AKKERTJE De jubileumfeesten Vrijdag 9 September 1938 Tweede Blad &tcuüaieiuuL4 Kon. dankbetuiging Het bezoek van de F. v. „Cleve" aan „Helder" Hulde aan de burgerij Texelsch nieuws Texels Fanfarecorps op den goeden weg De feestviering van de buurtcomité's Burgerlijke Stand van Den Helder Oosterend Neem dadelijk 'n en die migraine trekt weg! De Oranjefeesten op de andere dorpen van Texel STENOGRAFIE MERCURIUS, Loodsgracht 72 Vischafslag Den Helder Wekenlang bedlegerig met Ischias ÏÏlaAirLe&eALc&lerL Je maintiendrai Moderne tactiek: schep een incident! /t(j£fL(ia Aan de oud-redders. De voorzitter van de vereeniging „Moed, o.haiding en Zelfopoffering" ontving van den adjudant van H.M. de Koningin de vol gende dankbetuiging, naar aanleiding van de daad van piëteit, verricht op den nationalen feestdag. „Hare Majesteit de Koningin en het Prin selijk Paar zijn zeer erkentelijk voor de tref fende wijze, waarop door de vereeniging van oud-redders, Moed Volharding Zelfopoffering, op 6 September hulde werd gebracht aan de nagedachtenis van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik, dragen mij op Hunne bijzonderen dank aan de leden Uwer ver eeniging over te brengen. Luitenant ter Zee le klasse, Adjudant van H.M. de Koningin, VAN HOLTHE." Het Duitsche elftal nog versterkt. Inzake den internationalen voetbalwedstrijd Helder 1—F. v. Cleve '63, wordt ons van Hel- der-zijde medegedeeld, dat het elftal der gas ten nog versterkt is door opname van den linksbinnen Hackfort. Deze jonge speler, die als adspirant onder leiding van den heer Lon- gin gestaan heeft, is zoo juist van een speciale training voor de spelers van het Duitsche nationale elftal teruggekeerd, juist bijtijds om de trip naar Hclland's Noordpunt mede te maken. Voorts is het interessant mede te deel en, welke resultaten Cleve '63 in vroegere ont moetingen met Hollandsche clubs behaald heeft. In Tilburg werd met 21 van de eerste klasser NOAD gewonnen, in Den Bosch met 31 van Wilhelmina, terwijl de Arnhemsche tweede klasser Vitesse, die bij Cleve op bezoek was, een 18-nederlaag te slikken kreeg. Deze uitslagen spreken een duidelijke taal en het moet dan ook uitgesloten geacht worden, dat Helder in dezen veelbelovenden wedstrijd een succesje kan behalen. Niettemin kan zij er natuurlijk, evenals tegen de F. C. „Szürketaxi", voor zorgen, dat het een aantrekkelijke wed strijd wordt. Morgen publiceeren wij het elftal van Helder. Als scheidsrechter is voor deze ontmoeting door den K.N.V.B. onze plaatsge noot de heer C. D. Swart aangewezen. De BURGEMEESTER van DEN HELDER betuigt zjjn groote erkente lijkheid aan alle vereenigingen, corpsen, comité's, besturen en particulieren, die op zoo treffende wijze hebben samen gewerkt om het welslagen der jubileum feesten te verzekeren. DEN HELDER HEEFT ZICH SCHITTEREND GEHOUDEN! 8 September 1938. „Texels Fanfarecorps" heeft een zware taak gehad in de afgeloopen week en een woord van waardeering aan direct, en leden is zeker niet misplaatst. Allereerst heeft het corps op 31 Augustus een concert gegeven, waarbij dui delijk bleek, dat men onder leiding van den nieuwen directeur hard werkt en flink op weg is om de inzinking, die het corps heeft gehad, te boven te komen. Daarna volgde op 5 Sep tember een serenade aan het echtpaar Nieu- wenhuizen, ter gelegenheid van zijn 60-jarig huwelijksfeest, doch vooral uit de prestaties van dit muziekkorps, gedurende de jubileum feesten, is wel allerduidelijkst