PRINSJESDAG RaadWieringen Nieuwe Dienst van Üoc'ale Zaken aanbesteed in Den Haag Weer trok het sprookje van de Gouden Koets enorme belangstelling Dc Koningin maakt geen rijtoer Vee-invoer op Texel stopgezet ïn den traditioneelen luisterrijken stoet heeft de Koningin zich vandaag wederom naar de aloude Ridderzaal op het Binnen hof begeven voor de plechtige opening van de gewone zitting van de Staten Generaal in bet nieuwe parlementaire jaar. Reeds vroeg in den morgen kwamen de feestgangers uit alle oorden des lands niet treinen en bussen de residentie binnensfroo- men om zich te voegen bij de vele Hage naars, die er eveneens reeds vroeg op uit waren getrokken om zich van een goed pjaatsjo te verzekeren.. Reeds geruimen tijd voor het vertrekken van den Koninklijken Stoet van het Paleis kon men in het Noordeinde de troepen zien aanrukken voor de eere-wacht voor het pa leis of dienende om den stoet te openen en te sluiten. Onder het spelen van het „Wilhelmus17 door de Kon. Militaire Kapel verliet de Ko ningin omstreeks 1 uur het Paleis, terwijl, de eerewacht de gebruikelijke honneurs bracht. Op hetzelfde oogemblik werd door het opsteken van een vaantje, welk sein werd doorgegeven door de van afstand tot afstand geposteerde manschapoen van de eerste artilleriebrigade, het teeken gegeven aan de op het Malieveld opgestelde batterij, bestaande uit 4 vuurmonden, om het eerste van de minuutschoten af te geven, welke gelost werden van het oogenblik af dat de Koningin het paleis verliet tot dat zij in het paleis zou zijn teruggekeerd. Onder het dreunen van het geschut zette 'de stoet zich plechtstatig in beweging. Hij werd geopend door een commando ca valerie, ter sterkte van 75 ruiters, van het 2e regiment huzaren. Achter dit eere-escorte volgden in hun Staatsielivreien een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Nu kwanten een zevental gala-rijtuigen, die aan de staatsie koets der Koningin voorafgingen. Elk rij tuig was met twee paarden bespannen. Naast elk van de portieren van deze drie rijtuigen ging één lakei. Hierop volgden twee rijtuigen, waarin do grootofficicrcn, volgens rang van benoeming gezeten waren. In het zesde rijtuig zaten de dienstdoen de grootmeesteres mevrouw H. Snouck Hur- gronje, geboren Jvr. van Tets, en de dienst doende dame du palais, mevr. M. Barones se van Harinxma thoe Slootcn, geb. Baro nesse Harinxma thoe Slooten. In het zevende rijtuig bevond' zich de opper-ceremoniemeester J. H. F. Graaf du Monceau. Naast elk der portieren van deze vier rijtuigen gingen twee lakeien. Nadat deze zeven rijtuigen waren voorbij getrokken kwam het groote moment: de Gouden Koets, waarin de Koningin gezeten was. Deze staatsiekoets was met acht paar den bespannen. Naast elk paard ging een koetsier, terwijl aan elke zijde van de koets vier lakeien gingen. Rechts van de gouden koets, een weinig achter het portier, reed de chef van het militaire huis, Hr. Ms. adjudant-generaal vice-admiraal F. Bauduin, terwijl op gelij ke wijze ter linkerzijde van de koets de gouverneur der Koninklijke Residentie. Hr. Ms. Adjudant i.b.d. Luitenant-Generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst reed. Naast en achter