Wij lazen voor U Gedeeltelijke mobilisatie ia Frankrijk Vreeselijk ongeval te Hoogwoud Predikbeurten Laatste Telexbericht Uit de Pers van heden Sultan eert Oranje's dooden Drie werkloozen stalen antiquiteiten De maat is vol Prins Bernhard weer bij de lichte brigade Metselaar gearresteerd Uit onze omgeving PUBLICATIE In geheel Frankrijk is vanmorgen aan de gemeentehuizen een biljet aangeplakt, waarbij de reservisten van sommige lich tingen terstond worden opgeroepen. Deze maatregel, zoo voegt Havas hieraan toe, welke in geen enkel opzicht een alge- meene mobilisatie beteekent, is uitsluitend bedoeld om het grensverdedigingsstelsel in werking te stellen. Departement van Marine. Overgeplaatst van Hr. Ms. Prins van Oranje naar de Marinekazerne Oedjong de de luitenant ter zee der le klasse J. H. van Rinkhuijzen; van de Marinekazerne Oedjong naar Hr. Ms. Prins van Oranje, de luitenant ter zee der 1ste kl. J. J. M. Sterkenburk; van den Onderzeedienst naar Hr. Ms. Java, de of- fiGier van den Marine Stoomvaartdienst der 2de kl. W. P. Snaauw. Gepl. b. ft. Departement der Marine, de lui tenant ter zee der le kl. J. S. Bax, uit Neder land verwacht; b. d. Marinekazerne Goebeng, de officier van Gezondheid der 2de kl. W. J. M. W. Timmers, uit Nederland verwacht b. d. Marine-kazerne Oedjong de luitenant ter Zee der 2e kl. A. F. baron Van Tuijl van Seroos- kerken, uit Nederland verwacht. Vergund om naar Nederland terug te kee- ren aan den kapitein-luitenant ter zee P. J. Feteris. Overplaatsingen. Bootsman H. L. Koster van W.s. Vliss. naar Nautilus 14-10-38. Bootsman B. Leenders van Nautilus naar W.s. Vliss. 15-10-38. Serg.-vltmr. (M) B. Arends van Kaz. A'dam Aangewezen om 30-9-38 per v.s. Kota-Agoeng van de N.V. Rott. Lloyd naar O.-I. te wor den uitgezonden. Serg.-monteur M. Staats van Ws. W.oord naar Sumatra 8-10-38. Onder intr. der op 12-10-38 bevolen overpl. naar de Mok. Serg.-monteur N. L. v. d. Raaij van Suma tra naar O.Z.D. 8-10-38. Serg.-schrijver A. M. v. Vegchel van Kaz. A'dam naar Sumatra 3-10-38. Serg.-schrijver L. Hartsuiker van Sumatra naar Kaz. A'dam 3-10-38. Serg.-machinist A. Deelen van Sumatra naar v. Spegk 1-10-38. Serg.-machinist J. Geertse van v. Speijk naar Sumatra 1-10-38. Serg.-vltmkr. (M) P. J. Bosdijk van de Kcoij naar Kaz. A'dam 1-10-38. Op datum te werk gesteld bij de K.L.M. Majoor-vltmkr. W. N. C. Zomerdijk van de Kooij naaE, Kaz. A'dam l-lft-38. Op datum te werk gesteld bij de K.L.M. Serg.-maj. d. mars. J. B. C. Ruiter van W.s. W.oord naar v. Speijk 1-10-38. Sergeanten d. mars. P. Brans, I. M. Mersie van W.s. W.oord naar v. Speijk 1-10-38. Serg.-konstabel F. A. v. Cleemputte van Gelderland naar W.s. W.oord 1-10-38. Serg.-konstabel L. H. C. v. d. Sel van Gel derland naar Schorpioen 1-10-38. Serg.-konstabel B. W. v. d. Ent van Gel derland naar de Kooij 1-10-38. Serg.-mach. F. H. J. v. Dijk van Gelderland naar W.s. Wo.ord 1-10-38. Serg.-timmerman D. v. d. Brink van Gel derland naar Hospitaal 1-10-38. Serg.-schrijver C. T. Heres van Gelderland naar de Kooij 1-10-38. Serg.-timmerman K. Leijen van Hospitaal naar Gelderland 1-10-38. Serg.-schrijver D. de Jong van de Koog naar Gelderland 1-10-38. Serg.-hofmeester R. A. de Vries van W.s. W.oord naar Gelderland 1-10-38. Serg.-konstabel J. G. Schoorel van W.s. W.oord naar de Mok 1-10-38. Serg.-konstabel K. E. J. Watz van Schor pioen naar Gelderland 1-10-38. Serg.