Scherpe aanval op de democratische regeeringen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Defensie-verboden opgeheven Ir. W. F. de Wit in Oost-Siberië overleden John Cobb reed 551,2 km- per uur KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 13 SEPTEMBER 1938 66e JAARG. No. 8411 Hij zal geen verdere onderdrukking dulden. Geen nieuwe gezichtspunten. Een smalle weg tot onderhandelen opengelaten. Geen tweede Palestina! Directeur-generaal der P.T/I\ onderscheiden Rouw te Waddinxveen De Japansche druk houdt aan REIST PER WACO AUTOBUSDIENSTEN Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Jongen uit Assen vermist Geen vliegtuigen boven West-Duitschland HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG Hitlereiscllt: zelfbeschikkingsrecht voor de Sudetenduitschers Hitiers groote rede, onder onbe schrijflijk enthousiasme van dui zenden, gisteravond te Neurenberg uitgesproken, heeft geen opklaring van de loodzware atmosfeer in Euro pa gebracht. Geconstateerd kan wor den, dat hoewel Hitiers woorden zeer agressief en bijtend van toon waren, Duitschland zelf geen directe eischen stelt. Wel adviseerde HiWer den Sudetenduitschers als eenige eisch te blijven stellen: los van Tsje- cho Slowakije, met eigen bestem- mingsrecht en eigen bestuur, waar bij hij duidelijk te verstaan gaf dat de Sudeten op Duitschland konden rekenen. Geconcludeerd kan dus worden, dat Hitler's rede in hoofd zaak voor .binnenlandsch gebruik" bestemd was, m.a.w. den Sudeten voor zoover noodig nog een hart on der den riem te steken. Het is dui delijk, dat Tsjecho Slowakije de eisch van Hitier niet zonder meer kan aanvaarden. De Sudetenduit- sche gebieden vormen geen aaneen gesloten geheel en zeker zal de re geering van Praag er niet in kunnen toestemmen dat in het rijk Duitsche enclaves of eilanden gevormd wor den. Hoewel dus Hitiers rede, die de massa's geweldiq opzweepte, geen direct antwoord heeft gegeven op de vraag: „Oorlog of vrede" en dus een smallen weg tot onderhandelen open blijft, is de spanning, misschien iets, maar toch niet veel verminderd. Een felle aanval op de demo cratie. Na een korte inleiding sprak Hitier di rect over wat hij noemde den „onduldbaren toestand in Tsjecho Slowakije. Onder de meerderheid der onderdrukte nationaliteiten bevinden zich 3% millioen Duitschers. Zij zijn schepsels van den Al machtige en deze heeft hen niet geschapen om hen aan een vreemde macht te zien overgeleverd. Hij heeft de zeven millioen Tsjechen niet geschapen, opdat zij de 3Y2 millioen Duitschers zouden bevoogden, con troleeren en kwellen. De ellende der Sude tenduitschers, aldus vervolgde Hitier, is nameloos. Men wil de Sudetenduitschers vernietigen. Ik kan zo0 zeide Hitier den democra- tischen staten slechts zeggen, dat dit alles ons niet onverschilig is; dat, wanneer deze gekwelde schepsels zelf geen recht en geen hulp kunnen vinden, zij beide van ons zul len krijgen (stormachtige bijval en geroep „Sieg Heil"). Aan het rechteloos maken dezer menschen moet een einde komen. Ik heb dat reeds duidelijk gezegd in mijn rede van 22 Febru ari. Het was een kortzinige constructie, die de staatslieden van Versailles bedachten, toen zij het abnormale bouwsel Tsjecho Slo wakije in het leven riepen. Het plan, op de ze wijze millioenen leden van andere natio naliteiten te overweldigen, was slechts uit voerbaar, zoolang Duitschland zelf nog leed onder de ketenen van Versailles. Doch te gelooven, dat een dergelijk regiem onbe grensd en eeuwig door kan zondigen, be- teekent zich overgeven aan een nauwelijks begrijpelijke verblinding. Geen tweede Palestina! Ik ben, aldus Hitier, niet bereid in het hart van Europa een tweede falestina te laten ontstaan. De ar me Arabieren zijn misschien weer loos en verlaten. De Sudetenduit schers echter zijn weerloos noch verlaten. De onoprechtheid van de democratie blij. hieruit, dat de democratieën zichzelf tot volksregeering en de autoritaire staten tot dictaturen stempelen. In werkelijkheid zijn er op het oogenblik slechts twee landen, groote mogendheden, die een regeering heb ben, waarachter 99 pCt. van het volk staat. Wij hebben moeten beleven, aldus Hitier, dat deze democratieën, als het haar past, een werkelijk regiem van geweld verheer