Wat willen de Hongaren? Drama op het IJselmeer Vaanstandschroeven van onze Indië-vliegfuigen Een Vrijz. Democratisch Plan van den Arbeid Radioprogramma De idee van het duizendjarige Stefanusrijk Hakenkruisvlag neer! Protest tegen Engeland's politiek Niet al te blij Spelen met gasmaskers Werkloozen uit stelen Eieren voor Chamberlain HET OOG OP SLOWAKIJE GERICHT. (Van onzen Praagschen correspondent) In verband met de besprekingen te Munchen en de in het protocol opgenomen bepaling, dat ook de kwestie met de Hongaren geregeld moet worden, geven wij hierbij een beschouwing over het Hongaarsclie standpunt. De kracht van Hongarije naar binnen en naar buiten is steeds de kracht van den staat tegenover het volk geweest. Ideaal en middelpunt van het Hongaarsche zelfbe wustzijn was steeds de krachtige staat met aanspraken op de heerschappij ook buiten het bereik van het eigen volk. De idee van het duizendjarige Stefanusrijk, dat de taak had, voor verschillende volken en volks splinters een uniforme staats- en levens vorm te vinden, is met de ineenstorting van Hongarije in 1918 niet ondergegaan Bolwerk tegen het Oosten. Het Stefanusrijk heeft volgens Hongaar sche opvatting niet slechts de taak, politie ke eenheid te brengen in een door verschil lende volken bewoond gebied, maar tege lijk ook deze: bolwerk van het avondland tegen het Oosten te zijn. Bolwerk tegen het Oosten, dat beteekende verdediging tegen Tartaren en Turken en in de 19de en 20ste eeuw tegen het Russische pan-Slavisme. Een staat boven de volken. De Hongaarsche staatsgedachte is onaf scheidelijk verbonden met een bepaald ge bied, n.i. het land, dat bijna geheel door de Karpaten omsloten wordt. Dit gebied ge ografisch te beschrijven en zijn waarde voor de afweer van een druk uit het Oosten te bewijzen, is steeds een geliefde bezig heid der Hongaren geweest. In den laatsten tijd werd in het bijzonder op de beteekenis van dit gebied als een economische en ver- keerseenheid gewezen. Om het nog eens in het kort te zeggen:, de algèmeene aanspraken op revisie der Hongaren zijn geba seerd op de idee van het duizend jarige Stefanusrijk, dat een staat bo ven de volken moest zijn, op de idee van het Christelijke bolwerk tegen het Oosten en op het begrip van de geografische en economische een heid van het door de Karpaten om sloten gebied. Al deze kenmerken, die de Magyaren voor een Groot- Hongarije aanvoeren, gelden volgens hun opvatting in verhoogde mate voor 't noordelijke Karpatengebied, het huidige Slowakije en Karpato- Rusland. De Hongaren hebben steeds aan de re visie met 't doel van het historische Groot- Hongarije vastgehouden; dat deze wenschen in den laatsten tijd in het bijzonder op de noordelijke gebieden gericht waren, wordt door den toestand in Tsjecho-Slowakije en de goede PoolschHongaarsche betrekkin gen begrijpelijk gemaakt. Toen Hongarije na den wereldoorlog in elkaar dreigde te storten, trachtte men de Slowaken nog door de concessie van een bijzondere autonomie voor zich te winnen. De noodzakelijkheid van nieuwe politieke vormen, die ook rechten aan de minderhe den gaven, werd indertijd ingezien. Deze strooming vindt zijn belangrijkste vertegen woordiging in graaf Stefan Bethlen, die ve le jaren minister-president van Hongarije is geweest. Het officiëele standpunt. Officiëel staat Hongarije op het standpunt, dat reeds alleen op grond van de artikelen 19, 11 en 15 van het Volkenbondsstatuut een revisie der verdragen mogelijk zou zijn. Men gelooft ook, dat het begeleidend schrijven van Millerand bij het Verdrag van Trianon bewijst, dat zelfs de vaders van het verdrag van meening geweest zouden zijn, dat de nieuwe grenzen niet onveranderlijk en voor de eeuwigheid getrokken zouden zijn. De Hongaarsche volksgroep in Tsjecho Slowakije heeft zich dikwijls op zeer scher pe wijze over haar positie in