Ayenda Interessante cijfers uit de Defensie-begrooting Storm bereikt in Den Helder eenige malen orkaankracht Uitbreiding van het Vliegveld De Kooy Dinsdag 4 October 1938 Tweede Blad Heldcrschc Weer-en Sterren kundige Kring Iets heel aparts Twee prima biljarts Café „De Toelast" Hedenavond declameert Charlotte Kohier Nog meer storm-verdriet Geert de Boer Donderdag voor de A.V.R.O. CRÈME Een ongeluk ligt op een klein plaatsje Het Ford-circus trok rond Dierendag In 4 uur tijds liep barometer 7,6 mm terug Scheepjes losgeslagen Het pessimisme keert terug Winterdienstregeling WacUnieuuM Voor een nieuwe Scheepmakerswerkplaats op de Rijkswerf wordt een tweede termijn van 170.000 uitgetrokken Het lgktjjns Interessant uit de defensie- begrooting een aantal cijfers te lichten die, gecommentarieerd, door oiy.e lezers ongetwij feld met belangstelling beschouwd zullen wor den. In enkele korte artikelen zullen wij de begrootingsonderdeelen de revue laten pas- geeren. Voor aanbouw op de Rijkswerf te Wil lemsoord bedraagt het begroot bedrag voor 1939 633.760,als volgt onder verdeeld Vervanging van een gedeelte kademuur door een stalen damwand aan de Oostzijde van het natte dok bij de zeedoksluis 12.000, Dit werk is noodzakelijk ter voorkoming van een dreigende verzakking. Ketelmakerij. Voor het maken van een verharden vloer en van een verwarmingsinstallatie in de ketelmakerij 14.700,Hierbij zij aangetee- kend, dat het grootste deel der ketelmakerij thans zonder vloer is. Het aanbrengen van een verharden vloer is zeer gewenscht ter bevordering van de duurzaamheid der werk tuigen en voor het opstellen der werkstuk ken. Een centrale verwarmings-installatie is noodig ter verzekering van een goeden voort gang der werkzaamheden vooral bij vorst perioden. Voor het aanbrengen van een beton dak bedekking met mastiek en een lichtkap op de magazijnloods der afdeeling werktuig bouw 5.500, Een nieuwe scheepmakerswerk plaats. Voor het bouwen van een nieuwe scheepmakerswerkplaats met bijbehoo- rende gebouwen (2e term.) 170.000. Hierbij wordt het volgende aangeteekend. De werkzaamheden der scheepmakers van de Rijkswerf zijn gedurende het laatste jaar dermate toegenomen, dat de sterkte dier werklieden belangrijk moest worden uitge breid. De huidige omvang dezer werkzaamheden, welke op het tijdstip van raming der begroo ting 1938 niet was te voorzien, doch waar van thans vast staat, dat hij in verband met de uitbreiding der vloot in de toekomst niet zal verminderen, is oorzaak, dat een grootere werkplaats noodig is dan waarmede aanvan kelijk gerekend was te kunnen volstaan. Ter toelichting van het thans aangevraag de bedrag wordt voorts opgemerkt, dat het bij den opzet der begrooting 1938 in de be doeling lag, verschillende bijbehoorende ge bouwen, alsmede wasch-, kleed- en schaft lokalen, magazijn, compressieruimte enz. later bij afzonderlijken post op de begrooting aan te vragen. Aangezien deze gebouwen met de werkplaats zelf als één object zijn te be schouwen wordt thans ter voltooiing van het eerste gedeelte der werkplaats een bedrag van ca. 170.000.noodig geacht. Na gereedmaking hiervan kan de oude werkplaats worden afgebroken en het tweede gedeelte worden gebouwd, waar voor op de begrooting 1940 of 1941 de benoodigde gelden zullen worden aange vraagd. Hoewel de omvang van het tweede deel der werkplaats nog eenigszins afhankelijk wordt gesteld van den stand van het werk in de naaste toekomst wordt ver wacht, dat t.z.t. met een slottermijn van 100.000,zal kunnen worden volstaan. Gebouw voor Plaatwerkerij. Voorts wordt 51.000 geraamd* voor het maken van een gebouw voor plaatwerkerij met spuitkamer en bureau bouwkundig op zichter. Hierbij wordt aangeteekend, dat in verband met de toegenomen werkzaamheden voor den aanmaak en de herstelling van sta len beschietingen en meubelen, een