Sport De ontbrekende schakel tusschen mensch en aap1 Een succes voor „onze Nel" Avondcursus voor machinisten v.d Uit het politic-rapport DOS' debuut tegen VSV Oost Indië Fransche oorlogsbodems komen en gaan Scheepvaartberichten Vischafslap Den Helder Mussolini trouw aan zichzelf De laatste Engelsche vriend van Japan Sla je mij, dan sla ik jou! Prins Bernhard doet eindexamen Onze schooljeugd telegrafeert aan Chamberlain Vluchtelingen beschoten? Dc proclamaties van Henlein Uit onze Omgeving Aan de Zeevaartschool alhier is verbonden een avondcursus voor machinisten, waaraan onderwijs wordt gegeven gedurende 7 maan den per jaar en wel van 15 September—15 April op alle werkdagen, behalve des Zater dags. Het Gemeentebestuur van Den Helder is voornemens om dezen avondcursus spoedig te veranderen in een 3-jarigen cursus, terwijl iederen cursus dan 8 maan den zal duren. De Regeering heeft op deze wijziging aange drongen, als gevolg van de thans heerschende groote vraag naar jeugdige scheepsmachinis- ten, terwijl zij hoopt het tekort binnen afzien- baren tijd aan te vullen. De exameneischen volgens de nieuwe wet op de zeevaartdiploma's, welke wet den 1 Novem ber 1937 is ingevoerd, zijn iets zwaarder dan de eischen, welke vroeger van kracht waren. Ook om deze reden wordt het gewenscht ge acht den avondcursus, als - bovenbedoeld, te Wijzigen. Om voor candidaten, die de ambachtsschool geheel of gedeeltelijk hebben doorloopen of voor andere gegadigden een regelmatig afstu- deeren voor het voorloopig diploma mogelijk te maken, heeft onze Regeering het novol- geude bepaald: Geen leeftijdsgrens meer. De eisch, dat de gegadigden voor de toela ting tot het examen voor het V.D. den 18-jari- gen leeftijd hebben bereikt, zal vervallen, zoo dat voor de toelating tot den V.D.-cursus geen leef tij dseisch meer gesteld zal behoeven te wor den. Jongelieden, die de ambachtsschool heb ben verlaten en ook anderen, kunnen dus direct tot dezen avondcursus worden toegelaten, ter- V'jl de leerlingen na het dcorloopen van dezen cuï sus direct aan het examen voor het V.D. kunnen deelnemen. Het diploma zal eerst wor den uitgereikt als den 18-jarigen leeftijd is be reikt en aan de overigens gestelde eischen is voldaan. Onder de overige gestelde eischen wordt ver staan, dat een candidaat is goedgekeurd voor oogen, ooren en algemeene lichamelijke ge steldheid en dat hij voldoet aan de' eischen van werktijd. Het bezit van het V.D. kan bovendien een aanbeveling zijn bij sollicitaties naar betrek kingen aan den vasten wal. Voor nadere inlichtingen wordt verwezen naar de advertentie in dit blad. E.H.VV. „DE JUTTER" GEDIPLOMEERD. Zooals men weet, heeft de Eerste Heldersche Wandelsportvereeniging „De Jutter" deelge nomen aan de 4-daagsche afstandsmarschen. Het bestuur der vereeniging mocht thans van den leider een diploma ontvangen, uitgereikt door den Nederlandschen Bond voor Lichame lijke Opvoeding, als bewijs dat de vereeniging in doelmatige en zeer goed verzorgde marsch- kleeding aan de internationale 4-daagsche af standsmarschen heeft deelgenomen. RUIT GEMOERD. Een bewoner van de Achterbinnenhavcn deed aangifte dat te zijnen nadeele een ruit van zijn woning door jongens was ingegooid. OVERTREDING WINKELSLUITINGSWET. Tegen twee Heldersche winkeliers werd pro ces-verbaal opgemaakt terzake overtreding van de winkelsluitingswet. HERRIE. Vannacht