Geraffineerde bende aan bef werk Postvlucbtco op Indië Een ultimatum aan de joden Groningsche boeren naar de Dairilanden Oude dame voor meer dan een ton opgelicht Houdt den dief! Installatie van burgemeester Oud Dc overvolle schoolklassen Inlander verzweeg goudvondst Bruioe suiker tegen suikerziekte Japansche export naarIndië sterk verminderd Bondselftal-York City Een merkwaardige vondst Onze Oost Daar zat wat achter Engelsche vlootdemonsfratie bevredigend Waar zal de kabelballon neerkomen? De match Keller-Raichenbach Televisiestation op wolkenkrabber Het zedenmisdrijf te Oss Bollenkweeker beboet UaMal Nederlandsch B-elftal- „Jongeren" Het begon met schilderijen en eindigde met ijzermijnen. Gezelschapsdame bracht de zaak aan het rollen. Een geruchtmakende oplichters zaak, een der grootste, welke in Ne derland de laatste jaren aan het licht zijn gekomen, houdt thans de gemoederen bezig. Een oude en zeer vermogende dame te Ginniken, me vrouw K. is het slachtoffer geworden van een geraffineerde oplichtersben de. Voor meer dan f 100.000.— is zij opgelicht. Dus niet voor f 180.000. zooals aanvankelijk gemeld werd. De twee hoofddaders, vader en zoon D., zijn dezer dagen door de rijksrechercheurs Hersmis en Feen- stra gearresteerd. De vader is een oude bekende van de justitie. De zoon, een nauwelijks meerderjarige Jongen, hoorde in October van het vorige jaar, dat de oude dame veel geld aan lief dadige instellingen schonk. In November bracht hij haar een bezoek, deed zich voor als noodlijdende kunstenaar en wist haar voor een flink bedrag eenige waardelooze schilderijen te verkoopen. Korten tijd later kwam hij met een zielig verhaal over huiselijke ellende en hij wist de goedgeloovige en goedgeefsche dame over te halen hem een bedrag ter hand te stel len, waarmee zijn vader een schilderszaak in Amsterdam zou kunnen beginnen. Nog ■was de jongeman niet tevreden, hij schreef haar een brief, waarin hij haar bedankte voor de „redding" van het gezin, doch in welke brief hij den weg baande voor nieu we oplichterijen van grooteren omvang. Hij gaf voor, dat zijn vader eigenlijk mijn ingenieur was en in Australië concessies had op groote stukken land, waarin zich mine ralen bevonden. Hij toonde papieren, kaar ten en berekeningen en tenslotte liet zij zich bepraten om geld in de exploitatie van die landerijen te steken- Zoo was zij in totaal f 105.000.aan den man kwijt, een bedrag, waarvan zij geen cent terug zal zien. Om de zaak echter te doen lijken werd de oude dame herhaaldelijk z.g.n. uit het bui tenland opgebeld. Zelfs meldde eens de stem van een „telefoonjuffrouw", dat zij uit Sydnev werd opgebeld. Tenslotte koesterde de gezelschapsdame van de oude dame argwaan. Steeds merkte zij, dat mevrouw K. groote sommen opnam, waanneer de jongeman D. een bezoek had gebracht. Men waarschuwde een familielid in den Haag, een advocaat, die een nauw keurig onderzoek instelde en al spoedig tot de ontdekking kwam, dat men met brutale oplichters te doen had. Vader en zoon D. werden te Am sterdam ingerekend door de rijksre chercheurs en ook een chauffeur, die den zoon dikwijls naar Ginniken had gereden, doch die nooit in de woning van mevrouw was geweest, werd gearresteerd. Op verzoek van zijn verdediger Mr. Dr. Benno J. Stokvis is hij in vrijheid gesteld. Va der en zoon zijn echter ingesloten en worden vandaag voor den rech ter van instructie geleid. Als hun verdediger treedt op Mr. Francois Pauwels. Daders ontkennen aan oplich ting schuldig te zijn. Zoowel de