de Gouden Koets volgden te paard de officieren der landmacht van het militaire huis der Koningin. De stoet werd gesloten met een comman do cavalerie ter sterkte van 75 Ruiters on der bevel van een ritmeester en een viertal bereden marechaussees. Op het Binnenhof stond bij de Ridderzaal als eerewacht opgesteld een afdeeling van het korps mariniers, ter sterkte van 80 man met vaandel en met het muziekkorps van de Koninklijke Marine. Bij deze eerewacht. die onder bevel stond van een kapitein, bevond zich de commandant van de afdeeling ma riniers, kolonel H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe. Terwijl de kapel het „Wilhelmus" speel de, de eerewacht het geweer presenteerde en de vaandeldrager zijn vaandel diep deed nei gen, schreed de Koningin de trappen op van het bordes der Ridderzaal, waarvan de pe ristyle was overhuifd met een roodfluwee- len baldakijn met gouden franje. Zoodra de Koningin op den troon was ge zeten, schaarden zich de verschillende hoog- waardigheidsbekleeders volgens de daarvoor gebruikelijke regeling ter weerszijden van en achter den troon. Na de voorlezing van de troonrede verliet de Koningin op dezelfde wijze de Ridder zaal om zich te begeven naar het Paleis. Bij de poort, grenzende aan de Ridder zaal, hadden, der traditie getrouw, de leden van het corps diplomatique met hun dames zich verzameld om de Koningin bij het voor bijgaan een hartelijken groet te brengen. Zoowel op den heen- als den terugweg en bij haar terugkomst ten paleize juichte de dicht opeengepakte menigte de Koningin geestdriftig toe. Naar wij vernemen zal H.M. de Koningin dit jaar, na de opening van de StatemGe- neraal, geen rijtoer door de stad maken. Met het oog op het heerschen van mond en klauwzeer buiten de gemeente Texel is in overleg met de verschillende landbouworga nisaties den Invoer van vee tot nadere aan kondiging geheel stopgezet Onder voorzitterschap van burgemeester Kolff vergaderde gistermiddag de gemeente raad. Secretaris de heer Van Duijn. Na lange afwezigheid wegens ziekte is de heer Hulzebos weer present. De heer Bakker is met kennisgeving af wezig. Als de notulen zijn goedgekeurd, komen in behandeling MEDEDEELINGEN EN INGEKOMEN STUKKEN. Van de ingekomen stukken vermelden wii- Van Ged. Staten het besluit tot goed keuring der gemeenterekening, dienst 1036 en de rekening en verantwoording der Zee gras-exploitatie; van mej. L. van Hoboken verzoek om ontslag als onderwijzeres aan de O.L. school te Den Oever. Wordt eervol verleend. Van C. Guldemeester verzoek om ontslag als lid der Commissie tot wering v. schoolverzuim, wegens vertrek naar elders. AVordt eveneens eervol verleend. Aan AA. Bakker Jz. en G. Haafakker wordt onthef fing verleend van hondenbelasting. Een ver zoek van Jb. Lont Jhz. wordt afgewezen. Aan D. Keijzer AVlz. wordt ontheffing ver leend van schoolgeld. De Federatie van Vereeniffingen voor Vreemdelingenverkeer in Noordholland boven bet Noord'eeknnaal verzoekt subsidie. Op voorstel van B. er AA wordt, behoudens hoogrre goedkenrin" f 10 beschikbaar gesteld. A'an de verschillende onderwijzersorgan 1 saties een afdruk van bet aan den voorzitter van den Raad van Mi nisters gezonden, adres inzake de voria-'nsr van de leeriingenscbaal, met verzoek daar aan adhaesie te betuigen. Ilieraan 2al wor den voldaan. A'oor zoover niet anders vermeld, worden de stukken voor kennisgeving aangenomen De heer Hulzebos is niet tevreden over de vervanging van mej. Hoboken. t Hoofd der Scliool beeft de klas een dag naar buis moe- ten zendon. Spoed is voortaan gcwcnscht! Voorzitter zet uiteen, dat do wachtgeld regeling bier oorzaak van was. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van bet Alg. Ned. Verbond opschriften in vreemde talen laten te belasten, REKENINGEN. Aangeboden worden de gemeenterekening, dienst 1937 en de rekening der zeegras ex ploitatie. 1937—1038. Mw. AVitSlikker en de hoeren Boersen en Hulzebos zullen de rekeningen nazien. VERBETERING ARBEIDERSWONINGEN. Op grond van een ministerieele circu laire, waarbij wordt aanbevolen door een premiestelsel de verhuurders van arbeiders woningen te animeeren verbeteringen aan sommige perceelen aan te brengen, zoodat deze niet geheel volwaardige woningen weer op de markt kunnen worden gebracht stellen B. en AV. voor hen te machtigen uit de gemeentekas tot verbetering van be staande arbeiderswoningen bijdragen te verleenen op den voet als in de Ministe rieele circulaire bovenvermeld, staat aan gegeven, en wel zoo dat de bijdrage „pre mie", genoemd, bedraagt èènderdo van dc kosten van verbetering met een maximum van f 165.per woning in geval van zeer ingrijpende verbetering kan daaraan ten hoogste f 720.— ten koste worden ge legd en kan de premie een dienovereen komstige verhooging ondergaan tot maxi maal f 240. Voorzitter wijst op het plan van Beter Wonen, dat bet opruimen van krotwonin gen in de hand werkt. Men wil proeven ne men, maar zon gauw er een woning leeg komt. betrekt direct een inwoner uit de AVieringermeer of elders deze. Op de oorza ken daarvan gaat spr. niet verder in. Op de bouwplannen van Beter AVonen zijn nogal aanmerkingen. Spr. is benieuwd naar het resultaat. Het voorstel wordt aangenomen. VRKOOP BOUWGROND. B. en AV. stellen voor aan den Heer G. .T. Koorn Jz. te verkoopen het laatste gedeel te van het bouwterrein, gelegen aan de Zuidzijde van de Zwinstraat te Den Oever, groot 336 M2 a f 2.— per M2, Aldus besloten. WIJZIGING INSTRUCTIE GEMEENTE ONTVANGER. De instructie van den gemeenteontvanger wordt gewijzigd in dien zin, dat bij_ onge steldheid, afwezigheid of ontstentenis, een plaatsvervanger wordt benoemd door B. cn AV. en niet meer zooals tot heden was be paald de vervanging onder verantwoorde lijkheid en voor rekening van den ontvan ger geschiedt. Het voorstel wordt na eenig heen en weer gepraat aangenomen. GELDEN VOOR DE GARNALENDROGERIJ Uit een oogpunt van algemeen belang, waar de visseherij zienderoogen achteruit gaat, de haringvangst haar besten tijd heeft gehad en de zee<rraswinning geheel is ver nietigd, stellen B. cn AA', voor. behoudens goedkeuring door de bevoegde instanties ten behoeve van de oprirhling van de garnalen en vischdrogerij f 5000 beschikbaar te stel len in het kapitaal der zcegrasexploitatie, uit het z.g. zeegraspotje. De vraag zou kunnen rijzen of de renta biliteit van de droserii voldoende gewaar