In 1940 nieuwe volkstelling Uitbreiding van de werkverschaffing Post vluchten op Indië De oefeningen van ons veldleger Volkenbond doet heroep op Japan Groote staking in Frankrijk ïndië's innigste wensch Dronken verbrand Verdachte ontdekking Verbetering van woningen Huishoudster aangerand Twee croquetten voor één cent ■1 Minister doet beroep op de gemeentebesturen Mussolini in zijn element Weer grensschending in Mandsjoekwo 1 Mussolini spreekt weer Najaarsmanoeuvres in Oost-Pruisen Rr" S°"' Verkiezingen in Zweden Amerika zal niet tot oorlog gemachtigd worden Amerikas landsverdediging Hitier, toekomstig leider der Sudeten Bcp van Klaveren gehuldigd Minister vraagt f 380.000 aan. In 1940 zal, ingevolge de wet van 22 April 1879, een nieuwe tienjaar- lijksche volkstelling gehouden moe ten worden, waarmede, vindt zij plaats overeenkomstig de beginselen, welke in 1930 gegolden hebben, een bedrag van rond f 1.380.000 gemoeid zal zijn. Het behoeft geen betoog, dat de minister zich, in overleg met zijn ambtgenoot van Fi nanciën, ernstig heeft beraden of aan deze belangrijke uitgaaf niet geheel of ten deele zou kunnen worden ontkomen. Een mogelijkheid hiertoe bestaat in het gebruik van de bevolkingsboekhouding als voornaamste grondslag voor de volkstelling, wartoe het evenwel noodzakelijk is, dat die bevolkingsboekhouding zal zijn verbeterd door toepassing van liet gezinspersoons- kaart.enstelsel, tot welks algemeene invoe ring, na de in alle opzichten geslaagde jiroef, reeds geruimen tijd geleden door de rcgce- ring in principe is besloten De minister ziet niet voorbij, dat de be zuiniging op de kosten van de volkstelling, welke, bij gebruik van de bevolkingsboek houding kan worden verkregen, weer wordt te niet gedaan, doordat de algemeene invoe ring van het gezins-persoonskaartcnstelsel het bedrag der te besparen kosten opvor dert. Tewerkstelling van werklooze hoofdarbeiders. Bedacht dient echter te worden, dat de regeering thans met het be drag van f380.000 twee belangen kan dienen, n.I. zoowel een deugde lijke volkstelling kan doen houden als het gezinspersoons-kaartenstelsel kan invoeren. Dit stelsel toch biedt uit een oogpunt van gemeentelijke en, vooral ook, van landelijke administratie groote voordeelen. De invoe ring van het gezinspersoonskaartenstelsel maakt niet alleen voor 1940 de volkstelling aanzienlijk goedkooper, de financieel» voor deelen komen bij volgende volkstellingen eerst recht volledig als winst tot uiting Zoo wel de invoering van het gczins-persoons- kaartenstelsel als de volkstellingswerkzaam heden bieden volgens de bedoelde gewijzig de methode de gelegenheid tot tewerkstelling van werklooze hoofdarbeiders gedurende langeren tijd. Thans wordt hiervoor aangevraagd een bedrag van f381.000. Mededeeling van den comman dant. De commandant van het veldleger deelt mede: In aansluiting aan hetgeen reeds omtrent het niet doorgaan van de oefening onder leiding van den commandant van het veld leger in de bladen is vermeld, zij het vol gende medegedeeld. De oefening onder leiding van den com mandant van het veldleger wordt vervan gen door afzonderlijke oefeningen van de hoofdonderdeclen, die daaraan zouden deel nemen. Zoo houdt de commandant der eerste di visie een oefening van vier dagen met de troepen der divisie onder zijn bevel, waar aan tevens door andere wapens en dien sten wordt deelgenomen. Deze oefeningen vindon plaats op 26 en in den vroegen ochtend van den 27sten in het westelijk gedeelte van de Over Betuwe, den 27sten tusschen Arnhem en Wageningcn, den 28stcn gesplitst resp. om Ede, om Rcn- kum en om Milligen, den 29sten tot 12 u. tusschen Ede en Otterlo. De