Weer verhooging van Landbouwcrisisheffingen Godesberg... VOOR DEN' Belangrijke vlootuitbreiding Militaire invloed in de Tsjechische regeering J EERBERICHT Meer vliegvelden Zes groote zeeverkenners Twintig millioen voor nieuw klein vloot- materieel in lndië Dit nummer bevat 8 pagina's Al is hef telegraafkantoor dicht Waar het lot der volkeren beslist wordt Hoe ver zal Chamberlain gaan DE BILT S EINTi Politiek maakt de hoofden heet Bedrijfsbelasting is anti sociaal Wielrennen Neder!, verbetert wereld record op de tandem lioel&al Continent—Engeland Nederland verhoogt zijn weerkracht De Regeering slelt in haar toelich ting tot den kapitaaldienst van de Defensiebegrooting vast, dat nieuw vlootmateriaal te bescherming van de koopvaardijschepen noodzakelijk is. Verder heeft zij snelvarend mate rieel en nieuwe vliegtuig groepen voor Ned.-Indië op haar programma. Niet minder dan 20 millioen gul den wordt uitgetrokken voor nieuw klein vlootmaterieel in den Indi- schen Archipel., terwijl 6 millioen op deze begrooting is geplaatst als eerste termijn voor den bouw van den nieuwen kruiser. Voorts zullen, blijkens de toelich ting, meer vliegvelden worden aan gelegd, nieuwe compagnieën motor- dienst worden gevormd en voortaan drie lichtingen voor herhalingsoefe ningen worden opgeroepen. De gewone dienst van de Defensiebegroo ting 1939 vertoont een eindcijfer, dat ƒ24.498.932 hooger is dan dat van het dienst jaar 1938. Deze .verhooging spruit niet slechts voort uit het verhoogde contingent van -het land leger en de verlenging van den eersten oefentijd, doch voornamelijk uit de aan schaffing van nieuw vlootmaterieel, zoowel voor Nederland als Nederlandsch-Indië, be nevens uitbreiding der luchtmacht. In het kader van het aanbouwplan voor de zeemacht is jaarlijks gemiddeld een be drag van 1,5 miilioen meer benoodigd dan op de begrooting voor 1938 voor dit doel was uitgetrokken, terwijl de kosten voor ex ploitatie e.d. van de weermacht naar schat ting uiteindelijk met rond f 15,8 millioen Zullen stijgen. Verdeeling vlootkosten. De invoering van een nieuwe kostenver- deeling voor de zeemacht, voor zoover niet in de defensiebegrooting 1938 tot uitdruk king gebracht, zal naar raming jaarlijks bovendien nog een hoogere uitgave vorde ren van gemiddeld pl.m. f 0.5 millioen. Beveiliging voedselinvoer. Bij de behandeling van de defensiebegroo ting voor het dienstjaar 1938 is reeds met een enkel woord ter sprake gekomen het groote belang, dat gelegen i^.in het treffen van de noodige maritieme maatregelen tot het beveiligen van den invoer van voedsel en grondstoffen over zee, wanneer de om standigheden daartoe leiden. De verdere overweging van dit vraagstuk, ten nauwste samenhan gende met de economische en indus- trieele verdedigingsvoorberciding, heeft de overtuiging geschonken, dat voor de bedoelde handelsbescher ming eenige uitbreiding van het ma terieel, dat volgens de bestaande plannen in Nederland aanwezig zal zijn, noodzakelijk is. Boven heigeen volgens de reeds bestaande aanbouwplannen beschik baar zal komen, zal een versterking van de lichte strijdkrachten noodig zijn met elf molortorpedobooten, tien torpedowatervliegtuigen en zes lich te convoyeurs, tevens ingericht voor mijnenvegen, terwijl bovendien een kanonneerboot als reserve voor de zes onmisbaar moet worden geacht. De Indische vloot. Ten einde reeds in tijd van vrede in de behoefte van tankschepen te kunnen oor- zien en om bij het uitbreken van een ge wapend conflict in het 1 erre (losten paraat te zijn, wordt liet noodzakelijk geacht, dat de vloot in Nederlandsch-Indic de beschik king krijgt over ten minste één tankschip. De kans op nentraliteitsschendingen in ge val van een oorlog in Oost- Vzië is toegeno men, zoodat een voortdurende en nauwkeu rige controle op