Jeugd en Luchtvaart Texelsch nieuws KeJitc en Zending, Belangrijke verbetering in de Texelsche haven Marktoverzicht Pastoor Boonckamp gaat onze gemeente verlaten Marktberichten Vertrokken personen Neem 'n AKKERTJE Oprichting van een jeugd-luclit- vaart-club. Men schrijft ons: In Haar rede, welke H. M. de Koningin op 31 Augustus 1938 heeft uitgesproken, heeft Zij Zich wel speciaal tot de Nederlandsche Jeugd gewend. H. M. de Koningin heeft Zich gewend „tot de jongeren, die geroepen zullen worden in een volgend tijdperk op ieder ge bied der maatschappij opbouwend werk te ver richten, onverschillig in welk deel van het Rijk". Het behoeft geen nader betoog, dat deze oproep van onze Landsvrouwe op de Neder landsche Jeugd grooten indruk heeft gemaakt en het is dan ook de plicht van de Jeugd om door „karakter, flinkheid, voortvarendheid, aanpassingsvermogen en helder inzicht" de terugkeer tot betere tijden te bevorderen. Eén van de zaken, welke ongetwijfeld voor ons land van groot belang is, is de ontwik keling en vervolmaking van de Luchtmacht in het algemeen, en van de Nederlandsche Luchtmacht in het bijzonder. Die ontwikke ling en vervolmaking hangt voor een groot deel af van het enthousiasme, dat de jeugd voor de luchtvaart aan den dag legt. Doch niet alleen enthousiasme is voldoende. Meer nog, althans in sterker mate, is het noodig, dat de jeugd op luchtvaartgebied volkomen georiënteerd is, zoodat zij de taak van hen, die op het oogenblik bouwen aan de ontwik keling van de luchtvaart, straks kan over nemen. De Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, die sedert haar oprichting in 1907 onvermoeid ge werkt heeft aan de ontwikkeling van de Ne derlandsche Luchtvaart, heeft dan ook be grepen, dat het haar taak was de belangstel ling van de Jeugd voor de luchtvaart zooveel mogelijk te bevredigen en in goede banen te leiden. Zij heeft daartoe een Jeugdluchtvaart- organisatie opgebouwd, die gaandeweg vasten vorm begint aan te nemen. Deze Jeugdluchtvaartorganisatie telt thans reeds pl.m. 50 plaatselijke Jeugd Luchtvaart Clubs en het spreekt vanzelf, dat bij de jeugd in Den Helder zich de behoefte laat gevoelen, om ook een plaats in de rijen van de georga niseerde luchtvaartgezinde Jeugd in te nemen. Een aantal hebben die behoefte reeds zoo sterk gevoeld, dat zij zich in los-verband bij de Jeugdluchtvaartorganisatie hebben aangesloten, dei reeds dit jaar den Jeugd- luchtvaartdag te Soesterberg en de Jeugd- luchtvaartkampen te Ermelo hebben mede gemaakt, doch die thans willen trachten tot oprichting van de Heldersche Jeugd Luchtvaart Club te komen. Zulks is volkomen te begrijpen. In de verschillende Jeugd Luchtvaart Clubs wordt de modelvliegtuigbouw beoefend. Het bouwen van modellen, die kunnen vliegen, be rust op een wetenschappelijke basis. Er zit veel meer aarr vast, dan men bij een opper vlakkige beschouwing denkt, omdat de vlie gende modellen aan dezelfde natuurwetten zijn onderworpen als de echte vliegtuigen. Bij den bouw van dergelijke modellen krijgen de jongelui een inzicht in de principes van de vliegtuigtechniek, van constructie, sterkte en stabiliteit, van de werking van de verschillen de krachten en van alle mogelijke vliegeigen- schappen, omdat zij met al