VAtde1 tejidtje Overjassen voor najaar en winter HERMAN NYPELS' Jongeheeren en Kinderkleeding Juwelier Beemsterboer ^iaxUnieiiwJi Marine telefooninstallaties gemoderniseerd Terug uit de Straat ÏÏluütieJieAichten £e^SeAicPiieri Texelsch nieuws Vrijdag 7 October 1938 Tweede Blad Uitbreiding Vliegkamp „De Mok" Vakken vol met de nieuwste soorten Alle maten en mo- dellen.Lage prijzen Voor herfst en winter HERMAN NYPELS' Kledingmagazijnen Verkouden - Grieperig T Filmmiddag Ned» Ver» v. Huisvrouwen Verlof en bewegings vrijheid Gewijzigd reisplan van Hr» Ms» „Gelderland" „Koningin Christina" voor de K»S»K» Harmonische Lichaams ontwikkeling Marine Sanatorium Fonds Reisplan voor Hr» Ms. „Sumatra" Telefoonstoring Was bang dc straat over te steken Mond- en Klauwzeer Den Hoorn Op 't kantje af De „Bandjermasin" te water gelaten Nog eens: Dr» Benesj Burgerlijke Stand Kledingmagazijnen Den Helder Voor volgend jaar een bedrag van 52.000.begroot. De telefooninstallaties der marine-inrich tingen te Willemsoord zijn verouderd en voldoen niet aan de eischen van een mo derne bedrijfsvoering in vredestijd. Voor oorlogstijd zijn ze én wat betreft de zeker heid van de bevelvoering, én wat de eischen betreft die de luchtbeschermings dienst van de Stelling Den Helder stelt, eveneens onvoldoende. In verband hiermede is het in ieder geval noodig, dat voorzie ningen worden getroffen. Ook de in 1939 voorgenomen automatiseering van het telefoonnet in Den Helder brengt in ieder geval, ook al zouden de oude toestel len Worden gehandhaafd, uitgaven met zich mede. Voor 1939 wordt deze post op de De fensie-begrooting geraamd op een bedrag van 52.000,daar het thans opportum geacht wordt de telefoonverbindingen te Willemsoord te moderniseeren en aan te passen aan de oorlogselschen. Voor het uitbreiden van het op vliegkamp „De Mok" bestaande kazernegebouw met slaapzalen, voorzien van waschgelegen- heid voor korporaals en manschappen, werd het vorige jaar op de Defensie-be grooting een eerste termijn van f 40.000.— gevoteerd. Aan deze uitbreiding vernemen wij, dienen nog enkele bijkomende werken gepaard te gaan. In het aanwezige kazer negebouw moeten nl. nog verschillende werkzaamheden worden verricht. Ook op het gebied der centrale verwar ming zullen nog voorzieningen moeten worden getroffen, terwijl voorts op enkele plaatsen scherfvrije kelders zijn gedacht. Een en ander vergt een som van f 80.000. Op het vliegkamp ontbreekt voorts ruimte voor behoorlijke opstelling van alle aanwezige en nog te verwachten radiotoe stellen. Tevens is het noodig de beschik king te hebben over een goede bergplaats voor de reserve-radiotoestellen voor vlieg tuigen, een doelmatige radio-werkplaats, enz. Hiervoor wordt begroot f 8.000. Den Helder heeft de „Johan Maurits van Nassau" niet de meest vriendelijke ontvangst bereid. En het „convooy-schip" heeft als dank daarvoor alle familieleden en belangstellen den twee uur laten kleumen, daar aan de haven. Om 2 uur zou het schip de haven binnen- loopen. Precies twee uur kwam het op de ree en loste het de begroetingsschoten voor den Commandant der Marine, die met nijdige knallen van Wierhoofd af werden beantwoord. Prompt om 2 uur ook had havenwacht de blauwe vlag geheschen en die klapperde fel op den Zuid-Wester. Maar dat alles gaf niets. De „Johan Maurits" draaide bij op de ree en bleef rustig liggen tot de felle vloedstroom wat tot staan gekomen was en dat duurde nog heel lang. Het was dan ook tegen half vier toen het schip zijn kop ia de havenmond stak en de Kon. Marinekapel het