TIM# ft-eAte. jonymA en meiijei! KindeAvAiend Oplossing raadsel vorige week Nieuw raadsel Wie wordt ballenkoning? Harmonica's Goedkope overtocht EDGAR RICE BURROUGHS Volgens de kalender is de herfst van de week ingegaan, maar ik zit hier te werken met de serredeuren wijd open en nog heb ik last van de warmte. Je zou denken, dat we naar de zomervacantie gaan inplaats van naar Sinterklaas. En toch is het laatste waar. Ja, het duurt nog twee maanden voorr dat de Sint op z'n paard door de straten rijdt, maar Maandag gaan een paar honderd collectanten al door de stad voor de viering van het groote feest en ook deze weken zul len wel weer als een droom voorbijgaan, zo dat ik jullie nu al in gedachten in Casino en Tivoli zie zitten en hoor zingen: „Hoor wie klopt daar kinderen" en al die andere fijne liedjes, die in je hoofd beginnen te zingen, als je aan de 5e Decem ber denkt. Maar hoe kom ik nu zo plotseling op St. Nicolaas? Dat komt zeker door het briefje van het meisje, dat het boek van de week gewonnen heeft. St. Nicolaas is immers ook zo'n tijd van verrassingen. Nu, de gelukkige van de week is: NELLY KOTGANS, die haar adres vergeten heeft op haar briefje te vermelden. Rika Keijzer, Den Burg (T.). Nee, ik had nog niet aan je trouw getwijfeld, Rika, maar toch doet het me genoegen, dat ik je keurige briefje vandaag op m'n bureau vind, want van de week was ik nog bij „Ome Piet" op De Waal en toen hadden we het nog over „die goeie ouwe tijd", toen er een hele stapel briefjes van Texel kwam. Maar m'n kringetje op Texel groeit weer. Ik heb nu al weer drie trouwe vriendinne tjes, die iedere week schrijven. En nu die winter-puzzle erin staat, nu gaan vast de groten ook mee puzzelen. Jij kan ook mee doen en de honderd gulden verdienen. Lees maar eens goed wat er vandaag in de krant staat. Piet Strous, Vlissingen. Ik begrijp het niet, Piet, dat jouw briefje niet beantwoord is. Er was een schoon bureau, toen ik er de vorige week een punt achter zette. Je bent dus niet met de vacantie in Den Helder ge weest, maar ik kan me begrijpen, dat je het in de Streek ook fijn gehad hebt, vooral toen je appels mocht keuren en... druiven, 's Jonge, dat was goed werk. Een goed baantje voor mij. Jan Strous, Vlissingen. Ja, 't is jam mer, Jan, dat jullie niet in Den Helder zijn geweest, want dan wist ik hoe jullie eruit zagen. En als je met de feesten hier geweest was, dan had je kunnen zien, hoe Den Hel der in een sprookjesstad herschapen was, want we konden hier wedijveren met de grootste steden van ons land. Kika Koningstem. Nog gefeliciteerd met je overgang, Rika en met je fjne va cantie, als gevolg van je mooie rapport. Want het is waar, die mooie cijfers gaven ook wat glans aan de vrije dagen. Ik heb niet geweten, dat de Wachtstraat versierd was, de Langestraat heb ik nog gezien. De Timorlaan droeg alleen het groen van de struiken en heesters en de vlaggen natuur lijk. Maar er was daar geen gangmaker. Dan was het bij jullie leuker, hè? Tini v. Brederode. Met de feestdagen ben je dus één avond Tinus v. Brederode geweest, Tini. Ik wil je graag eens in je nieuwste vorm zien, hoor, en zie dus het fototje tegemoet. Ik geloof, dat alle kinderen met de feesten een of meer avonden laat naar bed zyn gegaan. Myn viertal ook een avond om kwart voor elf, de avond met de gondelvaart. Dat was mooi. hé, en grappig met al die verklede mensen in de stad. Marianne. Ja, die plannen zijn niet slecht, Marianne. Als winkeljuffrouw ver dien je wat en op een naaicursus