borgd is. De beer M. Kooij sprak hiero\er in dc vorige vergadering cenigen twijfel uit. Naar B. en AA', echter werd verzekerd, wordt 't bcdriif levensvatbaar geacht en is de opzet daarvan zoodanig, dat met de ge vraagde steun van de gemeente een sluiten de exploitatie .verwacht mag worden. De heer Kooij ziet het zoo. dat de f5000. een douceurtje is. Het is thans een N.V., de drogerij, was het aan de \isschersvereeniging geweest, had het zin gehad, maar spr. voelde er niets voor f 3000.aan de N.V., een particuliere on derneming te geven. Laat de gemeente liever rle overblijvende aandeelcn nemen, dan deelt de gemeente in de winst, die volgens A'oorzitter toch komen móet. De kwestie van rentabiliteit is ook besproken door B. en AA'. Zou do* gemeente rente vragen, dan zou de f5000.wel in kas kunnen blijven, want dari was de zaak niet rendabel. De f5000.— moeten geschonken worden zonder rente. De heer Kooij: Het is een voordeel voor enkele personen. AA'eth. Tijssen: Daar is u mis mee, meneer Kooij. Alle visschers kunnen een aandeeltje van f 50.nemen. Bedoeling is te werken tot het voordeel van de visschers, het is werkverschaffing, altijd beter dan werkloos. Alles is goed onderzocht, verleden jaar was 't goed, thans slecht, men moet het door elkaar nemen. Gaat het goed, krijgen de mensehen rente, maar 't gaat niet om winstbejag, 't Kan niet anders dan met een N.V. De heer Bontkes zegt. dat de SDAP-fractie niet tegen de schenking is maar nu vele vis schers aandeden hebben genomen, is 't toch billijk, dat als er winst is, de gemeente ver houdingsgewijze in die winst meedeelt. Ook aansprakelijk voor het verlies? vraagt de heer Koorn, als de gempente aan deden neemt. De heer Kooij: (ironisch) Niet-zoo pessi mistisch! - De heer Koorn: Er zijn maar twee vis schers, die er nu een droog broodje mee ver dienen. De heer Kooij: Het leven rekken. U hebt gelijk Koorn! De heer Tijsen zou wel willen deelen in de winst, niet in het verlies, maar dan ook geen rente verlangen. A'oorzitter noemt besprekingen over winst of verlies verre toekomst, maar kan zich de zienswijze van de S.D.A.P. begrijpen. Er moet geen napraat komen meent de hoer Tijssen. A'oorzitter heeft geen bezwaar de clausule op te nemen, weth. Tijssen wel, want dan hebben de aandeelhouders alle risico. Mevr. AVitSlikker meent, dat alles eerst op den duur eigendom wordt, na alle afschrij vingen. Men zou kunnen bepalen, dat de gemeente eerst daarna, dus als alles schoon is, in de winst kan deelen. AVeth. Bosker zegt, dat do indruk heerscht dat de zaak is begonnen uit winstbejag. Het gast echter om rmtlastine Van 't visscherii- bedrijf. Er is nog geen enkele industrie ge sticht na de crisis. Alle respect voor dc mensrben uit den Oever roept spr. uit, die met alle risico beginnen. De kans op rente is zeer miniem, het is een opoffe ring, anders niet. Mw. AVit—Slikker bestrijdt, dat er geen waarcleering is, maar men' zit hier als raadsleden voor het algemeen. T Hindert niet dat enkéle menscliën profiteeren van wat door velen Is bijeengebracht, maar ver- «O' rlepl) Voorzitter zou het voorstel weer terug willen nemen. Wetli. iijsson: Een beetje gauw dan een nieuw! Het besluit wordt