kreeg de politie lucht, dat er een hevige knockpartij plaats vond in de Palm straat. Toen Hermandad ter plaatse arriveer de, bleek, dat enkele personen den strijdbijl op gegraven hadden en daarmede diverse rake klappen uitdeelden. Bij de komst der politie verdwenen de strijdenden. Uaet&al De Velzenaren winnen met 42. Voor een vrijwel uitverkocht Stadion speelde de jonge Utrechtsche eerste klasser D.O.S. den eersten competitiewedstrijd in dit seizoen. Deze eerste wedstrijd leverde een volkomen verdiende overwinning op voor V.S.V., dat de rust inging met een 21-achterstand. Reeds aanstonds na den aanvang ontsnapte V.S.V. aan een groot gevaar, toen Dumortier een keihard schot loste tegen een van de doel palen. Voor V.S.V. was deze meevaller een aan moediging en dank zij een foutieve berekening van keeper Veenendaal, scoorde Sterk met een hoog schot van verren afstand (01). Het spel wisselde snel van doel tot doel. Toen Heins even buiten het strafschopgebied den bal met de handen aanraakte, scoorde Dumortier op onhoudbare wijze uit den toegekenden vrijen schop den gelijkmaker (11). Na keurig aangeven van Veltmeyer aan Meeuwsen, stelde deze van Leur Jr. in de ge legenheid D.O S. de leiding te geven (21). ïn de tweede helft zette V.S.V. alles op den gelijkmaker. Toch duurde het nog geruimen tijd, voordat v. d. Lugt een blunder van de D.O.S.-achter hoede wist te benutten (22). Het na dit doelpunt volgend overwicht van V.S.V. bleef niet zonder resultaat. Toen nog 10 minuten te spelen waren, was het wederom v. d. Lugt, die keeper Veenendaal met een hard schot passeerde (23). De D.O.S.-achterhoede bleek op den duur niet bestand tegen de V.S.V.-aanvallen. Een kort duel tusschen v. d. Lugt en Vee nendaal leverde wederom een doelpunt op voor V.S.V., zoodat tenslotte het einde met een 42- overwinning voor de Velsenaren kwam. R.K. VOETBAL. Hugo Boys—R.K.V.V.H. 1—3. De Heldersche Roomsch Katholieke Voet- balvereeniging, uitkomende in de 3e klasse van den D.H.V.B., begon het seizoen goed door met 31 in Heer-Hugowaard van de Hugo Boys te winnen. K.V.D.H. VERLIEST VAN K.Z. 3. Zondag speelde K.V.D.H. 1 haar eersten competitiewedstrijd tegen het sterke K. Z. 3. Alhoewel K.V.D.H. een goeden wedstrijd speelde, mocht het haar niet gelukken een overwinning te behalen en moest zij in K.Z.3 haar meerdere erkennen met 52. Om 2 uur blies scheidsrechter Swennen de twaalftallen in het veld. Direct pakte K. flink aan en met een keurig ver schot wist Gieles K.V.D.H. de leiding te geven. Doch even daar na wist K.Z. reeds gelijk te. maken en de score op te voeren tot 41. Doordat C. de Jonge het 2e tegenpunt wist te maken. Even was toen K.V.D.H. geweldig in den aanval, doch het succes kwam juist aan den anderen kant, toen K.Z. haar 5e doelpunt maakte, met welken stand ook het einde kwam. ÏÏla'iint'j.eïic.Piim De luit. ter zee 2e kl. T. M. Bedeaux, ge repatrieerd uit Neder landsch-Indië wegens ziekte, is op non-activiteit gesteld. De off. van gez. ie kl. bij de zeemacht E. A". Hasselbach, aangewezen voor den dienst in Nederlandsch-Indië, zal zijn bestemming volgen per m.s. „Johan v. Oldenbarnevelt" dat 5 October van Amsterdam zal vertrekken. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Voor hen, die de wintersport in hun reis programma hebben opgenomen organiseert de. N. R. V. in tal van plaatsen ski-cursussen. Bij voldoende deelneming zal ook te Den Hel der een cursus worden gehouden. Zie advertentie in dit nummer. HR. MS. „VAN KINSBERGEN". Onvoorziene tegenslag voorbehouden, .zal het casco van het artillerie-instructieschip ,,Jan Hendrik van Kinsbergen", in aanbouw bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, in de tweede helft van de maand October van stapel loopen. DE VICE-PRESIDENT VAN DEN RAAD VAN INDIË MET PENSIOEN. Aneta meldt uit Buitenzorg: Bij Kon. besluit van 14 September 1938 is aan den vice-president van den Raad van Ned.-Indië, den heer C. van den Bussche, met ingang van 21 November 1938 op verzoek eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de zeer gewichtige, gedurende vele jaren aan den lande bewezen diensten. Druk bezoek in de Indische wateren. In October en November a.s. zullen verschil lende Fransche oorlogsschepen bezoeken bren gen aan Indië, meldt het „Handelsblad". Zoo zal de kanonneerboot „Bougainville" van 5 tot 10 October te Palembang vertoeven, terwijl de kanonneerboot „Rigault de Genouilly" van 9 tot 11 November te Bandaneira vertoeft, van 12 tot 15 November te Ambon en van 17 tot 20 November te Koepang. Tenslotte zullen de on derzeeërs „Le Tonnant" en „Le Conguerant" van 25 tot 29 October te Sabang vertoeven. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Tello, 17 Sept. te A'darn. Tarakan, u., 17 Sept. te Tjilatjap. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ Amazone, 17 Sept. te A'dam. Baarn, t., 15 Sept. te Valparaiso. Bennekom, u., 15 Sept. Azoren gep Costa Rica, 14 Sept. v. Babados. Crijnsen, 17 Sept. v. A'dam. Euterpe, 16 Sept. v. oBrdeaux. Fauna, 16 Sept. v. Napels. Hebe, 16 Sept. v. Kopenhagen. Hermes, 16 Sept. v. Algiers. Oberon, 17 Sept. te Hamburg. Orion, 17 Sept. te Setubal. Pluto, 17 Sept. v. A'dam. Poseidon 16 Sept. te Birkenhead. Saturnus, 16 Sept. v. Lissabon. Stella, 17 Sept. v. A'dam. Theseus, 16 Sept. v. aArhus. Trajanus, pass. 17 Sept. Finisterre. Vesta, 17 Sept. te R'dam. Vulcanus, 17 Sept. v. R'dam.- KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Boissevain, 16 Sept. v. Belawan. Lematang, 15 Sept. te Singapore. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Breedijk. pass. 17 Sept. Vlissingen. Burgerdijk, 17 Sept. te R'dam. Drechtdijk, pass. 16 Sept. Dungeness Binnendijk, 16 Sept. v. Boston. Leerdam, 16 Sept. v. N. Orleans. Narenta, 15 Sept. te Liverpool. Nieuw Amsterdam, 17 Sept. v. R'dam Spaarndam, 15 Sept. te Mibile. Tirandentes, 16 Sept. te Bridport. Veendam, 16 Sept. v. New-York Volendam, 19 Sept. te Plymout'h verw. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Bengalen, 17 Sept. te Calcutta. Madoera, 16 Sept. v. Durban. Modjokerto, 16 Sept. v. Balik Papan. JAVA—CHINAJAPAN LIJN. Tjisadane, 15 Sept. te Manilla. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kertosono, u., 17 Sept. te Singapore. Kota Baroe, t., 16 Sept. v. Marseille. Kota Pinang, u., 17 Sept. te Tjilatap, Tjikembang, u., 16 Sept. v. Suez. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alpacca, 17 Sept. v. R'dam. Aludra, 17 Sept. te R'dam. STOOMVAART HHJ. OCEAAN. Agamemnon, 16 Sept. v. Penang. Achilles, 17 Sept. v. R'dam. Menestheus, pass. 17 Sept. Wight. Sarpedon, 17 Sept. v. Shanghai. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk, t., 17 Sept. te R'dam. Jaarstroom, u., 14 Sept. v. Freetown. Maaskerk, u., 16 Sept. te Port Bouet. Reggestroom, 16 Sept. v. A'dam. KON. HOLL. LLOYD. Orestes, 16 Sept. v. Hamburg. EMZETCO 1.1 JN. Jonge Johanna, pass. 17 Sept. Gibraltar. VEKEEN1GDE NED. SCHEEPVAART MIJ (HollandAfrika L(jn). Boschfontein, u„ 15 Sept. v. Kaapstad. Randfontein, t., 15 Sept. 740 m. Z. v. Land's End. (HollandAustralië Ljjn), Aagtekerk, t„ 17 Sept. v. Melbourne. Arendskerk, 15 Sept. te Hamburg. (HollandOost-Azië L(jn) Zuidekerk, t., 15 Sept. v. Manilla. HAVEN VAN N IE U WE DIE P. 18 September. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen de Ned. m.s. „Spessalutus". Aangekomen van Koog aan de Zaan en ver trokken naar Kopenhagen, de Nede. m.s. „Resnova". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Leeuwarden". 17 Sept. Aangebracht door korders: Tongen Slips Schol le soort Schol 2e soort Schar Door garnalenvischers Levende garnalen Gekookte garnalen p. kg. 1.35—1.10 0.90—0.78 p. kist 8.506.25 3.00—2.00 2.40—1.70 p. lit 1.35 p. kg 0.15 Tsjecho Slowakije door gers gemaakt. bedrie- De Duitsche pers levert oen geestdriftig commentaar op de redevoering, welke Mus solini gisteren» te Triest heeft uitgesproken. Zoo schrijft de „Voelkischer Beobachter": „Mocht er een conflict uitbreken dan heeft Italië zijn positie reeds bepaald. Daar, waar de samenzwering van Praag tegen Europa nog sympathieën ontmoet, zal de verzeke ring,. dat de positie van Italië door de om standigheden zal zijn voorgeschreven, er .slechts,toe bijdragen, den geest te ontnuch teren. In dit opzicht dient Mussolini ten zeerste den vrede. Hij is getrouw aan zich zelf, wanneer hij uit de stroomingen een wilsuiting te voorschijn ziet komen, welke in zich onoverwinlijk is. Daartegenover is Tsjecho Slowakije een kunstmatig product, door bedriegers gemaakt, dat de gerechtig heid niet kan verdragen. Een herdenkingsdienst Prins of Connaught. voor In de Sint Andreas kerk te Tokio is gis teren een herdenkingsdienst gehouden voor den pas gestorven prins Arthur of Con naught, Onder de ruim 200 aanwezigen be vonden zich Prins Tsjitsjiboe, de broeder van den keizer, alsmede de gezanten van Engeland, Frankrijk, Argentinië, Chili en vooraanstaande Japanneezen. De „Asahi Sjimboen' wijst op de nauwe vriendschap tusschen wijlen den prins van Connaught en de Japanschc keizerlijke fa milie. cn schrijft: Japan heeft wellicht zijn besten vriend in Groot-Brittannië verloren, die Japan goed verstond. Alleen Groot-Brit- tannië weet, of met den dood van Connaught werkelijk de laatste goede vriend van Ja pan is heengegaan. Bedreiging van de Tsjechen in Duitschland als repressaille- maatregel? Te Londen is een bericht verspreid, waar in er melding van werd gemaakt, dat de gezant van Duitschland te Praag bij de Tsjecho Slowaaksche regeering een demar che zou hebben ondernomen, waarhij hij Tsjechoslowaakschc burgers, in liet Duitsche rijk wonende, bedreigd zou hebben met re presailles voor iedere arrestatie of terecht stelling van een Sudetcnduitsclier in Tsje cho Slowakije. Uit goede bron geeft men de vol gende nauwkeurige inlichtingen: Tijdens een gesprek, dat de zaak gelastigde van Duitschland tc Praag, llenkel, heeft gehad met bevoegde Tsjechische kringen, heeft de verte genwoordiger van Duitschland een toespeling gemaakt op evcntucelc represailles tegen in Duitschland wonende Tsjechoslowaaksche onder danen, in geval van arrestatie of