dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier 16 Amsterdam Ook Polen tevreden gesteld Tragisch week-end Alsof een aardbeving had gewoed Ongerustheid over Engeland's minister van Marine afgetreden Na dc Polen de Hongaren Vlammen uit fabriekstoren twee Duitsche vliegtuigen Chineezen snijden spoorweg af KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 3 OCTOBER 1936 66e JAARG. No. 8428 Groote voorraden erts drukken den weeken veenbodem omlaag De Tsjechen geven toe Kan zich niet vereenigen met de politiek van Chamberlain Dit nummer bevat 8 pagina's 4 dooden en 13 gewonden VJ> EERBERICHT DE BILT SEINT, Parijs weer lichtstad HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MJJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG Een grondverschuiving, die een klein terrein tusschen Plaat- ijzerweg en het IJ te Amsterdam heeft herschapen in een gebied, waar een aardbeving schijnt te hebben gewoed, heeft gisternacht het optreden van brandweer en politie geëischt, waardoor voor komen kon worden dat persoon lijke ongelukken het gevolg wa ren van het merkwaardig ver schijnsel, dat zich hier heeft voorgedaan. Tusschen Plaatijzerweg en het IJ liggen etablissement, fabrieksgebouwen en opslag plaatsen van de N.V. Koninklijke Zwavel- zuurfabrieken v.h. Ketjen Dicht bij den IJ-oever bevindt zich een zeer groote loods, ongeveer 90 M. lang. 30 M. breed en 16 M. hoog. De loods is aan drie kanten open en bestaat eigenlijk slechts uit een groote drie kantige overkapping van met asphalt ge prepareerd plaatijzer, welke overkapping op een aantal zware ijzeren pilasters rust. In den nok van deze loods loopt over de geheele lengte een transportband, waarlangs karreties kunnen rijden, die uit de schepen voor den wal het konerpvriet lossen, dat in den loods, die als opslagplaats voor deze grondstof bedoeld is. wordt neergegooid. De constructie is gewoon op het grasland neer gezet en aangezien uitsluitend ertsen hier worden opgeslagen, was het niet noodig een vloer onder de overkapping aan te bren gen en ligt het erst gewoon op den grond. In deze loods, die nas kort, geleden was opgesteld, was een hoeveelheid van 15.000 ton zwavelerts geborgen. In verband met de moeilijkheden, die de afgeloopen twee jaar bii den aanvoer van dit pyriet worden on dervonden. was de voorraad van de fabriek wat grooter dan normaal. Het terrein in de omgeving en ook de bodem van de loods bestaat uit opgespoten grond Waarschijnlijk is nu onder den zwaren druk van het materiaal het slappe veen van de kleilaag afgegleden. Zaterdagavond deden zich de eer ste verschijnselen voor, die er op wezen, dat de veengrond dezen druk niet kon weerstaan. Langzaam zakte de grond die de bodem van den loods vormde en drukte daardoor den grond in de onmiddellijke nabijheid omhoog, daar, waar deze den minsten weer stand bood. Dit was voornamelijk aan den kant waar de terreinen zijn gelegen van de scheepsbouwwerf Verschure. In den loop van den nacht en gisterochtend werd de grond steeds verder omhoog gedrukt zoodat gisterenmorgen een gedeelte van het terrein van de scheepsbouw werf zeker vier meter gestegen was, met het gevolg dat verschillende kleine loodsjes, werkplaatsen en toiletten mee de hoogte in gingen en geheel werden ontwricht. Ook op het terrein van de zwavelzuur- fabrieken ontstond het verschijnsel, dat sterk aan aardscheuren doet denken. Gevaar voor de arbeiders. Nadat de oorzaak van de verschuiving was gevonden, begon men bij de zwavel- zuurfabrieken onmiddellijk het zware erts uit den loods te