sommige gebiedsdeelen in den Archipel noodzakelijk moet worden ge acht. Te dien einde zullen ecnig licht, snelvarend materieel met voldoende offensieve kracht en enkele vlieg- tuiggroepen reeds in vredestijd in die gebiedsdeelen moeten worden ge- stationneerd. Voor het toezicht op de visscherij der bui- tenlandsche vaartuigen zal kunnen worden volstaan met 8 motortorpedobooten en 4 groepen van 3 torpedowatervliegtuigen. Resumeerende worden dus in ver band met de bijzondere hierboven omschreven doeleinden, doch geheel blijvende binnen het kader van een klein-materieel vloot, extra noodig geacht: 19 motortorpedobooten, 22 torpedowatervliegtuigen, 6 con voyeurs, tevens mijnenvegers, 1 ka nonneerboot, 1 tankschip. Met den bouw en de uitrusting van de kanonneerboot zal naar raming rond f 20 millioen gemoeid zijn, waarvan op deze be grooting een eerste termijn van f 10.8 mil lioen is uitgetrokken. Ten gevolge van de maatregelen, die in verband met de bescherming van den in voer hier te lande noodig zijn en waartoe in de eerste plaats een deel van den hier genoemden aanbouw behoort, zullen de jaar- liiksche exploitatiekosten der Kon. Marine stijgen met een bedrag van rond f 2 milli oen. De nieuwe kruiser. Voorts is op den kapitaaldienst een eerste termijn van f 6 millioen ge bracht voor een tweeden vervangen- den kruiser. Nu hét noodzakelijk wordt geacht thans cok den tweeden vervangenden kruiser op stapel te zetten, ten einde zoo spoedig mo gelijk het zeer beperkte aantal kruisers, dat onze scheepsmacht telt, geheel uit moder ne eenheden te doen bestaan, is het aange wezen den bouw te doen plaats hebben ten laste van den kapitaaldienst. Bij de beslissing omtrent deze vervroegde vervanging is mede van invloed geweest de volgende omstandigheid. Het zal moge lijk zijn den bouw van dezen tweeden krui ser tezamen met dien, waarvoor op de be grooting 1938 een eerste termijn is uitge trokken, te doen plaats vinden, hetgeen de bouwkosten belangrijk lager doet zijn. Deze kunnen voor het tweede schip in plaats van op f 20 millioen op ongeveer f J8.5 millioen worden geraamd. Zes groote zeeverkenners. Eveneens is op den kapitaaldienst alsnog een bedrag van f 2.655.000 uit getrokken voor den bouw van zes groote zeeverkenners, uit welk be drag deze bouw geheel kan worden bekostigd. Uitoreiding landmacht. Bij de nadere uitwerking van de toe komstige vredesorganisatie, is het noodza kelijk gebleken over te gaan tot de vorming van vier, in plaats van zooals aanvanke lijk in uitzicht was gesteld twee regi menten motorartillerie. Ook is het, in verband met de ge nomen maatregelen ten aanzien van de grensbeveiliging, noodzakelijk ge bleken, drie nieuwe compagnieën motordienst op te richten. Door omstandigheden buiten den wil van den Minister, kon niet wor den overgegaan tot aankoop van het vliegveld Waalhaven en een ander bestaand burgervliegveld, zoodat de aanleg van meer nieuwe vliegvelden dan aanvankelijk in het voornemen heeft gelegen, moet worden ter hand genomen. Voorts wordt een bedrag van f 400.000. aangevraagd, dat grootendeels is bestemd ter voorbereiding van de bewapening van eenige handelsschepen die in oorlogstijd voor de beveiliging van onzen overzeeschen invoer tegen aanvallen uit de lucht kunnen optreden. Het ligt in het voornemen om in 1939 en volgende jaren de dienst plichtigen van drie lichtingen, niet bestemd voor de grenstroepen, voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te doen komen. De minister ziet de toekomst donker in. Landbouw-crisis- fonds heeft reserve noodig. De prijsdaling van tal van pro ducten gedurende den laatsten tijd doet verwachten, dat de Land bouwcrisismaatregelen voorloopig nog niet gemist zullen kunnen wor den; integendeel, blijft deze bewe ging aanhouden, dan zullen wel