genomen bet geld be schikbaar te stellen, op voorwaarde, dat de gemeente eerst deelt in de winst, als alles is afgeschreven. AVeth. Tijssen: Als we maar geen duren boekhouden moeten hebben. Die we nu heb ben, kost maar twee gulden in de week! GEAVICHTIGE MENSCHEN VOOR GEAVICHTIGE ZAKEN! Naar aanleiding van een ministerieel schrijven, waarin wordt aangedrongen voor lezing van actcn van den burgelijken stand niet door hulppersoneel te doen geschieden, stellen B. en \V. voor den ambtenaar ter secretarie den heer Klomp, tot ambtenaar van den burgerlijken stand te benoemen. Hij zal hiervoor een jaarwedde van f25.ont vangen. Mevr. AA'it—Slikker, vindt het niet noodig voor die paar huwelijken nog een ambtenaar te benoemen. AVeth. Bosker zet dan uiteen, dat er nie mand gerechtigd is bij ontstentenis van den secretaris, de act en op te maken. Is u nu zoo tegen die f25.—, vraagt hij nevr. AVit. Mevr. AA'it: Nee hoor! Maar nu is 't ook duidelijker. Het voorste! wordt aangenomen. GRONDVERKOOP. Burgemeester en AVethouders stellen voor aan J. Kuipers ie Hippolytushoef, naar aan leiding van een desbetreffend verzoek, te verkoopen het resteerend godeete van het bouwterrein aan d Elft nabij de school, ter grootte van 498 M2„ tegen den prijs van f 1.50 per c.a„ vermeerderd met de over drachtskosten. In verband met het verkeers- belang stellen B. en AA', voor aan de verkoop de voorwaarde 'c verbinden, dat de nieu we eigenaar zich verbindt op den grond geen gebouwen op te richten. De heer Koorn: Kunnen we 't niet hou den. 't Geld raakt toch op! Het voorstel wordt aangenomen. GELD VOOR BIJZ. SCHOOL. B. en AV. stellen voor gunstig te beschik ken op een verzoek van de vereen, voor chr. na. schoolonderwijs te Den Oe\er, om gelden voor de uitbreiding der bijz. lagere school te Den Oever met een vierde leslokaal als mede voor d"n piu'eg ven een overdekte speelplaats, tevens dienende tot rijwielberg plaats. in henand met de toename van het aanta leerlingen. liet voorstel wordt aangenomen. NOG MEER VOOR HET BIJZ.ONDERAVIJS. Ingevolge art. 103 der Lager Onderwijswet 1930, stellen B. en AA', voor de vergoedingen voor dc h!iz. s»holen over 1936 als vo'et te bepaen: Bijz. '-'i-hoo te Den Oever op f 1770.10. waaron reeds een voorschot is toegekend van f 1651.82. zoodat nog kan worden uitge keerd f 118.28: hiiz. neutraio school to AVie- ringervverf op f 1231.46, waaron reeds een voorschot is toegekend van f 1033.18, zoodat nog kan worden uitgekeerd f 175.98. Voorts stellen B. en AV. voor, de afreke ning te doen geschieden van de vergoeding dei: kosten van instandhouding van de bij zondere r.k. school te Hippolytushoef over de jaren 1934 tot en met 1936 en het bedrag dier ver"ned4»>«» over deze periode te bepa len ,op f2069.80. A'an dit bedrag is reeds f 1972.05 in voorschot ontvangen, zoodat nog een bedrag van f97.75 kan worden uitge keerd. Aldus besloten. KASGELDLEENINOEN. B. en AA', stellen voor, de beide kasgeldlee- ningen, elk van f 30.000, opgenomen bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's Gra- venhage en de N.V. Amsterdamsche Bank te Amsterdam wederom met 3 maanden te verlengen tegen een rente van resp. 