afzonder lijke werkplaats noodzakelijk is geworden. In de scheepsbeschieterswerkplaats komt alsdan ruimte vrij, waardoor de inrichting dezer werkplaats een gewenschte verbetering kan ondergaan. Aan de nieuwe werkplaats dient een aanbouw te worden gemaakt voor den bouwkundigen dienst, hetwelk thans geves tigd is in een gebouw, waarin noodzakelijke ruimte moet worden vrijgemaakt voor teeke naars der afdeeling Scheepsbouw. De bouw kosten worden in totaal geraamd op 37.000, Voor de aanschaffing van werktuigen voor bewerking van dunne platen, een spuitinrich- ting en een compressor is bovendien een be drag van 14.000.noodig. A.s. Vrijdag spreekt dr. Raimond over „Kometen en Meteoren". Op de samenstelling van de bevolking van onze woonplaats heeft de Marine haar stem pel gedrukt. Hierdoor zijn verschillende eigen aardigheden van deze bevolking te verklaren Een van de bijzonderheden, waardoor Den Helder zich gunstig onderscheidt, is de aan wezigheid van een groote belangstelling voor intellectueele kwesties en wetenschappelijke vraagstukken. Hierdoor wordt de bloei van zoovele onder wijsinrichtingen, wetenschappelijke gezelschap pen, instituten, vereenigingen en kringen binnen onze gemeente begrijpelijk. Het is dan ook mogelijk om in Den Helder, ondanks zijn eenigszins afgezonderde ligging de meest vooraanstaande personen op wetenschappelijk gebied te hooren en kennis te nemen van de jongste ontwikkelingen van verschillende we tenschappen. In dit opzicht neemt de Heldersche Weer- en Sterrenkundige Kring, die blijkens een advertentie in dit nummer zijn activiteit na een korte zomerslaap weer begint, een be langrijk* plaats in. Naar wij vernemen ziet het voorloopige programma van dezei. kring voor het komen- dt seizoen er als volgt uit: 7 October: Dr. J. J. Raimond Jr., „Ko meten én Meteoren". 4 November: R. M. v. Kiel, „Diepzee onderzoek a/b van Hr. Ms. „Snellius". 29 November: Prof. Dr. M. Minnaert, „De Zon". 25 Januari: Dr. M. Pinkhof, „Micro- kiimatologie". 24 Februari: Dr. P. Th. Oosterhoff, „Veranderlijke Sterren". 31 Maart: Dr. H. Groot, „Relativiteit en zwaartekracht". Bovendien worden nog onderhandelingen gevoerd over een lezing met als onderwerp „Het Noorderlicht". In bovenstaande belangwekkende lijst mer ken we voor Den Helder, drie oude bekenden op n.1. de heeren: Raimond, Pinkhof en Groot, die zich alle drie onderscheidden door een gemakkelijk te volgen en populaire voordracht. Groote didactische gaven bezit ook Prof. Minnaert, die tevens als zonne-natuurkun- dige een wijd verbreide wetenschappelijke naam bezit. Veel interessants, in 't bijzonder voor marinekringen, zal de heer v. Riel, over de belangrijke „Snelliusexpeditie" in den O.I. Archipel kunnen vertellen, terwijl Dr. Ooster hoff een bekend sterrenkundige is aan de Leidsche academie. Dat de bevordering van de eigen cultuur een van de beste verdedigingsmiddelen is voor een zelfstandig volksbestaan, behoeft in een plaats als Den Helder niet vermeld te worden. We verwachten daarom groote belangstélling voor het werk van den Weer- en Sterrenkunuigen Kring. Vanavond zal in het Casino Charlotte Kohier haar declamatie van Shakespeare's „Romeo en Julia" geven, waarvoor naar wij vertrouwen een dusdanige belangstelling zal blijken te be staan, dat de komst van deze kunstenares niet de laatste zal zijn. Wij stellen er prijs op er de aandacht op te vestigen, dat de oorspronkelijke tekst van Shakespeare nergens eenig geweld werd aan gedaan. Op een enkele couptire na hield Char lotte Kohier vast aan het origineel, zoodat er geen sprake is van een „bewerking". De coupure's waren noodzakelijk, aangezien de op voering van het geheele stuk dan meer dan één avond geëischt zou hebben. De verschillende décors die men bij het too- neelstuk ziet, worden thans bij iedere scène verteld. Dit vertellen