-konstabel H. F. J. Smit van de Kooij naar Gelderland 1-10-38. Serg.-konstabel P. M. Luijken van de Mok naar Gelderland 1-10-38. Serg.-mach. J. W. Rommets van W.s. W.oord naar Gelderland 1-10-38. Korp.-ziekenverpl. A. M. v. d. Weiden van Hospitaal naar O.Z.D. 16-9-38. Kwartiermeester A. Mulders van Sumatra naar de Kooij 3-10-38. Kwartiermeester J. Borg van de Kooij naar Sumatra 3-10-38. Korp.-hofmeester C. van Tuijl van W.s. W.oord naar Sumatra 3-10-38. Korp.-machinist H. Wagenaar van v. Speijk naar Kaz. A'dam 1-10-38. Op datum tewerk gesteld by den bouw van den mijnenlegger Willem van der Zaan bij de Ned. Dok Mij. te Amsterdam. Korp.-schrijver J. H. Hoendervoogt van de Kooij naar Kaz. A'dam 1-10-38. Korp.-monteur A. Kukler van Tromp naar Afd. Mars. R'dam 1-10-38. Op datum tewerk gesteld bij den bouw van de O. 19 bij de N.V. Wilton-Fijenoord te Schiedam. Korp.-mach. J. A. Muller van O.Z.D. naar Afd. Mars. R'dam 1-10-38. Op datum alsvoren bg den bouw van de O. 20. Monteursmaat J. Laan van O.Z.D. naar Tromp 24-9-38. Stoker le kl. C. P. Manshanden van v. Speijk. Bevolen overpl. op 1-10-38 naar Hr. Ms Sumatra ingetrokken. Stoker 2e kl. H. H. C. van Roojj van v. Speijk naar Sumatra 1-10-38. Matroos 3e kl. B. Koole van Kaz. W.oord naar Gelderland 23-9-38. Matroos 3e kl. J. Kaptein van de Mok. Be volen overpl. op 23-9-38 naar Hr. Ms. Gelder land ingetrokken. Matrozen le kl. G. L. van Bergen. J. J. Kasteel van Gelderland naar W.s. W.ooru 1-10-38. Matroos le kl. P. J. J. Hetem van Gelder land naar Schorpioen 1-10-38. Matroos le kl. W. J. Romijn van Gelder land naar O.Z.D. 1-10-38. Stoker-olieman .T. Bungener van Gelderland naar O.Z.D. 1-10-38. Stokers-olieman H. Groen. K. van Hulst. W. C. de Jonah. J. T* F. van Beek, B. de Kant, G. K. van Gelderland naar W.s. W.oord 1-10 38. Stoker le kl. P. van Gelderland naar Kon. Inst. 1-10-28. Stoker le kl. W. Zweverink van Gelderland naar v. Speijk 1-10-38. Stokers le kl. G. Jongbloed, J. T. Rajj- mann van Gelderland naar de Koog 1-10-38. Stoker le kl. T. van Zwienen van Gelder land naar de Mok 1-10-38. Stoker le kl. G. Meeldijk van Gelderland naar O.Z.D. 1-10-38. Hofmeestersmaat P. G. Muller van Gelder land naar O.Z.D. 1-10-38. Matroos le kl. R. Koopal van Schorpioen naar Gelderland 1-10-38. Matroos le kl. J. Kartman van W.s. W.oord naar Gelderland 1-10-38. Stokers-olieman W. L. Wieteler, J. de Leeuw, F. Kost van W.s. W.oord naar Gelder land 1-10-38. Stokers-olieman J. P. Kwast, C. W. Porsius, J. v. d. Meulen, J. H. van Amstel, J. P. Heijblok van v. Speijk naar Gelderland 1-10-38. Stoker-olieman C. v. d. Mast van O.Z.D. naar Gelderland 1-10-38. Stoker le kl. A. de Vries van Kon. Inst. naar Gelderland 1-10-38. Stoker le kl. W. J. Goos van v. Spegk naar Gelderland 1-10-38. Stoker le kl. C. van Maurik van O.Z.D. naar Gelderland 1-10-38. Stokers J. Nuijens, J. A. Groothuis van de Kooij naar Gelderland 1-10-38. Stoker le kl. L. Reinderman van de Mok naar Gelderland 1-10-38. Hofmeestersmaat A. Rietdijk van O.Z.D. naar Gelderland 1-10-38. Bevordering. Matrozen 3e kl. A. Riechelman, A. J. G. Radt, H. de Ruiter, E. Scholte, B. v. d. Ketterij, J. A. Hoexum, P. 't Mannetje, N. V. d. Leelie, G. W. J. v. d. Pluim 1-9-38 ma trozen 2e kl. Met ingang van 1 Juli 1938; Stokers 3e kl. M. Zuidam, M. v. d. Berg, J. C. Baetens, W. Bossenb.oek, K. v. Eiken horst en J. Ennik tot stoker 2e kl. Met ontslag uit den zeedienst. Marinier le kl. M. de Gooijer, 19-9-38. L.l.