volkslied speelde. Aan stuurboord stonden de opvarenden in de hou ding en brachten het saluut en op het Wier hoofd stonden de jonge miliciens, honderden, de familieleden van de opvarenden. Een oogenblik stilte, dan barst een luiden jubel los. Men herkent elkaar en in het voorbijvaren worden hartelijke groeten gewisseld en dan vaart het schip naar zijn aanlegplaats, ach ter Hr. Ms. „Gelderland". Met het meeren gaat ook nog een half uur heen, doch zoodra ligt de loopplank en is de verbinding met den wal tot stand gebracht of commandant en opvarenden zijn van boord om vrouw en kinderen te begroeten. Er is vreugde over het weerzien, na een afwezigheid van bijna 5 maanden. Vooral de laatste dagen hebben de menschen naar huis verlangd en het was allesbehalve prettig, dat men door stormweer nog eenige dagen op onthoud had. Toch bleef de stemming opper best. „Maar we zijn blij, dat we in Nieuwediep zijn," vertelde ons de eerste officier. „Ja, we hebben wat storm gehad, maar 's was niks bizonders. Het eenigste dat we verspeeld hebben is - een paar bordjes en kopjes". Zaterdagavond waren we ter hoogte vin het eiland Wight en toen ging de zee zoo tekeer, dat we met den kop op de zee zijn gaan liggen. Maandag zijn we op een rustig pekje achter het eiland ten anker gegaan en gisteren zijn we op huis af gegaan." Terstond Dampo inwrijven en inademen. Dit voorkomt erger en U bent spoedig beter. r\ a Pot 50 cent. Doos 30 cent. 1/ailipO Bij Apoth. en Drogisten. De Vereenigingsfilm verkrijgt een enthousiast onthaal. Gistermiddag werd in Musis Sacrum, uitgaande van de plaatselijke afdeeling der Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen een filmmiddag gegeven, waar voor de belangstelling o.i. wel iets grooter had kunnen zijn. Het was de presidente, mevrouw Postuma die een kort woord van welkom uitsprak, o.m. tot den heer Beets die de film van de ver eeniging zou draaien en tot den vertegenwoor diger der Zwaardemaker-fabrieken. Hierna werd direct een aanvang gemaakt met het draaien van de eerste film, welke be staat uit een drietal deelen waarin men een uitstekend idee krijgt van het werk van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. Men ziet hier hoe deze organisatie klein be gonnen is en dan snel komt tot een groote populariteit in Nederland. Een organisatie van vele duizenden leden die een belangrijke stem bezit inzake voorlichting en advies geven aan de huisvrouw. Men ziet de diverse bureaux waar gewerkt wordt en het hart der vereeniging klopt. Men ziet het uitgebreide personeel, en ook de jaar vergaderingen en het feest dat nog betrekke lijk kort geleden gevierd werd ter herdenking van het 25-jarig jubileum. Uit den aard der zaak werden in deze film ook de koppen van overleden en oud-bestuurs leden opgenomen. De film werd begeleid door een serie bijzonder goede gramofoonplaten en verkreeg enkele malen een „open doekje". Na de pauze, waarin de bekende vruchten- conservenfabriek Zwaardenmaker voor een smakelijk belegde cream-cracker zorgde, werd de film van deze fabriek vertoond. Hier kreeg men een kijkje in dit groot bedrijf dat in den lande over een zeer goeden naam beschikt. Men kan deze film als een soort „les" beschou wen, welke ongetwijfeld vele dames ter harte genomen zullen hebben. Het was een geslaagde film, zoowel uit een oogpunt van reclame als uit dat van verpoozing. Zij nog vermeld, dat mevrouw Postuma dezen filmmiddag sloot. Van heden af gelden met betrekking tot het verleenen van verlof en bewegingsvrijheid aan de militairen wederom de gewone be palingen. 