nieuwe abonné's Open brief aan Minister Chamberlain Vrede!! /lg£nda hoofdprijs van HONDERD GULDEN Vrijdag 30 September 1938 Instandhouding school no. 2 te Huisduinen Het „GelderlancT'-jubileum Tweede Blad De loods van de „Gelderland" krijgt een gedachtenis Geen Agfa-filmvertooning Gehamsterde waren in beslag genomen De Christenvrouw en de moderne literatuur £cn kwaïtaal-abonncmet\t yiatU ontvangen; Het a.s* huwelijk van Jan Goedkoop en Rietje Zuinig Spijsverteringsstoornissen plaagden hem. &tadinieiiw4 In de raadsvergadering van 21 December 1937 werd door den Raad, overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten, dat de instand houding van de openbare lagere school no. 2 te Huisduinen, ingevolge artikel 19 der Lager Onderwijswet 1920, wordt gevorderd. Aan dit besluit is door Gedeputeerde Staten dezer pro vincie goedkeuring verleend bij besluit van 2 Februari 1938, no. 191. Waren B. en W. aanvankelijk van oor deel, dat, na bovenbedoelde goedkeuring het bestaan van de school te Huisduinen bij voortduring was verzekerd, na dien tijd is wel komen vast te staan, dat deze mee ning niet juist is en dat een besluit tot instandhouding, als bedoeld in artikel 22bis, tweede lid, der Lager Onderwijswet 1920, jaarlijks moet worden genomen, welk besluit ook telkens de goedkeuring van Gedeputeerde Staten vereischt. Alleen kan de betrokken Minister, ingevolge het'bepaalde in het zesde lid van het zooeven bedoelde artikel, na den Onderwijsraad te heb ben gehoord, op verzoek van den gemeenteraad in bijzondere gevallen telkens voor een jaar of tot wederopzegging bepalen, dat een school wordt in stand gehouden, ook al is het aantal leerlingen minder dan in het eerste lid omschre ven, (in het onderhavige geval 75). Omstandigheden ten gunste ver anderd. Daar de omstandigheden, vergeleken bij die van het vorig jaar, slechts ten gunste van de school zijn gewijzigd, is het naar onze meening gewenscht een verzoek aan den Minister te doen om te bepalen, dat de school tot weder opzegging in stand kan worden gehouden. Het laat zich n.1. aanzien, dat van jaar tot jaar een besluit tot instandhouding moet worden geno men, omdat een belangrijke achteruitgang van het aantal leerlingen van de school te Huis duinen niet is te verwachten. Het tegendeel is zelfs aan te nemen. Niet alleen dat het gemid deld aantal leerlingen over 1938 bijna 6 meer bedraagt dan over 1937 (1937: 50% en 1938: 56'l3)tengevolge van een te verwachten aan bouw van nieuwe woningen te Huisduinen (plannen voor den bouw van 14 woningen zijn reeds ingediend) zal het aantal inwoners en in verband daarmede zeer zeker ook het aan tal leerlingen nog verder stijgen. Het wil B. en W. echter voorkomen, dat het veilig is, behalve het hiervoren bedoelde ver zoek aan den Minister, ook een besluit tot instandhouding van de school, overeenkomstig het tweede lid van art. 22bis der Lager Onder wijswet 1920 te nemen en ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten in te zenden. Niet alleen toch dat een besluit, als hier bedoeld, moet worden genomen vóór 1 Februari 1939 en er geen zekerheid bestaat, dat de beslissing van den Minister op het in artikel 22bis, zesde lid, -gedaan verzoek reeds voor dien datum zou zijn genomen, de praktijk heeft geleerd, dat de Minister op verzoeken, als in artikel 22bis be doeld, niet eerder beslist dan na de ingevolge het tweede lid door Gedeputeerde Staten ver leende goedkeuring. Op grond van een en ander stellen wij U dan ook voor in dien geest besluiten te nemen. In het verslag over het jubileumfeest van Hr. Ms. „Gelderland" werd abusievelijk ver meld, dat in de kajuit van het schip een lunch geserveerd is voor den commandant der ma rine, schout-bij-nacht H. Jolles, en de oud commandanten van de „Gelderland". In ver band met den critieken toestand van Woens dag j.1. was