Een Wint erwedstrijd Uniform Regenjas HERMAN NYPEI.S wol Act Acclc gezin. Abonneeit 11 nu op de Ze tKeldeïtefte "Coulant, ook 1lut kui&miend Ongeval op bouwwerk "AKKERTJE Agenda Prijs f 26 50 SS KON. MARINE Vrijdag 23 September 1938 Van joné tot oud werkt aan den opbouw van het huis van Jan en Rie mee! stadsnieuws volledié, pakkende winterwedstrijden, éoedkoope en leerzame excursies. Tweede Blad Gesol met slachtoffer Burgerlijke Stand van Den Helder 320 onderwijzers op vliegkamp „De Kooy" Uitbreiding Kon. Instituut uanbesteed Hoe ontstaat een hoed? Kleedingmagazijnen Wedstrijden vliegkamp „De Kooy" Aanrijding in de Wachtstraat Vischafslag Den Helder Neem dadelijk Stop die razende kiespijn! Texelsch nieuws Holl» Mij» v. Landbouw Op het hellend vlak Ja, inderdaad, de wedstrijd, die de Heldersche Courant dezen winter organiseert, wordt een wedstrijd voor het gezin en de bruiloft, die we na afloop zullen vieren, zal een groot familiefeest worden. De bedoeling is, dat we met Jan Goedkoop en Rietje Zuinig, een Helder sche jongen en een meisje uit Hellevoetsluis, die tegen het voorjaar trouw plannen koesteren, hun huisje gaan inrichten. We gaan daartoe met het ver loofde paar wekelijks een avond op pad, waarop we bij den plaatselijken Middenstand onze inkoopen doen. Wat en bij wien we koopen, moet men nu uitzoeken, maar daartoe heeft men een uitnemende handleiding aan onze advertentie-kolommen. Ieder zal mee kunnen puzzelen. Het zal eenvoudig zijn. Het zal prettig zijn als men zelf plannen heeft voor den grooten stap, om met Jan en Rie mee te bouwen aan hun huisje. We hebben de prijzen van het meubilair en de inrich ting zoo gesteld, dat men er tevens een goede handleiding aan heeft. Het zal leuk zijn, ook als men reeds jaren achter zijn eigen huwelijksdag staat, nog weer eens opnieuw te beleven, dien zonnigsten tijd van zijn leven. Ieder doet dus mee. Voor nieuwe abonné's hebben we een bijzondere attractie. Een gratis abonnement op de Heldersche Courant zal verstrekt worden: gedurende 1 kwartaal aan iederen len en 25en nieuwen abonné, P gedurende een hal[ jaar aan iederen 50en en 75en nieuwen abonné, gedurende een jaar voor iederen lOOsten nieuwen abonné. Gistermiddag heeft op de Boerhaavestraat, waar door Gemeentewerken sedert eenigen tijd met het bouwen is begonnen, een vrij ern stig ongeluk voorgevallen. Een der werklied"-' van de firma De Vries Robbé uit Gorkum stond op een plat dak, waarop zich een bok bevond voor het ophijschen van ijzeren dakspan ten. Op een gegeven mement, toen de man aan een der touwen trok, schoot dat aan den anderen kant los, met als gevolg dat de man zijn evenwicht verloor en tegen het dak sloeg. Hij kwam daarbij terecht op e"n betonnen blok rand. De man bleek een vrij ernstige hoofd wonde te hebben bekomen en door den op zichter <an het werk werd de St. Lidwina Stichting gewaarschuwd, vanwaar Dr. Buch- lifest een telefoontje kreeg t" onderzoek ter plaatse werd den man gevraagd of hij katho- lie of protestant was en toen het laatste het geval bleek, werd besloten den patiënt naar Kt Marine lospitaai te ve»~oeren. De patiënt in kwest: liet dat vrij onverschillig en wij meenen, dat het gemakkelijker was geweest, den man in het nabijgelegen katholieke zie kenhuis te doen opnemen. Meer dan een uur lag de man op het werk, de opzichter verzekerde, dat het -eker wel anderhalf uur geveest is, toen er nog geen brandcard van de Buitenhaven was. De op zichter hakte toen den knoop door en ver zocht de St. Lidwina Stichting een brancard te zenden om den man te vervoeren en op te nemen. Vrij spoedig was er toen een brancard op het werk, waarop de