Nederland naar protectie DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Krachtige be strijding der werkloosheid Schiphol nationaal luchtvaartterrein Een vijfde kruiser voor Nederland de troonrede llVlootoefcningen in den Polen wil ook een kluifje Indischen Oceaan Zelfmoord der democratie? in de voorstellen Verhooging crediet voor luchtbescherming Nog sterker belastingdruk! Verdere inpoldering in het IJsselmeer REIST PEK WACO AUTOSUSDIENSTEN vao Londen en Parijs Dit nummer bevat 8 pagina's Vl/EERBERICHT DE BILT SEINTt HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER.' TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG 20 SEPTEMBER 1938 66e JAARG. No. 8417 Echter herziening van het stelsel der heffing. De uitvoer zal door bij zondere voorzieningen worden bevorderd. De landbouw krijgt eigen verantwoordelijkheid te dragen. H.M. de Koningin sprak hedenmiddag in de openingsvergadering der Staten Gene raal de volgende rede uit: Leden der Staten-Generaal, Bij den aanvang van het zittingsjaar tot hervatting Uwer werkzaamheden gevoel Ik allereerst behoefte uitdrukking te geven aan Mijne gevoelens van diepe erkentelijkheid voor de in de afgeloopen weken uit alle.la gen van Mijn Volk ontvangen bewijzen van gehechtheid aan Mij en Mijn Huis. De her innering daaraan zal bij Mij onvergetelijk zijn. Kon Ik ten vorigen jare in Uw midden gewagen van hoop op verbetering in den eeonomischen toestand des lands, de gang van zaken sinds dat tijdstip heeft deze hoop niet in vervulling doen gaan. Wel is de werkloosheid sinds dat tijdstip nog eenigs- zins afgenomen, maar over het algemeen zijn de economische vooruitzichten minder gunstig dan destijds het geval was. Deze toestand plaatst de regeering op nieuw voor de vraag wat gedaan kan wor den tot verlevendiging van het bedrijfsle ven en de daarmede saamhangende werk gelegenheid voor groote groepen van Ons Volk. Met het oog hierop zullen bijzon dere voorzieningen worden getroffen ter bevordering van den uitvoer on zer producten, terwijl voor bepaal de bedrijven tariefmaatregelen van matig beschermenden aard in voor bereiding zijn. Ook zal aan de ver dere ontplooiing onzer nationale nijverheid en aan de belangen der scheepvaart bij voortduring aan dacht worden geschonken. Mag worden gehoopt, dat van deze voor zieningen een gunstige invloed op de werk gelegenheid zal uitgaan, daarnevens zal worden voortgegaan met het treffen van bijzondere maatregelen tot bestrijding der werkloosheid. Inzonderheid zal belangrijke uitbreiding worden gegeven aan de uitvoe ring van die werken, welke bijdragen tot verhooging van het voort'brengingsvermo- gen van den bodem en daardoor leiden tot liet ontstaan van blijvende werkgelegen heid. De verdere uitvoering van de drooglegging van den Noord-Oost polder en de voorbereiding van de overige inpolderingen in het IJssel meer, zullen krachtig worden voort gezet Teneinde remmende invloeden op de uit voering van werken tot bestrijding der werkloosheid zooveel mogelijk uit den weg te ruimen, zullen voorstellen van wetgeven- den aard U eerlang bereiken. De werkloosheid onder de jeugd heeft de bijzondere aandacht der Regeering. Maat regelen tot krachtiger bestrijding worden voorbereid. Tot voldoening stemt, dat in deze bewo gen tijden de betrekkingen van Nederland tot de andere Mogendheden haar vriend schappelijk karakter onveranderd hebben mogen behouden. De Rpceering blijft er rw bedacht, de positie van Nederland door on ze even zorgvuldig als bestendig gevolgde politiek van zelfstandigheid Ie bevestigen en te versterken. Daartoe blijft de verdere uitvoering der genomen maatregelen tot versterking