Tienduizend I2- glooiing van Afsluitdijk weggeslagen Nieuwe regeering in Tsjecho Slowakije Het vredesolfensief voortgezet De bezetting van Tsjecho Slowakije Waf de oorlogscrisis kosffe Polen wil verdere versnippering Nog geen Nobelprijs voor Chamberlain Ook de Spaansche kwestie moet uit de wereld Nederlander in België verongelukt Tuinder door trein gegrepen Aufo met studenten gebotst Gematigd kabinet onder leiding van Syvory. Slowaken zoo veel mogelijk tegemoet gekomen Tallooze moeilijkheden. Gisteravond is de regeering Syvory afgetreden. Er is een nieuwe regee ring gevormd, eveneens onder lei ding van Syvory. De Slowaaksche minister Czermak heeft zijn bedrei ging uitgevoerd en is afgetreden. Het nienwe kabinet is gema tigd. Het heeft geen sterke politieke kleur. De aanwezigheid van drie Slo waken is een concessie aan de Slo waken, die echter waarschijnlijk niet de autonomisten bevredigen zal De nieuwe regeering staat direct reeds voor groote moeilijkheden Immers, de vertegenwoordigers van Sub k'arpatisch Rusland maken thans gemeene zaak met de Slowaaksche autonomisten. Zij hebben gisteren sommige buitenlandsche legaties opgezocht om hun eisch betreffen de een volksstemming naar voren te bren gen. In een daaropvolgende bijeenkomst met de Slowaaksche autonomisten hebben zij echter, naar vernomen wordt, er in toege stemd, in het Slowaaksche zog te varen. Hongarije heeft een nota gezonden aan de Tsjechoslowaaksche regeering, waarin ge vraagd wordt, dat op zijn minst de zuiver Ilongaarsche districten in Tsjecho Slowa kije onmiddellijk aan Hongarije worden af gestaan als teeken van den goeden wil der Tsjechen. De Ilongaarsche regeering heeft voorge steld de onderhandelingen op 6 Oct. te be ginnen te Komarom. De Hongaarsche dele gatie zal gepresideerd worden door Kanya. Onder andere „vraagt" Hongarije: 1. Invrijheidstelling van alle Hongaar sche politieke gevangenen. 2. Onmiddellijk met verlof zenden van alle Ilongaarsche soldaten, die in het Tsje choslowaaksche leger dienen, opdat zij huis waarts zullen kunnen keeren. 3. Organisatie van detachementen onder gemengde bevelvoering voor de handhaving van de orde in de Hongaarsche gebieden in Tsjechoslowakije. 4. Bezetting van twee grenssteden door Hongaarsche troepen als „symboolvoor de aan Hongarije af te stane gebieden. Polen nog niet voldaan? Naast de berichten over de bezetting van Teschen en het gebied daaromheen door de Poolsche troepen leest men voor de eerste maal in de Poolsche pers, aldus U.P. dat Po len met het overgeven van Teschen het Tsjechische probleem niet als geregeld be schouwt. De couranten, die nauwe betrekkingen met het ministerie van buitenlandsche za ken onderhouden, voornamelijk „Gazeta Polska", „Kurjer Poranny" en „Express Po- ranny", leggen er den nadruk op, dat Polen geheel voor de Hongaarsche eischen op komt. In politieke kringen te Warschau is men Van meening, dat een uiteindelijke pacifi catie in midden Europa slechts dan bereikt kan worden, indien Polen een gemeenschap pelijke grens mei Hongarije hezit. Dit doel is slechts daardoor te bereiken door Karpathen-Rusland aan Hongarije toe te wijzen. Hiermede zou sovjet-Rusland eiken toe gang tot midden-Europa worden versperd. Verder kosteren de Poolsche diplomatie ke kringen den wensch. om de nieuwe Tsje chische grenzen eerst dan te garandeeren. wanneer Karpathen-Rusland aan Hongarije is toegevoegd. Hitler te Karlsbad. Ongere geldheden in Zuid West