die onderwerpen bij den bouw .en bij het laten vliegen hunner modellen rekening hebben te houden. Boven dien biedt een Jeugd Luchtvaart Club de ge legenheid tot het maken van excursies naar vliegvelden en vliegtuigfabrieken, waar zij, omdat zij meer dan gewone belangstelling voor de luchtvaart hebben, steeds als wel kome bezoekers worden begroet. In de Clubs worden cursusvergaderingen gehouden gehou den .waar een der leden aan de hand van een artikel in het een of ander luchtvaart-tijd schrift, of gesteund door hem te verstrekken materiaal, een causerie kan houden. Verder het deelnemen aan plaatselijke, ge westelijke en landelijke wedstrijden met model vliegtuigen, om dan eindelijk uitverkoren te worden cursusvergaderingen gehouden, waar een der leden aan de hand van een gen, te vertegenwoordigen, is toch wel iets, dat de Jeugd, en vooral de luchtvaartgezinde jeugd, moet aantrekken. Dat alles is te bereiken wanneer zij zich in het verband van de Jeugdluchtvaartorgani satie van de K.N.V.v.L. voegt. Alvorens tot oprichting van een dergelijke Jeugd Luchtvaart Club over te gaan, dient eerst te worden uitgemaakt, of onze jeugd zelf belangstelling voor het vraagstuk heeft. De groote moeilijkheid schuilt niet in de op richting van een dergelijke club, echter wel in de instandhouding.* Immers, vooral den eersten tijd heeft men tal van moeilijkheden te overbruggen. De Centrale Jeugd-Commissie van de K.N.V.v.L. geeft, zooveel als in haar vermogen is, hulp en voor lichting, doch de wil, om iets tot stand te brengen, moet toch van de jongeren zelf uit gaan. 4 De bedoeling is alhier binnenkort een bij eenkomst te beleggen alwaar kan worden uit gemaakt. of tot oprichting van een Jeugd Luchtvaart Club kan worden overgegaan. Zij, die hiervoor belangstelling hebben, kunnen zich thans reeds zonder eenige verplich- toing opgeven bij: D. van Hartingsveldt, Goudsbloemstraat 43 en I. de Haan, Kanaalweg 167, Den Helder. Voor de te beleggen bijeenkomst zullen zij dan een uitnoodiging ontvangen. Thans is het woord aan de Heldersche Jeu<rd om althans wat de luchtvaart be treft het opbouwend werk te verrichten, wa'arto" H. M. de Koningin de Nederlandsche Jeugd heeft aangespoord. Bij de dezer dagen gehouden „Kampioen schappen voor Oefenmeesters in Nederland 1938" open banen heeft onze stadgenoot E. de Zeeuw, tennisleeraar alhier, een aardig succes behaald. In afdeeling C is door hem op de tweede plaats beslag gelegd met de volgende resul taten De Zeeuw slaat Timmer (Den Haag): 68, 6— 1, 7—5, 1—6, 1. De Zeeuw slaat Kauling (Amsterdam): 2—6, 6—2, 2—6, 8—6, 6—2. De Zeeuw verl. van Hemmes (Den Haag): 3—6, 2—6, 2—6. In den havenmond te Oudeschild, ter hoogte van het Havenkantoor, wordt een belangrijke verbetering aangebracht, er wordt n.1. een aanlegsteiger gebouwd met trappen, terwijl er tevens gelegenheid zal zijn met voertuigen bjj deze aanlegplaats te komen. Vooral de bootdienst zal hiervan nu eb en vloed door de afsluiting der Zuider zee, zooveel anders reageeren in de Texel sche haven veel profijt hebben. Bij laag water zal men aan de nieuwe aanlegplaats gemakkelijker kunnen lossen en laden. Terwijl bij een hoogen waterstand, de pas sagiers niet meer op handkarren, enz. naar een hooger gedeelte