Poolsche parlement ontbonden De internationale pers zegt: De Franschman voelt al den ransel op den rug.* De F*N*Z* is geen wonderdokter „Allah zegene dc Koningin!" Wielrijders, Ernstig auto-ongeval Morgen de critieke dag N*S.B+ predikant met twee gezichten Een half millioen kermisgasten in Amsterdam Japan achter Duitschland en Italië Dc Duitsche pers over het ultimatum tijdig lichten aan WieZtemien Fraaie prestatie van Loatti Uit onze Omgeving Nieuw proces tegen Hines Betoogingen in Frankrijk verboden IN DUITSCHLAND: De algemeene opvatting te Praag is, dat morgen, 15 September, de datum waarop te Aussig het Su- detenduitsche congres zal worden geopend, de volgende critieke dag dag zal zijn. Indien dan nog geen regeling zal zijn tot stand gekomen, zal de kwestie van de volksstem ming zeer zeker iormeel aan de orde worden gesteld. Mohammedanen bidden voor het Oranjehuis. In alle moskeeën in geheel Neder- landsch-Indië werden Maandag avond 5 September nah et Isa-gebed dankdiensten gehouden in verband met het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Te Batavia en Meester-Cornelis zoo schrijft Aneta—A.N.P. nog zijn in een twintigtal moskeeën de ze diensten gehouden, door dui zenden Mohammedanen, zoowel in- heemschen als Arabieren, bijge woond. r In de moskee van de bekende Habib Ali Alhabsji op Kintang smeekte Habib Ali, alvorens tot een gebed over te gaan, Allah °m zegen en voorspoed voor de Koninklijke Familie en alle onderdanen van de Ko ningin. Nadat het gebed uitgesproken was, werd deze plechtige dankdienst besloten inet een gezamenlijken maaltijd. Dankdiensten der Chlneezen. In alle Chineesche bedehuizen werden eveneens dankdiensten gehouden. De hoofd-klenteng te Batavia achter Pantjoran was met groen en guirlandes versierd, terwijl de illuminatie nip-t weinig heeft bijgedragen tot den feestelijken aan blik van het bedehuis. De dienst werd geleiddoor den Hwee Sioh (Chineeschen hoofdpriester) en bijge woond door een talrijk Chineesch publiek. De dienst begon om 8 uur n.m. met het uitspreken van een gebed door den hoofd priester, en eindigde omstreeks 9 uur n.m. De dankdiensten in de klenteng van Goe- noeng Sari en Angke, werden bijgewoond door resp. den kapitein en den luitenant der Chineezen. de heeren Lie Tjian Tjoen en Lie Boen Sin. Wie gaf nu een „vertooning"? Uit onzen lezerskring maakt men er ons, aldus de Msb., op attent, dat ds. mr. L. C. W. Ekering, ie Amsterdam, die zoo pas bij de privé-herdenking van het 40-jarig regee- ringsjubilé onzer Koningin in besloten kring door de N.S.B. zoodanig meende te mogen afgeven op dc viering van dit zeldzame feestgetij door het niet-nationaal-socialisti- sche volksdeel, welke hij o.a .als een „ver tooning" kwalificeerde zelf op den na- tionalcn feestdag van 6 dezer heeft deelge nomen aan die „vertooning" door aan het nationaal radio-program (en wel in een ge deelte door dc A.V.R.O. verzorgd) zijn mede werking te verleenen. Indien deze opmerking niet op een ver gissing berust, hebben we hier (och wel met een vreemde figuur te doen. Maar het zou niet de eerste inconsequentie zijn, waar aan men zich, aldus het blad, van de zijde der N.S.B. schuldig maakte. Prins Carnaval komt ook! De kermissen, welke gedurende de feest- week en ook nog deze geheele week tot en met Zaterdag a.s. op tien verschillende plaatsen te Amsterdam zijn gehouden, kunnen beschouwd worden als een experi ment, nadat ruim dertig jaar lang de ker mis in de hoofdstad was afgeschaft. Het experiment