lijkten, terwijl de grootste aanhankelijkheids betoogingen in de autoritaire staten verzwe gen of verdraaid werden. Eeuwenlang hebben z.g. democra tische staten met de gewelddadigste methoden vreemde volkeren onder worpen, maar op het oogenblik, dat Duitschland zijn koloniën terug eischt, verklaart men, dat de arme inboorlingen niet aan een dergelijk lot mogen worden overgeleverd. Men deinst er echter niet voor terug in de eigen koloniën de inboorlingen door vliegtuigen en bommen tot rede te brengen. Dat zijn dan beschavings bommen in tegenstelling tot de bru tale bommen, die Italië in Abessi- nië gebruikte. Volgens den Franschen minister ierre Cot, aldus Hitier, is Tsjechoslowakije vol gens hem er toe bestemd in geval van oor log de Duitsche steden en fabrieken met bommen aan te vallen. Hier is dan waar schijnlijk sprake van de bekende bommen met „beschavende werking. Die taak is ech ter in tegenstelling met de levensonvattin- gen, de levensbelangen en ook met de wen- schen van de meerderheid der bewoners'van dezen staat. Het was een kortzichtige constructie, die de, staatsleden van Versaille bedachten toen zij het abnormale bouwsel Tsiechoslowa kije in het leven riepen. Het plan, op deze wijze millioenen leden van andere nationa liteiten te overweldigen was slechts uitvoer baar zoolang Duitschland zelf nog leed onder de ketenen van Versailles. Doch te gelooven, dat een dergelijk regiem onbegrensd en eeuwig door kan zondigen beteekent zich over geven aan een nauwelijks begrijpe lijke verblinding. Elzas-Lotharinoen niet uit zwak heid afgestaan! In de zeventiende eeuw heeft Frankrijk het oude Duitsche rijk in vollen vredestijd Elzas en Lotharingen geleidelijk ontnomen. In 1870 heeft Duitschland na een zwaren oorlog, die het ongedrongen was, deze ge bieden teruggekregen. Na den wereldoorlog gingen ;ij weer ver loren. Voor ons Duitschers beteekent Straats burg zeer veel. Als wij desondanks onder deze kwestie voorgoed een streep hebben qetrokken, dan is dat geschied om den Euroneeschen vre de een dienst te bewijzen. Niemand kon ons dwingen derneliike aanspraken vrüwillia on te geven. Wij hebben ze onneneven, rmdat het onze wit was, eens vooral den eeuwigen strijd met Frankrijk te beeindigen. (storm achtige bijval). Hitier zette vervolgens uiteen, welke of fers Duitschland zijns inzjens verder voor het behoud van den Europeeschen vrede had gedaan, offers, die soms als zwakheid werden beschouwd. Onder stormachtige toejuichingen zeide de Fiihrer daarop, dat dit een vergissing was. Ik kan U verzekeren riep hij uit. dat een groote mogend heid als Duitschland een dergelii- ken aanval niet voor de tweede maal zou dulden. Ik heb daaruit hij wijze van voorzorgsmaatregel de noodige consequenties getrokken. Op 28 Mei heb ik tot zeer ernstige maatregelen besloten: 1. De aangekondigde versterkingen van leger en luchtmacht vyerden op mijn bevel onverwijld buitengemeen uitgebreid en oogcnblikelijk ten uit voer gelegd. 2. Ik heb het hevel gegeven tot de onmiddellijke uitbreiding van onze vestingwerken in "tiet Westen. 3. Ik kan U de verzekering ge ven, dat daar sedert dén 28en Mei de meest gigantische vestingwer ken van alle tijden opgebouwd wor- den. Dr. Todt heeft daar een der grootste pres taties volbracht. Aan de vestingwerken in het Westen, waarmede men sedert twee iaar bezig is, werken thans 278.000 arbei ders, verder 84.000 gespecialiseerde arbei ders en 100.000 man van den arbeidsdienst, talrijke batalions pioniers en infanteriedi visies. Afgezien van het materiaal, dat door andere transportmiddelen aangevoerd wordt, brengen alleen de Duitsche spoor wegen bijna dagelijks 8.000 wagonladingen aan. De vestingwerken aan de westelijke grens zullen voor het invallen van den winter geheel voltooid zijn. (Krachtige toejuichin gen) Nu hun voltooiing zullen de werken meer dan 17.000 pantser- en betonwerken omvatten. Achter dit front van staal en beton, datg edeeltelijk in drie. en vaak in vier linies tot 15 k.m. breed is, staat het Duitsche volk gewapend. Ik heb deze in spanning. de geweldigste van alle tijden, op mij genomen om den vrede van nut te zijn. Onder geen omstandigheden zal ik ech ter bereid zijn, werkeloos te blijven toezien hij een verdere onderdrukking der Duitsche