behoeven te worden gebracht. Ook gister was de wolveehandel op de Texel sche markt nog zeer stug, naar beste schapen was wel eenige vraag, minder goede waren slecht verkoopbaar. Betaald werden prijzen van 14 tot 17, beste gingen voor 18 tot 19. De lammerenhandel was ook niet vlug, beste lammeren werden verkocht voor 10 tot 10.50 per stuk. De wolvee-aanvoer was niet zoo groot als vorige week. De grootste belang stelling trok ditmaal de rammenhandel. Er werden 70 stuks aangevoerd, die van de hand gingen voor prijzen van 20 tot 40, het meerendeel echter in ruilahndel. Wolhandel was er op de markt niet; vorige week Dinsdag en Woensdag liep de wolprijs op tot 75 cent per kg, doch thans kocht de firma Vlessing, die reeds veel heeft gekocht, niets meer. De rundvee-aanvoer bestond in een drietal koeien, die prijzen opbrachten van 180 tot 250 per stuk, graskalveren golden 25 tot 45, nuchtere kalveren gemiddeld 10. Varkens op de boerderij loopen in prijs terug, betaald wordt 26 tot 27 cent per pond. Biggen op de markt deden pl.m. 17.50 per stuk. Paarden werden dezen keer niet verhandeld, wel 2 veulens, prijzen 75—100. Op de eierenveiling liep de prijs der kip eieren 10 tot 15 cents per 100 stuks terug. Cocksdorp Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Hem- en Venhuizen, de ZeerEerw. heer Th. N. M. M. Boonekamp, thans pastoor te De Cocksdorp, en tot pastoor te De Cocksdorp de ZeerEerw. heer J. A. M. Bekkers, die kapelaan was te Schiedam in de parochie van de H. Lidwina. Pastoor Bonnekamp heeft gedurende ruim drie jaren zijn functie te De Cocksdorp ver vuld en zich gedurende dit korte tijdsverloop de genegenheid en achting van geheel zijn kleine parochie waardig gemaakt. Met groote toewijding en ijver heeft de jeugdige pastoor, die zelf in zijn jeugd geruimen tijd op Texel woonachtig was, zich aan zijn parochie ge geven, veel is op kerkelijk gebied in dien tijd te De Cocksdorp tot stand gekomen, en voor de verbetering en verfraaiing van zijn kerkje heeft pastoor Boonekamp veel bijgedragen. Zijn heengaan naar elders zal door de Katho lieken van De Cocksdorp zeer betreurd wor den. Doch niet alleen te De Cocksdorp, doch ook te Den Burg is door pastoor Boone kamp gearbeid, vooral voor de Stands organisaties heeft hij veel gedaan, ver schillende lezingen werden te Ben Burg gehouden, vooral voor leden van den R.K. Middenstand, die altijd zeer gaarne wer den bezocht. Moge het pastoor Boonekamp in zijn nieuwe, veel grootere parochie in alle op zichten goed gaan. Veemarkt, Maandag 19 Sept. 1938. 125 Schapen, 14.tot 19.125 Lam meren 7.tot 11.70 rammen 20. tot 40.2 Veulens 75.tot 110. 3 Koeien 180.tot 250.2 Graskalveren 25.tot 45.5 nuchtere kalveren 7. tot 13.—; 20 Biggen 16.— tot 19.— 4 Gei ten 5.— tot 7.—; 160 Kippen 0.40 tot 0.55. Eierenveiling, 19 Sept. 1938. Aangevoerd 52.581 eieren. 58—62 kg per 100 4.50 tot f 4.70; 62—64 kg per 100 4.65 tot 4.75; 66—70 kg per 100 4.80 tot 5.00; 5056 kg per 100 4.00 tot 4.50; 40—50 kg per 100 2.75 tot 4.00. J. Roeting .bootsman, en gezin, naar Oost en West Souburg, Oude Vlissingscheweg 26. IJ. Visserman, naar Sneek, aan boord vaar tuig „Nieuwe Zorg". Christina E. Heins, naar Rotterdam, Ber- kelschelaan 70 B. J. G. Kottman, naar 's-Gravenhage, Laak- kade 86. A. N. van der KutflCrucq en dochter, naar Soerabaja. K. Elzenga, los werkman, en echtgenoote, naar Haarlem, Rijksweg 473. L. van den Hoogen, sergt.