20 October a.s. in Rialto. Naar wij vernemen heeft het Comité K.S.K. (KoningstraatSpoorstraatKei zerstraat) besloten op 20 October a.s. in het Rialto-theater een voorstelling te geven. Dien avond zal de film „Koningin Chris tina" gedraaid worden, waarin de hoofd rol vertolkt wordt door Greta Carbo. Het is een der mooiste Garbo-films der laatste jaren en hoewel het hier een reprise be treft, is het aan geen twijfel ondernevig, of tal van stadgenooten zullen van de gelegenheid, tegen een matig entrée deze super-film te zien, gebruik maken. Morgen laatste inschrijfdag. Blijkens een_ in dit nummer voorkomende advertentie bestaat er morgen voor het laatst gelegenheid om zich te laten inschrijven voor het afleggen der H.L.O.-proeven. Zondag 9 October begint de serie v ardigheidsproeven met het afleggen der wand 'lproef Zij die'nog steeds twijfelen of nog niet vol doende op de hoogte zijn van de bedoelingen der H.L.O. raden wij aan zich in verbinding te stellen met den plaatrelijl en secretaris den heer H. Lastdrager, Tuinstraat 24. De Indische feestavond gaat door. Men schrijft ons: Nadat tot tweemaal toe door omstandig heden de Indische avond van het M.S.F. niet kon doorgaan, is het bestuur van het Fonds er nu in geslaagd dezen zeer bijzonderen avond vast te stellen op Zondag 9 October a.s. Er bestond reeds zeer veel belangstelling voor den Indischen avond en het is te ver wachten, dat Zondagavond een groot aantal bezoekers naar het Casino zullen komen om te genieten van de prestaties der Indische jongens. Zij spelen origineele Krontjong en Hawaii muziek, Indisch tooneel tableaux en brengen de prachtige, doch weinig uitgevoerde Zwaard- en Krijgsdansen. Om het Indisch feest nog meer te volmaken is er heerlijk bereide Nasi goreng en Saté ver krijgbaar. Het is een bijzondere avond, welke slechts een enkele maal gegeven kan worden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. In verband met het schorsen van den con- vooidienst in de Straat van Gibraltar is het reisplan voor de uitreis van Nieuwediep naar Curaeao van Hr. Ms. kruister „Gelderland" eenigszins gewijzigd. Dis reisplan is thans als volgt vastgesteld: 17 October vertrek uit Nieu wediep, 25 October aankomst te Casablanca, 28 October vertrek uit Casablanca, 12 Novem ber aankomst te Barbados, 15 November ver trek uit Barbados en 18 November aankomst te Curapao. Hr. Ms. „Gelderland" staat onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. B. M. van Straelen. Medio Maart 1939 wordt de „Gelderland" in Nederland terugverwacht. Het reisplan voor de najaarsreis 1938 van Hr. Ms. kruiser „Sumatra", onder bevel van den kapitein ter zee L. F. Klaassen, is als volgt vastgesteld: 10 October aankomst Lis sabon, 19 October vertrek Lissabon, 28 Octo ber aankomst Funchal, 1 November vertrek Funchal, 9 November aankomst Casablanca, 14 November vertrek Casablanca, 24 Novem ber aankomst .Tanger, 28 November vertrek Tanger, 2 December aankomst Algiers, 6 De cember vertrek Algiers en 16 December aan komst Nieuwediep. in zilveren uitvoering f 2<25 Spoorstraat en Keizerstraat geïsoleerd. Sinds gisterenmorgen is een gedeelte van de Spoorstraat en Keizerstraat verstoken van telefonisch verkeer. Door een lek in de kabel is deze storing ontstaan. Tot hedenmorgen had men het lek echter nog niet gevonden, zoodat het inconvenient voor de bewoners nog niet opgeheven kon worden. Ovèrplaatsingen. Sergt.-hofmeester R. A. de Vries van W.s. W.oord naar Gelderland, 1 Oct. '38. Sergt.-monteur J. Hubregtsen van W.schip W.oord naar O.Z.D., 29 Sept. '38. Sergt.