De trouwplannen van Jan Goedkoop en Rietje Zuinig pretnhbeurten Wij bouwen samen aan hun huis als het maar blijft bij een zoen! /LyeruLa Zaterdag 24 SeptemW 1938 Tweede Blad Teraardebestelling P, Hoogenbosch Speeltuin-activiteit Operettevereeniging „Ons Genoegen" Permanent Feestcomité K.L. M. Nog eens: Hoenderdos' nieuwe zaak in de Sluisdijkstraat Nieuwe winkel voor speelgoed en huishoudelijke artikelen Langs de straat Jan Goedkoop, een Heldersche jongen, die verloofd is met Rietje Zuinig, een allerliefst meisje uit Hellevoetsluis, heeft trouwplannen opgevat. Jan en Rietje gaan nu ongeveer jaar met elkaar om en zijn het er samen roerend over eens, dat ze voor elkaar geknipt zijn en dus de groote stap wel kunnen wagen. Jan heeft „een vaste betrekking met uitzicht op pensioen" op de Marine werf. Hij verdient wekelijks 21.40, waarvan hij 8.50 aan kostgeld betaalt. Voor een uitgaansavondje met Rietje en een goedkoop piraatje rekent hij 1.50 per week. Belasting, noodzakelijke aanschaffing en vernieuwing van z'n gar derobe kost hem wekelijks 2.terwijl Jan geleerd heeft 1 gulden voor „onvoorziene uitgaven" opzij te leggen. Dit maakt samen 13.die iedere week „foetsie" zijn. Jan houdt dus, welgeteld 8.40 over en in overleg met z'n meisje heeft hij nu al twee jaar lang dit bedrag op de Spaarbank weggelegd, heusch niet uit het oogpunt van ongezonden spaarzin, maar met de ernstige bedoeling: de opbouw van hun nestje. Hun boekje, Jan en Rie spreken altijd van „hun" boekje, heeft een bedrag van rond 850.De rest werd gebruikt voor een excursie met de „Heldersche Courant", naar Volendam en Marken, waarover ze nog vol zijn en een naar de Loosdrechtsche Plassen, die ze zoo idyllisch vonden, dat beiden op dien tocht besloten, de Vierdaagsche van de „Heldersche Courant" volgend jaar, als huwelijksreis mee te maken. Want Jan en Rie hebben afgesproken in het voorjaar van 1939, wind en weder dienende, hun eigen nestje gereed te hebben. Een lief huisje van 3.75 zullen ze huren, voor een niet te kostbare, maar degelijke inrichting zullen ze zorgen en de rest komt vanzelf. Rie is in de wolken met hun voornemen en al haar vriendinnen heeft ze het in geuren en kleu ren verteld. De inrichting van hun huisje, van de keuken tot de slaapkamer toe. En Jan, hij rookt cien piraatjes min der per week, om vooral z'n spaar bankboekje zoo hoog mogelijk te maken. En dit zijn ze: Rie en Jan Samen hebben ze besloten iedere week iets te koo- pen voor den op bouw van hun nestje. „Net als de vogels Jan", heeft Rie in een wat sentimenteele bui gezegd. „Iedere week een strootje dan is het pre cies op tijd klaar", „Maar waar zullen, we onze inkoopen doen?" „In Amsterdam, kind", stelt Jan voor. „Dan hebben we meteen een uitje", „Hoe kom je daar nu bij", zegt de practische en zuinige Rie. „Stel je voor, dat we nu eens zesmaal naar Amsterdam zouden gaan en dat ieder „uitje" dan minstens aan reisgeld en vertering 7.50 kost, dan beteekent dat alleen al 45.voor uitjes. Daar hebben we een halve slaapkamer voor"., „Je hebt gelijk, schat", zegt Jan. „We doen dus hier onze inkoopen, hé?" „En dan gaan we iedere week wat koopen. Zoo voor ongeveer twintig gulden. Natuurlijk wel eens de eene keer voor veertig en de andere keer voor tien, maar als we ons aan dat bedrag houden, zijn we precies op tijd klaar met ons huisje". „Zeg, Rie, bij wie zullen we dan onze inkoopen doen? „Nou, jö, daar raadplegen we natuurlijk de advertenties in de „Heldersche Courant" voor", „Goed, zeg, rëuze-idée", En zoo zijn Rie en Jan besloten met ingang van Zaterdag 1 October aan den opbouw van hun beider ideaal te beginnen en al onze abonné's worden uitgenoodigd, in het geluk van de beide jonge menschen te deelen en mee te bouwen aan hun huisje. We geven Maandag de plattegrond van de woning, zooals Jan en Rie die zich