dezen staat uitgesproken. Toen de Hongaarsche verte genwoordigers in 1920 voor de eerste maal in het Praagsche parlement verschenen, legden zij de volgende verklaring af: „Onze aanwezigheid hier betee- kent geenszins de erkenning van dit wederrechtelijk feit (de afschei ding van Hongarije), maar een le vend en voortdurend protest tegen de onbarmhartige en onrechtvaar dige beslissing, zonder ons te gen "ons..." Protest 'tegen de agrarische hervorming die zich in het bijzonder tegen de Hongaar sche grootgrondbezitters in Slowakije richt te, werd zoowel door de Hongaarsche volks groep in Tsjecho-Slowakije als door de Hon gaarsche regeering aangeteekend. Klach ten, dat er bijna geen Hongaren in open baren dienst werden genomen, werden her haaldelijk geuit. Ook de schoolkwestie is nooit bevredigend opgelost. Overigens heeft do Sudetenduitsche bewe ging ook de Hongaarsche politiek tegenover Tsjecho-Slowakije sterk geactiveerd. Het kan dan ook geen wonder baren, dat thans ook de Hongaren afscheiding van Tsjechi sche gebiedsdeelen eischen en daarbij bo vendien wel het oog laten vallen op het eigenlijk Slowakije. Het is nu mogelijk een defecten motor geheel stil te zetten. Na uitgebreide proefnemingen heeft de K.L.M. thans besloten alle op de Indië-route vliegende Douglasvlieg- tuigen van het type DC-3 uit te rus ten met zoogenaamde vaanstand- schroeven. Zoo men weet zijn de meesie moderne vliegtuigen reeds geruimen tijd voorzien van schroeven met zoogenaamd „verstelbaren spoed". Tijdens de vlucht kan de stand der schroefbladen zoodanig gewijzigd worden, dat naar gelang van de vereischte snelheid, cf hoogte van het vliegtuig, het rendement van den motor grooter wordt. Wanneer bij motorstoring echter een der motoren van het vliegtuig buiten werking moest worden gesteld, bleef de schroef van den defecten motor tengevolge van de aan zuiging toch doordraaien, waardoor een mo tor, «welke slechts kleine panne had, vaak geheel kapot werd gedraaid. De vaanstandschroef heeft het voor deel dat de schroefbladen in zooge- naamden vaanstand geen weerstand meer biedeij, waardoor het mogelijk is een defecten motor geheel stil te zetten, waarbij tevens ook de schroef stil blijft staan, zoodat verdere scha de aan den motor wordt voorkomen. Door den zeer geringen weerstand van de schroef in vaanstand kan de snelheid van het met een motor minder vliegende vliegtuig, grooter blijven, terwijl ook de vermindering van plafond geringer wordt. Bovendien wordt de bestuurbaarheid van het vliegtuig beter, dan wanneer de schroef van den stilstaanden motor blijft door draaien. Beeds hebben alle groote Amcrikaansche luchtvaartmaatschappijen besloten hun vlieg tuigen van vaanstandschroeven te voorzien, terwijl alle vliegtuigfabrieken hun nieuwe vcrkeersmachines ermee uitrusten. Ook de I.ockheed-supcrclectra. waarmee Hughes zijn recordvlucht om de wereld maakte, was ermee uitgerust. De vaanstandschroeven voor de Indië-vlieg- tuigen, welke de K.L.M. thans in de Verecnig- de Staten heeft besteld, worden tegen het einde van het jaar in ons land verwacht, waarna geleidelijk de DC-3 toestellen ervan voorzien zullen worden. Verloofd paar in de golven verdwenen. Op het IJselmeer heeft zich Zon dagmiddag een drama afgespeeld, dat, naar met vrij groote zeker heid wordt aangenomen, het leven van twee jongemenschen, n.1. een 27-jarigen jongeman en zijn 24-jari- ge verloofde, beiden afkomstig uit Weesp, het leven heeft gekost. Een zeilboot met vier personen aan boord, sloeg om tusschen Monnikendam en Uitdam en toen het verloofde paar dat uit stekend kon zwemmen wilde probeeren het vasteland te bereiken, moesten zij deze poging met hun leven betalen. De twee andere personen werden later gered. Het echtpaar II. uit Weesp maakte Zondag met een zeilboot een tocht op het I.Tsseï- meer. Ze hadden den 27-jarigen