Tsjecho-Slowakije moet grondgebied afstaan! I DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Italië achter Duitschland Henlein predikt openlijk den opstand Engeland en Frankrijk Een grensincident te Asch Ook voor de Polen zelfstandigheid KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) achten dit de eenige oplossing Het overblijvende gebied zal internationaal worden gegarandeerd Tsjecho-Slowakije- Mozaïkstaat no* 2 Duizenden vluchtelingen in Duitschland T sjecho-Slowaaksche grenspost aangevallen Hongaren willen eveneens 'n graantje meepikken Nieuwe pantserschepen voor de Ver. Staten Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT Het Tsjechische leger is getrouw Ir. de Wit nog in leven? HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mtj. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG 19 SEPTEMBER 1938 66e JAARG. No. 8416 Thans de beslissing aan Praag Te Londen meldt de speciale cor respondent van Havas, dat de lei dende Britsche politici thans tot de overtuiging gekomen schijnen te zijn, dat het gevaarlijk zou zijn, de ontevreden elementen nog langer tegen hun zin deel te laten uitma ken van de Tsjechoslowaaksche ge meenschap. Men zou dus te Londen overwe gen, de thans nog aan de souverei- niteit van Praag onderworpen grens districten, waar de Duitsche bevol king een uitgesproken meerderheid heeft, naar Duitschland te doen te- rugkeeren. Naar het oordeel van de verant woordelijke Britsche kringen zouden deze herziening van de grens en het overbrengen van de bevolking, dat hieruit zou kunnen voortvloeien, hij voorkeur dienen te geschieden langs 0 den weg van rechtstreeksche onder handelingen onder controle eener internationale commissie, zonder ge bruik te maken van de minder soe pele en minder snelle procedure eener volksstemming, die overigens de andere minderheden, o.a. de Hon- gaarsche en de Poolsche, ertoe zou den kunnen brengen, op haar beurt eveneens een volksstemming te eischen. Hoewel de mogelijkheid van een dergelij ke oplossing met het ocg op de huidige om standigheden en het gevaar dat hierin schuilt van Fransche zijde moeilijk kon worden verworpen, meenden Daladier en Bonnet, die op verzoek der Britsche regee ring gisteren te Londen zijn gearriveerd, hun Britschen collega's er met nadruk op te moeten wijzen, hoe onrechtvaardig het zou zijn, een dergelijk offer van de Tsje chische regeering te verlangen, zonder haar een compensatie te bieden voor het verlies der natuurlijke grens, die door het Sudeten- gebergte wordt gevormd. De beide Fransche ministers heb ben den Britsche premier ertoe kun nen bewegen, zijn collega's in het Britsche kabinet de noodzakelijk heid te doen inzien, van een inter nationale garantie geldend voor het nieuwe territoriale statuut, terwijl de traditioneele oppositie in offi- cieele Britsche kringen tegen iedere verplichting op het vasteland van Europa hun nog Zaterdag een derge lijk plan had doen verwerpen. De onafhankelijkheid van Tsjechoslowa- kije zou zoodoende voortaan gewaarborgd kunnen worden door een conventie naar het model van het verdrag van Locarno, een conventie, geteekend door de aangrenzende staten Duitschland, Polen. Hongarije, en Roemenië, alsmede door Engeland, Frank rijk en Ttalië. Op grond hiervan zou Tsje- choslowakijp moeten afzien van de vroeger met Frankrijk en de Sovjet-Unie aangegane verplichtingen tot bijstand. De regeering te Praag zal officieel door Parijs en Londen op de hoogte gesteld wor den van de opvattingen der beide regeerin gen en uitgenoodigd werden, zoo spoedig mogelijk haar meening hieromtrent te. laten weten. Chamberlain rekent er namelijk nog steeds op, zich morgen of op zijn laatst Woensdag naar Godesherg in West-Duitsch- land te kunnen begeven, om opnieuw Hit- Ier te ontmoeten. Niet over ons, zonder ons. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft door middel van haar gezant te Londen aan de Britsche regeering doen weten, dat zij geen regeling van het Sudeten-Duitsche conflict kan accepteeren. zonder te zijn ge hoord. Zij verzoekt dan ook geen definitieve beslissingen te nemen. „VOLKSSTEMMINGEN DE EENIGE OP LOSSING" ZEGT MUSSOLINL In zijn met belangstelling tege- moetgeziene rede heeft Mussolini verklaard, dat de eenige oplossing voor het Tsjechoslowaaksche vraag- stukl igt in het houden van volks stemmingen. De gebeurtenissen, al dus Mussolini kunnen een snel tem po krijgen en het karakter van een lawine aannemen. Er moet derhalve snel gehandeld worden. Er zijn in het leven der volken momen ten, zeide de Duce, waarin de mannen, die hen leiden niet mogen terugschrikken voor hun verantwoordelijkheid, doch deze in vollen omvang moeten aanvaarden. Dat wat ik u thans zeg wordt niet alleen door de gevoelens van vriendschap die ons ver binden met de Hongaren, de Polen en an dere nationaliteiten in den staat, welke men den Mazaikstaat nummer twee zou kunnen noemen. Wat ik u zeg. wordt ge dicteerd door mijn verantwoordelijkheids gevoel. dat ik niet zoo zeer Italiaansche dan veeleer Europeesch zou willen noemen Wannepr de door de geschiedenis gestelde problemen een graad van stormachtige complicaties hebben bereikt, dringt zich de meest eenvoudige, meest logische en meest radicale oplossing op. Tegenover het probleem, dat in deze da- ben de wereld in ademlooze spanning houdt, heeft de oplossing slechts een naam: volksstemmingen. Volksstemmingen voor alle nationaliteiten, die in dien staat zijn gedwongen, welke het groote Ts'ccho Slo wakije had moeten worden en zich thans in zijn geheele organische onhoudbaarheid openbaart. De Engelsche minister president, die zich als vredesbode van Londen naar Munchen begaf, moet begrepen hebben, dat men snel moet handelen, omdat ieder uitstel niet aan de oplossing ten goede komt. doch be paald zal leiden tot de onheilspellende bot sing. De oplossing der kwestie begint reeds ondanks de campagne van Moskou in de harten der Europee- sche volken een plaats in te nemen Wij wenschen, in deze laatste uren, dat een vreedzame oplossing wordt bereikt. Wij wenschen dat. wanneer zij niet mogelijk is, dat het evcntueelc con- fliri wordt begrensd en gelocali- seerd. Waaneer dat echter niet zou gebeuren en voor of tegen Praag een opmarsch van een univerceel karakter zou komen, dan moet men weten, dat Italië zijn stelling reeds heeft betrokken. Volgens Havas heeft Mussolini ook nog over de Joden gesproken en in dat verband verzekerd, dat hij de noodige maatregelen zal nemen. Hij noemt hen. die beweren, dat Italië op dit gebied gehoorzaamt aan buitenlandsclie inblazingen „ai-men van geest", want; aldus Mussolini: „het wereld- hebraisme was zestien jaar lang voor ons een hardnekkige vijand Vrijscharen opgericht. Hen lein clandestien te Dakenau. De Sudetenduitschers hebben thans een vrijcorps georganiseerd, dat in vier groepen verdeeld, 40.000 man telt. Dit is het antwoord op de ont binding der Sudetenduitsche partij, zeide de Sudetenduitsche perschef Sebckowski. Het is een vrijwilligers corps, dat met t wapen in de vuist zal vechten voor de vrijheid van ons volk. Het corps zal komen te liggen op Duitsch gebied, langs de Sudetenduitsche grens en gereed worden gehouden om op te treden, zoo dit noodig mocht wordep geacht, ter be scherming van het Sudetenvolk. Het uur der bevrijding nadert. Henlein heeft tot de Sudetenduitschers een oproep gericht, waarin hij o.a. zegt: „Het uur der bevrijding nadert. Versaagt derhalve niet. doch houdt stand. Stelt ver zet tegenover verzet. Honderdduizenden Su detenduitsche volksgenooten stroomen in de rijen van het vrijkorps, /fj zijn bereid, hun hlocd en hun leven voor de bevrijding van het vaderland van het