Verlaging van Heemraadschap „Wieringeo" Gunstige resultaten van de Coöp. Aankoopvereeniging UIT ONZE OOST Prauw met dertien inzittenden omgeslagen Dr. Doycr hoofdinspecteur Volksgezondheid Uit onze Omgeving Drie inlanders verdronken. Nadat bericht was ontvangen van het omslaan van een prauw nabij Kalama, een eiland ten zuiden van de Sangi-eilanden is het gewestelijk vaartuig „Aleida" Zaterdag nacht met den controleur en een zendings arts voor onderzoek uitgevaren. De prauw bevatte 13 inzittenden, die na bijwoning van de jubileumfeesten te Tamako naar het eiland Kalama terugkeerden. De po gingen tot opsporing hadden geen resultaat, doch inmiddels was bericht ontvangen, dat negen schipbreukelingen, na 30 uren in grooten angst te hebben doorgebracht, met den prauw waren aangedreven. Nader is gebleken dat een voorganger van de ge meente met zijn kind en een vrouw zijn omgekomen en dat één persoon naar een nabijzijnd eiland is gezwommen. Enkele schipbreukelingen zijn opgenomen in het ziekenhuis te Taroena; hun toestand is bevredigend. Arbeidsloon, krachtvoeder en pacht drie factoren van overwe genden invloed. „Op welke wijze kunnen de pro ductiekosten der melk nog worden verlaagd?" Dit onderwerp werd gis teren te Nijmegen door Dr. Ir. H. J. Frankena van het Rijkslandbouw proefstation te Groningen behandeld op de vergadering van den Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) Bij de beschouwing van de factoren, die den kostprijs van de melk bepalen, moet al dus spr., worden uitgegaan van een nor maal groenbedrijf. Globaal komt men in Friesland b.v. op de volgende verhoudingen met betrekking tot het aandeel van den kostprijs van de melk: arbeidsloon 28 procent, veevoeder 22 pro cent en pacht 34.5 procent, terwijl in het Zuidhollandsche weidebedrijf zullen gelden: arbeidsloon 19 procent, veevoeder 36.5 pet. en pacht 18 procent. Het zijn deze drie fac toren, die bij het onderzoek naar kostprijs verlaging in aanmerking komen. Beperking arbeidsloon. De arbeidsbezetting in een groenbedrijf wordt practisch geheel beheerscht door de arbeidskrachten, noodig voor het melken van het vee. Men moet echter in het oog houden, dat, behalve voor de directe pro ductie, ook werk verricht moet worden om het land in stand te houden. Het is van belang, dat het aantal arbeidsuren boven het noodige per soneel voor het melken tot het uiter ste wordt beperkt. Dit is mogelijk door arbeidstoppen te vermijden, zoo als bv. in de hooiing en deze door aangepaste maatregelen als inkui len, voorwciden en stikstofbemes ting over een langere periode te ver deden. Een verlaging van het loonbedrag door daling van het arbeidsloon per arbeider is haast niet denkbaar, wanneer men de belooning in den landbouw beziet, hoe moeilijk het ook voor veel bedrijven mag zijn, dit loon uit te keeren. Het krachtvoeder. De onkosten, besteed aan krachtvoeder, loopen vrij belangrijk uiteen, tengevolge van een verschil in veebezetting en.de mo gelijkheid tot het winnen van voeder uit eigen bedrijf. Wil men deze post verlagen, dan zal aan twee voorwaarden moeten wor den voldaan, n.1. het winnen van een pro duct van betere kwaliteit en zulks tegen een prijs, die per eenheid voerdorwaarde boneden den krachtvoederprijs ligt. Bij de maatregelen, die in technisch op zicht genomen moeten worden voor dit doel kan men drie middelen aangeven, n.1. be ter hooi winnen, ensilage en kunstmatig grasdrogen. Bij de eerste komt vooral de winning van het hooi in een jonger groeistadium in aan merking. Het kuilvoederprobleem is door het uit gebreid onderzoek van praktijkmonsters in den winter 1937193S belangrijk verder ge komen. Duidelijk is gebleken, dat