volksgenooten in Tsjecho-Slowakije. Z elf beschikkin gsrecht Den Tsjechischen president verweet Hit- Ier ...te praten en niets te doen. Wat de Duitschers eischen is het zelfbeschikkings recht, dat ieder ander volk bezit. De heer Benesj behoeft dezen Sude tenduitschers geen geschenken te geven Zij hebben het recht op een eigen leven als ieder ander volk. Indien de democratiën echter van meening zouden zijn, dat zij in dat geval de onderdrukking der Duit schers moeten beschermen, dan zal dit ernstige gevolgen hebben. Ik ge loof den vrede beter te dienen als ik daarover geen twijfel laat be staan. Ik beb niet den eisch gesteld, dat Duitsch land 31/?. millioen Franschen of Engel- schen mag onderdrukken, maar den eisch. dat een einde komt aan de onderdrukking de 31/2 millioen Duitschers in Tsiecbo-Slo- wakiie en daarvoor het zelfbeschikkings recht in dep laats treedt. Het zou ons leed doen, als daardoor onze betrekkingen tot andere Europeesche staten slechter zouden worden, maar niet wij zouden daarvoor verantwoordelijk zijn. Tenslotte zeide Hitier: Het is de zaak der Tsjechoslowaaksche regeering, zich te ver staan met de gevolmachtigde vertegenwoo digers der Sudetenduitschers en tot een overeenkomst te komen. Mijn zaak en die van ons allen is het echter, ervoor te zor gen, dat bier niet uit recht onrecht wordt, want bet betreft Duitsche volksgenooten. Ik ben ook geenszins bereid, midden in het hart. van Europa door het optreden van andere staatslieden een.tweede Palestina te laten ontstaan De Duitschers in Tsjechoslo wakije zijn weerloos noch verlaten.. Wij zouden bet niet waardig zijn, Duitschers te zijn, indien wij niet bereid waren, die hou ding aan te nemen en de gevolgen daarvan onder alle omstandigheden te dragen! Naar Het Volk verneemt, is bij be schikking van den voorzitter van de Ministerraad van 10 dezer een nieu we lijst van zoogenaamde verboden vereenigingen voor ambtenaren vast gesteld. Deze lijst verschilt op dit punt van de vorige, dat de bepalin gen ten aanzien van S.D.A.P. en N.V.V. voor defensie zijn geschrapt. Hiermede zijn dus de defensiever boden voor partij, vakbeweging en nevenorganisaties opgeheven. Bij de familie te Delft, Enkhuizen en Amsterdam is bericht ontvangen, dat ir. W. F. de Wit in Oost-Siberië zou zijn overleden. Naar men zich herinneren zal, werkte de uit Enk huizen afkomstige heer de Wit sinds 1929 in een fabriek te Moskou en werd hij verdacht van spionnage ge arresteerd en naar Siberie verban nen. Alle pogingen om iets omtrent hem te vernemen hebben gefaald. I11 1925 word ir. de Wit aangesteld als in genieur bij den buisleidingaanleg van de Phoenix G. m. b. H. te Berlijn-Mariendorf, welke post hij in 1927 verwisselde met dien van ingenieur bij de Caliqua-Waermeges te Berlijn-Charlotlenburg. In 1929 werd hij ingenieur bij de trust Strojkonsoeltatsija te M-oskou, en in '31 bij de staatstrust Santechstroj, eveneens te Moskou. In 1937 werd hij, verdacht van spi onnage als dwangarbeider naar Siberië ver bannen. Zijn vrouw is ongeveer een jaar na zijn gevangenneming naar Nederland te ruggekeerd en verklaarde toen,' dat er geen aannemelijke reden voor deze arrestatie was. Met de gouden Generaal Snij ders-medaille. Gistermiddag werd in een der lokalen van hotel Wittebrug te Den Haag tijdens een vergadering 'van het bestuur van de stich ting „Generaal Snijders-fonds'' door den eere-voorzitter generaal b.d. C. J. Snijders, met een hartelijke toespraak aan dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T., overhandigd de gouden Generaal Snijders medaille. die eens in de 3 jaren wordt uitge reikt, en wel naar aanleiding van zijn groo te verdiensten voor en zijn opbouwend werk aan het groot Nederlandsch luchtvaart verkeer, en met name het luchtpostverkeer. Vier kinderen aan lamming overleden. kinderver- Het aantal gevallen van kinderverlamming te Waddinxveen is thans gestegen tot twaalf Vier patientjes zijn overleden. De sluiting van de scholen is opnieuw met een week verlengd. Een tweede geval te Moordrecht In de gemeente Moordrecht is een twee de geval van kinderverlamming geconsta teerd, thans bij een veertienjarig meisje. In verband hiermede heeft de bur gemeester in overleg met den in specteur voor de Volksgezondheid