uit de vierde infanterie brigade aan gewezen onderdeelen oefenen volgens beve len van den commandant der tweede divi sie in den wijden omtrek der erbij betrok ken garnizoenen. De oefeningen van de lichte brigade die 21 Sept. aanvangen, gaan door, doch worden 24 Sept. beëindigd, waarna de deelnemende troepen naar hun garnizoenen terugkceren en daar verder oefenen. Enkele onderdeelen nemen deel o.nr. aan de oefening onder lei ding van commandant eerste divisie. Man te Leeuwarden viel met het honfd op brandend petroleum stel. Gisterochtend ontdekten de buren van den 72-jarigen K. de Haan, wonende aan de Ho venierstraat te Leeuwarden, dat deze met zijn gezicht op een brandend petroleumstel was gevallen en aan de daarbij opgcloopen verwondingen was overleden. De man was den avond te voren beschon ken thuis gekomen en heeft waarschijnlijk in dien toestand getracht zijn potje te ko ken. Politie inndt. zestig zoogenaamd verbrande zakken koren. In samenwerking met de rijkspolitie en de gemeentepolitie van Tiel is de Echteld- sche politie er in geslaagd in Tiel in een schuur een partij van ruim zestig zakken koren, welke Volgens ongave van den eige- 'naar een zekeren V. d. B., uit Echteld, vori ge week Maandag bij een in diens woning plaats gehad hebbenden brand een prooi der vlammen geworden zouden zijn, te ont dekken. De eigenaar V. d. B., is aangehouden en de politie gaat thans nauwkeurig na of ver dachte zich naast poging tot oplichting soms ook schuldig gemaakt heeft aan brandstich ting. Rijk bestemt hiervoor 1 375 duizend. Teneinde verbetering van be staande woningen mogelijk te ma ken, is eenige tegemoetkoming van de zijde van het Rijk gewenscht. Het ligt naar ons uit de zoo juist ingediende suppletoire begrooting voor Binnenlandsche Zaken 1938 blijkt, in de bedoeling f 375.000 aan te wenden tot het verstrekken van bijdragen in die kosten, waardoor een aantal verouderde, doch ove rigens goede, woningen meer in overeenstemming kan worden ge bracht met eischen, welke thans aan woningen worden gesteld. Twee mijnwerkers ontzetten het slachtoffer. Gisteravond wilde de 30-jarige huishoud ster van kapelaan J. Haan te Brunssum zich van de nabijgelegen tramhalte naar de woning van den geestelijke hegeven. Het huis van den kapelaan ligt achter een rij hoornen. Men kan het bereiken via een pad aan weerszijden waarvan zich een haag be vindt. Op enkele meters van de woning van den kapelaan werd zij plotseling door een man van middelbaren leeftijd aangevallen en in een heg geduwd. Op haar geschreeuw kwamen na enkele minuten twee passeerende mijnwerkers toe snellen, die den man vastgrepen. Inmiddels had ook de kapelaan ontdekt, wat er gaan de was. Hij waarschuwde de politie, die kort daarop ter plaatse verscheen en den man arresteerde. Het bleek een ongeveer 50-jarige man te zijn die te Brunssum woonachtig is. Hoe de diefachtige Amsterdam mer verdedigd werd. Wegens het zich toeeigenen van croquet ten en ballen gehakt uit automaten, waar in hij in plaats van een kwartje (voor twee croquetten) een met zilverpapier beplakte cent en in plaats van een dubbeltje (voor een hal gehakt) een op dergelijkè wijze be werkte halve cent had geworpen, werd zoo als wij onlangs meldden een Amsterdam mer door den politierechter tot f25.