wil CilWilM DE BIOSCOPEN? k pretrihbeurteti Ricdto-JAeale^b ZimalL-JAeate.1 J. VAN DE WITTE 1MUte RicFico-np Texelsch nieuws Den Hoorn UaecAat Dampo geneest alle verkoudheden „De Weg terug" Daverende klucht van Harold Lloyd KEIZERSTRAAT 103 TEL. 575 Vagebonden op de huwelijksreis Weinig werkeloozen Burgerlijke Stand Ingekomen personen Vertrokken personen Buta gasdemonstratie 2),e jy&ek in Zeiten en Zxmtcnieën Het zwaard van Damocles Schapenfokkerij Noord-Holland de rolprent waarop men de Oranje-feestelijk heden zoowel in Den Haag en Rotterdam als in Amsterdam afgebeeld ziet. Men krijgt hier een overzichtelijk beeld van de vreugden van een volk en dat op een wijze, die aan filmisch zeer hooge eischen voldoet. Diegenen, die be halve een goede anti-oorlogsfilm ook hun her inneringen aan het schoone Jubileumfeest nog eens willen ophalen, verzuimen deze week een gang naar de Rialto niet. Het is een zeer goed programma! Zij nog vermeld, dat na de Oranjefilm het geheel gevulde theater enthousiast applaudis seerde. Erich Maria Remarque, de schrijver van „Van het Westelijk. Front geen Nieuws" en het vervolg daarop „De Weg Terug". Het laatste boek is thans verfilmd en deze week draait dit JJniversal-superproduct in het Rialto-theatér. Het is een der beste anti-oorlogsfilms der laatste jaren. Op Maandag 11 November 1918, des morgens om vijf uur, verstomde het oor logsrumoer na vier lange jaren van dui- velsch geweld. Een simpele pennestreek in een thans historischen coupé, riep een halt toe aan vijfentwintig millioen strij denden van verschillende naties. Aan de grootste slachting, die de wereld ooit aan schouwd had, een slachting, waarbij nage noeg zestien millioen menschen het leven lieten, was een einde gekomen. Het nieuws stortte zich als een cycloon over het menschdom uit. Vijf werelddeelen maakten zich in dolle uitgelatenheid op om het einde van een kommervolle pe riode te vieren. Ontelbare strijdende, blanke, bruine en zwarte soldaten, keerden naar hun respectie velijke haardsteden terug. Langs stoffige we gen zwoegden zij in onafzienbare colonnes huiswaarts, met popelend hart het moment verbeidend, waarop zij zich weer temidden hunner dierbaren zouden bevinden. Tusschen de eindelooze rijen veldgrauw van de afmar- cheerende formaties bevonden zich drie man nen, die toen werkelijk niet hadden kunnen vermoeden, dat 19 jaar later hun gecombi neerde krachten een filmwerk zouden doen ontstaan, dat de verschrikkingsperiode 1914 1918 op ongekend suggestieve wijze reliëf ver leent. Het waren Erich Maria Remarque, James Whale en R. C. Sheriff. Remarque lag in de Duitsche loopgraven toen de wapenstilstand werd afgekondigd. Het einde van den oorlog luidde voor hem een pe riode van rusteloos zoeken naar een bevredi ging schenkende maatschappelijke positie in. Als een looden last drukte de tragedie van den monsterstrijd hem terneer, totdat hij, ge prest door een alles overheerschendë inner lijke roepstem de pen opnam en zijn vlam mend ,,Im Westen nichts Neues" de wereld inslingerde. Millioenen lazen het boek millioenen zagen de film en millioenen onder gingen bewogen de schrijnende tragiek van roman en rolprent. Toen kwam ,,De weg terug", het werk, welks strekking zich hoofdzakelijk bepaalde tot de demoralisatie van een volk, dat, bloe deloos en maatschappelijk ontwricht zijnde, zijn heil zocht in revolutionnaire daden. En thans heeft Universal deze emotioneele, helaas zoo actueele beschrijving van revoltee- rende riiassa's in extenso vastgelegd op cellu loid met medewerking van James Whale en