de schout-bij-nacht echter niet in staat aan dezen lunch deel te nemen. Gistermorgen heeft aan boord van Hr. Ms. „Gelderland" de luitenant ter zee le kl. M. W. Mouton den heer J. Drijver ontvangen. De reden daarvan was dat de heer Drijver ten tijde dat het schip voor het eerst van de werf Feyenoord naar Nieuwediep voer, als loods aan boord was. Als herinnering werd den 80- jarigen gepensionneerden loods-schipper le kl. een heel mooi schilderij, voorstellende de „Gel derland" onder stoom, aangeboden. Een sympathieke geste, die door den heer Drijver op hoogen prijs werd gesteld. In verband met het feit, dat verschillende leden van het personeel van de Agfa-filmfa- briek opgeroepen zijn hun dienstplicht te ver vullen, is de filmavond van hedenavond uitge steld. De burgemeester heeft er geen gras over laten groeien om tegen de on sociale hamsteraars op te treden. Gis teren Z(jn een 15-tal buitengewone agenten aangesteld, om in verschillende kruidenierswinkels aan te teekenen wie er inkoopen deden en wat men kocht. Het gevolg van deze radicale methode was, dat gisteren bij een tweetal stad- genooten gehamsterde waren in beslag genomen werden. Bij een van hen werd !)0 pond zeep aangetroffen en 1 baal suiker. Het zij voor anderen een waarschu wing niet meer te koopen dan men noo- dig heeft. Lezing van mevr. SevensmaTem men voor den Xed. Chr. Vrouwen bond. Gisteravond heeft in het Chr. Militai ren Tehuis mevr. G. Sevensma—Temmen een lezing gehouden over het onderwerp „De Christenvrouw en de moderne lite ratuur". Het was de presidente der vereeniging, mevr. Lever, die de, gezien de omstan digheden, vrij goed bezochte vergadering, opende en enkele huishoudelijke zaken afhandelde. Hierna gaf zij het woord aan de spreekster. Deze ving haar betoog aan met er op te wijzen, dat een beschouwing over dit onder werp een halve eeuw geleden niet mogeljjk ware geweest. Aan literaire kunst was in die dagen geen behoefte, daar men het te druk had met kerkelijke en politieke kwesties. Toch rees bij velen reeds de vraag, of het niet mogelijk was, dat men naast auteurs als Jacob van Lennep en BosboomTous- saint geen andere romanciers zou kunnen krijgen. Toen kwam de beweging van '80, maar tegelijk vrceg men zich af, of bij deze bewe ging de kunst niet het monopolie was der anti-religieuzen. Van kerkelijke literatuur toch was weinig of niets te bespeuren. Spr. wijst er op, dat zeer zeker kunst en geloof kunnen samengaan. Men lette maar op de kunst der middeleeuwen, die diep religieus was. Kunst is, aldus mevr. Sevensma, geen franje, maar een levensbelijdenis, en vertelt het noo- dige van de schoonheid, die de Christelijke literatuur kan en moet bezitten. Zij vestigt er daaruij met nadruk de aandacht op, dat het verschil tusschen een Christelijk en niet- Christelijk boek niet bepaald wordt door de uiterlijke ensceneering, doch integendeel door den geest, dien het werk ademt. Na verteld te hebben van den groei en ont wikkeling der Christelijke literatuur na '80 merkt spr. op, dat men in tweeërlei opzicht te kort schoot: eerstens ontbraken voldoende en goede romanciers en tweedens ontbrak er een literaire critiek die recht op haar doel afging. Men dwaalde tusschen diverse opvat tingen, waarbij o.a. deze opgeld deed, dat men een boek litterair aanvaarden kon, doch ethisch afwijzen. Zoo goed als de ware Christen ech ter in het leven de plaatsen der zonde moet vermijden, zoo is hij ook verplicht den schoo- nen schijn der niet-religieuze litteratuur te mijden, die in wezen niet gericht is op het eenig ware en goed. Met diverse voorbeelden toont spr. een een ander aan. Uitvoerig wordt de emancipatie behandeld en van verschillende kanten onder de loupe genomen. Ook met betrekking tot dit deel der lezing worden diverse werken genoemd, terwijl het vergelijkend materiaal het