H. V. en de 24-jarige D. L., die verloofd zijn op dezen zeiltocht meegenomen. De reis ging eerst naar Muiden en vervolgens over het groote water van het IJselmeer. Het weer was ruw en het vaartuigje had het zwaar te verantwoorden. Toen de zeilers zich tegen den middag tusschen Monnikendam en Uit dam bevonden zouden zij, aldus het N. v. d. D. ervaren, dat de ranke boot niet tegen de grillen van de elementen bestand was. Plotseling sloeg het scheepje om en de vier jongemenschen kwamen in de woeli ge golven terecht. Zij konden echter allen zwemmen en waren spoedig bij de boot terug, welke nu met de kiel boven lag. Snel klommen zij op hel omgeslagen vaartuig. Wild werd de ont redderde boot heen en weer geslingerd door de golven welke vrij hoog liepen. Na eenig beraad besloot het verloofde paar te probee ren met een luik en een vaarboom den vas ten wal die niet zoo heel ver af was, te be reiken. Bovendien konden zij beiden uitste kend zwlemmen en dachten den afstand, wanneer het luik en de vaarboom hen niet in de steek lieten, zwemmende te kunnen afleggen. Hadden zij eenmaal veilig het vasteland bereikt, dan zouden zij een teeken geven. Zij lieten zich van de omgekeerde boot glijden en begonnen hun gevaarlijke tocht, welke voor hen zoo'n noodlottig einde zou hebben. Zij gingen op het luik zitten en duwden zich met de vaarboom naar den wal Op korten afstand van het vaartuig sloeg het luik om en de beide jonge menschcn verdwenen in de golven. Nog even zag het echtpaar hun vrienden zwemmen, doch korten tijd later konden zij niets meer van hen ontdekken. Op de omgeslagen boot wachtten zij met de wanhoop op het vurig verbeide teeken van den vas ten wad, dat steeds meer uitbleef en een ontzettende angst over het lot van hun jonge vrienden maakte zich van de getrouwde mcnschen meester. Steeds verder dreven zij van de plaats, waar zij de verloofden voor het laatst had den gezien. Toen kwam na eenigen tijd dr. Superusen Amsterdam met zijn boot langs en deze pikte het echtpaar op. Hij voer direkt naar de plaats, waar het jonge verloofde paar in de diepte was verdwenen, maar nergens in den omtrek was een spoor te ontdekken. De rijkspolitieboot gaat vandaag zoeken. Om 1 uur vannacht was in Weesp nog geen bericht van de beide jonge menschcn binnengekomen, zoodat er vrijwel geen twij fel meer bestaat omtrent hun tragisch lot. REGELING VAN HET ONTSLAG DER WERKNEMERS. ZOO MIN MOGE LIJK STEUNVERLEENING ZONDER ARBEID! Het jongste nummer van de „Vrijz. De mocraat" bevat een betoog tot wegnemen van de oorzaken der werkloosheid. Een aantal maatregelen wordt voorgesteld, waaruit wij hieronder een greep doen: 1. bevordering van de uitvoer van Ne- derlandsche producten door: organisatie van de uitvoer ter verovering van nieuwe markten in het buitenland; b. uitvoersubsidies in gevallen, waarin de Nederlandsche productie met 't buiten land moet concurreeren en de buitenland- sche producten tegen lagere prijs worden aangeboden; Het voeren van een monetaire po litiek, waarbij de verhouding tus schen den gulden en de leidende wereldvaluta niet wordt overgela ten aan het vrije spel van de wis selmarkt, doch welbewust wordt gestreefd naar een, voor de ar beidsgelegenheid zoo gunstig mo gelijke verhouding. Arbeidsgelegenheid. Bevordering van de arbeidsgelegenheid door: ordening van de nationale productie in verband met de behoeften der volkshuis houding; beheersching van het tempo der mecha nisatie en belemmering van concentratie, integratie en parallelisatie (samenvoeging van gelijksoortige bedrijven, samenvoeging van verschillende bedrijven en samenvoe ging van gelijksoortige bedrijven met ver schillende producten) van bedrijven, indien daardoor de werkgelegenheid wordt beperkt Ordening van het bedrijfsleven, waardoor aan de bedrijven levensmogelijkheid wordt verzekerd en in de bedrijfstakken