-torpedomaker R. M. A. v. Kralingen van Schorpioen naar J. v. Gelder, 29 Sept. '38; Sergt.-torpedomaker G. Tukker van Schor pioen naar A. v. d. Hulst, 29 Sept. '38. Sergt.-torpedomaker G. Sont van Schor pioen naar Nautilus, 29 Sept. '38. Sergt.-kok W. P. L. Wouters van Nautilus naar W.schip W.oord, 30 Sept. '38. Majoor-machinist M. Garma van W.schip Vlissingen naar Afd. Mariniers, R.dam, 1 Oct. '38. Op datum te werk gesteld bij den bouw van de O. 20 bij de N.V. Wilton-Fijenoord te Schiedam. Sergt.-torpedomaker G. Tukker van A. v. d. Hulst naar Schorpioen, 3 Oct. '38. Sergt.-kok C. Jansen van W.schip W.oord naar O.Z.D., 5 Oct. '38. Majoor-konstabel L. Popp, van Gelderland naar W.schip W.oord, 6 Oct. '38. Majoor-torpedomaker D. A. C. de Maagd. Aangewezen om 7 Oct. '38 per V.S. „Breda" van de K.N.S.M. naar W.-I. te worden uitge zonden. Korpl.-machinist.W. C. Smit van Friso naar W.schip W.oord, 29 Sept. '38. Korpl.-machinist H. Tongelet van W.schip W.oord naar Friso, 29 Sept. '38. Korpl.-torpedomkr. J. P. Bosdijk van Schor pioen naar W. v. Ewijck, 29 Sept. '38. Korpl.-torpedomkr. J. S. Goedemans van Schorpioen naar P. Florisz, 29 Sept. '38. Kwartiermeester H. J. Schakel van Brinio naar O.Z.D., 3 Oct. '38. Korpl.-torpedomkr. J. S. Goedemans van p. Florisz naar Schorpioen, 3 Oct. '38. Korpl.-machinist D. Kussendrager van Nau tilus naar Kaz. W.oord, 15 Oct. '38. Korpl.-machinist C. G. Maasland van Nau tilus naar Schorpioen, 15 Oct. '38. Korpl.-machinist H. Koster van Gelderland naar Schorpioen, 12 Oct. '38. Korpl.-machinist H. J. Klaasen van Gelder land naar W.schip W.oord, 12 Oct. '38. Korpl.-machinist P. Dijkema van Schorpioen naar Gelderland, 12 Oct. '38. Korpl.-machinist D. van Laar van Kaz. Wil lemsoord naar Gelderland, 12 Oct. '38. Korpl.-machinist C. Wisse van W.schip Wil lemsoord naar Nautilus, 15 Oct. '38. Nu bevrijd van alle rheumatische pjjnen. „Twaalf maanden leed ik de hevigste rheu matische pijnen in mijn beide knieën. Tweemaal werd ik behandeld, maar het gaf niets. Ik kon geen trap op of af. Ik was bang de straat over te steken, want ik was al mijn zelfvertrouwen kwijt. Veertien dagen geleden begon ik met Kruschen Salts en nu ben ik al een heel ander mensch. Ik loop kwiek en steek de straat met een gerust hart over. Mijn pijnen worden steeds minder." d. l. Rheumatische pijnen ontstaan bijna steeds door de schadelijke afvalstoffen, die in Uw organisme achterblijven, waarvan urinezuur een der voornaamste is. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot regel matige, krachtige werking, waardoor de afval stoffen langs de natuurlijke kanalen worden verwijderd, waardoor het bloed wordt gezui verd en de pijnen verminderen, om binnen kor ten tijd geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten, (Adv.), HS 28 Korpl.-machinist C. C. Doelwijt van Schor pioen naar Nautilus, 15 Oct. '38. Marinier 3e kl. H. L. Emmens van Kaz. W.oord naar Gelderland, 14 Oct. '38. Vertrekt met Hr. Ms. Gelderland naar West-Indië. Matrozen 3e kl. J. L. J. Zwakman en T. van Tienen van Schorpioen naar W.schip Vlissin gen, 28 Sept. '38. Stoker 2e kl. P. J. Rauch van Nautilus naar W.schip W.oord, 30 Sept. '38. Stoker 2e kl. N. K. A. Jansen van v. Speijk naar Nautilus, 30 Sept. '38. Matroos 3e kl. F. Snijkers van v. Speijk naar Kaz. W.oord, 29 Sept. '38. Matroos 2e kl. H. de Ruiter van Gelderland naar W.schip Vlissingen, 30 Sept. '38. Stoker le kl. M. Jacobs van Friso naar W.schip W.oord, 29 Sept. '38. Stoker le kl. A. H. Henschen van v. Speijk