R. C. Sheriff. Sheriff, ex-kapitein van het Engelsche leger, heeft als auteur van een aantal tooneelstukken naam gemaakt en in zijn vermaard „Journey's end" bespeurt men de hartstochtelijke aanklachten van den sol daat, wiens vreeselijke ervaringen noopten tot openbaarmaking. Hij is het, die als het ware voorbestemd bleek om „De weg terug" voor de film te bewerken. Thans draait deze film in het Rialto-theater en is Den Helder in de gelegenheid ervan kennis te nemen. Zij zal dat ongetwijfeld doen, want men met wel, dat dit een der beste films is, die gedurende de laatste jaren door Holly wood afgeleverd werd. Deze film heeft, wij wezen daar reeds eerder op, niets te doen met leuzen, met sentiment of propaganda voor welke rich ting dan ook. Niets van dat al. Zij is uit sluitend een „document humaine", een aanklacht, een waarschuwing om dé,t nooit meer te laten herhalen. Behalve een film, die uit idialisme geboren werd is het ook een spannend relaas gewor den. Men moet zien hoe de jongens thuisko men, deze „mollen van het slagveld". Hoe ze denken het warme, goede leven weer te vin den, maar hun neus stooten op een maat schappij, die door en door verrot is, die uit elkaar gevallen is en waaraan niemand meer houvast kan krjjgen. Men moet zien hoe deze jongens weer terug gaan naar hun school. Het klopt daar niet meer. Er is iets kapot gegaan in het binnen ste van deze knapen, die den Dood zagen in duizenderlei vorm en op duizenderlei wijze. Zij passen niet meer in het bestel van den staat. Het leven gaat altijd verder en ook 1918 was slechts, gezien in wereldverband, een episode. Maar een episode, waarvan gehoopt mag worden, dat zij voor deze rampzalige we reld, met name die van 1938 een leering ge weest is. De leering, dat met oorlog wel iets onherstelbaars kapot gemaakt wordt, doch dat men er niet mede opbouwt. Men verzuime deze film niet: men zou iets goeds missen. Daar valt wat te leeren. Oranje-film. Tn het bijprogramma van de Rialto wordt eveneens een bijzondere film vertoond en wel Men kan deze week lachen in de Tivoli. Lachen, zooals men er in weken, ja, wel licht in maanden niet gelachen heeft. En dat is feitelijk geen wonder, als men weet, dat niemand minder dan Harold Lloyd, Hollywood's onvergelijk „Karel- tje", de hoofdrol vertolkt in do film „Professor, pas op!" Men ziet hier Lloyd weer eens op z'n best, dat wil dus zeggen, op z'n dwaast. Men ziet hem worstelen met het noodlot op een wijze, die het publiek de tranen van pret op de wangen brengt en men volgtademloos deze ongelooflijke snelle opeenvolging van groteske en gevaarlijke Hier ziet men Harold Lloyd (alias „Kereltje") met zijn charmante partner Phylis Welch in de film Professor, Pas op!", die deze week in de Tivoli draait. In langen tijd zagen wij van Harold geen film, die zoo spannend, maar tevens zoo geestig was. Men ziet in ieder geval „Kareltje" op z'n best. Harold Lloyd Is geen goedkoope grappen maker. Hij is ook geen komiek, die z'n kracht zoekt in het verkoopen van onbenullige non- sensika, maar een acteur, die wel degelijk weet op welke wijze hij z'n zeer speciale hu mor aan het wereldpubliek kan en moet ver koopen. Hij is in de wijze waarop dit ge schiedt meesterlijk en vindt alleen in een Chaplin zijn evenknie. Overigens is het interessant er op te wijzen, dat van het geheele leger van komieken, dat reeds een jaar of vijftien geleden hun lach-kanonnen op de menschheid afschoten, alleen maar Lloyd en Chaplin overgebleven zijn. De rest is ver dwenen en hun namen zijn vergeten. Lloyyd is de man met de uilenbril. De man die consekwent