gezonde toestanden worden gevestigd; Verlaging van lasten, welke de ontwik keling van het bedrijfsleven rechtstreeks be lemmeren; Regeling van het ontslag van werk nemers, mede opdat worde voorko men,-dat het bedrijfsleven de gevol gen van seizoenfleegloop afwentelt op de gemeenschap. Versterking van de koopkracht van het platteland door het scheppen van een rede lijke verhouding tusschen de belooning van den agrarischen arbeid en die van anderen arbeid. Verbod van arbeid voor arbeiden den boven een bepaalde leeftijd, on der gelijktijdige regeling van hun ouderdomsverzorging. Volledige korting van elke betaling voor arbeid, ook buiten overheidsdienst, op het pensioen van gepensioneerden die uit hoofde hunner pensioneering reeds een voldoende inkomen genieten. De gevolgen der werkloosheid moeten volgens het blad worden bestreden o.m. door: Het geven van bevoegdheid aan de over heid om degenen, die ondanks de vorenver- melde maatregelen nog geen werk hebben verkregen, met loonbijslag in het bedrijfsle ven te plaatsen, opdat steunvcrleening, zon der arbeid, zooveel mogelijk worde voor komen. Gemeenteraad van Cardiff klimt op het dak van het stadhuis om het Duitsche dundoek te doen verdwijnen. Uit Cardiff wordt gemeld, dat daar naar aanleiding van de overeenkomst te Mün- chcn bereikt op last van den burgemeester de vlaggen van Engeland, Italië, Frankrijk en Duitschland op het stadhuis werden ge- heschen. Zij zouden als vreugde-uiting voor het bereikte vergelijk twee dagen blijven wapperen. Maar nauwelijks was de Duit sche vlag verschenen, of de burgemeester ontving telefoontjes met het dringend ver zoek haar onmiddellijk te laten inhalen, ■aldus meldt de N.R.Crt. Er werd van deze telefonische protesten geen notitie genomen, maar toen de onder wijscommissie van den raad onder voorzitter schap van den burgemeester bijeen was, verklaarde wethouder Sir William R. Willi ams verontwaardigd te zijn over de verschij ning van die vlag op die plaats. De groote meerderheid van de leden viel hem bij en toen de burgemeester zijn houding niet wil de veranderen, gingen Williams en de raads leden zelf op het dak en haalden de vlag naar beneden onder het gejuich van de me nigte op de straat. Een uur later had de burgemeester haar weer laten hijschen en zij zal nog een dag blijven hangen. Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I De prijs, waarvoor de vrede ge kocht werd. In een gemeenschappelijke verklaring noodigt een aantal Engelsche parlementsle den, hoogleeraren, letterkundigen en kunste naars het Engelschef volk uit, „in de eerste opwelling van verlichting op het moment, dat een oorlog werd voorkomen, niet te ver geten, met welken prijs deze ontspanning betaald is en wat zij wellicht in de toekomst nog zal kosten." De verklaring spreekt over „den onduld- baren druk, waaraan Tschechoslowakije is blootgesteld", over de offers, die dit land ge bracht heeft en over de versterking, die de staat van Hitier daardoor heeft gekreeen. De verklaring besluit met een protest tegen de politiek der rcgecring. Italië blijft gereserveerd. Ook in Frankrijk blijven mopperaars In tegenstelling met de Duitsche pers, die zeer veel van het accoord van Muenchen verwacht en oa. meent dat de Duitsch-Fran- sche tegenstelling de „erfvijandkwestie" uit de wereld is geholpen, is de Italiaansche peijs zeer gereserveerd. Men geeft te verstaan, dat door de bespre kingen van Muenchen wel de atmosfeer voor een regeling van zekere openstaande pro blemen kon worden geschapen, maar dat eerst nog de practische voorwaarden moe ten worden tot stand gebracht, d.w.z. dat de parlementaire debatten in Frankrijk en En geland moeten worden afgewacht. Men moet derhalve waarschuwen voor een overijld optimisme. De Centrale Raad van den bond van Ar beiders in de metaalindustrie van Parijs heeft een resolutie