te rechtstelling van Sudetenduitschers. Te Praag kent men aan deze ver klaringen slechts de waarde van een waarschuwing toe, welke overi gens ontbloot is van ieder karakter van actualiteit, daar in Tsjecho Slo wakije geen enkele hoofdstraf is ten uitvoer gelegd, noch voor het oogen blik voorzien is. Als leerling van de rijschool. Het eindigen van den cursus aan de Rij school te Amersfoort heeft gisteren in af wijking van andere jaren,, een zeer bijzonder feestelijk karakter gedragen, omdat Z.K.H. Prins Bernhard behoorde tot de leerlingen, die „eindexamen" aflegden. In de manege der Rijschool hadden eerst dressuurproeven plaats, waaraan ook de Prins deelnam. Daarna ging de directeur der Bijschool, overste D. A. Camerling Hei- molt, met de instructeurs en leerlingen naai de Leusderheide, waar een raylle-papcr werd gereden, die ongeveer 10 km. lang was en Hij het Treekermeertje eindigde. De Prins reed den cross op Zijn schimmel „Bunny" mede, aldus de Crt. Op initiatief van den heer G. A. van de Ree, hoofd eener openbare school voor U.L.O. te Den Haag, is na gehouden ruggespraak met een twintigtal der voornaamste onder- wijs-organisaties hier te lande, namens de Nedcrlandsche jeugd het volgende telegram aan minister Chamberlain gestuurd: De schoolgaande jeugd van Nederland ge tuigt met diepe ontroering van haar bewon dering cn dankbaarheid voor wat u in het belang van den Wereldvrede en voor het heil der gelieele menschheid op 15 Septem ber deed. Zij hoopt vurig, dat God u de kracht moge schenken om uw taak te vol brengen en haar met succes te bekronen. Volgens Duitsche berichten zou den de Tsjechische soldaten met machinegeweren vrouwen en kinderen beschieten. In de buurt van Grottau zijn, aldus het D. N. B., Sudetenduitschers, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen, toen zij op rijks- duitsch gebied wilden komen, door Tsjechi sche soldaten, die op een hoogte lagen, uit twee machinegeweren beschoten. Eenige vrouwen keerden toen met haar kinderen terug, terwijl de anderen haar weg voort zetten Daarop openden de Tsjechen opnieuw het vuur. Twee vrouwen en drie kinderen werden door de schoten gewond. De Tsjechi sche soldaten zetten de schietpartij voort, toen de vluchtelingen reeds Duitscli gebied betreden hadden. Verscheidene kogels dron gen in 't gebouw van het Rijksduitschc sta tion Ullersdorf. „Benesj bedriegt het volk en is te lat dat te erkennen". Volgens het D.N.B. heeft Henlein een tweede proclamatie uitgegeven, waarin hij zegt: „Op 1 October 1933 proclameerde Henlein onder de Sudetenduitsche bevolking het „Vaderlandsclie front van Sudetenduit schers". met de loyale bedoeling den Duit- schers, die in den Tsjecliischen staat leven, door een billijk accoord met het Tsjechische volk hun vitale rechten te verzekeren. Ge durende vijf jaren hebben de Sudetenduit schers bewezen, dat hun bedoeling ernstig gemeend was. Thans moet geconstateerd wórden, dat al hun pogingen schipbreuk hebben geleden door de onverzoenlijke hou ding der Tsjechische machthebbers. De laatste weken hebben de Tsjechische lei ders het masker afgeworpen. De regeering te Praag is den toestand niet meer meester. Benesj beliegt en bedriegt zijn volk over den werkelijken toestand. Hij is te laf om den boer en arbeider de ineenstorting van zijn politiek te bekennen, Benesj ziet in een Europeesche catastrophe zijn