EISCH EXTRA ROOKGENOT TRIÜMPH Blauwe „rupsen" rukken op 1 CENT Postvluchten op Indië -'N TRIOMF VAN SMAAK Mr. Rost van Tonningen is niet bang Dc Tsjechen verlaten zich op het leger Dronken schepelingen Om de Roode troepen te verdrijven Onbekende man op overweg gedood Internationale toestand voor Nederland niet bijzonder dreigend En toch was Chamberlain voldaan Koningin en de geestelijke herbewapening 1 rri.r Zal Nederland kruisers voor Chili verbouwen? (KïïS lJodhp' 23 Sept- |B^ah 23 Sept, Kg™) |Medan 23 Sept.|Rang. 23 Sept. fhee'nreis) lBoedap' 23 Sept|Alex. 23 Sept. De stad Groningen in 't donker Dc Palestijnschc kwestie De strijd in Spanje Onze Oost Zestig huizen verbrand Onze legeroefeningen afgeloopen F R 58 onze snelste jager Arbeider bekneld Bidstonden voor den vrede .cr feNv FeUe strijd aan den der Veluwe. Zuidrand Er wordt weer gevochten aan den Zuidrand van de Veluwe, met een verbluffende hardnekkigheid en een ijzeren uithoudingsvermogen. Want de manschappen sluipen door de bosschcn, klimmen over heggen en waden door ondiepe slooten, ook al schijnt de zon fel op dezen herfst dag, welke aan den zomer doet denken. De tweede oefening van do gevechtsgroe pen der lichte brigade is gisterochtend om elf uur ingezet en eindigt heden, waarme de -dan tevens deze manoeuvres voor dit onderdeel van het Nederlandsche leger tot het verleden behooren. Wij werden midden in het vuur geplaatst, dat in den loop van den dag in alle he vigheid ontbrandde. Want de Roode aanval lende, en de Blauwe, verdedigende partijen zijn gisteren herhaaldelijk niet elkaar in contact geweest. Het begin. Om 11 uur begon de Roode infanterie aan te vallen van Veenendaal uit Oostelijke richting langs de Buurt- steeg. De Blauwe partij had evenwel haar stellingen uitnemend uitgekozen, want de manschappen der opruk kende roode partij stootten herhaal delijk op stukken 6 veld, welke ver dekt stonden opgesteld achter kreu- pelboschjes en naast boerenschuren. Rood beschikte echter over een groote over macht en tegen half één was het duidelijk, dat de Blauwen hun stellingen niet zou den kunnen behouden en genoodzaakt wa ren terug te trcüen in de richting van den Grebbeberg bi] Rhenen. Rupspantserwagens in den strijd. De Blauwen zouden niet hebben kunnen terugtrekken, wanneer de kleine rupspant- serwageris niet een laatsten uitval op de Roode linies hadden gedaan. Daartoe hadden deze wagens zich verdekt opgesteld achter een aantal boerenwoningen. De aanval, welke dus het terugtrekken van de Blauwe troepen moest voorbereiden werd ingezet om kwart over één. 1*1- Snel rolden de kleine, lage wagens over de weilanden, waar zij werke lijk niet alleen de Roode infanterie schrik aanjoegen, maar heele kud den totaal in de war brachten. De vlammen schoten uit de loopen van de mitarailleurs en de motoren trok ken de wagentjes snel door terrein oneffenheden op het doel af. De commandant van het veldleger pro beerde bij dezen aanval nog persoonlijk of het mogelijk was de bemanning buiten ge vecht te stellen door achterop den wagen te springen en een revolver te gebruiken. Het verrassende oprukken van deze Blau we „rupsen" bereikte inderdaad resultaat, want de Roode manschappen slaagden er niet in Blauw op den voet te volgen, zoo dat deze laatste partij voldoende gelegenheid had nieuwe, sterke stellingen in te nemen, om op die wijze een nieuwen aanval van de Rooden met succes te kunnen opvangen. Bij den Grebbeberg. Een nieuw hevig gevecht werd geleverd bij den Grebbeberg en de brug over de Grebbe, waaromheen de belangrijke verde digingswerken liggen, bij het begin van de waterlinie, welke tot diep in de Geldersche vallei doorloopt. Hier hadden de blauwen zich wederom versterkt om een rooden stoot op te van gen. Deze aanval liet niet lang op zich wachten, want om