geschiedt in jamben, opdat de sfeer gedurende deze korte intermezzi niet gebroken wordt. Mogen velen hedenavond getuige zijn van dit ongetwijfeld schoone declamatorium. Op het Dijkje, bij de Van Speijkstraat en op de Weststraat werden boomen om- en scheef- gewaaid, terwijl vannacht de heer Bakker uit de Buys Ballotstraat politiehulp inriep, omdat het groote raam van zyn gi»entenzaak was ingewaaid. Van zeer betrouwbare zijde werd ons medegedeeld, dat het terrein van het Vliegkamp „de Kooy" eerlang met een oppervlakte van ongeveer 20 HA zal wor den uitgebreid. Deze uitbreiding zal plaats hebben aan den Zuid-Westelijken hoek van het terrein. Hierdoor zal van de boerdery bewoond door den heer C. Maters nog 3 HA voor boerenbedrijf overblijven, terwijl het boerderijtje van den heer G. W. Seven- huysen, staande in het land, geheel zal verdwijnen. Wanneer de transactie spoe dig zijn beslag krijgt, dan komt hier een tamelijk groot werkobject, dat aan vele personen tijdeiyk werk en brood ver- schaft. Des middags van 2.00 tot 3.00 uur. Geert de Boer, onze plaatselijke con cert- en oratoriumzanger, die eenige we ken geleden op zulk een succesvolle wijze voor den K.R.O. optrad, zal Donderdag middag debuteeren voor de AVRO-micro- ft>on. een weldaad wnnr Uw huid Een onderofficier van de Marine, wonende in de Soembastraat, reed gisterenmiddag tegen half een achter een anderen wielrijder in de Van Galenstraat, richting Herzogstraat. Waar schijnlijk door een foutieve manoeuvre reed de man tegen zijn voorganger en kwam te vallen, waardoor hij een inwendige kneuzing aan een der beenen opliep. Op advies van dr. Büchlifest, werd de man per brancard van het Roode Kruis, die gestald is op het Hoofdbureau van Politie, naar het Marine-Hospitaal vervoerd. Olifanten en Auto's Worden met het jaar de circussen zeldzamer, even zeldzaam is ongetwijfeld een Ford met een olifant er op. Toch kruiste er gisteren door de stad niet minder dan 11 auto's die dergelijke jungle bewoners meesjouwden, zij het dat ze van papier-maché waren. Het was niemand anders dan Maarten Smit, de bekende Ford-dealer uit Koegras, die deze reclame-stunt bedacht had en waar hij de medewerking van Arie van Baaren had voor wat betreft de „Stem van den Reus", daar was het niet te verwonderen dat honderden en hon derden stadgenoten gisteren een kijkje kwamen nemen naar dit circus waarin men het nieuwste zag wat Ford thans op de markt brengt. En dat is niet weinig. Het circus bracht leven en vertier in de stad, en tal van autobezitters of toekomstige bezit ters hebben deze nieuwste snufjes met belang stelling aanschouwd. En zie... dat was precies de bedoeling van deze show met olifanten en auto's. Een 7-tal nummers zullen door hem gezon gen worden, waarbij de begeleiding verzorgd wordt door Egbert Veen. Wij laten de namen der nummers hier volgen: „Wohin?" van Schubert, en „Frühlings- traum" van Schubert. Daarna van Brahms „Alte Liebe", „An die Nachtigall' en „Lie- bestreu". Tenslotte van Bohm „Still wie die Nacht" en van Liszt het prachtige „Es musz was Wunterbares sein". Wij vestigen er nog de aandacht op, dat Geert de Boer direct om 2 uur zijn recital aanvangt. 4 October 1938 Eén dag, ieder jaar, voor het dier en zijn nood, één dag, voor die „weerloozen" heeten, één dag voor de Godsstem aan klein en aan groot, de stem van gevoel en geweten! een dag van bezinnen en medegevoel, door denken en woorden en plichten, een dag als een stap naar het edele doel: het lijden der dieren verlichten. Men hoort bij 't voorbijgaan van naamloos leed, door tafel en sport en versieren, door handel, vermaak, door wat „proef neming" heet, een klacht uit de wereld der dieren! een noodkreet, die aanklacht en duidelijk zegt: hebt eerbied voor vrijheid en leven, voor schoonheid en gratie voor het goed recht aan 't dier door den Schepper gegeven! Eén dag, ieder jaar, van getuigen en daad, éen dag voor de Dierenbescherming, de kracht, die de macht van de zelfzucht weerstaat en plaats maakt voor liefd' en ontferming! Ontsteek, Dierendag, in de harten Uw licht, opdat ieder mensch dit zal weten, dat hij zijne roeping, zijn heilige plicht, nooit jegens het dier mag vergeten! 