-vltmkr. (M) G. Bruijning 10-9-38. Marinier 3e kl. G. W. H. Tiebosch 22-9-38. Tamboer le kl. G. C. Kraaijeveld 26-9-38. Korpl. d. marns. A. P. Overduin, 20-10-38. Overleden. Matroos le kl. W. Stefarius, 21-9-38. Aanwijzing thuisvaren. Per v.s. „Tosari" (R.L.) 26-9-38 van Tandj.- Priok: Korpl.-torpedomaker A. J. Jacobs. Per m.s. „M. van St. Aldegonde" 5-10-38 van Taridj-Priok: Korpl.-telegrafist H. W. Struik. Marn. le kl. D. Reusche en L. Bekker. Gew. matroos 2e kl. C. J. Fossen. Per m.s. „Joh. de Witt" 10-9-38 van Tandj. Priok Marn. le kl. G. Tolhuisen. Marn. 2e kl. A. Tempelaar. Aanwijzing thuisvaren ingetrokken. Per m.s. „Baloeran" 12-10-38 van Tandj.- Priok. Korpl.-telegrafist H. W. Stuik. Marns. le kl. D. Reusche en L. Bekker. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens, u., 23 Sept. v. Genua. Poela Roebiah, t„ 23 Sept. te Sucz Sembilan, t., pass. 22 Sept. Gibraltar. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ Achilles 23 Sept. te Hamburg. Aurora, 23 Sept. v. Rotterdam. Ceres 22 Sept. van ïzmir. Colombia, t.. 23 Sep v. Plymouth. Deucalion 22 Sept. te Varna. Fauna 22 Sept. van Palermo. Ganymedes 23 Sept. te Rotterdam. Hebe, 23 Sept. v. Amsterdam. Hermes, 23 Sept. te Alexandrië. Juno 23 Sept. te Istanboul. Luna 22 Sept. te Piraeus. Mars 22 Sept. van Catania. Nereus, 23 Sept. v. Rotterdam. Obecon 23 Sept. te Rotterdam. Odysseus, 23 Sept. v. Amsterdam. Orestes 23 Sept. te Antwerpen. Poseidon 23 Sept. te Amsterdam. Rhea 22 Sept. van Lissabon. Simon Bolivar, u„ 21 Sept. v. Madeira. Stuijvesant, 23 Sept. v. Amsterdam. Theseus pass. 23 Sept. Kiel-Holtenau. Tiberius pass. 22 Sept. Gibraltar. Triton, 23 Sept. v. Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. Montferland 23 Sept. van Amsterdam. Zaanland, t., 22 Sept. van Santos. HOLLAND—A.MERIKA LIJN. Bilderdijk 20 Sept. van Tampico. Blommersdijk, 23 Sept. te Antwerpen. Dinteldijk 21 Sept. 12 u. 636 m. W. v. Bishop Rock. Edam pass. 22 Sept. St Catherine's Pt Lochmonar, 21 Sept. te Cristobal. Nieuw Amsterdam pass. 21 Sept. Cape Race. Veendam 22 Sept. te New York. JAVA—NEW-YORK-LIJN. Brastagi 21 Sept. te Halifax. Weltevreden, 21 Sept. te Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, u., 22 Sept. v. Colombo. Blitar, t., pass. 22 9 Pantellaria. Buitenzorg, t., pass. 23 Sept. Gibraltar. Dempo, t., 23 Sept. nam. 2 u. v. Lissabon Indrapoera, t., 23 Sept. v. Singapore. Kota Agoeng 23 Sept. te Bremen. Kota Radja, u„ pass. 22 Sept. Ouessant. Sitoebondo, t., 22 Sept. v. Makalah. Soekaboemi, t., pass. 23 Sept. Perim. Tapanoeli, u., pass. 23 Sept. P. de Galle. ROTTERDAM—ZTTID-AMERIKA LIJN Alcyone, t., pass. 21 Sept. Madeira. Alpherat, t 22 Sept. van Victoria. Aludra, 23 Sept. te Hamburg. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPI Tegelberg, 2 Sept. v. Durban. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjisalek, 21 Sept. v. Shanghai. STOOMVAART MIJ. OCEAAN Cyclops, 22 Sept. te Yokohama. Myrmidon, 23 Sept. v. Amsterdam. Polyphenius, 23 Sept. v, Triest. Worden de groote gezinnen er beter van? De „Volkskrant" (r.k. rad.) is er niet ge rust op, dat de groote gezinnen wérkelijk zoo gebaat zijn met de in de Millioenennota aangekondigde belastingverlagingen ad f -iO.000.000. Men zal, schrijft het blad, hier omtrent iets meer moeten weten, ook om trent de werking, van de huur- en loonbe lasting (de 2 pet.) en de beteekenis van den kinderaftrek