Bohe- men. Gestadig rukken de Duitsche troe pen verder het Sudetenland binnen. De derde sector is bijna geheel be zet. Voor 10 October zal het resteerende ge bied, waarvan onmiddellijke afstand is be paald, militair bezet worden. De grenzen van dit gebied zullen nog bekend gemaakt worden. Hitier te Karlsbad. Hitier is te Karlsbad per auto aangeko men, onder groote geestdrift der bevolking. De Sudetenduitsche afgevaardigde Frank voerde het woord, waarna ook Hitier een toespraak hield. Vervolgens zong de menigte de volksliederen. Volgens een officieel communiqué van het Tsjechoslowaaksche telegraafagentschap blijft de Duitsche Bevo King in de grensstro ken kalm. Daarentegen ontplooien hendes ..ordner" een illegale activiteit in Zuidwest- Rohemen. in de gebieden, grenzende aan de streken, die door de Duitsche troepen zijn bezet. Te Knsperske Horv hebben „ordner eenigo openbare gehouwen gesloopt. F.en sterke afdeeling gendarmerie en douane ambtenaren en politie der staatsbescher- ming werd belast met het herstellen van de orde in deze plaats. Verdere incidenten heb ben zich voorgedaan in Srni. waar de vrouw van een Duitschen burger, die ecnige terrei nen had verkocht aan de Tsjechoslowaak sche autoriteiten, beleedigd werd en met haar zes kinderen moest vluchten. In strijd met de reglementen. In heel de wereld zijn stemmen opgegaan om dit jaar den Nobelprijs voor den vrede, welke over enkele weken zal worden uitge reikt, toe te kennen aan Chamberlain. Naar de Noorsche prof. Frederik Strang, de president der commissie voor den Nobel prijs echter, volgens de Tel. heeft medege deeld, is het uitgesloten, dat de Engelsche staatsman dit jaar den vredesprijs krijgt, daar hij niet op de door de statuten ver- eischte wijze candidaat is gesteld. Volgens de statuten moeten de namen van eventueele candidaten n.L vóór 1 Februari aan de com missie zijn voorgelegd om in aanmerking te komen voor den prijs, die aan het einde van het jaar wordt toegekend. En in Februari 193S was Chamberlain nog niet beroemd Frankrijk zal een ambassadeur in Italië benoemen. Spoed achter het verbeteren van de Britsch-Italiaansche betrekkin gen. De Fransche regeering zal een am bassadeur te Rome benoemen, ge accrediteerd bij het Hof van Keizer- Koning Victor Emanuel III, als be wijs van dankbaarheid aan Musso- lini. Dit besluit zal ongetwijfeld beschouwd worden als een groote stap naar algemee ne pacificatie in Europa, hoewel van be paalde zijde wel zal worden aangevoerd, dat een nauwere verbinding van het repu- blikeinsch-demorratische Frankrijk met. het fascistische Italië tot ongewonschte gevol gen kan leiden. Ook de Engelsch-Itali- aansche betrekkingen schijnen verstevigd te zullen worden. Lord Perth en Graaf Ciano, den Italiaanschen minister van bui tenlandsche zaken, hebben Dinsdag een onderhoud gehad, dat van bijzonder belang is geweest. Vernomen wordt, dat de gedachten- wisselingen tegelijkertijd betrekking hadden op den internationalen toe stand en op de kwestie der Britsch Italiaansche betrekkingen. De toe stand heeft een ander aspect sedert de bijeenkomst te Miinchen en het besluit van Frankrijk, een ambas sadeur te benoemen bij den Itali- aanschen koniua en keizer, Victor Emanuel III. Het is duidelijk dat Londen, in overeenstemming met Parijs handelende, de liquidatie wenscht te verhaasten van de tus- Schen Engeland en Italië hangende kwesties. In verband daarmee is het niet zonder beteekenis, dat er in de laatste