Tsjechische juk op het spel te zetten." De onderteekening van den oproep luidt: „Het commando van het Sudetenduitsche vrijkorps." Volgens het Duitsche Nieuwsbureau zijn er reeds 84000 Sudetenduitschers in Duitsch land als vluchtelingen aangekomen. Steeds weer komen in bijna alle grensplaatsen lan ge stoeten van vrouwen, kinderen en grijs aards aan. Zij deelcn volgens het D.N.B. mede, dat de Sudetenduitsche mannen in gevangenentransporten naar het binnen land worden vervoerd. Ook over de Hongaarsche grenzen zouden volgens het D.N.B. velen vluchten. Uit gezaghebbende bron te Praag wordt melding gemaakt van een grensincident bij Eger op Sudeten- Duitsch gebied. Volgens deze inlichtingen zouden ongeveer 150 tot 200 personen ge bruik makend van handgranaten, geprobeerd hebben een overval te plegen op het nieuwe stadsgedeelte van Asch. Zij hadden het gemunt op de douanepost. Met spoed ontboden politieverster- kingen en militairen kwamen direct met pantserauto's ter plaatse. De douanebeambte Wolf werd licht aan de knieën gewond. De douanier Pergel liep wonden op aan hoofd en lichaam. Op het terrein heeft men overblijfselen van hand granaten van Duitsch maaksel aangetrof fen. Volgens deze zelfde inlichtingen konden de aanvallers niet geheel worden geïden tificeerd. Men verklaart aan Tsjechoslo waaksche zijde niet te weten of men hier te doen heeft met een overval van Duitsche stormafdeelingen dan wel van militaire for maties. Omtrent dit grensincident worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: De overval werd onder begunstiging van de duisternis uitgevoerd. De aanval duurde vijtien minuten, waarna de aanvallers zich bij de aankomst van Tsjecho Slowaaksche pantserauto's terugtrokken. Uit de gevonden overblijfselen van Duitsche granaten blijkt, dat deze van het laatste type zijn, met een brandduur van zeven minuten. Tot nu toe zijn geen andere berichten over grensincidenten binnengekomen. De bladen eischen even iel als de Duitsche collega's zelfbeschik kingsrecht in Tsjecho Slowakije. Ook de Hongaarsche minderheid in Tsjecho-Slowakije, gedachtig aan het troebele water waarin het goed visschen is, beginnen te dreigen en eischen hun rechten op. De houding van bevoegde kringen is al dus genaderd tot die der kringen van de uiterst nationalistische en nationaal-socialis- tische zijde. Men ziet deze nieuwe tendens bijv.: Ten eerste: In het protest dat de Hongaarsche re geering heeft gericht tot de Tsjechoslo waaksche regeering wegens de aan de Hongaarsche grens genomen maatrege len en wegens het, een week geleden, vliegen van een Tsjechisch militair vliegtuig boven Hongaarsch gebied. Ten tweede: In een zichtbaar geinspireerd artikel verklaart het officieuze orgaan Peston Lloyd gister, dat ingeval van een dis- criminccrende behandeling der Hon gaarsche minderheid, deze in opstand zou komen en met alle middelen zou strijden tot de verwezenlijking van haar gerechtvaardigde eischen. Ten derde: de avondbladen deelcn met groote op schriften op grond van inlichtingen van het officieuze Hongaarsche pers bureau mede, dat Tsjcc^iio Slowakije mo biliseerde. Deze telegrammen geven een drama tisch beeld van den toestand in Tsje cho Slowakije. Ten vierde: ten slotte zullen de bladen hedenmor gen een proclamatie publiceeren, welke de revisionistische liga op 15 September heeft uitgevaardigd en waarvan de publicatie in Hongarije werd vertraagd. Met de wijziging in de atmosfeer dient des te meer rekening te worden gehouden, daar de Hongaarsche pers bij den aanvang van de crisis niet de agressieve toon van de Duitsche pers had aangenomen. De statistieken van het departement van Marine te Washington wijzen uit, dat bin nenkort vier pantserschepen op stapel zul len worden gezet. Sudetenduitschers vluchten naar Duitsch land. Een vluchtelingen-asyl in Brunndöbra