leer je wat en zo kom je precies klaar voor de practijk van het leven. En daar gaat het toch om. Cor, Ba li en Annie v. Bijnen. Precies goed uitgerekend, Cor. Maar Bali en Annie hebben gelijk, dat ze je dat pretje niet gun nen, dat je in hun klas zou komen. Doe maar alle drie flink je best en die fiets in het vooruitzicht is een aansporing genoeg om je tanden op elkaar te zetten en ervoor te zorgen, dat je met goede cijfers overgaat. Teuntje Kloosterman. Afgesproken, Teun- tje, als Cor een jaar is, kom je hem laten zien. Ik vind kleine kinderen reuze leuk, al doen ze ook wel eens rare dingen. Mijn Ita gooide vorige week de hele inktpot over haar heen. Ze zat van haar middel tot haar teenen onder de inkt en Fransje slikte een grote pruimenpit in en Jaapje voelde zich zo raar, dat hij z'n boontjes en aardappels uit z'n maagje op het kleed deponeerde. En zo beleef je telkens weer wat leuks(?) Loeki en Leon v, d. Wal. Allemensen wat hebben jullie weer een hoop nieuws, dat komt natuurlijk door die tien dagen in Den Haag. Het zal je ook gebeuren, dat je pre cies met de feesten in de feeststad zit. En Den Haag was prachtig. Als ik m'n ogen dicht doe zie ik nog de Vijverberg, de Lange Voorhout, het Binnenhof. Het was alles even mooi. Ook het vroegere Paleis van Konin gin Emma op de Kneuterdijk. Jullie hebben het alles natuurlijk ook gezien. Antoon Vos. Je doet ook in het zevende zeker wel flink je best, Antoon en als je daar doorheen bent, wat ga je dan doen. Mag je nog wat verder studeren? 't Is aan jou besteed. Marietje Weeda. Ja, dat was wel een heel goed begin, Marietje, met die taart, de vorige week. 't Was bijna niet te geloven, hé, dat je daar de eerste de beste keer zo met je neus in een fijne taart viel. Hij is nu zeker al de weg van alle taart gegaan? Simon Visser. M'n compliment, Simon, een grote brief en een nette brief, dat zijn twee goede dingen. Natuurlijk heb jij je als meisje verkleed met de feestdagen en de meisjes in de straat verkleedden zich als jongen. Dat gaat altijd zo, je wilt altijd wat anders zijn dan je bent. Agatha Kramer, Dat is een teleurstel ling voor je geweest, Agatha, dat je juist met die feestdagen in bed moest liggen, 't Zal nu vermoedelijk wel een heel tijdje duren, voordat de stad er weer zo feestelijk uitziet. Die twee broertjes van jou zijn ech ter hardlopers, zeg, dat ze beiden een prijs winnen. Dat leuke versje wil ik natuurlijk graag van je plaatsen. Je moeder heeft een goed geheugen, hoor, dat ze het nog woorde lijk wist. HET RECEPT. Een, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven! Miertje is de dokter thuis? Kan hij mij een drankje geven Voor een arme zieken muis, Die zoeven van de treden Van een ladder is gegleden Op een plat, in de stad Miertje, Miertje, haast je wat. Even wachten, juffrouw Brommer! Want de dokter is absent, Hij is net naar vader Nachtuil Die je zeker ook wel kent. Die heeft bij het middageten Eensklaps op zijn tong gebeten Wat een pijn zal dat zijn! Daarvoor helpt geen medicijn! Een, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven! Daar ik dokter Langpootmug Met zijn zalfjes en zjn pleisters Dokter, dokter, zeg toch vlug Wat ik aan die muis moet geven Dat ze weer wat op gaat leven. 