oude als de Jonge Dreyer ont kennen hardnekkig schuldig te zijn aan op lichting. Wanneer zij mej. Kessler opbelden hetzij voor een bedrag van f 10 of voor een som van duizenden guldens, dan kregen zij ten antwoord, dat zij den volgenden dag Looze streken. Tijdens afwezigheid van den bewoner is Zaterdagavond ingebroken in een perceel aan de van Nijenrodestraat te Den Haag. Men verschafte zich vermoedelijk toegang door opensluiting van de voordeur. De In brekers doorzochten verschillende vertrek ken. l'it de keuken stalen zij een beurs met f 3.in kleingeld, uit een slaankanier op de eerste étage namen zij enkele sieraden van geringe waarde mee en uit de voorka mer werden vreemde munten en enkele hal ve gulden-stukken buitgemaakt. De daders werden evenwel door de thuis komst van den bewoner in hun werk ge stoord. Zij vluchtten toen via een tuin van een der perceelen aan de Ruijchrocklaan. De bewoonster van dit perceel ont dekte hen, doch zij gaven voor, dat zij tot de politie behoorden en be zig waren met de achtervolging van een .boef", die zich in den voortuin verscholen hield. Daarop konden zij door het perceel de Ruijchrocklaan bereiken, waarna zij ijlings verdwenen. het geld konden komen halen. Volgens de Dreyers hebben zij hierbij geen valsche voor wendsels gebruikt. Want de oude Dreyer verklaarde bij zijn eerste verhoor, dat hij inderdaad een reis naar Australië heeft ge maakt, maar het verhaal van den ijzerman kon hij niet waar maken. De jonge Dreyer zegt van beroep garagehouder in Haarlem te zijn, terwijl zijn vader beweert mijnbouw- kundige te zijn. De beide verdachten erkennen groote sommen van Mej. Kessler te hebben ontvan gen, echter niet meer dan ruim f 100.000. De rest verklaren zij nooit te hebben ont- \angen. Werkelijk in Australië geweest. De chauffeur, een garagehouder te Haar lem is, zooals hij volhoudt, met een van de beide mannen werkelijk in Australië geweest om daar landerijen te koopen. De passen duiden ook op een reis naar Au stralië en het is niet onmogelijk, dat een deel van het geld daar in veiligheid is gebracht. Dit zou ook de brieven uit Au stralië, die mevrouw K. ontving, verklaren Een merkwaardige vondst. Bij de arrestatie van den chauffeur deed men een merkwaardige vondst. Op hem trof men ook een papier aan, waarhij drie perso nen verklaarden, dat zij mej. K. hadden opgelicht. Deze verklaring is onderteekend door den zoon D., een juffrouw (familielid van den vader en zoon D.) en nog door een derden man. Deze verklaring is waar schijnlijk opgemaakt omdat de leden van de bende elkaar niet vertrouwden. Deze bende, waartoe nog meer personen behooren, heeft de gewoonte om kennis met haar a.s. slachtoffers te maken door verkoop van schilderijen. Later pogen zij dan chantage te plegen. Van het geld verkregen door op lichting van mej. K. schijnen zeer veel personen geprofiteerd te hebben. De Staatscourant van gisteren be vat het Koninklijk Besluit van 7 October 1938, waarbij met ingang van 15 October 1938 tot burgemees ter van Rotterdam benoemd is mr. P. J. Oud. De installatie van de Mr. Oud, zal geschieden in een op 20 October a.s. te houden openbare raadsver gadering. Onderwijzers zetten onvermoeid hun actie voort. Dezer dagen vergaderden de samenwer kende onderwijzers organisaties ter bespre king van de actie, die gevoerd wordt voor verlaging der leerlingenschalen. Met het bekende adres hadden reeds in stemming betuigd bijna 300 gemeentebestu ren en -raden en de besturen van ruim 400 Christelijke en bijna 