/legenda Wil GEVEN 01 ®D©IC©PIiNl? DOODSVIJANDEN Agent: P. A. de Zeeuw Zaterdag 1 October 1938 Derde Blad „De Boekanier" „Puberteit" Een amusant programma Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1937 VAN KLAAS VAAK ZyN DE WEKKERS VAN FA J.v.d.WITTE KEIZERSTRAAT 103 j Er was deze week maar één vraag: Weststraat 67 - Tel. 714 Bijzonder tarief voor gasverwarming Nieuws van onze adverteerders De andere kant Fredric March als de vrijbuiter Jean La fitte met zijn papa gaai, die in de film vroolijk „beautiful day" roept. ïliatto-JAeateA Spannende zeerooversfilm. Meer dan duizend acteurs, aangevoerd door Francisca Gaal, Fredric March en Akim Ta- miroff, zeshonderd technici, vijfhonderd ge weren, en een ontelbaar aantal van de meest uiteenloopende kanonnen, drie groote zeil schepen, tweehonderd kano's, platboomde schuiten en roeibooten, honderden sabels en andere ouderwetsche oorlogstuigen, duizenden en duizenden costuums van honderd jaar ge ledendat alles en meer nog was noodig bij de verfilming van Cecil B. de Mille's vijf- en-zestigste film „De Boekanier". Het is een film geworden, de Mille waar dig; den zelfden de Mille, die „De Kruistoch ten" creëerde, en „Het Teeken des Kruizes". Deze koning der showmën goochelaar met millioenen dollars, met onafzienbare men- schenscharen, met legers en vloten, een ge weldenaar met durf in z'n body, met toome- looze energie, met eindeloos geduld. „De Boekanier" is een zeerooversfilm en waar de Mille er de geestelijke vader van werd, zal het niemand verwonderen, dat men hier een summum van spanning te zien krijgt, dat niet licht vergeten zal worden. Het be treft de kleurige, romantische, aandoenlijke, soms ook harde en rauwe avonturenroman van Jean Lafitte, den gevreesden heerscher van de Caraibische zee, die menig zeevaar der over den kling joeg. De Mille was hier niet voor een gemak kelijke taak gesteld, ook al liet Metro Gold- wayn Mayer hem vrijwel de vrije hand (en dat wil wat zeggen voor iemand met eischen als de MilleDe roman toch, die de jaren Om de figuur van Lafitte gesponnen hebben, laat zich niet licht op het celluloid vertolken, terwijl men daarnaast voor het feit geplaatst stond, dat Lafitte, ondanks een serie door hem bedreven heldendaden in wezen niets meer of minder dan een groote schurk was, voor wien het leven van z'n medemenschen niet meer gold dan een drup pel in de Caraibische zee. In dit opzicht bestond dus het gevaar, dat men Lafitte voor zou stellen als iemand die weliswaar zich met de „sport van de bloed vlag" ophield, doch die au fond nog zoo kwaad niet was. Had men het oor geleend aan een dergelijke opvatting voor de film deze was een geschiedkundig prul geworden. Nu is dat anders. Ongetwijfeld is er ook nu met de geschiedenis een loopje genomen en de verhoudingen tusschen Albion en Ame rika waren wel even anders dan de Mille ons dat hier vertelt. Maar' dat doet tenslotte aan de film weinig schade, aangezien het hier alleen gaat om de figuur van Lafitte. En zie: deze is recht gedaan. Voor ons staat een zeeroover ten voeten uit. Een wildé knaap, met het klassieke koppel pisto len bij de hand, met een pracht van een pi- ratenkop, en uitdagend als eenzeeroover Fredric March heeft met deze Lafitte-ver- tolking eer ingelegd. Hij doet het wel eens een iets te geforceerd en soms druipt het zwaard te veel van 't menschenbloed. Maar dat zijn tenslotte de aangedikte kanten van een zéerooversverhaal, waaraan men pleizier kan beleven. Met name diegenen, die nog en kele procenten romantiek in hun hart heb ben bewaard. Deze categorie zal smullen aan de pira- tenhistorie en haar nog lang in herinnering bewaren. Zij nog vermeld, dat het voorprogramma goed verzorgd is. Enkele teekenfilms zijn bijzonder goed