gedroomd hebben. Iedere week gaan we met ons tweetal op pad om samen inkoopen te doen bij den Helderschen Middenstand. Daartoe raadplegen we de advertenties in de „Heldersche Courant", die we van de laatste twee dagen bewaren. Het resultaat van onze inkoopen boeken wij op de lijst onder aan den plattegrond. En zoo voltooien we de woning. Ook onze abonné's van buiten kunnen aan dezen wedstrijd meedoen. Na de volledige inrichting van het huisje, leveren we het aan de administra tie in en ieder, die tot een goed eindresultaat is gekomen, en dat is eenvoudig genoeg, krijgt een uitnoodiging tot de bruiloft van Jan en Rie, die we gezamen lijk in Casino hopen te vieren en waar alle goede oplossers dan een even groote kans maken op het winnen van een van de prijzen, w.o. een: hoofdprijs van HONDERD GULDEN. (Zie verder pag. 1 van het 3e blad). Gisterenmorgen is het stoffelijk overschot van den heer P. Hoogenbosch op de R. K. begraafplaats ter aarde besteld. Pastoor K. v Veen van de O.L.Vr. Parochie Onbevlekt Ontvangen, J. in 't Veltstraat, droeg 's mor gens in de kerk de requiemmis op en ver richtte op de begraafplaats de absoute. Er was op de begraafplaats vrij veel be langstelling. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den vlootaalmoezenier. notaris Engelmann, den directeur van de Twentsche Bank, den heer M. H. Klerk en verschillen- de vooraanstaande katholieken zoowel uit he Heldersche zaken- en verenigingsleven. Aan het graf werd niet gesproken De oudste zoon van den heer Hoogenbosch. de heer J. Hoogenbosch, dankte voor de belang stelling. De Speeltuinvereeniging ..Tuindorp" geeft Zaterdag 8 October een uitvoering in Casino en het is natuurlijk de heer Slager met zijn jongens of meisjes, die de voorpropaganda voor dezen avond verzorgen. Op dien avond zal opgevoerd worden een tooneelstukje: „Haar tweede man" en het is nu een clubje-van Tuindorp, dat met trom melslagers de stad doortrekt en de aandacht vraagt voor dit tooneclstuk. Vanmiddag gaat men naar oud Den Helder en volgende Woensdag en Zaterdag door Tuindorp en Vischmarkt. Wij verwijzen U naar de modeshow met mannequins, welke hedenavond van 7.30 uur tot 10 uur plaats heeft in de eilanden-étalage van Modehuis S. COLTOF, (Adv.) Keizerstraat. Wij vernemen dat de Operette Vereeniging van den heer Krijgsman voornemens is dezen winter haar vleugelen uit te slaan tot buiten onze gemeentegrenzen. Niet alleen dat de heer Krijgsman een voor treffelijk dirigent is voor massazang, maar ook hebben wij meermalen kunnen getuigen van zijn bijzondere capaciteiten als leider van operette s. Zoodat wij met goed vertrouwen dit tournee tegemoet kunnen zien. Naar men ons inlicht zal dit alleen dan kunnen slagen wanneer hiervoor een groot aantal kinderen beschikbaar is. Echter kun nen alle kinderen van 10 tot 16 jaar hieraan deelnemen. De kosten voor costumes e.d. zijn zoo laag gesteld dat dit voor* niemand eenig bezwaar zal opleveren. Deze zijn door het organiseerend bestuur bepaald op 10 cent per week. Behoudens de aanschaffing van een tekstboekje a lo cent, komen er dus geen andere kosten bij. Met verwijding naar de advertentie, elders in dit blad, wenschen wij de jeugd en den lei ders veel succes toe. Mogelijk dat wij later nog eenige details kunnen vermelden. Gisteravond heeft het K.L.M.