900 Katholieke scho len, zoomede de oudercommissies van 350 openbare scholen, terwijl nog dagelijks nieu we adhesiebetuigingen binnenkomen. Een adresbeweging onder de intellectueelo leiders van ons land bracht in weinig da gen de instemming van 120 hoogleeraren aan verschillende instellingen van hooger onderwijs, 80 rectoren en rectrices van openbare en bijzondere gymnasia en lycea, 90 directeuren van hoogere burgerscholen en handelsscholen en verschillende directies van openbare leeszalen en volksuniversitei ten. In November zullen ter ondersteuning van de actie in verschillende steden openba re vergaderingen worden gehouden. Eindelijk werden plannen in overweging genomen voor een groote advertentiecam pagne om de aandacht van het groote pu bliek te vestigen op de noodzakelijkheid van verlaging der leerlingenschaal. Dief aangehouden. Te Winschoten is aangehouden de 23-ja- rige J. F. uit Winschoten, die verdacht wordt, ten nadeele van een firma te Gro ningen een bedrag van vijfhonderd gulden te hebben verduisterd. Hij had het geld ver stopt achter een spiegel in zijn woning. De dader is aangehouden. Proces-verbaal is te gen hem opgemaakt. Australische koeien kunnen te gen het klimaat. Wij lezen in de Deli Crt.: Gisteren hebben wij melding gemaakt van het plan van den kolonisatieraad om Gro ningsche boeren in de Dairilanden te laten koloniseeren. Dit zou. zoo hooren wij nog, geschieden onder toezicht van de Stichting Kolonisatie Dairilanden en de Indische Maatschappij voor Werkverschaffing. De rol van de stichting zou zich echter slechts tot „toezien" beperken. Zij neemt geen financieels verantwoordelijkheid op zich. Het zal echter minstens een jaar duren eer het plan een vasten vorm aanneemt. Vermoedelijk zou het bedrijf zich niet bepalen tot landbouw, maar zal men zich vooral willen toeleggen op veehouderij. Er zou dan vee moeten worden uitgezocht, dat tegen kli maat en omgeving bestand is: b.v. Australische koeien of kruisingen van Westersch vee met Indische runderen. Tot zoover alles, wat omtrent deze zaak op het oogenblik bekend is. Wij wachten, alvorens het plan van uit voerig commentaar te voorzien, de nadere berichten af, Voorloopig zijn wij, zegt de Deli Courant, niet zeer optimistisch. Wanneer men namelijk de resultaten be schouwt, welke door Europeesche kolonis ten met tropische ervaring in de Dairilanden en elders werden bereikt, is er geen reden tot' het koesteren van hooge verwachtingen omtrent een plan, dat Nederlandsche boe ren zonder deze koloniale ervaring, in dit milieu plaatst, nog afgezien van de vraag: hoe deze boeren bij den afzet der producten ooit zouden kunnen concurreeren tegen den landbouw van de Ghineesche bevolkings groep. Tien boerenfamilies naar Dairi landen. Nadat het bovenstaande geschreven was, ontvingen wij nog de volgende informaties: Door den Kolonisatieraad wordt voorgesteld tien Groningsche boeren families naar de Dairilanden uit te zenden. De kosten dezer uitzending zouden door de organisaties geza menlijk moeten worden gedragen, namelijk: door de Indische maat schappij voor Werkverschaffing, de Nieuw Guinea Vereeniging, de Ver- eeniging Volksplanting op Sumatra en den Kolonisatieraad. Het is de bedoeling dat de uitgezonden boeren in de Dairilanden zullen optreden als leermeesters voor de Indische kolonisten, speciaal inzake den veeteelt en de zuivel- productie. Het aan te schaffen vee zal in Indie un den aanwezigen Australischen veestapel wor den geselecteerd. Behooren de gouden naalden