's Is een kruis, daar in huis, Haar gezondheid is niet pluis. Neem wat melk en neem wat boter, Neem wat olie, niet te veel, Meng het met een beetje sago, Kneed het met een beetje meel. Doe het in een houten napje Roer het om en ook het papje, Strijk het rond op de wond Morgen is de muis gezond. Cornelia v. d. Vis, Oosterend (T.). Dat is geen kleinigheid, Corrie, acht jonge egels. Als ze wat groter worden hollen ze 's avonds over het achterstraatje, net grote ratten. Wel een beetje griezelig, maar toch zijn het aardige beesten. Truus v. Liere, Ooster.-,d (T.). Je hebt geljk, Geertruida, ik vt*J Truus ook veel leuker dan Trui. In het vervolg onderteken je dus met Truus. Woenscag ben ik nog door jullie dorp gereden. Als k eens wat meer tijd heb op Texel, wip ik nisschien wel eens aan. Ik kom zo wel eens e»,n enkele keer over Greta Blokker. Waarom ben je naar een andere school verhuisd, Greta? 't Is wel leuk, dat je er meteen 'n aar vriendinnetjes vond en dat jullie nu e.Jn „speelkwartier" hebben. Heiuiy Blokker. Je vindt het natuurlijk ftjn, bij die „Meester-kjidervriend" in de 3e klas, Henny. Nu heb j^ twee kindervrien den in je leven; een waar je naar luistert en een waar je aan schrijft De Bengeltjes. Nietv van aan, dat het lelijk weer wordt. Bengel jes. Je moet maar eens kijken hoe fijn groei-] alles nog staat en je moet 's morgens eens *let te laat opstaan en kijken hoe mooi de yereld er dan uit ziet, met dat stille herfstlicht. Gerard Molenaar. Nty, dat is een voor delig zaad geweest, Gera d. Enige maanden geleden gezaaid en nu eyn boom van twee bij twee, met wel duizeiyl tomaten. Eet ze maar lekker op, niet alj.'maal tegelijk na- turlijk. Ze zijn gezond, oi,adat ze in de zon rijp gestoofd worden. Jongens en meisjes, tot wederschrijvens. Goede oplossingen ontvangen vant Nelly R.; Marietje E.; Rika Keijzer, Den Burg (T.)Piet en Jan £trous, Vlissingen; Rika Koningstem; Geragd en Henk v. d. Paal; Tini v. Brederode; Marianne; Bali en Annie v. Bijnen; Leontine Fritsje en Neeltje Coster; Cor, Bali en Annie v- Bijnen; Teuntje Kloosterman; Jan KoomeflArie de Groot; Wijnand Kerstens; Loeki vn Leon v- Wal; Antoon Vos; Marietje \\eeda; Simon Vis ser; Cornelia v. d. Vis, Qöf»tererl<I T.Geer truida v. Liere, Oost (TJ: Greta Blokker; Henny Blokker; Loesje )p"lotat; de Bengel tjes en Coentje Coster. Van links naar rechts: 1. tafel; 4. stoom; 7. Allda; 8. Olst 9. rok; 11. stee; 12. jakje; 13. Essen; 14. eland. Van boven naar beneden: 1. tak; 2. fiets; 3. Olst; 4. sokje; 5. Osa- ka; 6. Ot; 10. bed. Dit kruiswoordraadsel is een beetje an ders, dan de meeste raadsels. Jullie zien ook hier een paar vakjes, die zwart ge maakt zijn, maar de vakjes, die je in moet vullen zijn niet horizontaal en verticaal, maar liggen in een kringetje. Elk cijfer staat in een zwart vakje en daarom heen zijn vier witte getekend. In één van die witte staat een pijltje. In dat vakje begint het woord, dat je zoeken moet. Het gaat van dat vakje uit rechtsom, dus volgens de wijzers van de klok. Er komen een paar moeilijke woorden in dit raadsel voor en daarom is het niet geschikt voor de klein tjes. Alleen de groteren onder jullie zullen het op kunnen lossen. Misschien zullen zelfs die de moeilijke woorden niet kunnen vinden, maar dan willen vader of moeder wel even helpen. 1. een boom 2. een deel van het lichaam 3. een deel van een boom. 4. ligt op de weg, als het in lang niet ge regend heeft 5. een ander woord voor: mogelijkheid 6. een dakbedekking in Indië 7. zit in een bijenkorf 8. een ander woord voor: klap 9. zit in een kiektoestel. 