daarbij, eer men met zekerheid kan besluiten, niet dat de groote gezinnen ongeveer „gelijk" zullen blijven, maar van de bclastingverzwaring en belastingverlr) ging tezamen beter worilcn, waarom het dan toch begonnen is. Rust en onrust. De opvatting van onzen minister-presi dent en minister van Financiën, dat Neder land nog vele jaren onder een massale werkloosheid gebukt zal gaan, moet vol gens het Volk (s.d.a.p.) fnuikend werken op de regeeringsbemoeienissen met de werk loosheid. In deze zin is bet, aldus bet blad dat wij aan dit kabinet berusting verwijten, daar waar een veront rust geweten tot ontembare daden drang zou moeten aandrijven. Het is jammer Uit de Nieuwe Rott. Crt. (lib.) In velerlei opzicht een inhoudsrijke Mil lioenennota. Het is alleen erg jammer, dat de minister van financiën bij den eersten stap naar een meer reëel begrootingsbeleid noch de zgn. „onvolkomenheden" voor 100 pet. heeft kunnen wegwerken, noch zelfs een sluitend budget beeft kunnen ontwer pen, noch er in geslaagd is de lasten voort- spruitende uit een reëelere behandeling van de begrootingspositie benevens de lasten van een gedeelte der defensiemaatregelen op andere wijze te vinden dan uitsluitend door belastingverzwaring. Tooneelcensuur. De „Haagsclie Post": Het is een wonderlijk spel van het lot geweest, dat Cor van der Lugt Melsert, die eigenlijk uit Den Haag is weggegaan omdat hij de overheidscensuur onverdragelijk vond, in het zooveel „ruimer-denkende" Amsterdam reeds bij zijn eerste voorstelling die censuur op zijn weg vond. Wij hebben „Pater Malachius' Mirakel" gezien en wij willen bij voorbaat niet op liet terrein van onzen vrijmoedigen criticus komen, maar bet moet ons van het hart, dat wij bet, ten volle kunnen begrijpen, wanneer groote groepen van de bevolking zich aan de strekking en de uitwerking van dit stuk stooten. Er wordt, naar onzen smaak, wel heel wonderlijk omgesprongen met din gen, die zeer velen heilig zijn en de knap heid en de onmiskenbare intellectualiteit, waarmede dit geschiedt,, doet dezen indruk van oneerbiedigheid niet teniet. Wij wën- schen allerminst kwezeligheid le bepleiten. En het i® onze stellige overtuiging, dat de toneeelcultuur het aan haar roeping in de wereld van den geest verplicht is, de groote vraagstukken,die de menschheid, buiten en binnen den kring van het direct- actueele, bezighouden, niet uit den weg te gaan. Maar wanneer dit op een snobisti sche en weinig-ernstige wijze geschiedt als hier, is het beter, dat het niet gebeurt. Al is het ook in nóg zoo „razend-knappen" vorm, het gaat niet aan, dat er met din gen, die velen heilig zijn, wordt omgespron gen also het knikkers of draaitollen waren. En dat geschiedt voor ons gevoel in „Pater Malachius' Mirakel". VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (HollandAfrika Lijn). Bloemfontein, t., 22 Sept. n.m. 11 u. v. Genua. Boschfontein, u., 22 Sept. v. Durban. Heemskerk, u., pass. 23 Sept. Vlissingen. Jagersfontein, pass. 23 Sept. Vlissingen. Meliskerk, t., 22 Sept. van Marseille. Nijkerk, t., 23 Sept. te Port Natal. Randfontein, t., 23 Sept. te Antwerpen. Springfontein, u,, 22 Sept. van Dakar. (HollandAustralië Lgn), Arendskerk, u., 22 Sept. te Antwerpen. Kota Gede, u., 23 Sept. te Adelaide. (HollandOost-Azië Lijn). Meerkerk 22 Sept. te Hamburg. Serooskerk, t., pass. 22 Sept. Gibraltar. Gisterochtend om 11 uur heeft de Sulfan van Pontianak, vergezeld