geheel sterk verlevendigt. Daarna wijst spr. nog op de noodzakelijk heid van het leiding geven aan de jeugd in zake literatuur-keuze. Dit is een zeer belang rijk punt en hier is voor de Christenvrouw een hoogst belangrijke taak weggelegd. Mevr. SevensmaTemmen besluit haar goed voorbereid betoog rrmt er op te wijzen, dat het een plicht van de Christelijke litera tuur moet zijn te getuigen. Haar getuigenis kan, met name in deze tijden, een kracht zijn in groote troosteloosheid. boekten wij tot gisteravond 7 uur. Wij zijn dankbaar voor dit resultaat van onze reclame' campagne. Dankbaar omdat hierdoor zoovelen het vertrouwen in onze krant hebben uitgesproken. Wij mogen zonder Overdrijving zeggen, dat de Heldersche Courant van alle provinciale bladen, een van de meest gelezen kranten is. Wij zijn boven de grens van het statistisch aantal abonné's voor een stad van onzen omvang. Wij hopen het vertrouwen waard te blijven door objec' tieve en snelle berichtgeving en door het binden van onze abonné's door aardige attracties, zoowel voor onze oudere als jeugdige lezers. Van de abonné's die zich gisteren opgaven, zullen HEISTERKAMP, Achterstraat 68 BORENDORP, v. Galenstraat 104, Morgen begint onze winterwedstrijd. Wie zich nog heden opgeeft, kan nog meedoen en meedingen naar den Ook onze abonné's van buiten kunnen meepuzzelen. Na een korte pauze leest mevr. Sevens ma dan nog een schets, door haar zelf geschreven voor, getiteld „De Vader". Evenals de lezing werd ook deze met groote aandacht gevolgd. Het was mevr. Lever, die de spreek ster dank bracht voor het ten gehoore gebrachte en den avond sloot. STREEKVERGADEKING J.V. OP G.G. Namens het bestuur van de afdeeling Noord- Holland van den bond van J.V. op G.G., ver zoekt men ons mede te deelen, met verwijzing naar de in dit no. voorkomende advertentie, dat de ..streekvergadering", die hedenavond te Den Helder zou worden gehouden, tot nader order is uitgesteld. Deze maatregel staat in verband met het feit, dat vanavond in verschillende plaatsen, waaronder ook Den Helder, gebedsdiensten voor het behoud van den vrede zullen worden gehouden. Excellentie! Deze brief zal U wellicht nooit bereiken en toch voel ik me gedrongen de tolk te zijn van duizenden en tienduizenden, die op dezen vroegen morgen verrast werden door het blijde bericht uit München, waar in de overeenstemming werd bekend ge maakt tusschen de vier mogendheden, die naar den mensch gesproken, het lot van Europa in handen hadden. En nu gaan, Excellentie, onze gedachten naar U uit. Aan U danken wij deze vredes boodschap. Aan Uw groote daad van zelf verloochening, die onze diepe bewondering gevraagd heeft en die ons beschaamd heeft. U hebt ons een groot voorbeeld ge geven, Excellentie, want wij moeten het erkennen, dat onze wereld vreemd is ge worden aan die grootste aller deugden: de zelfverloochening. Wij, Excellentie, we moeten het met schaamte erkennen, zoe ken in alle dingen ons zelf, in ons gezins- en in ons zakenleven, in het politieke en in het godsdienstige leven. En daarom ziet onze wereld er zoo droevig uit. En nu hebt U. naar het voorbeeld van dien Eénen. naar Wiens Naam millioe- nen van ons zich noemen, ons een exemple gegeven, waarvoor wij U onze diepe dank baarheid betuigen. U hebt niet gevraagd naar wat de wereld er van zou zeggen, wanneer U. Minister-president van het machtigste rijk van onze wereld, U zou vernederen, om als een smeekeling te gaan naar den man. waarnaar we met vrees op zien. En ook niet, toen U met hoon over laden thuis kwam, hebt U niet geaarzeld voor de tweede en voor de derde maal de reis te ondernemen. De wereld is weinig veranderd in die tweeduizend jaar van Christelijke bescha ving, Excellentie. En nog roept men den eenen dag „Hosanna" en den volgenden dag spuwt men en krijscht men „Kruist hem". U hebt dat