10. gebruikt men om mee te wandelen 11. gepelde gerst 12. een Indische groet 13. niet echt 14. een Indisch wapen 15. het Latijnsche woord voor: dus 16. een rivier in Spanje Hans had een mooie b^l op zijn verjaar dag gekregen. Hij had niet zijn vriendjes al allerlei spelletjes gedaan, jagerbal, sta- bal en wie-heeft-de-bal. Toen zei Jan, een vriendje van Hans ineens: „Ik weet nog eet] ander leuk spel letje. Ballenkoning heet het, het is erg leuk en je kan het met ngt zoveel kinderen spelen, als je maar wilt, Hoe meer er aan meedoen, hoe aardiger hP1 's van kinderen moet in het m|dden gaan staan, dat moet Hans dan nu tyiaar doen, en wij gaan er allemaal omheep staan. Nu moet Hans steeds met de bal tegen de grond kaatsen. Hij mag stil blijven staan of hij kan ook heen en weer lopen, maar hij moet steeds blijven kaptsen. Plotseling moet hij dan de naam yan één van ons noemen en die moet dan proberen om er zó gauw bij te zijn, dat hij of zij de bal verder kan slaan Maar omdat je meestal zo onverwacht geroepen ^ordt. gebeurt het heel vaak, dat je valt, pmdat je zo hard moet lopen. Wie gevalletj of gestruikeld is. valt uit. Zo wordt de ktjng steeds kleiner en degene, die het laatst over blijft, is bal lenkoning. Je kunt het ook nog een beetje anders doen. Dan mag de kring niet te groot zijn. Wanneer nu een naam af wordt geroepen, moet diegene vlug een keer om den jon gen of het meisje, dat naast hem staat, heen lopen en dan naar de bal toerennen. Maar dat is wel erg moeilijk. Hans moet er aan denken, dat hij zo onverwacht mogelijk een naam roept, want juist, als het onver wacht is, heb je meer kans, dat je valt of struikelt." Dat vonden ze allemaal een grappig spel, ze hadden het nog nooit gespeeld en ze be gonnen dan ook maar gauw. Toen ze het een tijdje gedaan hadden en er een beetje in begonnen te komen, wilden ze geen an der spel meer doen en ze speelden verder alleen nog maar Ballenkoning. WETENSWAARDIGHEDEN. In het plaatsje Kirt in Indië is de slaap ziekte uitgebroken. In vier weken tijd, stierven 300 inwoners. De ziekte begon met lichte koorts, vervolgens vielen de patiën ten in slaap en stierven daarna. In het plaatsje Elham in Engeland heeft men er tegen geprotesteerd, dat de wegwij zer niet vast aan de grond staat. De wind draait hem in de rondte en daardoor ver gissen de touristen zich telkens in de rich ting! Bij een voetbalwedstrijd in Weijmouth werd de scheidsrechter zó enthousiast, dat toen hij wilde fluiten, zijn fluitje inslikte. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht en moest geopereerd worden om het fluitje weer te voorschijn te halen. Een zekere meneer F. Davis schonk een grote som geld voor arme schooljongens van een school in Massachusetts in Ameri ka. Hij deed dat, omdat één van de leerlin gen van die school de hoed van zijn vrouw uit een sloot had gehaald, toen het erg stormde. Het Duitse stadje Trossingen heeft iets meer dan 5000 inwoners. Hier staat de gro te fabriek voor Hohner harmonica's en in deze fabriek alleen werken al net zoveel mensen, als in het stadje wonen. De arbei ders komen ook uit de dorpen in de omge ving naar de fabriek. Er zijn nog wel meer Hohner fabrieken, maar in Trossingen staat de grootste. Per jaar worden daar ongeveer 20 tot 25 millioen mondharmonica's en een paar honderd duizend trekharmonica's ge maakt. Meer dan de helft hiervan gaat naar het buitenland. Het ongelofelijke van deze fabriek is, dat niet, zoals in de meeste andere moderne fa brieken alles machinaal gebeurt, maar al les door de arbeiders zelf gedaan wordt. Aan de fabriek is een harmonicaschool verbonden. Daar kan je voor handharmoni caleraar opgeleid worden. Het merendeel van alle harmonicaleraren