aangenomen, waarin oa. w.ordt gezegd, dat de raad geen inbreuk op de wet inzake de werkweek van veertig uur zal aanvaarden De Raad is van oordeel dat de overeenkomst van Muenchen geen wer kelijke vrede heeft gebracht, doch in tegen deel liet fascisme te hulp is gekomen. Engelsche bevolking gewaar schuwd. Naar aanleiding van een paar gevallen van begin van gasvergiftiging, die in de Londensche ziekenhuizen zijn behandeld, heet de Engelsche minister Hoare de bevol king laten waarschuwen, dat de gasmas kers, waarvan zoovelen zich vorige week voorzien hebben, geen baat brengen tegen de inwerking van gas uit de gewone huis leiding. Nu het oorlogsgevaar voorbij was, hebben velen eens willen probeeren of hun gasmasker wel deugdelijk was en thuis de gaskraan opengezet, met het gevolg, dat ze spoedig onwel zijn geworden. Gelukkig heeft het gevaarlijke spelletje, aldus de N.R.Crt., nog geen slachtoffers gevergd, maar de minister heeft het ernstig genoeg geacht om er per radio een algemeene waarschuwing tegen te doen hooren. Vijf arrestaties te Bloemendaal. De Bloemendaalsche recherche heeft de laatste dagen-vijf werkloozen gearresteerd, DINSDAG 4 OCTOBER 1938. Hilversum I, 1875 en 301,5 m. KRO-uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gramofoonmuziek. I.20 KRO-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 3.004.00 Gramofoonmuziek. 4.05 KRO-oikest. (4.455.00 Gramofoonmuz.) 5.45 Gelukwenschen. 6.05 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Mariaal Legioen van Katho lieke actie". 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 KRO-Symphonieorkest en solisten. 9.00 Intervieuws. 9.20 Vervolg concert m.m.v. solist. 10.05 Lajos Veres en zijn Hongaars orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Boys en solist (11.0011.10 Gra mofoonmuziek). II.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 415,5 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.30 Vervolg van 10.30 (Om 12.15 Ber.). 12.30 Amusementsorkset m.m.v. soliste. I.15 Ensemble Bartho Decker. 2.00 Causerie „Hooren, zien, kijken... en luis teren". 2.30 Omroeporkest. 3.15 Ensemble Jonny Kroon en gramofoonmuz 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest (opn.), 6.15 Gramofoonmuziek. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Pianovoordracht. (.30 „Internationale stormen," causerie. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 AVRO-Vaudevilla-orkest m.m.v. soliste en dubbelmannenkwartet. 8.55 Radiotooneel. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Orgelspel. 10.15 Bridgeles. 10.30 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 Eddy verdacht van ontvreemding en heling van rijwielen en rijwielbelastingmerken. Er werd blijkbaar goed door deze oneer lijke werkloozen aan deze ontvreemding en heling verdiend, want bij ieder van hen trof men bedragen, wisselend tusschen 27 en 170 gulden, aan. Dit geld werd in beslag genomen. De politie kon dertien rijwielen o.a. te Zandvoort alsmede verschillen de onderdeelen, opsporen. Dankbare vrouwen in Barneveld. De Barneveldsche vrouwen, dankbaar voor het behoud van den vrede, willen ook die dankbaarheid uiten aan den man, die wel het grootste aandeel in het vredeswerk heeft gehad. De echtgenoote van den bur gemeester, mevrouw Westik van Popta heeft aan minister Chamberlain een schrijven doen toekomen, waarin hem den dank van de Barneveldsche vrouwen wordt kenbaar gemaakt en dit schrijven was ver» gezeld van een zending prachtige bruine Barneveldsche eieren. Gisteravond om tien' voor negen is de zending op Schiphol ter verzending met een K.L.M.