man werd gelegd en waarmee hij naar de ziekeninrichting werd gereden. Evenwel... juist toen de wagen naar bin nen was, kwam de brancard van de Buiten haven en toen de patiënt reeds op verzoek van den opzichter was binnengebracht, kreeg men toch opdracht met den patiënt naar de Buitenhaven te rijden. Het doet ons alles wat erg vreemd aan en een collega van het slachtoffer drukte er ooi zeer zijn ongenoegen over uit, dat er zoo met den patiënt werd gesold. Maar dat scheen niets te baten en de man werd naar de Bui- .tenhaven gebracht, waar hij werd behandeld en in observatie genomen. Zijn toestand is niet ernstig. Zooals men elders in dit no. kan lezen werd onze stad gisteren bezocht door niet min der dan 320 onderwijzers en onderwijzeressen uit den kop van Noord-Holland. Des middags werden dezen in de gelegenheid gesteld een bezoek te brengen aan vliegkamp „De Kooij", alwaar zij onder deskundige leiding werden rondgeleid. Het behoeft zeker geen nader betoog, dat de paedagogen van dit bezoek hebben genoten, prijs stelden.. Laagste inschrijver voor 38.780. Gisteren werd te Den Haag door den Rijksgebouwendienst aanbesteed de uit breiding van het Koninklijk Instituut voor de Marine, waarover in ons blad reeds eer der geschreven is. De alagste inschrijver bleek te zijn de N.V. vh. H. Doorn te Den Helder, voor het bedrag van 38.780. De Firma Herman de Haan, Spoorstraat 33, demonstreert op een interessante wijze in zijn étalage hoe een hoofddeksel wordt vervaar digd. Het blijkt wel duidelijk, dat dit maar met zoo één, twee, drie gebeurt, maar dat voor het maken van een kwaliteit hoed het een en ander komt kijken. In een advertentie, geplaatst in dit nummer, vestigt de firma speciaal de aandacht op deze demonstratie. GESLAAGD. Bjj het laatst gehouden exa men slaagden te 's-Gravenhagc voor 3de Stuurman Groote Handelsvaart de heeren J. Beerman en S. v. d. Woude. van 22 September 1938. GETROUWD: J. Pasterkamp en P. K. Bak. BEVALLEN: A. G. Heijblok—In 't Veld. z. G. DijkshoornKapitein, d. M. J. Borreman Slort, d. OVERLEDEN: E. Ou wensvan Gulijk, 35 Jaar. voor de Waterdicht - kleurecht met inbegrip van uitmonstering. I Gisteren werden onder zeer gunstige weers omstandigheden de sportwedstrijden op het vliegkamp „de Kooij" voortgezet. Als eerste punt op het programma stond vermeld de hindernisbaanJi Hiervoor waren eenige obstakels opgewor pen, bestaande uit eenige op elkaar gestapel de benzinevaten, balken over de sloot, welke rond het vliegveld loopt en een schutting. Aan deze hindernisbaan werd door 34 per sonen deelgenomen, waarvan verscheidene on der groote hilariteit van het talrijke publiek met het niet al te heldere water van de sloot kennis maakten. Het eindresultaat was als volgt: 1. Stoker 2e kl. Tromp, 34.7 sec. 2. Leerl.-vlgtgm. Keimpema, 34.8 sec. Hinkstapsprong. Voor de finale bleven over: 1. Leerl.-vlgtgmkr Heijneker, 11.31 m. 2. idem Want, 11.08 m. Doelwerpen met handgranaten. Hiervoor moest drie maal gegooid worden naar een doel, hetgeen bestond uit 5 cirkels, resp. genummerd 1, 2, 3, 4 en 5. Het max. bereikbare aantal punten was 15. Voor de finale bleven over: 1. Korpl.-vliegtm. W. v. d. Plas, 10 punten. 2. Marn. Ie kl. de Vree, 9 ptn. 3. Leerl.vliegtm. Velthaak, 9 ptn. Polstok verspringen. Voor de finale bleven over: 1. Off.-vlieger 3e kl. v. Zoest, 7.63 m. 2. Korpl.-schrijver Hoendervoogt, 7.58 m Ronde om het vliegkamp. Voor deze vrij zware loop, waarvan de af stand ongeveer 3.5 km was, hadden zich ver scheidene deelnemers opgegeven. Het eindresultaat was: 1. Stoker Z.M. Wagenknecht, 10 min 57.5 sec. 2. Leerl.