gebleken, dat „Tex. Fanfare" voor onze gemeente onmisbaar is. Op uitstekende wijze hebben directeur en leden zich die dagen van hun uiterst zware taak gekweten. Het welslagen van dit feest moet dan ook naast de feestcommissie voor zeker worden toegeschreven aan den onver- moeiden ijver der musici die meer gaven dan van hen gevergd werd. Even willen we ook nog wijzen op de groote rol, die Vonk's geluidsinstallatie gedurende de volksfeesten te Den Burg heeft vervuld, ze deed o.a. dienst bij het uitzenden van de rede van den Burgemeester, bij de regeling der Volks- en Kinderspelen op de Groeneplaats en bracht verder verlichting aan „Texels Fan fare" in de zware taak, die dit corps had te vervullen. Wij hebben in den loop van de laatste dagen eenige verslagen opgenomen van feestvierin- -.gcn, door de vele buurtcomité's in onze stad, die ieder op hun wijze hun feestvreugde geuit hebben. Het was ons tot onze spijt niet moge lijk, deze feesten bij te wonen. Slechts enkele feesten, waarvoor we een speciale uitnoodi- ging ontvingen, maakten we mee en versloegen we in onze krant. We hebben dus de ons toe gezonden verslagen gaarne een plaatsje in onze krant gegeven. Ook hedenmorgen lagen op ons bureau weer een tweetal verslagen en wel van feestvierin gen in de Dahliastraat en in de Molenstraat (met boomen). Feestvieringen, die in het begin van deze week reeds plaats hadden. Men zal het ons zeker niet euvel duiden, als we niet meer tot plaatsing van deze verslagen over gaan. We kunnen niet een week na een plaats gehad hebbende gebeurtenis, daar nog verslag van geven. Laat ons dus volstaan met de mededeeling, dat het enthousiasme in beide buurten zeer groot was en de opgewektheid, waarmee de feesten werden gevierd, evenaarde aan die in de andere straten. OOK DE POLITIE HIELD ZICH KRANIG. Verder mogen we ook de politie een compli mentje niet onthouden, zoowel rijks- als ge meentepolitie heeft in alles de feestcommissie uitstekend terzijde gestaan en alleen aan haar bezadigd optreden moet het worden toege schreven, dat bij vroege sluiting der danszalen op 7 Sept. geen ernstige onrust ontstond. MET AUTOPED GEVALLEN. Een zoontje van den heer J. Graaf kwam gister met een autoped op den Hollewalsweg te vallen en liep daarbij zulk een ernstige wonde aan het gelaat op, dat het in het zieken huis te Den Helder moest worden behandeld. BIJ HET VERSIEREN VAN DE STRAAT GEVALLEN. De slager B. viel toen hij behulpzaam was bij de feestversiering te De Koog, van een ladder en bekwam daarbij vrij ernstige hoofd wonden. DE VLIEGLOODS OP HET VLIEGVELD TEXEL. De onderbouw van de groote loods, die voor militaire doeleinden op het vliegveld alhier zal worden gebouwd, is gegund aan den aannemer P. Daalder te Alkmaar. DE NAAM VAN DE POP. Naar de burgemeester ons mededeelt, is de door hem van mevr. G. KampBergijk, Hoogstraat 106, op 24 Augustus ontvangen verzegelde envelop, die den naam van eeh door haar vervaardigde pop bevatte, ge opend. De naam bleek te zijn: „Ernestine". Het raden naar den naam heeft opgebracht 121.55. NED. HERV. ZONDAGSSCHOOL. In een advertentie in dit nummer wordt meegedeeld, dat de lessen a.s. Zondag weer aan zullen vangen. Voor tijden en plaatsen van de lessen zie men de betreffende adver tentie. van 8 September 1938. GETROUWD: W. Jansen en J. J. Zeeders; H. Post en A. Mallet; A. H. Waterland en C. W. Schnatmeier; P. S. Koenderink en A. B. Burghardt. BEVALLEN: S. C. BlokkerJanssen, z.; T. WijkerTuithof, d. HAVEN