in z'n films de rol speelt van den ongelukkige, die door het noodlot wordt achterhaald, maar dat tengevolge van het feit dat hij anderen uit de misère tracht te halen. De pech volgt deze gebrilde acteur immer en altijd. Steeds zet hij het noodlot zijn voet dwars en eerst na duizend escapada's en strui kelingen aanschouwt men een fortuinlijk einde van dezen strijd met het ongeluk. Dat Lloyyd in zijn films altijd het geheele publiek op zijn hand heeft is niets bijzonders. Hij beeldt tenslotte een type uit, dat een ieder sympathiek vindt en waarmede velen zich zelve kunnen vergelijken. In dit opzicht bleek Lloyd een voortreffelijk zakenman te zijn. Het is ondoenlijk hier in kort bestek een weergave te brengen van dien bandjir van feiten, die in „Professor, pas op!" elkander afwisselen. Nauwelijks is men min of meer bekomen van de eene sensatie of de andere vraagt reeds weer de aandacht. En zoo is deze film geworden tot een emotioneel ge heel, waaraan men zich gezond lacht. Als tweede hoofdfilm draait in dit pro gramma „De Geheime Getuige". De hoofdgang van het „Witte"-menu deze week is ongetwijfeld de Gauniont- British-film „Vagebonden op de Huwe lijksreis", een film waarin de eerste rollen werden toevertrouwd aan het vermaarde trio Constance Cummings, Hugh Sinclair en Noach Beery. De regie, die van deze rolprent op zulk een bijzonder goede wijze verzorgd is, werd verzorgd door Albert de Couville. Het is een wonderlijk verhaal, dat van de landloopers, die op de huwelijksreis gaan. Een wonderlijk gegeven op waarlijk alleszins ori- gineele wijze uitgebeeld. Een man en een vrouw staan op het punt te trouwen, doch juist op het laatste moment komt er een kink in de kabel. Het huwelijk gaat niet door, maar de bruid kiest het hazenpad met een zij het overigens zeer charmanten, landlooper Tegelijkertijd raakt Leiden in last, want het blijkt, dat deze vagebond in contact staat met een gangsterbende, zij het dat deze bende hem zoekt in verband met een erfeniskwestie. Het eene avontuur na het andere beleven de beide vagebonden, maar aan het einde, na al het vechten, schieten en de overige sensaties die dit blijspel biedt, komt er het happy ending. Het is een film, die niet zoo bijzonder be langrijk is, maar waaraan men zich anderhalf uur kostelijk kan amuseeren. En ook dat is tenslotte van een film geen geringe ver dienste. Als tweede hoofdfilm wordt gedraaid „Onder den zeespiegel". De werkverschaffing in onze gemeente, die ongeveer drie weken geleden is stop ge zet, is nog steeds r.iet weer aangevangen. Wel een bewijs, dat er thans weinig werke loozen in deze gemeente zijn, en er in het vrije bedrijf nog veel arbeid is. Van 17 t.m. 23 September 1938. GEBOREN: Regnerus, z. v. M. J. Bos en H. H. Halsema; Inse, z. v. C. Reyyer en T. Bonne. ONDERTROUWD: L. de Visser en D. Bak ker; J. de Vries en H. Brouwer. GETROUWD: R. W, M. Zander en A. Kik- OVERLEDEN: J. Vellema, 66 j., echtgen. v. Frouwtje Kuiper. K. v. d. Kuur, Herv. G. en J. Jepma, Oos terend 73, van Wymbritseradeel, Ysbrecht- laan 9. H. M. Vermeulen, Herv. G., Cocksdorp 46, van Velsen, Kennemerplein 8. C. Dqinker, Oudeschild 104, van Hoogwoud Gouw H. 25. P. Knoester, Cocksdorp 41, van Rotterdam, Branenweg 376 Op de Mok, van Wachtschip Vlissingen: Hubertus J. Deckers, R.K., L. C. Maasbach, R.K., C. Prins, en J. M. C. Steendert R.K. R. W. H. Zander R.K. en echtgenoote, van Groeneplaats 14 naar Amsterdam, Hillegom- straat 34 I. Jan Komdeur, Herv. G., van Molenstraat 26. Den Burg, naar Veendam, Westerbrink. J. Rijk, R.K. en echtgen., van Suikerweg 6B naar ZukLAfrika, Krugersdorp. A. van der Heeden, Herv. G., van Wever straat 17, naar Nederhorst den Berg C 217. G. Bijlsma L. d. H., Parkstraat 36, naar Heerenveen 122, M. C. Witte, L. d. H., van Parkstraat 36 n. Delft, Korenmarkt 4. J. M. Vroom, van De Koog naar Brum- men A. 454. ZONDAG 26 SEPTEMBER 1938. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser. De Waal: Geen dienst. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. Den Hoorn v.m. 11.15 Ds. Visser. De Cocksdorp v.m. 11.30, Ds. Salm. De Koog v.m. 10 u. Ds. v, 't Hooft. Oudeschild n.m. 3 u. Ds. Enklaar, van Den Helder. Bevestiging Ds. Tinholt. Oudeschild n.m. 7.30 u., Ds. Tinholt, Intrede. Doopsgezinde Gemeente. De Waal v.m. 10 u. Dr. Vis. Den Hoorn v.m. 10.30, Ds. Smidts. Extra collecte. Geref. Kerk. Den Burg v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer, n.m. 3 u. Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. Cand. Wouda, n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10 u en n.m. 3 u. Ds. E. Kok. Donderdagavond werd er in de zaal van den heer Dirk Rotgans met Buta-gas ge werkt. Het niet zeer talrijk, maar zeer aandachtige publiek, zoowel dames als heeren, hebben de zeer doelmatige, gevaarlooze en voordeelige eigenschappen van bovenbedoeld gas kunnen gadeslaan, welke op zeer duidelijke wijze wer den uiteengezet door den heer Hekking, uit Nieuwenhoorn, bijgestaan door den hoofdver tegenwoordiger, den heer P. W. Daalder te de Koog. De geheele demonstratie in het klaarmaken van vleesch, groenten en aardappelen, plus het bakken van cake, kostte slechts 9V2 ct. Na het nuttigen van het eten, waarna een kopje thee door de Buta aan de aanwezigen werd aangeboden, vertrok men zeer tevreden over hetgeen men had gezien naar huis. Morgen speelt Texel 1 haar eersten thuis wedstrijd, gespeeld wordt om 2.15 tegen MFC 1. Het Texelsche elftal komt sterker uit dan voiige week. De samenstelling is als volgt: B. Beumkes N. N. G. Witvliet A, Verseput P. Neyens J. Weydt M. Vlaming N. de Graaf J. Kil jan Th. Lap A. Verheyen Texel 2 en 3 hebben rust. De Tex. Boys 1 gaan met het volgende elftal naar HRC 6. Jb. Schrama C, Graaf D. Witte M. Bakker J. v. Sambeek N. v. Heerwaarden J. de Vos J. Hopman Verbakei J. Schrama W, Ran Tex, Boys 2 spelen thuis tegen Water vogels 2 met het volgend elftal: P. v. Sambeek Jb. v. Heerwaarden M. v. Sambeek K. Graaf Code Veij N. Witte Th. v. Heerwaarden H. Hopman S. v. Heer waarden H. v. Heèrwaarden S. J. Zijm POLITIE. Gevonden: 1 rijwielplaatje, 1 regenjas, 1 vulpen, 1 bankbiljet. bij groot en klein, snel en radicaal. Groote doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. U/.aldt de. iP.fiaoMtfi.aai Ïlalii-ltauieu-aïd Ook deze week is vrijwel weer ter ziele, en bij het hengelen in den droe sem derzelve willen wij allereerst het tropisch element van deze barre stad. die men ten onrechte wel Nova Zem- bla noemt, onder de loupe nemen. Het tropisch element, en waarop zouden wij dan anders kunnen doelen dan op het feit, dat steeds meer Indisch voedsel zich van de gemeentenaren meester maakt. Spoedt men zich ter Spoorstraat, door den volksmond reeds Nassi-Boulevard gedoopt, dan aan schouwt het oog daar niet minder dan een viertal paleizen waarin men de ge neugten der Indische spijze deelachtig kan worden. Thans reeds zijn wij in staat te onthullen dat een vijfde Voed sel paleis in staat van geboorte is en dezer dagen zijn poorten zal openen. Men meene niet, dat de vreugde op genoemde Boulevard algemeen is. Uit doorgaans betrouwbare bron doet men ons kond. dat diverse middenstanders