-macht., en gezin, naar Rotterdam, Schiedamscheweg 521D. H. A. G: Hultink, kellner, naar Amsterdam, Vijzelgracht 33 Illhg. A. M. JansenWiering en kinderen, naar Soerabaja. E. W. JanssenMorgenroth en kind, naar Maasbree, Blerick, Kleine Steegstraat 19. B. G. Merck, sergt.-monteur, en gezin, naar Schiedam, Rembrandtlaan. Cornelia W. Schnatmeier, naar Leiden, Fr. van Mierisstraat 25. C. E. Schouten, naar Medemblik, St. Rad boutstichting. Grietje Roosendaal, naar 's-Gravenhage, Geraniumstraat 47. W. Burgwal, kellner, en echtgenoote, naar Apeldoorn, Hoogstraat 39. G. Klein, schilder, naar Monnickendam, Zuideinde 134. Maria Lammerson, dienstbode, naar Haar lem, Florastraat 18. H. C. Odijk, tijpograaf, naar Rotterdam, Hilledijk 185a. J. Possel, kruideniersbed., naar Groningen, Kruitlaan 21 B. K. J. Stadtman, naar Breda, K.M.A. A. Visser, naar Haarlem, Zaanenlaan 6. Antje Ypma, naar Anna Paulowna, Veer- weg 15. C. L. Kuster—van Hulst, naar Amsterdam, Rustenburgerstraat 383 Illhg. A. M. L. Moormann, dienstbode, naar Haar lem, Bloemhofstraat 1. E. ThielFabig en kind, naar Homberg (D.), Charlottestraat 97. L. L. Siliacus, naar Amsterdam, Beethaven- straat 16. J. H. Eelmanvan Pijlen, naar Soerabaja. J. Eggink, naar Amersfoort, Prins Frede- riklaan 8. Hendrika Scheffers, dienstbode, naar Alk maar, Roemer Visscherstraat 22. A. M. BrandenburgTrumpie en kind, naar Rotterdam, Boezemlaan 28. B. C. E. CitteurKonijn, naar Sitobondo (Ned.-Indië). M. J. Linning, koopman, en echtgenoote, naar Amsterdam, Majubastraat 59 IIhg. Maria J. Oudhuis, naar Maastricht, Wolf- straat 22. J. H. Verseput en gezin, naar Amsterdam, Marnixstraat 411 boven. Jannetje Bouwens, dienstbode, naar Cal- lantsoog, Rijksweg C 31. J. van EsBoertje en kinderen, naar Hille- gersberg, Dahliastraat 31. E. H. KleverNijpels, naar Gouda, Wester kade 95. Klaasje Post, naar Bloemendaal, Rijper- weg 16. R. H. Stijger, sergt.-konst. K.M., en echt genoote, naar Soerabaja. Fennechien Timmer, naar Medemblik, Bree- straat 3. P. A. Verhoef en echtgenoote, naar Haar lem, Cronjéstraat 125. A. J. van der Horst, bootsman K.M., en ge zin, naar Soerabaja. J. Beezemer, technisch ambtenaar, en echt genoote, naar Soerabaja. bij Rheumatische pijnen, Spierpijn enz. DE ARMENIËRS. Naar aanleiding van de verandering van staat in het Sandsjak van Alexandrette, waar nu de Turken weer de eerste viool spelen, schrijft de Bazeler „Volksbote"i ,flct is met diep medegevoel, dat wij aan de Armeniërs denken, die na de schrikkelijke dagen der Turksche vervolging een toevlucht in het Sandsjak hadden gevonden. Zij zullen verplicht zijn weer weg te trekken. Het wes- tersch Christendom kan niets doen om de leden der oudste kerken te hulp te komen. De mar telweg der Armeniërs, een der meest sombere episoden van de sombere 1,0 laatste jaren, zal opnieuw met een triest hoofdstuk vermeerderd worden". Wat leeft en groeit. De wereld van dieren en planten. Bij de Uitgeverij Het Spectrum te Utrecht zal binnenkort een nieuw standaardwerk ver schijnen, getiteld „Wat leeft en groeit." Het werk draagt tot ondertitel: De wereld van dieren en planten. Voorloopig zullen achtereenvolgens veertig deelen het licht zien, welke tezamen een com plete bibliotheek over de dieren van Neder land vormen. Het werk staat onder redactie van Dr. A. Raignier, Dr. L. Senden, Ds. R. J. de Stoppelaar, Jan P. St rij bos, Rinke Tolman, Jan Vriends, (die als secretaris der redactie fungeert jen A. B. Wigman. Naar men ziet is dit de eerste maal dat de bekendste natuur kenners en ornithologen van Noord- en Zu:d- Nederland elkander bij de redactie van een alles-omvattend werk terzijde staan. Achter eenvolgens worden de vogels, de zoogdieren, de visschen, de reptielen en amphibieën, de insecten en de lagere diersoorten besproken en behandeld De deelen worden geïllustreerd met meer dan duizend origineele foto's, en teekeningen van Gerard Huysser. De onge meen aantrekkelijke vorm van de uitgave heeft den uitgevers niet belet het werk tegen een uiterst lagen, werkelijk voor ieder bereik baren prijs verkrijgbaar te stellen. Aart Luteyn de Andere, door Her man de Man. Uitg. Bosch en Keuning N.V. te Baarn. De Man heeft het leven en werken van den Rijnschipper asl onderwerp van een roman ge kozen en hij doet dat op de hem eigen gron dige en psychologisch volkomen verantwoorde wijze. Na lezing van dit werk heeft men niet alleen een goeden kijk gekregen op het doen en laten der Rijnschippers, maar ook, en vooral, wordt hun leven onderling, in gezinsverband, of in den omgang der beide sexen tot in détails en levendig weergegeven. Voor die weergave heeft de Man dikwijls gebruik moeten maken van het „argot" der schippers, iets wat overi gens in den aanhef van het boek wordt mee gedeeld,, ter verklaring van de veelvuldige ger manismen en wat daarop lijkt. Wie min of meer van nabij contact gehad heeft met zijn schippers, zal aanstonds be amen, dat een natuurgetrouwe en zuivere be schrijving van hun werken en streven juist op die manier, en met deze woordkeus, het meest benaderd is. Het boek zelf is weer typeerend voor het schrijverstalent van de Man. Sterke taal, rijke fantasie, en de gave om iets zoo prachtig-beel- dend weer te geven, dat men tenslotte zou gaan meenen dit alles aan den lijve zelf mee te maken. Zelden, neen nimmer, lazen wij een boek, dat dusdanig de werkelijkheid wist te benaderen van het harde leven van den rijnschipper. Op enkele plaatsen bereikt het werk de kracht van een épos en gesrakt men tot de overtui ging, dat hier een schrijver aan het woord is, wiens talent ver boven den middelmaat uit steekt. Een door en door goed en eerlijk boek, dat niemand, die ook maar eenige belangstelling bezit voor datgene wat er leeft in de Neder landsche litteratuur, mag missen. P r i n c e s s e n uit h et Huis van Oranje, door Dr. J. C. van der Does. Uit gave C. J. Terwee, Putten (Gld.). De prinsessen uit zes opeenvolgende ge slachten van ons Vorstenhuis worden ons in dit f-aaie, ".warto formaat, boekwerk voor den geest getooverd. „Landjuweelen" noemden onze voor vaderen som3 die Prinsessen, omdat ze een parel, een sieraad van het land waren. De geschiedenis van haar leven is voor een grooter of klej er deel saamgeweven met die van ons vaderland", zoo zegt de schrijver in zijn voorwoord. Vooral in vroeger eeuwen werden