van 'g lands weermacht onont beerlijk. De toestand van de openbare financiën blijft in zeer bijzondere mate zorg ver- eischen, en noopt mitsdien tot een zoo groot mogelijke beperking der uitgaven. Dit is te meer geboden omdat de offers, welke in de huidige omstandigheden gebracht moe ten worden voor de defensie, alsmede die, welke nu reeds gedurende een reeks van jaren gevorderd worden voor de bestrijding der werkloosheid en de leniging van haar gevolgen, zeer zware eischen aan de pu blieke kassen stellen. Grooter offers zullen echter nog noodig zijn om in deze voor ons volksbestaan zoo eminente belan gen 'op de juiste wijze te blijven voorzien. Voorstellen, welke er op gericht zijn het geheele volk zooveel mogelijk in deze na tionale offers te doen deelen, zullen nu in dit zittingjaar worden aangeboden. Het ligt in het voornemen hiermede gepaard te doen gaan voorstellen tot belastingherzie ning, teneinde een meer rechtvaardige ver deeling van den druk te verkrijgen en de in bepaalde belastingen gelëgen belemme ringen tegen verruiming van de werkgele genheid zooveel mogelijk weg te riemen. In verband met het feit, dat de wijzigingen in de economische verhoudingen op het ge bied van den landbouw meer en meer van blijvenden aard blijken te zijn, is het ge- wenscht, dat aan de genomen maatregelen een organisatie ten grondslag wordt ge legd, waarbij in het bijzonder gelet zal wor den op de handhaving der bij het Land bouwbedrijfsleven behoorende eigen verant woordelijkheid. Blijft Curagao zich verheugen in een ge stadige ontwikkeling en vertoont de finan- cieele toestand van Suriname een lichte ver betering, de in het vorig jaar ingetreden terugval in de conjunctuur heeft niet nage laten een ongunstigen invloed uit te oefenen op den algemeenen eeonomischen en finan cieel en toestand van Nederlandsch-Indië. Hoewel een voorzichtig financieel beleid terughouding eischt bij het beramen van maatregelen met geldelijke gevolgen, zal niettemin worden voortgegaan met het stre ven naar verbreeding van de economische basis des lands. De doelmatige inrichting van de verdédi ging van Nederlandsch-Indië te land en ter zee. welke van de Schatkist zware offers eischt, heeft de voortdurende aandacht, der Regeering. Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de toewijding waarmede Leger en Vloot, zoomede de ambtenaren in burgerlijken dienst in het geheele Koninkrijk hunne taak vervullen. Ook in het komende zittingjaar zal weer veel arbeid en toewijding van Regeering en Staten-Generaal worden gevorderd. In het vertrouwen, dat die arbeid verricht zal kunnen worden in hartelijke saamwer- king en met de innige bede, dat de Altnach- tigc God ons allen de noodige kracht en wijsheid sclrmke, verklaar Ik de gewone zilting der Staten-Generaal geopend. VLUG—VEILIGGOEDKOOP Verenigingen en Clubs, moderne WACO toeringcars Uw vervoermiddel. Vraagt prijsopgaaf. REISBUREAU WACO, KANAALWEG 132, DEN HELDER TEL- 773. De nieuwe Dornier—Xvlieg tuigen voor het eerst in actie in grooter verband. Maandag 19 Oetober a.s. zal het Indisch eskader, bestaande uit twee kruisers, de eerste divisie torpedo- bootjagers, de eerste divisie onderzee booten en de vliegtuiggroepen een en negen (groote zeevliegtuigen) de basis Soerabaja verlaten voor een oefenvlucht in den Indischen oce aan. Begonnen wordt met dag- en nacht-schiet oefeningen in het oostelijk deel van straat Madoera. Daarna vangen de gezamenlijke oefenin gen aan in den Indischen Oceaan, welke dit jaar hoofdzakelijk zullen bestaan uit tactische oefeningen. Voor het eerst zullen de nieuwe Dornier- vliegtuigen deelnemen aan oefeningen in grooter