naar Frisa, 29 Sept. '38. Matrozen le kl. M. H. de Wit, H. Talsma en J. B. Husen van Tromp naar O.Z.D., 3 Oct. 38. Matroos 2e kl. P. M. Oudendijk van v. Speijk naar O.Z.D., 3 Oct. '38. Matroos 3e kl. W. J. Aben van Schorpioen naar O.Z.D., 3 Oct. '38. Matroos le kl. W. Boekhout van Kaz. A.dam naar Brinio, 3 Oct. '38. Onder intr. der op 1 Oct. '38 bevolen overpl. naar W.schip W.oord. OOST-INDIË. Benoemd in vasten dienst van den lande tot technisch ambtenaar (vliegtuigmaker) bij den marine-luchtvaartdienst (maritieme inrichtin gen aan den wal) te Soerabaja, C. J. Wendel, majoor-vliegtuigmaker (B.) bij de Koninklijke Marine. LICHTING 1939. De eerste ploeg van de lichting 1939 van het Regiment Kust-Artillerie, die op 2 No vember 1938 opkomt, zal verdeeld worden over de vier Compagnieën van het Regiment te Den Helder, IJmuiden, Hoek van Holland en Vlissingen. Hoewel men hier nog niet kan spreken van het ernstig optreden van Mond- en Klauwzeer, komt deze gevreesde veeziekte hier thans op vijf boerderijen voor. NAPRET VAN DE JUBILEUMSFEESTEN. Als napret van de jubileumsfeesten hebben de bewoners van Graven- en Weststraat te Den Burg Donderdagavond een feestje ge houden in Eelman's Dancing te Den Burg. Er werden voordrachten gehouden, muziek ge maakt, enz. 't Was in één woord een gezellig feest, een aangenaam slot van de prettige samenwerking der buurtbewoners. GOUDEN KLOOSTERJUBILEUM. Den 21 October a.s. hoopt onze voormalige plaatsgenoote, de eerw. zuster Gerlaca (in de wereld mej. Anna van Heerwaarden) in het klooster te Moergestel (N.-Br.) haar gouden kloosterjubileum te herdenken. Een zoon van den heer Bosker, aannemer van waterwerken van Wieringen, die hier op Texel, aan den stuifdijk bij het vliegkamp „De Mok" opzichter is, had zijn woonwagen en tevens kantoor en slaapwagen, op dezen dijk staan. Deze zware wagen is geheel omver gesmeten door den geweldigen storm. Als gelukkig toeval was de heer B. juist uit den wagen toen het ongeval gebeurde, anders was hij er niet zonder kleerscheuren afge komen. De wagen was geheel uit elkaar ge slagen en de inhoud vernield. Ook een laad- steiger, welke geheel met staalkabel was ver sterkt, is in zijn geheel afgebroken en lag honderden meters verder aan den dijk. Ridderkerk, 6 October. Gisterenmiddag is met gunstig gevolg van een der hellingen van de N.V. Scheepsbouwwerf Gebrs. Pot te Bolnes te water gelaten het motor-vracht- en passa giersschip „Bandjermasin", in aanbouw voor de Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Amsterdam. Het is een zusterschip van de „Batavia", dat van dezelfde werf op 18 Augus tus j.1. van stapel liep. De afmetingen zijn: 64.69 bij 12.04 bij 5.41 meter. Op de vrij gekomen helling is onmiddellijk de kiel gelegd voor een tweede van de vier' door de K.N.S.M. bstelde schepen te Amster dam, dat den naam „Flevo" draagt, STA NIET IN PORTIEKEN. Tegen een groot aantal personen werd gis terenavond proces-verbaal opgemaakt ter zake het staan in portieken, met name in de Spoorstraat, Heel de wereld weet het thans: Dr. Benesj, de president van Tschechoslowakije, heeft voor de omstandigheden ruim baan moeten maken en is sedert gisteren gede gradeerd tot ambteloos burger van den staat, die hij afgodisch liefheeft en waar voor hij zich gegeven heeft, van zijn jeugd af, met hart en ziel, met heel den inzet van zijn diplomatische en volkenkundige talenten. Hij is gezwicht, maar hij verlaat het bloedig tournooiveld, dat Tschechoslowakije heet, niet met schande. Hij verlaat het met opgeheven hoofd, en kan zijn