van zijn zoon, dóchter en schoonzoon, een bezoek aan de Niéuwe Kerk te Delft gebracht. Het gezelschap werd door den burge meester, Mr. G. van Baren, rondgeleid, waar bij de hooge bezoekers vooral veel aandacht wijdden aan het mausoleum der Oranje vorsten en de gebrandschilderde ramen in het koor. Op het praalgraf werd een groote krans van witte dahlia's anjers en dennegroen, versierd met een oranje-lint neergelegd. Belangrijke arrestatie van de Amsterdamsche recherche. Eenige weken geleden is ingebroken in de kelders van het voormalige Lloyd-hotel aan de Handelskade te Amsterdam. De kelders beslaan een groote ruimte en een van deze; welke afgesloten kon worden, was als opslagplaats in gebruik ten ge rieve van een Amsterdamsche dame, die in pension was gaan wonen en haar goederen, waaronder kostbare antiquiteiten, kleeden en gordijnen, hier in koffers had opgesla gen. Dieven hadden hier de lucht van ge kregen en wisten een aardige slag te slaan. Voor niet minder dan vijf en twin- tighonderd gulden aan goederen namen zij bij herhaalde bezoeken aan de kelders me de. De eigenaresse had inmiddels, snuffe lend in een antiekzaakje, eenige van haar eigendommen ontdekt en van dat moment af had de politie de goede draad naar de ontknooping van het geval in handen. Donderdag konden rechercheurs van het bureau Kattenburgergracht drie mannen, allen werkloos, aan houden. Het zijn een 42-jarige ty pograaf, een 21-jarige houtbewer ker, die zich aan den diefstal had den schuldig gemaakt, en een vijf tigjarige man, die de goederer. had opgekocht. Twee hunner vertoefden terzake van den inbraak in een confectic-fabriek aan de Spuistraat, waarvoor zij juist dezer dagen waren aangehouden, op het bureau War moesstraat cn werden vandaar naar het bureau Kattenburg overgebracht. Allen zullen dezer dagen voor den offi cier van Justitie worden geleid. Een deel van de goederen kon reeds wor den achterhaald, doch het grootste deel moet nog worden teruggevonden. De meening der Fransche bladen. De bijna algemeene opinie van de Fran sche pers weergevend, schrijft Bourgues in de „Petit Parisien": Men moet in Godesberg goed weten, dat Frankrijk, na zoover mogelijk gegaan te zijn op den weg der verzoening, thans wei gert deze grenzen te overschrijden. De Fransche openbare meening wil stellig een regeling, maar slechts togen den overeen; gekomen prijs. Ook Tsjechoslowakije heeft de uiterste concessies gedaan en meer eischen zou gevaarlijk zijn. Z. K. H. Prins Bernhard is ook gisteren bij de tweede oefening van de lichte briga de in de Betuwe aanwezig geweest, welke gistermorgen om 11 uur begon en tot heden middag 12 uur duurt. Do Prins was wederom vergezeld van zijn adjudant kapitein de Roo van Alderwerelt en vertoefde onder groot enthousiasme van de inwoners van Vèenendaal enkele oogen- blikken bij de commandopost van het twee de bataljon van het 34ste regiment infante rie. Dit bataljon is ingedeeld bij de Roode partij en hééft de opdracht om de Blauwe partij aan te vallen. De Prins begaf zich naar het punt, waar het treffen zal plaats vinden. Hij stal tafelkleedjes en japon- stoffen. De gemeentepolitie te Helmond heeft den metselaar J. M. van den B., werkzaam bij de N.V. Ramaer's Textielfabrieken te Hel mond en wonende te Beek en Donk, gear resteerd. Gebleken is dat deze man in den loop der laatste vijf jaren zich herhaaldelijk aan diefstal van tafelkleedjes, gordijnstof