-comite zijn eindvergadering gehouden in Casino, of eigen lijk is dat niet juist, want het was slechts de eindvergadering van de laatste feesten, terwijl op deze vergadering besloten werd tot de op richting van een permanent comité voor ko mende feestelijkheden. Ja, zelfs werd een voor- loopig feestprogramma samengesteld voor den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Aug. van het volgend jaar. Of de comitéleden ook een vooruitzienden blik hebben. Het was de voorzitter, de heer J. Bregman, die de vergadering opende. In het feestelijk aangekleede Casino waren een tweehonderdtal aanwezigen, die gezellig en huiselijk rond met bloemen getooide tafeltjes zaten. In zijn openingswoord releveerde de heer Bregman het slagen van het feest, waarbij hij aan allen die daartoe hadden meegewerkt, een woord van hartelijken dank bracht. In het bizonder den heer Polak, die ook gisterenavond zijn zaal gratis beschikbaar gesteld had en die door middel van een paar sprekende reclame borden bekend maakte, dat de consumptieprij zen dien avond met 5 ct. verlaagd waren. Een gebaar, dat de aanwezigen wisten te waar- deeren. Dank bracht de heer Bregman in het bizon der aan de Waco. aan den heer Gomes, voor het ontwerp van het programma, aan den bur gemeester voor zijn betoonde belangstelling, aan politie en pers en niet het laatst aan den heer Van Steenbergen, de ziel van de feest viering. Besloten werd een permanent comité op te richten voor feestviering en een contri butie in te stellen voor alle bewoners, van een minimum bedrag van 50 cent per kwartaal. Met applaus gaven de aanwezi gen hun instemming hiermee te kennen. Terwijl eveneens applaus uitlokte de mede- deeling, dat in het vervolg ook het ge deelte voorbij Molenbrug bij de feesten betrokken zou worden. Vervolgens werden nog eenige plannen voor de toekomst ontwikkeld. En reeds werd een voorloopig programma besproken voor de feestviering voor 31 Augustus van het volgend jaar. Natuurlijk weer verlichting, een kano wedstrijd en een maskeradewedstrijd. Toen was er nog de rondvraag en daarna begon het feestelijk gedeelte, waarbij de heer L. van Loo met zijn Masterkey's zijn mede werking verleende en waarbij Mellorini op trad, waar een vogelpiekspel was en een ver loting. Dit laatste tot dekking van het kas tekort. Het zal zeker gedekt zijn, want bij een zoo vriendelijke en welwillende stemming zal de portemonnaie niet gesloten zijn gebleven. ABONNEMEN TS-VOORSTELLIN G EN Inschrijving sluit a.s. Woensdag. Nog enkele dagen (Woensdag reeds) en de termijn, waarin het mogelijk was in te schrij ven voor de tooneel-abonnementsvoorstellin- gen is voorbij. Verzuimt men in te teekenen. dan beteekent dit dat men een serie tooneel- stukken zal missen, die ongetwijfeld een zoo gunstig mogelijk gemiddelde laten zien van wat de huidige Nederlandsche dramatische kunst vermag te geven. Er werd door ons reeds eerder op gewezen, dat men goed doet het instituut der Abon nementsvoorstellingen niet te verwaarloozen. Reeds téveel is Den Helder gespeend aan uitingen van cultuur, dan dat men ook met het weinige dat van buiten tot ons komt, niet verheugd zou zijn. En het is daarbij verblijdend dat de organiseerende instantie dezer voorstellingen niet uitsluitend het zake lijk belang in 't oog houdt, doch zeer zeker ook als eisch laat gelden: wat is het beste dat thans op tooneelgebied te krijgen is? Wij vertrouwen derhalve dat er ook voor dit seizoen' een groot aantal liefhebbers voor deze avonden gevonden zal worden, opdat de mogelijkheid tot het zien van goed t o o n e e 1 voor Den Helder behouden blijve. Ongetwijfeld zullen de velen, die de voor stellingen de laatste jaren bezocht hebben dit begrijpen. Opent hedenmiddag om 3 uur. Zooals men weet, bevindt zich in het pand Sluisdijkstraat no. 81 reeds sedert verschei dene jaren het haarden- rijwielen- en wasch- machinebedrijf van den heer W. G. Hoender dos. Het is dit bedrijf, dat vanmiddag om 3 uur heropend wordt, aangezien men een ge heel nieuwe winkel heeft laten optrekken. Deze nieuwe zaak maakt een alleszins fris- schen indruk en er is geen twijfel aan, of de clientèle van den heer Hoenderdos zal zich ook in deze nieuwe omgeving op haar gemak voelen. Zooals voorheen, kan men ook thans hier zoowel de Batavus-rijwielen als de Burgers E.N.R. aanschaffen, terwijl voorts