— boe te veroordeeld. In hooger beroep bevestigde het Amster- damsche gerechtshof deze straf. De veroordeelde ging in cassatie, daar hij van meening was, geen .diefstal" te heb ben gepleegd in den zin der wet, op welke kwalificatie hij was veroordeeld. Op 5 September j.1. behandelde de Hooge Raad dit cassatieberoep, waarbij de raadsman van appellant betoogde, dat, indien men het zich toeeigenen van voorwerpen uit ver koop-automaten door gebruik van verkeerde muntstukken als „dief stal" met behulp van een valschen sleutel beschouwt, het bezigen van de juiste muntstukken om de auto maat te doen werken, wettelijk even zeer diefstal zou moeten worden genoemd en dat kan toch nimmer de bedoeling zijn geweest. Hierin is wettelijk niet voorzien. Veeleer zou men in dit geval oplichting ten laste hebben moeten leggen, hetgeen niet is ge schied. De procureur-generaal hij den Hoogen Raad heeft gisteren in deze zaak gecon cludeerd tot verwerping van het cassatie beroep. Er waren bezwaren van fi- nantieel technischen aard. De regeeringspersdienst meldt: Bij schrijven van 9 Mei heeft de Minister van Sociale Zaken zich tot de gemeentebesturen gewend met het verzoek, mede te werken aan de uit breiding van de werkverschaffing. Het is in den afgeloopen tijd ge- bleken, dat bij verschillende gemeen tebesturen tegen inwilliging van 't verzoek bezwaren bestaan, welke gegrond zijn op overwegingen van financieel-technischen aard. Teneinde de gewenschte uitbreiding met kracht te bevorderen, heeft de minister van Sociale Zaken thans de navolgende circulaire, waarin aangaande den financieel-techni schen kant der aangelegenheid na dere verduidelijkingen worden gege ven, aan alle gemeentebesturen ge zonden. „Bij mijn aanschrijving van 9 Mei j.1. werd door mij een beroep gedaan op de me dewerking van de gemeentebesturen, om te komen tot een uitbreiding met 50 pet. Na dien zijn mij bezwaren ter oore gekomen van de zijde v. gemeenten welke aanspraak kunnen maken op de maximale gewone bij drage uit het werkloosheidssubsidiefonds en daarenboven voor het sluitend maken der begrooting een extra- en eventueel nog een belastingbijdrage moesten ramen. In ver band met het bepaalde in artikel 19 van het Koninklijk Besluit van 1 Juli 1937 zou in geval van verhooging van voor werkver schaffing uitgetrokken posten in den loop van het dienstjaar bij de hierbedoelde ge meenten geen dekking aanwezig zijn voor een bedrag, gelige aan 15 pet. der voor sub- sidieering uit het fonds in aanmerking ko mende nieuwe uitgaven. Mede namens mijn amhtgenooten van Binnenlandsche Zaken en Financiën heb ik de eer U mede te deelen, dat bij de vast stelling van het bedrag der benoodigde bij zondere bijdragen, c.q. van de in de plaats dezer bijzondere bijdragen tredende rente- looze voorschotten, alsnog rekening zal wor den gehouden met als gevolg van de uit breiding der werkverschaffing verhoogde of vóór 15 November 1938 alsnog te verhoogen raming der kosten voor werkloozenzorg, be doeld in artikel 6 van even-bedoeld Konink lijk besluit. Aangezien bij de beoordeeling der ramingen op de gemeentebegrootin- gen van de kosten voor werkloozen zorg, bedoeld in artikel 6 van meer- gpnoemd Koninklijk besluit tot he den geen rekening werd gehouden met de kosten, welke veroorzaakt zullen worden door de door de re geering nagestreefde uitbreiding der werkverschaffing, zullen de gemeen tebesturen goed doen opnieuw te overwegen, op welke wijze voor wat hun gemeente betreft kan worden medegewerkt aan een krachtige uit breiding der werkverschaffing en welke wijzigingen van de gemeente- begrooting daarvan het gevolg zul len zijn, opdat deze wijziging zoo spoedig mogelijk en in ieder geval voor 15 November 1938 ter kennis van Gedeputeerde Staten kunnen worden gebracht. Gelijk bekend, streeft de regeering naar een uitbreiding van de werkverschaffing met 50 pet. In zeer vele gemeenten ontbreekt echter de mogelijkheid om, althans in 1938, de werkverschaffing met dit percentage uit te breiden. Zal het door do regeering