verband. Enkele oefeningen, waarbij de strijdkrach ten in twee partijen zullen worden ver deeld. zullen evenals verleden jaar worden geleid door den commandant der zeemacht den vice-admiraal H. Ferwerda, zelf, die zich daartoe te Soerabaje zal inschepen en zijn vlag zal hijschen aan boord van Hr. Ms. Kruiser „de Ruyter". Laatstbedoelde oefeningen hebben be trekking op de bescherming vhn het zeever- keer naar de verschillende havens op Java in oorlogstijd en daarmee verband houden de opdrachten. Voor dit doel zullen gedurende een week een aantal (van gouv.marine en mijnenvegers,) elk voorstellen de een koopvaardijschip, aan de vloot worden toegevoegd. Het terrein der oefeningen strekt zich uit van Padang tot Tjilitjap tot een afstand van il.m. 200 zeemijlen uit de kusten van Java en Sumatra en beslaat bovendien het westelijk deel van de Java Zee. Eerbewijzen aan den Gouverneur. Ter aanvulling van den brandstofvoorraad zal het eskader van 29 September tot" 3 Oe tober te Emmahaven vertoeven, aldaar op laatstgenoemde datum aanwezig zijn bij ue aankomst van Zijne Excellentie den gou verneur-Generaal met het G. S. S. .Rigel", geconvoyeerd door Hr. Ms. „Flores" en bij die aankomst de voorgeschreven eerbewij zen brengen. Dadelijk na debarkement van den gou verneur-Generaal vertrekken de schepen en vliegtuigen weer naar zee ter voortzet ting van de oefeningen, welke op 12 en 13 Oetober in de omgeving van straat Soenda door den landvoogd zullen worden bijge woond. Inlijving van Tsjechisch Silezië geëischt. De „Polska Zbrojna'', het orgaan der Poolsche legerleiding, eischt in een hoofd artikel de inlijving van Tsjechisch Silezië bij Polen. Het officieuze blad voegt daaraan de veelbeteekenende opmerking toe, dat dit ook geschieden zal. Bij informatie te bevoegder plaatse werd dienaangaande verklaard, dat Polen zijn gezanten in Londen. Parijs, Berlijn en Rome heeft doen verklaren, dat geen oplossing van het Tsjechische conflict voor wat de ge bieden betreft, die Polen direct interessee ren, aanvaard kan worden, waarin Polen geen stem heeft gehad. Het land zal, aldus de Msb., uit een eventueele regeling, die bui ten Polen om lot stand komt, de verst-strek- kende consequenties trekken. REGEERING KEERT ZICH VAN LEIDER DORP AF. De regeeringspersdienst meldt, dat de re geering na nadere overweging van haar voornemens met betrekking tot de stich ting van een centraal luchtvaartterrein, van oordeel blijft dat het met het oog op de po sitie van Nederland in het luchtverkeer noodzakelijk is, het groote internationale luchtverkeer op één enkel luchtvaartterrein te concentreeren. Is daarvoor in eerste instantie gedacht aan een nieuw aan te leggen terrein beoosten Leiden, de loop der omstandigheden heeft de regeering aanleiding gegeven tot de over weging in hoeverre, met behoud van den eisch van een nationaal luchtvaartterrein voor het internationale verkeer, in plaats van tot den aanleg van een terrein beoosten Leiden, zou kunnen worden besloten tot een in de tweede plaats mogelijke oplossing, na melijk het bestemmen van 't luchtvaartter rein Schiphol tot nationaal luchtvaartterrein met deelneming door het Rijk in de verdere inrichting en de exploitatie daarvan. Dienaangaande worden thans onderhande lingen gevoerd tusschen den minister van Waterstaat en het gemeentebestuur van Am sterdam. Rotterdam teleurgesteld. De mededecling van den Regeeringsdienst, welke in den loop van den avond ter ken nis kwam van het gemeentebestuur van Rot terdam, werd daar met zeer groote teleur stelling ontvangen. Ook in de kringen van het Rotterdamsche bedrijfsleven was de reactie op de mededee- ling van de Regeering