het bij toepassing van de Finsche methode van in kuilen een uiterst waardevol voeder kan zijn en voor een zeer groot deel de bezwa ren voor de zuivel kunnen worden onder vangen. Het kunstmatig gedroogde gras komt in zijn samenstelling het krachtvoeder nog het meest nabij. Het is technisch heel goed mogelijk, een beter product uit eigen bedrijf te winnen, waardoor de behoefte aan krachtvoeder ge ringer wordt. De tweede eisch, om ook goed- kooper voer te winnen, is moeilij ker te overzien. Op grond van ver schillende berekeningen blijkt, dat alle drie genoemde werkwijzen de voederwaarde kunnen leveren bene den de krachtvoederprijzen. Uit een vergelijking van een tweetal rant soenen, waarvan het een gebaseerd is op veel voeder uit eigen bedrijf: hooi, kuil, aardappelen en verder krachtvoeder, en het ander uitsluitend uit matig hooi en kracht voeder bestaat, blijkt echter duidelijk, dat het eerste belangrijk minder kost. Van de wintervoerbehoefte wordt naar schatting circa 30 procent uit krachtvoeder gedekt, in sommige streken zelfs belang rijk meer. Aannemende, dat in het winter seizoen evenveel noodig is als in het zomer halfjaar, zou dus een totale productie met Prov. Bestuur dringt op lagere renten aan. Toestand bij de Marske wordt verbeterd. De bak fiets van Hoofdingeland Veerdig nog niet van de agenda! Vergadering van Hoofdingelanden van het Heemraadschap „Wierin- gen" op Maandag des namiddags te 2 ure ten lokale van den heer S. Kaan te Wieringcn. Na opening door den voorzitter, Dijkgraaf J. Doves leest de Secretaris, Heemraad O. J. Bosker de notulen; deze worden onveran derd vastgesteld. Ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken vermelden wij: Goedkeuring door het Prov. Bestuur van N.-Holland van den aankoop van diverse perceelen, gedeelten voor het verbeteren van een weg en een vcrbindingssloot en goed keuring van het aangaan van een gcldlee- ning van ten hoogste f5000. Overwegend hszwaar maakt het college tgeen de rentevoet. Een rente van 3% moet aan den hoogen kant worden geacht. Het Prov. Bestuur acht het zeer wel mo gelijk een rente van 3 te bedingen. Ook voor de lecningen resp. f2812.50 f2500.dringen Ged. Staten op lager ren tepercentage dan 3Y2 aan, zoo mogelijk tot 2Vo a 3 Ged. Staten schrijven het besluit tegemoet te zien van het aanvaarden van het aanbod der geldschieters tot het verlagen van de rente van de geldleeningcn thans nog f 10.000 f 115000— en f 23750.—. Voorzitter vraagt de vergadering, inzake het percentage van de geldleening het be stuur te machtigén, deze zaak in overeen stemming met het Prov. Bestuur af te ban delen. Vergadering gaat hiermee accoord. Ingekomen is het proces-verbaal van de opneming der boeken en kas van den pen ningmeester. Reclame van J. de Haan, Nicuwstraat, Hippolytushoef. Reclamant klaagt over den dcsolaten toestand, waarin de Marske zich bevindt. „Wij betalen belasting, terwijl wij des zomers zonder water zitten." Voorz. deelt mede, dat ter plaatse een on derzoek is ingesteld. Er kan wel zoetwater naar toe, maar dan moet er gepompt worden en een pompinstal- latie aangebracht. Er is nu toezegging van het Rijk dat er de noodige maatregelen ge nomen zullen worden. Dijkgraaf en Heemraden willen o.m. het aanbrengen van een keerdam in werkverschaffing doen uitvoeren. Echter zullen er dan gronden ont eigend moeten worden. Besloten wordt, te trachten het werk in werkverschaffing te doen uitvoeren. Verzoek Wed. Elleman het gedeelte van de greppel achter haar huis te dichten. Be sloten wordt zoo mogelijk tesamen met het gemeentebestuur en adressante aan het ver zoek te voldoen. Aanbevelingslijsten Heemraden. Periodiek treedt