Wij lazen voor Het standpunt van Japan Postvluchfcn op Indië Uit de Pers van heden Marker kantoorhouder boet zwaar De „Karimatavertrekt Minderjarige geronseld? Het kostte hem zijn geld Angstige uren op zee Verongelukte personen auto gevonden Boerderij afgebrand Brand in een verffabriek Fransche hulde aan Koningin Wilhelmina Oostenrijk gaat rente betalen Rijksbemiddeling in taxi-conflict Olympische voetbalwedstrijden alle in Finland Het clubkampioenschap wordt Maandag verreden H.M. de Koningin even naar Soestdijk conomische arometer EEN „DAAD VAN RECHT". Eindelijk en ten langen leste!, schrijft het Volk. Nu is het dan zoover, dat, de „Defensieverboden", die de aanhangers van S.D.A.P. en N.V.V. op liet gebied van de landsverdediging in een uitzonderings positie stelden, tot het verleden behooren. Er is geen aanleiding tot juichen over een besluit, dat als een eenvoudige daad van recht moet worden aangemerkt. En al moge het weinig zin heb ben, lang en breed na te kaarten, wij moeten toch nogmaals uiting ■geven aan onze verwondering over het beleid van een regeering, die in tijden als de onze met deze daad zoo lang heeft gewacht. De voorzitter van de sociaal-democratische Kamerfractie, Albarda, die zich telkens en telkens weer voor den strijd tegen dit on recht alle denkbare moeite heeft gegeven, schrijft in hetzelfde nr. van het Volk, dat de „verboden" reeds in oorsprong onbillijk waren. Zij hebben in de donkere jaren, die achter ons liggen, zeer veel kwaad ge daan. De sociaal-democratische arbeidersbe weging, die tot stelregel heeft, dat zij haar houding bepaalt op haar eigen gronden, wist bij het vaststellen van haar standpunt tegenover de vraagstukken van den dag deze grief op den achtergrond te houden. Doch uit een oogpunt van algemeen be lang was het handhaven van de „verboden" een fout, die met den dag zwaarder woog. NEDERLAND BLIJFT NUCHTER. Het Handelsblad schrijft: De versterkte spanningen, waaraan de laatste weken en dagen Europa is bloot gesteld, worden natuurlijk ook in Nederland met aandacht gevolgd. En het is verblij dend, dat de gemiddelde Nederlander daar bij terecht zijn rust en kalmte bewaart. Ten eerste komt dit voort uit het feit, dat men de laatste jaren zoozeer aan crises en dreigingen gewend is geraakt, zonder dat het tot een ontplooiing vap geweld kwam, dat men niet meer direct het ergste wil verwachten. Maar bovendien toont zich opnieuw de beproefde vaderlandsche deugd der nuchtere beschouwing, welke maakt, dat men er niet aan denkt zich van zijn stuk te laten brengen, voordat daar ook werkelijk reden toe is. Tot zoover het blad. Ja, Nederland blijft nuchter! De nuchterheid, waarmede sommi ge vaderlanders de huidige wereldgebeur tenissen beschouwen, kan op een nuchter mensch wel eens ontnuchterend werkcn- Zoo lazen wij in het „Volk" het volgen de versje, geschreven naar aanleiding van het feit, dat de oranje-illuminatie in Am sterdam nog enkele dagen werd voortge zet. Laat de lichtjes nog maar branden, houdt de moed er nog maar in, zet maar op elkaar de tanden en bewaart de goede zin. Houdt de zuchten en de zorgen in de binnenkamer vast, want tot aan de dag van morgen zijn de klachten afgelast. Wat hij brengt, die dag van morgen? Geen, die het vandaag al weet. in zijn schoot blijft het verborgen, nooit te laat genaakt het leed. Heden willen wij nog zingen, heden duurt de vreugd nog voort voor ons, arme stervelingen, wie de dag zoo kort behoort. Vóór ons Morgen komt verschrikken hoört ons heden nog de zang, tot de laatste oogenblikken houden wij het feest in gang. Laat de lichtjes nog maar branden, doet de vreugde niet te kort., draagt de lampen door den lande vóór het morgen donker wordt. „MADE IN GERMANY". De leiding der N.S.R. geeft zich, naar de Maasbode (r.k.) schrijft, nog steeds moeite om het „made in Germany" van haar „be weging" af te wisschen. 