drie uur klonken weder om de schoten, dc ratelslagen van mitrail leurs, gemengd met de zware stem van de vuurmonden in 't veld, welke den Rooden opmarsch steunden. Prins Bernhard kwam te paard op dit punt aan juist toen de wielrij ders der Roode partij een aanval op de brug deden, welke zoo hevig was, dat de commandopost van de Blau we huzaren zoo snel mogelijk moest verdwijnen. Regelmatig achtervolgden de roode troe pen haar Blauwe tegenstanders, maar over enkele uren zal de nacht over de Veluwe zijn gevallen en „de nacht is de beste bond genoot van den oorlog... Hedenmiddag eerst volgt het einde van de oefening der lichte brigade en niemand weet ten slotte hoe deze strijd zal eindigen, al vermoeden wij, dat Blauw een goede kans heeft om nu eens niet verjaagd te worden uit de stellingen, welke in den nacht zijn ingenomen. .y-ïf-jv;V»vi<y\ „Laat minister Goseiing en zijn heele troep 't maar eens probee- ren!" Zooals wij dezer dagen meldden, moet Mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdredac teur van het Nationaal Dagblad, heden voor de Haagsche Rechtbank verschijnen om zich te verantwoorden wegens beleediging van minister Goseiing in een publicatie betref fende de Ossche affaire. Donderdag j.1. legde de heer Rost van Ton ningen ter gelegenheid van een openbare N.S.B.-vergadering, in het Concertgebouw te Amsterdam, een persoonlijke verklaring af over het geval-Oss. Volgens het verslag in het Nat. Dagblad, werd de spreker na deze verklaring langdu rig toegejuicht. Goseiing had, aldus spr., indertijd erge haast, maar nu ben ik klaar om te verschijnen! Zaterdag aan staande zal beslist worden, of ik ge tuigen mag laten hooren. Zoo ja, dan heb ik ook nog een woordje te spreken met baron Speijart van Woerden! Rost gaf nog een overzicht van de manier waarop men hem uit de weermacht als re serve-officier had weggewerkt en riep uit, alleen in zijn rang te willen worden hersteld door Mussert in den nationaal-socialistischen staat. (Daverend applaus.) Men heeft mij van regeeringszijde gewaar schuwd dat ik mij moest matigen, ik ben niet van plan mij daarvan iets aan te trek ken. Laat minister Goseiing en zijn heele troep het maar eens probeeren, wij weten, aldus spr. volgens het verslag, dat het volk op den duur in opstand komt tegen de Jo den, het politieke katholicisme en de vrij metselaars! Gisteravond ongeveer elf uur is even voor het station Haarlem op den overweg bij de Muntenlaan een tot nu toe onbekend ge bleven 'man, die zich na het klaphek te heb ben opgelicht, op de spoorbaan had bege ven, door trein 1178 gegrepen. De trein was onmiddellijk tot. stilstaan gebracht. Bij on derzoek bleek dat het slachtoffer op slag gedood was. Het lichaam was onherkenbaar verminkt. De Internationale situatie is ernstig, doch men acht haar, aldus de Tel, voor Neder land niet dermate dreigend, dat tot verder gaande militaire maatregelen dan die, welke tot dusver zijn genomen, moet wor den overgegaan. De grensbewaking is, zoo als men weet, sedert eenige weken in voile werking, zoo naar het Oosten als naar het Zuiden en het Westen, en deze voorzie ningen worden op het oogenblik voldoen, de geacht. Alles hangt van de nieuwe re- geering te Praag af. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt uit het hotel Petersberg gemeld, dat toen Chamberlain daar terugkeerde, hij er hoogst voldaan uitzag. Hij verklaarde: „Aan Tsjechoslowakije zullen nieuwe voorstellen worden voorgelegd. Alles hangt van de nieuwe regeering te Praag af". Naar van welingelichte Engelsche zijde verluidt, zal de Britsche premier om half tien hedenochtend pér auto van het hotel Petersberg naar Keulen vertrekken. Om half elf gaat hij vandaar per vliegtuig naar Londen. In de kringen der te Petersberg vertoe vende Britsche journalisten toont men zich