dagen hardnekkige p-ernehten circuleeren over Mnssolini's bereidheid om een aantal vrij willigers uit Spanje teruer te trekken. De aankondiging. dat Hemming, de secretaris van de nief-inmenginarscommissie, een dezer dagen naar Burgos vertrekt, schijnt er eveneens op te wijzen, dat een nieuwe poging- wordt cedam om de Spaansche kwestie uit de wereld te helpen. Chamber lain laat blijkbaar ae,en gras groeien over zijn nieuwe vredesoffensief. Engeland moest de grootste uit gaven doen, daarna volgt Duitschland. Het Belgische orgaan „De Courant" meldt: Zooals men weet, zijn de kosten van de mi litaire voorzorgsmaatregelen in België ge raamd op 300 tot 350 milliocn franken. Pas echter wanneer men nagaat, dat de zeventien dagen van Europce- sche crisis in het geheel 16 milliard 150 millioen franken (ongeveer een milliard Nederl. guldens) hebben verzwolgen, kan men zich duidelij ker rekenschap geven van de finan- cieele gevolgen, welke een moderne oorlog zou hebben gehad. Nu reeds heeft het in de verschillende betrok ken landen ruim 060 millioen fran ken (ongeveer 60 millioen gulden) gekost om eenvoudige voorzorgs maatregelen te nemen. Engeland- heeft de groolste uitcaven moe ten doen. in totaal nl. 6 milliard 460 millioen franken 140O millioen truldenl. daarop volgt Duitschland met een uitgave van.4 milliard 190 mill franken (250 millioen gulden). Hierin ziin evenwel, aldus het blad. de kosten verrekend van de eroote manoeuvres die anderhalve maand hebben ceduurd. de betaling van 270.000 arbeiders, die gewerkt mebhen aan de versterkingen van de Sieg friedlinie en de ondersteuning van 2.50.000 vluchtelingen uit de Sudetenduitsche ge bieden. Frankrijk, van zijn kant heeft eenextra- uitgave moeten doen van 1 milliard 8,3 mil lioen 400.000 franken of 121 millioen 125.000 franken per dag 18 millioen per dag). ter wijl Italië slechts een half millioen franken (30.000 gulden) heeft uitgegeven. Op stilstaande vrachtauto inge reden. Een Nederlandsche auto, bestuurd door den heer M. Sechelaar, wonende te Zeven bergen, is op den grooten weg Antwerpcn- Rrussel onder de gemeente Edegem op een stilstaande vrachtautoin gereden. De wagen werd zwaar beschadigd en de bestuurder kreeg zware verwondingen. Hij werd in hoogst zorgwekkenden toestand naar de St. Jozelfskliniek oevrgebracht, waar werd ge constateerd, dat hij verwondingen had beko men aan het hoofd, een fractuur van het rechterkaakbeen voorts kneuzingen in de zijde en vermoedelijk een schedelbreuk. Tijdens het bloemkool pellen... Gistermiddag is er op de veiling „De Tuinbouw", gelegen tusschen Bovenkarspel en Grootebroek een ernstig ongeluk gebeurd. Een achttienjarige tuinder uit Lutjebroek was bezig met bloemkool pellen, toen een trein uit de richting Enkhuizen naderde. Vermoedelijk door den sterken wind heeft de jongen den trein niet hooren aankomen en doordat hij zich te dicht bij de rails be vond werd hij door den locomotief gegre pen en met een groote hoofdwond langs de rails neergesmakt. Dokter Steenhuizen uit Bovenkarspel verleende de eerste hulp. Na dat het slachtoffer het H. Oliesel was toege diend, werd hij naar het ziekenhuis te Lutjebroek vervoerd. Onderweg is hij aan de bekomen verwondingen overleden, Vier gewonden. Hedennacht, ongeveer één uur, is op den Heerenweg te Groningen, ter hoogte van de kazerne, een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Uit de richting van de stad nader de met snelle vaart een auto, waarin