in de manufacturen, haarknip- en water- golverij branche hun reeds jarenlang opgekropte anti-nassi-stemming gelucht hebben in een adres aan den Raad, waarbij zij verzoeken, dat paal en perk gesteld worde aan deze verregaande uit breiding van het nassi-wezen in Den Helder. De stand zou door de geuren en aromen gedegradeerd worden, terwijl de klanten des avonds laat en des morgens vroeg levensgevaar loopen over de glib- berige tegels die het nassi-kwartier omslingeren als een gordel van vet. Overigens zal er nog wel menig rijst- j korreltje door het keelgat des marine- mans glijden, voor en aleer een nassi- j verbod uitgevaardigd wordt door onze vroede vaderen. Nogthans lijkt het ons. i ook uit economisch oogpunt, niet onge- wenscht. dat de nassi-razernij beteugeld worde en dat het bij deze 5 eterijen i blijft. Men zou te veel van het goede j krijgen. Tenslotte nog een enkel woord over het H.B.S.-herdenkingsfeest, vandaag een week geleden in het Casino gevierd. Dat was niet mis, en bij thee en gebak I hebben wij geleerd, dat tenslotte ook tusschen leeraren en leerlingen alles weer op z'n pootjes terecht kan komen. Jongens, die eens hun leeraar bezwoe- j ren dat ze hem, waren ze groot, aan 't mes zouden rijgen, knapen die 5 jaar lang met moordplannen rond doolden, j leerlingen die zichzelve bezwoeren, dat ze niet zouden rusten voor en aleer ze wraak genomen zouden hebben op een j vermeende onrechtvaardigheidzij j allen dronken thee en aten koek en drukten malkanderen de hand. Er j heerschte groote vrede en het was schoon het aanschouwen van zooveel eensgezindheid. Het tempo der gebeurtenissen van de laatste 21 uur in de Europeesche politiek is dermate opgevoerd, dat het uiterst moeilijk valt, zich reeds (hans een klaar beeld van den toestand te scheppen en eenigerlei conclusie te trekken over een al dan niet te verwachten dramatische ontknooping. Tempoja, dat weten deze Duitschers achter hun wenschen te zetten en waar dit tempo op gelijken tred bijgehouden wordt door de gebeurtenissen in Duitschland en Tschechoslowakije, lijkt het onnoodig de bit tere waarheid te maskeeren, dat het er op dit oogenblik voor den vrede in Europa ern stig, zéér ernstig uitziet. Zoolang er leven is, is er hoop zegt een spreekwoord, en met een variatie daarop kan men zeggen: zoolang er geconfereerd wordt blijft de kans bestaan op een minnelijk ver gelijk. En zie, ondanks .alle pessimistische berich ten, die gisterenavond als een kruisvuur doo( de wereldpers raasden, ondanks het feit, dat geheel de wereld in bange spanning wachtte op de mededeeling: „de oorlog is uitgebro ken", is vannacht toch nog Chamberlain bij Hitier gekomen en er wordt aangenomen, dat dit bezoek in wezen iets meer was dan alleen maar een beleefdheidsvisite. Wat er bespro ken is, of er eenig tastbaar resultaat te boe ken wasdaarover zwijgt men tot op dit oogenblik. Het lijkt ons, gezien de ontwikkeling deU gebeurtenissen, niet uitgesloten, dat geduren de dit week-end een beslissing zal vallen. En dat vooral aangezien Benesj thans het bevel tot algeheele mobilisatie gegeven heeft. Alla officieren en manschappen, tot 40 jaar toe, zijn vannacht zoo snel mogelijk naar hun be stemming vertrokken en men behoeft er zich geen illusie over te maken, dat dit bevel an ders uitgelegd zal worden dan als „nieuwe Moskovitische opnositie van den Stalin-vasal, Syrovi"..:Het zal voor Berlijn waar schijnlijk wel de klap op de vuurpijl moeten beteekenen en men zal eischen, dat direct maatregelen getroffen moeten worden om het „kostbare bloed van Sudetoen-Duitsche