nederland en Oranje in de uiting onzer vurige hoop, dat de Almachti ge God ook in dat opzicht Zijne gunst over land en volk bestendige en in de verzeke ring, met diepe overtuiging uitgesproken, dat het volk van Nederland ook in de toe komst, U zal blijven omringen met zijn war me liefde en zijn ongebroken trouw". De dienst werd gesloten met het Onze Vader en koorgezang. Terwijl Henk Loohuys od het groote or gel Grand Coeur van Guilmand ten gehoore bracht, en alle aanwezigen zich verhieven, verliet de Koninklijke Familie, uitgeleide gedaan door de coniissie' voor de gedachte- nisveriering, het kerkgebouw om te voet naar het paleis terug te keeren. De radio-reportage van den Na- tionalen Feestdag naar Oost- en West-Indië en Zuid-Afrika goed geslaagd. Bii de directie van de P.H.O.H.I. zijn ver schillende telegrammen binnengekomen, welke alle melding maken van een uitste kende ontvangst der uitzendingen, die de Nederlandsche kortegolfzenders ter gele genheid van den Nationalen Feestdag te hooren hebben gegeven. Deze uitzendingen bestonden deels uit een aansluiting op het door de gezamen lijke Nederlandsche omroepen samengestel de nationaal programma en ten deele uit een door de Phohi verzorgd programma. Overal ter wereld is op dezen hoogtij dag de „Stem uit het Moederland" met groot enthousiasme beluisterd. Zoowel in Oost- als in West-Indië waren op de' plei nen luidsprekers aangebracht, waarvoor talloozen zich verdrongen om niets van de feestelijkheden in Holland te missen. Voor de uitzending naar Oost- en West- Indië en Zuid-Afrika waren naast de Pho- hi-zenders tevens rijkskortegolfzenders te Kootwijk bijgeschakeld. Luchtvaartfeest op Schiphol wel geslaagd. - Twaalfhonderd rond vluchten op één middag.. Meer dan 20.000 personen hebben gister middag hot Luchtfeest op Schiphol meege maakt. De demonstraties begonnen met een èsca- drillëvlucht van vliegtuigen der Nationale Luchtvaart school, waarna gezagvoerder Scholte de nieuwe Lockheed Super Electra van de K.L.M. als een der snelste verkeers vliegtuigen ter wereld demonstreerde. De Koolhovenvlieger Th. Coppens, vloog met een korte onderbreking eerst de nieuwe ver kenner der Koolhoven fabriek F K. 52 en la ter de nieuwe jager-verkenner F.K. 50 voor, waarbij vooral het snel stijgvermogen en de groote wendbaarheid ondanks de snelheid, opvielen. Vervolgens werd een hordenrace met lesvliegtuigen der N.L.S. gede monstreerd. Op het vliegveld waren horden gespannen waarover de vliegtuigen luchtig heenwipten, om dan den grond te raken en vervol gens de volgende hindernis te ne- - men. Natuurlijk ontbrak de zweefvliegsport niet op het programma en interessant was ook een estafetterace voor sportvlicgtuigcn, waarbij een samenwerking was georgani seerd tusschen sportvliegers en athleten, die telkens vlaggetjes van de ééne landen de machine naar de andere op punt van starten staande machine brachten. Ook de Fokkerproducten ontbraken niet cp het programma. De Indische vorsten luisterden het lucht vaartfeest met hun hooge tegenwoordigheid op. Niet minder dan 1200 rondvluchten wer den in den loop van den middag gemaakt! Honderdduizenden in de hoofdstad. De groep Noord-Holland Noord slaat een uitstekend figuur. Om half één was de plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam afgeloopen. Reeds lang voor den aanvang van den dienst was het zeer druk in de hoofdstad, tegen den tijd dat de dienst zou aanvan gen trokken duizenden zich bij den ingang der kerk samen. Voor de breede kerkdeuren rijdt auto na auto voor, ministers, ministers van staat, commissarissen der