bij Klingenthal, waar jonge mannen voorloopig in een school werden ondergebracht. DE BILT SEINT) Verwachting: Zwakke tot ma tige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken, later opklarend, waarschijnlijk tijdelijk regen, later iets koeler. Verdere vooruitzichten: Onzeker TROUW AAN FRANKRIJK. Bao Dai, de keizer van Annam. heeft den gouverneur-generaal van Indo-Lhina zocht, uit zijn eigen naam en die van zijn onderdanen aan de Fransche regeering de verzekering over te brengen, van aanhanke lijkheid en toewijding aan Frankrijk. De 204.000 Polen in Tsjecho-Slo wakije aangespoord zelfbeschik kingsrecht te eischen. PRAAG SLUIT DE GRENZEN. Het presidium van het Poolsche kamp der nationale eenheid heeft onder voorzit terschap van zijn leider, generaal Sksars- zynski, een resolutie aangenomen, waarin voor de Polen in Tsjecho-Slowakije het zelf beschikkingsrecht wordt geëischt. De grenzen gesloten. De Tsjechische autoriteiten hebben de Poolsch-Tsjechische grens gesloten voor alle Tsjecho-Slowaaksche burgers, die Tsjecho- slowakije wilden verlaten. De officieuze „Gazeta Polska" schrijft: „Het is onmogelijk de verschillende natio naliteiten door geweld in de grenzen van Tsjecho-Slowakije te handhaven. Alle heb ben zij het recht over haar lot te beschik ken en voor de oplossing der moeilijkheden in het Sudetengebied en in Teschen moeten dezelfde methoden gevolgd worden." Het legerorgaan de „Polska Zbrojpa" ver klaart, dat het tijdperk van het compromis voorbij is. De zelfbeschikking moet zonder verwijl en zonder beperking worden toege past voor de 200.000 Polen in Silezië. Polen uit den Volkenbondsraad. De Poolsche volkenbondsgedelegeerde, Ko- marnicki, heeft den voorzitter namens zijn regeering medegedeeld, dat Polen niet voor nemens is zich als lid van de Volkenbonds raad te doen herkiezen. Polen bezet den se- mi-permanenten zetel in den raad sinds 1926. De zetel van Polen zal dan worden ingenomen door Griekenland, dat de staten van de Balkan-Entente zal vertegenwoordi- Geen twee richtingen. Radio Wcenen had Zaterdag in het Tsje chisch een bericht uitgezonden, dat zich in het Tsjechische leger twee richtingen af- teekenden, de een wel en de ander niet bereid om aan alle Sudetenduitsche eischen te voldoen. In verband hiermede, heeft de minister van defensie het agent schap Ceteka gemachtigd het volgende te verklaren: „Het Tsjechoslowaaksche leger, getrouw aan de grondwet en de landswet ten, geeft er zich rekenschap van, dat het zich in de politiek niet kan en mag men gen. De politiek fs een zaak van de regee ring en van den president der republiek, aan wier zijde het leger zich hecht en eens gezin schaart. Tusschen het volk, de re geering en het leger is de eenheid zoo mooi en volmaakt, dat hun vijanden hier in bedrogen uitkomen. Dat is de reden der zinspelingen en leugens. Het Tsjechoslo- wakijsche volk kent en verwerpt ze. Nederlandsche regeering zoekt opheldering. Naar de Tel. verneemt, zal het ministerie van Buitenlandsche Zaken stappen doen, ten einde zoo mogelijk opheldering te bren gen in het mysterie betreffende den Neder- landschen ingenieur De Wit uit Enkhuizen, die naar Siberië werd verbannen en daar zou zijn overleden. Men hoopt althans te weten te komen, of ir. De Wit wel of niet in het ballingsoord is overleden. Het wordt betwijfeld of ir. de Wit wer kelijk is overleden. Zoolang mevrouw De WitSchröder ge^n officieel bericht heeft, waarin de dood van haar man woj^dt ge meld, kan geen burgerlijke stand in Neder land zich bevoegd achten een overlijdens akte op te maken. ERNSTIG AUTO-ONGELUK EISCHT ZES DOODEN. Bij Manifowoc i-ronsin. Ver. Staten) is een auto door een brugleuning gereden en in de rivier terecht gekomen. Zes per sonen van wie drie kinderen, zijn ver dronken.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1