'A (onveranderd) per jaar en 3 8 (daravoor 5/16 per jaar met een afsluitprovisie van 1/16 eveneens per jaar berekend. Conform besloten. EEN AMBTENAAR, DIE TE VEEL VERDIENDE! B. en AA', stellen voor ter recfific'atie van hun voordracht van 12 April 1938, waarin als jaarwedde en pensioensgrondslag van den ambtenaar, hoofd van het bureau voor steunverleening. abusievelijk was vermeld een bedrag van f2100. de jaarwedde en den pensioensgrondslag van dezen ambtenaar nader te bepalen op f 1500. aangezien het overige gedeelte ad f 475.de belooning is, welke hij geniet voor de werkzaamheden verband houdende met de Zuiderzeesteun- wet. Aldus besloten. EEN EEREBAANTJE. AVegens periodieke aftreding van alle le den der commissie voor werkloosheidsbe strijding en arbeidsbemiddeling, op 1 Ja nuari ,jl„ bevelen B en AA', de volgende af tredende leden ter benoeming aan: lid-voor zitter den wethouder J. Tijsen Jz.; leden- werkgevers de hcoren O. Bosker Jz., J. Klein Cz. en M. Bakker Sz.; ledemverkne- mers de heeren F. Bontkes, H. Hulsman en E. Jager. AVat Is dat voor een commissie? Wethouder Bosker merkt op, dat de com- misise in geen tien jaar bpeengeweest is. AVaarvoor moet een commissie benoemd worden? Ze komen nooit bij elkaar, de le den. Mevr. AA'itSlikker: Treurig genoeg. De heer Bontkes: U zult er binnenkort wel meer over hooren. De heer Lont: Moeten we een voor een stemmen? AVethouder Bosker; Welnee, 't is toch niks! (Gelach). De heer Bontkes bestrijdt de lezing van den voorzitter, dat er voldoende bekendheid aan de verkiezing is gegeven De land-arbei dersbond wist. van niets. Mw. AA'itSlikker: Ik vind 't een raar gedoe! AA'eth. Bosker: 't Is bij jullie een onordelijk rommeltje. Mw. AA'itSlikker: Bij jullie niet! (Vroo- lijkheid). De voorgedragenen worden benoemd. A'oorzitter: .Nemen de Meezittende leden de benoeming- aan? AVeth. Bosker: Ik graag! (Gelach). Rondvraag. De heer Lont heeft klachten gehoord, dat minderjarige kinderen de bals bezoeken. Dc kasteleins gelooven het wel; in tegenstelling met vroeger. Er is ook herbergbezoek van kinderen beneden 16 jaar. Er zijn ook an dere dingen, die spr. verzwijgt. Voorzitter zal er de band aan houden, de zaak is niet eenvoudig. De heer Hulzebos vraagt of e^n persbericht juist is. dat een vierde leerkracht aan de school te Den Oever benoemd kan worden. Ziin er plannen? Het staat zoozoo, zegt voorzitter, maar de moeilijkheid is al weer de geschikte wacht gelder te vinden. Gaat dit, zal men zoolang in de hulp school gaan. en zal de raad over de bouw van een nieuw lokaal moeten be slissen. De Heer Hulzebos zou den minister Wil lem vragen te benoemen buiten de lijst van wachtgelders om. Voorzitter zegt dat 't zeer moeilijk is. De wachtgelders zijn over 't algemeen niet zoo geschikt. Voorts dringt de Heer Hulzebos aan op een paar lichtpunten op den betonweg bij den Gesferweg. De heer Kooy wil een lichtpunt in de z.g. Laan in AVestland. Het verkeer is daar zeer toegenomen en dc weg is nauw. Spr. be grijpt niet hoe dat gesanctioneerd wordt. AVeth. Bosker: SsstI De heer Kooij: 't Is ergd onker. Bekijk 't Voorzitter en laat de weg wat wijder en lichter maken! Hierna gaat de Raad in comité. ANNA PA UÏOWNA Floralia- en