Koningin, Kamerleden, leden van Raad van State en Hoogen Raad, kortom alle rijksgrooten van ons land ko men in hun met goud en zilver beslikte uniformen en hun dames in fraaie toilet ten. Prachtig zijn de uniformen van de In dische vorsten en de kleeding van de In dische rijksgrooten, schilderachtig en kost baar de kleurige kleeding van hun dames. Het geheel is een schitterend schouwspel, zooals wij het zelden binnen de stad hebben gezien. Het groote oogenblik is daar. Dan schrijdt Hare Majesteit de Ko ningin naar buiten, voorafgegaan door Hare kamerheeren Mr. W. F. Roëll. Jhr. F. J. van Lennep. Achter Haar volgen II.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard. F.en daverend gejuich gaat uit de menigte op en vergezellen Haar op den korten weg naar den ingang van het kerkge bouw. Hare Majesteit is gekleed in een blauwe damasse japon met zilver, Zij draagt 'n blauwe hoed met vee- ren. Prinses Juliana is gekleed in een prachtig roomkleurig goudlamé toilet, een gouden hoofdband met rijgerveeren siert haar kapsel, de prins draagt het galauniform van ritmeester der huzaren. Zoodra om half één, toen de dienst was afgeloopen, de vorstelijke familie weer in zicht was. steeg uit dc dichte massa een vreugdevol gejuich op, dat bleef aanhou den tot de Koningin, de prinses en de prins langs de eerewacht van oud-adelborsten en oud-cadetten het paleis hadden bereikt en waren binnengegaan onder tonen van het Wilhelmus, gespeeld door dc marinekapel, onder leiding van kapelmeester Leistikov. Voor het paleis stond een lerewacht van matrozen onder leiding van de luitenant ter zee lc klasse ir. Schoo. In de binnenstad is er vrijwel geen huis of het is getooid met de Nationale driekleur en Oranje. Honder den en duizenden schuifelen voetje voor voetje door dc straten van de oude stad. Op de oorlogsschepen in de haven was de gedenkdag te 9 uur aange vangen met een groote parade en het afgeven van 33 saluutschoten Om 12 uur werden 35 3chotcn afge vuurd en het saluut werd om 4 uur besloten met 33 schoten. In totaal 101 saluutschoten ter ecre van II. M. de Koningin. DE NATIONALE HULDE. De nationale huldebetooging, wel ke gistermiddag op den Dam is ge houden, is een zeldzame uiting ge weest van volkskracht en volks waarde. Van volkskracht door het in beeld brengen van industrie, landbouw en visscherij van volkswaarde door het zich geven in eigen aard, iu ei gen dracht of zoo de deelnemende stedelingen waren door uitbeel ding van groepen, welke van voor- treffelijken smaak getuigden. Het moet voor de Koninklijke Fa milie een onvergetelijk uur zijn ge weest, dat deze ongeveer tienduizend vertegenwoordigers van het kleine acht millioen Nederlanders binnen onze grenzen, op deze manier en met deze hartelijkheid Koningin Wilhelmina op den verjaardag van Haar kroning hebben willen huldi gen. Daar waren mijnwerkers, voorafgegaan door hun bekende muziekcorps met witte veeren om de pet, daar waren schutterijen en de in het zuiden nog bloeiende folklore feesten trokken mee. Waar dc kleederdrachten nog bestaan kon men ze in deze demonstratie ve huldebetuiging ten volle bewonderen en genieten. De friesche kappen en de Brahant- sclie mutsen waren een lust voor het oog. West-Friesland, Zeeland en de Hoeksclie waard kwamen op hun mooist naar voren. Onze groep Noordholland Noord maakte een uitstekenden indruk. De radioreporters vergaten niet op het aardige idee te wijzen, roemden de fraaie bloemen van Anna Pau- lowna en complimenteerden de aar dige meisjes met de korenschoven. Tusschen al die kleurige fleurige groepen, die het landschap of de producten van