licht heffingsverhoogingen en weder Invoering van steunmaatregelen tot het onvermijdelijke gaan behooren. Aldus deelt de minister in de Toelichting op de begrooting van het Landbouwcrisis- fonds voor 1939 mede. De minister blijft streven naar een ver eenvoudiging der crisismaatregelen, ook teneinde de aan den handel opgelegde be lemmeringen zooveel mogelijk te verhin deren. Overname der verschillende rege lingen door de bedrijfsgenootcn zal wor den 'gevorderd. Het voordeelig slot van den gewonen dienst 1938, dat aanvankelijk op f 2.000.000 ge raamd was. wordt voornamelijk als gevolg van de gunstige uitkomsten van 1937 thans op f 4.000.000 geraamd. Het voordeeliv slot van den dienst 1939 wordt op f 4.589.000 ge raamd. De minister is van meening, dat met het oog op de onzekere positie en de dalende tendenz van de prij zen noodzakelijk is een dergelijke reserve van ca. f 4.500.000 ter be schikking te houden. De geheele dienst van het fonds sluit met een nadeelig saldo van f 382.000, be staande uit een voordeelie slot van den gewonen dienst van f 4.59S.000 en een na deelig slot van den kapitaaldienst van f 4.980.000. Kabinet afgetreden. Nieuw kabinet op breede basis. Be- nesj maant opnieuw tot kalmte aan. In een gistermorgen uitgesproken radioredevoering heeft de burgemees ter van Praag, Zenkei, medegedeeld, dat het kabinet Hodza is afgetreden. Later werd dit officieel bevestigd. Generaal Sirovy, inspecteur-generaal van het leger, heeft in opdracht van president Benesj een nieuwe regee ring gevormd, waarin hij zelf als premier optreedt. Daardoor is voor een deel aan de wenschen van het volk, dat het leger in de regeering vertegenwoordigd wilde hebben, te gemoet gekomen. Geen militaire dictatuur zooals men aanvankelijk dacht, is tot stand gekomen, maar een kabinet op zeer wijde nationale basis, dat den president in staat moet stellen, do onderhandelingen inzake het nationaliteitenvraagstuk voort te zetten met den steun van het geheele land achter zich. Havas weet nog te melden, dat de vier de zetel van een minister zonder portefeuil le is gereserveerd voor een lid van de Slo- waaksche volkspartij. Omtrent het nieuwe kabinet wordt nader gemeld, dat de politieke zaken in handen zijn van een politieke commissie, bestaande uit dezelfde personen, die den politieken ka binetskern van de vorige regeering vormden t.w. Hodza, Czernin, Bechinye, Schramek en Franke. Sivory is minister-president en minister van Oorlog, Krofta is minister van buiten- landsche zaken; de burgemeester van Praag, Zenkei, is minister zonder portefeuille. Weer een radiorede van Benesj. Voor het kabinet gevormd was, heeft Pre sident Benesj zich weer via de radio tot het volk gericht en gevraagd voor alles de kalm te te bewaren. Hij zeide verder onder meer: „In geheel Europa vinden veranderingen plaats, niet alleen in ons land. Deze wijzigingen hebben in -verschillende landen verschillende vor men en daarom moeten wij ze met kalmte en in eenheid onder het oog zien. Ik heb nooit gevreesd en ik vrees ook thans niet voor de toekomst van ons volk. Ik ben be reid toe te stemmen in iedere overeenkomst, die gunstig zal zijn voor mijn land voor de pacificatie van Europa en voor de samen werking met Engeland, Frankrijk en Duilsch land. Tóch kunnen mededeelingen verzonden worden. In geval men een dringende boodschap heeft voor iemand, die niet telefonisch be reikbaar is, terwijl de telegraafdienst in diens woonplaats gesloten is, dan kan wor den getracht de tusschenkomst van den op de plaats van bestemming wonenden direc teur, kantoor-, of stationhouder in te roepen. Daarvoor zijn door den aanvrager van het gesprek de normale gesprekskosten, ver hoogd met pen vergoeding van 50 cent over dag (7.3022.30) of van f 1.'s nachts (22.307.30) verschuldigd, indien