's Gr. G. Nieuwenhuijsen Wij hebben den eersten herfststorm te pakken! Loeiend en krakend is hij van nacht over ons land gegaan en natuurlijk werd bij deze intrede van het winter seizoen Den Helder niet gespaard. In tegendeel, de storm bereikte een enkele maal orkaankracht, terwijl de barometer in een paar uren zóó ver terugliep, als men het maar zelden heeft meegemaakt. Van zelfsprekend werd in de stad nogal wat ravage aangebracht, zoodat de tol voor den eersten storm in dit seizoen al spoedig betaald is. Toen wij vanmorgen vroeg op stap gingen om te zien hoe het weer had huisgehouden, bleek dat de stadsparken en de boompjes aan de grachten het danig te verantwoorden had den gehad. Overal afgewaaide takken, overal op de straathoeken samengewaaide bladeren, en op diverse plaatsen spraken afgewaaide dakpannen een duidelijke taal. Bloemenschuit losgeslagen. Behalve geknapte vlaggestokken en tenge volge van den herhaaldelijk neerstroomenden regen lekkages, heeft de bekende bloemen schuit bij de Keizersbrug, het moeten ontgel den. In den loop van den nacht werd deze van haar touwen losgeslagen, doch later door den eigenaar weer op haar plaats teruggebracht. Botter in de Buitenhaven op drift. In de Buitenhaven lag aan den dam een bottertje, de W.W., eigendom van Nieuwe- dieper visschers. Ook hiervan bleken de trossen niet bestand tegen de kracht van stroom en wind en het raakte des nachts op drift. Er was toen niemand aan boord. Gelukkig werd het gebeurde aan boord van Hr. Ms. Wachtschip gesignaleerd. Een barkas werd uitgezonden en deze maakte de vluchteling weer vast. Overigens werd de haven voor incidenten gespaard. Het verloop van het weer. Dat het verloop van den storm betreft, het volgende: In den loop van den avond liep de wind kracht op tot 8 (15 tot 18 meter per sec.), ter wijl zij tusschen 11 en 2 uur 's nachts reeds 10 bereikte (2225 meter). Orkaan. Om 2 uur werd het „uiig, terwyl om kwart over 2 gedurende 5 minuten een on gekend hevige windkracht opgeteekend is. De wind bereikte toen een snelheid van niet minder dan 32 </2 meter per seconde gedurende 5 minuten. Als men in aanmer king neemt, dat 29 reeds orkaankracht is, behoeft lner verder weinig commen taar aan verbonden te worden. Na deze orkaan-minuten luwde de Z.Z.W.- storm een ietsje af. terwijl hy zich op het oogenblik nog tusschen de 18 en 21 meter per sec. beweegt. Altijd nog de kracht van een zeer behoorlijken storm. Hoe de barometer terugliep. Wij kunnen hier nog een interessante bijzonderheid aan toevoegen. Toen het weer des nachts hand over hand ten on gunste veranderde, liep de barometer in 4 uur tjjds niet minder dan 7.6 millimeter terug. Dat is een zeldzaamheid en eenige personen die wij spraken konden zich niet herinneren ooit een dusdanig belangryk verschil in zulk een korte spanne tijds gezien te hebben, 2 mm per uur was wei het maximum, dat zy hier geregistreerd hadden. Uit dat alles blijkt wel heel duidelijk, dat deze eerste herfststorm er een geweest is van ongekende hevigheid, waarbij Nieuwediep in de eerste plaats het volle pond te verwerken kreeg. Maar dat zijn wij wel gewend. De vergelijking van de menschelijke natuur met het weer is niet zoo slecht. Den eenen dag ziet hg er vriendelijk en vroolijk uit, den volgenden dag is hij vol zorgen. Nu eens schijnt de zon, dan buldert de storm, die alles op zijn fundamenten doet trillen, zooals we dat vannacht hebben meegemaakt. Het was te voorzien, dat na het gejuich van de vorige