'n Hopeloos onder nemen natuurlijk. Er mag verschil zijn b.v. nar de letter tusschen beide programs, de geest en vooral de wereldbeschouwing zijn dezelfde. Het blad vergelijkt dan een stuk proza uit „der Angriff" met een stukje uit het Mussertdagblad en merkt naar aanleiding daarvan op, dat, naast de overeenkomst in stijl, dezelfde tatiek toegepast wordt van als maar hetze en nog eens hetze, welke het dagelijksch brood vormt voor de goed- gclöovige lezers der N.S.B.-pers. Slachtoffer van de watersnood in 1916, pleegde hij geraffineerde vervalschingen om uit den geld nood te komen. „Hij heeft op een verschrikkelijke manier geknoeid," verklaarde een referendaris van P.T.T., die een onderzoek had ingesteld naar de fraude van den kantoorhouder der P.T.T. op Marken, beschuldigd van verduis tering van f 5.207, ten nadeele van de Rijks postspaarbank. De fraude is jarenlang door verd. gepleegd, zooals bij de behandeling der zaak voor de Amsterdamsche rechtbank bleek. Verdachte was in 1913 brievengaarder ge worden, later volgde zijn benoeming tot kantoorhouder en moest hij ook de admi nistratie van de rijkspostspaarbankboekjes op Marken verzorgen. De laatste tien jaren had hij in staten en boekjes geknoeid en zich in totaal ruim f 5.000.toegeëigend. Verdachte, een 55-jarige gebrekkige man, die in Marker kleeding ter zitting ver scheen, legde een volledige bekentenis af. Hij bracht veranderingen aan, radeerde, vervalschte stempels in de boekjes, hield bij de controle een register achter, kortom hij stelde alles in het werk om zijn herhaal delijk bedrog zoo lang mogelijk voort te kunnen zetten. De man zat financieel in het nauw. Na de watersnood van 1916 had verdachte een nieuw huis laten bouwen voor een bedrag van f 6000 Hij moest ieder jaar een groot bedrag aan hvpothcekrente betalen. Om uit de moeilijkheden te komen heeft hij zich jarenlang vergrepen aan de inleggel- den van de postspaarbank. Bovendien leef de het huisgezin er op los, terwijl sober heid redding had kunnen brengen, aldus de officier van Justitie, die een goed gevange nisstraf, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen eischte. De verdediger drong met klem aan op een voorwaardelijke straf in verband met verd. 's gezondheidstoestand. Vonnis 28 September. Voor haar winterslaap in Kin derdijk. Warnreer-iTgt-—weer- hef loelaatr-vertrekt de „Karimata" heden naar Rotterdam. De hooge zee en de .zeer stijve bries zijn ooi-zaak, dat de sleepreis van den bagger molen uitgesteld moest worden. Het gevaarte ligt nog steeds voor de haven en de sleepbooten „Indiro", „Donau" en „Schelde" van L. Smit en Co.'s Interna tionale Sleepdienst, liggen gereed om hun arbeid aan te vangen. In Juli naar Indië. De molen zal in Rotterdam dokken om een nieuwe bitumastieklaag te krijgen. De ze werkzaamheden zullen ongeveer een week duren. Daarna wordt de molen naar J. en K. Smit's Scheepwerven te Kinderdijk gesleept. Gedurende den winter zal do „Ka rimata" te Kinderdijk blijven. Vermoedelijk in Juli (dat is de gunstigste tijd) zal de sleepreis naar Ned.-Indië aanvangen. Zoogenaamd naar Portugal waarschijnlijk naar Spanje ver trokken. Sinds eenigen tijd was er bij een zekere familie Bakker te Amsterdam sprake van, dat de zeventienjarige zoon met iemand uit den Bosch mee zou gaan naar Frank rijk om vandaar scheep te gaan naar Por tugal, waar hij in de mijnindustrie te werk gesteld zou kunnen worden. Gistermiddag kreeg dit plan vrij plotseling zijn beslag en de jongeman vertrok, met instemming van zijn ouders, per auto met den lieer uit Den Bosch naar Frankrijk. Toen zijn zoon goed en wel uit het oog was, kwam de vader op het idee, dat de zaak wel eens niet geheel plus kon zijn en ging hij bij de politie aangifte doen van het vertrek van zijn minderjarigen zoon, waarbij hij het vermoeden uitsprak, dat niet Portugal maar Spanje waarschijnlijk het reisdoel zou zijn. De kinderpolitie heeft nu de zaak ter hand genomen. Van 1 2000beroofd. Drie personen aangehouden. Gistermiddag kwam een man, die met een welvoorziene portefeuille eenige uren in het hoofdstedelijk centrum van vermaak had zoek gebracht, bij de politie van het bureau Singel aangifte doen, dat hij was beroofd van tweeduizend gulden. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in, met het gevolg dat een uur latei- twee vrouwen en een man, als verdach ten van deze berooving, werden aangehou den. De aanvaring op de Noordzee. De bemanning van de „Nip pon" door Belgische sleepboot binnengebracht. De bemanning van het Zweedsche M. S. „Nippon" is gistel-middag door de Belgi sche sleepboot „Goliath" te Vlissingen aan wal gebracht. De opvarenden telden 45 personen, onder wie de vrouw van den ka pitein en drie Duitsche passagiers. De kapitein, de heer Boril, noch een zij ner officieren wenschten een enkele mede- cteeling te doen. Van een lid van de be manning vernamen wij, dat de „Nippon" in den afgeloopen nacht te ongeveer twaalf uur door het Fransche s.s. „Aisne" mid scheeps aan bakboordzijde is aangevaren. Een groot gat ontstond, waardoor bet water onmiddellijk binnenstroomde, liet grootste deel der bemanning lag ter kooi en schrikte hevig op. Het water stond on middellijk in de verblijven, zoodat allen niet anders konden redden dan hun lijfgoe deren. waarop zij naar het dek snelden. Dank zij het kalme optreden van den ka pitein en de officieren ontstond geen paniek Terwijl het schip zinkende was. werden in koortsachtige haast de beide sloepen ge streken. waarin alle opvarenden plaats na men. Ofschoon het Fransche s.s. „Aisne", dat in de nabijheid was gebleven, eveneens een reddingssloep uitzette behoefde deze geen dienst te doen. Na ongeveer drie uur in de sloepen te hebben rondgedreven, waarbij men moest aanzien, dat de „Nippon" in de diepte ver dween werd een sloep opgepikt door een Belgische visschersboot en naar Zeebrugge gebracht. Korten tijd later werd de andere sloep door de „Goliath" opgepikt. De bemanning hoeft alles moeten achter laten. Atlleen de scheepspapieren konden nog worden meegenomen. Inzittende bestuurder later aan de gevolgen overleden. Gisteravond is op den Provincialenweg onder de gemeente Limmen een ernstig autoongeluk gebeurd. Men vond op dezen weg een ernstig beschadigde personenauto De bestuurder, die alleen in den wagen zat, was ernstig gewond. Met een passeerendc ziekenauto werd de man in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Wormer- veer overgebracht, waar hij eenige uren later is overleden. Het slachtoffer bleek te zijn de 26-jarige gehuwde II. Moen uit Amsterdam. Men weet nog niet, hoe het ongeluk is ontstaan. Vermoed wordt, dat de bestuurder tegen een steenen paal of in een grindhoop is gereden. Gistermorgen te ongeveer zeven uur brak brand uit in de boerderij van A. C. van ganten te Ofwegcn onder de gemeente Wou- brugge. De brand breidde zich door den westen wind snel uit. De brandweer van Woiibrug- ge kon tegen het vuur weinig uitrichten. De geheele boerderij met een groot gedeelte van den inboedel werd een prooi der vlam men. Een hooiberg en een vlak naast de boer derij gelegen arbeiderswoning konden be houden worden. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Olie, lakken en verf wilden wel branden. Gisternacht om twee uur werd brand ont dekt in de expeditie en opslagplaatsen van de bekende Teolin-fabrieken der N.V. Vernis- en Verf waren fabrieken voorheen J. Wagemakers en Zn. aan de Molen- grachtschestraat te 'Breda. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, bleek het onmogelijk iets te gen de vuurzee uit te richten, zoodat de expeditie- en werkplaatsen geheel uit brandden. De brandweer, die met volledig materiaal aanwezig was, slaagde er echter in, de fabrieksgebouwen te behouden. Omstreeks vijf uur was het gevaar voor uitbreiding van den brand geweken. Om tien uur waren echter de brandende olie, lakken en verf nog één vuurzee. De ge heele vooraad is verloren, waardoor de schade in de tonnen loopt. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Alles was verzekerd. Duitsche pantserwagens delileeren voor Hitier. Een kunstavond in Aix-les-Bains. Toen H. M. de Koningin 16 jaar oud was, heeft zij eenigen tijd vertoefd in Aix-Les- Bains in Frankrijk in gezelschap van haar moeder Koningin Emma. De herinnering aan het bezoek van de ,Deux Reines" is zoo levendig geMcven in deze stad in Savoie, dat een der bronnen zelfs deze naam draagt. Het gemeentebestuur van Aix-Les-Bains heeft zich willen aansluiten bij de hulde, welke Nederland aan de Koningin heeft gebracht ter gelogenheid van Haar regee- ringsjubileum en op 6 September heeft er in den „Grand Ccrcle" een kunstavond plaats gehad ter herdenking van het ju bileum. Een nieuwe transferovereen komst met Duitschland. De regeeringspersdienst meldt: De onderhandelingen tusschen de Neder- landsche en Duitsche commissie, welke in Den Haag aangevangen zijn, werden, sinds 5 September te Wiesbaden voortgezet en hebben op 13 September geleid tot overeen stemming over de volgende punten: Een nieuwe transfer-overeenkomst, welke een looptijd tot 30 Juni 1941 heeft, kwam tot stand. Daarbij werd tevens geregeld de rentebetaling op de kapitaalvorderingen van Nederland op het voormalige Oosten rijk. De bestaande clearing-overeenkomst, welke een looptijd had tot 31 December '38, werd verlengd tot 31 December 1939. Voorts werden betalingscontingenten voor den uitvoer van Nederlandsche en Ne- derlandsch-Indische producten naar Duitschland vastgesteld voor de periode van 1 October 1938 tot 31 Maart 1939. Nadere bijzonderheden ten aanzien van deze overeenkomsten zullen dezer dagen worden bekend gemaakt. De chauffeurs moeten nog be spreken. Gisteren had-op het departement van So ciale Zaken onder leiding van den Rijks- bemiddelaar mr. dr. T. J. Verschuur een bespreking plaats tusschen partijen, betrok ken bij het conflict bij de N.V. Algemeene Taxi Maatschappij A.T.A.M. te 's-Graven- hage. De bespreking had tot resultaat dat er een regeling getroffen werd welke op heffing der staking en voorloopige voort zetting op beperkte basis van het bedrijf tengevolge heeft. De A.T.A.M. verklaarde zich bereid de regeling te aanvaarden, ter wijl de arbeidersorganisaties deze eerst nög in eigen kring moeten bespreken. Ook de voorwedstrijden. Olym pisch symbool: hot Noorderlicht. liet Finsche organisatiecomité voor de Olympische Spelen 1940 heeft thans beslo ten, dat het geheele voetbaltoernooi, dus ook de voorwedstrijden, in Fihland zal worden georganiseerd. Dit in tegenstelling, met wat het comité reeds vroeger had besloten, n.1. om het tournooi precies zoo te doen houden als het tournooi om het wereldkampioenschap, dit jaar door Frank rijk georganiseerd, waarbij dus de voorwed strijden in de verschillende landen zouden worden gespeeld. Men is thans van plan om de wedstrijden in verschillende Finsche steden Ie doen houden, waarvoor in het bij zonder Turku, Viipuri en Vaasa in aanmer king komen. Olympisch symbool. Het Finsche organisatiecomité had de kunstenaars in Finland uitgenoodigd deel te nemen aan een prijsvraag ter ontwer ping van een „Olympisch symbool" voor de Spelen 1940. Uit de talrijke inzendingen koos hel comité het ontwerp van den schil der P. Soederstroem, op hetwelk men een Noorderlicht ziet, dat achter een graniet- rots te voorschijn breekt en de vijf Olym pische ringen belicht. I)e leiders van de Noorsche sportbonden hebben op een bijeenkomst besloten, om zoowel aan de Olympische Zomerspelen 1046 te Hclsinski als aan de Winterspe len te St. Moritz deel te nemen. Men re kent er voorts op, dat in 1944 Noorwegen de Olympische Winterspelen zal mogen organisecren. W.ldAenthen Op jonge krachten zal gelet wor den. De Nederlandsche Wielren Unie orga niseert op Maandag 19 September a.s. het. clubkampioenschap van Nederland op den weg 193S. De start, én aankomst bevinden zich hij het