die van groote teleur stelling Praag stemt toe.,.. In beginsel bereid het voorstel der mogendheden te aanvaar den. Bevolking in Tsjecho-Slo- wakije ontevreden. In weerwil van alle berichten der laatste dagen, als zou Praag nimmer toestemmen in den afstand van het Sudetenduitsche gebied, meldt Reu ter thans uit Praag, dat van gezag hebbende zijde wordt vernomen, dat de Tsjechoslowaaksche regeering be sloten heeft, de Britsch-Fransche aan bevelingen te aanvaarden, doch een meer concrete toelichting wenscht, teneinde tot in bijzonderheden te kunnen antwoorden. Reeds gisteren lekte uit, dat in de gehou den ministerraad, de vrcde.-gedachte over- heerschte. maar de bladen bleven zich nog fel verzetten tegen elke schending van het grondgebied. Zoo schreef men hij voorbeeld: dat het afstand doen van het Sudetenduit sche gebied geen middel is om Duitschland kalm te doen zijn en dat neutralisatie van Tsjechoslowakije den oorlog slechts voor zes maanden zou uitstellen. De „A Zet'' is van meening. dat, indien de gissingen, die thans gedaan worden ten aanzien van de resultaten der conferentie tc Londen, juist zijn. men zou kunnen spreken van een catastrophe voor de ontwikkeling der internationale betrekkingen- Mat ons betreft, aldus het blad. wij zullen ons ver dedigen. want slechts zij die weten te strij den. kunnen aan den vrede denken. De Narodny Listi schrijft: Wi hebben het recht te vragen, dat men niet ons zelfbeschik kingsrecht vergeet, wanneer men dit recht aan een gedeelte van een groote natie wil verleenen. Men denkt erover, nationalitei ten te bevrijden, doch men vergeet, dat hier door de vrijheid van een geheele natie kan worden bedreigd. In Tsjechoslow akije is het nog steeds rus tig, doch onder de Tsjechische bevolking heerscht groote onrust en groote ontvreden- heid. Natuurlijk zijn ook de Duitsche soci aal-democraten in Tsjechoslowakije weinig content. De zelfmoord der democratie noemde Jaksch, de leider van de Duitsche sociaal-democraten de te Londen gevallen beslissing. „Hetgeen Chamberlain thans voorstelt, is in strijd met zijn verklaringen van vroeger, toen hij sprak over redelijke voorwaarden, waaronder het Tsjecische probleem zou moe ten worden opgelost, zeide hij tegen een cor respondent van het Vk. Hoevele malen hebben Fransche ministers en politici niet herhaald, dat een oplossing alleen mogelijk was binnen het kader van de Tsjechosowaaksche grondwet? Wanneer het Fransche en het Engelsche tolk werkelijk toestemmen.in deze onmoge lijke voorwaarden, dan beteekent dit de ze delijke zelfmoord van de democratie in Eu ropa." Ook Hitier moet een veer laten! Het is opmerkelijk, dat in de krantencom mentaren steeds den nadruk is gelegd op de voorgestelde concessies aan de Duitsche ara- bilier, terwijl met geen enkel woord melding wordt gemaakt van het feit, dat ook Hitier zekere toezeggingen moet hebben gedaan. Volgens liet Hsb. zal Hitier in de eerste plaats zijn reservisten naar huis moeten zenden. Een dergelijk besluit van Duitschland zou de andere mogendheden den indruk geven dat de Duitsche herfstmanoeuvres niet op zoo groote schaal zijn begonnen wegens ag- gressieve plannen en dat Ilitler werkelijk neiging vertoont tot een algemeene rege ling en tot vrede zoodra de Sudetenduit- schers, die in Duitschland opgenomen wil len worden, hun wenschen vervuld zien. Verwachting; Meest matige, tij delijk toenemende Z. tot Z. W. wind, half tot zwaar be wolkt of betrokken, weinig' of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Matige wind uit Zuid tot West, be trokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk tijdelijk re gen, later opklarend. Nu de