gelast, dat alle scholen voor voorbe reidend en voor gewoon lager onder wijs moeten worden gesloten, voor- loopig tot en met 24 September a.s. Te Rotterdam hebben zich 2 nieuwe geval len van de gevreesde ziekte voorgedaan en uit Groningen wordt één nieuw geval gerap porteerd. De schippersschool in laatstge noemde gemeente is gesloten. De opmarsch der Japanneezcn is thans 111 de eerste plaats gericht op de stad Sjant- sjen, op 160 k.m. ten noordoosten van Han- kau. Na gevechten, die een week geduurd hebben, hebben de Chtneezen zich genood zaakt gezien, den heuvel van Foekinsjan, ten n.o. van Sjantsjen, prijs te geven. Zij hebben thans stellingen betrokken op ande re, meer nabij de stad gelegen heuvels. VLUG—VEILIG—GOEDKOOP Verenigingen en Clubs, moderne WACO toeringcars Uw vervoermiddel. Vraagt prijsopgaaf. REISBUREAU WACO, KANAALWEG 132, DEN HELDER TEL. 773. Verwachting: Zwakke tot mati ge N.W. tot Z.W. wind, des nachts en in den morgen tot zwaar bewolkt, overdag gedeeltelijk be wolkt, droog weer, iets war mer. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. AulomoMêiitne. Eyston's absolute cord in gevaar. snelheidsre- Nadat eenige vorige pogingen van den Engelschen coureur John Cobb wegens weersomstandigheden of den slechten toe stand van de zoutvlakten bij Bonneville geen doorgang konden vinden, heeft hij gisteren nogmaals getracht het absolute snelheidsrecord op het land, dat zijn land genoot Capt. Eyston op 27 Augustus j.1. met zijn Thunderbolt op dezelfde zoutvlak ten dp zijn naam had gebracht met een ge middelde uursnelheid van 556.010 K.M. te verbeteren. Het is hem niet gelukt, voor namelijk doordat het terrein toch niet ge heel en al in den vereischten toestand bleek te zijn, maar Cobb heeft met ziin 2500 p.k. Napier-Railton, welke bijna de helft lichter weegt dan de Thunderbolt, getoond, dat hij in staat is het absolute snelheidsrecord van Eyston wel degelijk in gevaar te brengen, hoe weinig dat ook mogelijk leek. toen de enorme prestatie van capt. Eyston bekend werd. Cobb reed n.1. met een gemiddelde snelheid van 551.2 k.m. en hij be hoeft dus nog maar een zeer gering onderdeel van een seconde in beide ritten, welke noodzakelijk zijn, snel ler te rijden om de snelste man ter wereld op het land genoemd te kunnen worden. Den rit in noorde lijke richting reed Cobb met een gemiddelde snelheid van ruim 553 k.m., in zuidelijke richting was hij iets langzamer en maakte toen een gemiddelde snelheid van ruim 549 k.m. Maar de volhardende Engelschman is niet van plan. om het er nu bij te laten. Integendeel, binnenkort denkt Cobb een nieuwe poging te doen en hij heeft alle ver trouwen in zijn wagen, welke fetoond heeft de op een na snelste ter wereld te zijn. Na een boodschap aan een apo theker niet meer teruggekeerd. Sinds Zaterdagmiddag omstreeks drie uur wordt het U-jarige jongetje Frits Strating, wonende aan de Molenstraat te Assen ver mist. De jongen werd omstreeks genoemden tijd voor een boodschap naar een apotheker in de stad gezonden, doch nadien keerde hij niet naar zijn ouderlijke woning terug. Za terdagavond om pl.m. 10 uur schijnt hij nog door eenige jongens op de markt te zijn gezien. Door den burgemeester der gemeente As sen is Teeds opsporing verzoqht. Het signalement van den jongen luidt: lang 1.10 m„ tenger, smal, bleek gezicht, blond haar, blauwe oogen, kleine, iets naar boven staande neus, mond en kin eenigszins scheef, gekleed in een blauw poloshirt, grij ze slipover, zwartfluwcelcn broek, grijze kousen en bruine sandalen. Dalen of neerqeschotenf Bij politieverordening van den Rijksmi nister van luchtvaart, welke op 20 Septem ber 1938 van kracht wordt, zal allen vlietr- luigen tot nader order verboden zijn te vlie gen hoven de volgende aan de westgrens van het Duitsche rijk gelegen gebieden: Aken, Trier, de Palts en Baden. In deze gebieden zullen politievliegtuigen surveilleeren. Wordt geen gevolg gegeven aan bevolen tot dalen dan zal het vliegtuig in kwestie onder vuur worden genomen. De ook verder geldende beperkingen op grond van de verordening inzake het ver bod voor actief bij een buitenlandsche weer macht dienende personen van 30 juli j.1, vallen niet onder dit verbod.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1