Middenstandsten toonstelling. AVethouder Op 't A'eld opende Zaterdag avond de in de zaal Slikker gehouden Floralia- en Middenstandstcntoonstellinp. Gaarne had spr. aan de uitnoodiging, het openingswoord te sproken, gehoor gegeven, want het gemeentebestuur beeft veel svm- pathie voor deze tentoonstellingen, die de lust tot het opkvveeken van planten aan moedigen en een uiting zijn van de activi teit van onzen middenstand. De „Floralia" trad dit jaar minder op den voorgrond dan andere jaren. Speciaal de vrije inzendingen waren minder talrijk en bovendien mankeerden nu een paar tuin ders. die gewoonlijk met hun stands de fleur en kleur der tentoonstelling niet wei nig verhoogden. Hun plaats was echter in genomen door andere middenstanders, wat tengevolge had. dat meer verschillende branches van den winkelstand vertegen woordigd waren en het publiek dus op nog ruimer schaal aangetoond werd. dat men niet buiten de gemeente behoeft te agan voor z'n inkoopen. De tentoonstelling, waar het. behalve nm het vele coede dat er te zien wa'. ook door de vroolijke muziek van de „Heic Boys" prettig was te vertoeven, had weer een druk bezoek. Dc dames Keiizerde Jong. BakenA'an der AVaal. A'an der AA'aaldc Graaf 'en de Graaf—Langereiè vormden dc iurv voor de beoordeeling der ingezonden planten. A'oor het toekennen der prijzen stond hen de DE.V HELDER Hedenmorgen werd in het Raadhuis aan besteed het nieuwe gebouw van Sociale Za ken. AVij geven hier de Iaag6te bedragen waarvoor werd ingeschreven. Alle werken met uitzondering van lood- en zinkwerk en sanitair en glas- en verf- werk G. Groot, Den Helder I 46.800. B. Lood-, zinkwerken en sanitair, Zoetelief, Oen Helder 1 2132. C. Glas- en verfwerk A. Breed, Heerhugo- waard f 2474. D. In masa, J. J. Feijen. Heiloo, f 52.225. heer Postumus van AVieringen als expert ter zijde. De uitspraak luidde: Uitgereikte planten: Kinderen: Margriet, le prijs J. Brommer, 2e prijs Jb. Kos Az., 3e prijs Annie Visser, le eerv. verm. Annie Keppel, 2e eerv. verm. Th. Alkemade.* Chrysant: le prijs Trien Visser, 2e prijs C. Kuys, 3e prijs J. Brommer, eerv. verm. Jb. Kos Az. Cineraria maritama: le prijs Th. Alke made, 2e prijs .T. Brommer, 3e prijs C. Kuys, 3e prijs Jb. Kos Az. Eerv. verm. Annie Kep pel. Ouderen: Cuphea: le prijs J. Keppel, 2e prijs Th. Kos, 3e pfijs de Beurs, eerv. verm. Wed. Kos, eerv. verm. J. Groet. Ageratum le prijs C. Maars, 2e prijs H. Naastepadj 3e prijs A. Alkemade, eerv. verm. Meuleveld, eerv. verm. De Lange. Calceolaria: le prijs A. de Beurs. 2e prijs Th. Kos, 3e prijs H. Naastepad, 3e prijs J. Groet. eerv. verm. De Lange. Vrije inzendingen: Bloeiende planten: le prijs Zuidijk, 2e prijs S. de Groot, 3e prijs Th. v. d. AVaal. Groene planten: le prijs J. Baken, 2e prijs P. Bezelman, 3e prijs C. Kuys, eerv. verm. M. A'older, eerv. verm. J. Keppel. Cacteeën in vciplanten: le prijs M. Geen- se, 2e pr. G. Preyde, 3e pr. Jb. Tiel, eerv. verm. J. Keppel. Raadsvergadering. De raad zal Donderdag 22 September ver gaderen. Ged. Staten hebben bezwaar tegen het uitgetrokken bedrag van f 200.