af Heemraad S. Russel- man en wegens het bereiken van den 70-ja- rigen leeftijd Heemraad C. Kooijman. In plaats van den heer S. Russelman wordt bij stemming het volgende drietal voorgedragen: 1. Heemraad S. Russelman, 2. Hoofding. ,T. Kooij Cz. èn 3. Hoofding. D. Blaauboer Jz. De aanbevelingslijst voor de vacature van Heemraad C. Kooijman vermeldt ach tereenvolgens dé* heeren Hoofdingelanden P. Kooij Jz., S. Koorn Jz. en Alb Klein Sz. Rekening 1937. Hoofding. S. Veerdig Cz. doet rekening en verantwoording over het dienstjaar '37. Ontvangen werd f 47.185.37, uitgegeven f 48.467.22, zoodat er een nadeelig saldo is van f 1281.85. Tegoed van 1936 en 1937 plus minus f 1500— aan lasten. Spr. zegt de rekening in orde bevonden te hebben. Voorz. dankt de commissie voor het ver richte werk. De rekening wordt vastgesteld. Rondvraag. Bij de rondvraag vraagt de lieer S. Veer dig Cz. naar aanleiding van de op de re kening voorkomende post f 80.maalloon voor de Dorperkoog, wat de polder ont vangt voor het water dat hij aan liet West- einde loost. Voorz.: Daar vangen wc niets voor, maar daar malen we ook niet voor! Waar de algemeene opinie is, dat de polder veel nut heeft van het spuien van het water aan de Dorperkoog, besluit men niet in te gaan op een voorstel van den lieer Veerdig, die de f 80.maalonkosten die de polder heeft, met een tegenrekening op de eigenaresse van de Koog zou willen verhalen. Van bakfiets tot auto. De heer Veerdig vraagt voorts hoe het met de bakfiets is. Secr. zegt dat hazalt niet op een bakfiets te vervoeren is.. Ook voorz. meent, dat er overwegende bezwaren zijn tegen het ge bruik van een bakfiets. De heer Veerdig pleit nu voor het aan schaffen van een auto, doch wil er geen voorstel van maken. De vergadering neemt inmiddels geen be slissing over deze aangelegenheid. De beer M. Bakker Sz. pleit voor barder bazaltsplit op don weg. Tijdens de discus sie komt de vraag naar voren of verbete ring door middel van teerslakken mogelijk is. Dit vindt men echter te kostbaar. Hierna sluiting, Als opvolger van dr. R. N. M. Eykel, die wegens bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd aftredenden hoofdinspecteur van de Volksgezondheid zal naar wij vernemen worden benoemd dr. J. J. Th. Doyer te Hilversum, thans inspecteur van de Volksgezondheid in Noordholland. Dr. Doyer is o.m. voorzitter van de commissie voor malariabestrijding in Noordholland. circa 15 procent moeten worden verhoogd om den krachtvoederaankoop geheel ter zijde te stellen. De mogelijkheid daartoe is ruimschoots aanwezig. Dit eerste proefjaar met het kunstmatig drogen van gras heeft reeds getoond, dat met behoud van voldoende hooi en kuilvoer circa 30 ton gedroogd gras verkregen is in de bedrijven, waar nor maal circa 20 ton krachtvoeder werd ge bruikt. Ook de resultaten met een gewijzigd systeem van bew-eiding, berustend op het beginsel van kleine perceelen en korte be- weiningsperioden, wijzen er op, dat er nog aanzienlijke productie-verhoogingen moge lijk zijn. De pacht. De pacht heeft als derde factor een be langrijken invloed. De groote vraag naar land veroorzaakt een pachtprijs, die in vele gevallen niet in overeenstemming is met de uitkomsten van het bedrijf. Een middel, dat den invloed van de pacht kan verminderen, is opbrengstverhooging. Deze zal zijn te bereiken door hoogere pro ductie per dier en door opvoering van de veebezetting per H.A. Beide dingen zijn mogelijk, waarbij vooral nader aandacht besteed moet worden aan de productie in verband met het voedselverbruik. Dit dient een verlengstuk van onze melkcon- trole te worden. De grootste produc tie vermeerdering is te bereiken door het