het oog ge streeld wordt door diverse soorten haarden, haardkachels, stofzuigers enz. Het was de heer H. Verburgt, die de zaak op zulk een geslaagde wijze verbouwde, ter wijl de heer Slot voor het schilderwerk zorg droeg. Hedenmiddag opent de heer S. J. Prins in de Sluisdijkstraat. Vanmiddag te 3 uur opent de heer S. J. Prins in de Sluisdijkstraat No. 70 een zaak in speelgoederen en Huishoudelijke artikelen. Persoonlijk mochten wij ons overtuigen, dat de eigenaar beschikt over een zeer behoor lijke sorteering in beide branches, terwijl men voorts z'n inkoopen kan doen in vrijwel iedere prijsklasse. Speciaal zij de aandacht gevestigd op het feit, dat iedere bezoeker, die voor een bedrag boven 75 cent besteedt als openings-surprise met een smaakvolle kop en schotel bedacht wordt. Het geheel, zoowel intereur als étalage maakt een smakelijken indruk, terwijl de ver wachting mag worden uitgesproken, dat dit bedrijf het in deze volkrijke buurt ongetwij feld zal doen. Zij nog vermeld, dat dit nieuwe pand op aantrekkelijke wijze ontworpen werd door architect C. Kleinman, dat de aannemer de heer Steemann was, terwijl 't schilderwerk op naam staat van den heer Grootveld. Burgerlijke Stand van Den Helder van 23 September 1938. BEVALLEN: J. H. Gonggrijp—Holtman, z. Heeft U wel eens gehoord van een zoen, temidden van een troep matrozen? Ja, zeker een hartelijke, klinkende zoen. Een kus. dames en heeren, oprecht gemeend en vol overgave! Ik heb 't gezien èn gehoord. Ik kon haast mijn ooren en oogen niet gelooven en toch... was 't aannemelijk, zelfs begrijpelijk! 'k Zal 't U vertellen. Een paar dagen geleden marcheert een groote troep miliciens stadwaarts, of beter ge zegd bioscoopwaarts, waar zij gratis en franco de jubileumfilm mag zien. 't Is heerlijk weer en de zon schijnt in volle gloria. Pittig en jeugdig trekken de breede rrjen voorbij. Vooraan de lange kerels en dan zoo verder naar achteren de „gelukkigen die nog net aan een ietsje grooter waren dan de minimum maat, de Lilliputters onder de nieu we zeemiliciens. Keurig zien ze eruit; alles nieuw, alles b' Wie zou als jonge levenslustige kerel dan haast niet uit zijn vel springen van pleizier! Maar daar is de beheersching van „hooger- haEen officier ziet gestreng achterwaarts de 'Een onderofficier inspecteert scherp den anderen kant. Een korporaal speurt af en toe alle handen armen en boenen af en controleert, of die wel in het mechanisch rhythme, als zuigerstangen op en neer en heen en weer gaan. Neen, van uit den band springen is geen sprake, kèn geen sprake zijn en toch De afdeeling mindert vaart, de groote pas sen krimpen in en worden steeds kleiner. Voor aan den trop is er blijkbaar een of andere stag natie en nu moeten de jongelu'- ^'c *lch z°° sterk moeten beperken, ook nog tot „pas op de plaats" overgaan. Langs den weg staan vele wandelaars, die meegenieten van deze voorpret. Uit een groote modezaak komen eenige verkoopsters naar buiten. Zoo'n schouwspel kunnen ze toch niet zonder meer laten voorbijgaan! Op een rij staan ze voor den ingang van de zaak. leuke, vlotte meisjes, met kersroode lipjes en wonderbare permanentjes. Er zit „esprit" in die jongedames. Vroolijk zien zij onze fuifnummers aan. Maar die laten zich ook niet onbetuigd. Wel zijn alle neuzen recht vooruit gericht. Wel stampen alle „kistjes" in hetzelfde be dwongen rhythme op de straatsteenen. Wel zwaaien de armen als klokklepels heen en weer. Maar veler oolijke, vroolijke blikken schieten vol levenslust naar rechts in de rich ting van de „galerie der schonen Madchen". De ingehouden pas dreigt het bewegen der armen te verminderen. „Zwaaien!" schiet plotseling de onderofficier bevelend uit en als het commando nog niet de volle uitwerking heeft, klinkt het heftig nog eens en nog eens: „Zwaaien!" „Dóór- zwaaien!" „Op" vliegen de