Regeering feitelijk op haar eerste plan is teruggekomen, voelt men te Rotter dam, aldus de Msb., als volkomen ongemo tiveerde houding de weigering van de Re geering aan Rotterdam om in Overschie een nieuw vliegveld aan te leggen. CREDIET AANGEVRAAGD. ER KOMEN 20 MOTORTORPEDO'S. Naar het Hdb. verneemt, zal op de Defensie-begrooting 1939 een eerste termijn worden aangevraagd voor den bouw van een vijfden kruiser, die, evenais de vierde kruiser, waar voor op de begrooting 1938 de eer ste termijn is toegestaan, een schip wordt van 8.300 ton bewapend met tien kanonnen van 15 c.M. en een anti-Iuchtbatterij van 12 automati sche kanonnen van 4 c.M. Met het maken der plannen voor den vierden kruiser, die zoowel grooter als zwaarder bewapend is dan Hs. Ms. „De Ruy ter", ging geruimen tijd heen, doch voor het eind van dit jaar zal het schip, aldus het Hdbl., op stapel worden gezet. Zoodra de defensiebegrooting 1939 door de Volksverte genwoordiging zal zijn aangenomen, het geen, gezien de internationale politieke om standigheden, die het instandhouden van een zoo sterk mogelijke defensie-apparaat noodzakelijk maken, met vertrouwen kan worden tegemoet gezien zullen derhalve twee volwaardige kruisers voor onze zee macht worden gebouwd. Wij hebben reeds herhaaldelijk de wen- schelijkheid van het gelijktijdig op stapel zetten van twee kruisers bepleit, doch wij begonnen er reeds aan te twijfelen, of de re geering de financieele consequenties van een vijfden kruiser zou durven aanvaarden. Ge lukkig blijkt dit nu wel het geval te zijn. Behalve de gelden voor een nieuwen kruiser zullen echter, naar wij vernemen, op de de fensiebegrooting 1939 ook termijnen worden aangevraagd voor zes torpedo-vliegtuigen en zes motortorpedobooten. Dit is nog maar een begin; het aantal motortorpedobooten zal in eenige jaren op ongeveer 20 worden gebracht. Ook schijnen er plannen te bestaan, voor den bouw van z.g. es- corteurs, voor het convoyeeren van onze handelsschepen op de Noord zee. Nederland bouwt weer aan zijn oorlogs vloot: Als beide kruisers, de nieuwe jagers en de motorkanonncerbooten op stapel staan wordt aan den afbouw van 28 oor logsschepen gewerkt, nl. twee kruisers, een flottieljeleider, vier torpedojagers, drie ka- nonneerbooten, negen onderzeebooten, een artillerie instructieschip, een mijnenlegger, zeven motortorpedobooten, terwijl bovendien de marineluchtstrijdkrachten aanzienlijk ver steilst worden. Wel een opmerkelijk verschil met de jaren, waarin men. aldus het blad, de vloot door onvoldoenden aanbouw steeds zwakker heeft laten worden. Maar het werd dan ook hoog tijd dat in dezen onverant- woordelijken gang van zaken wijziging werd gebracht. Ingediend is een suppletoirc begrooting voor Binnenlandsche Zaken 1938. Teneinde ten aanzien van de uit voering van de wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen, bin nen afzienbaren tijd te geraken tot een bevredigenden toestand. is jaarlijks een bedrag van f 500.000 noodig. De regeering stelt zich voor, in de komende jaren dan ook de middelen tot dat bedrag aan te vra gen. Om echter de voorziening volgens het programma, dat de regeering zich voorstelt te verwezenlijken, zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen spoed toch is inhaerent aan den aard dezer veiligheidsmaatregelen mpont de minister reeds voor het dienst jaar 1938 de gelden te moeten aanvra gen. tot het bedrag van f 500.000, deshalve hij bij dezen aanvraag de som van f 175.000, zijnde het verschil tusschen genoemde 500 duizend gulden en het bedrag, aanvanke* lijk voor 193S gevoteerd, n.1. f 325.000.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1