ondervonden als een smartelijke werkelijkheid. Maar het was voor U geen reden, niet opnieuw datgene te doen, wat U zag als noodzakelijk voor het heil der menschheid. Duizenden moeders hebben u daarvoor den innigen dank van hun hart gebracht. Zij hebben uw reis met hun gebeden ver gezeld. zij hebben hun bewondering in stilte voor uwe voeten neergelegd en op dezen morgen zullen zij u in dankbaar heid gedenken. Excellentie, ik heb de verschrikking van den oorlog niet van nabij meegemaakt, daarvoor ben ik nog te jong, maar ik heb er beelden van gezien en boeken over ge lezen, die nog als een vuur nabranden in mijn hart. Millioenen, die den waanzin met eigen oog aanschouwd hebben en wij allen, die de gevolgen ervan nog aan den lijve ondervinden, nu nog, na 25 jaar. in een ontwrichte wereld, danken u uit het diepst van hun hart, dat u, menschelijkerwijs, deze ramp hebt afgewend. Moge uw voorbeeld. Excellentie, ook gesproken hebben tot hen, die om de wille van materieele voordeelen, van wat stoffe lijk gewin, van dwaze eerzucht, en hoog- moedigen waan, hun namen hebben willen schrijven in het bloed van Europa. Morgen begint onze winterwedstrijd en allen, die meedoen, moeten daarvoor de advertentie-pagina's van heden bewaren. In ons nummer van morgen geven we nog een uiteenzetting van wat men precies te doen heeft, daar ons gebleken is, dat het voor verschillenden nog niet geheel duidelijk is. Bewaar dus de advertentie-pagina's van vandanag en zie voorts de Heldersche Courant van morgen. De „Gelderland" dankt den heer Twisk Een souvenir van commandant, officieren en schepelingen. Gistermorgen zijn de heer en mevrouw Van Twisk, door wie, zooals reeds door ons geschre ven werd, aan alle opvarenden van Hr. Ms. „Gelderland" ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum een gratis bioscoop-voorstelling aan geboden werd, aan boord van het schip door den commandant, overste Van Straelen, en de officieren ontvangen. De commandant dankte den heer Van Twisk ten zeerste voor het bij zonder sympathiek gebaar deze voorstelling te hebben gegeven en vertolkte de waardeering van alle opvarenden. Als herinnering bood de commandant na mens hemzelf, de officieren en overige beman ning een door hem gesigneerd schilderij van de „Gelderland" aan. HIJ HAD ER GENOEG VAN. Gisteren werd alhier de jongeman aange houden, die uit het Rijksopvoedingsgesticht te Hoenderlo was gevlucht. Hij is wederom terug gebracht. STILSTAAN IN PORTIEKEN. Gisteravond werden diverse jongelui be keurd, terzake het stilstaan in de Spoorstraat- sche portieken. AANRIJDING. Gistermiddag botsten op den hoek Bier straatWestgracht een tweetal personen auto's tegen elkaar. Er was wat materieele schade. Geniet thans een blakende gezond heid. Acht jaren geniet deze man nu reeds een blakende gezondheid, nadat hij tevoren gekweld was geweest door indigestie. „Tien jaar ge leden werd ik gekweld door spijsverterings stoornissen. Na ontelbare middelen te hebben geprobeerd zonder verlichting te kunnen vin den. werd mijn toestand steeds erger. Eindelijk probeerde ik Kruschen en gedurende 8 jaren geniet ik nu al weer een blakende gezondheid. Ik ben opzichter in een bekende motorenfabriek en hoewel ik 65 ben. ga ik door voor 50." E. T. Kruschen Salts is een combinatie van zes zouten, die ieder een eigen werking hebben. Zij verwijderen de opgehoopte afvalstoffen, die de oorzaak zijn van Uw klachten, door aan sporende werking op lever, nieren en ingewan den. waardoor niet alleen rheumatische pijnen, maar ook spijsverteringsstoornissen, voorkomen en bestreden worden. Uw bloed wordt gezuiverd en binnen korten tijd zullen Uw pijnen vermin deren. om tenslotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten, jAdv.). Wat een bizonderen klank heeft dit woord, na al het oorlogsrumoer van de laatste weken! 