deze jongt vrouwen van vorstelijken bloede, veelal jong en om redenen van staatsbelang als in die tijden gebruikelijk uitgehuwelijkt. Leed werd maar al te autwijls hun deel, maar het martelarenbloed i_er' Oranjes bracht hen er toe ,hun lot fier te dragen, zooals van een dochter uit „oo'n edel «lacht te verwachten was. De titel van dit boek doet onwillekeurig een verband veronderstelle. met het eenigen tijd geleden in ander formaat (royaal 8") bij Van Holkema Warendorff verschenen werk „De Prinsen uit ons Vorstenhuis" van de hand van J. J. Moerman en T. Kleynhout Moerman, h.tgeen echter niet het geval is. Laatstgenoemd werk behandelt n.1. alleen de Prinsen, te beginne-, met Prins Willem, den lateren Koning Willem I. Het Prinsesse n-b o e k, dat we thans bespreken, grijpt dieper in de historie terug en begint ons te verhalen van het leven vari de dochters van Willem den Zwijger, aan wie evenmin als aan den Vader des Vaaerlands de storm der tijden voorbij is gegaan Inte ressant zijn de lotgevallen dezer Hooge Vrou wen, niet het minst de levensbeschrijving van Prinses Charlotte Frandrina, de vierde doch ter van Willem van Oranje en Charlotte van Bourbon, die, in Frankrijk levende tot het Katholieke geloof terugkeerde en Ln een klooster ging. Het wel en wee van Oranje en de Neder landen zijn zcó nauw verweven, dat velen met dankbaarheid naar dit boek zullen grijpen, om de levensgeschiedenis van de Oranje prinsessen te lezen en het herlezen. De Briefwisseling Vosmaer Perk, door Dr. Garmt Stuiveling. Uitg. Van Holkema Warendorf N.V. te Amster dam. De beweging van '80 is in de hedendaagsche letterkunde reeds van voldoende kanten be keken, beschouwd en beschreven. Veel" van wat daaraan voorafging en de beweging voor bereidde is evenmin aan het literair-historisch oog ontgaan. Een zeer juist inzicht in die jaren, vóór de oprichting van de Nieuwe Gids en een billijke schatting van de beteekenis en invloed van een der toen op den voorgrond tredende figuren, Mr. C. Vosmaer .verkrijgt men door de lezing van diens briefwisseling met Jacques Perk, die hier door Dr. Stuiveling openbaar wordt gemaakt. Deze collectie brieven bevat zoo goed als de geheele correspondentie tusschen Vosmaer en Perk tijdens de korte periode (drie en een half jaar) waarin laatstgenoemde zijn geesteskin deren het licht der publiciteit deed zien. Over duidelijk blijkt hier de invloed welke uitging van Vosmaer's wezen, niet alleen door middel van zijn werk, maar meer door zijn persoonlijk contact in gesprek en brief en dit persoonlijke is ook een verklaring voor de latere, heftige reacties tegen die figuur, van welke iemand, die over het algemeen schamper schrijft over Vosmaer, (J. P. Boyens in diens proefschrift over V.) getuigt: „Wellicht heeft geen der Nederlandsche literatoren in het decennium 18761886 een grooter en beslissender in vloed op het opgroeiend geslacht van schrij vers en schrijfsters uitgeoefend dan Carel Vosmaer." Met de bewerking en uitgave van deze brief wisseling heeft Dr. Stuiveling belangrijk bij gedragen om te komen tot een objectieve be oordeeling van Vosmaer en Perk en met groote belangstelling zien wij de beloofde voortzetting dezer publicatie tegemoet. „DieSegelndenGötter" door Eduard