laatste hoop. Een naamlooze beproeving teistert ons Sudetenduitsche vaderland. Tiendui zenden landgenootcn, die streden voor hun volk. masten over de grens vluchten om hun leven te redden of te voorkomen, dat zij als gijzelaars werden ontvoerd. Millioe- nen blijven overgeleverd aan vreemd ge weld. Het geval van uitersten nood is geko men. Laat ons derhalve het volkerenrecht tot zelfverdediging opeischen, een recht, dat in allo tijden is toegepast. Laat ons dus te wapen snellen en een „vrijcorps van Sudetenduitschers" vormen". Is de schakel gevonden? Bij zondere schedelvorm bij een menschaap. De onlangs in Afrika gevonden schedel van een op een mensch ge- lijkenden aap heeft in de wereld van de Engelsche natuurhistorici een levendige discussie uitgelokt. De Darwinisten zijn nog steeds bezig te zoeken naar den ontbrekenden schakel in de keten tusschen mensch en aap. Wel is de wetenschap feitelijk al tot het in zicht gekomen, dat de mensch niet van den aap afslamt, maar dat integendeel de aaD kan worden beschouwd als een vroeg gede genereerde zijlinie van gemeenschappelijke voorouders, zoodat dus de mensch kan worden beschouwd als een wezen, dat van het begin af een eigen aard heeft gehad, maar toch heeft de ontdekking van een schooljongen in Zuid-Afrika. die een eigen- aardigen apenschedel vond. de geleerden, vooral de Engelsche, in hevige opwinding gebracht. Op een congres van de British Association for Advanccmcnt of Science" verklaarde Sir Arthur Keith kort en bon dig, dat het „de gewichtigste ontdekking van dezen aard ter wereld" was. Menschelijke kenmerken. Het gaat bij deze vondst om een schedel van een anthropoïde (menschaap), die nu jn handen is van dr. Rohert Broom, die verhonden is aan het Transvaal Museum Ie Cretoria. Het merkwaardige van dezen schedel is de verbinding van menschelijke vormen met aapachtige kenmerken. Het gelaat, zooals genoemde sir Arthur Keith zegt, gelijkt in het geheel niet op dat van een gorilla, want het is op opvallende wijze afgeplat, de snuit is tamelijk kor!. De streek van de ooren en het gewricht van de onderkaak is zelfs opvallend menschelij" hoewel veel grooter. Deze buitengewone „koppeling" nu is oorzaak, dat men in Pngel- schen kring deze vondst als een hij- 1 zonder gewichtige gebeurtenis voor de kennis van de ontwikkeling van mensch en aap beschouwt. Do on derzoekers zijn er vrijwel zeker van, dat Darwin gelijk heeft. Zij denken, dat het nu bewezen is, „dat in Zuid-Afrika tot in relatief zeer jongen tijd een vreemde fami lie van menschapen heeft bestaan, die juist op die punten van de go rilla en de chimpansee verschilde, waarin de anthropoïden op de men- schen gelijken. Wanneer wij voldoende materiaal hebben, zullen wij het verbindend lid tusschen mensch en aap kunnen vinden." Zóó eenvoudig is het niet. Maar zoo eenvoudig is het probleem nu ook weer niet. Wel zijn de tanden tot nu toe een belangrijk herkenningsteeken, voor al de roofdierachtige hoektanden van vol wassen mannelijke apen. Daarbij komen nog andere kenmerkende verschillen, bijv. de lijn van den hoek van het achter hoofd met den kin, die den graad dor „prog- nathie", der welving van de min of meer gewelfde mondpartij bepaalt, de vorm van het voorhoofd, (wijkend voorhoofd), do ontwikkeling van den wenkbrauwboog, de vorm van den neusrug, enz. Zoo zou men ook kunnen zeggen dat met de