Duitschland acht zich reeds overwinnaar Osendarp wint de 100 M. Italië waakt over zijn kapitaal Kinderverlamming in de Zijpe Laatste Telexberichten Autarkie leidt tot nieuwen wereldoorlog heeft runciman afgedaan? Volksstemming al niet meer noodig °p den HEILIGEN BERG. Duitsche jeugdleiders, die thans in Japan vertoeven, delen van den Heiligen Berg Fudschi-Nama, welken zij onder Japansch gelelde bezocht hebben. Negen Poolsche vlieg tuigen in ons land Oorlogsrisico in de scheepvaart Groene vogels beschermen Duitsch'and Op de stoep van de schuldenaars De strijd aan de Jangtse Tsjechische soldaten loopen over Duizenden Sudeten naar Duitschland Ernstige overstroomingen in Iran „Het was een zeer vriendschappelijk gesprek" Een Duitsche nota aan Praag Runciman vraagt kalmte Men spreekt reeds over een rijk van 80 millioen Duitschers geheele Duitsche pers publiceert In sensationeelen vorm de proclama tie van Henlein, elders in dit num mer afgedrukt. De koppen vermel den den voornaamsten eisch van den Sudetenduitschen leider: „Wij willen tot het rijk terugkeeren". De „Lokal anzeiger" spreekt reeds over een rijk van 80 millioen Duit schers. In zekere buitenlandsche kringen te Berlijn gaat men reeds zoover te meenen, dat uit de procla matie blijkt, dat Henlein een aan hechting van het Sudetenduitsche gebied zonder meer eischt. Het denk beeld van een volksstemming zou volgens de meening in deze kringen reeds weer door de gebeurtenissen achterhaald zijn. Het is begrijpelijk, dat de reis van Cham berlain en de proclamatie van Henlein reeds O'gezien van de verdere gevolgen dit resul taat hebben gehad, dat Duitschland reeds meent ook dezen tweeden „Auschluss strijd ««wonnen te hebben. Zonder meer zijn de acht eischen van Karlsbad in de prullenmand gestopt, ook ««n volksstemming is al niet meer voldoen- De geheele Duitsche pers verklaart, dat de mans tot uiting komende mentaliteit der f lochen elke verdere onderhandeling, die feitelijk op een bestendiging der bestaande verhoudingen zou uitloopen, onmogelijk maakt en dat Tsjechen en Sudetenduitschers maait, meer als burgers van één zelfden staat saYnen kunnen leven. In politieke kringen Herlijn kon men, aldus het Hsb. zelfs de mening hooren verkondigen, dat sinds jnaandagnacht de Tsjechoslowaaksche repu- pk in haar tegenwoordigen vorm feitelijk heeft opgehouden te bestaan. De Duitsche bladen drukken dan ook met «raote voldoening den open brief van Mus- salini af, waarin deze, zooals bekend, o.a. z««b „De heer Benesj heeft den wedstrijd verloren." feitelijk heeft men daarbij ook nog van '°rd Runciman afscheid genomen, zonder Hitier het Maandagavond noodig bad ««vonden den bejaarden Britschen staats man voor al zijn moeite te bedanken. Officieel heerscht nog rust. Alle Duitsche bladen dringen aan op z««r snelle, besluiten te Berchtesgaden, op dat een einde worde gemaakt aan een ter- rfur, die elk oogenblik nieuw slachtoffers el«cht. De toestand in het Sudctenland wordt in D'u'schland nog niet als een volledige op- s and der bevolking beschouwd. Men vreest echter in Duitschland dat f rang elk oogenblik kan overgaan tot het instellen van krijgsraden en het uitspre ken en voltrekken van doodvonnissen aan ide ten duitsche aanvoerders. Zoodra dit geschiedt venvacht men van Duitsche zijde een algeheelen opstand der ««heele Sudetenduitsche bevolking. In dat ««val is het bezetten door Rijksduitsche 'roepen het oogenblikkelijke gevolg om de apstnndige bevolking tegen de Tsjechische "'oepen te beschermen, maar het is de vraag de Duitsche regeering, gezien het groot a,1ntal dooden en gewonden dat thans r«fds te bet reuren is, nog zoo lang zal vvillen wachten en of niet voor Chamber- lains terugkeer naar Duitschland een bin- n«nmarcheeren reeds tot een feit zal zijn geworden. De Internationale athletiekwed- strijden te Oslo. In het