-vliegtmkr. Snoek 11 min. 3. idem v. Dijk, 11 min. 11 sec. Hindernisfietsen. Voor dit nummer was een speciale baan op den grond geteekend, waarin verschillende moeilijke bochten waren aangebracht en an dere obstakels. Het eindresultaat was: 1. Leerl.-vliegtmkrl Kleppe. 2. Burger-vliegtmkr. Ferree. 3. Leerl.-vliegtmkr Duijts. Touwtrekken. Onder vele aanmoedigingen van de toe schouwers werd tusschen 16 ploegen ge streden. Het uiteindelijk resultaat was, dat als overwinnaar de volgende ploeg uit het strijdperk kwam. Korpl.-vliegtuigm. Huystee, v. d. Berg, Waggendorf v. Rijn, Koreman en Noot. Als slot van dezen dag werden weer eenige voetbalwedstrijden gespeeld, waar van de winnaar hedenmiddag in de finale komt tegen den winnaar van Maandag. SIMULTAANSEANCE SCHAAKCLUB „MOKPHY". Woensdagavond hield de Schaakclub „Mor- phy" een simultaanseance ter opening van het winterseizoen, waarvoor veel belangstel ling bestond. Na een kort openingswoord van den voor zitter vingen de heeren K. Geus en Dr. Feen- stra Kuiper den strijd aan, waarvan eerstge noemde 20 en laatstgenoemde 13 borden voor zijn rekening nam. Gezien de sterkte der spe lers werd op taaie tegenstand gerekend en het was dan ook reeds 10 uur alvorens het eerste slachoffer viel. Verschillende spelers hadden toen echter stellingen opgebouwd, die voor de beide simultaanspelers zeer vele moeilijkheden opleverden en het resultaat van dezen avond was dan ook als volgt: De heer K. Geus won 10 partijen, speelde 5 partijen remise met de heeren J. H. Lokman. F. Goedhart. J. Wijker, N. Geldhof en G. Men- sing en verloor 5 partijen van de heeren J. F. M. Ekkers, J. Cheret, J. Beek, M. Enck- hoff en C. C. Pauli. Dr. P. Feenstra Kuiper won 6 partijen, speelde 3 partijen remise 'met de heeren F. J. Bosch. Mr. J. Mulder en B. de Jong en ver loor 4 partijen van de heeren C. Rab, A. Dijk stra, C. J. Bosch en L. Hermsen. Thans zien de schaakliefhebbers met belang stelling uit naar de volgende week Woensdag avond als de massakamp met de Vereeniging „Schaakmat" een aanvang zal nemen. Deze zal worden gehouden in één der zalen van het Kegelhuis des avonds 8 uur en is voor ieder een toegankelijk. Gistermiddag te omstreeks half drie kwam een 9-jarige jongen de Wachtstraat in den Ouden Helder uitgereden, toen hij plotseling gegrepen werd door de auto van de fa. De Groot uit Gouda. De jongen werd tegen den grond gesmeten en werd licht gewond. De fiets kreeg eveneens diverse „harde klappen". BELEEDIGING. Door een bewoonster van den Brakkeveld- weg werd aangifte gedaan, dat zij was belee- digd door een andere bewoonster van dien weg. 22 Sept. 1938. Aangebracht door korders: Tongen Slips j Schol le soort Schol 2e soort Schar Door garnalenvischers: Levende garnalen Gekookte garnalen P- kg p. kist p. lit P- kg 1.30—1.15 „0.95—0.75 6.70—6.00 4 00—2 .10 2.40—1.30 1.35 0.15 "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Let op '1 AKKER-merk. Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Vergadering afdeeling Texel. Gisteravond werd in hotel „De Linde boom" een algem. vergadering van boven genoemde vereeniging gehouden, die voor namelijk was belegd voor het houden van besprekingen over de agenda van de alge- meene vergadering-van het hoofdbestuur. De bijeenkomst viel een slecht bezoek ten deel. De voorzitter, de heer A. Keijser R.Johz., gaf zijn spijt te kennen over de slechte opkomst. Spr. meende deze niet te moeten toeschrijven aan geringe belang stelling in de vereen., doch aan vertrou wen in het bestuur. Hoewel de mogelijk heid ook bestond, dat sommigen een grief tegen het bestuur hadden omdat ter keu ring op den Fokveedag alleen geregistreerd vee mocht komen. Het