VAN NIEUWEDIEP: Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen 't Eng. s.s. „Leeuwarden". oKjeoehéie De 1ste dag. De deelname aan den historischen en alle- gorischen optocht was zoo groot, dat het de verwachting overtrof. Hier volgt de uitslag van den wagenoptocht: lste prijs: de kroning; 2de prijs: de hoorn des overvloeds; 3de prijs: de elf provinciën. Optocht kleine groepen: le prijs: Biem Vlaming en Kees Drijver, boot de „Piet Hein"; 2de prijs: Siem Bremer Corz., als schilder; 3de prijs: Arie Brans, kano „Beatrix"; 4de prijs: Jan Drijver Jbz„ ijs- wagen; 5de prijs: Cor Timmer en Dikkie Bak ker, vliegtuig. Ringsteken dames: lste prijs: Lies Sterk; 2de prijs: Jane Koning; 3de prijs: Annie van Liere. Ringsteken heeren: lste prijs: Tinis Vlaming Cz.; 2de prijs: Nan Roeper! 3de prijs: Piet Riemers. Voor het mooiste costuum dame: Dieuwertje Plaatsman. Voor het mooiste costuum heer: Piet Bakjter Jnz. Te ongeveer acht uur trok de historische en allegorische optocht verlicht door de straten. Er werd over Oost gereden en vervolgens weer naar het Sportterrein; daar hadden zich velen van de andere dorpen naar Oosterend begeven om getuige te zijn van dezen schitterenden optocht: Hierna volgt uitslag „Strijd om den man": lste prijs: Klaaske van der Knaap v. d. Zee; 2de prijs: E. Wcstra. Strijd „om de vrouw": lste prijs: J. Durieux; 2de prijs: Jacob Plaatsman. De 2e dag. Te ongeveer 9 uur trok men met de kinderen van de openbare en met de kinderen van de School met den Bijbel naar het Sportterrein, tot het houden van kinderspelen. Voor jongens van 67 jaar: Vlaggetje op de stoof zetten: lste prijs: Machiel Jonker; 2de prijs: Biem Trap Cz.; 3de prijs: Chris Barhorst. Voor meisjes van 67 jaar: Lei met ballen: lste prijs: Guurtje Boogaard: 2de prijs: Stiena Eelman: 3de prijs Jopie v. d. Slikke. Jongens van 89 jaar: Zakloopen: 1. Cornelis Vlaming Cz.; 2. Theo Witte; 3. Theo v. d. Vis. Meisjes van 89 jaar: 1. Jacoba Vonk; 2. Nellie v. d. Brink; 3. Marietje Daalder. Jongens van 1011 jaar: Op reis gaan: 1. Martien Boogaard; 2. Wouter J. v. d. Slikke; 3. Jn. v. d. Knaap. Meisjes van 1011 jaar: Slofjes loopen: 1. Rietje Druif; 2. Thea Duinker; 3. Dieu wertje Koning. Jongens van 1213 jaar: Loopen met hindernis: 1. Evert Breen; 2. Simon Bremer Gzn.; 3. Henk Witte. Meisjes van 1213 jaar: Zak opblazen: 1. Trijntje de Jong; 2. Nellie Barhorst; 3. Grietje Eelman Jb.dochter. Door het bestuur en feestcommissie werd een wandeling door het dorp gemaakt en werden de volgende prijzen voor de mooiste eerepoor ten gegeven: lste prijs: eerepoort Peperstraat; 2de prijs: eerepoort Weststraat. Gevels: lste prijs: S. Rentenaar; 2de prijs: D. Trap. Buurtversiering: Hoekstraat lste prijs. Hoogspringen: lste prijs: Klaas Burger Pz.; 2de prijs: Van ter Brink. Hindernisrijden lste prijs: Cor van Lieren; 2de prijs: Van ter Brink. Kruiwagenraces lste prijs: W. van Liere en Dieuwtje Plaats man; 2de prijs: C. Timmer en Nellie van de Slikke. Koekhappen: lste prijs: Pietje Trap Cd.; 2de prijs: Stien Mosk. Slof f enloopen lste prijs Trijn van Liere; 2de prijs Stien Mosk. Blaasvechten: lste prijs: P. Mosk; 2de prijs: Gerrit Tim mer. Sprietloopen: lste prijs: Jan Trap Wz.; 2de prijs: Aris v. d. Vis. Binnen 'n kwartier voelt ge U als her boren. Ge hebt Uw dag gered! Wer ken verrassend snel. Onschadelijk! Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Ook op de verschillende dorpen van Texel zijn de Oranjefeesten gevierd, te Den Hoorn worden ze de volgende week gevierd, alleen De Waal bleef ditmaal achterwege, hetgeen moet worden toegeschreven aan de ligging op kor ten afstand van Den Burg. Te De Cocksdorp heeft men reeds op 31 Augustus een bij uitstek gezellig feest gevierd. Van het feest, te Oosterend gehouden, be reikten ons enthousiaste berichten. De optocht was buitengewoon mooi en interessant, terwijl de voorstelling van de aankomst van Prins Willem in 1813 te Scheveningen zeer fraai en indrukwekkend was. Te Oudeschild werd Maandagavond in de Herv. Kerk en Dinsdag in de R.-K. Kerk een godsdienstoefening gehouden. Dinsdag was er een optocht van de schoolkinderen en kinder zang, vervolgens kinderspelen en volksspelen. Daar van een zeer groot aantal woningen de vlaggen wapperden was de stemming zeer op gewekt, vooral de volksspelen waren vroolrjk en gezellig. Het programma bevatte zooveel nummers, dat men het Dinsdag niet geheel kon afwerken en de rest tot Woensdag bleef liggen. Het was daar feest voor oud en jong. Te De Koog is Donderdag feest gevierd, ook daar was de stemming uitstekend. Het pro gramma bevatte voor elk wat wils, vooral de volksfeesten waren zeer aardig, o.a. werd een wedstrijd in tobbevaren in de Brink gehouden en hardrijden te paard, evenals ringsteken met paard en kar. Den Hoorn viert feest op 13 en 14 Septem ber. Hoe daar de feesten zullen slagen behoeft niet gevraagd te worden, de Hoornder feesten slagen altijd schitterend; als er één dorp op Texel weet feest te vieren, dan is dat Den Hoorn, daar is altijd stemming en eensgezind heid bij ieder feest. Het programma geeft aan, eerst muziek van den toren, daarna optocht met muziek, vervolgens afgewisseld volks- en kinderspelen, terwijl den tweeden dag op ongeveer dezelfde wijze wordt verdeeld, doch nu met geheel an dere wedstrijden. (Nederlandsch en moderne talen) Den Helder, 8 September. Aangebracht door Korders: Tongen per kg 1.201.05 Slijs 0.800.60 Tarbot 0.80 Schol le soort per kist 5.754.90 Schol 2e soort 2.201.40 Schar 1.801.20 Door garnalenvisschers: Levende garnalen per lit 1.35 Gekookte garnalen per kg 0.15 Toen h(j 76 was overwon Kruschen zjjn pijnen. Op 86-jarigen leeftijd geniet deze man nog een uitstekende gezondheid en toch was hij 10 jaar geleden wekenlang bedlegerig door een aanval van ischias. Lees hoe hij „fit" blijft, ondanks zijn hoogen leeftijd: „Tien jaar ge leden was ik een maand bedlegerig door een hevigen aanval van ischias. Ik kon onmogelijk slapen en leed hevige pijn. Ik probeerde ver schillende middelen, maar vond geen baat, Eindelijk besloot ik. Kruschen ook eens te probeeren en langzamerhand raakte ik mijn pijn kwijt. Vorige maand ben ik 86 geworden gezond als een visch en ik zeg altijd, dat het allemaal door Kruschen komt". C. T. L. Of U jong of oud bent, het is nooit te vroeg of te laat om met „de kleine dagelijksche dosis te beginnen. Alleen maar een klein beetje in Uw eersten kop thee morgens dat is de Kruschenwet voor volmaakte ge zondheid. Want Kruschen lost het urinezuur de oorzaak van die pijnen op en helpt het lichaam, dit langs den natuurlijken weg te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. (Adv.) DE REIS VAN DE ONDERZEEBOOTEN. Verbetering in bericht van gisterenmiddag. Op 20 Sept. vertrekt een groep onderzee booten, bestaande uit Hr. Ms. O. 12 en O 15 (gemeld was foutievelijk O. 13) onder bevel van luitenant ter zee le klasse A. B. M. van Erkel, naar equatoriaal gebied. De