den bodem en van de zee in beeld brachten,"scho len dc witte kappen der vrouwen en de zwarte mutsen der mannen, die hun kleeder- Verwachting: Zwakke tot ma tige Z.W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt tot betrok ken met waarschijnlijk eeni- gen regen, later opklarend, weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Een met Mijn Volk, in den ken en voelen." Ik wensch U, aldus sprak Ko ningin Wilhelmina, gistermorgen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, tijdens den plechtigen hendenkings- dienstwelke per radio werd uit gezonden, Ik wensch U, leden der Staten Generaal Mijne erkentelijk heid te betuigen voor de gevoelvol le woorden, die gij in Uwe adres sen, als vertegenwoordigers van het Nederlandsche Volk, in deze plechtige ure tot Mij gericht hebt. Deze historische plaats van sa menkomst alwaar Mijne Vaderen en Ik den eed aflegden op dc grond wet en door de Staten Generaal werden ingehuldigd verhoogt nog hiervan de betcekenis. Met voldoening en waardeering zie ik terug op de thans achter ons liggende veertig jaren als een tijdperk van ononderbroken goede en vruchtbare samenwerking tus schen volksvertegenwoordiging en kroon, die een niet te overschatten betcekenis heeft gehad voor ons volksbestaan en allen die 's rijks gebieden bewonen. In alles een met Mijn volk, in denken en voelen, in liefde voor zijne vrijheid en rechten en voor zijne onafhankelijkheid, behoud Ik van de afgeloopen veertig jaren een blijde herinnering. In zorgvolle en benarde omstan digheden. in beproeving, maar ook in dagen van vreugde zijn Wij nog nauwer saamgegroeid en heb Ik Mij gedragen geweten door de liefde en het vertrouwen van Mijn volk. Dank zij zijn vlijt, taaiheid en uithoudingsvermogen en zijn vas ten wil zijn bestaan en onafhan kelijkheid ten allen tijde met Gods hulp te handhaven, kunnen Wij den druk der tijden ten spijt op vooruitgang en ontwikkeling bogen hetgeen Ons aanzien bij de andere volken ten goede is gekomen en hun vertrouwen in Ons nog heeft versterkt. U, mijnheer de Voorzitter van den Ministerraad en Minister van Staat breng Ik Mijn dank voor Uwe rede en voor de bcteckcnisvolle woor den tot Mijn volk en Mij gericht. Zij zullen, van U komende, onge twijfeld een diepen indruk achter laten. Dien dank betuig Ik ook voor Uw uit hel hart komend adres, mijne heeren Commissarissen, waarin Ik moge zien de vertegen woordigers der elf Provinciën, die samen dit ondeelbaar land vor men. moge Uw arbeid en streven steeds tot heil van de U toever trouwde gewesten blijven strekken. De zon schijnt niet zonder scha duwen te werpen dit ook over Ons heen gaan. Als Wij arbeiden is het Onze plicht de werkelijkheid niet te ver bloemen, maar haar te zien, zooals zij is. en wat zij mee brengt onver vaard en kloek aan te durven en met een groot en sterk vertrouwen en opgeheven hoofde de komende tijden tegemoet te gaan. dracht bewaarden naar voren.En zii die in „burgerklecding" waren de handelsreizi gers natuurlijk in ambtscostuum: mot regen jas en koffer liepen in het woud van vaandels en banieren. De provincies waar universiteiten en hoogescholen zijn geves tigd, openden hun afdeeling met een groep hoogleeraren in toga en baret. Zoo waren al le rangen des volks, van den hooggeleerde tot den eenvoudigen ambachtsman in zijn werkpak, vertegenwoordigd om eensgezind hun aanhankelijkheid en erkentelijkheid jegens Koningin Wilhelmina te betuigen. Rijk aan kleur, maar ook rijk aan zin, was deze grootsche huldebetooging. allen één voor Koningin Wilhelmina!

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1