't Is of het schooner en dieper van toon is dan anders. Vrede, daarnaar haakt de mensch zijn heele on rustige leven door en hoeveel duizenden zijn er, die de diepe beteekenis van dit wondere woord nooit zullen ervaren, om dat zij dien vrede trachten te zoeken in duizenderlei dingen, die geen vrede ge ven. Het woord heeft voor hen wel zijn zoete bekoring, maar zij verstaan het niet voor hun hart. En nu plotseling trilt het vanmorgen door den aether. Vrede, 't is als een bazuinstoot, die ons in den vroegen morgen wekte, na een onrusti- gen droomnacht over strijdtooneelen. Wel is, als we dit overzicht schrijven in den vroegen morgen, de instemming van Praag, met het protocol van de viermogend- heden nog niet binnen, maar wij twijfelen er niet aan of Praag zal het sanctioneeren. Zoo als Benesj vorige week meedeelde, zal Tsjechoslowakije zich offeren voor den vrede en de oplossing, die men nu gevonden heeft, is er een, waarmee Tsjechoslowakije zeker accoord zal kunnen gaan. In principe had het immers al toegestemd in den afstand van het Sudeten Duitsche gebied en een stem ming, onder internationale contróle in de overige gebiedsdeelen van Tsjechoslowakije, is geen vernedering. Er zal hoogstens uit bl(jken, dat men daar niet gediend is van het Duitsche regime. In spanning is de dag van gisteren voor bijgegaan en behalve een vrij sober officieus bericht in den vooravond, lekte er niets uit van de conferentie te München. De belang stelling groeide aan. Honderden menschen verzamelden zich den geheelen avond voor ons kantoor en zelfs de stroomende regen ver mocht niet de menschen naar huis te drijven. Het wachten was echter tevergeefs en men zal zich zeker verdiept hebben in de moge lijkheden van de conferentie. Vrij algemeen was men van meening, dat er overeenstem ming zou worden bereikt. Maar daar was toch ook de groep van pessimisten, die daar van niet zoo zeker was. Die heftig den Duitschen geest becritiseerde. En als bewijs van gemoedelijkheid, hadden de luisteraars slechts een hartelijken spontanen lach voor al te heftige verontwaardiging van de criti casters. En nu is vanmorgen ln de vroegte het bevrijdende woord gekomen. En onze ge dachten gaan in dankbaarheid uit naar dien grijzen Britschcn minister-president, dien we den eerepalm toereiken. We kunnen het graven van de schuilloop- graven weer staken, waarmee ons gemeente bestuur gisteren was aangevangen. De ham steraars kunnen hun ingeslagen hoeveelheden opconsumeeren in het besef, dat hun on sociale daad bovendien wat voorbarig ge weest is. Onze jongens, die zoo plotseling werden weggeroepen, kunnen weer naar huis gaan. Dat laatste wel niet direct, maar onze regeering zal ze zeker niet langer onder dienst houden, dan hoogst noodzakelijk is. De 120 millioen kunnen in de schatkist, de 10.000 gulden in de gemeentekas bltjven. Er is... vrede! BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De stad op stelten" en „Een vrouw met fantasie". RialtoSpoorstraat half 8: „De Boekaniers". Wit te-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Puberteit" en „Dr. Syn". Donderdag 29 September. Chr. Militair Tehuis, 8 uur: Lezing Chr. Ned. Vrouwenbond. Zaterdag 1 October. Casino. 8.15 uur: Indische avond van het Marine Sanatorium Fonds. Zondag 2 October. Casino: 3.30600 uur en 8.00 uur: Dansen. „Musis Sacrum". 8 uur Populair Soirée. „Musis- Sacrum", 8.00 u.: Soirée van „Da Bruinvisschen". Dinsdag 4 October. Casino. 8.15 uur: Charlotte Kühler decla meert „Romeo en Julia". Opgenomen om 8 nur hedenmorgen. Barometerstand Deii Eeldcr 762.0 Temperatuur lucht 15.9 Wind richting: W.N.W.; kracht: 4 Licht op 7 u. 10 min. Bij K.B. van 27 September 1938 is tijdelrj benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Bu - gerschool te Den Helder: J. A. Xijkamp.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5