geslaagd. U/Me Rio-iccuxp Het programma van de „Witte" vermeldt deze week een tweetal hoofdnummers, waar van het eerste is het bekende werk Puber teit". Als tweede hoofdfilm draait men ,,Dr. Syn". Ziu~o-(!i-JAea£e'i De beide hoofdfilms, die deze week het pro gramma van Tivoli vormen, zijn van een uitge sproken komiek genre. „Een vrouw met fantasie" doet den eersten aanval op de lachspieren. Carole Lombard speelt hierin een voortreffelijke rol. Wanneer zij haar tong in haar wang steekt en haar wenkbrauwen optrekt dan begint haar fan tasie te werken en discht zij aan al die haar lief en dierlijk zijn een verhaal op, dat zoo geloofwaardig klinkt, dat een ieder erin vliegt. Natuurlijk leidt dit tot de meest dwaze situa ties die men zich kan indenken. Wij zullen geen beschouwing geven over den inhoud, alleen er zit spanning in en er komen scènes in voor, die ieder op zichzelf tot in de details goed zijn. Wel is de film Amerikaansch voor de volle 100 procent. Een andere filmmaatschappij had misschien van het verhaal een eerste klas tra gedie gemaakt, maar de yankees hebben het verwerkt tot een comedie van het zuiverste soort. Fred Mac Murray als de advocaat met idea len had hier en daar iets beter kunnen zijn. Zijn spel is hoewel soms zeer boeiend in andere gedeelten te lauw. John Barrymore daarentegen als de zonder ling is werkelijk oer-komisch en hrj is het vooral die, ondanks de sinistere wijze van op treden, de lachsalvo's door de zaal doet daveren. De tweede film, een Laurel en Hardy pro duct, is vanzelfsprekend van een geestig karakter. Den laatsten tijd hebben we deze komieken in onze bioscooptheaters niet zien optreden, temeer zullen zij 'in dit filmwerk worden ge waardeerd. Het is nu eenmaal een feit, dat men teveel van het goede kan krijgen. Geestig is het scenario en geestig het optre den van dit tweetal. In een wild-west stadje moeten zij een jon gedame een akte van overdracht op een goud mijn bezorgen. Natuurlijk komt de akte in ver- Fred MacMurray en Carole Lombard in een charmant tête a, tête in hun nieuwste Para- mount-comedie „Een Vrouw met Fantasie" die deze week in het Tivoli-theater vertoond wordt. keerde handen en de wijze waarop beiden hun best doen om het belangrijke stuk terug te krijgen is buitengewoon. Men giert van het lachen bij het optreden van deze twee komieken, het is dan ook abso luut uitgesloten om ernstig te blijven, wanneer men hen als inbrekers te werk ziet gaan. Wil men eens werkelijk goed lachen, dan verzuime men in geen geval het Tivoli-pro- gramma te gaan zien. De raadscommissie voor het instellen van een onderzoek naar de ingezonden balansen, verlies- en winstrekeningen en rekeningen van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van de onderscheidene gemeentebedrijven over het jaar 1937, alsmede naar de ingezonden reke ning van inkomsten en uitgaven der Gemeente en de rekening en verantwoording van het Gemeentelijk Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon en van het Algemeen Weeshuis, eveneens over het jaar 1937, deelt mede, dat het onderzoek naar de bovenvermelde stuk ken haar geen aanleiding heeft gegeven tot het maken van opmerkingen. De Commissie' stelt den raad voor over te gaan tot voorloopige vaststelling van: 1. de rekeningen van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van: Het E lectr ici tei tsbed rijf. Gewone dienst. Batig saldo 122.588.47. Kapitaaldienst. Nadeelig saldo 6.977,81. Het Grondbedrijf. Gewone dienst. Batig saldo 67.993.66. Kapitaaldienst. Batig saldo 110.485,85. De Gasfabriek. Gewone dienst. Nadeelig saldo 6.979,10. Kapitaaldienst. Nadeelig saldo 18.322,70. De Waterleiding. Gewone dienst. Batig saldo 35.215.65. Kapitaaldienst Nadeelig saldo 1.949,22. De