vier studenten waren gezeten. Tengevolge van de gladheid van den weg slipte de wagen en zwenkte naar het linkergedeelte, waar het voertuig tegen een trampaal botste, waarvan de lantaarn afknapte en daarna nog tegen eenige boomen. Van de vier inzittenden bekwam de heer W. een schedelbasisfracfuur en ernstige ver wondingen en de heer D. S., die naast hem zat, verwondingen aan het gelaat. Beidon werden naar het R.K. ziekenhuis vervoerd. De gebroeders KI., die voor in de auto had den plaats genomen, kwamen er met lichte verwondingen af. De toestand van den heer W. liet zich bij aankomst in het zie kenhuis ernstig aanzien. De auto is zwaar beschadigd. RENTEVERLAGING WONINGBOUW- VOORSCHOTTEN. Gunstige beslissing verwachten. spoedig te Het vraagstuk betreffende verlaging der rente van reeds verleende en nog te verlee- nen voorschotten krachtens de Woningwet, is, naar het Ildbld. meldt, door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Financiën nader bestudeerd. Dientengevolge kan zeer binnenkort een voor deze renteverlaging gunstige beslissing van regeeringswege wor den verwacht, beoogende de exploitatie van woningwetcomplexen naar redelijkheid te begunstigen. WIERINGEN Holl. Mij. van Landbouw. De afd. Wieringen van de Holl. Mij. van Landbouw vergaderde gisteravond in hotel Centraal, waarbij 22 leden aanwezig wa ren. Te ruim 8 hur heette de voorzitter, de heer O. J. Bosker, de aanwezigen welkom, in 't bijzonder werd de spreker der avond de heer Dr. L. Hoedemaker verwelkomd. Spr. brengt den heer Kruit, als bestuurslid, dank voor al hetgeen hij in zijn lange zit tingsperiode voor de vereeniging gedaan heeft. Hierna werden de vele ingekomen stuk ken voorgelezen. Ook was een schrijven van de ruilverkavelingscommissie ingeko men, waaruit blijkt dat deze de kaarten van Wierineen gereed heeft. Ook blijkt uit dit schrijven. dat naast een verkaveling van de koogen, een ver kaveling van bovenwals zeer zeker ge- wensrht zou zijn. Tot leden der commissie tot na-"'en der boeken werden benoemd de heeren P. Veer dig, M. Lont en J. Mulder. Bestuursverkiezing. Aftredend de hee ren D. Jac. Mulder, N. Mulder, beiden herkiesbaar en P. Pz. Kuut niet herkies baar. Eerstgenoemde beeren worden bii acclamatie herbenoemd, als nieuw be stuurslid wordt na eenige stemmingen M. Lont gekozen. Op voorstel van den heer O. J. Bosker wordt tot buitengewoon adviseerend be stuurslid de Weled. heer Dr. L. Hoedemaker gekozen. Uit het verslas: van den penninsmneester blijkt, dat de ontvangsten waren f920.31. uitgaven f777.32, alzoo een batig saldo van f 142.99. Voorts werd besloten in 1939 de 3-jaarlijk- sche Landbouwtentoonstelling te houden, waartoe dan contact gezocht zal worden met de plaatselijke Middenstandsvereeni- ging. Door de heeren P Veerdig en N. Mulder werd nog van gedachten gewisseld over de uitgifte van gronden in de Wieringermeer. Wij komen, zegt de heer Veerdig. daar toch ook mee als eerste voor in aanmerking daar de Wierincer boeren door de droo<?legging> sterk gedupeerd zijn ten eerste door het wierhalen en ten tweede door de onteigening zooals voor wegen, spoorlijn en gebouwen. Besloten werd om over deze kwestie naar het departement te schrijven. Als afgevaardigde naar de Algemecne Ver gadering te Den Haag, werd benoemd de heer O. .T. Bosker. Dr. Hoedemaker sprak ons hierna over het onderwerp: „In en om Londen Septem ber 1938". Een onderwerp, geheel nieuw in zijn soort op onze landbouwvergaderingen, maar