opvoeren van de veebezet ting p. II.a. Op grond van verschil lende berekeningen kwam spr. tot de conclusie, dat het heele samenstel van maatregelen, in bedrijfsverband toegepast, de productie van het gras land met 50 procent kan verhoogen. Neemt' men een proefbedrijf als basis, dan blijkt er een belangrijke verschuiving in de verdeeling van de onkosten te hebben plaats gehad. Het arbeidsloon is gestegen tot circa 34 procent, pacht is gedaald tot 31 procent en veevoeder tot 1114 procent, kunstmest daar entegen neemt thans 1014 procent van de onkosten in. De onkosten per h.a. nemen toe, maar daar staat tegenover een op brengstverhooging van melk waardoor ten slotte een belangrijke kostprijsverlaging van de melk kan worden verkregen. Men bedenke echter, dat een verdere ka- pitaalinvesteering en een juiste bedrijfsvoe ring eerste voorwaarde zijn voor het sla gen van dit systeem. Kostprijsverlaging van de melk zal dan verkregen zijn met als gevolg een arbeids intensievere weidebouw en hoogere op brengst per h.a. AATVA PAULOWNA Duivensport. Bij dewedvlucht van de postduivenver- eeniging .Altijd Verder", gehouden vanaf Vilvoorden, w-aren 60 vogels in concours, die om 10 uur in vrijheid gesteld zijn. De eerste vogel bereikte het hok om 1 u. 1 m. 9 sec. en de laatste om 1 u. 15 m. 22 s. De uitslag was: W. Blaauboer 1, 8, 9 met 12 p., J. Hengsdijk 2 met 11 p., J. J. Schenkels 3 met 10 p., P. de Vries 4, 6 en 10 met 9 p., A. Liefhebber 5 en 7 met 8 p., K. Koster 11 en 12 met 2 p. Andere prijsuitslag van optocht. Door een misverstand zijn de 4 wagens in de jubileumoptocht, die tezamen de geschie denis van het polderland uitbeeldden, voor de toekenning der prijzen niet alleen als groep, doch elk afzonderlijk beoordeeld. Dat heeft een niet bevredigenden uitslag tenge volge gehad. Deze is nu gewijzigd en gewor den: 1. Groep van 4 wagens, geschiedenis van het polderland, 2. Schrik en beef, 3a Z.A.P., 3b Hans en Grietje, 4a Oud I-Iol- landsch binnenhuis, 4b DOKEV, 5a Witte Kruis, 5b Tuinbouw, eerv. verm.: voetbal veld en 17 e eeuw. Juryprijs Oud-Holland en IJscoman. BREEZAND. Vrijdagavond hield de Coöp. Landbouw- cn Tuinbouw- Aankoop-Vereeniging haar Algemeene vergaedring in het vergadering- zaaltje van den heer Jb. Borst. De voorzitter, de heer K. Daalder, opende de vergadering met een kort woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering, welke door den heer K. Keu ris Az. zijn samengesteld, door dezen wor den gelezen .waarna goedkeuring volgt. Naar aanleiding van deze notulen deelt de voorzitter nog mede. dat aan het in de vorige alg. veraderging besproken voorne men om het hij de Boerenleenbank loopen- de crediet verhoogd te krijgen, geen gevolg is gegeven. Do Cöop. Raiffeisenbank bleek hiervoor n.1. weinig te gevoelen. Direct daarop is ons van andere zijde geld aan geboden, hetwelk echter tot heden niet noo dig bleek te zijn. daar de Vereeniging zich, ondanks haar verhoogde inkoopen, voort durend kon redden. Zelfs werd voor een bedrag van f 1000. welke moesten worden afgelost, slechts f dOO.opnieuw geleend, zoodat onze schuld nog met f 500.— terugliep. En hoe- XY?' °.