en staafjes tot de schatten uit de goudrivier? De Lawangsche correspondent van het S. H. schrijft: In de kampong Pilang, zouden volgens geruchten een gouden beeldje en gouden bolletjes zijn gevonden. Thans is daarnaar een nauwgezet onder zoek ingesteld, waarbij gebleken is, dat er inderdaad goud gevonden is door een zeke ren Kasan uit genoemden kampong en hoe wel zulks reeds op 28 April van dit laar ge schiedde, wist hij dat steeds geheim te hou den. Op zijn erf gravende vond hij nl. op ca. 30 c.M. diepte een aarden kruikje, waarin geborgen waren een gouden hanger met witten steen gevat in 14 krt. goud, een ringvor- migen gouden staaf van 22 krt., 29 naalden, z.g. sindikan, van 14 krt. en 6 bewerkte korte staafjes van 22 krt. De ringvormige staaf werd, na gesmolten te zijn, aan een Bandjarees te Bangil ver kocht voor f28.de gouden naalden brach ten in de pandhuizen te Lawang en Singo- sari f 135 op. Bij den zwager van den for tuinlijken vinder werden nog slechts een stukje van de kruik en een gouden hanger aangetroffen. Een en ander werd ter onderzoek naar den wedono van Singosari opgezonden met het verzoek den oudheidkundigen dienst zoo mogelijk in te schakelen, opdat onderzocht kan worden of deze vondst van oudheid kundige waarde kan worden geacht. Daar het kamponghuis slechts een 300 meter verwijderd ligt van de Kali Madirdo (de goudrivier) kan moge lijk worden nagegaan, of deze vondst een deel zou kunnen zijn van het geen er gedurende twee jaar in de rivier door de goudzoekers werd te voorschijn gebracht. De goudrivier staat thans natuurlijk we derom in de algemeene belangstelling. Kwakzalfster veroordeeld. '- i Veertien dagen geleden heeft voor den Haarlemschen kantonrechter een bewoon ster uit IJmuiden terechtgestaan wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Zij was reeds, eerder veroordeeld door den kantonrechter, doch thans had zij haar ar beidsveld naar Veenendaal verplaatst. Daar woonde een dienstbode, die aan pa tiënten meedeelde, dat zij iemand kende die hulp kon verleenen, o.a. bij suikerziek te. Later kwam de IJmuidensche vrouw en zij schreef dranken en pillen voor, welke zij leverde of die bij de dienstbode besteld konden worden. Een suikerpatiënte liet zij bijvoor beeld bruine suiker gebruiken en een ander patiënte moest zitbaden nemen. Een der patiënten is zoo ernstig ziek geworden, dat de dok ter het een wonder noemt, dat zij niet is overleden. De ambtenaar van het O.M. eischte voor vier gevallen vier maanden hechtenis. Gisteren deed de kantonrechter schrifte lijk uitspraak en veroordeelde de vrouw tot vier hechtenisstraffen van twee weken. Tegen vestiging in Palestina. Vijfduizend Britten naar het land van de terreur. Het Comité tot Verdediging van Palesti na heeft gisterochtend een door den presi dent, Nabih El Azame, geteekend telegram doen toekomen aan Weizmann, voorzitter van de Zionistische Wereldorganisatie en van het Joodsch agentschap. Dit telegram is een waar ultimatum. Er wordt in gezegd: „Uw houding zal voor u en de Jo den in het Oosten de grootste ramp, die de geschiedenis heeft gekend, tengevolge hebben. De Arabieren zul len ook al zouden zij geheel vernietigd moeten worden, niet toestaan, dat gij u in het Arabische Palestina ves tigt of er de meerderheid wordt. Gij en uw over de geheele aarde ver spreide natie moeten het deel van uw volk, dat zich in Palestina en in andere Arabische en Oostersche lan den bevindt, het leven redden. Schep niet de mogelijkheid, dat uw onge luk van het westen