— voor het afscheid van den burgemeester en ach ten f 100.voldoende. Geen bezwaar be staat tegen uitgaven voor onderhoud aan de ambtswoning van den burgemeester. Visschen. D. V. S. hield een wedstrijd in de Molen vaart. Er waren 26 deelnemers, waarvoor 21 prijzen beschikbaar waren. In totaal werden 21 baarzen gevangen, waarvan 9 bovenmaatsche. De uitslag was: Premieprijs H. Boefs; 1e prijs J. Nieuwen- hulzen, grootste baars 23.4 c.m.; 2e prijs P. van Loon, 3e prijs L. Niemvenhuizen, 4e priis D. Kunnen, 5e prijs C. Schrama, 6e prijs Jb. Steeenvoorden, 7e prijs P- Rozen, broek. R. K. Voetbat. Door niet opkomen van Geel Zwart II ('t Zand) ging de wedstrijd dien deze club hier tegen Z. A. P. I zou spelen niet door. Twee, uit Z. A. P. I en II gecombineerde elftallen speelden nu, onder leiding van den heer J. Zwirs een oefenwedstrijd. AMSTERDAM. 19 Sept. Veemarkt. 301 vette koeien: le kw. 72— 78 ct„ 2e kw. 60—68 ct„ 3e kw. 50—58 ct„ p. Kg. slachtgewicht; 30 melk- en kalfkoeien f 200—270 per stuk, 63 vette kalveren: 2e kw. 58—-64 ct„ 3e kw. 4454 ct. per Kg. le vend gewicht, 76 nuchtere kalveren f 712 per stuk, 48 schapen f 1521 per stuk, laan- meren f 1521 per stuk, 423 varkens: vleesch^arkens, wegende van 90110 Kg. 64 —65 ct., enkele hooger, zware varkens 6365 ct., vette varkens 60—61 ct. per Kg. slacht gewicht. 4 paarden. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. ALKMAAR, 19 Sept. Aardappelen f 2.403.30, aardbeien 13 22, andijvie 1.40—3, appelen 5—12, augurken 412, bloemkool I 9.5015, idem II 47, bieten 0.60—2.60, druiven 1316. gele kool 1.202.40, groene kool 2.204.40, kropsla 0.502, knolselderie 2.60. komkommers 1— 5, meloenen 826, peren 619. prei 34.60, peterselie 1.20, postelein 0.180.34. rabarber 1.503.50, raapstelen 1.10. roode kool 1.50 3.30, selderie 0.50—1.20, spinazie 0.160.67, snirboonen 1.60—3, dubbele spercieboonen 1.8Ó—2.85, tomaten 2.103.40. uien 2.60—3, wortelen 1.50. boswortelen f24. PURMEREXD. 20 Sept. A'cemarkt. Koeien totaal 662 stuks: 350 vette koeien 6470 ct. ner Ks„ eeldekoeien 120185. melkokeion 180260. stieren 44 52 ct.. 14 paarden f 90200. 100 vette akl- veren 2848 ct. per Kg., 285 nuchtere kal veren 717, 214 vette varkens 5254 ct35 magere varkens 1835, 270 higeen 10 17. 950 schapen 18—24, 60 bokken 3-13. 800 lammeren 912. BROEK OP LANGEND IJK. 20 Sent. Aanvoer: 18000 Kg. uien 1 802.30. driel. 1.601.80. grove 2.202.40. gele nen 4.805. 4000 Kg. neen 22.40. 420 Kg. snericebooneo 12.20—16.20. kroten 22.50. roode kool 160 —2.60. witte kool 0 90—1. gele kool 160- '9 Savoyekool 3.30. 600 stuks bloemkool 1A - 10.60. 2e soort 2.202.40, 2600 Kg. ter»-"' - A 4 1—4.60. R 4.70. C 4.—. CC 4,—. 300 wte druiven: Frankeofhalers 22.2027.50, 80 st komkommers 1.10. NOORDSCHAPAA'OUDE. 20 Sept. Aanvoer: 31600 Kg. aardaonelen: Srhotsrhe muiren 2.60. grooten 22.20. r. dot^n 1 50 —1.60. elsrenh. 2—2.10. hl. dito 2.40—2.70. driel. 1.90. bevel. 1.80—1.90. uien 1.80—2. grove 2.30—2.40. gele nep 5—530. 3000 k.g. Peen f 1.80—2.10; Spercieboonen f 1.80—5.20: 1900 k.g. Kroten f 110-270; '0700 kg. Roode kool f 1.3—1.60; 68S00 kg. "'itte kool f 090—1.20: 6200 kg. Gele kool f 1 502.40 80 ke. Bloemkool f 6.00 77700 kg. pootardappelcn A 28 35 f 4 704 A 35 55 f 4.20.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3