stoomgemaal de Lijnden in de Haar lemmermeer over den Ringdijk. De. afstand bedraagt 120 k.ni. dus 2 maal rond de Haarlemmermeer. Voor dit kampioenschap hebben inge schreven 16 clubs, die ieder met 6 renners zullen deelnemen. Gestart wordt om 9.30 uur precies. Des namiddags om 2 uur wordt verre den de wegwedstrijd voor nieuwelingen en beginnelingen over een afstand van 60 K. M., dus slechts éénmaal rondom de Haar lemmermeer. Bij deze wedstrijden zal met het. oog op de Olympische Spelen in 1940, reeds thans gelet worden op jonge krachten, waar van in de toekomst iets te verwachten is, 7ertrek van Aankomst W (hJemefsf [Ran*- 14 Sept. Singap. 14 Sepj (terugreis) |Basra 14 Scpt' [Athene Sept, (heenreis) |Athene 14 SeP'/sasra 14 Sept. (terugreis) |'Band- 14 Sept- RanK- *4 Sept. H.M. de Koningin heeft gistermiddag een bezoek gebracht op het paleis Soestdijk en is na korten tijd naar Amsterdam terug gekeerd. TSJECHO-SLOWAKIJE, ZETEL VAN HET BOLSJEWISME. INGRIJPEN, ALS RUS- LAND DUITSCHLAND AANVALT. De woordvoerder van het Jap. min. van buitenlandsche zaken heeft zijn verklaring over de houding van Japan tegenover Duitschland en Italië voorgelezen. Deze verklaring behelst o.a.: „In de te Neurenberg gehouden redevoer ring geeft Hit Ier het fundamenteele begin sel aan van de buitenlandsche politiek van Duitschland. Daar de redevoering een authentieke uitdrukking van vurig patri otisme vormt, heeft zij in Europa de uit werking gehad van een donderslag. Door het verdrag van St. Germain is het zaad voor de huidige moeilijkheden en het rassenvraagstuk gezaaid. De Komintern heeft van dezen toestand profijt getrokken. Zij heeft de verantwoordelijkheid voor de te genwoordige moeilijkheden, daar zij achter de Tsjechische regeering aan de touwtjes trekt.. Bij haar wan hopige poging Europa t-e toolsje- wiseeren doet de Komintern alles om zich te verzetten tegen een vreedzame regeling van het Tsje chische rassenvraagstuk. Wij, Japanneezcn, hebben groote onder vinding van de ondergrondsche werkzaam heden der Komintern in de tegenwoordigo affaire met China. De positie van Tsjechoslowakije als basis voor de machinaties der Komintern voor de bolsjewiseering is precies gelijk aan die van China in het Oosten. Japan is dan ook bereid zijn strijdkrach ten te vereenigen met die van Duitschland en Italië om de roode machinaties te be strijden, overeenkomstig den geest van het pact tegen de Komintern. De beteekenis dezer verklaring. Op de vraag van journalisten, te zeggen; of dat niet beteekent, dat Japan zich ver plicht in een oorlog te gaan ingeval Rus land Duitschland zou aanvallen, antwoord de hij, dat de verklaring eigenlijk gezegd geen verplichting voor Japan inhoudt. Hij besloot met de hoop uit te spreken, dat Frankrijk en Engeland rekening zullen; houden met het standpunt van Tokio. De indruk in welingelichte kringen, Welingelichte kringen zijn van meening, dat de verklaring van het ministerie van buitenlandsche zaken beteekent, dat Jaoan; buiten de Tsjechoslowaaksche kwestie blijft voor zoover dat een geschil tusschen Duitschland en de Westersche mogendhe den betreft, maar dat het voornemens zou zijn te intervenieeren indien het conflict! Duitschland tegenover Rusland zou plaat sen. E B Basis overeenkomstige week 1937 100 Week v. Maandag t/ni Zaterd 22 t/m 29 Aug.- 5 t ra 27 Aug. 3 Sept. 10 Sept: Effectenmarkt 91.4 91.0 Aandeelenkoersen 92.4 Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst 101.6 99.7 87.8 Groothandel 67.5 67.6 Groot handelsprijzen 68.3 Omzet termijnmarkt 133.9 38.5 Amsterdam 16.4 Kleinhandel Omzet winkelbedrijf 107.7 97.5 85.8 Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am sterdam 65.1 70.6 75.7 Bevrachtingen wilde 1C6.9 87.6 binnenvaart Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers 104.7 92.7 84.7 Aanbiedingen van 93.9 90.4 85.5 werknemers 97.7 Plaatsingen 110.6 93.3

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2