de bood schap kan worden overgebracht. Engeland zal zich niet inlaten met de Poolsche en Hongaarsche minderheidskwesties. Hitier mag Sudetenland hebben, maar méér ook niet. Naar verluidt zal geen communi qué over de besprekingen van Hitier met Chamberlain te Godesberg ge publiceerd worden, voor deze geheel beëindigd zijn. Uit den aard der zaak is er dus thans nog geen en kele definitieve mededeeling te doen. Europa wacht zijn lot, dat thans ligt in handen van het Duitsche staatshoofd en den Engelschen mi nister-president, af. Hitier ontving gistermiddag zijn gast aan den ingang van het hotel Dreasen. De be sprekingen namen direct een aanvang e^ waren zeer langdurig.. Voor het hotel had de rerewacht het geweer gepresenteerd, de menigte bracht den Duitschcn groet en riep „Heil Chamberlain en zijn gevolg namen den hoed af. Hedenmorgen om 11 uur zul len de besprekingen worden hervat. Chamberlain heeft na afloop van zijn eerste bespreking een verkla ring aan de pers gegeven, waarin hij een beroep op allen doet, om bij te dragen tot handhaving van de orde en zich van elke daad te ont houden, die incidenten kan veroor zaken. Hoe ver kan Chamberlain gaan. De verontwaardiging der openbare mee ning in Engeland over de capitulatie is eenigszins geluwd, zegt de N. B. Crt. Men houdt zich nu nog slechts bezig met de vraag of Hitler zich nu eindelijk bevre digd zal toonen. dan wel toch nog meer zal eisehen dan hem thans reeds wordt aangeboden. Wat Chamberlain in dit laat ste geval zal doen. valt van te voren niet te zeggen. Wel echter is duidelijk, dat hii in Godesberg geen nieuwe concessies kan doen Hii kan Hitler slechts verzoeken het En gelschFransche plan te aanvaarden. Stelt Hitler weer nieuwe eisehen. dan kan Cham berlain niet meer doen dan beloven, dat hij er de verschillende betrokken partijen over zal raadnleeen. Ziin mandaat van het F.n- gelsche kabinet, van Parijs en van Praag gaat niet verder dan het EngelschFran sche nlan. Echter, natuurlijk is Chamberlain niet onvoorbereid op andere gebeurtenissen er- trokken. Er is rekening mee gehouden, dat Hitler ook de Polen en Hongaren op sleep touw wil nemen. Echter, aldus verklaart Lord Win- terton. de kanselier van het her togdom Lancaster, er is geenerlei grond, dat de Engelsche regeering de voorstellen inzake de Poolsche en Hongaarsche minderheid zal steu nen. Thans een „halt"? Besloten is Hitler te verstaan te geven, dat de kwestie van de andere minderheden op dit oogenblik niet rijp voor behandeling is en dat de grieven van Polen en Hongarije in ieder geval geen passend onderwerp voor de onderhandelingen tusschen Frankrijk, Engeland en Duitschland zijn. Chamberlain zal het standDunt innemen, dat er in de EngelschDuitsche besprekingen slechts over de Duitsche minderheden gesproken kan worden en dat de andere minderhe den een onderwerp van latere bespreking tusschen de onmiddellijk betrokken partijen moeten vormen. Wat de Engelsche en Fransche regeerin gen zullen doen, als Hitler plotseling Tsjechoslowakije binnenrukt, is nog in raadselen gehuld. Echter, de uitlatingen van offici- eele kringen wekken echter den In druk dat thans aan den Tsjechen te verstaan is gegeven, dat zii ingeval van een Duitsche invasie op steun zouden kunnen rekenen, zoodra de Duitsche troepen verder gaan dan de Sudetenduitsche gebieden. Tevens schijnt men te laten doorscheme- don dat den Tsjechen is aange-aden inge val van een invasie geen weerstand te bie den zoo lang de Duitschers hun veroverings tocht tot het Sudetenduitsche gebied bener ken. Dit zou dus hierop neerkomen, dat Frank rijk en Engeland bereid zijn de garantie onmiddellijk in werking te laten treden, echter met dien verstande, dat zij niet de huidige, maar de toekomstige Tsjechische grenzen tegen een inval zouden