Gemeentereiniging. Gewone dienst. Nadeelig saldo 122.921.06. Kapitaaldienst Nadeelig saldo 46.024,54. De Zweminrichting. Gewone dienst. Nadeelig saldo 5.037,37. Kapitaaldienst. Nadeelig saldo 249,38. De Centrale Boekhouding. Gewone dienst en Kapitaaldienst. Nadeelig en batig saldo nihil. Gemeentewerken. Gewone dienst. Nadeelig saldo 6.648,42. Kapitaaldiens,. Nadeelig saldo 364,30. De balansen van de onderscheidene be drijven. De rekening van inkomsten en uitgaven der Gemeente. Gewone dienst. Batig slot 77.931,88. Kapitaaldienst. Nadeelig slot 737.968,58. Voorts stelt zij voor de rekening en ver antwoording van het Bureau voor Maatschap pelijk Hulpbetoon en voor het Algemeen Weeshuis goed te keuren tot de onderver- melde bedragen. a. Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Inkomsten 561.843,06 Uitgaven 560.841,475 Batig slot b. Algemeen Weesliu' Inkomsten Uitgaven Batig slot 1.001,58» 8.967,63 8.003,57 964,06 TELEFOON 575 £le iueek in Sieüen en fxuvtaiieën öv-eï futmilCben m een 9ndUcA fiee&t oorlog of vrede. En waar de mensch tenslotte nog i altijd niet helderziende is en ook altijd geneigd het minst gunstige aan te nemen, begon men maar vast te ham- I sferen. Ik zal U vertellen, dat er veel gehamsterd is, zóóveel, dat de kruide- niers, voorloopig wel een 4-weeksche trip met de Statendamkunnen gaan maken. Ze zullen voorloopig geen goos- penning meer ontvangen. Overigens... waar men ook wandelt, overal kraken de zolders en kreunen de kelders van de opgestapelde vetten, oliën, vleezen, kolen, thee en koffie, sigaren en sigaretten, zeepen en baaltjes i bloem. Men heeft voor jaren genoeg en i ook al zal er in den loop der tijden wel- j licht nog wel eens een oorlogje kunnen ontstaan, geen nood... de hamsteraars zitten vol. Overigens is het jammer, dat er altijd nog zooiets als een bederf- proces bestaat dat natuurlijk roet in het eten kan gooien, terwijl de burgervader eergisteren reeds een hamster-razzia in I 't klein op touw zette. Ik verzeker U. dat i de betrokken hamsteraars hun plezier opkonden... Overigens gaat alles nu weer goed worden. Het beperkte tapverbod zal wel weer opgeheven worden, zoodat burger en militair in de taveerne's niet meer op heete kolen achter een glaasje spuit- water behoeven te zitten. In de nachte lijke uren zal men niet meer verontrust worden door marcheerende soldaten, waarvan het meerendeel al een gezicht trok alsof ze in de voorste vuurlinie lagen. Er is geen gevaar dat de scholen ingericht zullen worden tot bivakken voor onze landstormers en Casino als ziekenbarak. Van Casino gesproken: Wij zouden onvolledig zijn indien wij niet de aandacht vestigden op het Indische feest, dat vanavond door het Marine Sanatorium Fonds in Casino gegeven wordt. Diverse geruchten doen omtrent dezen avond de ronde, waarvan vermeld dient te worden, dat de geeste lijke vader van voornoemd Fonds, de heer Bos, al vuur-etende, en gestoken in sarong, dit tropisch feest hoopt te openen. Voorts zou juffrouw de Wijn in het buffet ringen aan de voeten, er kettingen in de neus krijgen. Zoowel d< jonge als oude meneer Polak loopen ii lendeschortjes door de palmen-wilder nis, terwijl ober Kees en z'n vazallen al: intermezzi in hanengevechten optreden Het is alles veelbelovend, temeer waar er saté en nassi goreng opgediend zal worden. Waar wij nog enkele, nimmei uitgegeven oude Indische dubbeltjes bezitten hopen wij deze hedenavond in ruil voor deze kostelijke tropische Café nis te geven. In ieder geval: men neme eens een kijkje op dit feest, dat aan originaliteit niets 'te wenschen zal overlaten. Zoo juist hooren we, dat dit Indisch feest niet doorgaat. Dat geeft niet, het idee was tóch aardig! Pen billijk radiotoestel In een mooie notenhouten kast, waar door