volks- genooten" te redden uit de hekselketel van de „communistische" Tschechei. Beteekent dit dan het einde van het land van Masaryk? Wij zijn er niet zeker van en vooral niet nu de wind weer uit een geheel anderen hoek schijnt te waaien dan een halve week geleden. Was men toen geneigd aan te ne men, dat al deze verdragen en pacten, die Praag met zijn buurstaten gesloten had, op de meest schromelijke wijze verwaar loosd zouden worden, thans is er eenige kentering gekomen in deze verloochening van vriendentrouw. Frankrijk heeft er thans de buik van vol, Engeland begrijpt eveneens, dat er nü een tot hier toe en niet verder aan de Derde Rijksche ex pansie-methoden behoort te worden toe geroepen, terwijl voorts zoowel Rusland als de Kleine Entente (Roemenië en Joego slavië) eveneens een geluid doen hooren, dat ze niet werkeloos zullen toezien als de heerscharen uit Duitschland een po ging gaan ondernemen Bohemen met één pennestreek van de landkaart van Europa te vagen. Dus toch oorlog Dat is hiermede niet gezegd. Nog steeds weigeren wij pertinent te gelooven, dat Adolf Hitier, die den oorlog uit eigen aanschouwen en beleven kent, de hel over Europa zal wil len laten losbarsten. Wij weigeren aan te ne men, dat we thans aan den vooravond van een tweede 1914 staan, en we weigeren aan te nemen, dat al de ellende, al de misère en al de verschrikking van een wereldkrijg op dit oogenblik niet meer te vermijden zijn. Men schrijft aan de N.R.Crt. over de 57ste tentoonstelling van geregistreerde schapen, varkens en vetvee te Alkmaar, waarvan het voornaamste deel wel gevormd werd door de Texelsche schapen, nog het volgende: Deze fokkerij van Texelsche schapen trekt hoe langer hoe meer de aandacht in ons ge heele land. Niet het minst door de wel zeer gunstige resultaten die de laatste jaren in deze fokkerij zijn behaald en die voor een groot deel in Noord-Holland te danken zijn aan de leiding en het werken van den bekenden voorman op het gebied dier fokkerij E. Dz. Govers te Alkmaar, wiens vader, de heer D. J- Govers, steeds de ziel van deze tentoonstelling is geweest. Bij de opening herdacht de burge meester van Alkmaar dan ook dezen voorman, die in het voorjaar is overleden. De fokkerij van Texelsche schapen dreigt zich meer van het eiland Texel naar het vaste land te verplaatsen. Immers op de dezen zomer gehouden keuring aldaar, waar drie premies, ieder van 35 voor de 3 allerbeste ramlamme- ren worden beschikbaar gesteld, mits ze op het eiland blijven, bleken reeds 2 van die 3 te zijn verkocht, 1 naar Noord-Holland en 1 naar Noord-Brabant. Texel met een voorsprong van 35 zou toch zijn beste rammen wel zelf kun nen houden. Een ander symptoom van de daar niet meer op de eerste plaats staande fokkerij is dit. dat de beker voor den besten op het eiland gefokten ram niet aan een van de drie eerste prijswinnaars kon worden toegekend, omdat zegeen van drieën op het eiland gefokt waren, doch op het vasteland van N.-Holland. Uitgeloofd worden voor Texel 33 en voor N.-Holland 45 premies, ieder van 10.voor de beste ramlammeren, mits deze gebruikt worden voor de fokkerij 'n Noord-Holland voor tenminste 10 ooien. Op de keuring in Den Burg bleken op Texel nog 7 en In Noord-Holland nog 2 van deze premie-lammeren te zijn. Op de tentoonstelling te Alkmaar bleek weer eens. te meer dat de fokkerij van Texelaars zich vooral baseert op den preferenten stam 892--- 1092 en diens drie zonen 1207, 1336 en 14 Ondanks mond- en klauwzeer is deze lok- schapendag goed geslaagd.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6