kan in elk opzicht ge slaagd worden genoemd, want tot en met Zaterdagavond j.1. hebben meer dan een half millioen menschen de beide Lunapar ken aan het Frcderiksplein en aan de Jan van Galcnstraat en de acht kleinere kermis sen op pleinen in verschillende wijken be zocht- Autoriteiten en publiek waren het erover eens, dat de kennissen zeer tot het slagen van de feestweek en tot bevordering van de feeststemming hebben bijgedragen en dat zich bij dit alles geen wanklank heeft voorgedaan. Zaterdag a.s. zal bovendien des middags te 3.15 uur Prins Carnaval met gevolg zijn intocht doen te Amsterdam en zullen de kermissen dit weekend geheel in Cam&val- stemming worden gesloten. De woordvoerder van het ministerie van huitenlandsche zaken heeft het volgende verklaard: Evenals altijd is Japan bereid zijn krach ten te vereenigen met Duitschland en Ita lië om, overeenkomstig den geest van het anti-kominternpact, dc roode manoeuvres te bestrijden. De verantwoording voor de huidige verwikkelingen in het Sudeton- duitsche vraagstuk berust in hoofdzaak bij de Komintern. „De maat ls vol" schrijft de „Angriff" boven zijn berichten. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: „Het antwoord der Tsjechen op Hitiers rede is de moord op drie Sudetenduitschers en de afkondiging van het standrecht in Su- detenduitsche steden". Het „Berliner Tageblatt" verklaart, dat Praag een „bijdrage" heeft geleverd en de ergste verwachtingen gerechtvaardigd heeft. De „Times", die het gewaagd heeft de rede van den Fuehrer onzinnig en pervers te noemen, heeft een vreeselijk antwoord ge kregen. IN ENGELAND: „Oorlog kan vermeden worden." De vrede kan nog bewaard blijven, aldus de „News Chronicle", indien de Britsche re geering resoluut optreedt, in de nauwste samenwerking met Tsjecho Slowakije zelf. en met Frankrijk en Rusland. Er valt geen moment te verliezen. De „Daily Mail" meent, dat aan elk ver zoek om een volksstemming of aan elk an der plan dat de minderheden in staat stelt over hun eigen toekomst te beslissen, de grootste aandacht moet worden geschonken. Slechts een haarbreedte zijn wij verwij derd van een zoodanige Duitsche invasie, welke een Europeeschen oorlog beteekent, en dan een oorlog, waarbij Engeland ter stond betrokken wordt, schrijft de „Daily Herald". De beschikbare tijd is wanhopig kort, maar zoolang er gelegenheid is, hoe gering ook, moet zij worden aangegrepen. Doel: herziening der kieswet op democratischen grondslag. De president der Poolsche repu- blik heeft gistermiddag om 2 uur een decreet uitgevaardigd, houden de de ontbinding van het parle ment. De datum der volgende verkie zingen is nog niet vastgesteld, maar volgens de grondwet is de presi dent verplicht binnen dertig dagen volgend op de parlementsontbinding nieuwe verkiezingen uit te schrijven die binnen de daarop volgende zes tig dagen moeten worden gehouden- Het nieuws heeft in politieke kringen te Warschau groote sensa tie gewekt. De ontbinding van het parlement wordt in het decreet van den staatspresident ge motiveerd met de aanzienlijke wijzigingen, die zich Tri hét binnenlandsch politieke le ven sedert de laatste parlementsverkiezin gen hebben voorgedaan en door de nood zakelijkheid, die steeds sterker gevoeld wordt, in breed lagen der bevolking, dat actiever wordt deelgenomen aan den ar beid voor den staat. Het is de kwestie binnen 24 oi 48 uur. De militaire maatregelen in Frankrijk worden zonder veel uiterlijk gerucht ver der uitgebreid zegt Het Volk. Op het mi