volk aanzien zonder de oogen neer te slaan. Er zit een ontzaglijke tragiek in dit heengaan van een man, die zijn leven gaf aan de idee zijn volk rijk en zijn land groot te maken. De man, als samenzweerder, als lid der maffia, begonnen en die eindigde op de plaats die President Masaryk hem waardig keurde. Men kan er van verzekerd zijn, dat wijlen de „President-Bevrijder" wist over welke capaciteiten zijn vriend en medewerker be schikte en dat hij in hem méér zag dan de noodzakelijke remplagant. Hier was een erf later die een heel volk overdroeg aan zijn strijdmakker en vertrouwde en wiens laatste woorden waren een opdracht te zorgen voor het welzijn der natie. Het heeft niet zoo mogen zijn. Tegen de bandjir van onwil, van politieke hetze, van laaghartig geïntrigeer en onwaardig gestook was Benesj niet opgewasschen. Hij heeft een enorm stuk tegen stroom en wind weten op te roeien, maar hij moet het voorvoeld hebben, dat hem de riemen uit de handen ge slagen konden worden door zijn tegenstanders over de grenzen en hij heeft zich deze schande bespaard. Daarvoor zijn wij hem dankbaar. Wij zijn sedert enkele maanden beu van onridder lijke tafreelen. En zoo heeft dus de gebenedijde Europeesche vrede nóg een slachtoffer geëischt. Ware die vrede daarmee nu definitief gered, wij zouden ook deze pil, al is hij dan ook bijzonder bitter, geslikt hebben, maar hoe ver zijn we daar van af. Het minderhedenprobleem in Europa bestaat nog in bijna even groote mate als vóór de onstuimige geboorte er van in Tschech'oslowa- kije en voor de volken begrepen zullen hebben, dat er naast „gewapenden dwang", ook nog een andere wijze van politiek voeren is, zullen er nog vele mannen na Benesj vallen. Bij een terugblik op al datgene wat ons de laatste weken overkomen is, valt het niet te ontkennen, dat er inderdaad, en wij wezen daar reeds eerder op, zoowel door Benesj als zijn regeering fouten gemaakt zijn. Het tempo der concessies was eenige fazen te langzaam, wat beloofd was, werd niet direct in praktijk ge bracht en tenslotte was daar de kardinale fout, die Versaille's heet, en waarvan zoowel het minderhedenvraagstuk als heel Tschechoslowa kije een product is. Beide zijn oorlogs-misge- boorten en men ziet thans wat er van terecht gekomen is. Niets dan ellende en niets dan verbittering en twist. Maar zijn daar dan fouten gemaakt, dan past het ons niet, zooals in Duitschland het geval is, het aftreden van dr. Benesj uit te bazuinen als het heengaan van een aartsbedrieger en een intrigant. Dat is in hooge mate onsportief, om niet te zeggen lafhartig en in scherpe tegen stelling met opvattingen van eer en fatsoen. In Frankrijk en Engeland leest men vrywel uitsluitend hooggestemde artike len over Benesj. Hij wordt geschilderd als een man van zeldzame intelligentie, wie men ongetwijfeld naast Chamberlain als Nobelprijs-eandidaat kan voordragen. Wjj willen hieraan niets toevoegen. Alleen, dat men Dr. Benesj deze hoon, deze gruwelijke grap bespare. Wat hèm is aangedaan maakte de maat reeds boordevol. Maar ridderlijk verlaat hij het strijd perk. Ridderlijk welk een vreemd woord in den politieken smeltkroes van anno 1938. van 6 October 1938. GETROUWD: M. C. Bruin en B. Burger; P. F. Sinke en N. Nieuwland; J. Verweij en M. J. H. Pennings. BEVALLEN: A. G. EdciusKatschnig, z. Goede kleeding behoeft niet duur te zijn in alle prijsklassen Zeer moderne sorteering GESLAAGD: Voor het examen Apotheker assistent slaagde onze oud-stadgenoot, de heer I. Grunwald.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5