naar het oosten zou worden overgebracht. Stel u tevreden met de handhaving van het bestaan dergenen, die zich reeds in Pa lestina bevinden. Dat is reeds een groot ge luk voor u. Laat de Arabieren u hehande len zooals Omar de bewoners van Palestin' heeft behandeld, want Engeland zal, als he' tot oorlog overgaat, om u in Palestina te verdedigen, u niet kunnen verdedigen in de Arabische landen en 't geheele Oosten" Het telegram heeft in Joodsche kringen te Jeruzalem veel opzien gebaard. Staat van beleg? De militaire versterkingen, welke volgens de mededeeling van het Britsche ministerie van Koloniën naar Palestina zullen worden gezon den, bestaan uit in het geheel 5000 man. Met inbegrip dezer versterkingen zal de troepenmacht in Palestina ongeveer 18.000 man bedragen. Daar bij komen politiestrijdkrachten, ter sterkte van 6000 man. Sir Charles Tegart heeft tegenover de re geering verklaard het vertrouwen te hebben, met deze troepenmacht voor Kerstmis het verzet te kunnen breken. Tegart acht het nóodig, dat o.m. de staat van beleg zal worden afgekondigd. Hoe zal de bevolking aan im portgoederen komen, die éven goedkoop zijn? De heer Thamrin heeft een schriftelijke vraag tot de regeering van Ned.-Indië ge richt over de terugloopende invoeren in In dië uit Japan. Volgens de voorloopige uitkomsten van de handelsstat'stiek over het le halfjaar 1938 (Econ. Weekblad) zijn de invoeren in Ne- derlandschIndië uit Japan, in vergelijking met de overeenkomstige maanden van 1937 belangrijk gedaald. Aangezien de groep textiel bijna uitslui tend en van de groep metalen een belangrijk deel behoort tot de goederen, welke door de bevolking worden gebruikt en Japan tot dus ver voor NederlandschIndie dc goedkoop ste leverancier was, veroorlooft steller zich tot de regeering de vraag te richten, welke maatregelen zij denkt te treffen, ten einde de voor de bevolking noodzakelijke importgoe deren op even goedkoope wijze te kunnen verkrijgen, zulks ter voorkoming van prijs- verhoogingen. Nog niet gedemobiliseerd. De vlootmobilisatie werd tijdens de jongste crisis op bevredigende wijze ten uitvoer ge legd en zelfs op meer efficiënte wijze dan men verwachtte. 29.000 reservisten werden opgeroepen, zoo wel officieren als manschappen. In gezaghebbende kringen verklaart men, dat allen op prachtige wijze gehoor heb ben gegeven aan het mobilisatiebevel. De vloot is nog niet gedemobiliseerd. En hoe?... Het. Deensche ministerie van marine heeft medegedeeld, bericht te hebben ontvangen, dat een kabelballon, afkomstig van de Za terdag te Londen gehouden oefeningen, bij 1'sbjerg is gesignaleerd. Tijdens deze oefe ningen zijn nl. 5 ballons afgedreven. Aan den ballon hangt een lange sterke stalen kabel. Men vreest, dat het luchtmonster bij daling schade zal aanrichten. ©-ommen. Gisteravond is in het Parkhotel te Am sterdam de zevende partij van de match om het wereldkampioenschap tusschen Kei ler en Raichcrrbach gespeeld. Na 56 zetten eindigde ook deze partij in remise. Torenvalk (heenreis) Buizerd (terugreis) Wielewaal (heenreis) Valk (heenreis) Ibis (terugreis) Terhek va» Singap. 16 Oct. Bagd. 10 Oct. Band. 10 Oct, Athene 10 Oct, Jodhp. 10 Oct. Rang. 10 Oct, Alex. 10 Oct. j Basrah 10 Oct Rang. 10 Oct. Jodhp. 