ontdekking van een antropoïden aap met melktanden nog niet de verbinding met de menschen, maar toch wel de hoogste vorm van de „nadering tot de menschheid" is gevonden, die hij dezen „dooden arm" in dc groote lijn van de ontwikkeling is bereikt gewor den. Melktanden zijn zoowel bij jonge apen als bij andere jonge dieren bekend genoeg, zoo als over het algemeen jonge dieren een veel menschelijker indruk maken dan vol wassen dieren. Alweer een bewijs voor de hypothese, dat hoogstens voor dc vorming van het eigenlijke apentvpe van gemeen schappelijkheid van mensch en aap sprake kan zijn. Volgens een belangrijk biognetisch beginsel is de individueels ontwikkeling een herhaling van de geheele ontwikkeling. Hoe het met deze kwestie echter ook zij, in elk geval is door deze nieuwe vondst het thema „mensch en aap" weer eens bespro ken geworden. JULIANADORP. Van het J.V.C.-veld. Zondag begon vóór J.V.C de competitie met een thuiswedstrijd tegen H.R.C. IV on der leiding van scheidsrechter tikkersen, die uitstekend leidde. Er werd een span nende partij gespeeld, welke bij de rust een stand van 21 voor H.ILG. IV-gaf. Na de rust wisten beide partijen nog eenmaal te doelpunten cn zoo kwam het einde met een 3'2 zege voor de Hclderschen. ANNA PAULOWNA Nederl. record verbeterd. Der de prijs hoogspringen Europee sche kampioenschappen. Onze hoogspringster, mej. Nel van Balen Blanken, „Onze Nel" heeft hij de Eu ropeesche dameskampioenschappen, welke dezer dagen tc Wccnon zijn gehouden, voor een groote en aangename verrassing ge zorgd! Zij won niet alleen den derden prijs doch verbeterde tevens het Nederlandsche record, dat op 1.633 M. ten name van mej. Giolf stond. Mej. van Balen Blanken bracht het op 1.64 M. Voorwaar een schitterende prestatie! Het nummer werd gewonnen door de Duitsche, mej. Ratjen met 1.70 M., een nieuw wereld- en Europeeseh record. W1ERINGEN DEN OEVER. Roodvonk Bij het vierjarig zoontje van de fam.. d. H. is roodvonk geconstateerd. He patientje is in het ziekenhuis te Alk maar ter verpleging opgenomen. ALKMAAR, 17 Sept. Op de heden gehouden botermarkt wa ren de prijzen voor groothandel 65—70 cent en kleinhandel TZVz75 cent per 14 Kg. Handel matig. Kippeneieren (groothandel) 3.504.95, en eendeieren 3.50. Per 100 stuks. Handel stug. ALKMAAR, 17 Sept N.V. Eiervciling voor TIoll. Noorderkwar tier. Aanvoer: 202.000 kineieren 4.60— 5.-*0. kuikeneieren 3—4.G0, eendeieren 3.703.J0 per 100 stuks. NOOBDSCHARWOUDE, 19 Sept. 1700 Kg. aardappelen: Dukcn a 4.30, b f 4.10, hl. eigenh. f 2.50, 3600 Kg. uien f 1.(0— 2.30, drielingen f 1.90—2, grove f 2.60, 1300 Kg. peen f 22.10, kleine peen f 1, 2400 ^hg. snerciehoonon f 14.1017.50, kroten f l-'O. 128900 Kg. witte kool f 0.00—1, 2300 Kg. D. wilte kool f 2, 191000 Kg. poot aardappelen A 28—35 f 4.80, 35—55 f 4.20, B 28—35 f 4.40, 35—55 f 4.—. BROEK OP LANGENDTJK, 13 SepL Aanvoer: 3500 Ks. aardaopelen: O rome muizien 2.002.70, bh eigenh. 2.70 2.90, ?n Kg. peen A 1.70—2.30, idem B 1.30—.-B». 1500 Kir. kroten 2.30 2.8, 80(10 Kg. roodc kool 1.30—2. 100.000 Ka. witte kool 0.W u gele kool 1.301.80. 2500 st. bloemkool i.J» —11.20. 2e snort 1.50—2.50. ALKMAAR, 19 Sept. 3 Paarden; 84 veile koeien 1 >0 ••-.•>. -u- kalveren f 2444, 48 nuchtere kalveren O 17, 38 vette" schapen 17—24, 322 vette vai- kens 51—54 ct. per Kg.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8