fen, japonstoffen, katoen, schorten, bedde- tijken, enz., heeft schuldig gemaakt. Een ge deelte hiervan werd bij een onderzoek in zijn woning in beslag genomen, deels ver werkt, deels onverwerkt. Ook kwam vast te staan rlat. de gearresteerde metselaar ver schillende familieleden nu en dan „lapjes" ten geschenke gaf, welke vrijgevigheid ten slotte tot zijn aanhouding heeft geleid. Van den B. is te Helmond ingesloten en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. WIERINGEN Goedgekeurd. Onze plaatsgenoot D. Veerdig Sz. is goed gekeurd voor leerling vliegtuigmaker. Mond- en klauwzeer. Nadat, door den heer S. Bakker, Gestcnveg onder wiens vee zich in deze gemeente een eerste geval van de gevreesde ziekte voor deed, reeds weer kennis was gegeven van herstel van de aangetaste dieren, is thans weer aangifte gedaan door den heer S. Rot gans Jz. te Stroe, dat zich onder zijn vee verdachte verschijnselen voordoen. Winkelsluiting Op 2 October a.s. eindigt weer de zomer tijd. Belanghebbenden dienen er wel op te letten dat vanaf dien dag de winkels allen weer om S uur des avonds gesloten moeten zijn. In de Zondagsslniting is reeds met ingang van lö September j.1, wijziging gekomen. De daarvoor aangewezen winkels, die in het tijdvak 10 Juni t.m. 15 September des Zon dags gedurende 8 uur lang open mochten zijn, mogen thans des Zondags slechts 4 uur. lang geopend zijn. Rurqerlijken Stand: 10 t.m. 23 September 1938). Geboren: Gertruida Frederica, d.v. C. N. Keijzer en Th. v. Hoesel; Alherta Grietje, d. v. II. Stuhbe en T. H. Jonk; Hendrik Gc- zinus. 7.. v. D Luppens en R. Endema;; Jan, 7. v. O. Hoekstra cn T. Meijer; Petrus Pau- lus, 7. v. F. v. d .Kreeke- en D. Hegoman; Paulus Lambertus, z. v. L. M. J. Montulet en J. Lont; ojhannes. z. v. I. A. Reijerse en O. Kuiper; Gcradus Franciscus, z: v: J. Th. Plieger cn M. Ph. de Booij. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: J. W. J. Corneleso en T. de Wit; M. Heijblok en B. Buchberger; Tj. Numan en ftf. Lont. Overleden: Jacob Lont, 73 jr., echtg. v. M. Klein, STEUNVERGOEDING VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt, bekend, dat de steun vergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, welke vol doen aan de kwaliteitseischen en in het tijdvak 19 t.m. 24 September 1938 zijn ge* denatureerd door telers of handelaren, f 1.75 per 100 kg. zal bedragen. 5s Gravenhage, 23 September 1938. (Adv.)' KOEGRAS JULIANADORP. Verkoop Pastorie. In aansluiting aan ons bericht omtrent den verkoop van de Pastorie verzoekt men ons nog duidelijkheidshalve mede te dee len, dat het huis als pastorie is afgekeurd, omdat het hiervoor te klein is. Op zichzelf bevindt het zich in uitstekenden staat. ANNA PAULOWNA Auto te water. Waarschijnlijk doordat hij de heg langs den Kerkweg raakte, had H. Koster Fz., die met een vrachtauto uit den Oostpolder kwam, het stuur niet meer voldoende in zijn macht. De auto slóeg zijdelings over den kop en kwam weer op de wielen in de lengte van de wegsloot te staan. De inzittenden bekwa men, niettegenstaande de flinke buiteling, geen letsel. De auto werd door de fa. Blaau- boer en Kossen weer op den weg gezet en is er ook vrij goed afgekomen. Van de lading, een 40 zak aardappelen, ging echter de helft verloren. Arbeider uit Kolhorn door val> lende zandbak verpletterd. Gistermiddag heeft de 50-jarige arbeider Beens uit Kölhorn, die werkzaam was bij den aanleg