halen. De loods zelfs toonde echter eveneens gevolgen van de verzakking. De ijzeren spanten begonnen door te buigen en de achtermuur scheurde en het dak boog geleidelijk onder den druk der spanten. Politie en brandweer kwamen ter plaat se om zoo noodig assistentie te verleenen waarhij de brandweer tot de conrlusie kwam. dat het niet verantwoord was de ar beiders. die met het verplaatsen van het ko pererts bezig waren, langer aan het werk te laten in den loods, waarvan de overkapping bij verdere verzakking zou kunnen instor ten. Op last van de brandweer werd het werk dan ook gestaakt en nadat bouw- en woningtoezicht en onderzoek zullen hebben ingesteld en den loods zal zijn gesteund, zal waarschijnlijk hedenmorgen met het over brengen van het kopererts kunnen worden doorgegaan. Ook op het terrein van de scheepsbouw- POOLSCHE TROEPEN TREKKEN TESCHEN BINNEN. BIJ POLEN OP MATIGING VAN HUN HOU DING AANGEDBONGEN. Ook ten aanzien van de Poolsche eischen heeft Tsjecho-Slowakije toe gegeven. De regeering te Praag deelde mede, de voorwaarden van de Poolsche regeering te hebben aan vaard, doch dat deze beslissing on der protest is genomen. Later werd tegengesproken, dat het onder protest geschied was. Van de zijde van Frankrijk en Engeland is op matiging der Poolsche houding ten aanzien van Tsjecho-Slowakije aangedrongen. Poolsche troepen rukken Teschen binnen. Om vijf minuten over twee Zondagmiddag zijn de eerste afdeelingen van het Poolsche leger het oude Tsjechische gedeelte van Teschen binnengerukt. De troepen werden verwelkomd met ge juich van de menigte, die aan weerszijden van de oude grens stond opgesteld. Zij trokken onder groote geestdrift van de bevolking door de stad en zullen van daag het rond de stad gelegen voormalige Tsjechische gebied met een straal van tien kilometer bezetten. De algeheele bezetting van de twee aan Polen afgestane gebieden Teschen en Frystatt zal voor den lOen Oc- tober voltrokken worden. De overgave van het door Tsjechoslowa- kije afgestane gebied, aldus meldt het D. N.B. uit Teschen. geschiedde om 2 uur op de historische Olzabrug, waar de Tsjechi sche generaal Krapczyck het gebied op symbolische wijze aan de militaire hoede van den Poolschen generaal Brotnoski toe vertrouwde. Het eerste rukte daarop- het Poolsche vrijkorps het gebied binnen, ge volgd door het Poolsche civiele bestuur. Praag zelf neemt het initiaMef tot regeling van de positie der Hongaarsche minderheden. Zaterdagavond om 11 uur heeft de Tsjechoslowaaksche minister van Buitenlandsche Zaken Krofta aan den Hongaarschen gezant te Praag een nota overhandigd met een voor stel der Tsjechoslowaaksche regee ring, volgens hetwelk binnen een zoo kort mogelijk tijdsverloop een ge mengde commissie van Hongaarsche en Tsjechoslowaaksche deskundigen moet worden gevormd om het vraagstuk der Hongaarsche minder heid te Tsjechoslowakije te bestudee- ren en voorstellen tot oplossing van dit probleem voor te bereiden. Vgjjwel tegelijkertijd heeft de Hongaar sche gezant aan Krofta een nota overhan digd, waarin de Hongaarsche regeering, re kening houdende met het besluit der con ferentie van Muenchen, het verlangen te kennen geeft, dat direct tusschen de regee ringen te Boedapest en Praag onderhande lingen worden geopend, en aan de regee ring te Praag verzocht wordt, spoedig te antwoorden, wanneer en waar de Tsjecho slowaaksche regeering bereid zou zijn, deze onderhandelingen aan te vangen. De Hongaarsche regeering is van oordeel dat. het in het belang is niet alleen van de beide betrokken