heer Krijgsman, 2e Vroonstraat, had tijdens de feestdagen een speciale étalage ge maakt, waarin hij de losse letters van een bekende spreuk had neergelegd, ter oplossing van ieder, die wilde meedingen naar een drie tal prijzen. Een bijna tachtigjarige stadgenoot, de heer J. de Vries, Koningdwarsstraat 69, die nog vaardig met de pen en nog helder van geest is, deed dat op de volgende aardige wijze: „Je Maintiendrai": Zij steeds de leus En 't voortbestaan van eiken geus. Met ons Oranjehuis verbonden Al kost het ons ook duizend wonden In al ons doen zij heel ons streven, Naar recht en vrijheid voor ons leven. Toon dat, O Nederlandsche natie In de van God verkregen gratie. En fier, met opgewekten zin Nu 't feest! dat onze Koningin Door lief en leed en smart en rouw Reeds veertig jaar haar eed getrouw Aan heel ons volk zich heeft gegeven In heel haar doen, in al haar streven In alles Nederlandsch welzijn zocht Komt toonen w'ons, aan haar verknocht Zoo scharen wij ons rond haar troon Aan haar ons heilwensch aangeböon, Leef, dierb're Koningin ne! Leef Heil zij U! dat Gods trouw U geef Al ras nog weer een tiental jaren Nog aan Uw wijs beleid moog' paren Dan viert heel Nêerland 't gouden feest, Het zij dan ook het allermeest Aan hem gewijd, die Nêerland droeg Vereend met Oranje steeds gadesloeg En wat door een drievoudig snoer, Naar onze roem en welvaart voer. „God Oranje en Nederland" Was men sedert de laatste dagen ge neigd enkele lichtpunten te zien in het overigens nog volmaakt duistere prt». bleem in Tschecho-Slawakije, momenteel ziet de kwestie er weer hopeloozer en verwarder uit dan ooit en schijnt de kans van een tenminste eenigszins redelijke oplossing voor onafzienbaren tijd ver keken. Er zijn twee factoren, die deze nieuw» vertroebeling veroorzaakten: ten eerste was daar het sensatie-voorstel van de overigens zeer conservatieve Londensche „Times", die met ongelooflijke gemoedelijkheid de moge lijkheid lanceert om het heele Sudetengebied maar van het land van Masaryk af te hak ken en het bij het Derde Rijk te voegeh. Ter voorkoming van verdere internationale moei lijkheden! Gelukkig blijkt deze „Times"-stem niet die van Downingstraat No. 10 te zijn. Overigens lijkt ons een dergelijke voorbarige onverantwoordelijke journalistiek funest voor de toch reeds gespannen sfeer in Praag. Met name van een blad als de „Times" had men zooiets niet mogen verwachten. Voorts zijn er bij het grensplaatsje Ostra- wa weer „ernstige incidenten" gepasseerd. Tschechische politie heeft de verregaande brutaliteit gehad enkele Sudeten-Duitschers met de zweep te bewerken en natuurlijk staat het heele Derde Rijk, inclusief het Heinlein- sche filiaal, op hooge beenen. Men zette zelfs a bout portant de loopende onderhandelingen stop en wéér gaat door Groot-Duitschland en aanhang een golf van edele verontwaardiging over zooiets ongehoords. Wij waren enkele weken geleden persoon lijk in de gelegenheid de geboorte van zoo'n incident mee te maken en ongetwijfeld zullen onze lezers zich nog de methode herinneren, waarop men op deze wijze stemming weet te forceeren. Hoewel wü er thans niet bij geweest zijn, is het voor ons vaststaand, dat ook deze incidenten niets anders zijn dan van hooger hand in scène gezette tooneelspe- len, waarbij zoowel de dramatis personae als het „tooneel" van te voren in kannen en kruiken was. Men heeft thans weer een argument om z'n pijlen op Praag af te schieten, men kan zelfs zeggen, dat