week, na het totstandkomen van het accoord te München, de klacht zou komen, dat deze vrede toch wel zeer duur betaald is. Dat het recht den nek omgedraaid is en de macht toch maar weer heeft getriomfeerd. Inderdaad, dit alles is waar. We hebben daar ook de oogen niet voor gesloten en den dag na het gejubel hebben we een overzicht gewyd aan „de an dere kant", waarop wij op deze dingen hebben gewezen en ook in ons overzicht van gisteren hebben we dien toon van pessimisfne laten doorschemeren. Pessimistisch kunnen we zijn, als we den ken aan het woord van Chamberlain ten op zichte van de houding van Engeland tegenover de kleine staten. We weten ifli, dat we in tijden van gevaar, geen hulp hebben te verwachten van den grooten buur en dat we dus voor de verdediging van ons Indië zelf hebben te zor gen. Dat is voor onze regeering zeker een bit tere teleurstelling geweest, omdat men altijd had gerekend, bij een conflict in den Pacific, op de hulp van Engeland te kunnen vertrou wen. Nu is die rekening zeer dubieus gewor den. Als het uitsluitend een Nederlandsch be lang is, dat aangetast wordt, zullen we zelf de kastanjes uit het vuur hebben te halen. We kunnen zoo meerdere dingen opnoe men, die juist voor ons land een reden tot pessimisme zijn, ten opzichte van het be reikte resultaat. Toch neemt dit alles niet weg, dat er vorige week ook een groote winst is geboekt. In de eerste plaats is een geschilpunt, dat voor den vrede van Europa een dreigend gevaar vormde, uit den weg geruimd. En in de tvéeede plaats en dit is zeer belangrijk, hebben de mo gendheden elkander weer gevonden, in gezamenlijk overleg. Dat is de groote ver dienste van Chamberlain, dat hij is gaan praten, gaan overleggen, want door dit overleg is de overeenstemming gekomen. Zoolang er nog gesproken wordt is er de mogelijkheid een conflict te vermijden. Bij het afbreken van de diplomatieke onder handeling, begint het eerst gevaarlijk te spannen. En dat men dit gezamenlijk overleg nu ook aanvaard heeft voor de problemen, die ons werelddeel nog bedrei gen, is een groote winstpost van de vorige week. Die mag geen pessimisme wegcijferen. De problemen, die nu aan de orde van be handeling zyn en die om liquidatie vragen, is het vraagstuk van den Spaanschen burger oorlog, het afsluiten van een „nooit meer oorlog overeenkomst" (wie lacht daar?), tus schen Duitschland en Frankrijk, een regeling van het koloniale vraagstuk en een beperking der militaire bewapening. Er zal nog wel heel wat water door de zee moeten vloeien, voordat deze vraagstukken tot een oplossing zijn gebracht, maar het begin is er en we blijven dus vol hoop. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De stad op stelten" en „Een vrouw met fantasie". Rialto, Spoorstraat half 8: „De Boekanier". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Puberteit" en „Dr. Syn". Heden. Casino, 8.15 uur: Charlotte Kohier, decla meert „Romeo en Julia". Donderdag 6 October. Musis Sacrum, 2.30 u. n.m.: Filmmiddag Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Vrijdag 7 October. Zeevaartschool: Weer- en Sterrekundige kring. Dr. J. J. Raimond Jr. spreekt over „Kometen en Meteoren". Zaterdag 8 October. Casino 8.15 uur: Uitvoering Speeltuinvereni ging. Zondag 9 October. Casino 3.30 en 8.00 u. Dansmiddag en -avond. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 738.0 Temperatuur lucht 13.8 Wind; richting: Z.W.; kracht: 9. Licht op 6 uur 1 minuut Door bizondere omstandigheden is verschij ning van de winterdienstregeling, die door onze abonné's altijd zoo zeer op prijs gesteld wordt, eenige dagen vertraagd. DE „WITTE" MOEST HET ONTGELDEN. Gisteravond werd waarschijnljk door een passeerend persoon een ruit in de Witte Bios coop ingedrukt. De politie stelt een onder zoek in.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5