staten, doch van geheel Europa, dat deze onderhandelingen spoedig worden gevoerd en dat zij een positief re sultaat hebben." De Hongaarsche actie was ingeleid door een radiorede van den Hongaarschen mi nister-president Imredy. waarin hij zijn vreugde uitsprak over de besluiten te Mun- chen. die zeker een stellige belofte inhiel den voor een vrijmaking der Hongaarsche minderheden in Tsjecho-Slowakije. Imredy eindigde zijn overigens vrij rus tige toespraak met de mededeeling, dat Hongarije niet zou terugschrikken voor een uiterste consequentie, teneinde zich zijn rechten te verzekeren. Blijkbaar heeft nu Praag niet willen af wachten, totdat ook de derde gegadigde het mes op de keel zette, maar thans zelf een regeling voorgesteld. Passagiersvliegtuig in de Alpen verongelukt? Gistermiddag was te Schiphol nog steeds geen bericht ontvangen van twee Duitsche vliegtuigen, die sedert Zaterdag vermist worden. Het betreft in de eerste plaats het pas sagiersvliegtuig van de Deutsche Lufthansa D.A.V.F.B. van den dienst Rotterdam Frankfurt—Milaan, dat Zaterdagochtend te 10.40 uit Rotterdam is vertrokken en na de gebruikelijke tusschenlanding te Frankfurt vandaar te 12.20 uur is opgestegen voor het traject over de Alpen naar Milaan, waar het toestel te 14.50 had moeten aankomen. Men maakt zich ernstig ongerust en vreest dat de machine, een JU- 52, boven de Alpen een ongeluk heeft gekregen. Zaterdagmiddag hoopte men nog dat het in het kanton Grau- bunden een noodlanding zou heb ben gemaakt, doch in dat geval zou men Zondagmiddag toch reeds eenig bericht ontvangen moeten hebben. Aan boord bevond zich een uit vier kop pen bestaande bemanning, onder commando van den gezagvoerder Handke, en negen passagiers, waaronder zich géén Nederlan ders bevonden. Bovendien heeft de Deutsche Lufthansa nog steeds geen bericht ontvangen van de Dornier-vliegboot D 0.-18, welke den trans atlantische postdienst tusschen Zuid-Ameri- ka en West-Afrika onderhoudt. De vliegboot is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit Natal in Brazilië naar Bathurst vertrok ken, doch is niet tijdig op zijn bestemming aangekomen, terwijl men ook geen nader be richt heeft ontvangen. Duif Coopcr, de eerste Lord der Admiraliteit, heeft zijn ontslag in gediend. DUFF COOPER. In den hrief, waarmede Duff Cooper den minister-president in kennis stelt an zijn aftreden, zegt hij o.a.: „Ik betreur het buitengewoon, genoodzaakt te zijn, in dit uur van uw groote overwinning een disso nant te laten hooren. Om redenen, welke ge kent, en welke ik voornemens ben te zijner tijd in het Lagerhuis uiteen te zet ten, stel ik geen vertrouwen in de buiten landsche politiek, welke de huidige regee ring volgt en welke zij waarschijnlijk zal voortzetten. Aangezien ik <Jeze meening ben toegedaan, acht ik heT een eerezaak mijn ontslag aan te bieden. Chamberlain schrijft in zijn antwoord den brief met het ontslag van Cooper met groot persoonlijk leedwezen te hebben ge lezen, maar wetende, aldus Chamberlain, dat het uw oprechte overtuiging is, dat de buitenlandsche politiek van de huidige regeering misplaatst is. ben ik het met U eens, dat het niet juist zou zijn, indien U een lid er regeering zou blijven. De correspondent van Beuter verneemt, dat het niet waarschijnlijk' is, dat nog meer Engelsche ministers zullen aftreden. De Chineesche troepen hebben, volgens een bericht van het Chineesche persbureau uit Lovang op 29 September het op 75 k.m. ten zuiden van Soetsiau gelegen Sjoehsjen veroverd en het zuidelijk gedeelte van den