°k dezen zomer weer zeer belang rijke inkoopen werden gedaan, welke on middellijk zijn voldaan, is het crediet der Vereeniging nog niet voor de helft aan gesproken behoeven te worden. De financi eele toestand der vereeniging is dus wél gunslig. Toch vraagt het bestuur opnieuw machtiging, om, indien nog meer geld noodig mocht blijken, zelve te kunnen bepa len, tot welk bedrag en tegen welke rente van het haar aangebodene gebruik zal wor- don gemaakt. Natuurlijk zal dat bedrag zoo laag mogelijk worden gehouden. Na eenige bespreking wordt de gevraagde machtiging verstrekt Vervolgens leest de heer Keuris het rap port, door den accountant van het Centraal Bureau van Coöperatieve Verecnigingcn uitgebracht, als bijlage bij de Balans en Verlies- en Winstrekening. Bedoeld rap port is onverdeeld gunstig. Na alleszins vol doende afschrijvingen blijkt hieruit n.1., dat gedurende het boekjaar 1937-1938 nog een .netto-overschot is behaald van f 2.150.62. De heer Keuris voegt hieraan nog ver schillende cijfers uit de eigen boekhouding der Vereeniging toe, welke doen zien, dat do omzet aan veevoeder in het afgeloopen boekjaar bedroeg 408.961 kilo tegen 409.0321/?. kilo over vorig (eveneens gunstig) boek jaar. Hiervan is dus 71kilo minder ver kocht. De omzet aan mcnschelijk voedsel (tarwemeel, tarwebloem, enz.) bedroeg 13.745 kilo (v. j. 14.480 kilo), minder dus 705 kilo; die aan diversen 36.98U/Z kilo, 553 st. en 608.5 liter, tesamen 38.143 eenheden te gen vorig jaar 36.391.8 kilo, 396 stuks en 674.5 Liter of samen 37.462.3 eenheden, het geen dus 680.7 eenheden méér beteekent. Deze omzetten bleven dus vrijwel gelijk. Evenwel steeg de omzet van kunstmest stoffen van 545.486 kilo over het vorig boek jaar tot 740.665 kilo over het laatstverloo- pen boekjaar, hetgeen dus een vermeerde ring van 195.179 kilo beteekent. De totale omzef liep dus eveneens omhoog van 1.005.390.3 eenheden over vorig boekjaar tot 1.200.352.5 eenheden over het boekjaar 1937-'38. De méér-omzet bedroeg dus 195.053.2 eenheden. Waar, behalve deze vermeerdering van omzet, ook de prijzen over het algemeen iets hooger waren dan voorgaand boek jaar, steeg de waarde van den omzet van f 63.812.65 over het boekjaar 1936-1937 tot f 84.233.84 over 't boekjaar 1937-538, wat dus een hooier omzet-bedrag van f 20.421.21 ten gevolge had. In het eigen maal- en mengbedriif ging iets minder om, dan in bet on dat opzicht zeer drukke boekjaar 1936-'37. Gemalen werd n.1. 152.010 kilo, gemengd 211.758 kilo en gebroken 24.671 kilo tegen vorig boekjaar 170.104 gemalen, 210.463.5 gemengd en 24.285 gebroken. Het totaal dezer verrichtingen be droeg dus in het afgelooncn boekjaar 388.439 kilo tegen 404.812.5 kilo over het voorgaand boekjaar. Minder verwerkt werd hier dus 16.373.5 kilo. Vergelijkt men deze verwerkte artikelen echter met die over het boekjaar 19351'36. dan valt altijd nog een vermeerdering van 85.500 kilo te consta- teeren. Dit alles wijst er wel op, dat er over het afgeloopen boekjaar in bet bedrijf flink aan gepakt is moeten worden en daarnaast, dat de Coöperatieve vereeniging steeds meer het vertrouwen wint. Een nieuw bewijs biervoor is, dat, na jaren van stilstand in bet ledental thans weer eenige nieuwe le den zijn toegetreden. Het bestuur stelt nu voor. (en de accoun tant kan zich hiermee volkomen vereeni gen). dat de gemaakte winst als volgt zal worden verdeeld: 1. Op de rekening Leden kapitaal zal voor ieder der leden een be drag worden bijgeschreven, eeliik aan 3% van hun afname, hetgeen f 485.75 zal vor deren; 2 Aan de Reserve voor Dubieuse De biteuren zal worden toegevoegd een bedrag van f 908.96k!; 3. Op Inventaris en Gereed schappen zal een extra-afschrijving worden gedaan van f 200.4. Eveneens zal een extra-afschrijving plaats hebben op de re kening Nieuwbouw van f 550.Er blijft dan nog een onverdeeld winstsaldo van f 5.9014. Opgemerkt wordt hierbij, dat de rekeningen Dubieuse Debiteuren en Reser ve Dubieuse Debiteuren hierdoor op gelijk niveau komen te staan, zoodat hieruit geen verliezen meer kunnen ontstaan, terwijl wat betreft de Nieuwbouw (die in 1937 plaats vond en die behalve wat onkosten, welke onmiddellijk ziin af geboekt. een totaal-bedrag van f 2.317.10 beeft gevorderd), deze. na de reserveering hiervoor van vorig jaar ad f 1.500.en de dit jaar reeds gedane afschrijving tot een bedrag van f 117.19. door deze nieuwe extra- afschrijving van f 550.