ge stelde doel worden bereikt, dan zullen dus andere gemeenten, welke wel over de noo- Het Chlneesche verzoek inge willigd. De Volkensbondsraad heeft beslo ten het Chineesche verzoek tot toe passing van artikel 17 van het hand vest in te willigen en opdracht ge geven tot het zenden van een tele gram, waarin Japan wordt uitgenoo- digd de rechtspraak van den Volken bond in het conflict met China te aanvaarden. Een boodschap van Tsjang Kai Sjek. Naar het. Chineesche persbureau meldt, heeft Tsjang Kai Sjek een boodschap lot de bevolking der noordoostelijke provinciën, die door de Japanneezen bezet zijn, gericht, waarin hij haar aanspoort met de wapenen deel te nemen aan den strijd van China, Japan, dat reeds een millioen soldaten heeft gemobiliseerd, raakt langazmerhand uitge put en tracht thans in een laatste krachts inspanning Hankau te veroveren. Daarom is dit oogenblik voor China van het groot ste belang. Ieder moet aan den strijd deel nemen. zoodat de Japanneezen geen oogen blik met. rust worden gelaten en zich ner gens rustig kunnen vestigen. Verbitterde gevechten. Om de stad Kwangtsjau, een spoorweg knooppunt, wordt verbitterd gevochten. De Japanneezen beweren de stad, die ongeveer tweehonderd kilometer ten noordoosten vnn "Hankau is gelegen, genomen te hebben. Van Chineesche. zijde wordt echter gemeld, dat de, Japanneezen, nadat zij de stad waren binnengedrongen, weer verdreven zijn, De bouwvakarbeiders algemeen het werk neergelegd. Gisterochtend is een algemeene staking in de bouwvakken begonnen. In het departement Seine-et-Oise wordt door 90 procent der arbeiders gestaakt. Om elk incident te voorkomen en om de vrijheid van arbeid te verzekeren, zijn klei ne groepen agenten opgesteld in de nabij heid der werkplaatsen. De zoogenaamde veiligheidsploegen, de stokers van de ovens der steenbakkerijen en de arbeiders in de hospitalen en in de openbare gebouwen hebben toestemming van de leiding der staking, om te werken. Tot nog toe heeft er zich geen incident voorgedaan. .Tn de kleinere werkplaatsen is het werk intusschen reeds weder hervat, terwijl men in de groote eeti aarzeling der arbeiders waarneemt. In de provincie wordt het bevel tot sta king minder nauwgezet nagekomen. Te Lvon patrouilleeren afdeelingrn stakers door de straten der stad, doch in talrijke werkplaatsen wordt gewerkt, aldus het Hsb. Militaire parade. Mussolini heeft op het militaire kerkhof te Redipuglia, waar de hertog van Aosta en 100.000 Italiaansche soldaten begraven liggen, een kapel ingewijd. Hij bracht daar na een bezoek aan de scheepswerven van Montfalcone, waarna hij te Triest een mi litaire parade bijwoonde, waaraan door 12 duizend miliciens werd deelgenomen, dige mogelijkheden beschikken, tot een uit breiding van meer dan 50 pet. moeten over gaan. Ook hiermede kan bij de overweging der te nemen maatregelen door de gemeente besturen rekening worden gehouden. In verband met de hiervoren ge maakte opmerking, dat de regeering het voornemen heeft ook dit jaar weder ten deele in de behoefte aan bijzondere bijdragen te voorzien door het beschikbaar stellen van rentelooze voorschotten, herinner ik eraan, dat op grond van de uitkom sten van 1937 mag worden aangeno men, dat, behoudens een enkele uit zondering, in die behoeften, welke gevolg zijn van een uitbreiding der werkverschaffing, niet door een voor schot, doch door een bijdrage k fonds perdu zal worden voorzien. Wellicht ten overvloede moge er nog op worden gewezen, dat gemeenten, welker gewone uitkecring uit het werkloosheids subsidiefonds, niet het maximale percentage beloopt, door de werking van de schaal automatisch de verhooging der voor