een onderwerp dat een aandachtig ge hoor had. Op boeiende wijze vertelde spr. van zijn reis met de Hollandsche veehou ders naar Londen. Onze eerste excursie in Engeland was naar Chelmsford naar een groote farm van Lord Baleigh. Deze farm was 2000 H.A. groot, ge deeltelijk bouw maar voor het meerendeel grasland. Op deze farm hadden ze 1100 melk koeien van verschillende rassen. Ik heb daar, zeide spr., verschillen de bezienswaardigheden gezien, b.v. een kalf dat door kunstmatige be vruchting was geboren. Het zaad voor dit kalf was in Friesland van een stier opgevangen, daarna per vliegtuig naar Engeland vervoerd, waarna aldaar een koe bevrucht werd, met als uitkomst een heel nor maal kalf. Bijzonder viel het mij op dat de menschen daar meenen er goed aan te doen als men de jonge dieren verwaarloost, want zegt men daar, dan krijgt men sterke beesten. Wat het exterieur aangaat, ik kan niet zeggen, daar bijzondere uitblinkers gezien te hebben, de exterieurseischen zijn in Engeland echter ook geheel anders als bij ons. De beesten worden daar driemaal daags gemolken en wel om 6, 1 en 8 uur. Dit melken geschiedt altijd op stal. Bijzonder veel wordt daar ook bijgevoerd, iets wat trouwens nu ook wel noodig was, daar het er sinds Mei niet meer geregend heeft. Op deze groote farm hadden ze ook een eigen melkfabriek die hoogst modern was ingericht. Hierin stond b.v. een machine die 4000 flesschen per uur schoonmaakte en sterili seerde. De bedrijfsuitkomsten waren daar veel gunstiger als bij ons. wat echter mede zijn oorzaak vond in het feit dat de melk prijs daar 12 tot 14 cent. per liter was. Dit is de gewone prijs pn dan kregen zij nog hun toeslag voor T.B.C. vrije melk e.d. Het bedrijf was zoo gelegen dat men bijna geen vervoer kosten maakte daar vlak naast de farm de spoorweg liep. In Londen waren vooral de ontzettend groote vleeschhallen overweldigend. Naast het vele vee dat op de tentoon stelling was te zien werden daar ook nog verschillende wedstrijden gehouden o.a. een melkerswedstrijd en een kippluk-wedstrijd En dan verhaalt spr. ons nog van zijn laatste dagen in de Engelsche hoofdstad, van de dagen van wereldspanning. Hoe daar den geheelen dag de West- minster Abbey vol zat met biddende men schen, Tijdens de lezing, die met een dank baar applaus werd beloond, liet Dr. Hoe demaker verschillende kiekjes circuleeren. Namens alle aanwezigen dankt de voor zitter de heer Hoedemaker voor zijn inte ressante lezing en sloot de vergadering. 'ANNA PAÜLOWNA BOERDERIJ AFGEBRAND. J Groote verwoesting. Brand weer stond machteloos. Gisteravond is in den Achterweg de boerderij de „Phoenix" afgebrand, welke in beheer was bij de wed. J. Waiboer en bewoond werd door den heer J. Provoost. Te ongeveer acht uur werd de brand ontdekt en door den feilen wind greep het vuur zoo snel om zich heen, dat niets gered kon worden. De heer H. Waiboer, die spoedig ter plaat se was en den heer Provoost reeds buiten vond, dacht allereerst aan den heer Kaptein, die ook in een gedeelte van de boerderij huisde. Toen hij op z'n geroep geen gehoor kreeg, vreesde hij dat de heer K. reeds ter ruste was. Hij sloeg een ruit stuk om hem te bereiken, waarbij hij z'n hand licht be zeerde. Het bleek echter dat K. niet aanwezig was. Persoonlijke ongelukken kwamen dan ook verder niet voor. Gelukkig was er ook geen vee binnen, want dit had zeker niet gered kunnen worden. Nog nooit had ik zooveel hooi als dit jaar, vertelde