na de verklaring van den premier zichtbaar opgelucht. Van het pessimisme in den namiddag is de stemming omgeslagen En toch was Chamberlain voldaan! ';"v' Inhouding van monsterboekjes jes voor de Raad voor de Scheepvaart. Gistermorgen heeft de Raad voor de scheepvaart te Amsterdam de verzoeken tot onthouding der monsterboekjes van een tweetal waschjongens aan boord van het s.s. „Statendam" van den Holland-Ameri- ka Lijn en van een matroos van het s.s. „I.Tselhaven" der reederij gebr. Uden, be handeld. In deze gevallen hadden de be trokkenen voor zij het schip verlieten, z.g. „notes" gekregen welke na eenige dagen inwisselbaar zijn bij de kantoren der ree- derijeh. De bedoeling van deze notes is den schepelingen gelegenheid te geven hun ach tergelaten familiebetrekkingen vóór het ver trek geld te geven. He,t is echter meestal mogelijk deze no tes aan den wal bij yerkoopers van tabak of anderen in te wisselen. Dit was ook door de betrokkenen gedaan en zij hadden het geld ge bruikt om zich te 'bedrinken met gevolg, dat zij niet tijdig aan boord waren, en de schepen zonder hen vertrokken. De inspecteur generaal voor de scheepvaart was in het geval van de waschjongens van meening dat 't afgeven van de „notes" aan ongehuwden dergelijke gevallen in de hand werkt. De reederij van het s.s. „IJselhaven" trok tijdens de zitting bij monde van den kapi tein van het schip de vervolging in, daar de betrokken matroos door samenloop van omstandigheden gedurende eenigen tijd niet in het bezit van zijn monsterboekje was geweest. De inspecteur generaal meende echter dat het geven van geen straf een verkeerd licht op den ernst van het verbreken van een arbeidscontract zou werpen. Hij pleit te echter voor een geringe straf. uitspraak volgt. Proclamatie. Benesj en Matsjnik, de vroegere Slowaaksche minister van oorlog, heeft een proclamatie tot het leger gericht, waarin met name wordt verklaard: Soldaten, De geheele natie en geheele be volking kennen de ernstige be zorgdheid over de toekomst van den staat. De buitenlandsche pro paganda maakt er gebruik van om het vertrouwen van het volk in de verantwoordelijke elementen, die belast zijn met de ondehan- delingen, te ondermijnen. In deze moeilijke periode verlaat de ongeruste bevolking zich op het leger, waarin het een waarborg ziet voor natie en staat. Bij iedere gebeurlijkheid zal het leger aan het vertrouwen der be volking voldoening geven en het zal vastberaden en sterk en volko men gedisciplineerd aan de zijde blijven van den president der re publiek. Hare Majesteit stemt met den oproep tot het Nederlandsche volk in. Naar ons officieel wordt medegedeeld, is H. M. de Koningin, die met instemming heeft kennis genomen van den oproep tot moreele en geestelijke herbewapening, door eenige vooraanstaande landgenooten tot het Nederlandsche volk gericht, voornemens enkelen der onderteekenaars Maandag a.s. op het paleis Socstdijk te ontvangen. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat de marineraad heeft aanbevolen In Neder land twee kruisers te laten verbouwen. Vertrek van Aankom* W (heenreis) |jodhp. 23 Sept. |Rang. 23 Sept. Alleen de tram had licht. Gisteravond om half negen werd de ge heele stad Groningen plotseiing in duister gehuld ten gevolge van een defect bij het lichtbedrijf. Een veiligheidsregulateur van de turbine van de provinciale centrale te Helpman heeft foutief gewerkt, waardoor de stroom werd uitgeschakeld. Het stations emplacement was van licht verstoken. Al leen de tram, die een eigen installatie heeft reed door de donkere straten. Het defect zelf was in ongeveer tien mi nuten hersteld, maar het duurde bijna een half uur voordat de geheele stad weer van licht was voorzien, waarbij de woningen met gelijkstroom het langst in duister ge huld bleven Een nieuw plan