subsi- dieering in aanmerking komende uitgaven schier volledig uit het werkloosheidssubsi diefonds vergoed krijgen. De onder deze groep vallende gemeen ten, die reeds een bijzondere bijdrage moes ten ramen, behoeven deze raming mitsdien niet te verhoogen. Met de colleges van Ged. Staten zal in het enkele geval, dat ten gevolge van de uitbreiding der werkverschaffing, aan een gemeente een subjectieve bijdrage zal moe ten worden verleend, teneinde de begroo ting sluitend te houden, overleg worden gepleegd over de vraag, op welke wijze aan dit gevolg zal kunnen worden ontko men. Ik meen erop te mogen rekenen, dat van uw zijde alles in het werk zal worden ge steld om de plannen van de rcgcering te helpen bevorderen. De funeste gevolgen van een massalen lediggang zijn u genoegzaam bekend. Do demoraliseerende invloed dor werkloosheid moet met alle krachten wor den bestreden en arbeid voor de wcrkloo- zen is uiteraard verre te verkiezen boven steun zonder meer. Ik doe daarom nogmaals oen krachtig beroep op de gemeentebestu ren om, rekening houdend met de richtlij nen gegeven in mijn circulaire van 9 Mei j.1. no. 12511, afd. W. en S„ de uiterste krachten in te spannen om te komen tot objecten voor werkverschaffing." De Koningin nog eens in ïnsu- linde te zien. Uitbundig heeft, zegt het „Soer. H. Bh", Indië het veertigjarig regeeringspubileum van de Koningin gevierd. Uitbundig en toch ernstig tevens: het heeft er zich in deze dagen dat blijkt uit de tallooze redevoeringen goed rekenschap van gegeven, wat het bestuur van Koningin Wilhelmina voor Nederland en ook voor de ze gewesten heeft beteekend. En bij deze gelegenheid is tevens nog weer eens gebleken wat nog altijd de innigste wensch van icderen Indischen Nederlander is: dat Hare Majesteit met eigen oogen het vele goede en groote schoone dat onder Haar bestuur ook hier in Indié is gewrocht, zal kunnen zien. Er zijn in de laatste dagen door het pu bliek zóóvele uitlatingen in dien geest ge daan, dat het zeker niet overdreven is te constateeren, dat Indië popelt om de Konin gin persoonlijk feestelijk te begroeten, te huldigen en de bewijzen te geven van een onwankelbare trouw. Russische ruiters zouden de grenzen hebben overschreden. Verscheiden Sovjet Russische cavaleris ten zijn volgens Japansche berichten, ten westen van Mandsjoeli over de grens ge komen. Zij zijn Zondagavond te omstreeks half acht verscheiden honderden meters op het gebied van Mandsjoekwo doorgedron gen. De Russische indringers hebben grens- patrouillcs van Mandsjoekwo beschoten. Deze beantwoordden het vuur. Men heeft gezien, dat een Rus van zijn paard viel. Aan de zijde van Mandsjoekwo zijn geen verliezen. De regeering van Mandsjoekwo heeft een krachtig protest ingediend bij de Sovjet-re- geering tegen de overschrijding van de grens van Mandsjoekwo nabij Mandsjoelie door deze Sovjet-Russische cavaleristen. De radio zendt zijn rede nik Mussolini zal hedenmiddag om 5 uur 20 Italtijd (d.i. 5 uur 40 Amsterd. zomertijd) te Udine zijn redevoering uitspreken. De zenders zullen om 9 uur 20 (A. z.t.) de redevoering herhalen. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn in de streek van Angcrapp, Goldap en Treburg in Oost-Pruisen de najaars oefe ningen van het eerste legercorps begonnen. Opperbevelhebber generaal von Brauchitsch woont de oefeningen bij. 7*rtrek van Aankonut la (heem-eis) IRanK" 19 Sept" |Sin*ap" 19 Sept Athene 19 Sept Jodhp. 19 Sept, (tenurKlal 19 s«"- /jodhp. 