hef in elk interieur pasfi „Solo" speelt inderdaad solo, want het is uiterst selectief en de weergave is van hoge kwa liteit. Kom bij ons eens luisteren naar de Erres „Solo" In voorstel no. 64 van dit jaar hebben B. en W. den Raad medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, bij de begrooting voor den dienst 1939, de gastarieven aan te vullen met een bij zonder tarief voor de levering van gas voor verwarmingsdoeleinden een z.g.n. ruimte verwarmingstarief, waarbij de leveringsprijs op 0,03 per m3 is bepaald. Krachtens de bij besluit van 21 Juni j.1. aan B. en W. verleende machtiging vindt dit tarief reeds thans in voorkomende gevallen toepassing. Een bezwaar is echter, dat de huurbedragen, welke voor de gasmeters van groote capaciteit zijn vastge steld, nog tamelijk hoog zijn, hetgeen voor de verbruikers van te grooten invloed is op den prijs van het gas. Dit bezwaar wordt in het algemeen door alle z.g.n. grootverbruikers ge voeld. Bovendien zijn de huurbedragen, welke, in tegenstelling met de lagere meterhuren, sedert het jaar 1924 nog nimmer gewijzigd zijn. niet meer in overeenstemming met de tegen woordige aanschaffingskosten. In verband hiermede meenen B. en W. te moeten voorstellen de huur per ihaand van: een 50 lichtsgasmeter te verlangen v. 1.05 tot 0.70; een 60 lichtsgasmeter te verlagen v. 1.40 tot 1— een 80 lichtsgasmeter te verlagen v. 1.60 tot 1.25; een 100 lichtsgasmeter te verlagen v. 1.90 tot 1.50; een 150 lichtsgasmeter te verlagen v. 2.20 tot 1.90; een 200 lichtsgasmeter te verlagen v. 3.15 tot 2.30; een 300 lichtsgasmeter te verlagen v. 6.25 tot 3.—,-; en voorts om, rekening houdende met de mo gelijkheid, dat gasmeters van nog grootere capaciteit zullen worden gebezigd, in het tarief ook huurbedragen op te nemen voor 400- en 500-lichtsgasmeters, welke huurbedragen dan waren te bepalen op onderscheidenlijk 3.50 en 4.per maand. Als gevolg van deze wijzigingen zal per jaar een bedrag van ongeveer 300.minder aan meterhuur worden ontvangen. B. en W. zouden dan willen voorstellen deze wijzigingen reeds te doen ingaan met ingang van 1 October 1938 en verzoeken den Raad in dezen geest te besluiten. Het Ford-Circus komt in de stad. Iedereen, die Maandag 3 October den recla mestoet van Ford door de stad zal zien rijden, zal wellicht bij zichzelf denken: „Het Ford circus is in aantocht". Het is een reclamestoet, bestaande uit niet minder dan 11 verschillende Ford trucks en bestelwagens, voorafgegaan door een kolossaal grooten olifant van papier-maché, waarin een complete Ford truck verdwijnt. De Ford producten, die deze olifant op meer dan ware grootte volgen, torsen op hun rug baby-olifantjes, die op hun flanken spreuken dragen, die de- voordeelen van het Ford-product aangeven. A.s. Maandagmiddag tusschen 12.30 en 3.30 uur zal de kudde olifanten „parkeeren" .op het Stationsplein te Den Helder, teneinde ge- interesseerden gelegenheid te geven de dieren op hun gemak te bekijken. Voor gebruikers van transportmateriaal zal dit zeer zeker de moeite waard zijn. In de eerste plaats vinden wij daar een twee tal trucks van nieuw type, die door Ford wor den uitgebracht, n.1. de nieuwe Ford Front- stuur truck met 2.57 meter wielbasis en de Frontstuur truck met 3.40 meter wielbasis. Dit type truck biedt zijn gebruiker het voordeel van een korteren draaicirkel en een grooter laadoppervlak, met als gevolg meer laadver mogen en een grootere manoeuvreerbaarheid in het stadsverkeer. Vervolgens vindt men in den stoet de nor male Ford truck met 3.40 meter wielbasis, die met 4 meter wielbasis, alsook de langere 4.70 meter truck met cabine. Ook voor nóg zwaarder vervoer bestaat de mogelijkheid van het Ford product gebruik te maken, n.1. door de Ford 6-wieler, die