— nog slechts op de Balans hlijft staan voor het luttele bedrag van f 150. Na enkele vragen hierover gesteld en na dere toelichting van de zijde van het be stuur, worden deze voorstellen met algemee ne stemfnen goedgekeurd. In verband met de vermeerderde werk zaamheden stelt het bestuur vervolgens voor uit te breiden met een aankomende hulp. Ook uit de vergadering wordt de noodzaak hiervan duidelijk ingezien, zoo- lat aldus wordt besloten. Vervolgens stelt het bestuur voor over bet bedrag van bet Lcdenkapitaal. dat ge durende het afgeloopen jaar op de Balans voorkwam een uitkeering van 3% te vcr- 'eenen. Ook dit voorstel vindt algemcenen hiival. Inzake een voorstel van het bestuur om in den loop van het volgende jaar een uitstapje naar de Coöperatieve bedrijven van het Centraal-Bureau te organiseeren, wordt biertoe aan het bestuur machtiging verstrekt. Langdurige besprekingen vinden nog plaats over de aan het bestuur te verstrek ken vergoedingen, waarbij blijkt, dat men vrijwel algemeen bet bedrag, dat door de heer Keuris voor diens veelomvattende ad ministratie-controle wordt ontvangen, te laag acht en dit in gunstigen zin gewijzigd wensebt te zien. Aan het bestuur wordt opgedragen, hiervoor een nadere regeling te treffen. Bij de bestuursverkiezingen worden de heeren P. Rorst. C. van der Linden en F.. Romar. welke als Secretaris, bestuurslid en Commissaris behooren af te treden, weer opnieuw met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Rij de rondvraag wijst de heer P. Schil-- derman er op. dat de rijknecht in het al gemeen te laat langs don weg gaat. Mis schien komt dit. omdat er wel al te veel gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid om zelf de noodige goederen uit het pak huis van bet Centraal-Bureau te Kolhorn te balen en daardoor dus vracht uit te snaren. Daardoor wordt evenwel te laat uitgere den voor het uitbrengen der goederen bij de klanten. Spreker meent bovendien, dat de verhouding onder het personeel de noo dige vlugheid bij het afrijden niet in de hand werkt. Van bestuurszijde wordt hiertegen aange voerd, dat door hen van een minder goede verstandhouding tusschen den zaakvoerder en den rijknecht niets is gemerkt. Slecht* eenmaal kwam een klacht in en dat ge schil is toen onmiddellijk bijgelegd. Overi gens weet het bestuur van geen geschillen en als deze er zijn, is niet het publiek, doch het bestuur het aangewezen lichaam om deze aan mee te deelen. Het bestuur zal echter onderzoeken of hier werkelijk tekort komingen bestaan. Met een kort dankwoord volgt hierop sluiting der vergadering. WIERINGEW Geitenfokvereeniging, De geitenfokvereeniging D.E.S. heeft aan de Hollehalg een tentoonstelling georgani seerd, waar bijna zestig stuks waren inge zonden, waaronder een mooie collectie jon ge lammeren. De Jury kende de volgende bekroningen toe: Rubriek ingeschreven meerderjarige gei ten. Eig.: 1. G. Pathuis, 2. J. Hummel, 3. D. Luikens. Rubriek eenjarige gereg. geiten. Eig. 1, G. Pathuis, 2. G. Omis, 3. A. Bos. Rubriek ingeschreven lammeren. Eig.: 1, K. Hille, 2. J. Hummel, 3. J. Wigbout. Rubriek niet ingeschreven geiten, wit, ongehoornd. Eig.: 1. G. Iloltjes, 2. H. Luk- kien, 3. P. Hummel. Rubriek wit gehoornde geiten. Eig.: 1. G. Goedkoop, 2. G. Goedkoop, 3. H. Pathuis. Rubriek bonte geiten, ongehoornd. Eig, 1. II. Lukkien, 2. N. Rotgans, 3. G. Boonstra, Rubriek bonte geiten, gehoornd: 1. G. van Dijk, 2. K. Hille. Rubriek éénjarige