Reuter meldt uit Beyrouth, dat de vroe gere premier Irk, Noeri Pasja, zich via Egvpte op weg heeft begeven'naar Londen. Bij een interview voor zijn vertrek ver klaarde Noeri Pasja met den Moefti te hebben gesproke'n en tezamen met hem een nieuw plan te hebben uitgewerkt voor de regeling van de Palestijnsche kwestie. Alcoy gebombardeerd. Een luchtbombardement op Alcoy heeft twintig dooden en tal van gewonden ge- eischt. Een aantal gebouwen is verwoest. De president van Billiton meldde telegra fisch aan de regeering te Buitenzorg, dat bij een brand in de desa Kantoeng op Bil liton zestig huizen in don asch werden ge legd, waardoor driehonderd personen dak loos werden. De schade wordt geraamd op f 18.000.De oorzaak van den brand is niet bekend. Alle troepen heden naar huni garnizoenen terug. In aansluiting aan het bericht, van Za terdag 17 September jl„ waarbij werd mede gedeeld, dat de legeroefeningen onder lei ding van den commandant van het veldle ger zouden worden vervangen door oefe ningen in kleiner verband,deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat deze oefenin gen, waaraan de lichte brigade deelnam, Vrijdag zijn geëindigd en dat alle deelne mende troepen op heden naar hun garni zoenen térugkceren. F. R. 58 onze snelste jager. Bij een proefneming te Rotterdam is ge bleken, dat de snelheid van den nieuwen Koolhoven jager, F K. 58, die thans zijn proefvluchten beëindigd heelt, 504 K.M. pér uur bedraagt. Dit toestel is de snelste Ne derlandsche jager en een van de snelste reu wereld. Doodelijk ongeval bij Ned, Scheepsbouw Mij. 9 Gistermiddag is op de terreinen van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij aan den overkant van het IJ te Amsterdam een noodlottig ongeval geschied, waarvan de dertigjarige arbeider Ros uit Heiloo het slachtoffer is geworden. Men was bezig door middel van een hijsch- kraan een klinkmachine te laten zakken. Links en rechts van de machine stond een arbeider om deze bij het omlaagkomen te gen te houden. De machine zakte iets te ver door met het noodlottig gevolg, dat R. tusschen de klinkmachine en een stapel ijzeren platen beklemd geraakte. Het slachtoffer werd met een ingedrukte borstkas opgenomen. Een dokter was spoe dig ter plaatse om den ongelukkige hulp te verleenen, hetgeen echter niet meer mocht baten. Opdracht van den Aartsbis schop van Mechelen. Kardinaal van Roey, de aartsbisschop van Mechelen, heeft den priesters van alle ker kelijke gemeenschappen opgedragen in de maand October na afloop van alle missen te laten bidden voor den vrede. Nevenstaand zeer duidelijk kaartje uit Duitsche bron geeft een goed inzicht in de verhouding der verschillende taalgebieden in Tsjecho-Slowakije. De bedoeling van Engeland en Frankiiik Schijnt te zijn om de grensgebieden, ^el ke in hoofdzaak door Duitschers worden bewoond, door de Tsjechen te doen ontrui men en deze menschen dan over te bren gen naar de zoogenaamde Duitsche taa eilanden, welke midden in het zuiver Tsje chische en Slowaaksche gebied ligg*"- taaleilanden, zouden dan natuurlijk als te genprestatie door de Duitsch sprekende moeien worden verlaten, welke zich in het grensgebied der Sudetenduitschers zoude" dienen te vestigen. Op dit kaartje komt ook duidelijk uit-, boe gering in werkelijkheid het. stukje Poolse taalgebied is, dat tot Tsjecho-Slowakije be hoort. Anders is het met de aanspiaki" der Hongaren, die zeer zeker, evenals Duitschers, op groote massa's landgenoote kunnen wijzen, die door den vrede a Trianon in het Tsjechische staatsverban zijn opgenomen. '.'ac THrthmê B'6e tuL^ jpnba/j lon</seJ< >c(x rvJU A Yorfsbrunt REGENS6UR.G AASSAO JUt Or,,, Wirlrao Slein# UU!H - Tich«ch«n 0«utsch« Gemisch* Slowakti» Ungarw Ukraincr sprachlg Pol«n Vvmonin

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2