stadion te Oslo zijn gisteren de driedaagsche internationale ath- letiekwedstrijden begonnen. Onder de 15.000 toeschouwers, die op de zen eersten dag de wedstrijden bij woonden, bevond zich ook koning Haakon. Onze tweevoudig Europee- sche kampioen, Osendarp, won de 100 M., zonder al te veel moeite in den tijd van 10.6 sec. OSENDARP. De uitslagen luidden: 100 M. 1. Osendarp, Nederland, 10.6 sec.; 2. Pennington, Engeland, 10.8 sec.; 3. Brand- vold, Noorwegen, 10.9 sec. 400 Meter: 1. Brown, Engeland, 46.9 sec.; 2. Tammisto, Finland, 48.5 sec.; 3. Karl Baumgarten, Nederland, 48.6 sec.; Bonman, Nederland, 49.7 sec.; Collier, En geland, 50.1 sec..; Asbjoern flansen, Noorwegen, 50.4 sec. 1500 meter: Wooderson, Engeland, 3 min. 48.7 sec.; 2. Mostert, België, 3 min. 50^ sec. (nieuw Belgisch record)3. Emery, Enge land, 3 min. 53.3 sec.; 4. Pekuri, Finland, 3 min. 55.4 sec.; 5. Messner, Frankrijk, 3 min. 56.3 sec. Discuswerpen: 1. Kotkas, Finland, 48*9 meter, 2. Soerlie, Noorwegen, 48.76 m.; 3. Bergh, Zweden, 47.39 meter. Morgen demonstratie op Ypenburg. Van 3 tot 25 September maakt een aan tal machines van de Warschauer Aeroclub een rondvlucht over de landen om de Oost zee en Scandinavië, waarbij ook een be zoek aan ons land wordt gebracht. Gistermiddag zijn de vliegers op het vliegveld Ypenburg aangekomen na des ochtends uit' Kopenhagen te zijn gestart, zoodat zij gisteren een afstand van 170 k.m. hebben afgelegd. De eerste machine, de SPBNZ bestuurd door Jerzy Rozanski met den heer Urban als passagier steeg om 4.10 uur op het vliegveld neer. Heel spoedig volgden de overige machi nes, en om half vijf stonden de zilverkleu rige R.W.D.-toestelien keurig in de rij op het perron. Het waren in totaal 8 motor machines en één zweeftoestel. De vliegers ontdeden zich inmiddels van hun -Vlicgklee- dij en staken zich in eenvoudige donker blauwe uniformen, waarna zij o.m. aan den Poolschen gezant werden voorgesteld. Na eenige toespraken werd de ontvangst besloten met het spelen van de Poolsche en Nederlandsche volksliederen. Morgen zullen de Poolsche piloten op het vliegveld Ypenburg demonstreeren. Engelsche en Amerikaansche Assuradeurs zeggen overeenkom sten op. De bij Lloyds te Londen aangesloten assu radeurs hebben besloten alle overeenkom sten, waarbij oorlogsrisico gedekt wordt, met een termijn van 48 uur op te zeggen. De Amerikaansche zee-assurantie maat schappijen hebben overeenkomstig het door de Engelsche assuradeurs genomen besluit besloten met een termijn van 48 uur alle clausules omtrent oorlogsrisico in algemee- ne polissen voor verschepingen over den Oceaan, op te zeggen. Oorlogsrisico zal voortaan afzonderlijk worden gedekt tegen hoogere premies, die afhankelijk zijn van de Europeesche gebeur tenissen. Strenge maatregelen tegen den uitvoer. Naar de corr. van de „Financial Times" te Milaan meldt, is men in Italië bezig een nieuwe maatregel in werking te stellen welke ten doel heeft den kapitaaluitvoer uit Italië te voorkomen. Voortaan zal voor den uitvoer van goederen naar lan den, welke met Italië een clearing- of compensatieovereenkomst hebben, een vergunning van de bank van Italië of een door haar aangewezen bank noodzakelijk zijn. De uitvoer naar andere landen was reeds aan deze bepaling onderworpen, zoodat door deze nieuwe maatregel de geheele Ita- liaansche uitvoer wordt gecontroleerd. De n;euwe regeling heeft niet ten doel den uit voer te beperken, doch het handhaven van een schex-pe contx-ole op de volgorde, waar in de opbrengst van verkoopen aan het bui tenland gerepatrieei'd worden. De uitvoer van aan bederf onderhevig zijnde voedings middelen en bloemen is vrijgesteld van deze maatregel, welke op zichzelf een terugkeer beteekent tot het stelsel dat van kracht was toen de controle op de buitenlandsche va luta wex-d ingesteld, doch later werd opge