-toestel aange boden. EEN GEHEIMZINNIGE DOOD. De man stierf na een slok whis- key te hebben genomen. Een inspecteur en twee politieagenten stel den een onderzoek in, in de hoogste flat van een flatgebouw in Temple Chambers E. C. Londen, waar de veertigjarige Fran- cis C. Newlands stierf na uit een flesch whiskey te hebben gedronken; lezen wij in de Daily Express. De weduwe van dén gestorvene en de ne gen en twintigjarige Norace Budd uit Norn- church in Essex, die bij Newland op be zoek was op den avond van zijn dood, wer den met den gestorvene geconfronteerd en daarna in arrest gesteld. De politie is er nog niet in geslaagd het bewijs te leveren, dat Newland vergiftigd werd en staat voor een raadsel. 'ANNA PAULOWNA BOND VAN BOERINNEN. De vergadering in Veerburg van de afd. van bovengenoemden bond werd geopend door mevr. KeijzerDe Jong, waarna mevr Bakenvan der Waal de notulen las en het verslag van de vergadering in provinciaal verband. Naar aanleiding van dit verslag kerfd besloten, dat ook A.P. een afgevaar digde zal zenden naar het P.E.N. om aan te dringen op verlaging van het vastrecht. De vergadering ging accoord met het voorstel van mevr. Keijzer 5 cent contributie per lid te storten in het Beatrix-fonds. Daar vele dames niet persoonlijk afscheid hadden kunnen nemen van mevr. Lovink, werd aan deze een afscheidsbrief geschre ven en door alle aanwezigen onderteekend. Mej, Piet, directrice van de Landbouw- huishoudschool te Schagen hield een inlei ding over „goed en niet goed handwerken." Spr. wees er vooral op, dat men zoo vaak verkeerde versiering toepast. Een handwerk voldoet pas aan alle eischen als het „goed, waar en schoon" is. Vele handwerken had mej. Piet meegebracht, die met groote aan dacht door de dames werden bekeken, zooals ook de lezing de volle belangstelling had. Het was bij half twaalf toen mevr. Keijzer, dank brengende aan mej. Piet, de bijeen komst sloot. ALKMAAR, 30 Sept. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aanbod 5650 stuks, verkocht 5400 stuks, middenprijs f21.—, hoogste prijs f 23.50. Aanwezig 1 fabriek. ALKMAAR, 1 Oct. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder- kwartier. Aanvoer 200.000 kipeieren 4.35 5, kuikeneieren 2.594, eendeieren 3 tot 3.25 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Oct. Aanvoer: 1000 kg. aardappelen bl. eigen heimers 3—3.10; 21000 kg. uien 1.60—2.50... drielingen 1.80—1.90; grove 2.10—2.40; gele nep 4.905,20; 6000 kg. peen 22.50; kleine peen 0.700.90, 1200 kg. sperciboonen 7.90— U.80; 2800 kg. kroten 1.40—1.60 6000 kg. roö de kool 1,802.40 60 duizend kg. witte kool 90; 1400 kg. gele kool 1.20; 1600 rammenas 1—1.60 NOORDSCHARWOUDE, 3 Oct. Aanvoer: 700 Kg. aardappelen, grooteit 1.90, bl. dito 3.10, uien 1.70, drielingen 1.70 1.80, gele nep 4.0 tot 5.10, 1250 Kg. peen 2.60—2.70, 1800 Kg. spcrcieboonen 7.70—14.10, 300 Kg. roode kool 1.90, 66800 Kg witte kool 0.90. 13600 Kg. pootaardappelen A 28-35 4.80, B 4.—, 35-55 4.20. ALKMAAR, 3 Oct. Ter veemarkt waren heden aangevoerd? 117 vete koeien 150280, graskalveren 35— 55, 25 vette kalveren 60—74, per Kg. 60— 85 ct. 55 nuchtere kalveren 8—20; 36 vette scha pen 22—26; 245 vette varkens 0.52—0.56; handel goed. LÖNDENSCHE WOLVEILINGEN. Londen, 30 September (Reuter). Heden werd de laatste veiling dezer serie gehou den, waarin van de 8861 aangeboden balen er 7019 werden verkocht. Tijdens de geheele serie werden aange boden 84832 en verkocht 71000 balen. Daar van nam de binnenlandsche handel er i3 >00, terwijl 27500 balen naar hot Vaste land werden verkocht. Er bestond heden voor de matige sor teering levendige vraag van de zijde van den binncnlandschen handel, met name naar Crossbreds, die vlot verhandeld wer den. Daarentegen werden Merinos en Sli- pes herhaaldelijk opgehouden wegens to weinige vraag. Merinos waren in vergelij king met de vorige serie onveranderd tot o procent duurder, Slipes 5 tot 10 procent duurder, Crossbreds en andere soorten eveneens 5 procent duurder. Kaapsche wol daarentegen was 5 procent goedkooper.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6