bestuur heeft hier evenwel een besluit uitgevoerd waartoe, in overleg met de andere Landbouworgani saties met meerderheid van stemmen in de algemeene vergadering is besloten. Hierna volgde lezing der notulen door den secretaris, den heer Noordijk, waarna enkele ingekomen stukken in behandeling kwamen. Dit waren voornamelijk adressen van andere afdeelingen met verzoek van steun voor hun gestelde candidaten, voor de vele mutaties die ditmaal in het hoofdbestuur plaats vinden. Hierna kwam de agenda van de hoofdbestuurs vergadering in bespreking. Besloten werd, bij meerderheid van stemmen, om voor de twee hoofdbestuursleden, waarvoor de afdeeling meestemt, de volgende candidaten te steunen. Voor voorzitter de heer Hartog, voor bestuurs lid de heer Van Galen. Bijzondere punten voor Texel van belang, bevatte de agenda ditmaal niet. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering, die op 5 October te Den Haag wordt gehouden, werd gekozen de voorzitter. Bij de rondvraag bracht de heer P. Koorn de slechte postverbinding op het eiland in be spreking, in het bijzonder voor de belangstel ling omtrek Den Burg. Vroeger werden hier twee bestellingen uitgevoerd, zei spr., zou het niet mogelijk zijn dit weder gedaan te krijgen. En zoo niet, zou de afdeeling dan haar mede werking willen verleenen om (zooals voor kor ten tijd) een middagbestelling uit te voeren. Het zou dan mogelijk zijn op de boerderijen op denzelfden dag nog een dagblad te ontvangen, terwijl dat met een morgenbestelling is uitge sloten. Terwijl ook brieven, convocaties etc., die voor half twee 's middags worden gepost, dan weder bij de boeren bezorgd worden. De voor zitter wees er op, dat ook Eierland, wat de postverbinding aangaat, in een slechte conditie verbeert. Deze zaak zal eens met de besturen van de andere landbouworganisaties worden besproken om daarna met den Postdirecteur hierover besprekingen te voeren. De heer Frederiks bracht de onbillijkheid in bespreking, die bestaat in de monopolie-heffin gen van granen, waaraan de Texelsche scha penhouders moeten meebetalen, terwijl de uit komsten van dit bedrijf diep treurig zijn. Spr. zou bij de Regeering in verband hiermede wil len aandringen om een uitkeering per schaap speciaal voor Texel, omdat hier de schapen houderij op zulk een geheel andere wijze wordt gevoerd dan overal elders in ons land waar de schapen slechts een gering onderdeel van het bedrijf vormen. Over dit punt ontspon zich een langdurige discussie. De voorzitter wees er op, dat er in deze zaak door de afd. krachtig ge werkt moest worden. Hieraan zijn vele moei lijkheden verbonden. Spr. had daar ook reeds op gewezen bij opening van den Fokveedag, doch dit mag geen motief zijn om een actie achterwege te laten, waarbij men op den steun van het gemeentebestuur kon rekenen. In over weging werd gegeven om rechtstreeks van Texel uit in deze zaak zich tot den Minister te wenden en zich niet eerst in verbinding te stel len met het hoofdbestuur. Vermoedelijk zaJ dit wel geschieden. De heer Noordijk was echter van meening, dat men toch wel het hoofdbe stuur om advies zou vragen. DE „J. P. COEN" VERVANGT DE „JOHAN DE WITT". Batavia. 