heven voor die landen waarmede Italië cleai'ingovei-eenkomsten had. De nieuwe regeling is verscherpt door een benaling welke exporteurs verplicht hun vergunning aan te vragen via de banken in hun plaats van inwoning. Voorts moeten de banken op gi'ond van een uit voor zorg genomen maatregel in beginsel uitvoervergunningen weigeren aan firma's welke toebehoox-en aan bui tenlandsche Joden, die vallen onder de jongste wet, waarbij zij het land moeten vex-laten. De vergunning kan echter worden verleênd indien betaling is gedaan door middel van een credietbrief van een erkende bankin stelling of indien alle incasso-papieren zijn geëndoseex-d aan de order van een Italiaan- sche bank of voldoende zekei'heid is gege ven dat de opbrengst van den export tijdig zal worden overgemaakt. Politievliegtulgen boven de voor buitenlandsche toestellen ver boden gebieden. Ter bescherming van de voor de lucht vaart verboden gebieden Aken, Trier, de Pfalz en Baden zullen op 20 September po- litievliegtuigen in dienst worden gesteld. Deze snelle en op bijzondere wijze bewa pende toestellen zullen het luchtruim op dit gebied beschermen. Romp en vleugels zijn groen gevei'fd en vooi-zien van de aan duiding „pol". Bedrogen leveranciers nemen wraak. Flesschentrekkend echtpaar voor de rechtbank. Een echtpaar, dat jarenlang in de hoofd stad in verschillende perceelen in Amstex-- dam Zuid pensions heeft gedreven, stond gister in hoogcr beroep voor het gerechtshof terecht, verdacht van flesschentrekkex-ij. Een sti-oom van onbetaalde rekeningen kon niet verhinderen, dat het echtpaar het er goed van nam. Meneer i-ookte rustig zijn dure si- gaartjes, dronk aan tafel wijn en champagne en liet de rekeningen van slager, kruidenier, banketbak ker e.a. leveranciei-s rustig onbe taald. Ook mevrouw schafte zich, zonder zich veel om betaling te be kommeren, modieuze toiletjes aan en liet het zich aan niets ontbre ken. De schuldenlast steeg onrustbarend, doch bij de laatste verhuizing naar een groot per ceel in Zuid kreeg toclx een kweeker op dracht het stadstuintje tip-top aan te leg gen, ook die rekening ten bedrage van eenige honderden guldens bleef onbe taald, evenals de meubelrt kening voor de inrichting van het nieuwe bedrijf. De leveranciei's, die elkaar leerden kennen op de- stoep van de wanbetalers, staken de koppen bij elkaar, een klacht bij de Justi tie volgde en de rechtbank vei'oordeelde het echtpaar tot zes maanden gevangenisstraf. Gisteren stonden de pensionhouder en zijn vrouw voor het gerechtshof terecht. De pi-o- cureur-generaal, vorderde bevestiging van de vonnissen der rechtbank. Derde verdedigingslinie der Chi- neezen bezet? Razzia te Hankau. De Japanner-s melden de bezetting van Mataosjen, op den zuidelijken oever van de Jangtse, halverwege tusschen Kioekiang en Kwangsjikang. De Japanners beweren Ixier mede een van de grootste forten van de Chineesche „derde verdedigingslinie" te hebben bezet. Uit de Japansche mededee- lingen blijkt evenwel ook, dat de recht- streeksche aanval op Hankau bij Kwang- tsi voorloopig door de Chineezen is afge slagen. 40.000 Japansche soldaten zouden 's nachts deze aan den noordelijken oever van de rivier gelegen stad hebben aange vallen. Hun aanval zou zijn afgeslagen. Zij zouden bijna geheel zijn vernietigd. Sjoentoe, aari de Oostelijke oever van de Gele Rivier in westelijk Sjansi gelegen, zou, aldus het Volk, door de Japanners zj'.n veroverd, nadat zij een Chineesche afdeelinc die het over de rivier heeft verdedigd, zware verliezen hadden toegebracht. Volkstelling in Hankau. Meer dan duizend Chineesche gendarmes en politie agenten hebben gistermorgen' in de streek van Hankau een volkstelling ge houden om Japansche agenten en andei-e ongewenschte elementen te verwijderen. Gedurende de controle, die vijf uur duurde, was de staat beleg