overloopers (wit). Eig.; 1. H. Wiering, 2. J. Bijma, 3. K. Wit. Rubriek lammeren wit gehoornd. Eig. 1. A. van Goor, 2. T. Barelds, 3. P. Kooij. Rubriek lammeren wit ongehoornd. Eig.: 1. P. Omis, 2. F. Hille, 3. L. Bügel. Van de twee stamboekbokken der ver eeniging werd 1. Jan (bij K. Hille, Wes- terklief) en 2. Cor (bij H. Schreuden, Den Oever.). Politie. Gev.: helm en een kinder portemonnaie, Inl. bij den gem. bode. OOSTERLAND. Geen overstroomingen meer? Naar we vernemen schijnt er thans zekerheid te bestaan, dat de dijk achter de Jeugdherberg (de kap- glooiing), zoodanig verhoogd zal worden, dat er bij aanhoudende Noord Westelijke stormen geen ge vaar meer bestaat, dat de landerij en achter genoemde kapglooiing on der water komen te staan. Met de noodzakelijke opmetingen zal wel dra worden begonnen, waarna aanbesteding zal volgen. Een en ander zal bij belangheb benden zeker voldoening wekken, daar het hooge water een steeds terugkeerende mi sère bracht. Bovendien zal deze dijk vernieu wing vele handen werk verschaffen. AMSTERDAM, 12 Sept. Veemarkt. 682 vette koeien, le kw. 70 —76 ct., 2e kw. 58—68 ct„ 3e kw. 48—56 ct., per Kg. slachtgewicht; 30 stieren 5058 ct, per Kg. slachtgewicht; 40 melk- en kalf- kocien f 200270 per stuk, 112 vette kal veren: 2e kw. 52—60 ct., 3e kw. 4450 ct, per Kg. levend gewicht; 134 nuchtere kal veren f S14 per stuk, 87 schapen f 14—25 per stuk, 508 varkens: vleeschvarkens, we gende van 90110 Kg. 6566 ct., zware varkens 62—64 ct., vette varkens 60—61 ct, per Kg slachtgewicht; Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. AMSTERDAM, 12 Sept. Binnenl. granen (boerennoteering): rogge 77.25, chev. gerst 7.257.75, wintergerst 7 —7.25, haver 66.30, duiveboonen 9.5010, paardeboonen 8.25—8.50, groene erwten 8.50 9.50, Wijker vale erwten 1011.50, Mans- holt vale erwten 1112, alles per 100 Kg. Karwijzaad f 10 per 50 Kg. WARMENHTJIZEN, 12 Sept. Aanvoer: 6200 Kg. witte kool f 1.30. ALKMAAR, 12 Sept. Aardappelen 23.40, aardbeien 13—17, an dijvie 0.80—2.60, appelen 4—11, augurken 2—15, bloemkool I 1017, idem II 48, bieten 12.60, druiven 1317, gele kool 3.60—4.60, groene kool 2.90-1.60, kropsla 0.503, komkommers 15. meloenen 8~0, peren 618, prei 2.903.60, peterselie O.oO 1.20, perziken 4.50, postelein 0.350.50, ra barber 13, radijs 1.80, roode kool 3.60, selderie 0.50—1.20, spinazie 0.22—0. 7, snijboonen 1.402.30, dubbele spercieboo- ncn 1.60—2.35, tomaten 2—3.40, uien 3—4. wortelen 2.505. NOORDSCHARWOUDE, 13 Sept. Scbotscbe muizen 2.702.90, r. duken ld —1.40 eigenh. 1.96—2,40, hl. dito 2,40-2.69, drielingen 1.90, Bevel. 1.80, uien 2.70—3-9, drielingen 1.902, grove 3.403.50, gele nep 5.305.60, zilverncp 7.peen 2.202.S0, ie. kleine 0.86—1.20. Kroten 80—2.00: roode kool 2.10—3.1 witte kool 1.20—1.60; gele kool 2.70—3.' i bloemkool 8.70. BROEK OP LANG F. ND UK. 13 Sept. Schotscbe muizen 1.502.20. grooten 2. - eieenh. 2.10—2.90. bl. dito 2.56—2.70. drie 1.20-1.50. Bevel. 2.10. uien 2.70—3.10. driri. 2—210, grove 2.90—3.20, gele nep 5.50-0- peen 2.503.40, kleine peen 0.801.30, spe cieboonen 10.80—15.90, snijboonen 0.—. Kroten 2.10-3.10: roode kool l.oO— witte kool 1.201.30; gele kool 1-40— tomaten A 4.10—4.20; B. 4.30; C 4.druiven: Frankenthalers 22.oO meloenen 13; Rammenas 160; De veuu S duurt voort. PURMEREND. 13 Sept. Koeien, totaal 750 sauks: 315 lette koe 61—69 ct. per Kg., gelde koeien _120-'W' melkkoeien f 180—260, stieren 40o2 c l Kg.. 14 paarden f 86-190, 145 vette kal\e ren 2848 ct. per Kg. 226 vette varkens 0.520.54; 7o niag 18—31; 580 biggen 10—16: 1000 schapen 1' 22, 55 bokken 3—11; 300 lammeren 8—R*

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6