armen, steeds hooger. „O kijkt die eens zwaaien" klinkt 't juichend uit de meisjesrij. De vroolijkheid stijgt ten top. De meisjes hebben den grootsten schik en wijzen naar den „reuzenzwaaier". Ook in den troep stijgt de vroolijkheid tot groote hoogte, evenals de handen der Jannen. Dan gebeurt het: Één van de matrozenhan- den stijgt in hetzelfde tempo tot aan zijn lip pen en juist, wanneer de bevelhebbers meenen, dat 't nu alles weer uniform marcheert en weer vooruit kijken, hooren we plots een wel gemeende, duidelijk hoorbare kus, een handkus van een der jeugdige snoodaards opklinken. Dan richt zich de hand een fractie van een secunde in de richting van de lieve meisjes en beweegt zich dan weer van geen andere hand te onderscheiden, in 't zelfde tempo mee. Drie gegradueerde hoofden draaien zich met een ruk achterwaarts, maar kunnen niets an ders vaststellen, dan een groot aantal skamge- perste lippen, lachende matrozenoogen en... onberispelijke uniformiteit. Kunt U zich denken, dat de meisjes, die deze kus gold, „boven hun thee" geraakten van de schrik? Echt fijn ook, dat ze den „dader" niet kunnen pakken!En ik zeg natuurlijk niets. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur: Ds. H. A. Enklaar. tVesterkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 9 uur Ds. Tollenaar, 's Morgens 10.45 uur Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur Ds. Veenhuizen. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen. 's Middags 5.30 uur Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uuf Leesdienst- Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de heer J. Rebel. Herst Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur de heer J. A, Dank baar, cand. t.d. H.D., van Rotterdam, 's Avonds 5.30 u. Ds. v. Munik, v. Opper does Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u.. Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw, Vijzeistraat 's Morgens 10.30 uur Samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger des Heils. 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdienst 3.30 uur n.m. Openluchtsamenkomst Julianapark. 8 uur, Verlossingssamenkomst. Donderdagavond 8 uur, Heiligingsdienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Dienst. Ned. Herv. Gemeente. HUISDUINEN 's Morgens 9.30 uur Ds. M. van Wichen. Ned. Herv. Gemeente. JULIAN ADORP 's Morgens 11 uur Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". !s Morgens 10 u. en 's avonds 7.30 u. da heer Meijer, van Heiloo. Een Mijnhardtje bq Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Rheumatiek, Kou en Maandbezwaren. Eén „Mijnhardtje" 5 ct. 12 stuks 50 ct. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u„ Zaterdag van 912 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland", Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Professor, pas op" en „De Geheime Ge tuige". Eialto, Spoorstraat half 8: „De weg terug" en Film der Oranjefeeste lijkheden. Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Een vagebond op de Huwelijksreis" en „Onder de Zeespiegel". Heden: Museum: Tentoonstelling Natuurhistorisch „Rasbora". Dagelijks van 1010 uur. Zaterdag van 25 en van 710. Zondag van 1012, van 25 en van 81. Casino 8 uur: Feestconcert Helders Fanfare korps. Zondag 25 September. Casino 3.306.00 uur en 8.00 uur „The Ram- blers", o.l.v. Theo Uden Masman. Musis Sacrum, 8 uur: Populair Soirée. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 762.3 Temperatuur lucht 16.0 Wind; richting Z.Z.O., kracht 3 Licht op ï.24 u. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van de firma Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 26 September tot 3 October wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. Waarom elders ergernis Als ,,de Toelast" prima is

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5