afgekondigd. Bij het zesjarig dochtertje van het gezin P. v. d. H. aan den Ruigeweg, onder Schagerbrug is kinderverlam ming geconstateerd. De kleine is in het ziekenhuis opgenomen. WIERINGF.N Opstelling „Succes". Hier volgt de opstelling, waarin Succes Zondag a.s. tegen Assendelft hoopt uit te komen: Posthumus Iedema N. Koorn J. Doves Montulet J. Koorn D. Kuiper Rijkers Jr. Lont A. Schmitt C. Lont HELDERSCHE EIERVEILING, 15 Sept. Aangevoerd: 18410 kipeieren; 5557 Kg 3.40—4.50, 58—60 Kg. 4,40—5, 61—63 Kg. 4.505, 6467 Kg. 4.805.30, kleine eieren 2.203.40, 208" eendeieren 2.403 p. 100 st. EIERVEILING SCHAGEN, 15 Sept. Aangevoerd; 42.000 kipeieren: 5658 Kg, 4.40, 58-60 -Kg. 4.50-4.60, 60—62 Kg. 4.55- 4.70, 62—65 Kg. 4.604.80, klein 2.854.40, per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 15 Sept. Peen 2.40, eigenheimers 2.102.80, blau we aardappelen 3.10, gele nep 5.10—5.30, uien 2.603, di-ielingen 2.Frühmölle 1.70, goedgekeurde eerstelingen A 35-55 4.20, id. 28-35 4.80, roode kool 1.201-60, gele kool 1—1.40, witte kool 0.901, bintjes 2—2.20, slaboonen 13.60—16.30, bieten 1.20—2.30 Aanvoer: 52.250 Kg. aardappelen, 2400 Kg. gele nep, 6300 Kg. uien, 125 Kg. peen, 3000 Kg. roode kool, 4,500 Kg. gele kool. 50.600 Kg. witte kool, 1850 Kg. slaboonen, 800 Kg. bieten, 14400 Kg. goedgekeurde eerstelingen, NOORDSCHARWOUDE, 16 Sept. Schotsche muizen 2.90, groofen 2.10, r. du- ken 1.40 eigenh. 2.60, hl .dito 2.402.60, drie lingen 1.50, Bevel. 1.601.90.'uien 1.90—2.80, drielingen 2—2.20, grove 2.40—3.20, gele nep 5.205.50. Peen 22.10; kleine Peen 0.50—0.60; sper- cieboonen 13.9018; kroten 0.802.50; roode kool 11.800 witte kool 0.901.30; bloem kool 6.60. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Sept. R. Duken 3.50, bi. dito 2.40—3, drielingen 0.801.60, uien 2.202.70, drielingen 22.10, grove 2.603, gele nep 5.206.50. Peen 1.302.20; kleine peen 0.600.70; spercieboonen 15.4016.30; kroten 2.502.80 roode kool 3.805.60; witte kool 0.800.90; taaie gele kool 11.60; tomaten A 4.304.50 B 4.50; C 4.CC 4.alicant 23.20; fran- kenthalers 2530 meloenen 1617, ramme nas 2.30. DR. COLIJN ZEGT: Bij een goede regeling der inter nationale schulden in een uit breiding van het goederenver keer te verwachten. „Terugkeer tot den vooroorlogschen toe stand is niet mogelijk," zeide de minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, dr. H. Colijn, in een toespraak ter gelegen heid van den Rotterdamscben havendag, welke heden wordt gehouden. Moet men evenwel, aldus spr., den hui- digen toestand als onveranderlijk beschou wen en de autarkie houden voor de haven van rust, door ons begeerd? Openlijk wordt de autarkie als beginsel gepredikt, elders, hoewel niet gepx-edikt, toch in practijk ge bracht. Zelf kan spr. zich van autarkie niet vrijpleiten, de houding van het eene land beïnvloedt nu eenmaal die van het andere. En slechts zelden kan de schuldi ge, die den bal aan het rollen bracht, ge vonden worden. Het grootste gevaar der economische isolatie is, dat zij op 'den lan gen ëuur tot een nieuwen wereldoorlog moet leiden. Zij is zoo misplaatst in een in- tprdependente wereld, dat zij een gevaar wordt voor den wereldvrede. In het belang van den wereldvrede en in het belang van de volken moet de wereld haar autarkisch streven laten varen. Als ik zeg moét. bedoel ik behoort. Het kan, zoo vervolgde spr. verder, dus ook niet ge beuren. Maar juist op de onhoudbaarheid van den huldigen toestand grondt spr. zijn hoop, dat het juiste inzicht eens zal weder- keeren. Het schuldenprobleem. Voor er echter verbetering kan ko men, moet een aantal problemen worden opgelost. Het eerste is dat der internationale schulden, waar van de regeling onvermijdelijk is, Wil Europa ooit tot rust komen. Zonder die regeling zal er geen mo netaire stabiliteit zijn, geen natuur lijke betalingsbalans, en