ons de heer Wai boer. De schuur zat er vol mee. Er was ook eraan en kunstmest in, ter wijl tevens alle landbouwwerktuigen en wagens binnen waren. Hoe de brand ontstaan is. kon niet met zekerheid vastgesteld worden, waarschijnlijk is hij boven bij den schoorsteen begonnen. Ver in den omtrek was het laaiende vuur zichtbaar en heel veel toeschouwers, velen per auto gekomen, waren getuige van de verwoesting, die werd aangericht. De brandweer stond machteloos en kon ook niet verhinderen, dat een dichtbij staan de ieege schuur eveneens een prooi der vlam men werd. Verzekering dekt de schade. Stormschade. De tribune op het B.K.C.-terrein was niet bestand tegen den storm, die over den Pol der raasde. Het bouwwerk werd in stukken geslagen. Een van de schapen van den heer Slikker, die op het terrein grazen, heeft er het leven hij gelaten; het dier lag dood on der de brokstukken. Voor zoover ons bekend is dit wel de erg ste schade, die hier is aangericht. Wij ver namen ten minste tot nu toe verder alleen nog maar van een omgewaaide schuur, een hooiklamp en gebroken ruiten. Spoorjubileum. Den 15en Oct. herdenkt de heer K. Verver den dag. waarop hij vóór 40 jaar in dienst kwam hij de Ned. Spoorwegen. De heer Verver, in Anna Paulowna gebo ren kwam als jongen van 15 jaar reeds aan ons station in opleiding. Zijn chef was toen de heer Ter Hall, vader van den be kenden Honri ter Hall. Spoedig werd hij benoemd bij de reserve als stationsbeambte en deed dienst in verschillende plaatsen in Noordholland. Zijn eerste chef-dienst verrichtte hij te Oerlokasterij (gem. Venraai), werd chef te Haps (Noord Brabant) en kwam toen voor het eerst weer in z'n geboorteplaats bij z'n benoeming tot chef te Van Ewijcksluis. Daar bleef hij 7 jaar, werd overgeplaatst naar F.enruni (Groningen) en is nu al weer bijna 3 jaar chef te Anna Paulowna. VERLOTING. De hoofdprijs, een fiets, van de verloting ton bate van den rijtoer voor ouden van da een, is gewonnen door L. Bil, op lotno. 1930. WIERINGEN DEN OEVER ZUIDWESTERSTORM VERNIELDE LUNCHROOM MONUMENT. VISSCHERS GEDUPEERD. De storm die in den nacht van Mandag op Dinsdag over ons land woedde heeft hier groote schade aangericht. Toen we Dinsdagnacht de storm uit het Zuiden hoorden gieren dachten we in de eerste plaats aan de geweldige hoeveelheid vischwant dat in het IJselmeer langs den afsluitdijk staat. Toen we Dinsdagmorgen vroeg op den afsluitdijk aankwamen bleek dat de storm hier een ware ruïne heeft aangericht. Sinds de afsluiting van de Zuider zee hebben we het water in het I.Tselmeer nog nooit zoo hoog te gen den dijk zien staan. Het wa ter slond op sommige plaatsen op den rijweg. Veel "fuiken hebben het moeten ontgelden want overal langs den weg zagen we palen en z.g. ringenstokken liggen. Diverse visschers liepen langs den dijk om te kijken wat er van hun boeltje overge bleven was. Op verschillende plaatsen was alles plat geslagen. Ais de storm straks bedaard is en de visschers straks hun scha de kunnen opnemen zal het blijken dat weer voor ettelijke duizenden guldens ver loren is. Droeve aanblik. Ook het Monument op den afsluitdijk heeft haar portie van den storm gehad. Toen we de lunchroom binnentraden kregen we pas een goed inzicht van de geweldige kracht van het water. Het was een droeve aanblik. De anderhalve centimeter dikke spiegel ruiten waren geheel uit de sponnin gen geslagen. Hier en daar zat nog een klein stukje. De geheele inven taris is totaal