nisterie van Oorlog zijn besprekingen ge voerd over de verdediging van Parijs. Er zijn allerlei luchtbeschermingsmaatregelen voor de bevolking van Parijs genomen. Na bij Parijs is reeds een groote voorraad zand verzameld, dat eventueel onder de bevol king zal worden verdeeld om op de zolders te brengen. Parijs kalm. De bevolking van Parijs is na het verne men van het hoogst ernstige nieuws, dat het eerst door een extra-editie van de „Paris- Soir" bekend werd, kalm gebleven. De ex tra-edities van de bladen vliegen natuurlijk weg, maar de opwinding is niet zoo groot als na de rede van Hitier. Men had een ulti matum of zoo iets eigenlijk al wel verwacht en men wacht nu alleen op het Praagsche antwoord. Men rekent er wel op, dat Praag In ieder geval alles zal doen om tijd te win nen, teneinde zich met de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Rusland in verbin ding te stellen. De bevolking bereidt zich reeds voor op een mobilisatie. Zou men nog 24 uur tijd hebben of 48 uur, dat is de vraag. Maar ie dereen voelt al den ransel op de rug, zonder deze als een drukkende last te ondervinden. Wanneer het land hen roept, staan zij ge reed. Internationale toestand dwingt regeering tot maatregelen. De Fransche regeering heeft hesloten voorloopig alle bijeenkomsten en betoogin gen op den openbaren weg, georganiseerd in verband met de buitenlandsche gebeur tenissen, te verbieden. Gistermiddag is op het ministerie van oorlog een conferentie over de passieve ver dediging gehouden tusschen den minister van binnenlandsche zaken, den chef van het militair kabinet van Daladier, den pre fect van de Seine en de Politieprefect. Om kwart over twaalf heeft minister president Daladier het ministerpresidium verlaten. Aan de journalisten, die hem met vragen bestormden, verklaarde hij: „liet schijnt dat de dingen nog in orde zullen komen. Wij moeten kalm blijven, het hoofd koel houden en een open oog voor de feiten hebben." Een massa van 3% millioen zon der leiders in wanhoopsstem- Strijd tusschen de wèU en niet- erporteerende boeren. Hel gaat niet goed... Hoe betreurenswaardig het feit ok is, de aangeslotenen van de le den van den Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond zijn in twee kampen verdeeld, merkte de voor zitter van de F.N.Z. tijdens de ver gadering van den bond te Nijmegen op. In het eene kamp bezit men op grond van zijn verleden exportrecht en wenscht dit, het zekere voor het onzekere, te behou den. Het andere kamp heeft vóór de cri sis zich niet meer met den export be moeid, maar heeft zijn producten aan den handel verkocht en heeft geen goed verle den om thans te mogen exporteeren. Daar bij doen zich dan verschillende nuances voor. al naar het de verschillende produc ten betreft of de landen, waarheen geëx porteerd wordt. En voor het niet goed loopen wordt de F.N.Z. verantwoordelijk gesteld. Algemeen schijnt men al dus spr. de F.N.Z. tp beschouwen als een wonderdokter die iedereen ievre- den kan stellen en kan genezen van allerlei kwalen. Eenheid der boeren ontbreekt. Naast al deze uitsluitend door de crisis verorzaakte beroeringen, zijn er aangele genheden, die reeds korter of langer de aandacht hadden. De voornaamste is wel de hoe langer hoe grooter wordende in vloed van wat men noemt het groot-kapi taal. Men acht het noodig dit te bestrijden en heeft hierover een groote mond. Men vergeet echter de F.N.Z. van een uitstekend wapen te voorzien n.1. de boereneenheid en verwondert zich dan nog dat degenen, dien