van den provincialen weg van Langereis naar Opmeer, onder de gemeen te Hoogwoud, door het breken van een staaldraad een ijzeren bak met zand op het lichaam gekz-egen, De man was op slag dood. Een ooggetuige bij dit vreeselijk ongeval vei-telde ons omtrent de toedz-acht nog het volgende; Ongeveer half drie bemerkte de machinist, dat in de draad, waarmede de bakken zand getakeld woi'den, zich een slecht stuk be vond; Hij waarschuwde een der arbeiders, R. Mik, die onmiddellijk een andere draad in gci-eedheid bracht. Een derde arbeider, de Schagenaar Korver, waarschuwde Beèns nog met de woorden, denk er om de draad is slecht, over een paar minuten zit er een ander in. „Ja Jan", zei Beens, k zal er om denken en hukte zich weer om zijn weids aan het wegfalud te hervatten. Ternauwer nood was hij uitgespi'oken, of de draad brak, en de ongelukkige kreeg een bak zand van 400 liter op het lichaam. Hij werd vreeselijk .yeivvond, zeidg onze zegsman, hjpt wak vei-scf5i'ikfcelijk óm aan te zien. Zooals gemeld, is Beens vrijwel op slag dood geweest. Hij was reeds meer clan 25 jaar bij de Fa. Daalder te Alkmaaz-, die het werk bij de Mallegatsbrug uitvoert. De om- gekomenene was niet gehuwd, wel geweest. Voor eenige jaren kwam zijn vrouw onder tragische omstandigheden eveneens om het leven. Nader vernemen wij nog, dat de of ficier van justitie het lijk niet heeft vrijge geven. ZONDAG 25 SEPT. Ned. Hcrv. Gemeente. Anna Paulowna, vm. 10.15 uur, Ds. Vorst-1 man. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Doop. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, vm. 10 uur, Ds. de Wilde* Evangelisatie. Breezand, voomi. 10 uur, de heer Boon Nam. 3.30 uur, de heer Boon. ALKMAAR, 23 Sept. Aardapelcn 23.20, aardbeien 12IS, an* dijvie 0.501.40, appelen 514, augurken 4 —10, bloemkool I 7—12, idem II 3—6, bie ten 0.(30—2.40, druiven 11—10, gele kool l 1.S0, groene kool 1.40—3.80, kropsla O.iO-" 1.90, komkomemrs 15.50, meloenen 82o> peren 520 prei 1.50—2.00, pctcreselie 1-77' postelein 0.10—0.18, rabarber 1—3.50, radijs 60 ct„ roode kool 13., selderie 6.50—1-®'» spinazie 0.100.57, snijboonen 12.55, duM>. spericeb. 1.002.60, tomaten 23, uien 1W 2.60, wortelen 1.50, boswortelen 23.50. ALKMAAR, 23 Sept. Kaasmarkt. Aangevoerd 47 stapels* zijnde 109.000 Kg. 31 stapels Fabriekskaai f25.4 slapels kleine Boerenkaas f 2j.— 12 stapels Boerenkaas commissie f25. Handel goed. WARMENHUIZEN, 23 September 1938. Eigenheimers 2.20—2.00, Gele nep 5.1 7" 5.20; Uien 1.90; id. drielingen 1.70—1° Witte kool 0.90. Aanvoer 2900 kg. Aardappelen. -zOO K-jy Gele nép, 1250 k.g. Uien, 4S.000 k.g. kool. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Sept. Schotsche muizen 2.grooten -1-20, dn 2.—, eigenheimers 2.bi. dito 2-60—3» aardappelen 2.30, drielingen 1.401 00, l'' 1.00-2.20, drielingen 1.00—1.S0, grove 2.33- 2.50, gele nep 5.10—5.40. Peen 2.102.50, Spercicboonen 10.83—w- Snijboonen 4.Kroten 1.20—1.80; R""'. kool 1.20—1.80; Rammenas 1S02—; De ling duurt voort NOORDSCHARWOIJDE, 24 Sept, Schotsche muizen 1.93—2. grooten 2, r. duken 1.60-1.70, eigenh. 2.20 hl. di' 2,60—2.80, hl. aardappelen 1.80. drieling 2—, Bevel. 1.80-1.90. uien 1.60-2.30, dn« 1.00—1.S0, grove 2—2.40, gele nep 5.10-*' Zilvernep 4,405,60: Peen 1,50—2,40, 1,50—210; Roode kool 210; Witte knol 1,10; Gele kool 1—1,50; Bloemkool 3,40, yeiling duurt voort

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 10