Stucken. Uitgave van Paul Zsolnay (Berlijn- Weenen-Leipzig) Voor ontelbare schrijvers is de Pacific reeds gedurende vele eeuwen een bron ge weest, waaraan zij hun fantasie konden laven en waaraan zij steeds nieuwe krachten von den om tot het samenstellen van verhalen te komen, die den nuehteren mensch van de West-Europeesche stranden iets zouden doen voelen van bet schoone, romantische en idyl lische der Zuidzee. Tal van deze geschiedenissen raken kant noch wal. Zelfs ongeschoolde lezers begrijpen dat de auteurs nooit den Pacific aanschouwden en dat ze dat alles, de verhalen van de vurige inktvisschen, van de lokkende sirene's en de doodende koralen uit een, dikwijls voortreffe- ljjken, journalistieken duim zogen. Met wer kelijkheid, of kundige lyriek (die ook aan de werkelijkheid ontleend kan zijn) had dat alles bitter weinig van doen. In „Die Segelnde Götter" is dat anders. Hier is een uitnemend schrijver aan het woord, die op zulk een voortreffelijke en smakelijke wijze Dichtung en Wahrheit weet te vermen gen, dat men het werk in één adem door uit leest. Men krijgt hier een couleur locale, die waarlijk bijzonder realistisch, en een verhaal, dat, ondanks het excentrieke ervan, aanvaard baar is. Eduard Stucken is een schrijver, die zijn sporen reeds lang geleden verdiende, maar die met dit werk ongetwijfeld den dank zal oog sten van allen die goede lyriek op hun juiste waarde weten te schatten. Goede lyriek... die tegenwoordig wei zeer zeldzaam geworden is. Het is daarom, dat wij met vreugde deze uit gave signaieeren. Een advertentie in de Heldersche j Courant komt onder j duizenden oogen. Ook UW advertentie! DE HEIDELBERGSCHE CATECHISMUS. Het is thans 375 jaar geleden, dat de Hci- dclbergsche Catechismus als werk van den 27-jarigen superintendent Olevianus en den 29-jarigen prof. Ursianus ontstond. Reeds 1,0 jaar na zijn verschijning was de catechismus in 17 talen vertaald. DUITSCHE KERKSTRIJD. Afscheiding. In Thürihgen hebben enkele predikanten der belijdenisbeweging richting Niemöller besloten om de staatskerk te verlaten en tot de vrije kerken over te gaan, in dit geval ,J)e Evan- gelisch-Luthersche kerk van Oud-Pruisen". Twee gemeenten gingen reeds over, nl. te Gotha met eenige honderden zielen en te Neu- haus met nog onbekend zielental. JEITGDCARICATUURBOE" Het Zwitsersch Persbureau te Zürich deelt mede, dat de antireligieuze uitgevers te Moskou dezer dagen een caricatuurprentenboek voor kinderen van 6—10 jaar zal doen verschijnen, dat geheel uit spotprenten op Christus, Jehova, Mohammed en Boeddha bestaat en in een op lage van 500.000 exemplaren verspreid zal worden. BRITSCHE EN BUITENLANDSCHE BIJBELGENOOTSCHAP. Het Britscli en Buitenlandsch Bijbelgenoot schap te Londen verkocht in het verloopen boekjaar 11.318.575 bijbels en bijbelgedeelten. Sinds haar stichting in 1801, zond het genoot schap ongeveer 500 millioen bijbels en bijbel gedeelten de wereld in. Onder de 12 nieuwe vertalingen die het genootschap dit jaar gaf, zijn alle 5 werelddeelen vertegenwoordigd (Afrika 8, Europa 1, Amerika 1, Azië 1, Oce- anië 1). De Europeesche vertaling is er een voor de Zigeuners. Het budget wyst op een uit- gavencijfer van 385.31,8 pond sterling een tekort aan van 7256 pond. STOOiMVAART IMIJ. NEDERLAND. Bintang, 19 Sept. te A'dam. Joh. de Witt, t., 17 Sept. v. Colombo. Johan van Oldenbarnevelt, t., 21 Sept. 12 u. te Amsterdam verwacht. Poelau Bras, u., 17 Sept. v. Genua. Pluto 19 Sept. te Kopenhagen. Enggano, t., 18 Sept. van P. Soedan. Marnix v. St. Aldegonde, u., 18 Sept: te Sa- bang. Poelau Laut, t., 18 Sept. van Padang. Sembilan, t., 19 Sept. te Marseille. Tawali, t., 8 Sept. van Batavia. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Achilles, 18 Sept: te A'dam. Ajax, 18 Sept. te Stettin. Ariadne, 18 Sept. te A'dam. Barneveld, 18 Sept. v. Hamburg. Baarn, t., 15 Sept. van Valparaiso. Bodegraven, t., 18 Sept. v. Christobal. Ceres, 18 Sept. v. Panderma. Crijnssen, 18 Sept. te Hamburg. Calypso 16 Sept. van New York. Deucalion, 18 Sept. te Bourgas. Euterpe, 17 Sept. v. La Pallice. Fauna, 17 Sept. te Catania. Hebe, 19 Sept. te A'dam. Iris, 18 Sept. Holtenau gep. Juno, 18 Sept. v. Piraeus. Luna, 16 Sept. te Kimaösi. Nereus 19 Sept. te Amsterdam. Odysseus 20 Sept. ote Amsterdam. Orion, 17 Sept. v. Setubal. Orpheus pass. 19 Sept. Brunsbuttelkoog. Pygmalion 19 Sept. van Nea Playa. Pericles, 18 Sept. v. Cristobal. Pluto, 18 Sept. Holtenau gep. Pygmalion, 18 Sept. te Nea Playa. Saturnus, 18 Sept. Gibraltar gep. Simon Balivar, u., 17 Sept. v. Dover. Theseus, 19 Sept. te A'dam. Stella, 18 Sept. te Hamburg. Tiberius, 16 Sept. v. Catacolo. Ulysses, 18 Sept. te Izmir. Van Rensselaer 16 Sept. van New York. Venus, 17 Sept. v. Susak. Vesta, pass. 18 Sept. Dungeness. Vuicanus, pass. 18 Sept. Dungeness. KON. HOLL. LLOYD. Westland, u., 19 Sept. te Montevideo. Montferland, 19 Sept. te A'dam. Orestes, 17 Sept. v. Bremen. Zaanland, t., 16 Sept. v. La Plata. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Dinteldijk 15 Sept. van Halifax. Spaarndam 16 Sept. van Mobile. Tiradentes 19 Sept. te Philadelphia. Beerhsterdijk, 16 Sept. te Norfolk. Blommersdijk, 18 Sept. te Londen. Drechtdijk, pass. 17 Sept. Praw'e Poir.t. Nieuw Amsterdam, 17 Sept. v. Southampton. Statendam, 18 Sept. te New-York. Volendam, 19 Sept. te Plymouth-. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom, u., pass. 18 Sept. Ouessant. Amstelkerk, 18 Sept. te E'dam. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Silverwillow 16 Sept. te Los Angeles. Hoegh Silverlicht 13 Sept. van Cebu. Madoera 17 Sept. te Lorenzo Marqués. Silverbeech 16 Sept. van Bombay. Soemba 16 Sept. v. Bombay. Madoera, 16 Sept. v. Durban. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar. t., 18 Sept. v. Odessa. Buitenzorg, t., pass. 18 Sept. K. del Armi- Dempo, t., pass. 18 Sept. K. del Armi. Kedoe, u., pass. 18 Sept. Point de Galle. ROTTERDAM—ZUni-AMERIKA LIJN* Alphacca, u., pass. 19 Sept. Ouessant. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Aeneas 19 Sept. te Suez. Eurybates 19 Sept. te P. Said. Achilles, 18 Sept. te Huil. Alcinous, 17 Sept. v. Gravesend. Menestheus, 17 Sept. te Londen. Polyphemuse, 18 Sept. te Suez. Perseus 17 Sept. van Yokohama. EMZETCO LIJN. Jonge Elisabeth, 17 Sept. te Bordeaux. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPM Ruys 16 Sept. te Kohsichang. Sawahloeto 16 Sept. te Penang. Tasman 17 Sept. te Singapore.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6