verdedigen. Dat die toekomstige grenzen nog niet zijn afgebakend is blijkbaar hier nog geen be zwaar. Verwachting: Matige tot krach tige Zuidoostelijke tot Zuid westelijke wind, aanvanke lijk nevlig tot licht bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Onzeker Schietpartij voor krantenbureau Gisteravond omstreeks negen uur stond een aantal personen voor een der couran- tenbureaux op de Nieuwe Zijds Voorburg wal te Amsterdam, de politiek van den dag te bespreken. Aangezien de debatten voor de omgeving hinder opleverden, maande een agent van politie de debaters aan door te loopen. Een ongeveer 30-jarige man wilde hieraan niet voldoen en maakte zich zoo kwaad, dat hij een revolver trok en een schot op den agent loste, waarna hij zich uit de voeten maakte. De agent, die gelukkig niet ge troffen werd, trok daarop zijn revolver en loste een schot op den vluchteling, die in de knie werd geraakt. De man werd daarop naar het Binnen-, gasthuis vervoerd, waar hij werd verbonden. Vervolgens werd hij naar het bureau War moesstraat gebracht en aldaar ingesloten. zegt het Verbond van Ned. Werk gevers en dringt op afschaffing aan. Vooruitloopende op de mededeeling in de Millioenennota, dat de regeering op sommi ge onderdeelen van het belastingstelsel tot verlaging van den belastingdruk wil over gaan. teneinde op deze wijze de anti-sociale werking daarvan weg te nemen heeft het Verbond van Nederlandsche Wckrgevers er bereids opnieuw bij de regeering op aange drongen over te gaan tot afschaffing van de bedrijfsbelasting. Onder buitengewoon gunstige weersom standigheden hebben gisteravond de Neder landsche renners J. Derksen en P. Smits op de Utrechtsche Stadionbaan op de tandem het wereldrecord over 1 km. met staanden start verbeterd en gebracht op 1 min. 8 3/5 sec. Het oude record stond op naam van Mills en Paul (Engeland) met een tijd van 1 min. 11 4 5 sec., het vorig jaar te Milaan gevestigd. De beide Nederlandsche renners brachten tevens op hun naam de Neder landsche records over een kwart en een halve mijl, welke afstanden zij resp. reden in den tijd van 32 1 5 sec. en 56 4/5 sec. De oude records over een kwart en een halve mijl waren in 1899 door Viruly en Gelder mans in 's Gravenhage gevestigd. Hun tijd over de halve mijl bedroeg toen 1 min. 215 sec. De renners J. Westbroek en Th. Verhoe ven verbeterden de Nederlandsche tandem- records over 5, 10, 15, 20 en 25 K.M., welke afstanden zii aüegden in de volgende tijden; 5 K.M. 6 min. 17 3/5 sec. (oud record 6 min. 38 4/5 sec.); 10 K.M. 12 min. 40 3/5 sec. (oud record 14 min. 33 1/5 sec.); 15 K.M. 19 min. 7,2 sec. (oud record 21 min. 51 4/5 sec.); 20 K.M. 27 min. 6 sec (oud record 29 min. 13 1/5 sec.); 25 K.M. 35 min. 56 15 sec. (oud record 36 min. 32 4/5 sec.) Oefenwedstrijd op 23 October, waarschijnlijk te Amsterdam. Gistermiddag is op het secretariaat van d? FIFA te Zuerich de eerste bijeenkomst gehouden van de speciale commissie, welke belast is met het samenstellen van het con tinentale elftal, hetwelk op 26 October a.s. te Londen tegen Engeland zal spelen. Er zijn vijftien spelers genoemd, aan wier vorm en spel in de aanstaande weken bij zondere aandacht zal worden besteed, maar de namen \an deze spejers zijn niet bekend gemaakt. Midden October zal de commissie opnieuw bijeenkomen en dan zal het con tinentale elftal definitief samengesteld wor den. Dank zij de bemoeiingen van den heer Lotsy zal het continentale elftal op 21 Oot- a.s. in Nederland aankomen en op 23 Oct. zeer waarschijnlijk in het Olympisch Sta dion te Amsterdam, een oefenwedstrijd spe len. waarna de spelers naar Londen zullen vertrekken. De landenwedstrijd ItaliëZwit seriand, welke op 23 October te Bologna zou worden gespeeld, is uitgesteld.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1