spoorweg van Tientsin naar Poekau afge sneden. Ten Noorden en ten Zuiden van Soehsjen zijn de rails over langen afstand losgeschroefd, om te verhinderen, dat de Japanneezen versterkingen laten aanruk ken. Dat de Japansehe inval meer en meer een hachelijke onderneming wordt voor de zo nen van Nippon, hli.kt ook uit een bericht uit Hankau, dat gewaagt van een heftige In het afgeloopen weekend heeft het verkeer weer tal van slachtoffers geëischt. Op de Weesperzijde ie Amsterdam is gisteravond een vierpersoonsauto geslipt op het oogenblik, dat van te- werf Verschure moesten maatregelen geno men worden. In het dok dezer firma, dat voor den wal ligt lag een schip, dat in den loop van Zondagavond bij wijze van voor zorgsmaatregel uit het dok is gehaald, waar na men het dok heeft laten rijzen. Een on derzoek zal moeten uitmaken of ook de bo dem onder het wateroppervlak langs den oever niet zoodanig omhoog is gedrukt, dat het dok niet meer kan zakken. In dat geval zal het verhaald moeten worden. Bovendien zou men niet normaal hebben kunnen door werken aangezien door het optreden van den grond verschillende elertrische en an dere geleidingen zijn verbroken. Doordat gisterenmiddag niet verder ge werkt mocht worden aan liet lossen van het kopererts, bleef de grond nog voortdurend werken. genovergestelde richting een vracht auto naderde. De bestuurder van de auto verloor de macht over zijn stuur, waardoor de wagen in den grasberm reed, over den kop sloeg en in de Weespertrekvaart terecht kwam. De beide inzittenden konden op het droge worden gebracht en bleken licht gewond te zijn. Onvoorzichtigheid met den dood bekocht. Gistermiddag heeft een auto, uit Den Haag, op den Rijksweg Breda- Roosendaal onder de gem. Etten, op de wegkrui^ing nabij de hoeve St. Willibrord een tweetal jongemannen uit laatstgenoemde plaats, die on voorzichtig den weg overstaken, ge grepen. Beide mannen waren vrijwel op slag dood. Eén hunner droeg zijn één-jarig kindje op den arm, de kleine werd een eindweegs weg geslingerd, doch bekwam wonder boven wonder slechts lichte kwetsuren. De riiksveldwacht heeft de auto in beslag genomen. Auto tegen treiler. Met groote vaart is in den nacht van Zaterdag op Zondag op den Rijks straatweg onder de gemeente Mui den juist tegenover de Papenlaan tusschen de Merwedehrug en de Vechtbrug een uit Amsterdam naar het Gooi terugkeerende personen auto tegen een rechts op den weg staande met steenen geladen treiler gereden. Eén der inzittenden werd on slag gedood, de drie anderen wer den gewond, van wie twee dames zeer ernstig. Er moet met den wagen, een Lancia met rechts stuur, hard gereden zijn, want toen de botsing plaats had. was deze zoo hevig dat de wagen totaal vernield werd. De achter den bestuurder zittende J. G. Sehoelvink uit Baarn werd op slag gedood. Behalve de bestuurder zaten in de auto nog de echtgenoote van den heer S. en mevrouw Blijdenstein uit Baarn. Deze beide laatsten werden zeer ernstig gewond. Het best is er de bestuurder van af ge komen, die behalve een armbreuk eenige tuinder ernstige kwetsuren opliep. Jeugdige levens vernield. Bij het omslaan van een auto op den Groenen Kruisweg te Roterdam het on geluk geschiedde tengevolge van slippen werden vijf personen uit Nieuw Helvoet, in den leeftijd van 4 tot 25 jaar, min of meer ernsfig gewoond. Te Roozendaal botste een Belgische per sonenauto tegen een auto: bij dit ongeval liepen twee personen ernstige verwondin gen op. F.en juffrouw uit Cuijk werd, toen zij met haar fiets met melkbussen den voorrangsweg