22 September (AnetaA.N.P.) Aneta verneemt, dat de „Johan de W'itt", die In de Golf van Biscaje op de uitreis machine- schade bekwam, niet tijdig gereed zal zijn voor de volgende uitreis volgens het vaar- schema op 26 October. Deze afvaart, zoomede die van 7 December, zal nu door de „J. P. Coen" worden waargenomen. Weer zijn de oogen van de wereld met spanning op de besprekingen tusschen Hitier en Chamberlain gericht. En weer maakt men tal van gissingen. Heel an ders dan den vorigen keer wa| het ver trek van Engeland's premier naar Duitsch- land. Een week geleden juichte men hem uit duizend kelen tegelijk toe en heel de wereld was vol bewondering over het grootsche gebaar van Chamberlain; nu, nog geen week erna, was er hoongelach voor den man van het groote Engeland, die gebukt heeft voor den dictator. Het volk is onbarmhartig in zijn oordeel. Chamberlain's taak is er niet lichter op ge worden. Mocht hij verwachten, dat het inwil ligen van den eisch van Hitier, den vrede van Europa zou redden, op het oogenblik is hij daarvan niet zoo zeker meer. De situatie is in deze week zóó veranderd, dat Europa ieder oogenblik voor ongdachte verrassingen kan komen te staan. Niemand gelooft meer, dat Hitier tevreden zal zijn met de de vorige week gestelde eischen. Daar zijn dan in de eerste plaats de eischen van Polen en Hongarije bij gekomen, die eveneens verlangen, dat hun minderheden bij haar moederlanden gevoegd zullen worden. Maar men gelooft, dat het daar bij zelfs niet zal blijven, doch dat de Shyloc'c ook zal eischen, dat het Tsjechische staatsver band zal dienen op te houden te bestaan en dat het „regime-Benesj" dient te verdwijnen. Wat velen gevreesd hebben, zal dus naar alle waarschijnlijkheid werkelijkheid wor den. Geeft men den vinger, Hitier grijpt de geheele hand en de toegevende politiek van Engeland blijkt dus het tegenover gestelde uit te werken van wat men ervan verwacht heeft. Inplaats van het bewerk stelligen van den vrede van Europa, schept het een situatie waarbij het steeds moeiljj- ker zal worden den vrede te handhaven. Hoe zal Chamberlain nu op de eischen van Hitier reageeren? Dat is een vraag waarop men het antwoord voorloopig schuldig zal moeten blijven. Verwacht wordt evenwel, dat Engeland zoowel als Franarijk^in geen geval in zullen stemmen met de inwilliging van de Poolsche en Hongaarsche eischen, die vermoe delijk door Hitier gesteund zullen worden. Chamberlain zal trachten alleen over de Duit- sche eischen te onderhandelen en mocht Hitier daar geen genoegen mee nemen en de grens troepen bevel geven, het Tschechische land binnen te rukken, dan meent men, dat Enge land en Frankrijk lijdelijk toe zullen zien, tot dat de Duitsche troepen over de grenzen van het Sudeten Duitsche gebied heen zouden trek ken. In het laatste geval gelooft men, dat En geland en Frankrijk in zouden grijpen. De spanning aan het einde van deze week is dus niet minder als bij het begin van de <irisis. We wachten weer af wat de dag van van daag zal brengen. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Professor, pas op" en „De Geheime Ge tuige". Rialto, Spoorstraat half 8: „De weg terug" en Film der Oranjefeeste lijkheden. Wit te-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Een vagebond op de Huwelijksreis" en „Onder de Zeespiegel". Heden: Tentoonstelling Natuurhistorisch Museum: „Rasbora". Dagelijks van 1010 uur. Zaterdag van 2—5 en van 710. Zondag van 1012, van 25 en van 8I. Casino 8.15 uur: Feestvergadering K. L. M.- Comité. Zaterdag 24 September. Casino 8 uur: Feestconcert Helders Fanfad- korps. Zondag 25 September. Casino 3.306.00 uur en 8.00 uur „The Ram- blers". o.l.v. Theo Uden Masman. Musis Sacrum 8 uur: Populaire Soirrée. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 763.6 Temperatuur zeewater 17.0 Temperatuur lucht 16.7 Wind: richting Z.O., kracht 2 Licht op 7.26 Hoogste temp. lucht gisteren 20.1 laagste temp. lucht gisteren 16.7 Hoogwater (heden) 20.25 Laagwater (heden) 19.20 Hoogwater (morgen 8.2021.05 Laagwater (morgen) 2.1015.00

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5