vernield. De eigenaar de heer Konijn en zijn helpers wis ten niet waar ze beginnen ifioesten. Alles dreef door elkaar en zat onder een laag slik. De kasten die we openfrokken toonden denzelfden troosteloozen aanblik. Alles on der het zeewater en het zand. Niets is hier letterlijk gespaard gebleven. Ook de ruiten, van aile binnendeuren lagen aan stukken. De heer Konijn taxeerde de schade op on geveer vijftienhonderd gulden. De afsluitdijk heeft aan den binnen kant een geweldige knoei gekregen. Druk zag men diverse technische ambtenaren be zig de schade op te nemen en maatregelen, nemen om verder nadeel te voorkomen. Vooral tusschen het monument en Bree» zand-dijk is de schade aan den dijk groot. Over heele stukken is de plooiing weg geslagen, alsmede de bekleeding. Op het eerste gezicht schatte men dat ongeveer tienduizend vierkante meter glooiing weq- geslagen is. Het haveneiland Breezand heeft den geheelen nacht bijna onder water ge staan. Toen in den nanacht de storm wat be daarde liep het water hier langzaam terug. Ook hier zag men visschers druk bezig met het bergen van palen en fuiken. Stagnatie bfl de sehntslKiien. Verder "deelde men ons nog mede, dat te Kornwerderzand ernstige stagnatie is ont staan bij de schutsluizen daar de kelder# waarin de eiectrische installatie van de sluizen zijn opgesteld vol water zijn geloo- pen. Alles bij elkaar heeft de storm voor duizenden guldens schade gemaakt. PURMEREND, 4 Oct. Veemarkt. Gemeentel. Kaasbeurs. Ver handeld 18 partijen, wegende 58.000 Kg., handel goed, hoogste prijs f 25.3 stapels kleine Boerenkaas f 24.50, 1 stapel volvette f 27.783 Kg. boter 1.41, weiboter 1.50 p. kilo. Runderen, totaal 532 stuks: 295 vette koeien 6266 ct. per Kg., 128 gelde koeien f 120185 per stuk, vlug; 35 melkkoeien f 1S0265 per stuk, matig; 74 stieren 44 52 ct. per kilo, matig; 12 paarden f 90— 160 per stuk, vlug; 93 vette kalveren 30—50 ct. per kilo, vlug; 215 nuchtere kalveren: v. d. slacht 712 per stuk, vlug, voor de fok f 1118 per stuk, vlug; 230 vette varkens voor de slacht 5355 ct. per kilo, 25 ma gere varkens 24—32 ct. per stuk, 295 big gen f 1622 per stuk, 1092 schapen f 17 24 per stuk, 85 bokken f 313 per stuk. kip eieren f 1.304.70, eendeieren 2.90, per 100 stuks, N.H. Blauwen 57Vs65, uitz.pr. i2Vz ct., oude kippen en hanen 0.300.40 per ki lo, konijnen f 0.301.75 per stuk, eenden 2060 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar. Coöp. Centrale Eierveiling. Aanvber: 8.5000 eendeieren 3.053.15, kipeieren:->65 66 Kg. 4.70—4.80, 63—64 Ker. 4.65—4.80,60— 62 Kg. 4.55—4.70. 58—59 Ka-, 4.50—1.60, 56— 57 Kz. 4.25—4.40, 53—55 Kcr. 4.15—4.35, 50—Kg. 3.55—4, 45—49 Kg. 2.60-3.50, kleine 2.50—2.85. BROF.K OP LANGENDT.TK. 5 Oct. Aanvoer: 4200 Kar. aardappelen: eigenh. 2.60—2,70, hl .dito 3.10—3.20. 15000 Kg. uien 2.40—2.70, drielingen 1.80—2.10, grove 2.50— 2.70. gele nep 4.905.10. 4800 ksr. peen 2.40—3.40; kleine peen 0.60 0.75; 700 kg. spereieboonen 8.50—12.60; 30 snijboonen 13,20; 2000 kg. roode kool 23; 55000 kg. witte kool 0.90; 12000 kg. gele kool 1—1.50. NOORDSCHARVOUDE, 5 Oct. Scbotsche muizen 1.80. eigenheimers 2.10 2.50. bi. dito 2.903.10, bl. aardappelen 3.20, Bevel. 2.102.20. uien 1.902.50. drie-, linsron 1.902.10, grove 2.402.50, gele nep 4.205,10 Peen 2.80; spereieboonen 10 5013.50; kro ten 1.60; roode kool 1.60—2.60; witte kool 0,90—1; gele kool 1.70; d. witte kool 1.60,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3