den strijd moeten voeren niet meer kun nen bereiken. Een en ander acht spr. voldoende om aan te toonen, dat het in de organisatie thans niet geheel goed loopt. Dit moet, zoo zeide hij, anders worden en met den meesten aandrang wekt hij de bonden op ernstig te beraadslagen over hetgeen gedaan moet worden om weder te komen tot een zoo groot mogelijke eenheid in de algemeene organisatie. ONZE SNELLE „NIEUW-AMSTERDAM". De „Nieuw-Amsterdam", die uit New-York vertrok op Dinsdag 6 September om 12 u. 4 m. plaatselijken tijd en gistermorgen te G u. 42 m. Amsterdamschen tijd te Rotter dam aankwam, beeft den overtocht vol bracht in 6 dagen, 13 uur en 18 minuten. Dit is de kortste reisduur, binnen welken tot nu toe een Nederlandsch schip het tar- ject over den Atlantischen Oceaan heeft afgelegd. De K.N.A.C. heeft uer laatsten tijd klachten ontvangen "an automobi'isten, rie in hoofd zaak van wegen moeten gebruik maken zonder lantaarn en daarmede dus ook hun roode ach terlicht aansteken. Het s een algemeen bekend feit, dat de slechtste zichtbaarheid op den weg voor den automobilist zich manifesteert in den schemer, wanneer het vliswaar nog niet vol komen donker is, maar men toch weinig nut heeft van de koplampen. Juist in dien tijd kun nen de roode achterlichtjes zeer nuttig wer ken. Het ware d. n ook te wenschea, dat de wielrijders ook in hun eigen belang dit begrepen, en ti'dig d.w z. bij invallende sche mering, hun lampen zouden inschakelen. Voor vrijliggende Ijwielpaaen is dat natuurlijk niet noodig, maar des te meer voor de wegen met gemengd v-rkeer. Missch en is in dezen de mede werking van de wielrijders te verkrijgen. Zij zullen er zelf baat bij hebben. Nieuwe Italiaansclie records. De bekende Italiaansche amateursprin: ter Loatti, tweede in het onlangs te Amster dam gehouden wereldkampioenschap, heeft op de Vigorellibaan te Milaan eenige fraaie prestaties verricht, welke nieuwe ^Italiaansche records beteekenden. Over 500 m. met vliegend vertrek deed Loatti 30 seconden, waarmee hij slechts 1/5 sec. boven het wereldrecord bleef, dat Michard op 11 Augustus 1932 heeft gevestigd. Het oude Italiaansche record stond ten name van Linari met 30.fi sec. Verder reed Loat ti den hal ven miil in 51 sec., terwijl het wereldrecord op 50 2/5 sec. staat, gevestigd door den Amerikaan Clark op 24 Augus tus 1908. ANNA PAÜLOWNA AANVANG MIDDENSTANDSCURSUS. Gisteravond is in school I de cursus van het Instituut voor Middenstandsontwikke ling aangevangen met 24 deelnemers voor den gewone- en 15 voor de spoedcursus. Loco-burgemeester Keuris, wethouder Op 't Veld en de gemeentesecretaris gaven door hun aanwezigheid blijk van hun be langstelling en werden door den heer C. Kaan, voorzitter van het gevormde school bestuur welkom geheeten. Ook het bestuur van de middenstandsvereeniging, de heeren Mol en Den Hartog, die het onderwijs zul len geven, de pers en de .cursisten riep spr. een welkom toe en uitte den wensch dat de cursus in alle opzichten mocht slagen. De loco-burgemeester verzekerde, dat het gemeentebestuur het tot stand komen van den cursus toejuichte. F.r is een tijd geweest, zei spr., dat een deel van den mid denstand zich niet veel aan vakkennis en andere ontwikkeling gelegen liet liggen. Men stichtte maar winkeltjes en begon zaken. Men kon spreken van een chaott schen toestand. De regeering greep door de vestigingswet in. Het peil van den mid denstand behoort hooger te worden en zoo zal ook hier ter ontwikkeling deze cursus gehouden