19 s,pt,. Groote winst der sociaal-demo craten. Nationaal-socialistea geen kans. De definitieve resultaten van de verkie zingen voor de gemeenteraden en de Staten gisteren gehouden, zijn nog niet bekend, doch het is duidelijk, dat de winst der so-' ciaal-democraten aanzienlijk is: 128 nieuwe zetels, terwijl de conservatieven veel man daten hebben verloren. De landbouwpartij, welke met de sociaal democraten deel uitmaken van de regee- ringscoalitie, heeft ook verliezen geleden. De volkspartij heeft haar positie iets ver sterkt. De nationaal-socialisten hebben In het ge- heole land geen enkelen zetel verkregen. De communisten zijn niet zeer sterk ver tegenwoordigd, ondanks da twee zetels winst in den gemeenteraad van Stockholm. De linksche socialisten hebben .verliezen geleden. In een- te Hollywood uitgesproken radio redevoering heeft de voorzitter van de se naatscommissie van buitenlandsche zaken Pittmann, met name verklaard: „Naar mijn meening zal de senaat der Vereenigde Sta ten geen enkele resolutie en geen enkelen maatregel goedkeuren, waarbij de Ver eenigde Staten machtiging krijgen in eeni- gen buitenlandschen oorlog te gaan, even min voor eenig bondgenootschap met eeni ge buitenlandsche regeering voor een bui tenlandschen oorlog." Eerste eisch: klaar voor 6 maan* den oorlog. Op een propagandavergadering voor de landsverdediging is het woord gevoerd door den onderminister van oorlog Johnson, die verklaarde, dat de eerste schrede naar ver wezenlijking van het defensie-programma diende te zijn het met den meesten spoed produceeren van alles, dat noodig is voor zes maanden oorlog. Het is, naar hij zeide, de bedoeling, dat het leger voor 1940 be schikt over 2.300 nieuwe vliegtuigen van al le tyj>en met de noodige de-skundigen voor besturing en onderhoud. Hij besloot met te zeggen, dat het land gereed dient te zijn. "niet voor agressie doch voor zijn verdedi ging", Indien Henlein gearresteerd wordt J Ward Price meldt uit Berchtesgaden aan de „Daily Mail", dat Hitier hem een inter view heeft toegestaan, waarin hij, na zich gekant te hebben tegen den wil der Tsje chen, die zich verzetten tegen een volks stemming, omdat de Grondwet daarin niet voorziet, verklaarde: „Ik ben overtuigd van den ernst en den goeden wil van Cham- berlain". De Tsjechische aangelegenheid moet eens voor al en thans worden beëindigd. Het was het bestaan van Tsjechoslowakije, de bondgenoot van Sovjet Rusland, vooruit geschoven in het hart van Duitschland, dat mij verplichtte een groote Duitsche lucht macht te scheppen, hetgeen Frankrijk en later groot Brittanië er toe bracht ook bun luchtvloten uit te breiden". Hitier vervolgt dan: „Indien na den oorlog een mach tig Duitschland zou hebben bestaan, was het voor de Tsjechen nooit mo gelijk geweest de Sudeten te onder drukken. Zoodra Duitschland zijn kracht had hernomen, konden de Sudetenduitschers beginnen met met zich te verdedigen." Indien Henlein gearresteerd wordt, z«U ikzelf leider der Sudetenduit schers worden en ik zal dan tevre den zijn te zien, hoe lang Benesj dan nog voort zal kunnen gaan met zijn decreten te publiceercn. Ik hoop, dat hij tegen mij geen arresta tiebevel zal uitvaardigen". Zijn gevecht tegen den Griek Botterdam te houden. Het boksseizocn der Ned. Boksunie gisteravond geopend, met druk bezocn wedstrijden in de Doelen te Rotterdam. Hier werd ook Bep van Klaveren digd als middengewichtkampiocn van t,u pa. Vele bloemstukken en andere £e?clUjg ken werden in den ring gedragen en „speaker" van de N.B.U., de heer van t- hield een sympathieke rede, tot den nieu kampioen, wiens komst in den ring ware ovatie ten gevolge had. Medeged werd, dat het titelgevecht, dat Van K ren tegen den Griekschen uitdager Clu - forides moet leveren, te Rotterdam ae 1 den zal worden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2