dientenge volge een steeds verder afnemen van den goedcx-enruil. Dit probleem plaatst spr. op den voorgrond, om dat zijn plotseling geacht kan wor den binnen het rijk der mogelijkhe den van een niet al te vei're toe komst te liggen. Hoezeer spr. overtuigd is, dat wij ons voor het oogenblik bij de benarde economi- aan te passen, is spr. eveneens overtuigd, dat bij een betere politieke hax-monie en. vooi'zoover Europa aangaat, bij een goede regeling der internationale schulden, het geenszins een ij dele hoop is een uitbreiding van het goederenverkeer te vei'wachten. Zij willen niet op Sudetenduit schers schieten. Elf Tsjechoslowaaksche soldaten van Slo- waaksche nationaliteit zijn, volgens de „Su- detendeutsche Pressestimmeri", Woensdag morgen over de grens gegaan en hébben zich bij de Rijksdeutsche autoriteiten aan gediend. Zij verklaarden, dat men hen gedwongen had met de Tsjechische soldaten communis tische liederen te zingen, heigeen met hun Christelijk en nationaal gevoel niet vex*- eenigbaar is. In Saksen zijn, naar het Duitsche Nieuws bureau meldt, 51 Tsjechoslowaaksche sol daten, van Slowaaksche nationaliteit, in ge sloten colonne over de grens gekomen en hebben zich bij de Duitsche autoriteiten aangemeld, daar zij niet op Sudetenduit schers wilden schieten. Waldenburg (Silezië), 16 Sept. (D.N.B.). Steeds meer Sudetenduitschex-s vluchten over de rijksgrens en komen naar de vluch telingenkampen. welke langs de Tsjechi sche grens zijn ontstaan. Donderdagavond iaat waren reeds ruim 9000 vluchtelingen geteld, die „door de Tsjechische terreur van huis en hol verdi'e- ven waren". Het Duitsche Nieuwsbureau meldt voorts uit Hii'schberg, dat in het nabijgelegen vluchtelingenkamp van Alt-Kaemnitz giste ren talrijke vluchtelingen uit Sudetenduit sche plaatsen zijn aangekomen. Dagenlang hadden zij in dè bosschen rondgezwoi'ven, en aan ontberingen en achtervolging bloot gestaan. Teheran, 16 Sept. (Reuter—A.N.P.) Tot dusver heeft men honderd lijken gevon den van personen, die verdronken zijn in gevolge den ernstigen watersnood te Na- ha vend, tusschen Hamadan en Ker- manshah. Nahavend is groolendecls ver nield, o.a. de regeeringsgebouwen. Het to tale aantal slachtoffers is nog niet bekend. Chamberlain moet morgen weer naar Duitschland? Londen, 16 September (D.N.B.A.N.P.) Na zijn onderhoud met Hitier verklaarde Chamberlain aan den in Berchtesgaden ver- toevenden diplomatieken correspondent van de „Daily Mail" o.a.: „Het was een zeer vi-iendschappelijk gesprek. Ik keer naar Lon den terug, om mijn ambtgénooten rapport uit te brengen. Ik hoop naar Duitschland terug te keeren om den heer Hitier in de naaste toekomst nog eens te ontmoeten. Dat zal over enkele d„gen, wellicht over een week het geval zijn". BANKOVERVAL IN MEXICO. Vier gemaskerde bandieten zijn een bank te Parrel (Staat Chihuahua binnengedron gen. Zij knevelden dx-ie bankbedienden ott stdlen 350.000 pesos in baar geld. Represaillemaatregelen- Price, de corr. van de „Daily Mail" meldt uit Berchtesgaden: „Ik meen te weten, dat de Duitsche regee ring zeer binnenkort een nota tot de regee- ring te Pi'aag zal richten, waarin zij dreigt een aantal in Duitschland wonende Is]0* chen te zullen arresteeren en in gijzeling te houden, indien de aanvallen op de Sude- tenduitschei-s voortduren. „Vermijdt elke actie" Op uitnoodiging van Chamberlain zullen Runciman en Gwafkin zich eenige dagen naar Londen begeven om met den minister president en zijn ambtgenooten besprekm gen te voeren over de onderhandelingen Berchtesgaden. Tevens heeft Lord Runciman tot alle paf tijen en tot iedereen een oproep gericht, e ke actie te vermijden welke den toestan kan verergeren, zoolang de resultaten n°? niet bekend zijn van de verdere besprek- gen tusschen Hitier en Chamberlain.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6