worden. Spr. hoopte dat zii mocht slatren, dan zou uit den slechten tijd nog iets goeds geboren zijn. De heer Mol sprak, mede namens z'n collega den heer Den Hartog de hoop uit, dat met medewerking van allen de cursus een goed verloop mocht hebben. Ook hij lichtte het „waarom" van de vestigingswet toe en complimenteerde het schoolbestuur en vooral den heer B. Zon voor het vele werk dat de oprichting van den cursus vooraf ging. De heer Kaan tenslotte dankte alle be langstellenden voor hun aanwezigheid en de heeren Keuris en Mol voor het gespro kene, waarna hij de leiding aan de cursus leiders overdroeg. WIERINGF.N VER TER BEVORDERING VAN DE BIJENTEELT. Maandagavond J.l. vergaderde in hotel Kaan de afd. Wieringen van bovengenoem- den vereeniging. Na opening door den heer R. Kat. werden door den heer Jb. v. d. Ham de notulen voorgelezen welke onveranderd werden goedgekeurd. De suikèrbestelling, welke hierna plaats had, bedroeg 2100 kilo, welk kwantum dus besteld zal worden. Besloten wer'd om voor het gebruik der leden een wassmelter te koopen. In de ko mende winter zullen eenige heeren uitge- noodigd worden om voor deze afdeeling enkele lezingen te houden. Na eenige huishoudelijke besprekingen werd de vergadering gesloten. WARMENHUIZEN Vijfjarig kind onder een luxe auto; vreeselijk verwond en dat op haar verjaardag! Chauf- leur treit geen schuld. Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur is aan den Oudewal alhier een ernstig ongeluk gebeurd. De melkrijder Boekel' was bezig met bussen melk op zijn auto te laden, zooals iedere morgen dit vaste gewoonte is. Toen hij hiermede gereed was, reed hij l.angzaam ,w.eg; ipmirjdels. wqs het vijf jarig dochtertje van het echtpaar Koorn ko men aanloopen, die de auto volgde en vast hield. Plotseling schoot zij achter de melkauto weg, toen juist uit de tegenovergestelde richting een luxe auto passeerde, waar door het kind werd gegrepen en tegen den grond werd gesmakt. Het geval liet zich zeer ernstig aanzien.' De ontboden geneesheer Dr. van Hesteren en Zuster ïleman ter Burg waren spoedig ter plaatse waarna laatstgenoemde het kind heeft ver bonden en arm en beenen heeft, gespalkt. Het patiëntje hield het bewustzijn, waar door wordt verondersteld, dat geen inwen dige kneuzingen zijn veroorzaakt. Van deskundige zijde werd bevestigd, dat het kind had bekomen een gekneusde kaak, gebroken been, gebroken arm en een ge broken voet. Per auto is het arme kind onder leiding van Zuster Heman ter Burg naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De bestuurder van de luxe auto was ge heel van streek, maar treft absoluut geen schuld. Een tragische bijzonderheid is, dat de arme kleine gisteren juist jarig was. PURMEREND, 13 Sept. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 17 par tijen, wegende 22.000 Kg., handel goed, hoogste prijs f 22.9 stapels kleine Boe renkaas 22.50; 1 stapel Volvette f 26; 790 kg. boter 1.411.46; 587 stuks runderen; 300 vette koeien 6169 stug; 139 gelde koei en 120180; stug 60 melkkoeien 180260 stug; 88 stieren 0.460.52 matig; 17 paar den S01S0 stug; 124 vette kalveren 28—48 stug; 346 nuchtere kalveren voor de slacht 712 stug; nuchtere kalveren voor de fok 1118 stug; 226 vette varkens voor dc slarht 0.520.54 matig; 43 magere varkens 18 32 stug; 164 biggen 10—16 stug; 92 bokken 311; kipeieren 4.254.75 100 st. eendeieren 3.60 per 100 st.; oude kippen en hanen 30 45; uitzonderingsprijs 4714; N.H. Blauwen 55—6214; uitzonderingsprijs 6714; Jonge ha nen 404714; eenden 30150; duiven 30 50; ganzen 40; 17000 eendeneieren 3.503.75 kleine 2.503.15; 60.000 kippeneieren 6566 kg. 4.90—5; 63—64 4.80—4.95; 60—62 kg. 4.60 —4.85; 58—59 kg. 4.50—470; 56—57 kg. 440 4.60 53—55 kg. 4,30—4.50; 50—52 kg. 4— 4.20; 45—49 kg. 2.75—4.