in Duitsland hebben hun opleiding in deze school gehad. Öp het ogenblik zijn er ongeveer 70 jon gens en meisjes op de school. Ieder heeft een eigen kamertje om te oefenen, dat on geveer twee maal zo groot is als een tele fooncel. In een grote zaal krijgen ze allen met elkaarl es. Elke cursus duurt ongeveer 8 of 10 weken en na afloop wordt er een diploma uitgereikt. Dikwijls komen de leer lingen later nog eens terug om de laatste nieuwtjes op harmonicagebied erbij te le ren. Het allergoedkoopste vervoermiddel, dat je je maar denken kunt is de veerboot van de Russendam in het Duitse stadje Pillau. Dit veer is een openbaar vervoermiddel en kostniets! Het gaat weg uit Pillau, vlak by de aanlegsteiger van de grote stoombo ten en vaart naar de Russendam. Dit is een dam, die de Russen in de zevenjarige oorlog hebben aangelegd, toen ze bezit van de vesting genomen hadden en hun vloot in Pillau legden. De bezoekers van Pillau, die met de gro te stoomboten aankomen, gaan altijd enige malen op de veerboot heen en weer en verwonderen zich dan vooral over het ge mak, waarmee de boot heen en weer kan draaien, wat bij de meeste veerboten niet het geval is. De boot kan bijna helemaal om zijn eigen as draaien en dat komt om dat op de plaats van de schroef en het stuur een grote propeller is, die ook in de meeste boten zit, die over het Bodenm^er en andere grote meren varen. DOOR No. 89. De daaropvolgende nacht, dat Korak wan hopig op de grond lag, omdat hij wist, dat de olifant de touwen niet kon losmaken, waar mede hij gebonden was, reden Meriem en Baynes naar het Noorden langs de rivier. De jonge Engelsman was licht gewond door en van de kogels der Arabieren en door de messteek opgelopen in zijn worsteling met de zwarte slaaf en zij waren daarom dubbel ver langend om het huis van Bwana te bereiken. H-t was nauwelijks dag. toen ze plotseling op een troep stootte, die haastig naar het Zuiden reed. Het was Bwana zelf i/iet zijn zwarte krijgers, op zoek naar Menen. Bij het zien van Baynes fronste de grote ,man zijn wenk brauwen; maar hij wachtte tot het meisje haar avonturen verteld had. oordat hij lucht gaf aan de woede, die in zijn borst opgekropt was. Toen ze uitgepraat v-as. scheen hij Baynes vergeten te hebben. Zijn gedachten waren met iets anders bezig. „Je zei.dat je Korak gezien hebt?" vroeg hij. „Ja ant woordde Meriem, „even duide.jk als ik u zie. Nog twijfelend, herhaalde Bwana zijn vraag j aan Baynes en vroeg hem cis aapman te be schrijven. „Hij is ongeveer van mijn leeftijd", zei Baynes, „opmerkelijk gespierd en heel bruin". Zijn haar en ogen. welke kleur hebben die?" Nu antwoordde Meriem hem. „Het haar van Korak is zwarte en zijn ogen zijn grijs zoals de Uwe", zei ze. Bwana keerde zich naar de leider van de troep. „Breng Miss Meriem en Mr. Baynes naar huis", zei hjj. „Ik ga de jungle in." „Laat met met U mee gaan. Bwana", smeekte Meriem. ,.U gaat Korak zoeken, ik weet het". Bwana keerde zich verdrietig maar flink naar haar toe. ..Je plaats is", zei hij, „bij de man, die je lief- hebt". Er was een draagbaar gemaakt voor de koortsige Baynes en de kleine troep ver volgde langzaam haar weg. Bwana keek hen na totdat zij uit het gezicht waren. Meriem had niet éénmaal omgezien. Met gebogen hoofd en hangende schouders reed hjj verder, Bwana zuchtte. Hij hield van het kleine, Arabische meisje, alsof zij zijn dochter was. Langzaam keerde hjj zich naar de dichtst bijzijnde boom.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 15