van- We hebben in ons overzicht van gisteren onze groote vreugde en dankbaarheid geuit 'over het feit, dat de oorlogswolken boven Europa waren weggedreven. En inderdaad, we kunnen niet dankbaar genoeg zijn voor het feit, dat de vrede geteekend is en dat het op het oogenblik tusschen Engeland, Duitsch- land, Frankrijk en Italië koek en ei is. Dat de Duitsche pers, die voor een week vol ha telijkheden aan het adres van de democra tische staten was, nu poeslief is ten opzichte van Engeland. Er is echter ook een andere kant. Dat is de kant waar de slagen vielen. Tsjecho- Slowakije heeft het groote offer moeten bren gen voor de bezeling van dezen afgepersten vrede. Het heeft dat gedaan, fier en moedig, maar met bloedend hart. De Tsjechische minister-president, Sy- rovi, heeft gisterenavond in een radio rede, tot de bevolking, zijn diepe teleur stelling uitgedrukt over het feit, dat deze beslissing over hen, zonder hen ge nomen was. Andere leiders hebben zich voor het vaderland geofferd. Als soldaat en Minister-president, zoo zei de kra nige generaal, moet ik er evenwel op be dacht zijn het leven van u allen te redden. Syrovi schetste dan hoe het voor Tsje- choslowakije onmogelijk was met eenige kans op succes zich tegen een zoo groote overmacht te verdedigen. Dat zou het leven van duizenden vrouwen en kinde ren gekost hebben. Men buigt zich dus voor de overmacht, doch protesteert ernstig tegen de genomen beslissing, die eenig is in de geschiedenis der volken. Dat is de andere kant van den vrede, de bitterheid van een groot offer door een klein volk en wij zullen met hun lot begaan zijn, omdat we daardoor beseffen hoe wankel ons volksbestaan kan zjjn, als een overmacht het bedreigt. Vannacht om twaalf uur zijn de Duitsche troepen over de Tsjechische grens getrokken. Polen, dat moed gegrepen heeft, door de ingewilligde eischen van Duitschland, heeft nu ook een memorandum naar Praag ge- stuürd, om het gebied waar zich de Poolsche minderheden bevinden, te ontruimen. Natuurlijk zal Praag daar niet in toestem men, maar wel is een feit, dat onder het ge val Tsjechoslowakije nog geen streept gezet kan worden en dat het nog een broeinest kan blijven van internationale moeilijkheden. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De stad op stelten" en „Een vrouw met fantasie". Rialto, Spoorstraat half 8: „De Boekanier". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Puberteit" en „Dr. Syn". Zaterdag 1 October. Casino, 8.15 uur: Indische avond van het Marine Sanatorium Fonds. Zondag 2 October. Casino: 3.30600 uur en 8.00 uur: Dansen. „Musis Sacrum". 8 uur Populair Soirée. „Musis- Sacrum", 8.00 u.: Soirée van „De Bruinvisschen". Dinsdag 4 October. Casino, 8.15 uur: Charlotte Kohier, decla meert „Romeo en Julia". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 762.0 Temperatuur lucht 15.9 Wind richting: W.N.W.; kracht: 4 Licht op 7 u. 10 min. zelfsprekend eveneens vertegenwoordigd is. Voor hen, die niet te zware lasten hebben te vervoeren, maar toch over een flinke laad ruimte wenschen te beschikken, is daar het Ford 1-tons chassis, alsook de Ford 1-tons be stelwagen, die beide uitgerust zijn met den 60 pk motor, welke een ongekend laag benzlne- gebruik waarborgt. Op bestelwagengebied treft men voorts nog aan den vlotten Ford Sedan bestelwagen, die zeker een sieraad vormt voor den bezitter, be nevens den Ford bestelwagen met 2.85 meter wielbasis, alsook den Ford Junior bestelwagen, die, naast een flinke laadruimte, het allerzui- nigste besteltransport verzekert. Wij kunnen iedereen aanraden eens op het Stationsplein een kijkje te gaan nemen en deze raad geldt speciaal voor vracht- en bestel wagengebruikers.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9