—. NOORDSCHARWOUDE, 14 Sept. Groote muizen 2.30. r. duken 1.301.40, hl. eigenh. 2.40—2.70, Bevel. 1.80. uien 2.40— 2.80, drielingen 2210, grove 3.303.50, gele nep 5.205.40, peen 2.202.30, kleine peen 1.101.30, sperciehoonen 10.9014.70. kroten 0.902.20, roode kool 1.302.40, witte kool 11.10, gele kool 1.501.70. BROEK OP LANGENDI.TK. 14 Sept. Aanvoer: 11300 Kg. aardappelen: eigenh. 22.10, bl. dito 2.502.70, 14000 Kg. uien 2.402.70, drielingen 1.90—2, grove 2.90 3.10. gele nep 5.405.50, peen 1.802.70. 1750 kg. spercieboonen 10.1015.30; 6 dui zend kg. kroten 2.402.80: 40 duizend kg. roode kool 1.302.40; 13 duizend kg. witte kool 0.90—1.10; 25 duizend kg. gele knol 12.60; 1000 kg. bloemkool 5—7.40; idem 2e soort 1.501.60; 400 komkommers 11.50 De president zegt: „Ik achtte mij verplicht de kamers te vernieuwen opdat het nieuwe parlement een be tere weerspiegeling kan zijn van de stroomingen in het land Het nieu we parlement zal zich over de nieu we kieswet moeten uitspreken. Gistermiddag is het kabinet in verga dering bijeengekomen. Voldoening bij de oppositie. Het besluit tot ontbinding heeft levendi ge voldoening gewekt in de kringen der op positie, waar men sedert 1935 niet opgehou den heeft de afschaffing van het oude in directe verkiezingsstelsel te eischen, die het indertijd mogelijk gemaakt heeft een volko men regeeringsparlement te vormen, waarin de oppositie geen enkelen vertegenwoordiger had. Men herinnert zich, dat alle oppo sitiepartijen in 1935 de verkiezing geboycot hadden en dat zij sedert dien steeds gestreden hebben voor een kieshervorming op democrati schen grondslag. De verkiezingen voor de Kamer zullen worden gehouden op 6 November, die voor den Senaat op 12 November. VRIJWILLIGERS VOOR DEN CHINEE SCHEN GUERILLA-OORLOG. Kijkje in een werf-bureau, waar de sollicitanten voor den krijgsdienst de geheimen van het „vak" verklaard worden. ming. De Duitsche pers publiceert op in het oog loopende wijze het ultimatum van Henlein en de incidenten in Bohemen. De „Voelkischer Beobachter" schrijft: zie-^ daar het antwoord aan Benesj. Het blad geeft toe, dat de toestand bui tengewoon gevaarlijk is, omdat een massa van 3'A mill. menschen zonder leiders tot daden van wanhoop kan. worden gedreven. Het „Berliner Tageblatt' spreekt van „ras- senrecht in nood, maar wijst er tevens op, dat de Fuehrer alle verantwoording voor de vrije onderhandelingen tusschen de Tsje chische regeering en de Sudetenduitschers heeft opengehouden. Het blad voegt hieraan toe: Duitschland zal de onderhandelingen, die vrij en onbeïn- vloed moeten zijn, niet verstoren. De pers richt tevens verwijten aan Enge land, wegens zijn gebrek aan begrip der redevoering van Hitier. Het proces tegen Hines, den leider van Tammany Hall, beschuldigd van corruptie op groote schaal, is wegens formeele fouten in de dagvaardiging, gestaakt. De officier van justitie, Dewev, heeft gis teren aangekondigd, dat zoo spoedig moge lijk een tweede proces zal worden aanhan gig gemaakt en wel op grond van dezelfde beschuldiging, n.1. politiebescherming te hebben verleend aan de organisatoren der verboden loterijen, welke door wijlen „dutch" Schulz werden geëxploiteerd.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3