16 Oct, Op het gebouw van Chrysler, een der bekendste wolkenkrabbers van New York, wordt een station voor televisie gebouwd, dat 650.000 dol lar kost. De installatie zal over een jaar voltooid zijn en haar uit zendingen zullen over een radius van 60 kilometer zichtbaar zijn. De industrieel veroordeeld, Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisterochtend arrest gewezen in de zaak te. gen den industrieel M. van Z. uit Oss, die wegens eenige zedendelicten door de Bos. sche rechtbank is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. In hooger beroep heeft de advocaat-gene. raai eveneens twee jaar gevangenisstraf ge. eischt. Het hof heeft het vonnis van de rechtbank op formeele gronden vernietigd en, opnietnv rechtdoende, van Z. schuldig verklaard en hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van het geheele voorarrest, Tulpen zonder geleidebrief var. voerd. Wegens het zonder geleidebrief uitvoeren van 123 zakken tulpenbollen stond gister, middag opnieuw voor den kantonrechter té Haarlem een Hillegomsche bollenkweeker terecht, die zich niet kon vereenigen met het bij verstek gewezen vonnis van f 500, subs. twee maanden hechtenis. De ambtenaar van het O. M. bleef bij zijii eisch van f 500, waarna de kantonrechter den kweeker conform den eisch veroordeel, de tot een geldboete van f 500 subs. tweë maanden hechtenis. Michel en Been vervangen vait, Male en Weber. Het Bondselftal, dit morgen op het Spartaterrein te Rotterdam een oefenwed strijd tegen de Engelsche derdeklasser York City speelt, is door de Keuzecommisvia van den K.N.V.B. als volgt samengesteld'; Doel: Michel (V.S.V.) Achter: Been (Ajax) en Caldenhove (D, W.S.) Midden: Pauwe (Feyenoord), Andrieseni (Ajax) en van Heel (Feyenoord). Voor: Draeger (D.W.S.) van der Veen (Heracles), Dumortier (D.O.S.), De Vroet (Feyenoord) en de Harder (V.U.C.) Zoals men weet zijn doelman van Male en Mauk Weber niet beschikbaar; de eerste sukkelt met een „enkeltje", terwijl onze io. buste back de gevolgen van een gesche ir- de dijspier nog niet te boven is. Zij zijn vervangen resp. door Michel en Been en het lijdt geen twijfel of onze achterhoede is hierdoor eenigszins verzwakt. Ook Smit ontbreekt nog op het appèl; zijn plaats wordt ingenomen door de Vroet. Voor ons gevoel zou men den linkervleugel nog sterker kunnen maken door den Feyenoorder Linssen op de buitenplaats op te stellen; Linssen, de groote kracht van de Rotterdamsche voorhoede, die altijd en immer uitblinkt, zonder nochtans ooit een serieuze kans te krijgen op een plaats in het nationale team. Vooral naast de Vroet bad zijn verkiezing ons in het geheel geen experiment geleken. Maar toegegeven, ook de Harder is een uitstekende vleugelspeler en bovendien een jonge kracht. Wij hadden in dit geval echter de opname van den geroutineerdeü Linssen geprefereerd! Morgen wordt op het V.U.C.-terreln Den Haag een wedstrijd gespeeld tusschen een Nederlandsch B-elftal en een ploeg, bestaande uit jongere spelers. De beide teams zijn voor deze ontmoeting op de vol gende wijze samengesteld: Nederlandsch B-elftal: Doel: Dijkstra (Z.F.C.) Achter: Cuyten (N.E.C.) en van Ierland (Willem II). Midden; Stam (V.U.C.)Wallaert (P.S.V.) en Bool (H.V.V.) Voor: van Leur (D.O.S.), van Spaandonck (Neptunus), de Boer (K.F.C.), R. rijpe1* (Roermond) en Ooms (DAV.V.) „Jongeren": Doel: Klokkemeijer (K.F.C.) Achter: Biemont (Achilles Assen) en 5 oet v V.S.v Midden: Dommer (A.G.O.V.V.), Bekenes n.H.C.) en Schreurs (V V V Voor: Colthof (H.V.V.)Lenstra (Heereii" veen), Hofstede (O.N.A.), Daydey (HercU' les) en de Haan (B.M.T.) Deze ontmoeting wordt des avonds f?®" meeld en vangt om 8 uur aan. De wedstrijd Bondselftal—York City beg"» om 2 uur 's middags.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2