Hodza en de zijnen „de toestand niet meer meester zjjn" en speelt overigens de mar telaar. Dat er uit een dergelijke sfeer van onver draagzaamheid, van onedele politiek en ge- ïntrigeer niets goeds zal voortkomen, kan men wel als vaststaand aannemen^ en bij lezing der telegrammen van de buitenland- sche persagentschappen komt men dan ook tot geen andere conclusie, dan dat de zaak er verwarder en gecompliceerder voorstaat dan ooit. Wij vermoeden, dat de eerste belangrijke stap thans zal zijn een concreet voorstel van Lord Runciman, hetwelk tot nu toe uitge bleven is. Wij nemen daarbij niet aan, dat dit voorstel zal neerkomen op de praktische autonomiteit van Sudeten-Duitschland, aan gezien dit district van het land juist een industrie-centrum is met een milliarden-bezit van fabrieken en mijnen. Het lijkt ons onmo gelijk dat Praag ooit ernstig over een der gelijk voorstel zal kunnen onderhandelen, aangezien het volkomen in afwijking zou zijn met Masaryks' opvatting over de levensmo gelijkheden van zijn land. Overigens zal men moeten afwachten. Want niet ver van de Tschechische grens, in Neu renberg, zijn op het oogenblik Hitier en de zijnen op het congres „Groot-Duitschland" aanwezig en na de weinig-zeggende beschou wingen van de eerste dagen zou het ons niet verwonderen of er is nog een sensationeele slot-rede op komst. Het zou niet de eerste maal zjjn dat men ook met betrekking tot den Führer het oud-Hollandsche spreekwoord kan citeeren: „Het venijn zit in de staart". Luitenant ter zee der le klasse F. S. C. baron van Randwijck, 3 Sept. geplaatst te Rotterdam, zal bij de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij worden belast met het nau- tisch-maritiem toezicht op den bouw van het artillerie-instructieschip Jan Hendrik v. Kins- bergen. De volgende plaatsingen zijn gelast: Met 13 September 1938: de luitenants ter zee der 3e klasse A. J. de Graaff, J. van Hemert, W. J. van Trigt. aan boord Hr. Ms. „Tromp"; J. A. Sillevis, H. C. Jorissen, A. F. Eibers, B. ter Brake, W. A. de Looze en P. Bussemaker, aan boord Hr. Ms. „Sumatra"; J. C. K. Leeksma. T. Vermejjden en J. A. van Beusekom, aan boord Hr. Ms. „Gelderland". Officieren van den marinestoomvaartdienst der 3e klasse L. Prinsen aan boord Hr. Ms. „Tromp" H. J. A. M. de Jong, aan boord Hr. Ms. „Sumatra": B. P. A. Wamelink, aan boord Hr. Ms. „Sumatra" en J. W. Wolters, aan boord Hr. Ms. „Sumatra". Officieren van administratie der 3e klasse J. Sluijter, aan boord Hr. Ms. „Tromp" en A. L. Vriens, aan boord Hr. Ms. „Sumatra". Met 15 September 1938: 2e luitenants der mariniers Q. Groenewegen. H. S. den Hartog. E. M. W O. von Pohlreich. allen aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willsmoord. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Tivoli-tfieater, Spoorstraat, half 8: „Tarzan's Vlucht" en „De Danseres van San Diego". Rialto, Spoorstraat half 8: ,,'t Begon in Parijs" en „Artisteningang", Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Zwerfstertje" en „De Vrouw in 't Spel". Zondag 11 September: Casino, 8 uur: Dansavond. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 765.3 Temperatuur zeewater 16.8 Temperatuur lucht 15.5 Wind; richting:: N.N.O.; kracht: 4. Licht op Hoogste temp. lucht gisteren Laagste temp. lucht gisteren Hoogwater (lieden) Laagwater (heden) Hoogwater (morgen) 8.15- Laagwater (morgen) 7.59 16.7 14.6 20.25 14.20 -20.50 2.10—14.55

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5