tusschen Heeze en Leende wilde oversteken, door een uit Nnordhol- land afkomstige atilo gegrepen. Tiet slacht offer overleed aan de gevolgen Een treurige lijst verekersongevallen, waar bij roekeloosheid weer een groote factor vormde. Verwachting: Krachtige tot ma tige Zuidelijke tot Westelij ken wind, zwaar bewolkt opklaringen, regenbuien, kouder. Verdere vooruitzichten: Afne mend buiig. Imposant schouwspel te Hille- gersberg. Carosseriefabriek uitgebrand. Zondagochtend heeft een felle brand gewoed in de carosseriefa briek van den heer C. Lith, gelegen aan de Ceintuurbaan te Hillegers- berg. Tegen zeven uur ontdekten omwonenden, dat in het langs den spoorweg staande fabrieksgebouw brand was uitgebroken, wel ke reeds 'n vrij grooten omvang had aange nomen. Toen dan ook kort daarop de mo torspuit en eenige handspuiten van de gemeente Hillegersberg ter plaatse versche nen. woedde het vuur niet alleen in het gelijkstraafs gelegen gedeelte van het ge bouw. doch ook reeds op de eerste verdie ning en in den hoog boven de fabriek uit stekenden torenbouw. Vooral uit dezen toren sloegen de vlammen fel uit, een prachtig schouwspel biedende aan de omwo nenden en aan de vele nieuwsgieri gen, die daar de brand tot op ver ren afstand te zien was van alle kanten samenstroomden. Korten tijd zag het er naar uit, dat niets gered zou kunnen worden. Het bleek, dat de brand was ontstaan in het kantoor, dat heneden naast de ingang van de fabriek is gelegen. In de fabriek bevond zich een groot aantal nieuwe en in reparatie zijnde automobielen. Het grootste deel hiervan kon tijdig in veiligheid worden gebracht. Voorraden en inventaris verloren. Van de werkplaatsen is een groot gedeelte uitgebrand, terwijl ook het inwendige van den toren gehee^ verwoest is. Alle maga zijn-voorraden en' de kantoorinventaris gin gen verloren. Toen de brand na eenige uren gcbluscht was, bleek, dat een gedeelte van de werk plaatsen was behouden De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. De directeur der fabriek deelt mede, dat het bedrijf normaal zal kunnen worden voortgezet. tegenaanval gedaan door een Chineesch keurcorps aan den spoorweg Kanton-Han- kau, waardoor den Japanschen opmarsch werd tegengehouden. In een strijd van twee dagen, waarbij vol gens Chineesche berichten, zes Japansehe divisies in het vuur werden gebracht, wer den twee Japansehe afdeelingen geheel in de pan gehakt. Tweeduizend Japanneezen zijn gesneuveld. Volgens Chineesche berichten zijn ver scheidene Japansehe oorlogsschepen de Jangtse boven Foetsjiakau opgestoomd, met de bedoeling te Lioetsjiatoen op den zuidelij ken oever troepen aan land te zetten. Deze poging werd echter door het Chineesche ma chinegeweervuur verijdeld. Twee oorlogsbo dems werden door het geschutvuur der Chi neezen getroffen en zonken. De Chineezen verklaren, dat zij den Ja panneezen de laatste dagen ten Z.W. van Joeitsjang in Noord Kiangsi gevoelige klap pen hebben toegediend, en dat de Japannee zen meer dan 10.000 dooden en gewonden hebben verloren. De Japanners daarentegen melden dat de Chineezen hier 30.000 man verloren. Echter gewagen hun berichten niet van een verderen opmarsch. Normale verlichting hersteld. De prefect van de Seine deelt mede, dat orders zijn uitgevaardigd, om op de open bare wegen van Parijs en omgeving weer snel de normale verlichting aan Ie brengen. Men weet, dat deze. in verband met den internationalen toestand, getemperd was door het aanbrengen van blauwe lampen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1